Rheumatiek v en Jicht Aspirin- INGEZONDEN. REMTthe famous drink' SPORT. Ülver, aan: J. O. Eentjes, eerste boekhou der bij de N.V. Erven P. Noordhoff's Boek handel en Uitgeverszaak, te Groningen; in hrons, aan A. J. Beckmcijer, bediende bij jdie naamlooze vennootschap; is aan J. de (Ruiter, chef van het havenpersoneel der Koninklijke Roei-en Zeilvereeniging Maas, ,te Rotterdam, de zilveren eeremedaille, ver bonden aan do orde van Oranje-Nassau, .toegekend. Bij Kon. besluit is voor officieren en onderofficieren der zeemacht, ter vervan ging van de thans voorgeschreven pet, een blauw-lakensche pet van Engelsch model ingevoerd. Voor vlag- en hoofdofficieren is de klep der pet voorzien van jen bor duursel van eikenloof. De pet der onder officieren is zonder zwart zijden galon om den opstaanden rand en zonder eikenloof om hei embleem. fn de Zaterdag te Utrecht voortge zette 49ste vergadering van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding zijn in het hoofdoestuur gekozen: tot algemeen voorzitter prof. L. van Itallie, tot algemeen secretaris de heer J. J. Neurdenburg (Voor burg) en tot lid prof. D. van Embden. Behoudens zeer enkele uitzonderingen zullen do in 1864 geboren ambtenaren, be- hoorende tot het hoogcrc personeel der Posterijen en Telegrafie, tegen 1 Mei op wachtgeld worden gesteld. De audiëntie van den Minister van .Oorlog wordt Donderdag niet gehouden. RECLAME. zijn twee zoo pijnlijke ziekten, dat het voor den daaraan li denden paiicnt een ware ver lossing is, daartegen een werk zaam en pijnstillend middel te kunnen verkrijgen. De alom bekende Aspirin - tabletten die bij allerlei ziekten proefhoudend gebleken zijn, verschaffen ook de snelste hulp in gevallen van rheuma tiek en jidit. Men verlangc echter alleen de echte tabletten In origineele verpakking met den oranje band. 1084 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken f wordt niet teruggegeven. De nood der Zending. Hooggeachte Redactie. Ik durf haast niet nog eens van Uw vrien delijkheid gebruik maken om eenige plaats ruimte vragen, waar U reeds meermalen het werk der Zending heeft gesteund. Maar de nood dringt mij. Hoe dankbaar zijn wij voor de vele gaven, die binnenkomen, en hoe spreekt uit al die inkomsten een liefde en een arbeid voor het Koninkrijk Gods. Maar, ik weet niet of het aan mij ligt, de vraag komt op in mijn hart: Waarom laten al degenen, die met elkaar toch ongeveer 250.000 zakjes heb ben aangevraagd, ons zoolang in het on zekere? Verleden jaar van 150.000 zakjes onge veer f 150.000 en nu van 250.000 zak jes Wij zijn nu over de f 80.000. En de rest? Die is er. Ik ben er verzekerd van. Ach. laat men het dan zoo spoedig mogelijk inzenden. Wij wachten er op. Hoe kunnen .wij anders onze berekeningen maken? Straks moeten de credieten voor Indië weer worden aangevraagd om onze zende lingen in aanvang 1925 hun geld te ver zekeren. En als we het niet hebben? Is ieder doordrongen van den ernst van yan het werk; het belang van de gezinnen pnzer zendelingen? Hebben alle bestuursleden der Corporaties, alle predikanten, alle Christenen al gedaan wat zij konden en moesten doen? Komt, gij, die nog niets gaaft of te wei nig gaaft, herstelt uw fout. En den lang hamen roep ik toe: Haast U om des werks wil. Wij vragen het in den naam van Hem, die brandt van liefde, dat Zijn stem ge hoord worde onder alle heidenvolken. Met bartel ijken dank voor de plaats ruimte, B. J. C. RIJNDERS, Zendingsdirector. Rotterdam, 12 December 1924. r (HeemTaadsingel 129.) 4 „Een Stumperd". Hooggeachte Redactie. Het is niet voor de eerste maal, dat „Die renbescherming" wordt aangehaald in Inge zonden Stukken in uw Blad, als men de samenleving wil verwijlen, dat er op een of ander gebied een leemte is in de hulp voor menschen of als men wil opwekken om voor menschen op een bepaald punt nog meer te doen. En nu moge het voor iedere beweging een bevoorrechte positie zijn, om als gangmaker te dienen voor andere goede zaken, toch bekruipt mij de twijfel of die bedoeling uitsluitend er achter zit, of er niet een addertje onder het gras schuilt en men wil doen voorkomen, dat er voor dc dieren meer gedaan wordt dan voor de menschen. Een „ooggetuige" in het Ingezonden Stukje „Een Stumperd" vergeet, dal" hij in zijn laat ste alinea onvergelijkbare gevallen aan el kander toetst. „Ik ben vast overtuigd, dat degenen, die met „Dierenbescherming" hel pen, ook telkens gereed staan om hulp to bieden bij treffenden nood onder de men schen. Maar de nooden van dier en mensch zijn zoo verschillend. Onze vereeniging Die renbescherming moet zich helaas bijna uit sluitend nog bepalen lot het beteugelen van dieren-m is handeling, d. w. z. tot het hulp bieden aan dieren, die niet door het 1 o t, maar door de menschen wreed wor den bejegend. Er behoeft dus geen kwestie te zijn van naijver: de weldadigheid voor menschen speelt zich toch waarlijk over het algemeen op een heel ander terrein af. Waar in het Leidsche Adresboek onder „Instellin gen van Weldadigheid" 58 Vereenigingen ge noemd worden, die voor menschen werken, terwijl er nog zeer vele onder andere hoof den voorkomen, mag toch op dierenbescher- mend gebied (waar nog zoo ontzettend veel te doen valt) wel één beweging onaange vochten haar beschavingswerk verrichten de goede werken voor menschen zullen er niet minder om worden. Met dank voor de plaatsing cn de meeste hoogachting, J. C. VAN POELGEEST—BRAND. Secretaresse afd. Leiden en Omstr. van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. „Ouderzorg", Leiderdorp, 12 Dec. 1924. „Een stumperd". Geachte Redactie. Onder bovenslaanden titel werd in Uw Blad een artikel opgenomen omtrent een te Voorschoten gevonden lijder aan vallende ziekte, voor wien tevergeefs opname ge vraagd werd te Voorschoten, te Leiden, in „Endegeest" en te Heemslede, ik vermoed, dat de drie eerstgenoemde plaatsen daarop niet zullen reageeren; maar van uit Heem stede wilt u toch wel zoo vriendelijk zijn onderstaande uiteenzetting op le nemen, hoop ik; te meer. daar er in dat stukje een toon klinkt, die het werk der barmhartig heid in verkeerd licht stelt en volgens de reeds opgedane ervaring ook benadeelt. En dat kan toch de bedoeling van den schrij ver, Ooggetuige, niet zijn. Sommige menschen zijn zoo spoedig klaar met hun oordeel, en hebben maar zulk een artikel te lezen, en zonder verder onderzoek wordt heel het werk der liefde veroordeelt, alsof dat in woorden en niet in daden zou beslaan. Dal zal nu wel niet de bedoeling van Ooggetuige geweest zijn, dat geloof ik gaarne; maar de bewijzen er van ontvingen wij reeds. Daarom vraag ik mezelven af: Was het niet veel beter geweest, dat Oog getuige zich eerst eens gewend had tot de Inrichting te Heemstede met zijn klacht en inlichtingen had ingewonnen, alvorens in het openbaar op te treden? Hij zou zeker niet geschreven hebben wat hij nu geschre ven heeft. Vóór ik u de geschiedenis van bedoelden stumper geef, wijs ik eerst op de eigenlijke grief van Ooggetuige, n.l. dat niet, zonder eenige verdere inlichtingen per telefoon op een enkele vraag, zonde? dat de geneesheer of wie ook kon worden geraadpleegd, een een patiënt werd opgenomen, die niet hier te Heemstede was, maar te Leiden, waar men toch waarlijk wel plaats heeft voor een stumper, die oogenblikkelijke hulp behoeftl Wanneer ons iemand gebracht wordt, die oogenblikkelijke hulp behoeft, nemen we altijd op, ook al behoort de patiënt niet hier, en helpen. Dat is onze gewoonte. En. nu kan ik zoo goed begrijpen, dat Dr. Birk- hot innig teleurgesteld is, als hij tevergeefs hulp vraagt voor een hulpbehoevende te Leiden en in „Endegeest", en dat hij dan ietwat kortaf telefoneert en zelfs het gesprek afbreekt, als er alleen maar gevraagd wordt of er schriftelijk opname gevraagd is, en of de vereischte stukken in orde zijn. Maar tot kalmte gekomen zijnde, zal toch zelfs Dr. B. niet ander9 kunnen zeggen, dan, dat hier geen enkele reden tot verontwaardiging ge geven is. en men le Heemstede in dit geval toch niet anders handelen kon. Dat had men te Leiden wel kunnen doen, waar de patiënt zich bevond, en waar men op tijdelijke hulp is ingerichl maar hier, waar wij onze patiënten meesttijds jarenlang verplegen, moet men wel degelijk over event, opname althans eerst even kunnen spreken. Mij dunkt, deze grief is ongemotiveerd. Maar zij werd de oorzaak van het geschrijf en gaf den schrijver ook nog een onverdiende on vriendelijkheid in de pen omtrent de In richting te Heemstede, waar bedoelde pa tiënt eertijds verpleegd was,en aldaar wegens meerderjarig-zijn op straat gezet" werd. Nu weet jk niet van waar de schrij ver dezes zijn inlichtingen bekomen heeft, maar de geschiedenis, de waarheid, is anders. De waarheid is tragisch zeer zeker, maar treft niet de Inrichting te Heemstede. Men oordeelel J. de K., pupil van den Voogdijraad te Middelburg, is vanwege de Vereeniging „Kinderzorg" aldaar eerst op Valkenheide, te Maarsbergen, en daarna van Juli 1920 tot Augustus 1922 op „Meer en Bosch", te Heemstede, verpleegd. Toen hier bleek, dat hij geen epileptische toevallen had hij heeft hier maar tweemaal een soort hyste- rischen aanval gehad, en in de laatste an derhalf jaar van zij* verblijf te onzent hee- lemaal niet meer en hij bovendien een RECLAME. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en eeD goed humeur worden verkregeD door Foster's Maagpilien te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door do vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. 1087 zeer slechten invloed uitoefende op onze andere patiënten, en zelf herhaaldelijk weg liep en ook anderen daartoe overhaalde; dat hij bovendien meer als psychopaat moest worden behandeld en ook onze omgeving voor hem niet paste, is hij, na lange corres pondentie met .Kinderzorg", te Middelburg, op advies van den geneesheer door een on zer Broeders daarheen terug gebracht, waar zijn domicilie was. Veel verbeterd en met het groole verlangen nu in de maatschappij werkzaam te zijn, heeft lnj ons verlaten, ja, vóór zijn meerderjarigheid, zoodat de Voogdijraad te Middelburg nu verder voor hem aansprakelijk was. Men ziet dus, dat er van op straat gezet zijn niet veel over blijft. Als Johan deze verkeerde inlichtingen gegeven heeft, dan is dat toch wel ondank baar van hem, want een paar dagen voor hol ongeval te Voorscholen was hij nog hier (hij logeerde hier dikwijls, en nooit is hem dat voorrecht ontzegd, hoewel wij zijn in vloed hier niet wenschlen). Hij zei toen op weg naar Rotterdam te zijn, waar hij werk hoopte te krijgen; maar omdat hij geen geld had, moest hij loopen. Wij hebben nem goed te eten gegeven, van kleederen en reisgeld voor het spoor voorzien,, benevens eenige ferme boterhammen en schoenen, en hem verzocht, als hij nu tc Rotterdam aankwam, ons toch te laten welen hoe hij het had. Want al was hij geen patiënt meer van ons. wij stelden in den jongen, die hier on der zijn kornuiten den typeerenden bijnaam van „Boefje" had, toch veel belang en mochten hem toch wel. Hoe hij uit Rotter dam weer in Voorschoten kwam, is ons een raadsel. Hierbij dient nog vermeld, dat wij, toen Dr. B. zoo haastig telefoneerde, hoege naamd geen vermoeden hadden, dat het ons Boefje betrof. Wat er verder van den armen jongen geworden is, dat is ons op het oogenblik nog onbekend. Men ziet dus, dat wij ons niet zoo on christelijk gedragen hebben als uit Oogge- tuige's schrijven kon worden opgemaakt en ook opgemaakt is. En hopelijk zal Oogge tuige voorlaan wat voorzichtiger zijn met schrijven, want het is zoo gevaarlijk, en kwaad, dat men niet bedoelt, wordt er door gesticht. Eén ding verheugt me echter in het ingezonden stuk van Ooggetuige, n.l. dat hij er de aandacht op vestigt, dat er een soort stumpers is. wier lot zich niemand aantrekt. Maar laat mij dan mogen zeggen, dat voor meer dan twintig jaren geleden ik in de pers daarop al dc aandacht gevestigd heb, zonder dat iemand er op reageerde; verder in „De Mapht van het Kleine" van April 1921 een ernsligen oproep plaatste, dat er toch iets zou worden gedaan voor huiszittende en rondzwervende toevallij ders, alweer zonder eenig resultaat"; einde lijk in het „Tijdschrift voor Armwezen" van Januari 1923 nog eens een ernstig artikel hieraan heb gewijd, waarop toen alleen door den Commissaris van Staatstoezicht, dr. J. II. Schuurmans Stekhoven, werd in gegaan, met het voorstel, dat er in dit op zicht eens een ernstig onderzoek zou wor den ingesteld, waarvan, helaas, ook nog niets kon komen. En inmiddels zwerven de arme zwervers rond. aan hun lot overgela ten, deels omdat zij hun vrijheid willen be houden en zich niet willen laten verplegen, terwijl de wet niet toeslaat hen le verplegen tegen hun wensch, deels niet kunnen ver pleegd worden uit gebrek aan middelen. Mocht nu de treurige ervaring van dr. B. en het stuk van Ooggetuige er toe meewer ken op dezen wantoestand eens voorgoed de aandacht te vestigen, zoodat er iets wordt gedaan, dan zou ook hieruit nog iets goeds g?boren worden. Maar men ontzie zicli toch inel groole voorzichtigheid den naam aan te tasten van een Vereeniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte, die nu sinds meer dan veertig jaren onder deze hulpbehoeven den werkt, er geregeld 490 in haar Stich tingen te Haarlem cn Heemslede verpleegt, en door het werk van „De Macht van het Kleine" door heel het vaderland de belang stelling en de liefde voor deze ongelukkigën zoekt le vinden en te behouden. Mijnheer de Redacteur, wil mij vergeven, dat mijn artikel langer werd dan in mijn bedoeling lag, en mij het groole genoegen doen. zoo eenigszins mogelijk het in zijn geheel op le nemen. U dient daarmede een goede zaak. die in Uw Blad schade werd toegebracht, en dat wel onverdiend. Met harlelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. A. HOEKENDIJK, te Heemslede. P. S. Dat niet eer geantwoord werd op bedoeld artikel van Ooggetuige vindt zijn oorzaak in hel feil, dat ons geen Blad toè- gezonden wend. waarin dit stuk voorkwam, en wij alleen van bevriende zijde het uit knipsel ontvingen. J. A. II. Afscheidsavond van Steven yan Groningen. In ctlen Schouwburg. In bdzeMde gebouw, waa/r wij vaak de vertolkers van a r t i s- tencompositi j s hebben zien „begra ven worden onder bloemen", hebben wij van Van Groningen afscheid genomen. Comme il faut. Netjes in den pas. Behoor lijk, en voord1 burgerlijk „d e M i g". Eerst een „praatje", waarin eenige fed ten werden gememoreerd, en waarin menige historisohe onjuistheid of onvolledigheid werd opgemerkt. Daarna, een open en eer lijk en gevoelig woord van de tegenwoor dige directrice en toenkwam Steven van Groningen zeggendat het zoo won derlijk is, dat je eigen muziek je zoo kan beroeren In zijn ongekunstelde oprechtheid van een kind (hoe grooter artist, hoe groole» iSnd-in-tekunsteldiheid), kwam de diepere kern tot uiting. Zonder het te we- too, negeerde hij die gansche „loopb a an", die voor hem een baantje was, en waarvan men rn getuige wilde zijn bij hel afscheid daarvan.... Zonder te willen demonslreeren, dal die toespraken hem onge deerd hadden gelaten, wilde hij alleen maar zeggen, dat muziek zoo iels goddelijks is, dat je, zelfs door je eigen werk, nog.zoo geroerd kan worden. Leiden, de stad van webenschap. De stad van 2X2 4 (zielverheffende uitkomst zoo, van dat gewurm dier beide tweeën), nam afscheid van een van god-gebenedijd- ras-echt-kunstenaar, en deed dat zeer netjes. Precies volgens de uitgestippelde fijne® van behoorlijkheid, waarbij toch vooral ook een bloemetje niet mag ontbre ken. Het baantje, dat nu immers ein digde, heeft niet kunnen verhindleren, óal Van Groningen.... artist bleef. Zijn schitterende composities (vooral Kwartet) bewezen het, en zullen liet in lengte van dagen blijven bewijzen. Ten spijt van. En ik denk aan dit-n spierbultigen smid, die, ongesteld, ten spijt van medische advie zen en een halve apotheek, „toch niet stierf. Integendeel, er óp hamerde. Zoo'n smid tochl Ttn spijt van. Stoven van Groningen, die, ten spijt van zijn Polytechnische 2X2 4 wetenschap, en zijn Directeurschap van Stearinekaarsen- fabriek, niet ten onderging. Die in 't v a 1 s c h e leven van met muziek omgaan en voordoen, terwijl hij componeeren wilde, en den drang daartoe bijna niet weerstreven kontoch maar geen „op-sueoes-belust-vertolkcr" wilde zijn en blijven, doch.... het hoogste kunstenaarschap diende, met zijn tinte lende mousseerendc.als champagne- bruisende dartele composities, diezelfde Van Groningen.... hij hamerde er óp! Gelijk die smidl Zoo'n ras-echl-kunstenaar loch! Ten spijl van WILLEM C. BROUWER, 13 Dec. 1924. „Vrede!usl", Leiderdorp. RECLAME. o-io wiuci uö ur ÊUS r'ine HKeur. Vraagt hel in. Uw care en .sch.enkt het thuis. Overal verkrijgbaar. Prijs per orig. flacon T.2.25 1105 VOETBAL. De Westelijke districts-elftal opgaren. Naar Je „Sporlkr." meldt, heeft de Ne derlandsche elftalcommissie van de Weste lijke Districtscommissie de volgende drie districts-elftal-opgaven ontvangen: Doelverdediger: A. IJ. V. d. Meulen, H. F. C.; J C. D. Schindeler, Blauw-Wit; A. v. d. Wint, Stormvogels. Rechtsachter: H. L. B. Dénis, H. B. S.; A. Pelser, Ajax; II. Wamstc-ker, A. S. C. Linksachter: H. A. Vermetten, H. B. S.; J. H. Fuchs, Sparta; C A. van Dijke, Feije- noord. Rechlsinidden: A. J. Lefèvre, Kampong; B II. Dik, Haarlem; J. Mazurel, Blauw-Wd. Spil: R. Bul, Feijenoord; H. Hordijk, Ajax; J. Franssen, 't Gooi. Linksmidden: J. H. van Dort, Blauw-Wit. II. Steeman, Sparta; G. J. Krom, R. C. H. Rechtsbuiten: jhr. A. W. Snouck Hur- gronje, H. V. V.; N. Koning, R. C. H.; C. Oldenburg, Stormvogels. Rechtsbinnen: W. F. Volkers, Ajax A. G. B. Bieshaar, Haarlem; jhr. M. D. C. Sand i berg, H. V. V. Middenvoor; C. A. Pijl, Feijenoord; W Tap, A. D. O.; W. van Dort, Unitas. linksbinnen: O. N. Formenoy, Sparla; Ch. Baer van Slaugenburgh, H. B. S.; G. A. Visser, Stormvogels. Linksbuiten: J. D. de Nalris, Ajax; M. C. Sigmond, D. F. C.; L. A. R. Lash, H. B. S. De Engelsche league. Gisteren id" nog de wedstrijd Liverpool Carditt City gespeeld. Liverpool won met 3—1. NederlandDuitschland. Op Zondag 29 Maart zal te Amsterdam de interlandwedstrijd NederlandDuitschland worden gespeeld HOCKEY. De intern, spelregels. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring van den Ned. Hockey- en Bandybond. werd o.a. het spelen onder de internationale regels besproken. Om aan de uitvoering hiervan zoo groot mogelijk gevolg le geven, drong de voorzitter aan op een wedstrijd tus- schen een Westelijke en Oostelijke combi natie, ten einde den Oostelijken spelers ge legenheid te geven met de internationale regeis kennis te maken. Deze ontmoeting is reeds bereids vastgesteld en zat 21 Decem bers op Waalsdorp plaats vinden, volgens de „Tel." Verder kwam ter sprake, om na afloop der competitie onder de internationale regeis een verplichten Hockey-dag te houden, waarvan de winnaar tegen een uit te noodigen En gelsch team zat hebben uit te komen. Tevens werd besloten overleg te plegen met den Dames Hockeybond, om eventueel een mixed en-of-dames wedstrijd te doen plaats vinden. ROEIEN. Roeivereeniging Noord en Oost. Zondag had te Deventer een samenkomst plaats van afgevaardigden van de Ooste lijke- en Noordelijke Roeivereenigingen, waar „Argo" en „Vada" uit Wageningen; j „Aegir" en „Hunze" uit Zwolle en „Daven- tria" uit Deventer, in principe besloten tot j oprichting der vereeniging „Noord en Oost", met het doel nationale en internationale roeiwedstrijden te organiseeren in het Ooï- ten des lands. Aan „Daventria" werd op-, gedragen de eerste wedstrijd, die waar schijnlijk 7 Juni 1925 zal worden gehouden, te organiseeren, welk plan bij de eerstvol gende vergadering van den Ned. Roeibond 24 dezer aan het bestuur zal worden voor gelegd. SCHAKEN. EnweD avidson. De zevende partij dezer match is remise geëindigd. GYMNASTIEK. Het systeem-„Loges". Gisteravond had de opening plaats van den cursus voor bovengenoemd systeem on der leiding van den heer J. H. A. G. Schmitt, leeraar te Amsterdam. Deze cursus is welwillend aangeboden door den heer Ch. v. Spall alhier, naar aan leiding van de in April 1.1. gehouden de monstratie door de Muster-Schule uit Han nover, onder leiding van den heer Loges zelf. Ilct aantal cursisten, allen uit Leiden, waaronder 8 heeren, bedraagt 25, daar de leider uitdrukkelijk verzocht had geen groo ter aantal toe le laten. Hierdoor was men genoodzaakt vele aanvragen, ook uit Den Haag, Rotterdam en Haarlem af te wijzen. De heer v. Spall opende deze eerste les met een korte inleiding, waarin hij mede deelde, dat het enthusiasme voor de demon stralie in April 1.1. door den Leidschen Turn kring georganiseerd, hem had doen beslui ten, vooral toen men na ongeveer 3 maan den over deze zaak niets meer hoorde, in het belang van het vereenigingsleve dezen cursus aan te bieden. Waar de Leidsche Turnkring destijds het initiatief had geno men, verheugde het hem, dat hij thans onder de aanwezigen verschillende leden van de T. C. van den Turnkring het wetko.n kon toeroepen. Vooral stelde hij bet op huogen prijs, dat de heer Schmitt, die reeds tal van cursus sen in en buiten Amsterdam geeft, dezen cursus alhier wit leiden. Ook u dames en heeren, aldus spreker, heet ik welkom en ik spreek den wensch uit, dat deze cursus voor u allen een leer zame zal zijn, opdat naast het tot nu toe door u gevolgde stelsel, ook het goede uit dit systeem een plaats zal vinden in uw oefenstof voor uw vereenigingen en clubs. De heer Schmitt dankte den heer Van Spall voor zijn vriendelijke woorden, maar V - ral bracht hij hem een woord van dank als leeraar in de Lichamelijke Opvoeding, voor wat hij thans had gedaan in het be lang van het vrouwenlurnen, waarna hij zijn les aanving, waarop wij later hopen terug te komen. BOESEN. Van der Veer naar Parijs. Naar de „N. 11. Crt." verneemt, zal Piet van der Veer Zaterdag 20 dezer te Parijs in de plaats van Breitenstrater, die ziek is, tegen den Franschnmn hofcsen SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATR1A, thnisr., 15-12 v. Sabang. DEI 9, uitr., pass. 15-12 Ouessant TAMBORA, thuisr., 15-12 v. Port'Said. GOKONTALO, uitr.. 15-12 v. Suez. SOEKABOEMI, thuisr., 15-12 v. Port Said. TABANAN, uitr., 15-12 v. Suez. TJESnRAI, 14-12 v. Java to Rolt. KON. HOLL. LLOYD. RIJNLAND, 15-12 v. Hamburg te Antw. DRECHÏERLAND, uitr.. oass. 14-12 Fer nando Noronha. STOOMVAART-MA «TSCH APPil ..OCËÏAN" JASON. 13-12 v. Batavia li. Amst. NELEUS, 14-12 v. Liverpool te Batavia. PRIAN, Java n. Amst., pass. 13-12 Perim. DARDANUS, 14-12 v. Japan te Rott. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIPANAS, 12-12 v. Shanghae n. Arnoy, TJiLEBOET, 13-12 v. Japair te Batavia. KON. PAKETVAAF0-'1' ATSCF"P'J. HOUTMAN. 14-12 v. Singapore n. Soerabaya ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALBADI, thuisr., pass. 14-12 Finisterre. HOLLAND AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, uitr., 14-12 te Port Soudan, JAGERSFONTEIN, 15-12 v. O.-Afrika te Rott. SPRINGFONTEIN, uitr., 14-12 te Autw. RIETFONTEIN, 13-12 v. Pert Natal n. Delagoabaai. HALCYOH-L1JN. AGNETAPARK, 14-12 v. Malta n. Patras. STAD HAARLEM, Konstantinopel n. Ham burg. pass. 13-12 Gibraltar. JULIAN AI'ARK, 12-12 v. Catania n. Messina STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". JAN Pz. COEN, uitr., 16-12 te Genua verw. ROTÏL 15-12 v. Java te Amst. BENGKALIS, thuisr., pass. 14-12 Perim. JAVA BENGALEN-LIJN. CEYLON, 14-12 v. Rangoon n. Calcutta, HOLLAND—BRIÏSCH-INDIE LIJN. BOVENKERK, thuisr., 14-12 te Vizagapatam NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. KEI LTD A VEN, Rott. n. Susak, pass. 13-12 Gibraltar. DER1NDJE, Alexandrië n. Hamburg, pass. 14-12 Sagres. ARUNDO, 13-12 v. Villa Constituoion n. Rosario. .WELLAND COUNTY', 14-12 v. Rott te St. John. (N. B.). USUKUMA, 13-12 v. Rott te Port Natal, MERAK, Imnungham n. B. Aires, pass, 13-12 St. Vincent KAPELLE, 13-12 v. Sunderland n. Trelle- borg. ESSEN. Java n. Amst., 11-12 te Marseille. HAGEN, Java n. Amst., 15-12 v. Port Said. ATLAND, 13-12 v. Rott to Colon. ZAANDIJK, 1*4-12 v. B. Aires te Las Palmaa. HAKONE MARU, Japan n. Rott, 14-12 Y, Bsrt feit LADY CHARLOTTE, 13-12 v. New Rott

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6