AGENDA. Wed. J. H. v. ROSSOM DU CHATTEL ZONEN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. .Prov. Staten v. Zuid-Holland, Gemeenteraad van Lelde».1 Dinsdag. Morschweg 50 Samenkomst. 8 uur. Stadszaal: Generale repetitie uitvoering Mij. tot Bev. der Toonkunst-, afd. Leiden „li Damnation de Faust" Halfacht. Woensdag- Leeszaal, Breestraafc 27: Alg. ledenverg. Leeszaal Reuvens. Half vijf. Leger des Hei Is- Gpenb. samenkomst. 8 uur. „Prediker": Lezing Berthold over „Waar zijn onze dooden?" 8 uur. ,,'t Posthof": Dansavond dansclub „Modem" Schouwburg: N.V. Theater Odeon,,De wrekende God." 8 uur. StadszaalUitvoering Mij. tot Bev. der Toonkunst, afd. Leiden. „La Damnation de Faust." 8 uur. S a 9 9 e n h e i m, Geref. Kerk: Orgel bespeling. Halfnegen. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dal Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 December waargenomen door fle apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tclef. 406, en W. Pclle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. RECLAME. HAARLEMMERSTRAAT 82 TELEF. 1755 Zilveren Broches van ai i 0.15 Zilveren Vingerhoeden vanai0,65 Zilveren Flacons vanai 1.60 Zilveren Snikerschepjes vanai 1,80 Oonden Zegelringen vanai1,25 Benden Dasspelden vanai 1,55 Benden Broches vanai 3,75 BV~ Bovenstaande artikelen zijn alle gewaarborgd gond en silver. 408 HOLLAND AFBJXA-L1JN. HEEMSKERK, uitreis, pass. 30 Not. Dakar. RIETFONTEIN, uitreis, '29 Nov. van Lu- deritabucht. JAGERSFONTEIN, thuisreis, 29 Nov. te Marseille. MERAUKE, 30 Nov. van R'dam te Ham burg. NIJKERK, 1 Dec. van Hamburg le Ant werpen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. WAALDIJK, 30 Nav. van R'dam te Ham- Bung. ZIJLDIJK, uitreis, 28 Nov. van Baihin. ALWAKI, 29 Nov. van R'dam te B. Aires. ALÜDRA, uitreis, was 29 Nov. 150 mijlen Z. van Las Palmas. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". KONINGIN DER NEDERLANDEN, uit reis, 2 Dec. te Genua verwacht. ROTTI, thuisreis, 30 Nov. te Suez. JAVANEW-YORK-LUN. KAMBANGAN, naar Java, pass. 30 Nov. Gibraltar. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" HELENUS, 30 Nov. van Japan te R'dam. KON. HOLL. LLOTD. AMSTELLAND, 1 Dec. van B. Aires le Almst. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. NOORD, 29 Nov. van Kotka n. R'dam. HARDENBERG, B. Aires n. Havre, pass. 28 Nov. Pernambuco. JOBSHAVEN, 29 Nov. van Berdianski n. Novorossisk. BEURSPLEIN, arr. 29 Nov. le Oielosund. ROMSBALSHORN, 1 Dec. van Wahana T. R'dam. KEILEHAVEN, is 1 Dec. met verlies van roer door 2 sleepbooten in de Nieuwe Water weg binnengebracht. WITTE ZEE, 30 Nov.' vnn Cardiff te Livorno. RECLAME. Een flacon Foster's Haagpiflen bevat een maand getondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, bet zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's MaagpiJleD dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerdo pillen f 0.65 in apotlipi-en en drogistzaken 480 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het protocol van GanÈve uitstel der intergeallieerde con- fereutie. Uruguay zal het vre desprotocol vanGe- aève onderteekenen. Uruguay is de vijftiem- onderteekenende staat. Elf zijn Europee- sche, namelijk Albanië, België, Bulgarije, Estland, Frankrijk, Griekenland, Letland, Polen, Portugal, Tajecho Slowakije en Zuid-Slavië, terwijl het aantal ondertee- kenende Zuid-Amerikaansche staten nu reeds vier bedraagt, namelijk Brazilië, Chili, Paraguay en Uruguay. De conferentie der geallieerde ministers van financiën te Parijs zal ^it jaar niet meer worden gehouden, doch is tot begin Januari uitgesteld. De oorzaak is, dat de Amerika ansche regeering gevraagd heeft deel te mogen hebben aan de verdeeling der bedragen, die de activa van de Roerbe- eetting vertegenwoordigen een der eerste annuïteiten van het plan-Dawes. Bovendien heeft Engeland geweigerd ook maar iels van zijn aandeel op te offeren en wil het daar over met de Ver. Staten* onderhandelen. Men zie ook onder liet hoofd Vereenigde Staten de intergeallieerde schuld kwestie. DUITSCHLAND. Een valscbe verkiezings- document. Een document, dat in den Duitschen ver kiezingsstrijd voor do rechterpartijea den dient zou moeten doen, die de al of niet echte Zinovjef-brief in Engeland aan de Unionisten heeft bewezen, in de Duitsche pers gepubliceerd. Het is een stuk, dat heet te berusten op een memorandum, door den Franchen minister-president aan de regee ringen der entente verzonden. Herriot zou in dit memorandum voorstellen hebben ge daan tot reorganisatie in Duitschland to steunen. De rechtsche kringen in Duitsch land, die de democratie bestrijden, steunen alleen nog maar op den commandant van de Rijksweer, generaal von Seeckt, die elk oogenblik als hij wil in Duitschland een dictatuur kan afkondigen. Von Seeckt be reidt de revanche voor. Daarom stelt Frank rijk voor, de baantjes van chef van de rijks- weer en van de commandanten der groepen I en II op te heffen. De2e eisch moet in een nota door de entente aan Duitschland ge steld worden. Dit is kort samengevat de inhoud van het document. Slechts kort is over de echtheid getwist. Herriot heeft toch reeds een dementi ge geven en het onderzoek in zake den be weerden brief van Herriot schijnt bewezen te hebben, dat het document in een Ber- lijnsche communistische veTvalschingscen- trale is gemaakt. ENGELAND. Het nieuwe parlement de Egyptische kwestie. Heden komt het parlement weer bijeen, doch het zal blijven bij formeele werkzaam heden als beëedigiug, verkiezing van een bureau etc. Volgende week vermoedelijk de troonrede. De regeering heeft reeds betref fende de tien volgende punten het program geformuleerd le. De Engelsch-Egyptische kwestie. 3e. De veranderde houding tegenover Moskou. 3e. De samenwerking met de dominions, de wederinvoering eener politiek van Rijks- voorkeurrechten en de ontwikkeling van de bronnen der Rijkswelvaart. 4e. Verdere toepassing der principes, overeenkomstig de „safeguarding or .in dustry" vooral door het toekennen van pre mies. 5e. Verscherping der bepalingen tegen ze kere ongewetnsokt vreemdelingen, een taak, die den nieuwen minister van binnenlan'd- sche zaken, sir Joynson Hicka zeer ter harte gaat. 6e. Aanmoediging van den landbouw on verbetering der levensvoorwaarden van do p 1 a ttelandsbe volking. 7e. Do aankondiging van een wetgeving, die gebaseerd zal zijn op bet rapport der commissie tot onderzoek naar de duurte der levensmiddelen. 8e. De invoering van een stelsel van ver plichte sociale verzekering, wa-ar omtrent reeds bijzonderheden werden medegedeeld. 0e. Ei8chen tot verhoogde spaarzaamheid bij de verschillende bestuurslichamen, ter voorbereiding van een democratisch budget door minister Churchill. 10o Het sluiten van een handelsverdrag met Duifcchland, waardoor de handel met DuiuPchland wordt bevorderd, onder voor waarden die beide partijen bevredigen. Uit een en ander blijkt dat Baldwin er op rekent langen tijd aan de regeering te blijven, hetgeen met het oog op de betrek kelijk zwakke oppositie niet onwaarschijn lijk is. De Egyptische regeering heeft thans of ficieel alle eischen van Engeland ingewil ligd en nu hebben de Britache troepen de douanekantoien te Alexandrie weer ont ruimd. De Egyptische regeering heeft haar be sluit genomen na een groot aantal confe renties met lord Aüenby te hebben gehou den. Hoe sterk de oppositie ook in het nieuwe -kabinet was kan blijken uit het feit, dat wederom tweo ministers, de mi nister van onderwijs, Kas j aba bey, en de minister van openbare werken, Osman Mo- harren bey, zijn afgetreden, terwijl ook het aftreden van den minister van verkeer nog werd verwacht. Aly bey Maker, die vroeger lid was van de Wald, doch zich later geheel uit de po litiek terugtrok, is benoemd tot ondersecre taris voor onderwijs. De vroegere minister Moestafa Nahas heeft, met eefi aantal andere advocaten, een schrijven gericht tot den procureur-ge neraal, waarin wordt geprotesteerd tegcu de arrestatie van parlementsleden, wieT iri- viijbeid-stelling wordt geëischt. Ka een studentenmeeting, waarin beslo ten werd de staking voort te zetten, hee>f$ z;ch een deputatie der medische studenten naar het Mena House Hotel, op zeven mij len van Kaïro aan den voet der groote py ramided, begeven, waarheen Zagloel pasja z:ch heeft teruggetrokken. Deze deputatie verklaarde niet te kunnen instemmen met 'de houding van den oud-premier. Zagloel pasja raadde de studenten aan naar de col legezalen terug te keeren, met het gevolg, dat alle medische studenten weer aan het werk zijn gegaan. Men verwacht dat de stu dentenstaking geheel geëindigd zal zijn. Zagloel heeft zijn pas naar het buiten land gekregen. De Iersche regeering heeft met klem ver klaard, dat zij niet solidair is met de En- gelsche inzake de houding tegenover Egypte Uit de Soedan geen nader nieuws. OOSTENRITK. Jaworek veroordeeld nieuwe moeilijkheden. Te Weenen is het strafgeding behandeld tegen Jaworek, den arbeider, die eenige maanden guleden op Seipel, den vorigen bondskanselier, schoot en hem ernstig ver wondde. De medici beschouwden hem als geeste lijk mmdervaardfg, doch toch ten volle" verantwoordelijk voor zijn. daden. Hij is veroordeeld tot 3*/2 jaar gevangenisstraf. De ambtenaren zijn met oen nieuwen eisch voor den dag gekomen, waardoor de onder handelingen, die de regeering met de so ciaal-democraten heelt gevoerd, om de af doening van de begrooting voor Januari nog mogelijk te maken, weer in gevaar wordt gebracht. Zij verlangen, flat met Kerstmis een gratificatie zal worden uit gekeerd, gelijkstaande met een maand sa laris. Inwilliging van dezen eisch zou een uitgave van 500 milliard met z.ch brengen, waarvoor echter in de begrooting geen dekking kan worden gevonden. Wca.schjjn- )gk zal deze eisch de regeering aanleiding geven om principieel haar standpunt ten opzichte van het bezoldïgingsvraag tuk vast to stellen. ROEMENIE. Scènes in het parlement. In de Roemeensche Kamer kwam het tot groote schandaalscènes. De afgevaardigde Jojentescu beschuldigde den broeder van den Minister-President, Dinu Bratianu, van ernstige misbruiken bij papierleveranties. in den Senaat verklaarde Butoreanu, dat ,de waarheid niet aan den dag zal komen, zoolang do broeder van den dadc~ nog aan de ministerstafel zit. ZUID-SLAV1E. Scherpe nota aan sovjet Rusland. Het kabinet heeft thans besloten een scherpe nota aan Moskou te richten. Een nota aan de Sovjet-regeering wordt uitge werkt, waarin Zuid-Slavië zijn stindpunt Uit een zal zetten en een verklaring eischen zal over den steun aan de hovenpartij in Kicatië. ESTLAND. Aanval op Reval. Gistermorgen hebben gewapende bolsje wisten getracht te Reval de rnaoht in han den te kragen. De aanval begon om half zes. De bolsjewisten maakten zich eerst meester van het station en beproefden teen het telegraafkantoor te bezetten. Tal van politieagenten werden gedood. Er werd hevig gevochten met handgranaten en machine geweren. Tegen den middag waren de bolsjewisten weer uit het station verdreven, door te hulp gesnelde troepen. De Esfch- landsche minister van verkeer Kark is ver moord toen h\j op weg was naar het station. De communisten hebben zeer. groote ver liezen geleden, doch het aantal docden is nog niet vastgesteld. Volgens de laatste berichten is de orde hersteld. Gcneraat Laidsner heeft onbeperkte volmacht gekregen. In d3 andere steden i9 het rustig gebleven. Een bosch in de omgeving, waarin com munisten zjjn gesignaleerd, is omsingeld. RUSLAND. De houding der sovjet-gezanten. De leiding van de Centrale uitvoerende commissie heeft aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de sovjet-federatie een circulaire gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de diplomatie der sov jets in normale betrekkingen begint te tre den met de diplomatie van de kapitalistische staten. Dit levert voor beide zgden een reeks voordeelen op, doch het veroorzaakt ook moeilijkheden, die voortvloeien uit de principieele verschillen tusschen de maat schappelijke opvattingen. Te dien aanzien is het wenschelijk klaarheid te brengen. Het is duidelijk, zegt de circulaire, dat de werkzaamheid van de gezantschappen propaganda in het land, waar zij geaccre diteerd zijn uitsluiten. Iedere Sovjet-gezant, zoo heet het verder, vertegenwoordigt een staat van arbeiders en boeren, waarin een bijzondere levenswijze geldt, welke een uiting is van de zedelijke opvattingen van de ar beidende klasse. In verband hiermede ia het duidelijk, dat de b\j vreemde regeo- ringen geaccrediteerde vertegenwoordigers niet alleen uit persoonlijke, maar ook uit ambtelyk-diplomatieke overwegingen een eenvoud van vormen en spaarzaamheid in de uitgaven moeten nastreven, die in de lrjn ligt van het wezen van het sovjet-regime. Het niet-houden van zekef uiterlijk cere monieel, dat gewoonlijk aan de positie van een diplomaat verbonden is, doch geenszins uit die positie voortvloeit, mag dus niet geïnterpreteerd worden als gebrek aan welwillendheid. Evenmin mag het zich ont houden van deelneming van sovjet-verte genwoordigers aan bijeenkomsten of betoo gingen, die een, aan het sovjet-regime vreemd karakter dragen, als een politieke demonstratie worden opgevat. De sovjet- regeering stelt zich ten aanzien van ver tegenwoordigers van vreemde mogendheden op betzelfde standpunt, zg hoopt op deze wgze moeilijkheden te vermeden en vriend schappelijke samenwerking mogelgk te maken. VEREENIGDE STATEN. De Fransche schulden. Na een vergadering der Amerikaansche fundeeringscommissie gisteren, werd aange kondigd, dat Frankrijk tot een overeen komst- wenscht te komen voor de fundee ring zijner oorlogsschuld en dat de bespre kingen tusschen Mellon en den gezant Jus- serand voortgezet zullen worded. In Engeland is men ontstemd, dat Frank rijk Engeland in deze kwestie niet heeft gekend. Vooral omdat Engeland een groot deel van de thans ten opzichte van Amerika geconsolideerde schuld alleen op zich heeft genomen als borg voor Frankrijk en andere Europeesche landen, wier boniteït destijds in Amerika in twijfel werd getrokken. In verband met de geruchten over de re geling die Frankrijk zal willen treffen en waarbij o.a. een moratorium van 10 jaar voor aflossing en verminderde rentebeta ling wordt genoemd, wijst taien er in Enge land op, dat bij de overeenkomst die Groot- Brittannië destijds te Washington heeft ge maald, dit aan spraak kan doen gelden op gelijke behandeling als ecnig ander met Amerika geassocieerd land. Bovendien ligt het vrijwel voor de hand dat als Frankrijk de schuldvordering van Amerika, zij het dan onder bepaalde voorwaarden en met uitstel van betaling erkent, er voor de nieuwe Britsche regeering geen enkel motief bestaat om harerzijds ook niet van Parijs een regeling te verlagen ten aanzien der uitstaande schuldvorderingen. Men brengt het bericht dat Churchill bij 2ijn a.a. be zoek aan Parijs de vraag dier sehuklen niet op den voorgrond zal brengen in verband met zijn wensch eerst volkomen klaarheid te hebben aangaande de tusschen Parijs en Washington te treffen regeling. CHINA. De er-keizer. Een bericht uit Peking meldt, dat de ont troonde keizer van China, die in het Japan- sche gezantschap zijn toevlucht heeft go- zocht, daar zal blijven totdat zijn positie geheel geregeld is. De keizer hoopt een be zoek aan Japan, Amerika en Engeland te kunnen brengen. De minister-president heeft er wel op aangedrongen dat de keizer iit zijn paleis zou terugkeeren, doch men ver wacht niet dat deze aan dezen raad gevolg zal geven. De intern, opium-conferentie. GENEVE, 2 Dec. (Belg. TeL-Ag.) De internationale opïumconf eren tie heeft met 26 stemmen tegen één, en 9 blanco (waar onder Nederland) naar de eerste comissio verwezen her. voorstel van Amerika, waar bij verzocht werd dat de contracteerende partijen wetten en reglementen zouden in voeren tot controle op de productie en ckstributie van ruwe opium, ten einde de aanwending daarvan, voor andere dan me dische of wetenschappelijke doeleinden te vcrlrin deren. De regeling der schulden. LONDEN, 2 Dec. (V.D.) Een Exchangs- telegram uit Washington meldt, dat de Commissie voor de fundeering der buiten landode schulden heeft medegedeeld, dat er geen wijziging zal worden gebracht in de politiek der Vereenigde Staten inzake het invorderen der totale buitenlandsche schulden aan Amerika. De Putsch der communisten in Reval. HELSLNGFORS, 2 Deo. (Belg. Tel. Ag.) Na langdurige gevechten, waarbjj het politiebureau geheel werd verwoest en het station pas na twee uren door de regee- rirgstroepen kon worden heroverd, is de rust voor een groot deel hersteld. Mili taire patrouilles doorkruisen de stad. De revoiutio-poging beeft aan 19 militairen en poliLïe-beambten bet leven gekost Een 40-tai personen werd licht gekwetst. 60 communisten werden gearresteerd. De Fordfabrieken bij Antwerpen gesloten. BRUSSEL, 2 Dec. (N.T.A. Draadl.) Naar gemeld wordt, werden ten gevolge van de nieuwe verhooging der Belgische invoerrechten, de Fordfabrieken bg Ant werpen gesloten, waardoor 20.000 personen broodelcos komen te staan. Uit Egypte. CAlRO, 2 Dec. (Reuter) De minister van verkeerswezen is niet afgetreden, doch heeft zich tijdelijk met de portefeuille van openbare werken belast, terwijl de vroegere minister Tewfikpacka Rifaat de portefeuille van onderwijs heeft aanvaard. Roover* aan hel weik. SLEGEN, l Deo (Wolff). Vanmiddag fl uur werd op de villa van den directenr der kalksteengroeve Haiger, bij Siegen een aan val gedaan. Een bende van 20 a 25 personen bestormde de villa. Zij doodden zijn vtouw*, zijn schoonmoeder, een dame die op bezoek was, drie kantoorbedienden, den tuinman en een arbeiderde directeur zelf werd zoo zwaar gekwetst, dat men wanhoopt aan zijn herstel. Vervolgens staken de roovers de villa in brand. De lijken werden deels ver koold gevonden. Van de daders geen spoor. Men vermoedt dat zij het hadden gemunt op een groote som geld, voor de loonsuitbet aling. STADSNIEUWS. Men meldt ons: Het bestuur van de Vooruitstrevende Joodscbe Kiesvereeniging „Kerkelijk Be lang", alhier, heeft een adres aan de ker- kera-ad der Ned. Isr. Gemeente alhier ge zonden, waarin het uiteenzet, dat de laatste verkiezing voor leden van den kerkeraad, die de verkiezing bij enkele candidaatstel- ling van 3 candidaten ten gevolge had, on geldig moet worden verklaard als in strijd met het reglement der N. I. G. Er waren toch twee lijsten ingediend, één met 4 can didaten cd één met den naam van 1 can- didaat. Ten onrechte heeft het kerkbestuur den candidaat op de laatste lijst, den heer Jac. de Vries, als tegencandidaat van den 4den candidaat op de andere lijst beschouwd wijl dit in strijd is met het stelsel der ver kiezing, en adressante zet uiteen, dat een stemming tusschen de verschillende candi daten best tot resultaat zou kunnen hebben, dai een der nu gekozen verklaarde candi daten minder stemmen op zich zou kunnen vereenigen dan wie deT andere candidaten ook, zoodat bij dan niet gekozen zou zijn. Naar het oordeel van het bestuur zal als gevolg hiervan de stemming a.s. Zondag voor de candidaten Blitz en De Vries reeds bij voorbaat ongeldig zijn. Moedermoord? Te Peperga (Fr.) werd in September 1023 de 74-jange Aaltje ten Berge, wedu.ve v&n Ernst Capelle, dood in den put bij bi- koning gevonden. Thara heeft, na een twist, iemand aan' de pahtie medegedeeld, dat Jan GapaUe, een zoon van de vronw, zijn moeder met een bonten hamer de ha-eena heeft inge. slagen, haar van haar geld heeft berooid en daarna het ljjk in den put heeft ge. worpen. Ook nog een tweetal andere per senen, w.o. de vrouw, met wie Jan Capelle leefde, legden een gelijke vr klaring af, le politie onderzoekt de zaak. Jan Capelle w nu ia gevangenschap voor een ander fut Heden zou in tegenwoordigheid van oe Justitie uit Leeuwarden een sectie-onder- zoek op het lijk van de vrouw plaats hebben. Aardschuivingen in Wonosobo. Uit Weltevreden seint Aneta,.dd. 1 Dec.: Nieuwe aardschuivingen hebben zich, noordelijk van Wonosobo voorgedaan. De verbindingsweg Kebondalen-Modjoten-gab is afgeschoven, de verbindingsbrug over de Kaliproemnaeng is ingestort. Het militair bivak te Modjotangah is on der drie meter aarde bedolven. Drie solda ten zijn gedood. Er beersoht groote ooge. rustbe-id onder de bevolking. Naar wij vernemen, komt voor benoe ming tot opvolger van Graaf van Limburg Rtirum als gezant te Cairo, ernstig in aan merking jhr. mr. A. van der Goes, thans gezant te Lissabon. Najaaiazitting. De VOORZITTER opent de zitting met gebed, waarna hij de beide overleden Sta- tenleden, de heeren Volker en prof. Viseer van Uzy;dooici herdenkt. De niouwgekozen leden, den heer P. J„ de Kanter en mevr. M. A. Cohen Tervaerfc— Israels. Tót lid der Gedep. Staten, als bedoeld in art. 89 der Prov. wet, wordt benoemd uS de vacafcure-mr. A. O. Visser ran Uzetf- doorn, de heer Orena do Jongh met 49 stem-1 men. Op den heer Sohaper zijn l'C, op deiï heer Ketelaar 1, op den heer Van Sandicf 1, op den beei Sohoufen 1 en hlanco 5 steim men uitgebracht. De benoeming wordt aan- vaar<L Bij de verdere behandeling van de agetf* da wordt commissoriaal gemaakt een yooj?' stel van Ged. Staten tot toekenning rafi een subsidie aan de Vereeniging tot Bevor dering van het landbouwonderwijs voor Al- phen aan den Rijn en Omstreken op Chx. grondslag, ter behoeve van haar lagere lana- bcuwsohool in die gemeente. Voortzetting der begrooting-behandelinff. 1 (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, Afwezig met kennisgeving de heer Elkfir- bout. Wethouder MEYNEN komt eerst op 43 vragen of de gemeente bereid is maatr£* gelen te nemen tegen de dunrte door ló* vensmiddelenvoorziening etc. Dit wordt niet vcor 't eerst gevraagd, 't is in 1923 en 19(4 ook al behandeld en in 't kort gaat hij W argumenten van toen nog eens na. Alleen bij schaarschte kan er gelegenheid zijn voor B. en W. om regelend op te treden, werd toen verklaard en B. en W. staan nog op dit standpint. Of maatregelen als te Am sterdam succes opleveren, is nog te onze ker en B. en W. gelooven daaraan niet. De gemeente kan te weinig in dezen, minder vrij als een particulier en niet doorkneed in' handel, waardoor op den duur schadepos ten zelf9 zeker schijnen. Geldt dit voor meel, nog sterker voor melk- De concurrentie met het part. bedrijf is altijd moeilijk voor een gemeente. Worden de prijzen, hier le hoog, dan zul len de organisaties door coöperaties daarte gen te velde moeten trékken. Slagen zij niet, dan zeker de gomeonte niet. Nu het onderwijsterrein, 7e leerjaar, schoolreisjes en vreemde lalwi zal hij laten rusten, 't is niet in de secties behandeld- Wat de i3.ee van propagecring der vredes- gedachlte betreft, de wensch is lang niet al gemeen en de meerderheid der onderwijzers is er niet voor. Ook de inspecteur en B. en W. achten het voorzichtiger daar niet in- te treden, 't Is wat bedenkelijk op zulke proef nemingen in te gaan, want achter propa geering der vredösgedaohte plaatsen zich di rect allerlei geestelijke en politieke siroo- ming-en. Zonder daarmee in aanraking te komen gaat niet en dat zo*; de neutraliteit der O. L. school in gevaar brengen, hetgeen voor die school zeer naoe^ig 2ou zijn. Wat het Dal Ion-systeem Wreft, staan B. eo W. op het standpunt, dat zoolang de re- sultaren daarvan niet bekena zijn, zij niet een proefneming kunnen bevorderen, ver antwoordelijk als zij zijn tefeen do ouder?, waar nog niets vaststaat B. en W. zullen afwachten. De heer Knuttel heeft eeniye opmer kingen gemaakt, die niet in raad ko men. Verdwijnen van 't Franse5" L.v. is niet de schuld van B. en W., die dit evenzeer betreuren. Hetzelfde geldt van L** 7e leer jaar, laat staan het 8e. Spr. betratfc echter geenszins de pacificatie op onderwijsgebied integendeel, gelijkheid, recht en vrijheid ook hier zijn beslist noodig. Over de uit voering en excessen daarbij iou te praten' zijn, maar dat komt niet in den raad. Ook het tandheelkundig toeziehi laat spj- rusten, 't is niet in de secties behandeld' Wat opheffing der drie gooi ten scholen betreft, B. en W. zijn daar i»ie* rooi- OP gevaar af voor reactionair te worden versle ten wil hij er op wijzen, hoe vroegere slechte scholen, groote klassen etc. torn zonder resultaten werd gekregen 1 (Geroep zeer juist 1)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2