No. 19866 LEIOSCH DAGBLAD. Vrijdag 12 December Tweede Blad. Anno 1924. IHT PI.INSTPFFK. UIT DF fiMSTRFKEN. Alphes. De heer G. E. Both, onder wijzer aa» de school Martha-Stichling al hier, werd benoemd in gelijke functie te Scheveningen en heeft deze benoeming aan genomen. Van den handelaar G. alhier werd gisternacht een handwagen ontvreemd. Ze kunnen tegenwoordig alles gebruiken! Alkemade. Buig. Stand. Gebo ren: Alida Johanna Maria, D. van Gornelis yan Klink en Maria Antonia de Jong Johannes Martinus Adrianus, Z.. van Jo hannes Hendricus Gregorius Worlman en Cornelia van der Zwet Petrus Johannes, zoon van Marinus Henderikus Spring in 't [Veld en Hendrika Bax. Overleden: Levenloos kind van Johannes Petrus Borst en Maria Opdam Teunis van der Meer 80 j. Wilhelmus Loogman 40 jaren. Boskoop. Woensdagavond heeft het Gabarel-Pisuisse ons weer eens een ecbt gézefligen avond bezorgd. Hot comité, dat de organisatie van dezen avond op zich had genomen, heeft dan ook ten volle eer yan haar werk-, er werd slechts eea be perkt aantal kaarten verkocht, daar men aüders de kans liep, dat de toch al niet groole zaal van hotel Klaassen, te vol werd. Het programma was zeer animeerend en de lachspieren van ieder kwamen goed la beweging. Jammer, dat het optreden van dit cabaret-gezelschap nogal vrij kostbaar is, anders zou de heer Pisuisse zeker eenige malen meer worden uilgenoodigd. Na afloop vsc, het programma vertrok hot geheele gezelschap, doch hel publiek had nog geen haast en een gezellig bal heeft allen dan ook nog tot Iaat bijeen gehouden. Gedurende de voorstelling werd door de (Vrijwillige Reddingsbrigade alhier een ver loting gehouden, waarvan de netto opbrengst was f 106,60. K e r k e 1 ij k bericht, voor Zon dag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur, ds. P. Glas. Gerei. Kerk, voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. Fernhout. Ned. Herv. Geref. Kerk (Evangelisatie). Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. Lamme ring, van Delft. „Salvatorie", voorm. halflien en nam. 6 uur ds. Pop, van Maassluis. Gevonden voorwerpen, 1 jongensjas; 1 i' temonnaie met inhoud, 1 rozenkrans; 1 dameshandschoen; eenige kinderhand- scliuenen, 1 matrozenmuts, 2 damesceintuurs 1 jongenspet. Inlichtingen te bekomen op het politie bureau Zaterdags van 23 uur nam.). Leiderdorp. Toen gislernamiddaag de gemeente beambte M. zich per rijwiel langs den Lage-Rijndijk begaf, zag hij in den Rijn een ongewone beweging. Naderbij komende ontdekte hij tot zijn niet geringe ontstelte nis, dat aldaar een kind in zinkenden toi- sland verkeerde. Hoewel de kleine reeds te .ver van den kant was verwijderd om het te grijpen, mocht hij door fluks zijn over jas uit te trekken en toe te werpen, het ge noegen smaken den drenkeling behouden op hel droge te brengen Het bleek te zijn de achtjarige scholier A H., woonachtig aan dcD Zij ld ijk alhier Roelof arendsveen. Woensdag werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat uit het in aanbouw zijnde huis van den heer v. d. M ten na-'eele van Gebrs. v. A. een acht tal beitels waren ontvreemd. De geineene- politie stelde onmiddellijk een ernstig on derzoek in en hel mocht haar gelukken een zekeren H., van hier, tot bekentenis te krij gen. Een der gestolen beitels werd nog op hem gevonden. De andere had hij geworpen in het Brasemmermeer Aangezien II. ook nog wordt verdacht van eenige andeie kleine diefstallen, heeft de politie hem nog •niet op vrije voeten gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De gemeente-politie alhier heeft legen pen zekere O. uit Den Haag proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van een bedrag van f1050 ten nadcele van B P. alhier. Woensdagmiddag vergaderde de Meis- jesbond alhier in de Zusterschool. Er waren ruim 100 leden aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van 't bonds lied, waarna de presidente een woord van welkom richtte tot de aanwezigen, die in een zoo'n groot getal waren opgekomen. Bijzonder heette zij welkom dQ spreekster van heden, mevr. Huivenaar Van Beek, die Uil Amsterdam naar hier was gekomen, om jet doel van de vereeniging nader uiteen te Zetten. Nadat de secretaresse de notulen van de vorige vergadering had gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld, gaf de pre sidente het woord aan mevr. Huivenaar Deze spr. zette op eenvoudige en duidelijke wijze het nut van de drankbestrijding uit- feen. De rede werd door de vergadering met aandacht gevolgd en na afloop hiervan mocht zij een luid applaus als dank ontvan gen. Ook de geestelijk-adviseur sprak nog «en opwekkend woord tot de leden om zich getrouw te houden aan de door de vereeni ging opgelegde verplichtingen en door steeds gefrouw de vergaderingen bij te wonen. De presidente bracht een hartelijk woord van •dank aan mevr. Huivenaar voor haar glas heldere rede en aan de leden, die tot het ^Welslagen van deze vergadering hadden medegewerkt. Tot slot werd nog door enkele meisjes een paar voordrachtjes gedaan, Welke zeer in den smaak vielen. Na de ge bruikelijke rondvraag werd de vergadering door de presidente met den Christelijken groet gesloten. Woubrugge. Kerkelijk b erioht ^ed. Protestanten-Bond: Zondagavond, te seven uur, de heer H. Stolk, theol. cand. Utrecht, Dinsdagavond was hier de jaarlijksche gezellige bijeenkomst van „Volksonderwijs De zaal was uitstekend bezet ln zijn openingswoord bracht de voor zitter de slechte toestanden op onderwijs gebied tet sprake f-Iet is de plicht van „Volksonderwijs", die toestanden, indien mogelijk, te verbeteren. Het eerste nummer van het programma was het kinderzangspel „Jantje in Modder bad". Dit was een waar succesnummer. De kinderen zongen lief de costuumpjes waren aardig, zoodat het geheel een allerlief sten indruk maakte. Met effect werd zeer ver hoogd door de artistieke décors, die de heer Van Heusden voor deze gelegenheid ont worpen had. Daarna kregen we rr.andoünemuziek, ten gehnore gebracht door enkele leden van de Mandolineclub. Aardige, opgewekte muziex. In de pauze speelde de pianist Na de pauze opvoering van het blijspel ,,Een slaaf der Eubiothiek" Het werd vlot gespeelde en oogstte veel bijval. Toen kwamen nog eenige kleine zang nummers. Allereerst het Vólksonderwijslied voor gemeenschappel ijken zang. Daarna „Het muzikale Klaverblad" De dwaze costuums werkten zeer op de lach spieren der toehoorders. Toen „Sergeant en Recruut" en „Weet jij het?" Vervolgens sluiting. De voorzitter be dankte allen, die aan het welslagen hebben meegewerkt en bood namens het bestuur aan enkele dames bloemen aan. Met elkaar 'n heel goed geslaagden avond, waarop met voldoening kan worden terug gezien. Voor de Jongelingsvereen. „Obadja" trad in het Herv. Kerkgebouw op ds. K. E. Gravemeijer van den Haag, met het onder werp „Geloofspanning". Waarschijnlijk we gens 't ongunstige weer was 't kerkgebouw, dat daartoe afgestaan was, maar matig be zet. De rede was hoofdzakelijk een verkla ring van Filippensen 3 12, toegelicht met voorbeelden uit de Heilige Schrift. Er zijn er, die zeggen, aldus spreker, „ik hoop een maal zalig te worden." maar ik ben 't nog niet." evenals Paulus, die immers zegt: niet dat ik 't alreeds verkregen heb. Alsof Pau lus hier uit de onzekerheid spreekt. Anderen zeggen: „Paulus is gegrepen". Dat is de rechlvaardigmaking. En hij grijpt er naar. Dat is de heiligmaking. Maar een heiligma king die de mensch zoekt te bereiken is maakwerk en allerminst die heiligmaking, zonder welke niemand den Heere zien zal. Deze is een deel van 't verlossingswerk van Christus. Neen 't is alzoo: Paulus heeft 't, en hij heeft 't niet. Hij heeft de beloften, hij is gegrepen, maar de werkelijkheid heeft hij nog niet, liij jaagt er naar of hij 't ook grijpen mocht. Hoe zekerder hij is van 't heil in Christus, des te vuriger is zijn verlangen naar de volle werkelijkheid er van. Treffend was hierop de toelichting uit de geschiedenis van den moordenaar aan het Kruis, die de belofte ontving: „Heden met Mij in 't Paradijs", doch die nog de drie- urige duisternis moest doorworstelen; den genade-slag met de koevoet moest ontvan gen, en daaronder hijgend uitzag naar de werkelijkheid der verlossing. Zeer onder den indruk gingen de hoorders en hoorderessen naar huis. Mogen meerdere van deze leerzame winlerlezingen volgen. Zwammerdam. Kerke 1. bericht. Remonstr.-Geref. Gem.Zondagmorgen, te tien uur, ds. Rappold. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Meaedeeling geschiedt van de navolgende ingekomen 9tukken: a. Verzoek van de Nutsbewaarschool al hier, om voor 1925 weder een gemeente- lijleo subsidie van f8 per leerling te mogen ontvangen. b. Te voren van de Vereeniging tol be strijding der Tuberculose in de gemeenten Bodegraven en Zwammerdam, om een subsidie uit dé gemeentekas van f 150. Beide adressen zullen bij de begrooting worden behandeld. c. Missive van hei Ministerie van Water staat, waarhij het openbaar belang wordt erkend van door den raad dezer gemeente bij besluit van 16 Mei j.l. bevolen werken ten behoeve van de electriteitsvoorziening der gemeente. d. Schrijven van den heer L. v. Gronin gen, dat-hij zijne benoeming tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en lot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. e. Van Ged. Stalen, dat de rijksvergoeding ingevolge de Wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) over 1924 is bepaald op f 3965.70\ f. Van Ged. Stalen, waarbij worden goed gekeurd de raadsbesluiten tot verbouw der O. L. School in hel dorp; tot inrichting van een aangekocht pand voor post-, telegraaf- en telefoonkantoor; lot het bouwen van 2 transformalorhuisjes voor de electriciteite- voorziening en tot het aanleggen van een speelplaats met brug voor de nieuwe R.-K. Meisjesschool. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde is de bespreking van den bouw O. L. School in den Tempel. De Voorz. deelt mede, dat hem ter oore is gekomen dat er in de gemeente geruchten gaan dat de bouw van de nieuwe O. L. school in den Tempel niet overeenkomstig het bestek zou zijn uitgevoerd. Hij heeft ook vernomen dal enkele raadsleden naar aan leiding dezer geruchten een onderzoek heb ben ingesteld en gaarne zien dat deze zaak in den Raad ter sprake werd gebracht Daarom heeft heeft hij thans dit punt op de agenda gezet en tevens den heer Zaal te Bodegraven als architect en opzichter van den bouw uitgenoodigd om hier aanwezig te zijn om desgewenscht nadere inlichtingen te kunnen verstrekken. De heer Linschoten zegt dat hij naar aan leiding van de loopende geruchten, als zou er bij den bouw der gejjQem.de school onre gelmatigheden hebben plaats genad, met zijn mèderaadsleden de heeren. Van Beek en Hoeks de school eens is gaan bekijken, bij wrelk onderzoek verschillende din ion in het oog zijn gevallen die op een ondeugde lijke afwerking wijzen. Zoo zou b.v. voor enkele ond^rdeelen minderwaardige specie zijn gebruikt en voor sommige houtdeelen ruw, onbeschaafd hout. Spr. vindt het nood zakelijk om 31 vorens deze school aan de gemeente wordt overgedragen, drze dingen eens in d^*n raad te bespreken Spr. vindt het ook zeer verkeerd dat in October reeds de 3e termijn van de aannemingssom aan de aannemers van het metsel- en timmer werk is uitbetaald, daar toch volgens be stek en voorwaarden deze termijn eerst zou worden uitbetaald na de oplevering van het geheele werk. De \V>rz. vindf dat hetgeen de heer Lin- schoben in het midden heeft gebracht, is: critiek uitoefenen op het beleid van B. en W., en misbruik maken van een mededee- iing, die hij zelf eens aan den heer kinscho ten heeft gedaan. Spr. is dan ook niet van plan om op de critiek van hel raadslid kin schoten te antwoorden zoolang de raad als college B. en W. niet ter verantwoording roept. Wethouder Van Muiswinkel keurt het sterk af, dat enkele raadsleden geheimzin nig builen B. en W. om een onderzoek zijn gaan instellen. Daar spreekt een soort van wantrouwen uiL Vroeger is 9leeds gemoede lijk vergaderd, maar nu is het steeds weer critiek op B. en W. De heer Linscholen had moeten weten dat hij verkeerd handelde. De heer Van Beek verdedigt de houding der raadsleden die hebben gemeend zich persoonlijk op de hoogte te moeten stellen. Wat de critiek op B. en W. betreft zegt spr. dat de Raad toch maar niet alles mag goed vinden wat B. en W. doen. B. en W. gaan wel eens buiten hun boekje wat nu weder blijkt door het te vroeg uitbetalen van den 3den termijn, waardoor een fout is begaan, waarop terecht aanmerking mag worden gemaakt. De heer Linscholen zegt dal het hem geenszins te doen is om verwijten te ma ken, het is slechts zijn bedoeling om te ver nemen wat de reden mag zijn, dat de 3e tormijn is uitbetaald vóór de oplevering van hel gebouw heeft plaats gehad. De heer Van Beek vindit dat de heer kin schoten volkomen in zijn recht is, als hij een voorstel doet om de raad de wensche- lijkheid te laten uitspreken dat B. en W. daaromtrent verantwoording doen. De heer Linschoten wil zulk een voorstel niet doen, doch vraagt alleen slechts om en kele nadere inlichtingen. De Voorz. zegt. dat hij, nu de heer Lin schoten deze vraag meer in gemoedelijkheid doet, er niets op tegen heeft daarop te ant woorden. Hij vraagt of de webhouders daar tegen nog bezwaar hebben, waarop deze ontkennend antwoorden. De Voorz. ze<g lihierop dad de uitbetaling heeft plaats gehad op verzoek van den met selaar en den timmerman en met goedvin den van den «architect. ITet is ter goeder trouw geschied om den aannemers ter wille te zijn. De heer Linschoten d-ankt voor deze toe lichting. Spr. zegt als raadslid verplicht te zijn voor de gemeente-belangen te waken en daar er zooveel gepraat werd over een min der solieden bouw der school, meende hij dat er voor gewaakt moest worden dat de gemeente geen strop werd bezorgd. Dat hij hiermede geheimzinnig zou hebben gehan deld is beslist onwaar, want ter secretarie heeft hij in tegenwoordigheid van den bur gemeester kennis gegeven van zijn voorne men om met de heeren Van Beek en Hoeks een onderzoek in te stellen. De heer Hoeks zegt dat hij op de school niets heeft aan te merken. De gemaakte op merkingen zijn zeer gezocht en het geheel is een prachtig stuk werk. (De lieer Van Beek maakt enkele inter rupties tijdens het spreken van den heer Hoeks, waarbij de Voorz. hamert). De heer Van Beek hierna het woord ver krijgende zegt dait webhouder Hoogendijk toch ook met een deskundige de school heelt bezocht en de heer Linschoten en spr. zijn er in tegenwoordigheid van een ander deskundige Maandag ten tweede male ge weest. Het is wel opmerkelijk dat het rap port van de bedde deskundigen overeen kwam, n.l. dat de school niet naar behoo- ren was afgewerkt. Spr. vindt dat de raad deze zaak nog eens grondiig dient te onderzoeken, door een on afhankelijk deskundige een volledig rapport te laten uitbrengen. De heer Edelman zegt dat wethouder Hoogendijk hem heeft uilgenoodigd om ook eens mede te gaan naar de school, om daar met een bouwkundige eveneens eens een onderzoek in te 9tellen. Spr. was toen be kend dat Dinsdag 2 Dec. de nieuwe school zou worden geopend en bij dat onderzoek is de gedachte opgekomen, dat deze opening nog niet moest plaats hebben. Daarom heeft hij ook terstond den burgemeester bericht dat hij ernstig moest afraden om de school in den toestand, waarin zij toen werd be vonden, in eigendom te aanvaarden. Nu hij echter later heeft vernomen dat verschil lende dingen nog afgewerkt zullen worden, is zijn bezwaar vervallen. Wethouder Hoogendijk heeft omdat hij zelf niet met bouwkunde op de hoogte is, eens een deskundige in den arm genomen en is daarmede naar den Tempel gegaan. Bij dit onderzoek is ook geconstateerd, dat de school nog niet naar behooren was afge werkt. Om echter zooals de heer Van Beek wil nogmaals een deskundige een onderzoek le doen instellen komt hem ongewenscht voor. Hij wil liever eenige ophelderingen van den heer Zaal, architect der- school hooren. De lieer Zaal doet hierna verschillende mededeelingen omtrent den bouw der school waarna besloten wordt om indien er nog bezwaren overblijven, deze later echrifte- lijk bij B. en W. in te dienen. De heer Linschoten wil nog opmertcen, dat er aan het onderzoek dat enkele raads leden naar den schoolbouw hebben inge steld nog een nuttig effect is verbonden. Indien dit onderzoek niet was gebeurd, dan is spr. er van overtuigd, dat de school met alles wat er nog aan hapert zoo maar zou zijn aanvaard, terwijl ten minste nu nog enkele verbeteringen zullen worden aange bracht. (Wordt vervolgd.) Haarlemmermeer. Op de veemarkt, die gedurende de wintermaanden te Hoofd dorp iederen Donderdag pleegt gehouden te worden, was Donderdag geen enkel paard of rund aangevoerd. Het koude mistige weder was vermoedelijk oorzaak, dat men de dieren ditmaal maar op stal liecft laten staan. Donderdagavond gaf de gemengde zangvereeniging „Hoofddorp", onder do eminente leiding van den heer van Dam en met medewerking van het bekende mannen kwartet „Euphonia" uit Haarlem, in de Beurs alhier een uitstekend geslaagde uit voering. De verschillende nummers van het programma werden op inderdaad verdien stelijke wijze ten gehoore gebracht en wat „Euphonia" ten beste heeft gegeven, was ook weder boven allen lof verheven. Het was dan ook een avond van waar kunstge not en de vele liefhebbers van muziek en zang zullen hun gang naar de Beurs niet beklaagd hebben. Donderdag werden te Hoofddorp ver kocht de 30 schapen van de Diaconie der Ned. Hervormde Kerk aldaar, die verschil lende landbouwers gratis hadden geweid. Ze brachten op f 44.10 per stuk, alzoo te zamen een bedrag van f 1323. Naar 't schijnt staat het er met de werkzaamheden in dezen grooten polder niet best voor. Velen hadden gehoopt, dat het leggen van een grooten transportbuis ten dienste van de Amsterdamsche waterleiding door deze gemeente voor een groot aantal ar beiders een goede gelegenheid zou geven om een flink loon te verdienen. Maar het werk schiet niet hard op; er is allerlei tegenspoed geweest voor den aan nemer, zoodat het werk voorloopig wel niet op breeder schaal zal worden aange pakt. Men vertelde zelfs dat met het oog op de komende feestdagen alle werk veer tien dagen zou'worden stopgezet en zoo als van zelf spreekt zal ook na Nieuw jaar alleen kunnen worden doorgewerkt bij zacht en open winterweer. Een groot getal van de arbeiders, die daar werken zijn van elders gekomen en de kans er weer spoedig een 50 of 100 nieuwe werkkrachten kunnen worden aangenomen is niet groot. Anderen hadden goede verwachting van het bestuur van den Haarlemmermeerpol der, dat verleden winter verschillende grondwerken heeft doen uitvoeren en aan vele gezinnen een bescheiden bestaan heeft verzekerd, maar ook hier zal teleurstelling volgen, omdat dijkgraaf en heemraden blijkbaar weinig tochten en vaarten meer te verdiepen hebben overgehouden. Een paar kleine lichtpunten geven de toezegging, dat n& nieuwjaar de verbete ring van de wegen in Zwanenburg zal wor den voortgezet en een nieuwe school aan het Schinkelveer zal worden gebouwd, waarvan men reeds met de grondwerken is begon nen. B. en W. hebben in verband met de slechte vooruitzichten voor verruiming van werkgelegenheid ca ter uitvoering van vroe ger genomen raadsbesluiten nu bepaald, dat de z.g. steunregeling voor werkloozcn vermoedelijk op Vrijdag 2 Januari 1925 in werking zal treden en de besturen van alle organisaties aangeraden om de werkelooze leden van hun vereeniging vanaf Vrijdag 19 December a.s. geregeld te laten stem pelen op de z.g. meldingslijsten. Verder stellen zij weer als vroeger allerlei premies in uitzicht om de werkge vers, landbouwers en andere patroons aan te sporen aan de verruiming van werkge legenheid mee te werken. Wanneer tuinders of bloemisten of klein- grondbezitters een perceel grond willen laten diepspitten of landbouwers een paar akkers in plaats van die om te ploegen, willen laten omspitten met de hand, kan een premie worden verleend tot hoogstens 20 cent per roe; ook kan een toeslag wor den gegeven op het uit te betalen loon aan die particulieren, die extra-werk laten uit voeren, speciaal met de bedoeling om de werkloosheid te bestrijden. Zoo kunnen o.a. landbouwers, die per tien hectaren gerekend, minstens i arbeider in geregelden dienst hebben en houden voor de arbeiders, die zij boven dit getal in het werk stellen een bij nadere bespreking vast te stellen premie ontvangen voor het schieten van slooten, het egaliseeren van terreinen en andere soortgelijke werkzaam heden. Met de uitvoering van deze regelingen is de heer Kistemaker belast, die als wethou der van armenzorg en sociale aangelegen heden tot het bepreken met eventueele ge gadigden iederen Dondermorgen zal zitting houden in het raadhuis terwijl ook aan het bureau van de gemeentelijke arbeidsbeurs meerdere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Burgerlijke Stand. Geboren Govert Jan, zoon van C. van Pijpen en A. Biesheuvel Grietje Adriana, dochter van J. Koole en A. Alewijn Marijtje, dochter van P. W. L. Groenveld en A. J. Nederveld Ambrosius, zoon van J. van Buijten en A van der Pol Cornelis Arie zoon van P. Evele.ens en W. M. de Vos Pieternclla, dochter van P. van der Kwast en T. Rietbrock. Abraham, zoon van O. J. Meen8 en J. Paarlberg. Ondertrouwd: H. Remmerswaal, 27 j. en M Beljaards, 27 j. A. van Baak, 28 j. en J. Loddema, 20 j. J. Verhagen, 27 j. en F. C. Slooten, 26 j. O. Baas, 30 j. en T. Slooten, 28 j. Gehuwd K. Ph. Eickhoff, 06 j. en J. van Dijk, it j. - G. Bredeveld, 24 j. en A. A. van Zanten, 21 j. G. van Rijn, 22 j. en A. M. C. Kerkhof, 23 j. Overleden: Pictcr, 11 mnd., zoon van L v. d. Tooien en J. de Geus Cornelis, 8 weken, zoon van H. v^n Alphen en L. O. van Wanrooij Grietje Monster, 69 j., weduwe van T. Hogenhout Hendriku» Johannes Hoogkamer, 21 j., ongcli. zoon van C. Hoogkamer cn A. Zandvliet Neetje do Wit, 90 j., weduwe van S da die le Clercq Maartje Hommer, 77 j., weduwe van K. Stroet. De Kaag. Kerkelijk bericht, Ned.-Herv. Gem: Zondagmorgen, te hnlf- tien, ds. A. E. van Baaien. H. Avondmaal.- Katwijk aan Zee. De Chr. Oraujever eeniging „Oranje Getrouw" had gisteravond in de zaal voor Chr. Prot. Belangen eeu gelegenkeidsavond georganiseerd, die zich in groote belangstelling mocht verheugen. De groote zaal was geheel bezet. Bij ver hindering van den voorzitter, ds. I. Voor- steegh, werd de vergadering geleid door den heer A. den Dikken, hoofd e ener "Chr. School. Deze opende de vergadering met gebed, nadat vooraf gezongen was Psaiiu 105:1 en 24. Daarna gal hij het woord aan den spreker van den avond, den heer U Penning, een bekend parsoon vanwege zijn geschriften, die op zeer onderhoudende wijze zjpi gehoor bezig hield. Hg verhaalde van zvjn reis na3r Zuid-Afrika, en deelde mede, dat hij er in 1922 was heengegaan en in 1924 terugkeerde. Was het ponder, ctyt hij de tafereelen van den Boerenoorlog, die aan het begin dezer eeuw beeft gewoed, memoreerde en duidelijk voor oogen stelle? Hoe hjj de helden uit dien oorlog huldigde in zjjn bespreking? Verder bracht hij de beelden op het doek. Hierna besprak hij de schoonheden van het Transvaalsche land, en de zeden van dat volk, de godsdienstzin, gewoonten, gastvrijheid en den moed,be zongen in het Transvaalsche lied: „Kent gg dat volk, vol heldenmoed?" Tenslotte wee© hjj op de verknochtheid van Zuid- Afiika jegens het NeJerlaudsche volk, om ten slotte het Huis van Oranje te noemen, ais het Huis, dat het verdrukte volk zoo ge negen was. Op het doek werden hierna de beeltenissen van het Oranjehuis gebracht, waarbij door de menigte het bekende Wil helmus werd gezongen. Na het einde van de rede, waarin luim en ernst elkandeo afwisselden, dankte de voorzitter den spre ker voor zjjn uitnemende voordracht Na het zingen van Psalm 68:10 ging de spreker voor in dankgebed. Velen lieten zich als lid der Chr. Oranje-vereeniging inschrijven. Gisteravond was in de Gemeentezaal een groote menigte aanwezig. Op uitnoooi- ging van de Coöperatieve verbruiksveree niging „Helpt Elkander" werd een lezing gehouden over het onderwerp „Hoe kom ik tot .meer welvaart?" Een en ander werd met lichtbeelden toegelicht Lisse. Woensdagavond trad vóöf de A -R. kiesvereeniging „Nederland' cd Oranje", afd. Lisse op de heer A. Prins Jr. van Nieuwendain, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Ingeleid werd het onderwerp „Rechts «4 Links", door den voorzitter dr. Th. Ruys, nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend. Spr. vestigd de aandacht op de a.s. .ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer in 1925, en op grond daarvan ia het noodig dat wij weer eons voeling met elkaar hou den. Spr. begint met aan te toonen wat de gestie van links en van rechts is. De eerstgenoemde wenscht te leven naar dj autoriteit van den mensch, terwijl laatst genoemde, waartoe ook wij behooren, zich scharen om Gods Woord. De anti-revolu tionaire partij is eigenlijk een tegenpartij, namelijk het tegenovergestelde van een re volutie-partij. De vooruitgang der revolutie, noemen wij een achteruitgang. Een antwoord op de vraag „rechts of links", kunnen wij het beste laten geven door de partijen zelf. Spr. bestrijdt het dat dr. A. Kuiper de antithese heeft ingevoerd, wat nader wordt toegelicht. Het liberalisme heefL niet dc volkomen vrijheid gegeven, zoowel op het terrein van de politiek als op kerkelijk gebied, cn noemt niet in het minst den schoolstrijd. Deze partij, zegt spr., is ook een tegen stelling, vandaar de antithese, en waar do beide partijen als A.-R en liberaal, veel langer hebben bestaan dan dr. K is het een onmogelijkheid, dat hij deze in het le ven heeft geroepen. De sociaal-democraten steunen geheel op dc organisatiedeze hangen wel een mooie vlag uit, maar deze dekt de lading niet. De sociaal-democraten, evenals de Marxi» ten sohuwen den arbeiddeze wprdt geheel minderwaardig genoemd. Tusschen ons en de sociaal-democraten ligt een onoverbrugbare kloof, daar het so cialisme de zonde ontkent, cn de Heilige Diieëenheid niet erkent. In de laatste eeuw komt weer een nieuwe stroom, n.l. het atheïsme. Verschillende uitspraken van vóorHon- staande personen van het Godsonlkentiend menschdom, demonstreert spr. De groote strijd is nog altijd die van het zaad dor vrouw, cn dat der slang. Tegen over de revolutie staat het Evangelie, niet rondom den vrijheidsboom, maar rondom heb kruis. Spr. vraagt of het Evangelie ons voldoen de richtsnoer geeft, wat hij bevestigend beantwoordt, en nader toelicht aan de hand van sohriftuurlijke geschiedenissen. Ons devies zij, geen klassenstrijd, doohi een belangenpolitiekniet alleen vbor dén groep, maar voor heel ons land en heel om volk. De Staatkundig (Ger.) partij ie inder daad Anti-Revolutionair, al treedt zij zelf* standig op, hetwelk spr. zeer betreurt, daar dit verdeeldheid veroorzaakt. Nog een ©rnetigen raad aan da aanwo^

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5