LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Daoember Vierde Blad. Anno 1824. De Katwijksche Winkelweek, LAND- EN TUINBOUW. go 19868 Plaabelijke Keuze. •Van de Memorie van Antwoord aan de forste Kamer over het wetsvoorstel tot wij ding der Drankwet wordt het volgende ontleend: Tegenover het plaatselijk verbod, waar- fan de toepassing inderdaad door hel voor stel zal worden bevorderd, wordt in hel yoorl. Verslag een beroep gedaan op de vrijheid, en wel met name de vrijheid van. die ingezetenen, die een matig gebruik geen kwaad achten en verlangen, dat daartoe de gelegenheid blijft bestaan. De heer Rutgers merkt op, dal dit vertangen ook, indien het foorstel der Tweede Kamer wet wordt, niet onvervuld behoelt te blijven, daar het ook in de plaatsen, waar verbod van drankver koop wordt toegepast, aan ieder vrij zal blijven staan sterken drank van elders te betrekken, en vrijelijk te gebruiken. Wat door de tegenstanders van het voorstel ais Vrijheid wordt opgeëischt, is metterdaad al leen de zekerheid, dat ieder in de plaats zijner inwoning sterken drank zal kunnen jroopeh. Het thans aanhangige voorstel strekt om in bepaalde plaatsen de verleiding, die van geconscssioneerde instellingen van drank- verkoop uitgaat, weg te nemen. De heer Rutgers kan niet inzien, dat deze op zich zelf aanbevelenswaardige maatregel zou moeben achterwege blijven, ten einde de instellingen van drankverkoop als oefen plaatsen in de deugden van zelfbeheersching en matigheid in stand te houden. De bevoegdheid, door het wetsvoorstel Verleend, is alleen om een voorstel bij de Kroon aanhangig te maken. Dat afwijzing yan dit voorstel met bijvoeging van redenen moet worden openbaar gemaakt, beteekent geenszint dat zulke afwijzing uilgesloten Zal zijn. Het is zeker een niet geringe verwach ting van de werking van het voorstel, wan neer wordt aangenomen, zegt de voorsteller, dal in het eerste jaar, waarin de stemming Zou kunnen plaats hebben, namelijk 1925, jfcot plaatselijk verbod zou worden besloten yoor een gebied, overeenkomende met een Vierde van de provincie Friesland. Dit zou beleekenen, dat aan houders van Voor 1 Mei 1904 verleende vergunningen aanvankelijk een jaarlijksche uilkeering van 88 X f 1500 zou moeten plaais hebben, in letaal dus f 132.000 jaarlijks; hiervan zou de helft, of f66.000, ten laste van dc Staatsbegrooting komen, en de andere helft len laste van een aantal gemeenten. Met Zekerheid kan worden aangenomen, dat deze uitkeering van jaar tot jaar snel zal verminderen. Voor de kosten van een verkiezing schijnt pen gemiddeld bedrag van ongeveer 5 cent per inwoner te mogen worden aangenomen. De kosten van een stemming krachtens het aanhangig voorstel zullen daarvan niet Verschillen. Het is juist, wordt ten slotte gezegd, dat fle bevoegdheid van den Gemeenteraad blijft bestaan naast de mogelijkheid van een foorstel van ingezetenen. Tot moeilijkheden eou dit niet leiden, daar de beslissing bij de Kroon blijft. Postchèqne- en Girodienst. Blijkens de Memorie van Antwoord over bet wetsontwerp tot wijziging van art. 22 (fan de Poslwet, zooals dit is gewijzigd (Q aangevuld bij de wet van 17 Februari 1911 (Postchèque- en Girodienst), meent de Re ferring, dat voor de vrees, dat het publiek door de afschaffing der rente van dezen dienst minder zou gebruik maken en ge« a bedragen van eenige beleekenis daarbij zal laten staan, vooralsnog geen ernstigen grond bestaat. De juistheid van de opmerking, dal de af schaffing der rentevergoeding voor de min der kapitaalkrachtigen onbillijk zou wer ken kan door de Regeëring niet worden er kend. Het is niet de taak van den poslchèque- en girodienst om gelegenheid te geven tol het plaatsen van gelden tegen rentevergoe ding aan hen, die hun gelden niet als Bank deposito kunnen geplaatst krijgen. Aan den wensch om alle stortingen van f500 en lager vrij te stellen van het thans Verschuldigde recht van 5 cents per slot ting, kan geen gevolg worden gegeven. Dit recht kan voor dergelijke bedragen, vooral ook waar het gireeren kosteloos geschiedt, niet te bezwarend worden geacht. Afge scheiden nog, dat van een dergelijke vrij stelling zou kunnen worden gebruik ge maakt om stortingen van bedragen boven f 500 vrij van recht te doen geschieden (door ycrdeeling van die bedragen over sommen van f 500 of minder), moet ook in het oog worden gehouden, dat door zoodanige vrij stelling de inkomsten van den dienst ge voelig zouden worden getroffen, aangezien het overgroote deel der stortingen een be drag van f500 niet te boven gaat De zegelbelasting is op den postchèque- en girodienst niet toepasselijk verklaard uit hoofde van de overweging, dat ook overi gens voor alle formulieren, welke in den postdienst gebruikt worden, vrijstelling van zegel bestaat. Dc Koninklijke Familie zal 28 Dec. e.k. van Den Haag naar Het Loo vertrekken en aldaar verblijf houden tot 2 Jan. 1925. Bij Kon. besluit, is, met ingang ran 1 Januari: a. luitenant-ter-zee der late klasse A. Seret Azn. bevorderd tot kapitein-luite nant ter zee; b. aan luitenant-ter-zee der late klasse R. H. Wijmans de titulaire rang verleend van kapitein-luitenant ter zee. Een telegram uit Weltevreden meldde; »De jaarlijksche ruiling van rectors-magni- hei te Delft en te Bandoeng gaat door." Bij navraag naar de juistheid van dit be richt, dat niet door klaarheid uitmuntte, is de „N. R. Ct." gebleken, dat er te Delft (nog) niets van bekend is. Waarschijnlijk •laat het bericht op het feit, dat de. huidige rector-magnificus van de hoogeschool te Bandoeng eerlang met een jaar verlof komt en dan college zal geven aan de Hooge school te Delft. Onder voorzitterschap van den heer R. Siemons, te Utreohfc, heeft gisteren de Ned. Chr. Landarbeidersbond aldaar een alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter gaf een overzicht van het lcdenbeloop gedu rende de afgeloopen tien jaar. In 1921 had de Bond 9500 leden; he'- ledental was op 1 Januari j.l. gedaald tot 4572. Sindsdien is het tot 5220 gestegen. De fcoe6tand in de bedrijven, vervolgde spr., wordt langzamer hand beter. Alleen boven het veenbedrijf blijven de zwarte wolken drijven, waardoor de werkgelegenheid weer verminderen zal. Hier zal werkverschaffing nog geruimen tijd in de behoefte moeten voorzien. De werk- lQOsbeidverzekering zal nog veel van het so lidariteitsgevoel van de arbeiders vragen. De organisatie heeft nog een belangrijke taak te vervullen, o.a. bij de uitvoering van de sociale wetten, het collectief contract, de wettelijke bescherming van vrouwen- en kinderarbeid, wettelijke regeling van den arbeidsduur voor volwassenen, enz. Spr. be toogde dat versterking van de organisatie noodig is indien men dat alles bereiken wil. Het beleid van hot hoofdbestuur werd goed gekeurd, zoo ook de jaarverslagen. De be- grooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 52.682 aan ontvangsten en uitgaven. Besloten werd, de volgende algemeenc ver gadering wederom te Utrecht te houden. De heer Carels sprak vervolgens een be groetingswoord namens de Belgische land- ai beiders. Nadat verschillende reglements wijzigingen waren goedgekeurd en na af doening van eenige huishoudelijke zaken, werd de vergadering verdaagd, 's Avonds was er een feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het tienjarig bestaan van den Bond. In een te Utrecht gehouden confe rentie tusschen de Neder la ndsche Boom- kweekersvereeniging, de Groningsche Kwee- kersvereeniging, de Limburgsche en Zee- landsche Boomkweekersvereeniging, de Kweek^rsvereeniging Naarden-Bussum, de Aalsir.eersche Kweekers, vereenigd in de afdeeling van de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw- en Plantkunde en de Nederlandsche Tuinbouw-Hancelsvereeniging werd beraadslaagd over het voortbestaan van de huidige groep Boorakwcekerjj van den Nederlandschen Tuinbouwraad. Na uitvoerige besprekingen werd besloten een nïeu.va Vereeniging te stichten onder den naam r4Ui „Algemeane Nederlandsche Eoom- kweekers-Vaoi&riiging", waarvan boomkwee- kers individueel en v ereenigingen lid kunnen worden. wij vernemen, is het scheidsge recht, aangovra/vd dor vier commissiele den van «len Neutralen Bond van Spoorweg personeel in zr«lro de door de directie der Nederlandsch Spoorwegen opgelegde straf wegens het coöperatief inkoopen van steen kolen, het zoogenaamde handeldrijven, als volgt samengesteld: prof. mr. J. Veraart, voorzitter; mr. C. F. P. Bodemeyer, afdee- lmgsschef algemeene dienst, en P. dc Haan. secretaris "an den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, als leden; terwijl als i woordvoerder en verdediger voor appel- lante zal optreden mr. H. G. V. Hijmans, advocaat en procureur te Utrecht. („Hbld") Tot le&oii vac. bol huofdbesluur van dei. Algemeen en Ned. Bond van Arbeiders in cte T'Xti lindustrie zijn gekozen H. Evers te Ovrrdtake!, J. W. Evers. C. Jansen, J. C. M. Japin. J. H Lammors. H. Middendorp, M. Uilslag en J. A. de Wolf, te Almelo, en W. Siegchuis te Enschede. Het bestuur van de Fede^lie van overheidspersoneel heeft aan liet comité van zes geschreven, dat het z. i in het be lang van loet Rijkspersoneel, in het bijzon der in dat van de arbeidende klasse in het algemeen, geboden is, grot)tere eenheid van optreden onder het personeel te bevorderen, en het stelt voor de Federatie in de samen werking op te nemen. Mevrouw Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Acht de Minister het geen leemte in de Ouderdomswet 1919, dat na intrekking van de premievrjje ouderdomsrente van den man, krachtens art. 30, sub a, de vrijwillige ouderdomsrente zijner vrouw van f2 50 per week niet tot 13 per week kan worden verhoogd? Zoo ja, is dau de Minister bereid tot wegneming van deze leemte in de Ouder domswet 1919? De burgemeester van Wouw, de heer "\V. J. F. Juten, tevens lid der Tweede Ka mer, heeft den voorzitter der R.-K. Kamer fractie meegedeeld, dat hij zich voor de ver kiezingen van 1925 niet meer beschikbaar stelt als Kamerlid. Te Leeuwarden is overleden de heer S. Tulp, sedert vijf jaren wethouder van onderwijs dier gemeente. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau K. W. Kruijer, controleur van de beweging 1ste klasse bij de Nederlandsche Spoorwegen. De opening. In ons Blad van gisteren konden wij nog de rede vermelden, welke door den heer Van Tongeren, in de geheel nieuw gerestau reerde zaal van „Casa Cara" le Katwijk aan Zee, was gehouden Ier gelegenheid van de opening der winkelweek. Hieraan kan thans nog worden toegevoegd, dat na den voor zitter het woord was aan den burgemeester, den hee.r De Waal Halelijt, die geide:. Toen de winkelweek-commissie mij aan zocht om het eere-voorzitlerschap dier com missie te willen aanvaarden, heb ik hier mede geen oogenblik geaarzeld. Met groote ingenomenheid heb ik cut initiatief begroet, daar ik dit loffelijk streven heb opgevat als een gunstig bewijs der bur gerij, dat zij niet alleen hun beroep uit oefenen om er hun broodje mee te ver dienen, maar ook zooveel liefde voor hun beroep aan den dag leggen om hun zaken vooruit te willen brengen. Nog een andere reden is er evenwel, d e mij direct met dit plan ingenomen deed zijn. Achter ons ligt de tijd der z.g.n vrije concurrentie, toen men twee vakgenootcn als natuurlijke vijanden beschouwden Ik wil hiermede allerminst zeggen, dat ik de concurrentie afgeschaft zou willen zien, slechts zou ik een betere samenwerking wenschen om zoodoende de kapitaalsvor ming, welke voor den middenstand minder gewenscht is, te beletten. Ook hier geldt dus weer,het spreekwoord: Eendracht maakt macht. Deze winkelweek nu is zeer zeker een bewijs van den goeden geest van samen werking, welke er onder de Katwijksche winkeliers heerscht en ik hoop dan ook van harte, dat onze middenstand zich steeds slaande zat welen te houden. Hierbij komt echter nog iets. Een Hollandsoh mensch is een eigen aardig mensch Er bestaat een Fransiti woord „chauvinisme", waarvoor geen goed Hollandsch woord bestaat, doch wat men zou kunnen vertalen als: „overdreven waar deering van liet inheemsche fabrikaat" Bij ons, Hollanders, is dit juist andersom. Alles, wat uit het buitenland komt, is in onze oogen goed. Persoonlijk is mij een geval bekend van een inkttabrikant hier te lande, die z'n groote vaten ol flesschen inkt naar het bui tenland stuurde om ze daar over te laten schenken in kleine flacons, waarna ze, voorzien van een buitenlandsche etiket, weer in Holland weiden ingevoerd. Een ander persoon, ingezetene van één onzer grootste steden, ging met zijn vrouw naar Parijs en kocht daar een vulhaard, naar hij meende, van builentandsch, dus goed, fabrikaat. De haard werd medegenomen en voldeed werkelijk uitstekend. Na verloop van tijd echter begon er iets aan le haperen; een kacheltabrikanl werd er bijgehaald en hem gevraagd of hij ver stand van deze haard had. Tot groote ver bazing van den eigenaar schroefde de l<.- brikant een plaatje los en daarachter stond het fabrieksmerk van den smid! Dit idéé nu heerscli ook bij ons, hoewel in geringer mate. (Tuist daarom is deze winkelweek bij uit stek geschikt om te laten zien, wat de Katwijksche winkeliers ons kunnen bieden. Gaarne wensch ik het bestuur dan ook i het beste toe voor het welslagen dezer win kelweek en spreek dt hoop uit, dat deze moge zijn tot grooleren bloei van den han- deldrijvenden Katwijkschen middenstand. En hiermede verklaar ik de winkelweek geopend. Langs de winkels. Hierna gingen we eens een kijkje nemen in het karakteristieke oude visschcrsdurpje, I paidon, dorp, want een plaats, die di-rge- Iijke ondernemingen op touw zet als thans I Katwijk op zulk een groote schaal doet, mag toch zeker geen „dorpje" meer genoemd worden. In alle straten heerschte reeds vanaf de l vroege middaguren een gezellige drukle. Zóó, als men op straat kwam, zag men- dal er iets buitengewoons gebeuren ging. Vooral van de zijde der Katwijksche jeugd I bestond groote belangstelling; voor elk ver- I licht winkelraam kon men er zeker van zijn ook een tiental platgedrukte kinder- neuzen te zien. Door het groot aantal deelnemere, liefst 63, zullen we niet iedere étalage apart be st reken, doch volstaan met de meest op den voorgrond tredende te racrnoreeren. Vooraf dient echter gezegd te worden, dat iedere deelnemer blijkbaar volkomen doo •- I drongen was van liet groote belang, dat een winkelweek voor Katwijk is en dientenge volge allen zonder onderscheid getracht had den hun uitstallingen zoo aantrekkelijk mo gelijk te doen maken. Slechts één naam willen we noemen en wel dien van den heer Vertint, horloge maker, die voor zijn winkelraam de uitge loofde medailles ten toon heelt gesteld, steld, welke hedenavond zullen worden uit gereikt. Door dc Voorstraat loopend, waar uil den aard der zaak de meeste winkels zijn, viel ons oog allereerst op een grooten voorraad Eord-moloronderdecten, vanaf achterlicht I radiator toe. j Vanachter een ander raam slaat ons een allerliefst bruidje minzaam toe te lachen, ons bijna in de verleiding brengend haar ten sladhuizc le voeren, als niet dc juf frouw een pop ware geweest. 't Speel ons wel heel erg, want nimmer zullen we wel weer in de gelegenheid komen tegelijkertijd beslag te leggen op een uitzit, als die, welke rondom de bruid was uitge stald. Slechts ontbrak haar een paar lakschoe nen, doch dit was geen bezwaar, daar er vlak tegenover een winkel was, waar van- ar hel elegantste damesschoenwerk tot aan kaplaarzen toe was geëtaleerd. Even ver der had een banketbakker op listige wijze Kalwijk's stuiswerken in chocolade nage bootst; voorwaar een geduldwerkje I Niet minder geduld echter zal een tweede gebouw vereischt hebben, nl. het thans in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuis, waar van we de voltooide afbeelding, geheel van koek opgetrokken, konden bewonderen. We vermoeden, dat het kleine meiske. dat met opengesperde oogen en dito mond het kunstwerk aan stond te staren bij zichzelf wel de opmerking gemaakt zal hebben: „Nou, daar lig ik ook liever in dan in 't echtnl" v i-'.- y v» wwK Ik moet om elf uur thuis zijn, heeft m'n vrouw gezegd. Dan wordt het langzamerhand tijd om ruzie te maken, anders gooien ze me niet op tijd d'ruit! Heel aardig was ook de geheel electrisch gedreven miniatuur-bakkerij, waar men ae geheele bereiding van het brood kan gade slaan. Het vermakelijke is wel, dat de klon ters beslag at en toe door de bakkerij vliegen Verder werd ons oog nog geboeid door een schitterende collectie tapijten in de warmste kleuren ten loon gesteld, door een lietsenwinkel, waar men de trapas-montage kan gaan leeren, door een dameshandwertt- winkel, waar men, behalve een keurcotlec- tie handwerken, ook nog de successievelijke onlwikkelingsvormen der katoen kan aan schouwen, door een ach, 't is ons on mogelijk al het fraaie op le noemen, want alles is eigenlijk een vermelding waard. Opmerkelijk is ook het groot aantal deel nemende sigarenwinkels; wel een bewijs, dal de Katwijker van rooken houdt! De Bad9traat doorwandelend, konden we echter niet nalaten nog een blik le werpen (figuurlijk gesproken, lezer) in een slagers winkel, waar een geslacht varken met een weemoedige uitdrukking in zijn half ge opende oogen 'naar de hammetjes en rook worsten lag le kijken, waarvan ook hij aan stonds de leverancier zou zijn. Vermelding verdienen ook nog een win kel, waarin men de geheel wording van buis tot rijwiel lot stand ziet komen en een uitstalkast, waarvan van Bendorp's artike len een geheele stad is aangebracht lot aan een draaimolen toe. Na nog een allerlaatslcn blik in een win kelkast geworpen te hebben, waarin aller lei ijzerwaren als broodtrommels, olielam pen en petroleumkachels prijkten, vonden we het welletjes voor vandaag. Echter kunnen en willen we niet na laten den heeren commissieleden een woord van lof toe te zwaaien voor hetgeen zij voor Kalwijks winkelstand hebben gedaan en wij twijfelen niet of het zat allen deelnemers gedurende de volgende dagen der winkel week, welke nog tot Woensdag duurt, aan belangstelling niet ontbreken. PLUIMVEE. Hoe te wasschen. Na alles, wat wij hiervoor vermeld heb ben over de voordeelen van het trainen en het verdere gereedmaken voor de tentoon- stellings-conditie, willen wij nu eenige aan wijzingen. geven over het eigenlijke was schen. Dit is een werk, waarbij de noodige voorzorgen genomen moeten worden, wil men door de geheele bewerking niet van den regen in den drup komen. Een goed gewasschen haan, hen of duif is een schit terende verschijning, maar een verkeerd behandeld, slecht gewasschen exemplaar, staat zelfs bij een heelcmaal niet gewas schen dier ten achter, het is soms geheel bedorven. Om iets goeds te doen, wordt goed ge reedschap vereischt. Hier zijn drie teilen of kuipen, eenige sehoonc, droge doeken, een ruime hoeveelheid warm water, een stuk zuivere sodavrije harde witte zeep, liefst Sunlight-zcep, noodig, en verder een weinigje blauw, maar een massa geduld' Een duif kan door één persoon gewas schen worden, maar voor hanen en hennen moeten er twee zijn om elkaar te helper.. Natuurlijk moeten een of meer kooien met een bodembedekking van stroo of zaagsel gereed staan om het gewasschen dier af zonderlijk in te zetten om te drogen. Eerst nadat al die zaken gereed staan, mag het werk beginnen. Met een soepel bandje bindt men de pooten samen, oni spartelen te voorkomen. Bij alles wat er nu verder gebeurt wordt de kop steeds boven water gehouden en gezorgd, dat ook geen zeepsop in de oogen komt. De eerste ruime teil of tobbe is gevuld met water op ongeveer 25 graden Celsius of 78 Fahrenheit. Heeft men geen thermo meter bij de hand, dan kan men de juiste warmte op gevoel wel bepalen als bij een Kinderbad. Nu houdt men met beide handen over de schouders het dier vast en dompelt het zachtjes geheel onder, terwijl de helper den kop vrijhoudt. Als nu do veeren doornat zijn geworden, neemt de inzeeping een be gin. Met de witte zeep goed op de hand palmen worden alle veeren goed ingewre ven, maar altijd in één richting, niet tegen den vleugel in. Zijn nu de rug en do staart goed onder water gewasschen, dan komen de buik en borst en hals aan de beurt. Vleugels en staartvee^en worden pint op de uitgespreide hand gelegd en met do andero goed schoongcwasscbeu. Steeds in de richting behandelt men nu alle dcelen nog eens over en spoelt in deze teil zoo veel mogelijk de zeep uit. Nu komt hot dier in dc gereedstaande tweede teil, waarin schoon water van 20 Celsius of 38 Fahrenheit. Hier worden nu alle zcepdee- len nauwkeurig uitgespoeld. Hierop komt heel veel, ja haast alles aan, want als niet alle zeepdeelen uitgespoeld worden, dan zullen de witte vogels geelachtig of groe zelig opdrogen cn dan zullen zelfs donker gekleurde veeren er later glansloos uitzien. Om het verwijderen van de zeep volledig te bereiken, dient nagespoeld te worden in het derde nog eveneens warme bad, waarin speciaal Voor witte vogels vooraf een weinigje blauw is gedaan, maar uiterst weinig, daar een te blauwe vogel er pot sierlijk uitziet en dan de hcole wasschcrij een mislukking is. Wie dus met dat blau wen niet goed op de hoogte is, moet het liever nalaten. Nu komt het afdrogen, waarvoor schoone doeken, bijv. badhanddoeken, moeten voorhanden zijn. Nadat men eerst met de handen het overtollige water zooveel mogelijk er uit gedrukt heeft van af den kop in de rich ting van hals, borst, rug, buik en staart en beenen, begint men met de doeken, er goed op lettende, dat de veeren niet breken door een verkeerde richting te nemen. Een voordeel is, dat de veeren dóór het warme wat-er buigzamer, soepeler zijn geworden. De zooveel mogelijk afgedrortgtfc" vogel komt nu in zijn kooi en moet vlug drogen' in het warme vertrek, maar toch niet te dicht bij kachel of vuur, ten einde bruin achtig opdrogen te voorkomen. Men zal altijd kunnen opmerken, dat het gewas- sche dier, ondanks het warme water, toch' rilt van de koude. Men zij dus uiterst voor zichtig, dat geen t-ocht op den patiënt kan inwerken, want dat zou hem slecht be komen. Zelfs wanneer na eenige uren de veeren droog zijn geworden, is het nog noodig allerlei voorzorgen in acht te ne men, om het dier langzaam-aan cn gelei delijk weer aan de gewone temperatuur te gewennen. De gewasschen dieren blijven apart, ko men dus niet meer in de" ren. Zij blijven dus in dc kooi tot het uur der verzending daar is. Daar de tentoonstellingen meestal vallen' in het koudere deel van het jaar, zijn dub bele voorzorgen noodig en moet het was schen al een paar dagen vóór de inzending g^'. uren, zoodat de vogel zelf voldoende tijd heeft zijn veeren in dc gewenschto orde te brengen en behoorlijk op zijn ma nier in te vetten. Zijn dc dieren nog niet droog tot op da huid, dan vatten zij bij het vervoeren be slist kou in de soms nog onverwarmde ten toonstellingszaal. Het prachtig effect, dat bij ccn goede wassching wordt verkregen, en dc mp°rdere kans op bekroning, beloo- nen in ruime mate de moeite, er aan be steed. Vooral die dieren, welke veel dons hebben, zooals Wyandottes, Cochins en Orpingtons, schijnen in omvang sterk toe genomen. Vóór het werkelijk wegzenden worden kam en kiulcllen met een weinig vaseline behandeld en ziet men ook eens na of do uitgegroeide punten der nagels moeten bij geknipt worden, natuurlijk zóó, dat hei zoogenaamde leven niet geraakt wordt; anders is men heelemaal van de wijs. Hel beste is hiervoor een scherp nijptangetje. Ik wil eindigen met deze raadgeving: Als gij uw dieren wascht, doe het dan goeil laat het auden achterwege.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 13