Nieuwjaarsadvertentiën ZATERDAG 27 DECEMBER Anno 1924 STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij, evenals andere jaren, de ge legenheid open in ons blad van Woensdag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den prijs van - 50 ct. van 1 5 regels elke regel meer lO ct. Deze advertentiën kunnen tot Dinsdag 30 Dec. a.s. tot 12 uur *s middags aan ons bureau aangeboden worden. De advertentiën, welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend, de directie. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van hedon. NO. 19877. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers foor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COtJRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Z0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week"„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Het 70ste Lustrum der Leidsche Hoogescliool Ter herdenking van het 70ste lustrum der Leidsche Hoogeschool heeft zich een commissie gevormd tot het organiseeren van een tentoonstelling betreffende de Hoogeschool van af haar oprichting. Deze ten loon stelling zal worden gehou den in het Stedelijk Museum „De Laken hal" alhier, en vermoedelijk op 9 Februari 1925 worden geopend. Belangstellenden, in het bezit van por tretten, schilderijen, voorwerpen of beschei den, die voor deze expositie belangrijk kunnen zijn, en genegen deze tijdelijk af te staan, wordt vriendelijk verzocht hiervan mededeeling te doen aan den secretaris der commissie, A. Coert, Stedelijk Museum „De Lakenhal" Betaling van piemiën in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft met ingang van 1 Januari ,1925 bepaald als volgt: Art. 1. De werkgevers in den zin der On gevallenwet 1921 in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden kunnen de door hen verschuldigde premiebedragen voldoen aan een door dien Raad aangewezen Bank instelling, indien hun door deze Bankinstel ling vanwege dien Raad voor het verschul digde bedrag een quitanlie wordt aange boden. Artikel 2. De werkgever, die premie vol doet op de wijze, in artikel 1 aangegeven, is een incassoloon verschuldigd, door den Raad van Arbeid te Leiden onder goedkeu ring van den Verzekeringsraad vast te stellen. Artikel 3. Voor den in het vorige artikel bedoelden werkgever geldt de door den Raad van Arbeid te Leiden voor voldaan getee- kende kwitantie als kwijting. Bedoelde werkgever is vrijgesteld van de verplich ting, ingevolge het vierde lid van artikel 46 der Ongevallenwet 1921, tot toezending aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank van een exemplaar der kwijting, alsmede van een verplichting, voortvloeiende uit een in gevolge het bepaalde bij artikel 111 der On gevallenwet 1921 bij algemeenen maatregel van bestuur te dezer zake vastgestelde of nog vast te stellen, daarvan afwijkende, regeling. Artikel 4. De Raad van Arbeid te Leiden is verplicht, met de in ariikel 1 bedoelde Bankinstelling tweemaal per week af te rekenen. Kerstmisuitdeelinq en Kerstfeesten door het Leger des Heils en door anderen. Door het Leger des Ileils alhier waren in de laatste dagen zoowel met lijsten langs de huizen als door middel van de potcollecle op straat gelden verzameld om daarvoor ter gelegenheid van de Kerstdagen de armsten in de gemeente met levensmiddelen en ver snaperingen te steunen. Er kwamen om voor een Kerslgave in aanmerking te komen niet minder'dan rond 700 verzoeken in. Deze gezinnen werden onderzocht en in verband met de beschik bare middelen werden die gezinnen uitge kozen, welke een ondersteuning hel meest noodig hadden. En dat waren 2-16. Reeds lang voor den bestemden lijd stond het voor het gebouw aan de Langebrug 4 reeds vol van menschen. De personen voor wie de Kerstgave bestemd was hadden een kaart ontvangen. De eene helft moest komen te zes uur, de andere helft le zeven uur. .Men had zich daaraan niet al te getrouw gehouden en er zaten ook nog heel wat personen tusschen, die geen kaart hadden doch het er maar eens op waagden. De kapitein, de heer Jouvenaar. had ech ter zijn helpers en helpsters de order gege ven zich strikt aan het consigne te houden en de politie hield op de uildeeling ook een oogje. De Heilsoldaten welen hoe zulk werk moet worden gedaan en zoo liep alles be hoorlijk van stapel. De verstrekle gave bestond voor een vol ledig gezin uit: 5 K.G. aardappelen, eenige porties zuurkool, een halve K.G. spek, een vierde K.G. vet. een vierde K. G. suiker, een hectogram koffie, een hcclogram choco lade, eenige brooden en een sinaasappel. Dc meeslen der bedeelden vertrokken weder met een dankbaar gevoel en onge twijfeld zal de feestgave in de meeste ge zinnen zeer van pas zijn gekomen. Uit naam van liet Leger brengen wij gaarne dank aan de weldadige sladgenooten die het Leger daartoe in slaat stelde. Eersten Kerstdag werd in de Graanbeurs des morgens, des middags en des avonds Kerstfeest gehouden. Aan 160 kinderen wer den des morgens kleedingslukken en ver snaperingen aangeboden. Deze samenkom sten werden geleid door adjudanle Greve, te s-Gravcnhage. Ook in onze Wijkgebouwen en in andere gelegenheden werden Kerstfeesten gehouden Het aantal kinderen dat in de stad er aan heeft deelgenomen loopt stellig in de dui zenden. Wij moeten reeds daarom met deze tlgerneene vermelding volstaan. Zij, die deze feesten hebben voorbereid, bijzondere personen zoowel als kerkbestu ren, Wijk- en andere vereenigingen mogen voor hun daaraan gegeven moeite en tijd voldoening vinden in de gedachte neerge legd in de woorden van Hem, Wiens ge boorte het middelpunt vormt van al deze feestelijkheden en Die eens op de kinderen wijzende tot zijn volgelingen zeide: Wat gij voor deze kleinen doet, hebt gij aan Mij gedaan. Onze stadgenoole mej. I. Boekkooi slaagde voor bet examen hoogste klasse piano Kon. Conservatorium te 's-Graven- hage. Voor het examen Engelsch M. O. B is alhier geslaagd de heer M. Kylstra. In Den Haag is geslaagd voor het voorloopig machinistendiploma onze stad genoot B. J. Siimmers. Op de pluimveelenloonstelling te Lisse behaalden de heeren D. Gaykema en, Jac. J. Vos, alhier, met hun inzendingen duiven en krielen drie eerste, drie eere-, vier tweede en vijf dorde prijzen. Onze stadgenoot nan Zirkzee is heden geslaagd voor het toelatingsexamen voor de pianoklasse van het Kon. Conservatorium in Den Haag. Heden herdenkt onze stadgenoot W. Mensen, portier aan de Kon. Ned. Grof smederij, wonende Waardstraat 6, den dag, waarop hij, vijf en twintig jaar geleden, be noemd werd tol ridder in de Militaire Wil lemsorde Gisleren, Tweeden Kerstdag, werd hij door het hoofdbestuur van den Bond van Ridders van de Militaire Willemsorde, bij monde van hun voorzitter, den heer Buys, uit Den Haag, in zijn woning geluk- gewenscht, en werd namens den Bond, een stoffelijk blijk van hulde aangeboden, be staande in en tweetal vloerkleeden en een bedrag in geld. Ook van andere zijde werd hij gisteren en vandaag gelukgewenscht, om. door andere ridders, onder wie ook zijn ouderen wapenbroeder De Wit, verpleegde in het Militair Invalidenhuis, die dit jaar zijn 50-jarig jubileum als ridder vierde. Van wege het Departement van Koloniën wordt van de 25-jarige jubileums geen bijzondere nota genomen. We! wacht den ridder Maandag nog etn verrassing. Van -l lol 10 Januari a.s. zullen in de Oosterkerk weer de Week-der-Gebeden-sa- menkomsten plaats hebben. De tweede opvoering van ,,De Wreke- de God" door het Odeon-theater is een suc ces'geworden over de gansche linie. De schouwburg was bijkans uitverkocht. Het „Chemisch Weekblad" van 27 Dcc schrijft het volgende over het Kaas- merk: Zooals bekend is, zijn de aangeslotenen bij een onder Rijksloezieht slaand kaas- conlrülestation verplicht, de kazen, die zij bereiden, te voorzien van een Rijksmerk. Deze merken, bestaande uit een doorzichtig plaalje caseïne, waarop aan de onderzijde het eigenlijke merk met de lierkennings- teekens zijn gestempeld, worden op de kaas gelegd, voordat men deze perst. Het caseïne- plaatje ipoet zich zoodanig met de kaas vereenigén, dat het hiervan niet ongeschon den verwijderd kan worden. De bedoelde kaasmerken worden gemaakt door de Ver- eeniging „Het Kaasmerk" in haar fabriek te Leiden. In de eerste jaren heeft men groote moeite roet deze kaasmerken gehad, doordat de merken nu eens op de kaaskorst hielden, dan weer geheel of gedeeltelijk loslieten. In het begin van 1922 heeft de Vereeni- ging „Het Kaasmerk" dit probleem ter be studeering opgedragen aan een commissie, bestaande uit prof. B. van der Burg, te Wa- goningen, prof dr. G. van Ilerson, te Delft en prof. dr. H R. Kruyt, te Utrecht, Om het probleem tot een oplossing te brengen heeft de commissie aangedrongen op de aanstelling van een wetenschappe lijk gevormd scheikundige, die proeven in het laboratorium en in het bedrijf zou uit voeren en tevens de resultaten van gewij zigde productie-methoden in het zuivel bedrijf zou coutroleeren. Als zoolang is in Juli 1922 aangesteld de heer W. A. N. Eg- gink, sch. ing De proefnemingen in den sedert verloo- pen lijd hebben de kwestie nader tot haar oplossing gebracht, de moeilijkheden in het zuivelbedrijf met de kaasmerken zijn tot zeer veel geringere afmetingen terugge bracht. Nochtans is de bovenbedoelde com missie nog niet tot een afgesloten oordeel gekomen. Toen nu de heer Eggink „Het Kaasmerk" verliet door zijn benoeming tot bedrijfsleider van de Kaarsenfabriek „Apol lo" le Schiedam, meende de commissie, dat de proefnemingen alsnog verder moesten worden voortgezet; in de eerste plaats, om- dal de commissie van oordeel was, dat het vraagsluk nog niet ten volle was opgelost, waardoor verrassingen in de toekomst lot de mogelijkheden behoorden, en in de twee de plaats, omdat een verder doorgevoerde bedrijfseconomie de commissie alsnog mo gelijk scheen. De'Vereeniging maakt lot nog toe haar caseïne zelf en heeft eerst in den laatsten tijd door voorloopige proeven ge tracht handelscoseïne als uitgangsmateriaal te bezigen. Een toepassing van deze laatste in het bedrijf zal echter met alle voorzich tigheid en onder voortdurende wetenschap pelijke controle der resultaten moeten plaats hebben. Bij succes zou zij echter tot een belangrijke besparing van kosten kun nen leiden. Daar het Algemeen Bestuur van de ver- eeniging „Het Kaasmerk" de vervulling van de vacature van i den heer Eggink niet wènschle te doen geschieden op de wijze, zooals de commissie dat noodig oordeelde en van verdere wetenschappelijke conlróle, zoodat deze tot nog toe geschied was, wenschle af te zien, heeft de commissie haar taai neergelegd, hoewel zij voor en na van meening is, dat het probleem nog niet tot een eindoplossing is gekomen en ver rassingen in den toekomst niet zijn uitge sloten. Donderdagmiddag om vier uur is bij hel station alhier door het te vroeg over halen van een wissel van een rangecreai- den trein een pereonenrijluig ontspoord. Het rijtuig kwam dwars over den weg te slaan, waardoor de treinen uit Utrecht het station niet konden binnenrijden. De rei zigers voor hier werden bij den Haagweg uitgelaten en die voor de richting Rotter dam en Amsterdam door spoorwegpersoneel langs de lijn naar het station begeleid. Eerst om tien uur 's avonds was de baan weer vrij. Er was geen materieels schade. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn ingeschreven 1060 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.; Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanche matin, 10'/» heures, Mr. A. E. F. Junod, pasteur émérite, la Haye, 1. Mr. Bresson. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Religieus-Socialistische Ver., Nulszaal: Zondagavond, te zeven uur, ds. H. J. D. K. Theesing, van Middelie. Remonstranlsch Geref. Gem.; Zondag morgen, te halfelf, da. mej. Rappold, van Zwammerdam. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volke huis, Zondagmorgen, te halfelf, ds. Van der Brugh, van Tiel. De technische dienst der Posterijen en Telegrafie. Verschenen is de^l I van het Verslag van de commissie, ingesteld bij beschikking van den Minister van Waterstaat, tot onderzoek van de organisatie van den technischen dienst bij het Staatsbedrijf van de Posterijen de Telegrafie en de Telefonie. De conclusies der commissie komen in hoofdzaak hierop neer: De meerderheid der commissie staat schei ding van de bedrijven in Posterijen eener- zijds en Telefonie en Telegrafie anderzijds niet voor. Zij acht een directorium, als op perste leiding van het Staatsbedrijf der P. T. T. niet wenschelijk. De commissie acht den naamiooze-ven- nootschapsvorm voor het bedrijf niet nood zakelijk. Zij beveelt de volgende organisatie van de opperste leiding van het Staatsbe drijf aan: Aan het hoofd staat een directeur-gene raal. De verhouding tusschen den Minister en den directeur-generaal wordt ingescha keld door een Raad van Toezicht en Advies. De directeur-generaal wordt bijgestaan door een bedrijfsdirecteur van de Posterijen, een bedrijfsdirecteur der Telegrafie cn Telefonie, door een algemeen secretaris, door den di recteur van den Postchèque en Girodienst, door een inkoop-afdeeling en door een af- deeling personeel. Onder den bedrijfsdirecteur der P. en T. zijn werkzaam: a. een afdeeling administra tie van de telefoon, b. idem van den tele graafdienst, c. een verköers-afdceling voor telefonie en telegraaf, d. een technische af deeling voor telefonie en telegraaf. De technische dienst voor het Staatsbe drijf der P. T. T., zoowel voor zooveel deze zijn werkkring vindt aan het hoofdbestuur, als in de districten, behoort te zijn een der organen, waarvan de bedrijfsdirecteur der P. en T. zich zal hebben te bedienen, ten einde de verzorging van de aan hem toe vertrouwde diensten zoo goed mogelijk tot haar recht te doen komen. Tusschen de exploitatieve en technische organen van het Staatsbedrijf behoort nauwe samenwerking te zijn. liet tot dusver door den technischen dienst gevolgde stelsel van centralisatie behoort te worden verlaten in dien zin, dat de studie en technische voor bereiding van groote werken in samenwer king met de districlsingenieurs ten hoofd- besture geschieden, terwijl de uitvoering plaats vinde door de districtshoofden, in overleg met de ingenieurs, die de voorberei ding hebben geleid. Aan het hoofd der inkoop-afdeeling moet iemand staan met commercieelen aanleg en ondervinding. Het land wordt verdeeld in zes districten, t. w. Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Gro ningen, Zwolle en 's Hertogenbosch. Aan het hoofd van een district behoort te slaan een, aan een Technische Ho.ogeschool gedi plomeerd ingenieur, die gedurende een flink aantal jaren in alle onderdeden van den dienst praclische ervaring heeft opgedaan. Onderverdeeling van districten in secties is noodzakelijk. Aan het hoofd der sectres slaat een eleclro-lechnische ambtenaar. De voordcelen, die van de voorgestelde reorganisatie het gevolg zullen zijn, zijn, naar in het verslag wordt opgemerkt, be zwaarlijk in cijfers uit te drukken. De com missie is er evenwel van overtuigd, dat bij het volgen van haar voorstellen naast een zeer veel betere dienstuitvoering, een be langrijke bezuiniging zal worden verkregen. Toepassing van de Zegelwet 1917. Op een desbetreffend verzoek van het be stuur der Vereeniging van Assuradeuren le Amsterdam heeft de Minister van Financiën, volgens „De Polis" de volgende beslissingen genomen in eenige kwesties, de toepassing der Zegelwet 1917 betreffende. Kwartaalnota's. Ten aanzien van de door een assurantie-maatschappij aan een makelaar, toegezonden kwarlaalnola (ook wel saldo-nota genoemd) besliste de Minister dat deze nota moet aangemerkt worden als een opgaaf van hetgeen de makelaar aan de Maatschappij voor ontvangen of te ontvan gen premies verschuldigd is en dat een stuk, opgemaakt naar hel formulier No. 1 al3 re kening niet aan zegelrecht onderworpen is, tenzij daarop voorkome een post voor af schrijving van schadevergoeding of wegens andere oorzaken, waaruit zou kunnen blij ken, dat de Maatschappij de ontvangst er kent van een geldsom. Bedraagt deze som meer dan f 10, dan is een zegelrecht van f0.10 op zulk een'stuk schuldig. Afschrift of uitreksel van een rekening courant kan in dit stuk niet worden gezien. Sluitnota's. -r- Sluitnota's van verzekerin gen, zooals verzekeringen tegen gevaren van vervoer van goederen te land cn op binnen wateren binnen het Rijk, waarvoor de later op le maken polis van zegelrecht is vrijge steld, zijn van zegelrecht vrijgesteld, De nota tot sluiting van een contract is niets anders dan een sluitnota en is te be lasten met f 0.10 zegelrecht, wanneer het contract aan formaatzegel onderworpen is. Conlractboekjes. Op de vraag: „Wan neer de opgaven van verzekering door de verzekerden in een assurantieregister wor den ingeschreven en de premiën per maand of per kwartaal door de assuradeuren wor den geboekt, zonder dat een polis wordt op- BINNENLAND. Toepassing van de Zegelwet 1917. 2. Verlenging van den termijn in art. 88« der Tabakswet. De technische dienst der Posterijen en Telegrafie. De Arbeidswet en de jeugdige personen. Het Centraal-Comité van Actie doet nieuwe pogingen om de verdeeldheid onder de spoorwegpersoneel-organisaties te be strijden. Gouverneur.Generaal mr. D. Fock is be noemd tot groototftcier van het Legioen van Bet, BUITENLAND. Hog geen voortgang inzake de Keulsche zone. Hulde aan president Ebert als antwoord op het proces te Maagdenburg. Besluiten der Kalifaatconferentie en van het Indisch Congres. Ernstige ramp in Amerika. gemaakt, hoe moet dan het zegelrecht wor den berekend? Over het geheel of over iedere opgave afzonderlijk?", luidt het ant woord: „Bij elke ver- of afrekening tusschen ver zekeraar en verzekerde, hetzij direct of door tusschenkomst van een makelaar of assu rantie-bezorger, wegens de onder dekking van de polis vervoerde goederen, wordt op het contraclboekje eene verklaring gesteld, welke de gezamenlijke waarde aanwijst van de vervoerde goederen, waarop dc ver- of af rekening betrekking heeft. Deze verklaring wordt door den verzekeraar of door den ma kelaar of door den assurantie-bezorger na mens hem, onderteekend en vóór die onder- teekening voorzien van een of meer plakze- gels tot het bedrag van het verschuldigde ze gelrecht, berekend over de voormelde geza menlijke waarde der vervoerde goederen." Wanneer van iedere aflading een separa te polis wordt opgemaakt en het register al leen dient voor premieverzekering, is zege ling van het register niet noodig? Contractpolissen. Contractpolissen zijn alleen daarom aan formaatzegel onderwor pen, omdat de in art. 44 voorgeschreven ze geling op die polissen niet kan worden toe gepast. In verband daarmede kan de vrijstel ling, vervat in art. 46 lid 1 ook worden toe gepast op de contractpolissen van de in dit artikel bedoelde verzekeringen. Waar de contraclpolis, al is zij aan formaalzegel on derworpen, een polis is, kunnen daarop de bepalingen omtrent het poliszegel worden toegepast, hetgeen o.a. medebrengt, dat zij met plakzegel kunnen gezegeld worden. Dc mislukte fusie van spoorwegorganisaties. Het voorloopig Centraal-Comité van Actie, om le komen tot één organisatie, deelt mede, dat, nu de pogingen van de hoofdbesturen voor Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bans en den Neutralen Bond van Spoorwegper soneel, welke pogingen als vervolg van deze actie werden ondernomen, hebben gefaald, de aclie van bovenstaand Comité met kracht zal worden voortgezet. Ten spoedigste zal thans uitvoering worden ge geven aan de besluiten, genomen in de ver gadering van het voorloopig Centraal-Co mité met de plaatselijke Comité's, den 29en November j.l. gehouden, opdat niet door 't afspringen van bovengenoemde fusie-pogin gen een nog groolcr verdeeldheid zal wor den geschapen of kleine groepen van per soneel als lid van de eene naar de andere organisatie zullen overgaan, hetgeen niet de eenheid maar wel een nog grootere on derlinge bestrijding ten gevolge zal hebben. De Arbeidswet en de jeugdige personen. Het ligt in de bedoeling van den voor zitter van den Hoogen Raad van Arbeid omtrent een bij den Raad aanhangig te maken Brief van minister Aalbcrse be treffende de wijzigingen van de Arbeidswet 1919 in verband met de Onderwijswetten het prae-advies te vragen van een speciale daartoe in te stellen commissie, welke on der leiding zal staan van prof. De Vooy§. De commissie zal vermoedelijk op 25 Janu ari a.s. vergaderen. Verlenging artikel Tabakswet. In de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp tot verlenging van den termijn genoemd in art. 88a der Tabakswet, zegt de Minister van meening te zijn, dat aan de mogelijkheid, dat een te benoemen com missie met voorstellen zal komen tot wijzb ging van het stelsel, waarnaar de tabaks accijns wordt geheyen en waarbij thans aan de werkplaatsen te stellen eischcn komen te vervallen, geen motief kan worden ont leend om de vöorgestelde verlenging niet te verleenen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1