WOENSDAG 24 DECEMBER BEXLIOHT. Officieele Kennisgevingen. De nieuwe brug bij den Zijlsingei. GEZIEN VAN DE PLANTAGE STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van frprfpn. SPORT. j^o. 19876. Anno 1924 LEIDSCH DAGBLAD FRU8 DER ADTERTEMTIENi 30 Cts. per regel. Bi] regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Dlraotta an Administratia 175 an 1835 - Redactie 1507. Poatehèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT! Voor Lelden per 8 maanden 8.36, per week JT0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uK VIER Bladen EERSTE BLAD. Ons blad zal morgen en overmorgen, DE BEIDE KERSTDAGEN, NIET verschijnen. Onze kantoren zijn dte dagen gesloten. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visehmarkt 18, tel. 1223 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHOL A f 0.17 per pond en HARING k f 0.05 per Btuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 December 1024. DIENSTFL1CHT. Adresepgave: De Burgemeesler van Leiden brengt ter tennis van onderstaande dienstplichtigen, dat zij in hun eigen belang worden aangera den van hun tegenwoordige verblijfplaats mededeeling te doen aan de aldeeling ..Mili taire Zaken" der Gemeente-Secrelarie, Bree- slraat No. 119 hoek Wolsteeg alhier, t.w.: Pieter van der Mey, van de lichting 1918 uit de gemeente Oegstgeest en behoorende tot het Ie Regiment Infanterie; en Pieter Werner, van de jaarklasse 1920 van den voormaligen landstorm. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeesler, Leiden, 21 December 1921. DIENSTPLICHT. Aangiite ter inschrijving. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in de gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare kennis geving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.s. van de in 1906 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meur bepaald zitting worden gehouden ter Ge meente-Secretarie (Afdeeling „Militaire Za- Vn"), Breeslraat No. 119, hoek Wolsteeg, ijhier van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Vrijdag 2 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B tot en met BI; op Maandag 5 Januari a.s. voor hen. wier geslachtsnaam aanvangt met de letter B van Bo af of C; op Woensdag, 7 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter, D, E, F of G; op Vrijdag, 9 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, 1 of J; op Maandag, 12 Januari a.s. voor heil, wier geslachtsnaam aanvangt met de letteT K; op Woensdag, 11 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter L of M op Vrijdag, 16 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter N, O of P; op Maandag, 19 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter Q of R: op Woensdag, 21 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de lelttT S; op Vrijdag, 23 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter T, U of V; op Maandag, 26 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W, X, V of Z. Door een ieder, die lot aangifte verplicht is, moet een uiltreksel uil het geboorteregis ter betreffende den in (e schrijven persoon or hel liuwelijksboekje van diens ouders wor den overgelegd. Nadere inlichtingen hieromlrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling Militaire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur; tot des namiddags 12■/- en van des namiddags 1 tol des na middags 3 uur: des Zaterdags van des voor- middags 9 uur lot des namiddags 12'/» uur. N. C DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 24 December 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat door hca vergunning is verleend aan J. C. van der Wiel en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een bewaarplaats voor benzine op het perceel Haarlemmerweg No. 7, kad. Sectie K. No. 105. N C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. .Leiden, 24 December 1921. Schaal 1 'tot D? aandacht van de mannelijke ingeze tenen dezer gemeerde, die geboren zijn in 100G, wordt gevestigd op een in dit blad doorkomende openbare kennisgeving van den burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de ff^a-nd Januari a s. Dr. A. Vcrvvey, nieuwbenoemd hoog leeraar bij de faculteit der letteren en wijs begeerte, om onderwijs te geven in de Ne- derlandsehe letterkunde en haar geschiede nis, en aesthelische critiek aan de Univer siteit alhier, hoopt zijn ambt le aanvaarden 'met het houden eener redevoering op Woens dag 14 Januari a.s., des namiddags te twee uur, in het groot-auditorium van het Uni versiteitsgebouw. De heer P. J. Staal, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen derde stuurman ter koopvaardij, groote vaart. Voor het akte-examen Engelsch M. O., B. zijn alhier geëxamineerd zes candidalen. Geslaagd .zijn de dames A. Dawson, le Roo- zcndaal, en E. A. J. de Ruiter, te Tiel. Bij Kon. besluit is, wegens overbodig worden van zijn werkzaamheden, aan den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst dr. D. G. Ubbels. alhier, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend. Voor het diploma steno-typen van de Ver. van Directeuren van Pont-Scholen slaagden de heeren K. W. Ilamann, C. W. Snoeker en mej. G. M. G. Keesom; voor -sleno de dames J. Bakker, B. J. Bellaar Spruyt en de heer J. de Jong. Voor typen de dames G. J. M. Beukering, C. v. d. Linden, W. Marlis, F. v. d. Meer, G. v. d. Wakker en de heeren P. A. de Tombe, J. D. Woliers, allen alhier; J.J. Brakcl, te Noordwijk-Binnen, en S. C. Bak ker, te Roelofarendsvecn. Bij vonnis van het kantongerecht te 's-Gravenhage, is aan H. J. M. de Graaf, i wijnhandelaar alhier, wegens overtreding van art. der Motor- en Rijwielwet, de bevoegdheid, motorrijtuigen te besturen, ont zegd voor een termijn van resp. vier maan den en één jaar, ingegaan op 19 dezer. De theaters alhier zijn op Eersten Kerstdag gesloten. Op Tweeden Kerstdag echtpr hopen de directies der bioscoop theaters haar schade in te halen door ver scheidene voorstellingen en door keur-pro- gramma's. Zie haar advertenties! De Vereeniging van Handelaren in Zuivelproducten, alhier, bericht, dat de han delaren besloten hebben van af Vrijdag 2 Januari a.s. op de kaasmarkt alhier niet eer te koopen dan om halfnegen. Zij ver zoekt allen ,.koopers" niet voor halfnegen ter markt te komen en den landbouwers hun kaas niet voor halfnegen ter markt aan le voeren. Ons wordt verzocht de aandacht te vestigen op de advertentie in ons Blad van heden vanwege de Amsterdamsche Anthra- ciet-Maatschappij (depot Leiden). Vanavond iurvechen zes en zeven uur zal hier arriveeren de wereldreiziger Dirk van der Toorn. Twee jaren geleden is hij op 22-jarigen leeftijd uit zijn woonplaats Scheveningen vertrokken. Steeds is hij te voet gegaan, le vende van de opbrengst van den verkoop van kaarten. Hij heeft al ongeveer 20.000 K.M. afgelegd en hij bezocht België, Luxem burg, Frankrijk, Spanje, Corsica, Italië, Zwitserland, Lichtenstein, Oostenrijk-Hon- garije, Duitschland, Zweden, Noorwegen, enz. In het geheel bezocht Van der Toorn 2367 sleden en dorpen. Hij is nu tot 15 Ja nuari in Nederland, om dan een reis te be ginnen, die zeven jaar zal duren. Eerst wordt Amerika bezocht en daarna komen de andere wereldeelen aan de beurL Veel interessante dingen heeft de jonge wereldreiziger op zijn reizen beleefd. In Nederland worden niet veel briefkaar ten verkocht. Er zijn den laatslen tijd te veel wereldreizigers geweest. Te Amsterdam moest Van der Toorn zijn dekens zelfs ver- koopen. Waardeerend sprak hij over het Leger des Heils, dat hem op vele plaatsen aan voedsel en onderdak hielp. Van der Toorn reist op eigen risico en wil reisbeschrijvin gen maken. Gisteravond heeft diefstal van een rij wiel plaats gehad uft de gang van een wo ning in dc Duivenbodo9traat. Het rijwiel be hoorde aan mej. K. Aangehouden is wegens verduistering van f 300, ten nadeele van iemand uit Rijs wijk, G. J. G.. alhier, die ter beschikking der justitie zal worden gesteld. Om acht uur gisteravond kwam een vrachtauto van P. V., bestuurd door J. de L., uit de Narmstraat. Hoewel de chauffeur signalen gaf, kwam het voertuig toch tegen de tram op de Steenstraat aan, waardoor de auto een lekken band kreeg, een beschadi ging van het spatbord en een krom wiel. De schade aan de tram was gering die van den auto wordt door verzekering gedekt. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. KERKELIJKE^BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Kerstfeestviering Zon dagsschool Woensdagavond te zeven uur. Eersten Kerstdag, te tien uur, ds. J. W'uite. Koorzang. Duitsche godsdienstoefening, kerkzaal Weeshuis, Hooglandsche Kerkgracht» in gang tusschen de nummers 17 en 21: Eersten Kerstdag, te halfelf, Pastor Correvon, uit Velp. Eglise Wallone: Noël 1. Jeudi matin, 101/- beures, Mr. M. Bresson. Choeurs. Noël 2. Pas de servicec. Evang.-Luthersche Gem.: Eersten Kerst dag, te balielf, ds. De Meyere. Tweeden Kerstdag te balfelf. ds. Makkink. Koorzang. Remonstrant sch-Geref. Gem.: Eersten Kerstdag, te balfelf, dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrgzinmg-Hervorrnden, Volkshuis: Eersten Kerstdag, te halfelf, d?. A. van der Wissel. Koorzang. In ons blad van Donderdag 11 December j.l. gaven wij reeds een beschrijving van de nieuwe brug, die de Plantage vla het kleine stukje Utrechtsche Veer met den Zijlsingel verbindt. Hierboven geven wij nu een twee tal gezichten op deze brug, een van Ier zijde, een er recht voor tlaande vanuit de Plan- fage. De diverse afmetingen zijn zoo duide lijk aangegeven, dat we daarop niet nader behoeven terug le komen. Vrjjle Katholieke Kerk, Bonifiaciuskapel, Stille Rgn la: .Woensdagavond, te twaalf mir, dienst. Eersten Kerstdag, te halfelf dienst. Wjjkgebouw Langestraat: Eersten Kerst dag, 's avonds te acht uur, Kerstwydïng. Spr. mej. .W. Snellen. Koorzang. Staking te IJ muiden. De conclusie van den Rijksbemiddelaar in het tweede district, na zoowel de vertegenwoor digers der reeders als der vak-organisaties gehoord te hebben, is als volgl: Het mag van algemeene bekendheid wor den verondersteld, dat het visschersbedrijl in de laatste jaren groote verliezen heefl opgeleverd en dat in de laatste maanden daarin gelukkig eenige verbetering is ge komen, een verbetering echter die aller minst een eisch kan wettigen, om thans loo- nen boven die van 1921 te eischen. De staking lot het doorzetten van den eisch van f 10 loonsvcrhooging per maand is eenzijdig geproclameerd door een der ar beidersorganisaties, nl. door de IJmuider Federatie van Transportarbeiders en is af gekeurd door twee andere, nl. den Ned. Bond van Chr. Fabrieks-, Haven- en Trans portarbeiders, aid. IJmuiden en den Chr. Zeeliedenbond in Nederland, afd. IJmuiden en is zijdelings afgekeurd door den Cenlr. Bond van Transportarbeiders, afd. IJmui den, die zijn leden adviseerde in de gegeven omstandigheden niet te gaan varen, terwijl de Ned. R.-K. Haven- en Transportarbei dersbond „St. Bonifacius", afd. IJmuiden, zoo goed als geen leden bij de opvarenden had. Onder deze omstandigheden is er voor mij geen aanleiding voor verdere tusschen komst. Naar mijn meening moet het werk zoo spoedig mogelijk weder hervat worden op de in Aug. jl. overeengekomen loonen. Te Veisen dreigt in het Hoog- ovenbedrrjf een conflict uit te breken. De arbeiders zijn er achter gekomen, dat de ambtenaren, d.w.z. het kantoorpersoneel enz., een maand extra-salaris zullen ontvangen. Nu hebben zij een week exlra-loon geëiseht, anders zouden zij gaan staken. De directies van de Lijm- en Gelatinelabriek en de Oliefabrieken Calvé- Delft, te Dein, hebben voor haar bedrij ven een werktQdverlenging aangevraagd van dS tot 56 uur per week. Hierdoor zou het dan mogelijk zijn de arbeiders in vol-con- tinu-ploegendienst te laten werken. Naar aanleiding van deze aanvrage hebben de besturen van de plaatselijke aldeelingen van modernen, R.-K. en Chr. Bond van Fa brieksarbeiders zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Arbeid gericht, waarin wordt verzocht de gevraagde Ver gunning niet toe te staan. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft verworpen de vier wetsontwerpen tot herziening der sala rissen van hoogere ambtenaren en ls op lecès gegaan tot 10 Februari. De richtige heffing der directe belastingen. De staking in het visschersbedrijf te IJmuiden: de Rijksbemiddelaar vindt geen aanleiding tot tusschenkomst. Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben het voorstel tot inpoldering van den Biesbosch aangenomen. BUITENLAND. Nog altijd de ontruiming der Keulsche lone. Het vonnis in bet Ebert-proces. De Engelsche dominions ter conferentie te Londen uitgenoodigd. Het Zen dings o If er. De 24ste opgave van het Zendingsoffer tot dekking van het groote tekort van f300.000 brengt het totaal bedrag van ingekomen giften op 1130.779.27. Het gaat heel langzaam. Op haar fietstocht van Hengelo naar Lonneker werd een meisje, op een kantoor te Hengelo werkzaam, lastig gevallen door een man. Om van dezen man bevrijd te worden, reed het meisje een zij weg in, maar tot haar ontsteltenis zag zij, dat zij door den man gevolgd werd, die haar in de donkere laan van haar rijwiel Irok. Een landbouwer, op het hulpgeroep afko mende, geraakte in een hevig gevecht met den man en zag zich genoodzaakt, nadat hij eenige harde slagen had gekregen, den man los te laten, die daarop de vlucht nam, zijn rijwiel en hoed achterlatend. De dader die bij de politie bekend is en reeds eer voor een dergelijk geval achter slot en grendel heeft gezeten, wordt gezocht. Het reeds eenige weken drei- gend conflict bij de firma B. Loos <k Zoom, houthandel te Blokzijl, ia een feit gewor den. Van het arbeiderspersoneel zijn ruim vijft-ig personen, allen georganiseerd, in staking gegaan. Op straat is alles heel rustig. Hetfamiliedramain dePlanfc- soenstraafc te Groningen is opgehelderd. De zoons, reap. 26 en 20 jaar, hebben be kend. Bij de ruzie tusschen den 52-jarigen vader A. F. en den oudsten zoon heeft deze zijn vader gewurgd. De jongste zoon heelt zijn vader, die gerucht maakte, een zak doek voor deen mond gehouden en do oudste heeft hem vervolgens een handdoek om den hals gebonden en den schijn gewekt, dat hij zelfmoord bad gepleegd. Er was voortdurend ruzie in dit gezin, vooral tus schen man en vrouw. Tijdens den moord bevond de vrouw zich in de keuken. De oudste zoon is schipper en de jongste is als schippersgezel bij liom in dienst. De politie te Groningen heeft omtrent dit geval nog medegedeeld; A. F. leefde reeds vele jaren in onmin met zijn echtge- noote en zijn kinderen. Vaststaat, dat hij door zijn gedrag de hoofdschuldige moebt heeten, terwijl zijn geestestoestand zoodanig was, dat het voor de overige familieleden vrijwel onmogelijk bleek met hem samen te leven. Vloeken, razen en scheldpartijen zonder reden, waren aan de orde van den dag .Zijn kinderen wilde hij nooit thuis zien. Zelfs liet hij ecsnmaal zonder motief zijn zoon door de politie uit huis zetten. Bij een twist lusschen Waalsche en andere arbeiders te Jemeppe, bij Luik, is, naar de correspondent van de „N. R. C." te Brussel meldt, dc Nederlander Desijn in de Maas geworpen en verdronken. Maandag is zijn lijk opgehaald. In verband met deze zaak zijn vijf personen in hechte nis genomen. In een debat, dat gevoerd werd r.a een lezing over een godsdienstig on derwerp, vroeg een der ongeloovige toe hoorders: „Kan de geachte spreker werkelijk ge- looven aan dingen, die hft niet kan zien? Ik niet, ik geloof alleen met m'n verstand." „Dan moeten we meteen de proef maar nemen," antwoordde de spreker. „I>eg tj uw versland eens op de tafel, dan zuilen wij gelooven, öa't u 't heeft." VOETBAL. Dè begrooting van den N. V. B. 19241923. In het officieele gedeelte van de „Sport- kroniek" wordt de begrooling van den N. V. B. voor het loopende hondsjaar gepubli-. ceerd, welke in de j.l. Zalerdag gehouden bestuursvergadering vastgesteld is. Vergeleken met de ontwerp-begrooling en

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1