No 19857 LEIDSCH OAGBLAO, Dinsdag 2 December Tweede Blad. Anno 1924, BINNENLAND. Wed. J. H. v. ROSSUM DU CHATTEL ZONEN GEMENGD NIEUWS. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER UIT DE RIJNSTREEK. Salarisactie Rijkspersoneel. Zaterdag zijn het comité van neutraal overheidspersoneel en het comité ter be hartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel te Amsterdam bijeen gekomen ter bespreking van de vraag, of 3e samenwerking zou moeten worden voort gezet. Algemeen was men van meening, aM het belang van het overheidspersoneel eischte, dat de samenwerking werd besten digi Overeengekomen werd, dat, wanneer bij een van de beide comité's bezwaren lézen, die uit de samenwerking voort vloeien, dan niet dadelijk tot publicatie daarvan moest worden overgegaan, doch dat deze bezwaren eventueel een punt van be spreking tusschen de comité's zouden uit maken. Besloten werd, gelet op de debatten in de Tweede Kamer, waarbij de jiinL-t ^.pre sident toezegde, dat over het ü.zoidigings- besluit 192o opnieuw overleg mogelijk was, jich tot <1® centrale commissie te wenden met het voorstel, aan de Kegeering te ver zoeken, de inwerkingtreding van het Be zoldigingsbesluit 192o op te schorten. Ge durende deze opschorting zou aan de nieuw jn te stellen centrale commissie van overleg moeten worden opgedragen, een herziening van dit besluit ter hand te nemen en zoo spoedig doenlijk tot het einde te brengen. In een termijn van drie maanden achtten de comité's deze herziening mogelijk. De comité's, hun standpunt ten opzichte Dctobereischen volledig handhavende, konden zich er niet bij neerleggen, dat aan de Ambtenaren op week- en maandloonen in de derde-klasse-gemeenten op 1 Januari 1925 opnieuw een verlaging van 5 pet. zou worden opgelegd. Evenmin konden zjj zich vereenigen met het feit, dat de salarisverlaging in volle Zwaarte op de ongehuwden zou drukken. Besloten werd verder al het mogelijke doen om ook hierin nog wijziging te Ïïrkijjgen. Jus Promovendi voor de Seminaria? De Haagsche redacteur van „De Msbode" meldt: Naar wij vernemen, is een wijziging der wet op het Hooger Onderwijs in voorbe reiding. Pogingen worden aangewend om daarin het jus promovendi voor de klein seminaries der bisdommen opgenomen te krijgen en voorts om de mogelijkheid te openen, dat eerw. heeren geestlijken, die de theologische studies op een groot-semi narie hebben afgemaakt, zonder toelatings examens de sludies aan de R.-K. Universiteit zullen kunnti' -eigen. v, ori' 'ion is te Amsterdam op 68- jaiigen leefi'jd mr. H. Louis Israels, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, ad- yocaat en journalist. Mr. W. H« M. War kei' beeft bedankt voor een hem door eenige kieskringfederaties yjan den Vrijzinnig-Democratisoben Bond Aangeboden Kamercandidatuur. („Tel.*) o— Bij Kon. besluit is tenoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassan tttr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen; tot officier in de orde van Oranie- Nassau A. A. baron Sweerts de Landas Syborg, te Rotterdam, vice-president, tevens penningmeester van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen, en tot ridder in de orde van Dranje-Nassau Jan van Kan, te Noordwijk, lid van de commissie van plaatselijk bestuur Van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dlngmaatschappij; is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden cere- medaille, in brons, aan J. Dolkens, timmer man en tooneelknecht bij dé naamlooze ven nootschap Gebouw voor Kunsten en Weten- Schappen, te 's-Gravenhage. Het Tweede-Kamer-Iid Gerhard heeft den Minister van Financiën de volgende hagen gesteld: Berust de mededeeling, voorkomer.de in de pers, dat de Pensioenraad voorshands Zekere pensioenaanvragen niet in behande ling neemt, in vérband met het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte ontwerp tot Wijziging van de Pensioenwet, op goeden grond? Zoo ja, kan de Minister dan mededeelen Voor welke aanvragen dit geldt, en welke bepaling van de vigeerende wet daartoe de bevoegdheid geeft? Gistermorgen hebben de veit gen- Woordigers der personeel-organi3aties een Onderhoud gehad met de directie der Ned. spoorwegen, en daarin meegedeeld, dat dé Organisaties van meening zijn, dat de des- tjjrfe in uitzicht gestelde pensioenverbete- ring ongewijzigd diende te worden inge voerd. De directie meende evenwel, dat Jogingen daartoe wel zonden afstuiten op de door de regeering geëischte wijzigingen. Overeengekomen werd, dat de organisaties haar bezwaren tegen die door de P.egeering ïeèischte wijzigingen schriftelijk aan de di rectie zullen kenbaar maken, om daarna daarover een conferentie met da directie to houden, die evenwel in de houding der Organisaties geen wjjziging zal brengen, nml. to het ingenomen standpunt, dat alle ver slechteringen worden afgewezen, daar reeds de overeenkomst ten dezen met de directie dtr Nederlandsche Spoorwegen was aan gegaan. - r* Op vragen van mej. Katz: het juist, dat, als gevolg van een ZAnfchrjjving van do directie der Neder- ISnüsche Spoorwegen, de courantenverkoop to d. door het vrouwelijk personeel in de jOosken op de hoofdstations des Zondags finas 12 October 1924 niet langer is eperkt tot 12 uur des voormiddags, gelijk ®v' dat de laatste jaren was, maar nu Z3l poefen geschieden tot 9 of 10 uur des ®Dds, in sommige kiosken zelfs nog later? 13 Minister dan bereid, dat maatregel ongedaan wordt gemaakt en de verkoop aldaar op Zondag weer tot 12 uur des voormiddags worde beperkt? heeft de Minister van Waterstaat geant woord: Een aanschrijving van de spoorwegdirec tie, als in de vraag bedoeld, bestaat niet. Yclgens do ter zake geldende contractu- eele regeling heeft de exploitant van den spoorwegboekhandel vrijheid, om de bedoelde voorziening te treffen. Aan deze bevoegd heid van den exploitant kan derhalve vóór afloop van het geldende contract niets ge wijzigd worden. De maatregel, welke is voortgevloeid uit een bjj den exploitant ingekomen verzoek, om in dezen het voorbeeld van het buitenland te volgen, is dus uitsluitend van dien exploi tant uitgegaan; hij omvat echter niét in het algemeen de hoofdstations, doch bepaalt zich tot een proefneming op de stations Cf S. den Haag H. S. Aantasting van diensttijden van kioskpersoneel vindt niet plaats, omdat de exploitant afzonderlijk personeel in dienst heeft genomen. Het bestuur v„n den CentralenN.der- landschen Ambtenaarsbond beeft een adres gericht aan den Ministerraad, met verzoek de thans opnieuw bepaalde verlaging in de loonen der werkvrouwen in te trekken, onder verwijzing naar dereeds eer inge voerde verlagingen. Het dagelijksoh bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingcn heeft giste ren den volgenden brief gezonden aan het bestuur van het Alg. Ned. Vakverbond: Hiermede bevestigen wij u de goede ont vangst van uw brief dato 24 November, waarin u ons opnieuw de vraag stelt, of het N.V.V. het nog mogelijk acht, op het in 1922 door uw en ons bestuur aangenomen begin selprogram tot een fusie te geraken. Deze brief maakte op onze Vrijdag j.l. gehouden verbondsbestuui'svorgadering eon punt van bespreking uit. Ons bestuur was ten zeerste verwonder#, dat uw bestuur gemeend heeft, thans derfe vraag opnieuw te moeten stellen. Wij willen u er nogmaals aan herinneren, dat boven genoemd beginselprogram indertijd door de hoofdbesturen van de bij ons verbond aan gesloten organisaties is aangenomen. Uw verbond heeft destijds eohter dat beginsel program verworpen, waardoor onze poging, om tot grooter eenheid in de Nederlandsche vakbeweging te geraken, is mislukt. Wij hebben u daarenboven in onzen brief van 26 September j.l. meegedeeld, dat ons ver- bondsbestuur op den grondslag van de voor stellen, welke door ons aan het verbond van hoofdarbeidersorganisaties waren ge zonden, bereid was, ook met uw verbond fusiebesprekingen te openen. Tot dusver moohten wij daarop van de zijde van uw verbond nog geen antwoord ontvangen. Het Ned. Jongelingsverbond heeft te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden, ten einde te beslissen over het aanvaarden van nieuw werk door het Ver bond onder de Nederlandsche jongemannen en het vinden van de middelen daarvoor. De Bondsvoorzitter, ds. P. Veen, te Utrecht, zeide, dat het Verbond zich het lot van den Nederiandschen jongeman meer kan en meer moet aantrekken dan tot nn toe, en dat de gelegenheid daarvoor buitengewoon gunstig ia. De penningmeester, de heer L. G. James, van Maarssen, deelde de verga dering het ontwerp van een financieele regeling mede, waarbij de bestaande tekorten zullen worden gedekt, de middelen voor een nieuwen algemeenen secretaris worden ge vonden, het pers- en kampwerk wordt ge holpen en voor een pensioenregeling voor de in dienst zijde ambtenaren wordt gezorgd. De vergadering heeft warme instemming met het plan Betuigd en onverdeelde mede werking toegezegd. Staande de vergadering kwamen giften in van f300, f100, f60 en f50, en een collecte bracht f180 op Voor het nieuwe werk. Reeds lang werd in de kringen der Nederd.-Hferv. Gemeente te Utrecht de be hoefte gevoeld aan een tehuis voor be jaarde dames uit den beschaafden stand, die wegens de tijdsomstandigheden moeilijk huisvesting konden vinden in een omgeving, zooals zij dat gewoon waren. Dit voelden ook de bestuursleden van „Oudaen", het huis dier Hervormde Gemeente voor ouden van dagen, die niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, en zij hebben nu een stichting voor dit doel in het leven ge roepen, „Bet Rusthuis" genaamd. Als rusihuri werd aangekocht het kapitale huis no. 135 aan do Biltstraat, dicht bij de MaliestraaL dat na eenige inwendige ver bouwingen, uitstekend voor het doel ge schikt is gemaakt In het geheel bevat het huis 25 vertrekken, bestemd voor de bewoonsters, voor de directrice en voor den inwendigen dienst. Zoo is er ook een oonversatiezaal en een eetzaal. De inrichting is keurig en practisch. Gistermiddag heeft de opening pLats ge- bad in bijzijn van tal van genoodigden. De voorzitter-rentmeester van de stichting, do heer N. Felix, gaf, na de genoodigden welkom to hebben geheeten, allereerst een korte inleiding over de totstandkoming van het huis. Daarna deed hij mededeeling van de voorwaarden van opneming, blijkens welke van ieder inwonende een entreegeld van f50 geheven wordt-, terwijl de pensioenprjjs bedraagt f700 tot flOOO per jaar, naar gelang van de kamer. Het tehuis biedt plaats voor 18 personen, tot heden zjjn er 11 plaatsen bezet, ver schillende aanvragen zijn afgewezen. De inwoners z(jn vrjj in hun beweging, doch allen zullen zich op de gestelde tijden aan ontbijt, maaltijd en avondeten moeten bevinden. Alle in „Het Rusthuis" vertoeven- den worden geacht christelijk mee te leven, het bestuur en de directrice wenschen geen bindende bepalingen, maar eischen een irisschen, echt christelijken geest in dit tehuis. Te Ufrecht heeft de tweede verga dering der Christelijk Democratische Partij plaats gehad. Tevoren hadden de peraoncele leden dier Federatie zich gevormd tot Chris telijk Democratischen Bond en zich een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. K. fiardenburg, te Ede, A. P. Jungcurt Jr., in Den Haag, rar. A. Roodvoets, te Emmen, mr. A. M. C. Sandberg en G. A. de .Vries, beiden in Den Haag. De Bond heeft het beginsel- en urgentieprogram der Fe deratie tot grondslag. Deze Bond en de besturen van de Christelijk Sociale Partij en van de Christelijke Volkspartij hebben zich, onder nadere goedkeuring van de partijvergaderingen, bereid verklaard tot deelneming aan de Federatie, op het voor- loojig vastgestelde program, hetwelk bie.nen kort met toelichting zal worden bekend gemaakt. (De Christen-Democratische Pariy schijnt niet mee te doen). Het bestuur der Federatie werd samen gesteld uit de heeren mr. A. M. C. Sand berg, voorzitter; A. K. Hardenberg, secre taris-penningmeester, te Ede; dr. J. van Dorp, te Gendringen; F. van Buffelen, te 's-Gravenhage; mr. A. Roodvoets, te Emmcn; A, J. Rotteveel, te 's-Gravenhage, en M. de Visser, te Amsterdam. In de vertrouwenscommissie werden reeds benoemd de heeren P. van Goudoever, hoofd eener bijzondere school, te Utrecht, en M. G. J. Kempers, burgemeester van Har derwijk. Het bestuur van de Kweekschool voor 'Vroedvrouwen te Heerlen heeft zich bij blief van 29 November gewend tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om te protesteeren tegen een uitlating van het Tweede Kamerlid mevrouw De Yrifcs- Bruins, ala zouden hij een bezoek van de Koningin-Moeder aan deze sohool leerling- verpleegsters als quasi-patiënten hebben ge fungeerd. Het bestuur qualificeert deze mededeeling als een besliste onwaarheid. De Algem. Ned. Zuivelbond heeft ten adres gericht tot de Tweede Kamer, ten einde aan dit college mede te deelen, dat de Zuivelbond letterlijk niets te maken heeft met de transactie, wclko vanwege de regeering met de N.V. Van Kleeff Co. In het voorjaar van 1919 gevoerd zijn over den aankoop van melkbussen. UIT NED. OOST-INDIE. Nieuwe aardschokken te Wonosobo. BATAVIA, 2 December (Reuter). Te JVonosobo worden nieuwe aardschokken waargenomen. Er zijn tot nu toe 3 dooden. RECLAME. HAARLEMMERSTRAAT 82 en 191, ,;WIENERHAUS", BREESTRAAT 32, 497 Haarborstels vatlaf i 0,21 Manicnre-étui's vanaf Kapdoozen vanaf 1,78 Can de Cologne „Lnbin" i 1,13 en 1,98 Ean de Coty f 1,51 en 2,61 Birkenwasser „Dralle" 1,39 Een caféhoudee, wonend op den Linker-Maas-oever te Rotterdam, heeft Zondagavond een aanslag gepleegd op zijn huishoudster, die hij met een bijl op het hoofd geslagen heeft. De man heeft daarna zichzelf het leven benomen. De toestand van.de gewonde vrouw i3 niet ernstig. In „E u d o k i a". op den Bvrg- weg, te Rotterdam, is gisteravond lehalf zeven overleden de heer C. Kurpershoek, de oudste Rotterdammer, die onlangs, onder veel belangstelling, zijn honderd-en-derden- verjaardag herdacht. Betreffende de ramp met de sleepboot ,,Vios" Zondag op het Slaak, kan nog worden meegedeeld, dat van het ledige schip „Frankonia", dat door de ,,Vios" ge sleept werd, een aantal luiken door wegvlie gende stukken ijzer is kapot geslagen. Aan boord van dit sohip zijn geen persoonlijke ongevallen gebeurd. Van'de twee op varen - deti van de sleepboot heeft men niets meer bespeurd. B ij Ja e t schoonmaken van een ketel nabij de centrale Noord te Amster dam, is een werkman door een paar stee* nen, die van 7 8 Meter hoogte vielen, zoo danig verwond, dat hij kort daarna is over leden. Een 85-j arigmanisbijhetover- steken van de baan voor de Noord-Holland- sthe tram in de Meeuwenlaan voor de Vo gelkade te Amsterdam door een tramtrein gegrepen en vermorzeld. Een landbouwer uit Loe- nen, die zijn geld in een kast had gedepo neerd, waarvan de sleutel er boven op lag onder een vaas, miste eenige weken geleden twee bankbiljetten van f 25. Toen hij na verloop van een pajtr weken tot de ontdek king kwaim, dat weder een tweetal bankbil jetten van f 25 denzelfden weg waren opge gaan, achtte bij het nuttig, de nummers van de resteerende bankbiljetten op te schrijven. Een week daarna was het vijfde bankbiljet ook gevlogen. De politie in Loenen ging toen bij de verschillende winkeliers rond en vónd onder het bankpapier het gezochte bankbiljet, dat door een' buurjuffrouw van den landbouwer in betaling was gegeven. Proces-verb aal volgde. Bij de Directie der Ned. Kunstzijdefabriek bestaat het plan om de afdeeling expeditie van haar fabrieken te Arnhem en Ede over te plaatsen naar Rot terdam. Het afgewerkte product zal dan van beide fabrieken naar Rotterdam worden ge zonden, van waar het naar de verschillende werelddeelen zal worden verstuurd. Aanlei ding tot dit besluit is gelegen in de omstan digheid, dat het voor genoemde Directie steeds moeilijker wordt vrouwelijk perso neel uit de omstreken der fabrieken te krij gen. De meisjes worden reeds van zeer ver per trein en auto opgehaald en terug ge bracht. Gistermiddag is te Arnhem van een trein, die uit de richting Zutphen kwam, de kolenwagen uit de rails geloopen, even vóór de stationsoverkapping. De ach ter den kolenwagen volgende goederenwa gen werd ingedrukt. De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Men is dadelijk m^t het opruimingswerk begonnenhet verkeer heeft slechts geringe vertraging ondervon den. Uit Hengelo wordt aan „Het Hoog Ambacht" het volgende gemeld: Na een geweldige crisis, die de Hengelo se lie Bontweverijen doorgemaakt hebben, kan men thans een zekere opleving bespeu ren. Algemeen hoort men thans, dat er vol doende orders zijn binnengekomen, om den winter onbezorgd tegemoet te gaan. Het is dan ook een verblijdend verschijnsel, dat het wachten op keilingen, waar het nog voor komt, meer een gevolg is van slechte rege ling dan van slapte in het bedrijf. Spoelslers er. scheersters worden op verschillende fa brieken gevraagd en het aanzetten van nieuwe wevers gaat gestadig door. Algemeen vertrouwt men dan ook, dat thans een blij vende verbetering is ingetreden, waartoe het feit, dat bijna uitsluitend voor de Indische markt wordt gewerkt, een goeden grondslag biedL De politie te Enschede heeft de»n 20-jarigen slager J. G. A. S. aan gehouden, toen hij voornemens was, bij de firma B. W. Blijdenslein Jt. op een kwitan tie van den landbouwer V', te Lonneker, f 24,000 le innen. Ilij zal als verdacht van valsch'hedd in geschrifte haar Almelo wor den overgebracht. De landbouwer V., van wien het onder gewone omstandigheden zeer moeilijk is geld los le krijgen, stond gerui- men tijd in nauwe relatie met den gearres teerde. Het bedrag van f 24,000 zou V. aan S. schuldig zijn als afkoopsom voor het niet doorgaan van den* verkoop van de boerderij van V. voor f 100,000 aan den gearresteerde. Het was der politie bekend, dat S., die trou wens van die zaak geen geheim maakte, reeds geruimen lijd met de kwitantie in den zak liep. Door te hard te remmen is de burgemeester II. P. J. B., van Rheden, die op de fiets voor éen auto moest sloppen, bij bet tramstation te Velp over het stuur gevlo gen. Er is geneeskundige hulp aan te pas gekomen om zijn gezicht te behandelen. Te- Koudum (Fr.) zijn de houten woningen, waarin drie gezinnen, bestaande uit 30 personen, gehuisvest waren, afge brand. Binnen een halfuuT lag alles plat. Het echtpaar A. D ij k, te Broek (Fr.) viert voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft. De bruidegom is 78 en de bruid 76 jaar. Man en vrouw zijn beiden voor de tweede maal getrouwd en zagen ook beiden hun eerste huwelijk met zilver ge kroond. De kinderen uit beider eerste hu welijk zijn met elkander getrouwd. Een kleindochter der bruid is gehuwd met een jongeren zoon van den bruidegom. Haar man is dus ook haar oom en dit zonder bloedverwantschap. De jongere zoon werd door dit huwelijk de kleinzoon van zijn eigen vader! De invoer naar^Duitschland per postpakket van bijen met en zonder ho- nigraatbouw en van gebruikte bijeenkorven is voorloopig verboden. 't Verstandigste. ,,W aarom vindt je vrouwen verstandiger dan man nen ,,Een kaalhoofdig man koopt het haar water bij de flesch, is 't niet?" ,,.Ta zeker." JfNu, "een vrouw koopt heelemaal geen haarwater; zij koopt haar." B BUITENLANDSCH GEMENGD. Door een overeenkomst tusschen de Ford- Mij. en de Belgische douane zullen de fa brieken te Antwerpen binnenkort weer ge opend kunnen worden. In de nabijheid van het StelLiner B&hn- hof te Berlijn stond sinds enkele weken een orgeldraaier met buitengewoon lange haren en een dito baard die bij voorkeur religi euze liederen speelde. De politie had den man onlangs eens meegenomen om zijn iden titeit vast te stellen. Bij deze gelegenheid èleek bet, dat bij twee revolvers in zijn orgel verborgen hield. Deze werden toen in beelag genomen. Gistermiddag was een agent opgedragen nog eens te trachten, zijn papieren in handen te krijgen. Toen hij den orgeldraaier uitnoodigde hem naar het politie-bureau te volgen, haalde deze plotseling een revolver te voorschijn en loste drie schoten op den agent. Deze werd le vensgevaarlijk gewond. Een andere agent nam den orgeldraaier in hechtenis. Te Reiniokendorf bij Berlijn wonen veel zigeuners. Tusschen de verschillende stam men was er sinds eenigen tijd voortdurend ruzie en vechtpartijen waren er aan cle orde van den dag. Zaterdagavond zaten een aan- ta1 zigeuners in een kroep toen er plotse ling twee andere zigeuners binnenkwamen. Een hunner loste zonder eeai woord te spreken acht-schoten op de zigeuners, dae zich in 'de kroeg bevonden. Drie hunner werden zwaar gewond naar een hospitaal gebracht, waar ze intusschen zijn overleden. Vijf andere zigeuners werden licht gewond. De politie, die weldra ter plaatse verscheen, slaagde er in 'den dader te arrestceren. Hij had intusschen een kogel in den arm gc- Irregen. In het amusementslokaal Fabarin in de Ralcocfcistraat te Boedapest, kwam 't tus schen de bezoekers artisten en kellners tot een slag, wcJke twee uur duurde en waarby velen min of meer ernstig werden gekwetst De schade, die het lokaal door het inslaan van groote spiegelruiten en verdere ver nielingen leed, bedraagt 500 miUioen. De oorzaak van de vechtpartij was een rekcrö dr Benkü die den danser Biro op het po dium oen champagneglas naar het hoofd gooide. Biro die vroeger meermalen in den rmg was opgetreden, eischte voldoening voor deze beleediging. Dr. Benko antwoord de met scheldwoorden, waarop Biro den ge. leerde een oorvijg toediende, die hem over dc-n grond deed rollen. Dit was het sein voor oen algemeene vechtpartij. Het publiek, efe artisten en kellners s§h^idden zich in twee pai tijen, die elkaar met stoelen, chTimpag- neflosscken en wandelstokken te lijf gingen. strijd duurde twee uur. In korten tijd was het fraaie amusementslokaal in een ruïne herschapen. Eerst toen een groote po litiemacht kwam opzetten, konden de vech tenden gescheiden worden. Alle deelnemers aan den strijd werden opgebracht, térwij! de ernstig gewonden door ontboden dokto ren ter plaatse werden verbonden. De eigenaar van het amusementslokaal beeft een eisch tot schadevergoeding inge diend, niet alleen voor de aangerichte ver woesting, maar ook voor het geldverlies, veroorzaakt door het feit, dat een deel van' hef- publiek de zaal ontvluchtte, toen de vechtpartij ontstond. Tusschen Yence en Cagnes in de Zee-Al pen heeft Zaterdag een ernstig train-on- gcluk plaats gehad doordat op een gedeelte van den weg dat sterk helt., de rem weiger de te werken. Ten slotte is do tramwagen tegen de rotsen te pletter geslagen cn de vijftien mensclien, die er in zaten zijn allen zwaar gekwetst. Volgens een draadloos telegram uit Ber lijn komt er weldra een Zeppelin-dienst tus schen de Ver. Staten en Europa. Dr. Hugo Eckencr, de gezagvoerder van de ZR jit bij den tocht over den Atlantisohen Oceaan heelt verklaard, dat de Zeppelin Goodyear- Cy. niet voornemens is, voorloopig can passagiersdienst in te richten, doch enkel een postdienst van eenmaal per week in beide richtingen. De luchtschepen zouden z.i. een half millioen brieven kunnen mee nemen a 25 cent per brief. Uit de Killanmijn bij Swansea zijn nog twee mijnwerkers gered. Toen de mijn Don derdag onder water liep bleek het dat er elf mannen waren afgesneden. Een hunner verdronk en zijn lijk is gevonden. Vijf an deren werden verlost, nadat zij 50 uur afge sloten waren geweest van de buitenwereld Thans worden nog drie mannen vermist, naar wie men ijverig zoekt. Do politic he'eft versohillende personen in hechtenis genomen, die behooren tot een wijdvertakt complot, dat den Franschen staat vermoedelijk voor aanzienlijke bedra gen heeft benadeeld bij de liquidatie van legervoorraden en de opruiming van do slag velden. Een voorioopig onderzoek heeft vastgesteld, dat de staat een verlies van tenminste 900.000 francs heeft geleden, welk bc-drag vermoedelijk bij voortzetting van het onderzoek veel aanzienlijker zal wor den. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 Bodegraven. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad voor het oeret onder leiding van burgemees ter Van Döbben de Bruyn. Bericht was in gekomen van de vertegenwoordigers der Vakorganisaties in de werkeloosfheidscom- missie, dat zij hunne benoeming aannemen." Als hoofdpunt stond op de agenda de op lossing van d'? mark! kwestie. Door Gekl. Slaton werden de beide besluiten tot aan koop van gfonde-n afgewezen. Nu werd ondier de krachtige leiding van den nieuwen burgemeester binnen enkele weken een nieuw plan ontworpen en de hand gelegd op verschillende terreinen en gebouwen, die, na afbraak van de laaislen, een terrein van 4000 M2., direct aansluitend aan de oude markt, vormen. Na een krachtige ve«rdedi- ging van den voorzitter werd dit plan na eenige discussie, n>el' algemeene stemmen aanvaard, gelijk gisteren roede in het kort is gemeld. De verschillende perceelen zul len tezamen f 38.500 kosten. Voor bebou wing blijft dan nog een terrein van ruim I1/» II.A. over. Deze oplossing is zeer geluk kig te noemen. Besloten werd een geldleening aan le gaan van hoogstens f 50.000. Na discussie werd de bouwverordening gewijzigd. De redactie van het artikel over verplichte aansluiting der waterleiding werd met 9—2 stemmen opnieuw geredigeerd. De burgemeester werd benoemd lot ambte naar van de Burgerlijken Stand en lid der sohatlingseommissie. Gemeen le-geneeslieer en apotheker werden opnieuw benoemd. Tot hulpkeuringsveearts werd benoemd de heer A. Burggraaf. Op voorstel van den voorzitter zal de politie voortaan door de ge meente worden gekleed. DM orn meer een heid in de uniformen le verkrijgen. Gesproken werd over de brandbluschmid- delen. De autosnult heeft uitstekend vol daan. doch men aoht hel wenscheUjk voor

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5