ONTVOERD. No. 19874 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 December Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. L. v. ESCH Wz., Donkersteeg 5 GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Het Bezoldigingsbesluit. Op de vraag van den heer Bomaus betref fend* inwerkingtreding van het Bezoldi- g-ingabesluit 1925: Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat gelet op do beraadslagingen in de Tweede Kamer d.d. 11 December over de salarissen dier ambtenaren, die buiten het Bezoldi gingsbesluit vallen, de billijkheid mede brengt, dat ook voor de overige ambtenaren de toestand van 1 October 1924, althans yoorioopig, bestendigd blijft heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Ra«6 van Ministers, geantwoord. Onder het Bezoldigingsbesluit vallen on geveer 14,000 ambtenaren-werklieden, waar van een groot gedeelte bij bestendiging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Januari a.s. af minder salaris zal genie ten dan bij inwerkingtreding van het Be zoldigingsbeslui fc 1925 het geval zal zijn hetzelfde geldt voor tal van Iniddclbare ambtenaren, wier tegenwoordig salaris te laag moet worden geacht in verhouding tot hetgeen andere ambtenaren genieten. Reed* met het oog hierop is onderge toekende van meening. dat de gestelde vraag ontkennend beantwoord moet worden De opgebrachte visschsrsschepen. Op vragen van den heer Lovink betref fende het niet-toekennen van schadevergoe ding door de Britsche regeering aan reedera van Nederlandsche vissohersvaartuigen, we gens het opbrengen hunner vaartuigen in de oorlogsjaren, voornamelijk in 1916, en do daardoor geleden schade in haar vollen omvang, heeft de minister Van ICarnebeek geantwoord, dat het standpunt der Britsche regeering, dat zQ* gerechtigd was.de massale aanhouding en op bringing van die vaar tuigen naar Britsche havens, uitsluitend voor het instellen van een onderzoek naar vermeende contrabande, te doen plaats hebben en over te gaan tot verkoop- van lading en visscherijgoederen van vele dier vaartuigen, zonder de daarvoor geleden schade te vergoeden, trouwens de afwikke ling van deze aangelegenheid reeds om schreven staat in het öranjeboe^ over het tijdvak JuliDecember 1916. Daarin wordt melding gemaakt van het vergelijk, dat tusschen ae Nederlandsche belanghebbenden en de Britsche regeering omtrent aanhou dingen en haar gevolgen is tot stand ge komen. In dat vergelijk heeft de Brit- eche regeering zich o. m. verbonden de opbrengst der verkochte ladingen aan de FCeedersvereeniging voor de Nolerlandscke haringvisschers uit Lo betalen. Na het tot stand komen van het vergelijk zijn nog eenige vissohersvaartuigen ten onrechte opgebracht, waarop spo:dige loslating volgde. De Minister heeft van Britsche zijde nim mer vernomen, dat do vergel jjkingsover- eenkomst door de Nederlandsche belang hebbenden niet stipt en loyaal zou z'ftn nagekomen. Ter zake van de uitvoering der overeenkomst bestaat verschil van ge voelen tusschen de belanghebbenden en de Britsche regeering, welke zich op het standpunt stelt, dat de reeders niet al de formaliteiten zouden zijn nagekomen, die bij het contract waren voorgeschreven, om aanspraak te kunnen maken op vergoeding van schade, ontstaan door de aanhouding hunner schepen. De Minister, namens wien reeds sedert geruimen tijd stappen ter zake bij de Brit- sohe regeering zijn gedaan, zal ten- deze het mogelijke bljjven aoen. H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond te zeven uur ten Koninklijken paleiz* in het Noordeinde in Den Haag ontvangen den heer Charles Benoist, ter overhandiging van zjjn terugroepingsbrief als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister der Fran9che Republiek bij Hr. Ms. Hof. Daarna ontving H. M. iu afscheidsgehoor den Poolschen gezant bij Hr. Ms. Hof, den heer J. Wierusz Kowaïski. Na afioop dezer audiënties werden de beide aftredende gezanten in afscheids- audiëntie door den Prins ontvangen, waar- na de heer Charles Benoist en de beer SVierusz Kowaïski, benevens mevrouw Wierusz Kowaïski, do gasten waren aan het middagmaal van de Koningin en den Prins. De Koningin heeft den heer Charles Benoist bij zijn aftreden het grootkruis der orde van Oranje-Nassau verleend. De heer Wierusz Kowaïski hed deze Koninklijke on derscheiding reeds bij een vroegere gele genheid ontvangen. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau C, W. Lunsingh Scheurleer, te 's-Gravenhageis aan J. Fossen, tuinman in dienst van W. Dekker Pzn., landbouwer te Wemeldingen, de bronzen eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. Het verbod van invoer van kaas in Portugal is, blijkens een door de Ned. V»** eeniging van Kaashandelaren van een harcr leden ontvangen bericht, opgeheven. Ds. J. H. Wiersma, oudste predikant der Ned.-Herv. Gem. te Arasterdam, hoopt, volgens bericht in „De Standaard", Maart 1925 met emeritaat te gnan Ged. Staten van Noord-Holland zijn voornemens, in de eerstvolgende Staten- zitfcing afschaffing van den vacantietoeslag voor het provinciaal personeel oor te stel len. De toestand van prof. mr. M. W. F. Treub is goed vooruitgaande. Tegen Nieuw jaar hoopt hij de Roode-Kruis-klinick te verlaten. De af deeling Haarlem van de Algo meene Vereeniging voor Bloembollencultuur is gekomen met een plau voor ccn centraal gebouw voor die Yéroemghig te Haarlem. Haar bestuur is er in geslaagd, onder eenig voorbehoud, de hand te leggen op de villa ,,Wiihelmina", gelegen tegenover den Stadsschouwburg aan den Koninginneweg. Dit perceel werd ongeveer 25 jaar geleden voor wijlen den heer J. J. F. Beijnes ge bouwd. Het biedt uitstekende gelegenheid voor archief en bibliotheek, kantoren voor hoofdbestuur en scheidsgerecht, wachtkamer vertrekken van den secretaris, penning meester, enz. Het Beursgebouw, door het bestuur van de afdeeling Haarlem in over leg met den architect den beer J. van de Ban ontworpen, is in den tuin gedacht en sluit zich geheel bij de bestaande villa aan. De Beurszaal met belendende tentoonstel lingszaal zal 1000 M2., groot zijn; 300 M2. grooter dan de bestaande. Ook is nog een kleine tentoonstellingszaal van 130 M2. ont worpen, hoofdzakelijk voor bloemenkeurin- gen, en een restaurant van 300 M2., ruimte biedend aan 250 tot 350 personen. De auto garage met rijwielbergplaats heeft een op pervlakte van 500 M2. on biedt ruimte voor meer dan 20 auto's en eenige honderden fietsen. De kosten rijn op f 230.000 geschat. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft in Den Haag een buitengewoon congres gehouden ter bespreking van do salarissen der hoofd arbeiders in verband met de duurte. De voorzitter, de heer L. Veens tra, open de de vergadering. Het geneesmiddel voor de duurte: de salarisverlaging, heeft niet geholpen, aldus spr. De prijzen dor levens middelen stagen desondanks weer. De secretaris, de heer Jac Bakker, hield daarna een inleiding over het doel van het congres. Ten slotte nam de vergadering de vol gende motie aan: Het congres, enz. van oordeel, dat het arbeidsloon der hoofd arbeiders, ïii het bijzonder in het verband met den sedert 1914 sterk gestegen levens standaard, nóch verband noudt met him behoeften, nóch met de waarde hunner prestaties, terwijl voor belangrijke groepen zelfs van een daling van het werkelijke arbeidsloon moet worden gesproken; dat bijl het vaststellen der salarissen met den go- stegen levensstandaard moet worden reke ning gehouden, wat onder de gegeven om- omstandigheden alleen op een rationeelen grondslag kan geschieden, als do loonbe- paling plaats vindt op basis van een collec tief arbeidscontract; dat het wenschelijk is, zoowol voor hoofd- als handarbeiders, aan het collectief arbeidscontract een wettelijf- ken grondslag to geven; dat hiervoor in de eerste plaats noodig is ©en krachtige aaneensluiting van de belanghebbende hoofd arbeiders zeiven; wekt dezen op, zich bg de bestaande vakbonden aan te sluiten en daardoor hun eigen positie te versterken en hun beweging tot een eleiment van den maatschappelijken vooruitgang te maken. 'ulangs heeft het Secretariaat der Internationale Transportarbeider* Federa tie. T. F.) een uitvoerig rapport gezon den naar het Internationaal Arbeidsbur, te Genève, in zake vervolgingen, waaraan in strijd met de bepalingen der Vredesver dragen de organisaties van Spoorweg personeel in verschillende landen blootstaan met name in Hongarije, Griekenland, Roo- raenië, Jocgo-Slavië- en Nederlandsch-In- diü. Ter ondersteuning van deze actie, welke de I. T. F. aangevat heeft, is thans door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel bij de Regee ringen der genoemde landen, via de gezan ten in Nederland, ernstig protest aange- teekend tegen deze inbreuk op de toege zegde vrijheid van vereeniging. Ook bij de Nederlandsche regeering zelf werd gepro- testerd; tevens werd haar te kennen gege ven, dat, wanneer ook niet in Nederland een verbod van staking voor spoorwegper soneel bestond eu in Ncderlandsch-Indië de bewegingsvrijheid van het spoorwegperso neel werd aangetast, de Nederlandsche re geering, als lid van den Volkenbond, ge vraagd zou worden invloed uit te oefenen op haar medeleden, om de voorschriften van den Volkenbond na te leven. Naar „dfc Tel." verneemt, zijn naar aan leiding van liet rapport der LT.F. ook van buitenlandsche organisaties van spoorweg personeel bij de N.ederl. regeering reeds m otesten ingekomen over haar houding ten opzichte van het spoorwegpersoneel in ,,Ne dcrland en Nederl.-Tndië. RECLAME. Rek en trek en pluk en ruk, 826 Oüze Gnmmizool gaat 'r niet door stuk. De po8tbestellingop Eersten Kerstdag is geregeld als op een gewonen Zondag. Rentezege1sbockjei en ren tezegelrollen zullon niet meer op de kanto ren der posterijen verkrijgbaar zijn. Van Zaterdag op Zondag beeft brand gewoed in Van Deventer'-a Glasfabrieken te Delft. Omstreeks half één, toen een 20-tal arbeiders in de machinale fabricage" aau den arbeid was, bezweek het gewelf van den met olie gestookten oven, waardoor reusachtige vlammen vrij spel kregen. Deze sloegen in de kap van het gebouw en zetten spoedig de geheeie fabriek in lichterlaaie. De arbeiders konden zich door te vluchten bijtijds buiten gevaar stellen. Spoedig was men met de motorspuit van de gemeente, de stoombrandspuit van de Ncd. Gist- en Spiritusfabriek en een kleine motorspuit van de Oliefabriek op het terrein aanwezig. Dank zij het optre den van de brandweer, bleef de brand be perkt tot do machinale afdeeling. Daar de slangen voor den aanvoer van het blus- schingswafcer over den Haagweg waren ge legd, was het verkeer langs dezon weg on geveer twee uur gestremd. Ondanks het middernachtelijk uur sloeg een groote me nigte den brand gade. Daar behalve het gebouw, dc zeer kost bare maehineo totaal verloren gingen, is de schade zeer aanzienlijk. Deze wordt op eai tou geschat en is door verzekering gedekt. Hotconflictin het vissclierij bedrijf te IJmuiden is verscherpt. Zooale reeds is bericht, had een aantal kleine rccdcrijen de looneischen ingewilligd, zoo- dat de vaartuigen dezer reederijen konden blijven varen. Het aantal dozer schepen bedroeg 25. In overleg met de groote ree derijen hebben Zaterdag de directies der ijsfabrieken, de steenkolenhandelaars en de handelaars in scheepsvictualiën beslo ten geen ijs, kolen en andere benoodigdhe- den meer aan de kleine reederijen te le veren. Het doel van dit besluit is de ge heeie visschersvloot stil te leggen. De directie van de Ijsfabriek „Groen land" heeft zich bij den boycot aangesloten Binnen enkele dagen zullen Duitsche stoomtreilers IJmuiden bezoeken. Van ar beiderszijde wil men trachten die schepen langs anderen weg van voorraden te voor zien. Een aantal neringdoenden te IJmui den en te Egmond, heeft besloten om de gezinnen der stakende zeelieden zoo lang mogelijk van levensmiddelen enz. te voor zien. De Federatie deed de eerste uitkeering aan haar leden. Deze bedraagt f 8 voor ge huwden, benevens f 0.50 voor ieder kind en f 6 voor ongehuwden. Deze bedragen zul len zoo mogelijk worden verhoogd. DeRaad van Marken hecit bij algemeene politle-verordening aan de inge zetenen verboden om vreemdelingen, die hun eiland bezoeken, uit tc noodigen om hun huisje te bezichtigen. De passagiersboot „Prins Hendrik", kapitein Van der Meer, van den dienst AmsterdamHarlmgen, is Zaterdag door den mist onder Enkhuizen vastgeloo- pen. Een tweetal passagiers die daartoe den wensch te kennen gaven, zijn met een vlet aan land gebraoht, om met een der spoorbooten naar Friesland door te reizen de overigen bleven aan boord. Na vijf uur te hebbon vastgezeten is de boot bij hoog water vlot gekomen. Hoewel het nog dik van mist was, is de „Prins Hen drik" naar Harlingen doorgestoomd. Voor desomvanf 50.000 is bet geboomte achter het slot te Zeist verkocht aan een houthandelaar, zoodat de ongeveer 1200 beuken ten doode zijn opgeschreven. Omtrent de bestemming van het slot zelf, dat indertijd door het gemeentebestuur is aangekocht-, is nog steeds geen beslissing genomen. Te Middelburg heeftde 23-j a- riget J. Zoet, uit Nieuwe-Wetering, doordat er een ketting van een kraan op een schip brak, een boom op het lichaam gekregen. Zijn hoofd werd verplettend, hij was op slag dood. Bij de Nederlandsch-Belgi- sclie grens nabij Sas-van-Gent heeft zich Vrijdag een niet onbelangwekkende smok- kelgesohiedcnis afgespeeld. Een auto kwam in volle vaart op Belgisch grondgebied in de richting van de Ncderiondsohe grens aanrijden en op het signaal van een Belgisch douanebeambte, die vermoedde, dat er wat achter stak, weigerde de bestuurder te stop pen. Hoewel de auto in volle vaart bleef rij den, wist do beambte zich op de treeplank en in den auto te werken, waar hij slaags raakte met een passagier. Beiden geraakten uit den auto, die zijn aart intusschen el iets had verminderd, zoodat een tweede be ambte kans zag op den wagen te springen. Al vechtende reden chauffeur en beambte de grens o ïr. Toon werd er, op bevel van de Nederlandsche commiezen, van wie een zich midden op den weg had geplaatst, ge stopt. Het bleek nu, dat met den auto een groote hoeveelheid Fransch zilvergeld, waarvan de uitvoer uit Eelgië is verboden, werd ver voerd. Daar men op Nederlandsch gebied was, moest de Belgische douanebeambte onverrichterzake terugkeeren, maar onze beambten namen het geld voorloopig in be slag, in afwachting van orders van hooger- hand wat er mee moet gebeuren. Onderwijzer: „Twee fietsers vertrekken van dezelfde plaats in dezelfde richting. A gaat om 10 uur weg en rijdt 12 K.M. per uur. B vertrekt om halfelf en doet 15 K.M. per uur. Waar zal B A in gehaald hebben?" „Wim: „In het eerste 't beste café, meester." BUITENLANDSCH GEMENGD. Angerstein die enkele weken geleden te Haiger zijn acht huisgenooten vermoordejo en na zijn woning in brand te hebben ge stoken zelfmoord poogde te plegen is thans zoover hersteld dat hij weldro uit de kliniek van de Universiteit van Giessen, waar hij verpleegd werd naar de gevangenis van Limburg zal kunnen worden overgebracht. Hij is reeds herhaaldelijk aan een verhoor onderworpen doch hij antwoordt nauwelijks jop do hem gestelde vragen, zoodat nog in het geheel niet is opgehelderd om welke redenen hij de vreeslijke misdaad pleegde. De Berlijnsche rechtbank heeft een chauf feur, die in beschonken toestand een jong meisje had doodgereden tot 3 jaar en 9 maanden gevangenis veroordeeld. Het O. M. had 5 jaar geëischt. Een tweede chauffeur, die met een paat vrienden een snoepreisje had gemaakt cd bij terugkeer naar Berlijn den zoon van een professor van de Berlijnsche universiteit' overreed, zoodat deze op slag werd gedood^ wen# echter vrijgesproken, omdat de jonge-» ling zioh vóór de automobiel bad geplaatst' ten einde den chauffeur aldus te bewegen hem mede te nemen. Het aantal reizigers, dat uit Londen ver. trekt om de Kerstvacantie in het buitenland door te brengen, is ditmaal buitengewoon groot. De meeste voorkeur bestaat voot Zwitserland en Parijs. Te Berlijn hebben twee ernstige tramon» gelukken plaats gehad door verkeerde wia^ selstanden. Aan de boek van de Königatrafl- se en Judenstrasse, botsten twee tramwar» gens tegen elkander, waarbij 12 personetf werden gewond, van wie eenige ernstig. Een tweede tramongeluk had plaats hfl Oafó Vaterlond, waarbij eveneens twee" trams op elkander liepen. Hier werden vier. personen gewond, van wie één levenag<H vaarlijk. Op de Noorsche kust heeft een botsing plaats gehad tusschen twee Duitsohe trei- lers. Een dezer, uit Hamburg, zonk onmid dellijk en de bemanning van vijf koppen' is omgekomen. De universiteit van Jcna heeft verordend, dat na 1 Oct. a.s. het afleggen van examen alleen zal worden toegestaan, als de examL nandus het bewijs kan overleggen deel te hebben genomen aan lichaamsoefeningen. Dit is voor he' eerst aan een Duitsche uni versiteit, dat sport als verplicht vak .wordt' aangemerkt. Bij Palma op Jamaica heeft een aard- schuiving 40 K.M2. bosoh* en bouwland mee gesleurd. Dc hevige koude in Amerika heeft in den staat Wisconsin tot een noodlottig spoor wegongeluk geleid, dat aan zeven volwassen personen en een kind het leven kostte, ter wijl acht andere passagiers gewond worden. Terwijl een personentrein de noodbrug over de CJhippewa-rivier passeerde, ont spoorde de laatste wagen, die zoowel voor restauratiewagen als voor uitkijkwagen diende. De wagen stortte door het breken van een koppelstang van een hoogte van ongeveer 20 meter in de ijskoude rivier. Hot vroor 20 graden, zoodat de positie van de passagiers, die in den wagen zaten, dubbel hachelijk werd. Sieohts twee venster» van den wagen bleven boven water. Doornat klommen de niet gewonde passagier» er uit. Bij zachter weer hadden wellioht alien ha# leven er afgebracht, doch de meeste offers, waaronder het kind, kwamen doof verkleuming om, terwijl twee anderen, die trachtten over de rivier te swemmen, doof de hevige koude verlamd werden en v»f« dronken. Bij een onderzoek van de rail» ter plaat»! bleken eenige bouten door de atrenge bowlt ingekrompen en losgeraakt t» zijn. Uit Amerika komt volgend droevig reloaai De millionairszoon William Nelson Mwmj, toch uit Kenilworth, die 6 jaar oud e znQ-< lioen dollar erfde, is overleden. Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde verta»i:>g van J. G. L. B. Pel. (Nadruk «vrboden. 26) Ik liep zoo goed nu.gelijk in de richting van den rook, dien ik zoo dikwijls van het eilandje had gezien, en ondanks mijn groote vermoeidheid en dj onbegaanbaar - heid van den weg, kwam ik om vijf of zes uur 's avonds bij het huis, dat onder in een holte van het laiid lag. Het was laag en langwerpig, met plaggen gedekt en opgebouwd uit steenen zonder kalk er tusschen en op een walletje er voor zat een oude heer in de zon zijn pijp te rook en. Met hel beetje Engelsch, waarover hij beschikte, gaf hij m'j te verstaan, da/t mijn schoepsgen ooien veilig aan wal waren ge komen en gegeten hadden in ditzelfde huis, den dag na de schipbreuk. ..Was er één bij?" vroeg ik, „die er als een heer uilzag?" Hij zei, dat zij allen ruwe overjassen droegen, behalve de eerste, de man, die alleen kwam, die een kniebroek droog en kousen, terwijl de rest de kleeren van zee lui droegen. ,.0," zei ik, „en droeg hij ook een hoed Diet veeren?" Hij antwoordde, dat hij blootshoofds was, evenals ik. Eerst dacht ik, dat Alan zijn hoed verloren had, maar toen herinnerde Ik mij den regen, en oordeelde het waar schijnlijker, dat hij zijn hoed beschermd had onder zijn overjas. Ik glimlachte hier over, gedeeltelijk omdat ik mi wist, dat mijn vriend in veiligheid was, gedeeltelijk door de gedachte aan zijn ijdelheid. Toen likte de oude heer de hand tegen zijn voorhoofd en riep uit, dat ik de jongen met den zilveren knoop moest zijn. „Ja, zeker," zei ik, een beetje verwon- dvrd. „Wel, dan heb ik een boodschap voor je," zei de oude heer. „Je moet je vriend volgen naar zijn land, over Torosay." Toen vroeg hij mij wat er met mij ge beurd was en ik vertelde hem mijn lotge vallen. Iemand uit het Zuiden zou zeker hebben gelachen, maar deze oude heer ik noem hem zoo om zijn manieren, want de kleeren hingen in flarden om hem heen hoorde mij aan vol ernst en medelijden. Toen mijn verhard uit was, nam hij mij bij de hand, leidde me in zijn hut (het was niet meer) en stolde mij voor aan zijn vrouw, alsof zij de koningin was geweest en ik een hertog. De goede vrouw zette Iiaverbroed voor mij klaar en een koud korhoen, klopte op mijn schouder en glimlachte al den tijd tegen mij, want zij kende geen Engelsch; en de oude heer, die niet achter wilde blij ven, brouwde mij eon sterken punch uit zijn. brandewijn. Toen ik zat te eten en daarna, toen ik den punch opdronk, kon ik nauwelijks gelooven aan mijn bevrijding, en het huis, ofschoon hot vol turfrook stond en zoo vol gaten was als een ver giet, scheen mij een paleis toe. Door den punch raakte ik stork aan het zweeten en viel weldra in een diepen slaap; de goede menschen lieten mij liggen en het was bijna twaalf uur, toen ik den I volgenden dag op weg ging, mijn keel al minder dok en mijn moed geheel hersteld door de goede zorgen en het prettige nieuws. Ofschoon ik er 9tei<k op aandrong, wi'ldo de oude heer geen geld aannemen en gaf mij een oude mut9 voor on deny i? ofschoon ik moet bekennen, dat ik dit ca deau zorvulddg uitwaschte in een plas, zou gauw ik buiten gezicht van mijn huis was. En ik dacht bij mijzelf: „Als dit de woeste Hooglanders zijn, wilde ik, dat mijr. eigen landgenooten wat woester waren." Ik was niet alleen laat vertrokken, maar moest een gr© o ten omweg hebben gemaakt. Ik ontmoette veel menschen, die aan het ploeteren waren op miserabele akkertjes, of koeien hoedden, die ongeveer de grootte van ezels hadden. De Hooglandse he kle*- derdraoht was bij de wet vertraden na de® opstand en de menschen waren veroor deeld de Laaglandsche kleeding te dragen, wat zij hoogst onprettig vondien. Het wa» dan ook een wonderlijk gezicht, de varia ties van hun uitrusting. Sommigen haddien niets aan dan een cape of een overjas en droegen hun broek op den rug als een nut teloos ding; sommigen hadden een imitate» van de geruite plaid gemaakt door kleine, gekleurde lapjes samen te flansen als de lappendoeken van een oude vrouw. Bn weer anderen droegen het Hoogiandsche rokje, maar hadden er een soort Holland- sche broek van gemaakt, door het in het midden met een paar vteken vast te naaien. A'l deze namaaksels werden ver oordeeld en gestraft, want de wet werd streng toegepast, in de hoop den clan geest te vernietigen, maar in dit verafgele gen eilandje aan den oceaan waren er weinig om toe te zien. Zij schenen erg aim te zijn, wat geen wonder was, au de zes- roof geëindigd was en de hoofden niet 1 mg er open tafel hielden en de wegen, zelfs het kronkelende landweggetje, dat ik volgde, waron verpest door bedelaars. En hierin bemerkte ik weer een verschil met mijn landstreek. Want onze Laaglandsche ixxielaare. zelfs de erkende, die het patent hadden om te bedelen, hadden oen kruipe- rige, vleiende manier van doen en als men hun zilver gaf en hun vroeg te wisselen, gav:n zij heel beleefd kleingeld terug. Maar deze Hoogiandsche bedelaars behielden hun waardigheid, vroegen, naar zij voor gaven ten minste, alleen aalmoezen om snuif te koopen en wilden niet wisselen. Ik had met dit alles natuurlijk niets te maken, behalve dat het mij afleiding gaf onderweg. Wat van meer belang was, slechts een heel enkele kende "een beetje Engelsch en die enkelen waren niet bereid, tenzij zij tot het bedelaarsgilde behoorden, mij meit dat Engelsch van dienst te zijn. Ik wist, dat ik naar Torosay moest en herhaald» den naam en wees, maar in plaats van als antwoord ook eenvoudig te wijzen, hielden zij een redevoering tegen mij in bet Keltisch, waarvan ik niets be greep, en het was geen wonder, dat ik e>ven vaak den goeden weg verloor als er op bleef. Ten laatste, ongeveer acht uur 's avonds, toen ik erg moe was geworden, kwam ik bij een alleenstaand huis, waar ik om onder dak vroeg en afgewezen werd, lot ik be dacht, dat geld een grooten invloed moest hebben in zulk een arm land, en hield dus een van mijn guineas tusschen duim en vinger. Daarop sprak de baas van het huis, die tot hiertoe had voorgegeven geen En gelsch te kennen en mij had afgewezen door gebaren, plotseling zoo duidelijk als ik kon verlangen en stemde toe voor vijf ahil-. ling mij een nacht logies te geven en dfen volgenden dag naar Tosary te brengen. Ik sliep dien nacht onrustig, omdat ik' bang was, dat ik zou worden beroofd, maar ik kon me die moeite hebben bespaard, want mijn gastheer was geen roover, alleen maar doodarm en een groote bedrieger. Hij was niiet de eenige arme, want den volgenden ochtend moesten wij vijf mijlen loopen naar het huis van wat hij een rijk man noemde, om mijn guinea gewisseld te krijgen. Dit was voor Muil misschien een rijk man; in het Zuiden zou hij niet als zoodanig hebben gegolden, want alles Wal hij had het heele huis werd overhoop gehaald en een buurman werd te hulp ge roepen was noodig om mijn twintig shil ling in zilver bij elkaar te brengen. De on-' even shilling hield hij zelf, met de bewe ring, dat het hem slecht paste zoo'n groote som gelds „vastgezet" le hebben. Ondanks dait alles was hij zeer beleefd en welbe spraakt, noodigde ons beiden aan zijn la- fel en brouwde punch in een prachtige porseleinen kom, waarvan mijn schurk van een gids zoo vroolijk werd, dat hij wei gerde te vertrekken. Ik werd boos en be riep mij op den rijken man, die Necor Mac lean heette, die getuige was geweest van onze afspraak en van de betaling van de vijf shilling. Maar Maclean had ook zijn portie punch op en betoogde, dat geen heer zijn huis kon verlaten vóór de punch op was; er zat dus niets anders op dan te blij ven en te luisteren naar Jacobitische toos ten en Keltische verzen, tot zij allen dron ken waren en naar bed of naar de schuur slingerden om to gaan riapen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7