fifficieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van hprfon. GEMENGD NIEUWS. j^o. 19866 VRIJDAG 12 DECEMBER Anno 1924 PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagcren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Neordeindspteln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ho. 57055 Postbus Ho. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 1 2.35, per week 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVEKKOOP. Aan den gemeentelijken viscbwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHOL a 10.21 10.26—f 0.15, TARBOT a f 0.55f 0.60, SCHAR a f 0.1S per pond, HARING a 10.05 per stuk en ZEEVWSCHE MOSSELEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 December 192i. Tentoonstelling van Schilderijen door 6. H. Breitner. De Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" houdt de belangstelling van ie -vrienden der beeldende kunst in Leiden omgeving in den laatsten tijd wel wak- Ver. Pas is de mooie expositie van Willy fluiter, welke zich in een druk bezoek ïnocht verheugen en voor den schilder heU aucces had, dat enkele stukken werden ge kocht, gesloten, of de Commissie verrast ons al weder met een rijke collectie van den schilder Breitner. Deze belangrijke verzame ling dankt de Commissie aan den heer Hidde Nijland, te 's Gravenhage, die uit zijn rijken voorraad van kunstvoortbrengselen jdeze schilderijen voor de tentoonstelling af stond, en voorts aan den directeur de toe zegging gaf in het vervolg ook andere Ne- derlandsche schilders hier te doen vertegen woordigen. De tentoonstelling werd gistermiddag in tegenwoordigheid van een aantal genoodig- den, hoewel zonder eenige plechtigheid, ge opend en is nu ook voor het publiek te be zichtigen. Het is een zeer uitgebreide verzameling, waarin werk van den schilder uit alle pha- sen zü^er ontwikkeling vertegenwoordigd is. Men. vindt er schetsen uit den tijd, dat hij nog aan de „Academie" als leeiling was; blikjes, op zich zelf nog van weinig betee- kehis, doch die reeds een rijke belofte voor de toekomst' van den schilder inhielden. Ver der enkele doeken uit den tijd, dat hij leer ling was van Jacob Maris cn van later, toen hij den invloed had ondergaan van Charles fcochussen, terwijl er ook een aantal groote doeken aanwezig zijn uit de jaren dat zijn kunstenaarsleven tot volle ontplooiing was gekomen. Uit dien tijd noemen wij in de eer ste plaats het groote schilderij „De zwen kende Cavalerie", vroeger „de charge" ge noemd. Verder: „Amsterdamsche straatmei den", „de Dam bij regenachtig weer", „de Paleisstraat", en „het Rokin", om slechts enkele grepen te doen. Wij mogen niet nalaten deze tentoonstel ling den Leidschen kunstvrienden met warmte aan te bevelen. Uit het daarvoor bestemde Fonds zijn door 'de Commissie voor het Museum „De Laken hal" een hweetal landschappen aangekocht, 'twee hoerenwoningem in den herfst van Leidsche schilders, een van C. van den iWindt en een van den heer Van Driesten. Het zijn geen groote, doch zeer goed ge - schilderde doeken, die den schilders tol eer 'strekken en wel een plaats in ons Stedelijk Museum verdienen. Daarnaast werd nog aangekocht een „Gezicht op de Académie" van den Amsterdamschen schilder Grievé, Dit stuk heeft geen bijzondere kunstwaarde, maar ontleent zijn beleekenis speciaal voor Leiden, omdat het indertijd door de studen ten aan prof. Buys ten geschenke werd ge geven. Boete en Biecht. Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar, van '.Warmond, zijn vierde academie-voor dracht over „Boete en Biecht". In een uitvoerige inleiding liet spreker zien, h'oe deze voordracht zeer nauw aan sluit bij de vorige lezing over „Zondeval en Verlossing"; want de Biecht of het sacra ment van boelvaardigheid is, volgons de H.-K. leer, een door God verordend middel, om de menschen, die na hel doopsel in zon den vallen, opnieuw deelachtig te maken san het bovennatuurlijk leven der ziel, om voor hen opnieuw de door de zonde ge schonden rechtsorde le harstellen door en orn wille van de oneindige verdiensten van Christus. Om de leer der R.-K. Kerk over boete en Liecht goed te doen begrijpen, wilde spreker fcrie vragen beantwoorden 1. Wal is de Biecht volgens de leer der R.-K. Kerk? Be biecht*is een geestelijke rechtspraak, Jaarin de rechter of priester zich een oor dcel vormt over de bedreven zonden en de dispositie van den beklaagde of zondaar, en indien deze belijdenis volledig en waarlijk rouwmoedig is het vrijsprekend V|jnnis (absolutie) over den zondaar uit spreekt. Op dal oogenblik worden de zonden door God vergeven. Breedvoerig werden deze essenliêele ele menten der biecht (die rouwmoedige zon debelijdenis van den zondaar en de abso- «oe van den priester) door spreker toege- "M. Tevens werd hierbij opgemerkt, dat de biecht strikt genomen alleen noodzakelijk is voor hen, die zich aan groote zonden heb ben schuldig gemaakt. Nadat spreker er nog op gewezen had dat de priester onder aller strengste geheimhouding staat en aan God alleen verantwoording verschuldigd is, werd overgegaan tot het beantwoorden der tweede vraag. 2. Op welke gronden steunt deze leer der R.-K. Kerk? a. Allereerst werd gewezen naar Mt. 18: 1718, waar, volgens spreker, in de belofte van Christus, aan Zijn apostelen gedaan, dat zij de macht zullen ontvangen om te binden en le ontbinden, ook besloten ligt de macht om de banden der zohden te binden en te'ontbinden; en vervolgens naar Joh. 20 1924, waar Christus met duidelijke woorden aan Zijn apostelen de macht schenkt om zonden le vergeven. Volgens spreker volgt uit deze woorden logisch, dat de macht om zonden le verge ven geschonken werd aan de apostelen, maar ook aan hun opvolgers, en vervolgens, dat deze macht moet worden uilgeoe-fend bijwijze van rechtspraak, wat alleen moge lijk is na een rouwmoedige zondenbelijdlenis. b. Vervolgens las spreker uit de histori sche documenten der eerste eeuwen vele getuigenissen voor, waaruit blijkt, dat men ook in de oude Kerk de woorden van Chris tus steeds aldus heeft opgevat. Telkens vin den wij de essenlieele elementen terug: de Kerk heeft de macht om zonden te verge ven en daarvoor is van den kant van den zondaar noodig een rouwmoedige zonden belijdenis aan den priester. c. Ten slotte beroepen de Katholieken zich op de onfeilbare uitspraak van K?t Kerkelijk Leergezag. 3. Welke zijn de heilrijke ge volgen der Biecht volgens den R.-K leer? Spreker kon deze vraag daar de tijd bijna verstreken was slechts heel kort beantwoorden. Het eerste heilrijke gevolg is de vergeving der zonden, -het herstel van het bovenna tuurlijk leven, waardoor het wederom mo gelijk is de eeuwige zaligheid te bereikeü. Den zondaar wordt de weg gewezen om niet le hervallen, om God niet opnieuw door de zonden te bedroevenden zwakken mensch worden de hulpmiddelen aange geven om staande te blijven, den deugd zame om in de deugd le volharden en tot hoogere volmaaktheid te komen; de moede- looze wordt getroost en opgebeurd. In het kort: door de Biecht wordt de zedelijke verbetering van het individu en daardoor van de gansche maatschappij zoo krachtig mogelijk bevorderd, gelijk door vele Protestanten eerlijk en vaak erkend wordt, aldus spr. De volgende voordracht zal lot onder werp hebben: „De beleekenis van den Roomschen Eeredienst voor het religieuze zicleleven". Antony-van-Leeuwenhoek-film. Het is nog niet lang geleden, dal buiten den kring der wetenschap en met name der natuurkundige wetenschap de mensohen van den voor zijn lijd beroemden natuur onderzoeker en geleerde Antony van Leeu wenhoek heel weinig afwasten. Hoogstens wist men, dait hij in 1632 le DeLft was gebo ren, eerst voor de rechtsgeleerdheid werd bestemd, later le Amsterdam voor den koop handel werd opgeleid; doch daarna weder naar zijn geboortestad terugkeerde, waar hij zich bezig hield met natuur- en scheikunde, waarbij hij dc door zichzelf vervaardigde microscopen gebruikte. In don laatsten lijd is, met de toenemen de waardje ring voor de exacte wetenschap pen ook bij leeken de belangstelling in den persoon van Anrto-ny van Leeuwenhoek we der ontwaakt. De heeren J. G. Mol, directeur van het Bureau voor Wetenschappelijke Fotografie te Bloemendaal, en dr. W. H. van Seters, leeraar aan het gymnasium alhier, hebben van die herleefde belangstelling in dozen beroemden landgenoot partij getrok ken en getracht de voornaamste ontdekkin gen van Van Leeuwenhoek in een weten schappelijke film vast le leggen, om daar door een duidelijk beeld le geven vein het uitgebreid gebied van wetenschap, waarover Van Leeuwenhoeks onderzoekingen liepen. Nadat deze film Dinsdag 2 December te Amsterdam is vertoond geworden, heeft Lei den de eer gehad gisteravond er van te kun nen genieten. De belangstelling was niet buitengewoon groot. Mn ar bij zulke v ertoonin gen moet men de aanwezigen niet alleen tellen, maar ook we gen. En naar dezen laatsten maatstaf gere kend, kunnen de heeren Mol en Van Seters wel tevreden zijn, gelooven wij. Onder de aanwezigen merkten wij enkele professoren, een aantal leeraren en onderwijzers, bene vens vele dames en heeren studenten, op. Vóór tot de eigenlijke vertooning werd overgegaan, nam de directeur van bovenge noemd Bureau het woord, om onzen stadge noot den heer Van Seters aan de aanwezi gen voor te stellen als de man, dde het voor naamste aandeel had in deze popularisee ring van den door velen bijna vergeten ge leerde. Dr. Van Seters gaf daarop een korte ka rakteristiek van dezen selfmade man met zeldzame gaven van geest en van bijzonde ren aanleg. Hij roemde vooral zijn groote oorspronlfla- lijkheid. Betrekkelijk had hij weinig gestu deerd en vooral niet in wetenschappelijke werken uit den vreemde, omdat hij weinig vreemde talen kende. Zijn onderzoekingen verrichtte hij hoofdzakelijk met door hem zelf vervaardigde microscopen, die, vergele ken bij deze werktuigen van thans, zeer pri mitief waren, waardoor zijn ontdekkingen nog in een meer verrassend lieht komen le slaan. Van deze microscopen moeten er wel 272 geweest zijn, thans zijn er nog maar enkele over, waarvan er ook één te Leiden zich be vindt, die in April van dit jaar toevallig in het Physisch Kabinet werd gevonden. Hier na schelste hij de wetenschappelijke ver- diensten van Van Leeuwenhoek en wees er op, hoe deze de resultaten van zijn onder- j zoekingen heeft neergelegd in reeksen brie ven aan de Royal Society te Londen, waar- I van hij lid was, uit welke brieven hij een ander belangwekkends citeerde. Hierna werd overgegaan tot het vertoo- ncn der films. Allereerst afbeeldingen van zijn geboortehuis te Delft, zijn grafmonu ment, zijn eigen afbeelding, enz. waardoor deze vertooning mede een historisch karak- ter verkrijgt. Verder? werdefTop het doek ge bracht de „levende dierkens", zooal6 Van Leeuwenhoek de micropisc'h kleine wezens noemde, welke wij thans hebben leeren kennen als bacteriën, protozoen of oerdier- tjes, spermalozoönen. enz. Daartusschen door zag men de werktuigen, daarvoor ge bruikt, 9oms in vergelijking met onze mo derne microscopische instrumenten. Ook werd gedemonstreerd de dit jaar al hier teruggevonden „aalkijker", waardoor Van Leeuwenhoek voor eerst den bloeds omloop bestudeerde. Zelfs een der kleine microscooplensjes, door Van Leeuwenhoek gebruikt, werd vertoond. Tusschen deze beelden door verscheen op het doek de beschrijving en verklaring en waar deze duidelijke sohrifluur-meest in de taal van dien lijd niet genoeg mededeelde, kwam het gesproken woord van den expli cateur, als hoedanig de heer Van Seters fungeerde,, het geschrevene te hulp. Na elk der vijf afdeel in gen werd er luid geapplaudisseerd; een bewijs, dat men de beelden interessant vond en leerzaam en waardee'ring koesterde voor het werk. Hel is inderdaad een mooie avond ge weest. Vanmiddag werd dc vertooning herhaald in de Casino-bioscoop, inzonderheid-bedoeld voor leerlingen van inrichtingen van onder wijs. Ook daar had de film succes. Tol secretaris van de Commissie voor Sociale Zaken alhier is benoemd mr. J. Draaijerr, in Den Haag. Prof. dr. P. C. Flu, hoogleeraar in de tropische hygiëne en directeur van het In stituut voor Tropische Geneeskunde alhier, is benoemd lot correspcmdeercnd lid van de Vereeniging tot bevordering der genees kundige wetenschappen in Ned.-Inddê. Ter aanvulling van ons bericht van 1 gisleren tot oprichting van een Vereeniging I van a.s. Indische werkkrachten, die door regelmatige bijeenkomsten zal trachten hel contact tusschen Indonesische en Euro- I peaansche studenten te bevorderen, kunnen 1 wij nog mededeelen, dat het bestuur wordt gevormd door d? hoeren Mr. M. S. Tirto- prodjo, Mr. R. Ng. Soebroto, en G. J. Goed hart. De eerste bijeenkomst der Vereeniging zal ongeveer half Januari plaats vinden. Wij verwijzen naar de advertentie voor de opvoering van „De Gulden Gordel", welke operette voor het eers-t alhier gaat, en die in verschillende plaatsen meer dan vijf maal achtereenvolgens is opgevoerd. De „St.-Crt." bevat de statuten van de N.V. Tapijt-, Bedden- en Meubelmagazijn „Het Woonhuis", alhier. In het perceel Heerenstraal het derde huis van den Zoeterwoudsche Singel, waar in voor cenigen tijd nog de oud-hoogleeraar Dr. F. Pijper woonde, is een zaak in boter, kaas, fijne vleeschwaren en comestibles ge opend. De heer Chr. Onrust, die 27 jaar in be trekking was bij de firma Albert Heijn, heeft beslag op dit ruime pand weten te leggen en het doen inrichten tot een handelszaak. Behalve een grooten ruimen winkel bevat het pand een flink magazijn en pakhuis, zoo dat de nieuwe eigenaar er zich goed heeft kunnen inslalleeren. De winkel en daarop komt het in dit ge val aan, is geheel naar de eischen der hy giëne ingericht. De toonbank is van marmer de ruime etalage-kast stofvrij en de opstan den zijn gesloten. Het werk werd onder leiding van den heer J. Verhoog uitgevoerd geheel naar genoegen van den eigenaar. De heer Onrust hoop.t door een accurate bediening en het leveren van goede waar tegen concurreerende prijzen zich het ver trouwen van de burgerij waardig te maken. Hedenmorgen zijn wij eens een kijkje gaan nemen in het hulpgebouw vajn manu facturen van de firma A. Waals, dart geves tigd is in het voormalig pand van notaris Coebergh, Breestraat 31, en dat hedenmid dag voor het publiek zal worden open gesteld. Veel is er aan het pand niet veranderd; met groote piëteit heeft de heer Waals al hei beeldhouwwerk Intact gelaten en zoo min mogelijk laten breken, zoodat desge- wenseht het pand later weer zijn oorspron kelijk karakter zal kunnen aannemen. De firma stelt zich ten doel ook het betere publiek door groote sorleering en lage prij zen lot zich te trekken. Dat er werkelijk groote voorraden zijn opgeslagen, hebben wij bij onze wandelingen door hel gebouw zelf kunnen con si ate eren. De voorvertrekken zijn geheel ingelicht voor den verkoop van wolten en fluweeleu stoffen; de zaal daar achter biedt plaats voor een enorme hoeveelheid meer coulant manufacturengoed. als: tricol-artikelen, kousen, sokken, enz., terwijl de serre meer speciaal voor koopjes-afdeeling bestemd is. De voormalige biljartzaal vormt thans de afdeeling baby-artikelen, terwijl de ex-bad kamer (welk een tegenstelling 1) gereser veerd is voor den verkoop van wollen tricort- arlikelen, sjaals, ijsmutsen, truien, enz. Ook is er nog een afdeeling pellerijen en kinderconfeclie, terwijl de overige vertrek ken geheel in beslag zijn genomen door enorme voorraden tafelgoed, corsellen, on dergoed, schorten, enz. Hoewel doze zaak slechts een tijdelijk ka rakter draagt, kunnen wij niet anders zeg gen, dan dat alles z^or praclisch en netjes is ingericht. De melk is in Leiden weder met één cent per Liter opgeslagen en kost nu 19 cent per Liter. Gislernamiddag le halfvijf brak van een vrachtauto, toebehoorende aan den heer Kracht, in Den Haag, en bestuurd door den diauffeur V., ter hoogte van de Waddinger- brug onder de gemeente Voorscholen een der achterwielen, waardoor het motorvoer tuig gedeeltelijk kantelde en zeer ernstige schade bekwam, terwijl de goederen er uit vielen. Persoonlijke ong-lukken hadden niet plaats, doch de materieele schade is nogal aanzienlijk. Het verkeer had cenigen tijd vertraging door het ongeval. Met behulp van de Leid sche politie werd de weg weder ruim ge maakt. In den afgeloopc-n nacht ontstond in het perceel 80, Rijnsburgerweg, bewoond door de familie H.. een begin van brand. Deze bleek te zijn ontstaan onder den vloer, doordat vermoedelijk door het heet stoken van den haard een balk, waarop de vloer rust, vuur had geval. De brandweer heeft den brand in zijn begin gebluscht. De schade, die niet groot is, wordt door verze kering gedekt Ingaande Zaterdag 13 December resp. 14 December a.s., zullen onderstaande nieu we treinen 21 D Amsterdam C. S.Esschen en trein 22 D EsschenAmsterdam G. S. worden ingelegd. De treinen zullen loopen van Zaterdag 13 December lot en met Donderdag 15 Ja nuari 1925, en vervolgens 's Zaterdags, 's Maandags en 's Donderdags met uilzonde ring van Donderdag 25 December a.s. In plaats daarvan loopt trein 21 D op Woensdag 24 December a.s. Vertrek Am sterdam C. S. 7.23 v.m., vertrek Leiden 7.52, Den Haag overstappen, vertrek aldaar 8.27 v.m., aankomst Rotterdam D.P. 8.49, Esschen 10.18. Terug trein 22 D vertrek Essohen 8.15 n.m., Rotterdam D.P. 10.01, aankomst Leiden 10.45; dan zonder over stappen. Op den Stationsweg werd hedenmid dag door een luxe auto een schaap aangere den, dat van achter een autobus te voor schijn kwam. Dc bestuurder werd aangehou den door de politie en naar het bureau ge bracht. Het schaap is naar het abattoir ver voerd om afgemaakt le worden. De Raad van Den Ilaog besloot lot aankoop voor f 50.000 van liet vroeger door kamerlid Van der Velde bewoonde landgoed „Lerenburg" (groot 11.500 vierk. M.), ge legen op den hoek van Leiweg en Loosduin- scheweg. Het bezit verzekert een goede verbinding tusschen Zuiderpark en Loos- duinscheweg. Gisteren gaf prof. Schuh, die, gelijk men weet, door het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft voor een maand werd geschorst, weer voor het eerst college. Zijn studenten grepen deze gelegenheid aan om hem een ovatie te te brengen. Men bedoelde daarmede uiting te geven aan ffe verontwaardiging, die de wijze van schorsing heeft gewekt, en aan de bewondering, die men voor de weten schappelijke verdiensten van prof Shuh koestert. Naar het ,,H D." verneemt is het be stuur van de afd. Haarlem der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur ernstig bezig met het aanwenden van pogingen, om te ver krijgen dat het Centraal-Gebouw van Bloembollencultuur" te Haarlem geplaatst wordt. Het bestuur van de Federatie van Overheidspersoneel heeft een schrijven ge richt aan het Comité van Zes, waarin het wjjst op de geringe gevolgden van de op 25 October gehouden demonstratie. Het bestuur verzocht nan het Comité van Zes de BINNENLAND. Voorloopig wordt dc Rijn binnen Woerden niet gedempt. Oppositie in de Tweede Kamer tegen sa- larisontwerpen. De eerste aanvraag tot ruilverkaveling i» gedaan. De Minister van Arbeid heelt voor het tijdvak 22 December tot en met 2 Januari a.s. overwerkvergnnningen voor slagerijen verleend. Overweging der Regeering inzake het Be> zoldigingsbeslnit. BUITENLAND. Chamberlain heelt Rome en de zittinf van den Volkenbondsraad weer verlaten. Baldwin over de ontrniming der KenU sche zóne. Het Dnitsche kabinet Marx treedt vol* gende week af. Churchill's verklaring over de intergeal- lieerde schnlden. Federatie in de samenwerking op te nemen. Het Federatiebestuur staat op het standpunt dat op korten termijn in de groote plaatsen van het land, alsmede in die plaatsen, welke als kruispunten van de spoorwegen kunnen worden beschouwd, personeelsvergaderingen moeten worden belegd, waarin het parool tal staken besproken zal worden, met het advies van da besturen, dit parool tot staken te aan-,-aarden. De eiseh, die door de or ganisatie aan de Regeering zal worden gesteld moet zijn „terng naar de positie van 1920", d.w.z. terugneming van alle tot nu toe ingevoerde verslechteringen. Het comité ter behartiging van de algeraeeno belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.) en het comité van Neutraal Overheidspersoneel, hebben zich per adres geweDd tot de Centrale Commissie voor Ge organiseerd overleg in Ambtenarenzaken, met het volgende voorstel: De Centrale Commissie wendde zich tot de Regeering met het verzoek de herziening van het Bezoldigingsbesluit-1925 thans spoe dig aan de orde te willen stellen en speciaal te doen nagaan, of inzake la de lengte der nieuwe schalen, 2o. het salaris der ongehuwden en 3o. den aftrek in derde klasse gemeenten, minder rigoureuze bepa lingen zouden kunnen worden getroffen, - waarbij de verwachting worde uitgesproken, dat de inwerkingtreding van het Bezoldi gingsbesluit-1925 zal worden opgeschort, totdat deze herziening haar beslag zil kun nen hebben gekregen. Te Utrecht zijn, aan de PJompetoren- giaclit, twee groote lieerenhuizen, tezamen beslaande een oppervlakte van 650 vierk. meter, aangekocht ter vestiging van e«i kerkmuziekschool, tor opleiding van R.-K. organisten en directeuren. Centrum".) Bij ministerieele beschikking is aan koolden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rrjks vergund, dat ge durende het tijdvak van 22 Dec. tot en met 3 Jan. in hun onderneming door arbei ders van 16 jaar of ouder arbeid wordt verricht in afwijking van het bepaalde ia de artt. 23 en 21 der Arbeidswet 1919. In de zitting der Prov. Staten van Overi.se! heelt de Commissaris der Ko ningin in deze provincie, mr. Graal van Rechteren Limpurg Almelo, afscheid ge nomen van de staten in verband met zijn voornemen zijn ambt neer te leggen. In zrjn afscheidswoord dankte de Commi-saiis voor de gewaardeerde medewerking, welke hij gedurende 15 jaar had mogen ondervinden. Het oudste lid van Ged. Staten, J M baron van Voorst tot Voorst, beantwoordde nam nj de Staten deze rede. Mr. Van Rechteren Limpurg zal 1 Mei a.s. zijn functio neerleggen. Gistermorgen hing er zulle een dikke mist, dat het stoomschip Har- wich-Hoek-van Holland den Nieuwe-YVater- weg niet binnen kon varen. In plaats van om zes uur kon het schip eerst om halftwee aan wal komen. De passagiers misten daar door belangrijke aansluitingen cn kwamen met negen a tien uur vertraging op hun bestemming aan. Ook het internationale ver keer ondervond hierdoor belangrijke ver traging. Ten gevolge vandeninisl it gistermiddag het uitvarende Engelsche stoomschip „Croxdale" in den mond van de Koningshaven te Rotterdam, doordat dt

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1