DINSDAG 16 DECEMBER Anno 1924 Salarisregeling Belastingpersoneel. fjo. 19869. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ABVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcftèqua- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per S maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. If 0.18, „0.18, Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BB1 -11 i Dffiweplfi KpnnisfiDyilin. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, ffischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaarSCHEL VISCH k f 0.22—f 0.47 SCHOL k f 0.25—f 0.40, KABELJAUW k f 0.50— 0.55 (Geh. kabelj. k f 0.40) TAR BOT k f 0.80 per pond. HARING k f 0.05 pSr stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 16 December 1924. SïansMfRiWS. Afd. Leiden Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Op uitmoodigiing van de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, aid. Led- tien, hield gisteravond, in het Volksgebouw, de heer A. van Bellaert, uit Antwerpen, voorzitter vam den Belgischen Bond van bo- ivengenoemd personeel een lezing over: De toestanden van het peirsoneel in België. Na een kort welkomstwoord van den voor- aitter der Leidsohe aldeeling, d'en heer Sas burg, zorgde de arb.-zangver. „De Stem des Volks" voor het meer vroolijke gedeelte yan den avond, door op uitstekende wijze pen tweetal liederen ten gehoore te brengen. Zeer goed gezien was het van den voorzit ter om het rooken te verbieden, daar wij in hot voorafgaande halfuurtje reeds dermate van den rook waren doortrokken, dat menig Harderwijker bokking er jaloersch op had kunnen zijn. Do heer Van Bellaert bracht allereerst volgons opdracht den hartelijken groet over van alle Belgische kameraden (applaus) en sprak de hoop uit, dat deze voordracht zou mogen bijdragen tot oen betere in interna tionale verstandhouding. Spr. wil ons eerst een stukje geschiedenis vertellen van do Belgische vakbeweging in het algemeen. In 4398 waren afwisselend in België liberale of R.'-K. ministers aan het bewind, beide dus lOnservalief. Voorts bestond er toen nog geen verplichtende schoolwet. Reeds aanstonds stelde de soc.-dem. partij hiertegen een campagne in. Nog in datzelfde jaar werd opgericht de „syndicate commis sie der socialistische en onafhankelijke vak beweging in België", die 13.727 leden telde. Deze onderging in den. loop der jaren na tuurlijk veel veranderingen en telt momen teel 9 bestuursleden. In 1903 werd in samenwerking met die sociaal-democraten den strijd gevoerd voor het algemeen stemrecht. In 1914 telde de commissie reeds 120.000 aangeslotenen, in 1920 720.000, d w. z. 1 op de drie arbeiders is aangesloten. In 1921 na de betaamde geschiedenis van het gebroken geweer trad er in België een algeheel© reactie in, die we thans gelukkig weer te boven zijn en ondanks deze crisis telt de Bond heden nog 630.000 leden. Spr. verhaalt vervolgens, hoe ieder lid in den vakbond zich met dezen bond één voelt; daarbuiten ziet men onder de leden zoowel soc.-democraten als onafhankelijken en katholieken. Juist door die groot© eenheid heeft men in België door stakingen, toen allen eensge zind waren, zooveel bereikt en betere sociale toestanden geschapen. Hierna besprak de heer Bellaert de Ant werpse he traimwegtoesbanden van af die op richting in 1900. Ook hier werden in den loop der jaTen verschillende verbeteringen aangebracht en breidde de bond zich gesta- Jig uit In 1921 had de eerste algemeene slaking op het Antwerpsohe tramnet plaats, een sta king, die 2000 man omvatte en 31 dagen duurde. Do easchen werden ingewilligd en thans bedraagt het loon het zesvoudige van Voor den oorlog, terwijl het indexcijfer slechts 537 is. Na doze catastrophe sloot Zich ook het kantoorpersoneel bij den Bond ïian. - Na de tramwegen behandelde spr. nog de buurtspoorwegen, die, dank zij de krachtige organisatie, in de laatste jaren ook groote vorderingen hebben gemaakt. Uit statisti sche gegevens toonde spr. ons tot slot nog aan, dat bijna alle bedrijven in België bij den Hoofckbond zijn aangesloten. Met een krachtige opwekking tot de Hol- landsohe makkers om ook hetzelfde te be reiken, zooals België dat deed, eindigde de beer Van Bellaert zijn gloedvolle en interes sante rede. Vervolgens werd het woord nog gevoerd aoor het hoofdbestuurslid Vertoon en den ["oorzitter, den heer Sasburg, die beiden de Wiste woorden van den heer v. Bellaert onderschreven eri hem verzochten namens alle Hollandse he kameraden den Belgischen vrienden hun hartelijken groet over te bren gen. Hierna liet „De Stem des Volks" zich nog hooren, wat zeer in den smaak viel en ein digde deze zeer druk bezodhte buitengewone Vergadering De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad, tevens de laatste in dit jaar, *41 plaats hebben op Maandag 22 Dec. a.6. Aan de Chr. opleidingsschool aan het Noordeinde alhier (hoofd die heor A. L. L. Gathier) is met ingang van 1 April a.s. tot onderwijzeres benoemd mej. D. J. de Nie, thans onderwijzeres aan de Ohr. school te Koudekerk aan den Rijn (hoofd de heer Mieog). Bij de verkiezing van vier leden, van den kerkeraad der Ned. Israëlielische Gem., alhier, op Zondag j.l. zijn herkozen de drie aftredende heeren G. Alter, E. Loeb en A. Turksma, terwijl in de vacature van den heer Horloos is gekozen de heer J. de Vries Jr. De Centrale Commissie voor Arbei dersontwikkeling zal op Vrijdag 19 Dec. a.s. in de Stads zaal een ontspanningsavond or- ganiseereai voor alle werkloozen met gezins leden. Voor dezen avond hébben hun wel willende medewerking toegezegd: het Ledd- sche muziekensemble „Bobetle", de arbei- derszangvereeniging „De Stem des Volks" en het duo Hellman en Jac. Florijn. „Handelsbelangen" bevat de creddteu- renilijst in het faillissement nalatenschap A. van Houwelingen, alhier. Zij telt 89 namen, roet een totaal passief van f 667.223,66. Enkele der voornaamste schuldeischers zijn: N. V. Houtih. „Het Nieuwe Fortuin" v.h. W. F. Bremer en Zonen, Haarlem, f 16.687,65; Zuid-Holl. Oredietver., Den Haag, f 118.680,84; Korbenaerbank, Den Haag, f273.401,77; N. V. Gebr. v. Hoeken's Houthandel, Leiden, f 17.734,69N. V. Mid- denst. Credietb. voor Haarlem en Omstre ken, Haarlem, f 37.473,02; Firma P. Rot Czn., Westzaan, f 107.575,51. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Het Schouwtooneel". Dr. Knock! of de triomf van de medische wetenschap, blijspel in drie bedrijven van Jules Romains. Welke wonderen een uitstekende vertol king vermag, het is ons en een prachtig be zetten Schouwburg, gisteravond nog eens weer bewezen door het Schouwtooneel met het blijspel van bovengenoemden titel, dat een loopje neemt met de medische weten schap, doch zoo, dat de heeren doktoren er wel niet boos om zullen worden, dunkt ons. Goed beschouwd, beeft „dr. Knook" al een bitter beetje te beteekenen, is zelfs de wijze, waarop de volgelingen van Aescu lapius in het ootje worden genomen, niet nieuw, al weet de auteur een paar maal geestigheden te vlechten in de overigens nu en dan wat gerekte dialoog, edoch men amuseert zich, dank rij de creatie der diverse typen als anderszins, die in dit blij spel zijn verwerkt. Het spel heeft o.L een op zich zelf niets beteekenend blijspel absoluut gered, ster ker zelfs, het tot een succes gebracht. Slechts enkele menschen zijn gezond en dio enkelingen nog maar, zoolang de medi sche wetenschap hot wil. Dat wordt gede monstreerd door dr. Knock, die een practijk van nul en ge ener waarde overneemt van collega Parpalaid, maar in drie maanden tijds van die practijk van-nog-geen-zout-in- de-pot een goudmijntje maakt. Hij praat alle menschen eenvoudig ziek, stopt ze in bed en maakt er melkkoetjes van die opbren gen naar gelang van hun fmancieele draag kracht volgens 'n door hem zelf gevormde statistiek van bezit die juister blijkt dan die van de belasting 1 En hoe handig worden die taxaties verkregen 1 Hoever de overtuigende ziekte-aanpraat van dezen handelsman" gaat, blijkt op 't slot, wanneer hij zelfs den om zijn drie-maandelijksche termijn komen den collega Parpalaid in zijn geïmprovi seerd ziekenhuis onder de wol doet gaan Alleen de personen, die dr. Knook noodig heeft, laat hij gezond, zooals de apotheker, de eigenaresse van 't hotel-ziekenhuis, enz. Hoe sappig werd de*e dokter Knock weer door Jan Musoh gegeven. Met het meest onverstoorbaar gezicht, zonder dikko geba ren doch met kostelijke mimiek speelt hij dood-nuchter dezen medisohen wonderkerel. Men voelt de overtuiging, waarmee hij ieder een of andere ziekte op het lijf werpt. Hel gaat schijnbaar met he»t meeste gemak en toch welk een taak, «oo'n zuivere creatie te scheppen. Daarnevens worden de diverse typen kra nig uitgebeeld. De apotheker van M- War- melo was zeldzaam af en ook de onderwij zer van Jacq. de Haas was keurig. Geen wonder, dat beide, vooral de eerste, een applaus bij open doek verwierven. Maar ook de beide slungels van Ezerman en Sam. de Vries mogen genoemd, evenals de beide vrouwelijke patiënten van Lena Kley en Stine v. d. Gaag. Wie mag trouwens niet genoemd 1 Dr. Parpalaid van Oo Balfoort kon misschien nog wat meer uuanceering verdragen. Aardig was Dij hot decor die autotocht langs een zich voortschuivend tooneeldoek. De auteur mag het Schouwtooneel wel heel dankbaar zijn voor deze pracht-opvoe- ring over de gansohe linie, die aldus rijn blijspel maakt tot een avond van bijzonder amusement. Uiterst, dankbaar toonde zich het talrijke publiek. Wij zijn ihans in slaat de definitieve cijfers van de salarisregeling voor het Be lastingpersoneel te verstrekken. Zij luidt als volgt: Directeur f 7000—7800 2 Iweei. verh. Hoofd Inspecteur - 50006800 4 Insp. Hoofd van een afd- 40006400 G Inspecteur f 36006000 Adj. Inspecteur f 24005000 3 4 5 6 4 Ontv. Rotterdamf 7200 Ontv. Inv. en Suikeracc. te Amsterdamf 7200 Ontv. D. B. te R'dam, A'dam, Den Haag, Groningen en Utrecht -6700 Ontv. Acc. R'dam - G200 Ontv. L en A. Schiedam en Den Haag- 6200 Ontv. Ie kl- 4800—5800 2 Ontv. 2e kl4000—5000 2 2 Ontv. 3e kl.3200—4000 4 Ontv. 4e kl- 2800—3400 3 Surn. met vakexamen 16001800 1 Surn. zonder vakexamen 1400 Controleur I. en A4IO0—5000 3 Verificateur -24004000 6 k f400 5 f 300 5 f 300 en kf 200 a f 300 en a f200 a f 300 en a f200 Adsp. Verific. met vakexamen f 15002200 Adsp. verific. zonder vakexamen f 1000 Kommies Verificateur f 20002900 Hoofd Kommies f 300 en 1200 f 300 en f200 f200 f200 f200 f200 f 200 en f 100 f 100 4 1 18002800 2 6 Assistent 1600—2600 3 4 Kommies le kl.-15002300 8 Kommies 2e kl.12001700 4 2 Kommies te water le kl13001800 5 Kommies te water 2o kl-11001500 4 Deurwaarder le kl.21002900 3 2 Deurwaarder 2e kl1300—2100 1 6 Administratief personeel. Hoofd Commies 134004400 5 Iweoj. Commies - 24003400 3 4 Adj. Commies 11002600 5 éénj. - - - 1 tweej. 3 3 Rijksklerk - 1100—1800 1 éénj. 6 tweej. a f 200 en a 1100 a f 200 en a f loo a 1200 en a f ïoo a f ïoo a f100 en a f 50 a fioo a f ïoo a f 200 en a f ïoo a f 200 en a fioo .verh. 1200 f 200 cn 1100 f 100 en f 100 en f 200 en flOO f 100 en flOO GEMENGD NIEUWS. In de te Honselersdijk gehou- den vergadering van de veilingvereeniging heeft de voorzitter medegedeeld, dat de leden door den ontvanger der registratie zijn beboet voor een gezamenlijk bedrag van f809.000 wegens overtreding der Ze gelwet. Op het reederijkantoor van de firma H. Dirkzwager te Maassluis, is be richt ontvangen, dat op den stoomloggor „Hannie" MA 68 een carbidontploffing heeft plaate gehad, ten gevolge waarvan de gehuwde machinist J. L. Vermeiden werd gedood. Het ongeluk geschiedde, terwijl het vaartuig, onder commando van schip per Pols, ter hoogte van de Fransche kust aan het visschen was. Naar gemeld wordt is het te Dieppe binnengeloopen. Het landgoed „Ginkel", van den heer Vlielander Hein, te Leersum, zal in het voorjaar onder den hamer komen. De rechtzinnige predikant der Ned.-Herv. Gemeente te Nijehorne (Fr.), ds. Pijnacker Hordijk, ondervindt veel moeilijkheden en het vrijzinnig deel doet hem niet op rozen wandelen. Het nieuwste ia thans weer, aldus ,,De Ned." dat men de woning van den predikant ge heel met prikkeldraad omspant, zoodat ds. Pijnacker Hordijk slechts zijn woning door een achterdeurtje en langs een zand pad kon ver1 aten Van de 48 artikelen, waarover het maandelijksch onderzoek van het Cen traal Bureau van de Statistiek loopt, «legen er vergeleken met de indexcijfers basis 1913 veertien met in totaal 155 punten en daarentegen daalden er twintig met in totaal 135 punten. Met 10 of meer punten stegen de artikelen eieren (37), vlas (30), thee (22), aardappelen en hout (elk met 13) en kalfsvleesch 10); met 10 of meer pun ten daalden de artikelen alcohol (16), boter (15) en katoen en macaroni (elk met 11). De (Brusselschc) standaard" vertelt Bij de controle, welke door de gemeente lijke overheid is op touw gezet, betreffende hot totale cijfer der te Antwerpen verblij vende vreemdelingen, stiet de politie op een gezin, dat een zwervend leven leidt en in een woonwagen huist aan den Langen Gaanwog (Vlaamsche Hoofd). Deze familie bestaat uit den Hollandschen scharenslij per Marinus N., rijn vrouw en den 17-jari- gen knaap, Em. Dingen en, 21 Nov. 1900 geboren uit Belgische ouders, te Sint-Niko- laas. Men stelde den zwerver de vraag, op welke wijze deze knaap bij hem was verzeild geraakt, waarop hij de volgende geschie denis vertelde Ik ontmoette de ouders van dezen jon gen, die evenals ik, zwervers waren, in een herberg te Krabbendijke (Zeeland). Wij be gonnen als vanzelf over het zoontje van de nieuwe kennissen te praten, dat toen (het is nu wel bijna 15 jaar geleden), slechts 5 maanden oud was. Daar ons huwelijk kin derloos gebleven was, en ik in mijn bedrijf heel goed een jonge kracht gebruiken kon, stelde ik den anderen man voor, dat hij zijn zoontje aan mij zou afstaandan zou ik verder voor de opvoeding van den kleino zorg dragen. Na wat over en weer praten, was de zaak in orde. Ik kreeg de kleine en gaf daarvoor in ruil: 42 stuivers en een halve flesch Hollandschen jenever. Maar dat is nog niet alles II Na ingewon nen informaties is gebleken, dat de moe der van hot schaap, die rich met hand en taoid tegen het besluit van haar man ver zette, spoedig daarop, wanhopig over het verlies van haar kindje, ernstig ziek werd en totaal zinneloos, in een krankzinnigen gesticht is opgesloten, waar rij is gestor ven. En de ellendeling, die zijn kind voor een appel en een ei aan een vreemdeling ver kwanselde, leeft ergens te Antwerpen, als zieltje zonder zorg tevreden met zichzelf en met de wereld, zonder rich om het lot van zijn eigen zoon te bekommeren. Uit de Eugelsche 1©3. 't Ging over de voorzetsels. Leeraar: „Wat zouden zgn de ups and downs of life?" Leerling, denkend: „Wat op het \rfl op en neer gaat: (hardop): Vlooien natuurlek, m'neerl" KUNST EN LETTEREN. DE LAKENHAL. Tentoonstelling van werken van Breitner nit de collectie Hidde Nijland. I. De beweegredenen tot het aanleggen van een collectie kunnen de volgende zijn: uit sluitend een aesthetisch behagen, dat men in voortdurend contact met kunstwerken het volledigst meent, of een zucht tot speculatie die dan toch door het openstaan voor den invloed van kunst zich lot haar gebied be paalt. Het gevoel voor kunst is ook din niet afwezig, mag het natuurlijk ook niet zijn; toch zal in het algemeen bij dergelijke col lectioneurs de speculatieve idee op de zui verheid van de aesthetische waardebepaling invloed uitoefenen. Dat de geldelijke waarde van eeD kunstwerk niet alléén afhangt van aesthetische hoedanigheden, daarvan leve ren veilingen vaak genoeg de bewijzen. Het voornaamste nieuws van horfon. EtfMMPMLAND De ofiicieele opening van de Chr. H.B.S. te Alphen san den Rijn. Salarisre-eïinn belastingpersoneel. Mededeelingen omtrent de fnsie tusschen de Ned. B. A. N. S. en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel. De omvang der vakbeweging. BUITENLAND. Het Dnitsche kabinet Mors la officieel afgetreden. Groote rede van Chamberlain over de hnitenl. politiek van Engeland. Von Jagow, deelnemer enn den Kapp Fntsch, begenadigd. Wat ook den lieer Nijland bewogen mag hebben tot het vormen van zijn colltitie, de eer komt hem toe een van de eerste ge weest te zijn die van Goch's kocht, ook Breitner's en werk van andere modv-mo», in een tijd toen men bijv. Breitner naar aan leiding van diens groote doek Zwenkende Cavallerio dat een tijdlang het Dordtsch Museum in bruikleen gegeven werd, onder de benaming „de Charge" verwet* dat Vjj niet kon teekenen. Een ieder zal er nu wel van doordrongen zijn dat we in Breitner onze machtigste schilder verloren hebben, die juist door het felrake, wanneer hij een actie noteerde, als teekenaar een van de vitaalste was. Juist daar waar kortzichtig heid hem een zwak teekenaar deed noera*n stelde hij zich als leekenaar een probleem dat hij volledig oploste, zooals we hier in het bewuste doek ervaren. Bij het in drsf zwenken houdt de voorste rechtsche ruiter het paard wat in, vormt in zekeren zin de spil waarom de anderen draaien. De snel heid neemt steeds toe naar links, de meest linksche gaat in snellen galop, daar achter het tweede, derde gelid, het heele askadron in de volheid van actie over de heide ja gend. Het is een overtuigend bewijs van Breitner's meesterschap. We zien dus 4** de lieer Nijland kijk had, betreuren het ech ter dat do keuze van lijsten niet altivl juist was. Het belang van een goxle omlijsting voor een kunstwerk mag men niet gering achten. Vergulde lijsten om aquarellen It tfc het algemeen een mistasting. Zware guuéwn klaterende omramingen zijn als muaiek van een straatorgel, schetterend en lawaaig, ook hier hinderen die blokken lichtend goud aan den muur. Hoe schoone resultaten zijn niet bereikt met encadrementen heel eenvoudig en rustig van prufiel van hout, bijv. in eiken, mahonie, coramandel, purperhout, enz. Zoo iets zou voor deze col lectie winst beteekenen. Er zijn verscheidene uitstekende Breit ner's in de betrekkelijk kleine verzameling. Er is onder do stadsgezichten een opzet, waarin we de geweldig hartstochtelijke te rug vinden, zoo'n doek dat hij in enkele uren schiep; trillend de kleurnoten, met ongekende hevigheid bouwde hij het slads- brok. Zijn visie was al tijd hoog, laaiend en intens van gloed. Hij was de hevigste kleur- bewogene. Was hij maar eenmaal van iels als bezeten dan kon hij zich laten gaan, in jagende koorts smeet hij het op het doek, daar was dan geen zwak moment, geen weifeling; vandaar dat zulk werk den be schouwer altijd een schok geeft. Breitner is de verbeelder van het breede. machtige le ven van de groole stad, zijn Amsterdam, Wilscn zag de rust, het teruggehoudene, gaf het bereikte, bijna zelfs wat geweest was; het groeiende, den geweldigen polsslag moest Breitner geven WEEKBLADEN. Do „Wereldkroniek" brengt deze week foto's van een Kashmirsch stadje, een verplaatsbaren autoweg in California, Puccini's uitvaart, den veelbesproken mr. A. in zijn omgeving, de Parjjsche mode, diverse „hervörragende" personen, enz enz. „De Wereldpost" geeft allereerst kiekjes uit Egypte en Italië, voorts fraaie op namen van de moderne gymnastiek, een watermolen in Schermerhorn, kiekjes van overal, enz. „Het Leven" geeft den lang verbei den uitslag van den schoonheidswedstrijd. Voorts kiekjes van de fam. Speenhoff voor den draadloozen omroep, diverse jubilee- rende Hollandsche Vliegeniers, de Robin- son-affaire, de beklimming van den Matter- horn, een Italiaansch drijvend verbeterhuis, enz. „De Dag" geeft naast een spotprent van een idealen burgemeestee diverse ar tikelen over de Volkskern, een algemeen weekoverzicht, een financieel praatje^ een boekbespreking, een praatje over de aard- appeimeelwinning, een vrouwen-, een kinder en een muziek-rubriek, enz.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1