No. 19856 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Deoember Derde Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. 1 UIT DE OMSTREKEN. bf Alpben. Burgerlijke Stand. Bevallen: N. Bouthoorn, geb. Kwant, A; y 7, Ginhoven, geb. de Graaff, z.; G. v. ïiiet, geb. v. d. Bijl, z.; A. M. de Vries, Ïeb. Schouten, d.; M. Bozy, geb. Schaarr, ,- J. I. v. d. Pol, geb. v. d. Louw. z.j u' Ondshoorn, geb. v. d. Voorst, d.; E v. Lijden, geb. Hoeks, z.; T. v. 't Wout, »b. Koppe, d.; M. J. v. Hemessen, geb. d. Vis, z. Overleden: M. van Ginhoven, wed. van J. v. d. Veer, 69 j.; U. Stroes, wed. van ji>. Stapper, 63 j.; M. van Muiswinkel, wedn. van P. Boer, 55 j.; W. Gijzen, echtg. ysa W. J. B. Ziegenaar, 76 j.; J. A. Kraaijen- brink, echtgen. van M. P. Michielsen, 41 j. De postduivenvereeniging „De Ge vleugelde Vrienden" alhier, had tegen .Vrij dag en Zaterdag een tentoonstelling uit geschreven in hotel „Centraal". In totaal waren er 22-5 inzendingen, zoowel van hier als van andere gemeenten. Door onderschei dene inwoners dezer gemeente werden prij zen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien nog geldeljjken steiin verkregen werd, zeo- dat een groot aantal prijzen konden worden uitgereikt De uitspraak der jury laten wg hieronder volgen. Klasse I. Bevlogen oude dotters. Ie prijs H. Vergeer 36 p.; 2e pr. M. v. d. Have, Bodegraven, 35 p.; 3e pr. P. G. Bergers, 35 p.; 4e pr. J. Baelde, Bodegraven, 34 p.; 5e pr. G. Stapper 33V2 p.; 6e pr. C. Geel Klasse II. Onbevlogen oude doffers. Ie pr. 0. v. d. Laken Sö'/ï p.2e pr. R. Mnnsterman 341/; p.; 3e pr. J. Kersbergen 34 p.; '4e pr. J. v. Dam, Bodegraven, 33l/s p.; 6e pr. P. C. Borgers 33 p.; 6e pr. Abr. Grotneveld 33 p.; 7e pr. A. M. de Hey 33 p.; 8e pr. R. Munsterman 33 p.; 9e pr. 3. v. Dam, Bodegraven, 32 p.; 10 pr. S. Bonte 32 p. Klasse III. Bevlogen oude duiven. Ie pr. 0. v Gog 331/2 p.; 2e pr. P. G. Borgers 33 p. Klasse IV. Onbevlogen oude duiven. Ie pr. J. Baelde, Bodegraven, 32 p.; 2e pr. F. v. Staalduinen, Bodegraven, 32 p.; 3e pr. A. Hoogendara 32 p.; 4e pr. A. v. Ofwegen 32 p. Klasse V. Bevlogen jonge doffers. Ie pr. J. Marbus 34 p.; 2e pr. P. A. v. Vliet 331/2 p.; 3e pr. D. v. Tejjlingen, Boskoop, 331/2 p.; 4e pr. D. v. Teijlingen,Boskoop, 33 p.; 5e pr. C. Geel 32i/2 p.; 6e pr. J. P. v. Veen 321/2 P-l 7e pr. J. v. d. IJsel, 32V; p.; zeer eerv. verm. S. Bonte 321/2" p.; eerv. verm. E Vergeer 32y. p. Klasse .VI. Onbevlogen jonge doffers. Ie pr J. v. Dam, Bodegraven, 34Vi p.; 2e pr. J. Baelde, Bodegraven 33i/j p.; 3e pr. A. D. v. Vliet 33 p.; 4e pr. J. P. v. ,Veen, 33 p.; 5e pr. P. A. v. Vliet, 33 p.; Se pr. P. G. Borgers 32 Va' p. Klasse ,VH. Bevlogen jonge 'duiven. Ie pr. E .Vergeer 33Vs p.; 2e pr. G. Schuurman 321/s' p.; 3e en 4e pr. R. Munsterman, beide §21/2 p. Klasse VHI. Onbevlogen jonge duiven. Ie pr. F. v. Staalduinen, Bodegraven, 341/2 p.; 2e pr. J. P. v. Veen 32y2 p.; 3e pr. A D. v. Vliet 321/s' p.; F. v. Staalduinen, Bodegraven, 321/ï p. Waar achter de namen niet de plaats vermeld staat, zijn deze uit onze gemeente. Een collecte voor de Zending in de Ned-Herv. Gemeente gehouden, heeft ruim f358 opgebracht Bodegraven. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten tot intrekking van de beide aanhangige marktplannen en tot aankoop van oude woningen, schuren en bpen grond, waarop van Mei 1925 at de kaas markt gehouden zal worden, onmiddellijk verbonden aan de oude markt. Daarvoor zal een leening worden aangegaan van f 50.000. Hazerswoude. Zondagavond is door de manslidmaten der Geret. Kerk gekozen en door de kerkeraad tot predikant beroepen de. Boerkool van Velzen. Tot ouderling der Geret. Kerk is ge kozen, de heer Y. Bol en tot diaken, de heer Jac. Matze. Leiderdorp. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente is herkozen de heer A. Rijnaburger Pz. Tot notabel zijn herkozen de heeren W. Ramp en G. .van Leeuwen, en gekozen de heer S. J. Ruiseveld. Tot ledon van het Kiescollege zijn herkozen de heeren M. van Grocningen, M. Splinter Cz. «n H. Zaalberg. RECLAME. 6520 III Haarlemmermeer. Zaterdag wilde alhier op den Hoofdweg de bestuurder van een mo- Jmjwiel uitwijken voor twee uit verschil - Jnde richting passeerende wagens. De mo- •rrijder kon het stuur moeilijk meer meester blijven en kwam daardoor zoodanig in de knel, dat hij zich genoodzaakt zag een po- ring te wagen om nog tusschen de wagens door te komen of in den waterkant te rijden. Be man koos het laatste, doch had 't onge- 'nk met motor en al in de Hoofdvaart te tui melen. Gelukkig kon liij weer spoedig op het droge worden gebracht en kwam hij er, be houdens een paar ontvellingen, met den ■rik en een nat pak af. Zaterdagavond had alhier aan den opaarnwouderweg een net gekleed persoon. ?le, b.tjkbaar te veel aan Bacchus geofferd •d. zich in den graskant te slapen gelegd. Jtrmoedelijk doordien de man zich in z'n heeft willen omdraaien, is hij naar be neden gerold en in het water terecht geko men. Voorbijgangers hoorden iemand om hulp roepen, zagen spoedig wat er aan 't handje was en slaagden er in den in levens gevaar verkeerenden man weer op 't droge te brengen. Hillegom. Het bouwen van een btoem- bollenschuur en bijkomende werken voor de firma StoutenbeekVan Til is na de aanbesleding van verleden week gegund aan den heer E Efrinck Gzn. te Rotter dam, die had ingeschreven voor f 34.937. De beplanting van perken 'met bloem bollen wordt prachtig aangepakt Niet al leen 't Hof kan in het voorjaar vol bloemen slaan, ook de Van den Endelaan wordt ruimschoots bedeeld. Het is een mooi werk. Vrijdag liield de postduiven-veroeni- ging „Zwaluw" haar eerste jaarvergadering. Alhoewel het den stichters in den beginne niet meeviel een vereeniging tot stand te brengen, mag ze zich thans in een groot ledental en donateurs verheugen. Vervol gens werd er door den voorzitter over de prachtig geslaagde vluchten van Maastricht, Oldenzaal en Rozendaal gesproken en plan nen gemaakt, om het aanstaand seizoen vanuit België en Frankrijk te laten vliegen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur samengesteld als volgt: S. Warmerdam, 11. de Rooy, Th. v. d. Reep, P. Goemans Jzn., H. Kraay, P. Seysener, H. Willemse, C. Jansen en M. Koek. De heer J. D. Jansen is benoemd tot notabel der Ned.-Herv. Gemeente alhier, Burger 1. Stand. Ondertrouwd: G. Dam en G. M. Vreeken. Getrouwd: J. R. N. J. Bijt van Duiven- bode en L. van der Jagt J. van Dijk en A. C. van den Berg. Bevallen: C. de GroolBroekhof, Z. J. W. Ziep—van Zwol, D. J. A. Ruiten Hoogervorst, Z. M. van MarisHeems kerk, Z. H. C. LitjensJonkheer, Z. Overleden: M. Kalisvaart wed. C. Keijzer 76 j. Joh. Ruigrok m. 77 j. Katwijk aan den Rijn. Na het aan vragen van een lokaal telefoongesprek moest men de aangevraagde zelf opbellen. Hierin zal verandering worden gebracht. Door het plaatsen eener nieuwe cenferaal- pest zal het opbellen na de aanvrage kun nen vervallen. Dit zal voortaan dan op het kantoor worden gedaan door de ambtena ren. Eisch is het echter, na het gesprek steeds af te bellen. Deze wijziging gaat in met ingang van heden. Bij de gisteren gehouden maandelijk- sche collecte, (welke eiken laatslen Zondag van de maand gehouden- wordt) voor de restauratie van de Ned.-Herv. Kerk, is ge collecteerd de som van f ÏBO-SO1/». Wel een bewijs, dat de Herv. Gemeente de behoefte gevoelt van het herstel van het kerkgebouw. Bij de stemming voor 4 gemachtigden in het Kiescollege der Herv. Gem., gehouden op 28 Nov., zijn de aftredende heeren, n.l. Justus Haasnoot, H. Ravensbergen, D. van Riessen en P. v. d. Waaij, allen herkozen en hebben hun benoeming aangenomen. Lisse. Door het college van nolabelen weid als kerkvoogd van de Ned.-Herv. Kerk herbenoemd de heer H. Halbmeyer. Do Protestantsehe gymnastiekvereeni- ging R. 0. D. A. gaJ Donderdagavond haar 2de groofe openbare uitvoering. lldt strijkorkest „Crescendo", verleende daarbij z'n medewerking. Bij den aanvang kwamen de gymnasten n.m. een 80 werkende leden met het vaan del op het podium en werd het Turnlied ge zongen. Een 16-tal nummere bevatte hel program, afwisselende vrije oefeningen rek en brug. In de pauze werd den directeur bij monde van den heer Wansink dank gebracht voor zijn leiding, waarbij tevens een klein stoffe lijk blijk van waardeering der ledon n.m. een vulpen, werd aangeboden. Een 23-tal donateurs traden tot de ver eeniging toe, waardoor het getal nu tot 80 is gestegen. Ook traden nog een drietal icden toe. Meit groole voldoening werden de verrich tingen aan de toestellen door de aanwezi gen gevolgd. Menigmaal steeg er enthou siast een applaus op. Aan het slot waren een drietal lableau's te aanschouwen op het podium, voorstellen de „strijd", „overwinning" en „R. O. D. A." Het was inderdaad een mooi gezibhl, zoa'n beeldengroep onder magnesiumlicht. Het mag gezegd worden dat R. O. D. A. dit jaar weer vele harten gewonnen heeft. NoordWijk. In de patronaalszaal van de meisjes in de Bronckhorststr. hield de vereeniging „Hulp in de Huishouding" een tentoonstelling van kleeren enz., die met St. Nicolaas aan de daarvoor in aanmerking komenden zal uitreiken. Onder- en boven- kleeren alles bij elkaar waren er 950 sluks. Voorwaar een mooie prestatie van deze vereeniging. Burgerlijke Stand. GeborenMarie, d. van C. den Hollander en A. Ammeraal Hendrica Quirina, D. van P. J. Yersteege en A. Oostdam Jacoba, D. van J. M. Zuidhoek en J. C- Wassenaar Cornelis Wilhelmus Theodoras, Z. van P. H. Zoutenbier en A, M. Alkemade. OndertrouwdLeendcrt van Beelen 22. j. en Klaartje Plug 25 j. Overleden: Aaltje NieuweDburg 21 on gehuwd Willem Hoek 36 geh. met A. Zuidbroek Cornelis Hendrikus Adrianus Alkemade 33 j., geh. met M. H. Rodenburg Noordwijk-aan-Zee. Van de haringvis- scherij kwamen te IJmuiden aan de markt de loggers NW. 1 met f 8203, en NW. 3 met f7366 besomming. Was de opbrengst der Zendingscol- lecle, de vorige week in de Herv. Kerk ge houden, f 241, gisteren werd nog in de col lecte als nagiften gevonden 2 bankbiljetten van vijf en twintig gulden. Noord wij kerhont. De ondernemer van den auobusdienst „Nola" rijdt thans een andere route, (zie advertentie). Een nieuwe firma zal de zaak voortzetten. In geheime zitting van den gemeen teraad werd behandeld 't voorstel van één der raadsleden, om den laatsten Zondag van de kermi9 af te schaffen. Nader zal dit punt worden overwogen. Dat in de omgeving veel werkloosheid heeTScht, blijkt uit het feit, dat zich bij een bloemist alhier, die in het „L. D." delvers vroeg, ruim 200 gegadigden aanmeldden. Velen kwamen uit Noordwijk en Katwijk Een groote bloemist-firma alhieT gaf 1.1. Zaterdag ontslag aan een twintigtal werklieden. De melkprijs zakt hier aardig. Men betaalt nu 16 cents per liter. Vele particuliere jachtopzieners, waar van er in onze gemeente een groot aantal zijn, maken zich ongerust over hun positie, nu de minister van Justitie, de aanstelling van jachtopzieners in particulieren dienst, tot „onbezoldigd Rijksveldwachter", heeft ingetrokken. Rijnsburg. Een zoontje van den heer B. alhier, viel van een brug aan den Vliet te water. Ilij kwam met het hoofd op een paal terecht, waardoor hij daaraan gewond werd. Hij werd, in een deken gewikkeld, naar dr. Jonker gebracht, die de eerste hulp verleende. De aanvoer van chrysanthen aan de veiling is thans steik aan het afnemen, waardoor de vraag naar Scarlet Due's steTk toeneemt. Gistermorgen was de prijs daar van weer opgeloopen tot f 10.60 per 100. Voorschoten. Burger 1. Stand. Overleden:'J. Veldkor.stSoek 78 j. Gemeenteraad. Voorzitter E. Vernède, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Eg- gink Sr. Waar de voorzitter in de laatste raadszit ting door samenloop van omstandigheden heeft nagelaten een enkel woord tot den heer Mechelse te richten wenschte hij dit thans te doen, alvorens het onderzoek van do geloofsbrieven van de nieuwe leden plaats heeft. Mede namens den raad brengt hij het afgetreden lid een woord van dank yoor den ijver waarmede hij de belangen van de gemeente heeft behartigd en spreekt hij den wensch uit dat de heer M. 6. Mechelse een aangename herinnering mag bewaren aan de zittingen. De vergadering wordt voor enkele oogenblikken geschorst om de commissie, bestaande uit de heeren W. G. Duynisveldt, J. A. Mens en A. Ver- Boom, gelegenheid te geven de geloofsbrie- van van de nieuwbenoemde leden de heeren J. J. Dijkman en D. Limburg na te zien. Na heropening der zitting brengt de heer J. A. Mens verslag nit. Alles is in»orde be vonden en niemand der aanwezige leden verklaart zich togen toelating. Nadat do beide heeren door den heer J. F. do Kleermaeker zijn binnengeleid, leggen zij in handen van den voorzitter de bij de wet gestelde eeden af. Na, gelukwensohing door dien voorzitter met hun benoeming ne men zij de voor hen bestemde zetels in. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden de navolgende ingekomen stukken aangenomen; een drie tal missiven van God. Staten van Z.-Holland 0. a. betreffende het nieuwe sohoolgebouw voor wat betreft de aanwijzing dier plaats. In handen van B. en W. wordt gesteld om hierop nader te prae-adiviseeren een verzoek van D. J. Groenewegen en De Knijf waarin zij ontheffing vragen van de toepassing der boete inzake den aanleg der rioleering. De hooge waterstand en de vele regen in Aug. wordt genoemd als oorzaak. Tot leden van do commissie tot Wering van Schoolverzuim worden met algemeene stemmen herkozen de heeren J. A. Mens en J. Eggink voor ouders, verzorgers en voog den, de heeren J. H. Romijn en J. J. Rutben vcor de openbare onderwijzers, de heer J. J. Smit voor de bijzondere onderwijzers en do heeren E. Vernède en Th. J. Broers voor de overige inwoners. Aan de plaatselijke afdeeling van de Z. HoHandsöhe Vereeniging het „Groene Kruis" wordt voor tuberculosebestrijding een sub sidie toegekend van I200. Vervolgens is er een voorstel om aan de Vrijw. Burgerwacht een subsidie te verlee nen van f 150. De heer J. Braggaar wenscht in het mid den te brengen dat hij tegen di't voorstel en het volgende voorstel zal stemmen. Getracht wordt de militaire lasten te verlagen en ge weld te keeren. De burgerwacht is een stuk militairisme. Den vorigen keer heeft spr. gezegd dat hij tegenstemde, thans wil hij een principieele stemming zien. Daar dat punt al zoo dikwijls breedvoerig is bespro ken en geen nieuwe argumenten hoege naamd zouden worden aangevoerd, stelt de voorzitter voor tot stemming over te gaan. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem .(Tegen de heer J. Braggaar). H^f volgende voorstel luidt f 50 subsidie te verleenen aan de Gew. Landstormcom missie West. Door het rijk wordt geen sub sidie meer verleend. De voorzitter deelt mede oorspronkelijk afwijzend tegenover dit voorstel te hebben gestaan, omdat het Rijk er zich afdoet en vertrouwt dat de gemeen ten nu wel zullen bijdragen. Maar daar door dit instituut het blijvend gedeelte bij de mi litie komt te vervallen en da militieplichti- gen na 4 maanden naar huis kunnen, heeft hij thans gemeend niet achter te moeten blijven, omdat ook de gemeente Voorschoten er belang bij heeft Vandaar het voorstel om f 50 subsidie voor 1925 te verleenen. De heer J. Braggaar wil geacht worden te Hebben tegengestemd. Maar, aldus de voor zitter, indien u nu een zoon had die hier door na 4 maanden naar huis kan koenen, noemt u dit dan geen belang en in het alge meen een gemeentebelang? De heer Brag gaar noemt het een persoonlijk belang, maar zijn partij voert nu eenmaal strijd tegen het militairisme in algemeene zin daarom is hij er tegen een subsidie te verleenen. Het voor stel wordt aangenomen met èên stem togen (de heer J. Braggaar). Het volgende voorstel is het aangaan van een geldleening. Er is geregeld lijdelijk ge leend. Voor uitbreiding gas en waterbedrijf, reconstructie weg, bouw scholen enz. Maar eenmaal komt er een tijd dat deze leeningen omgezet moeten worden in een vaste lee ning. Circulaires zijn door het dag. bestuur rondgezonden en enkele aanbiedingen ont vangen. De voordeeligste aanbiedingen zijn hieruit genomen en het voofstel luidt geld leening aan te gaan groot f 50.000 met de pensioenfonds van koloniale Landsdienaren en Loqale ambtenaren te 's-Gravenhage ft pari behoudens 1 procent provisie tegen een jaarlijksche rente van 6 procent, af te los sen met minstens f 1800 per jaar, gedurende de jaren 1926 tot en met 1952, en met het restant in het jaar 1953. De aflossingen zul len geschieden telkenjare op 1 Januari voor het eerst in 1926. Meerdere aflossing is ten allen tijde toegelaten onder voorwaarde, dat wanneer gedurende de eerste 5 jaar meer wordt afgelost dan f 800, over het meerdere door de gemeente Voorschoten een vergoe ding vaft 1 pet. verschuldigd is, eveneens wordt een geldleening aangegaan van f 122.165 met de Eerste Nederl. Verz. Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit te 's-Gra venhage. De heer J. A. Mens vraagt enkele inlich tingen over cijfers, genoemd in do toelich ting betreffende raadhuis en nieuwe school en die heer J. Braggaar acht het niet goed dat voor raadhuis en school oen gelijklui dend bedrag is genoemd. Hij is bang dat dit bedrag de school eventueel te duur zal ma ken en zag gaarne een betere verdeeling. Het betreft echter alleen een administra tieve becijfering een opsomming van bedra gen, waartoe deze leening noodig is. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Sedert de prijs voor douche-baden is ver hoogd, is het gebruik door kinderen afgeno men. Door den badmeester is aan de com missie van het badihuisbedrijf het voorstel gedaan, bijwijze van proef, voor kinderen beneden 15 jaar, het tarief te verlagen, waarmede de commissie zich kon rereeni- gen. Met ingang van 1 Januari 1925 zal voor kinderen benedon 15 jaar, Vrijdags ge durende den tijd dat het badhuis is geopend en Zaterdags tot 6 uur de gelegenheid be staan een douohe-bad te nemen voor f 0.10 in plaats van f 0.15 en bij aanschaffing van een kaart van 10 coupons, tegen f 0.75 in plaats van f 1.25. Do pensioensgrondslag van de gemeente ambtenaar S. v. d. Meer wordt vastgesteld per 1 Juli op f 2536. Door dan heer W. Waardenburg was aan den raad opheffing van een bouwverbod ge vraagd, betreffende grond gelegen aan de Papelaan en volgens het uitbreidingsplan bestemd voor straat. Waar de aanleg van deze straat zonder afbraak van bestaande woningen niet mogelijk is, deze straat even tueel een verbinding .zou vormen met de Kattenlaan, de mogelijkheid bestaat dat hier zal ontstaan een doodloopend onaanzienlijk straatje en bij opheffing van dit bouwver bod, de vrijkomende grond zal worden be bouwd, stellen B. en -W. voor de opheffing van dit bouwverbod voor te bereiden en aan Ged. Stafen goedkeuring te vragen voor deze wijziging. De teekeningen en stukken komen voor belanghebbende ter visie waarna een eventueele beslissing kan volgen. Aldus wordt besloten. Ten - slotte wordt het bedrag vastgesteld voor de vergoeding over 1923 aan de Bijz. Chr. School en R.-K. Scholen, en bedraagt f 21.44 per leerling. Aan de CJhr. School blijft na aftrek van ontvangen schoolgelden over om te verre kenen f4601.465, R.-K. Meisjesschool f 2181.52 en R.-K. Jongensschool f 2035.80. Hierna worden enkele besluiten compta biliteit genomen. Bij de rondvraag stelt de heer J. A. Mens de vraag of door B. en W. een leeftijdsgrens is bepaald bij lief le werk stellen van werk- loozen aan de Wijngaardenlaan. Door den raad, aldus de voorzitter, is be sloten de steunregeling op te heffen en daarvoor in do plaats werkverschaffing te stellen. Wij geven werk aan menschen, die hiervoor in aanmerking komen cn bekwaam zijn, logen een behoorlijk loon. IIcl is heel moeilijk een grens te trekken. Menschen van 60 jaar en ouder hebben wij naar hot Arm bestuur verwezen. Iemand van 63 jaar werkt nog wel, maar kan toch niet legen een jongeman aan. Indien het armbestuur niet voldoende geelt, geven wij er iets bij. Geeft het armbestuur f 6 dan kwam hier ge middeld f 4 bij. Bij bloemisten ter plaatse werken ook menschen boven dezen leeftijd maar krijgen doze in plaals van f 20, f 16 per week. Do voorzitter wil- zich liever aan dezen leeftijd houden, temeer waar iemand op 60-jarigen leeflijd die steeds met handen arbeid in zijn onderhoud heeft moeten voor zien, er minder aan toe is dan iemand met hoofdarbeid. De heer J. A Mens dankt voor de inlich tingen. Hij wenschte de leeftijdsgrens te be palen op 65 jaar, de tijd van de ouderdoms rente. De persoon die als voorbeeld geldt, is afgewezen, was boven 60 jaar, spit nog wel bij de tuinders en heeft er een hekel aan om naar het armbestuur te loopen. Men schen gezond van lijf en leden kunnen toch wel tot 65-jarigen leeftijd worden aangeno men. De voorzitter is bang dat hierdoor de krachten bij den bloemist zullen weggehaald worden, die daar voor f 15 werken, om zich bij do gemeente aan le melden voor f 20. De heer J. Braggaar noemt een leeftijd grens altijd een gevaar. Iemand die door werken in zijn onderhoud moet voorzien, kan toch in aanmerking komen voor werk verschaffing. Indien er een bij een bloemist wegliep, kwam dit uit en was deze man door eigen oorzaak werkeloos, 't Loon is hom meegevallen, daarmee is hij blij, maar zoo 't nu is, vindt hij 't niet goed. Na nog enkele besprekingen wordt op voorstel van den voorzitter bepaald dat het loon van 60 tot 65 jaar zal bedragen f 15 per week en georganiseerde!! gelijkgesteld zijn met ongeorganiseerden, dit naar aan leiding van een vraag van den heer J. Brag gaar. D» heer W. G. Duynisveld wijst op kui len van ongeveer een halve Meter diepte in hot wegvak nabij do Steenenmuur. Er zal naar Gedeiputeerden worden geschreven. Warmond Geslaagd is voor het diploma boekhouden, afgenomen door do Vereeniging van Leeraren, de heer J. P. C. Schrama, alhier. Wassenaar. Burg. Stand. Önden trouwd: H. de Loos en M. G. van Strien. Geboren: Hendrikus Johannes, Z. van L, Parlevliet en G. C. van der Kamp Apolo- nia Johanna Maria, D. van G. C. Westgeest en A. J. van Tol t- Alida Apolonia, D van J. J. Westgeest en P. A. Bierman Petras Leonardus, Z. van A, J. Hoogeveen en J. J, Buijgrok Maria Catharina, D. van D, Gladpootjes en M. H. van Veen. Overleden: Johanna Ammerlaan, wed. van II. Parlevliet 82 j. Adriana Johanna Over- devest 19 j. De raad dezer .gemeente vergadert Woensdag 3 December a.s., des morgens ta kwart voor tienen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. ont heffingen bouwverbod; 3. benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim; 4. benoeming twee leden PI. Schoolcommis sie; 5. Nadere vaststelling gem.-rekeningen 1922 en 1923; 6. onderekandsche aanbeste ding centrale verwarming „De Paauw"; 7, Vaststelling pensioengrondslagen ambtena ren; 8. stichting bijz. R.-K. School aan den Driesprong; 9. Wijziging begroeting 1924; 10. Procedure innen grondrenten; 11. Voor stel aangaande Rek.-Crt. met Bank van Ne, derl. Gemeenten; 12. wijziging instructie vroedvrouw; 13. gameentebegrootingen 1925; 14. bezwaren onlwerp-uitbreidings- plan. Zondagmorgen had alhier de plechtige inwijding plaats van het dezer dagen gereed gekomen gebouw van den Nederl. Protes tantenbond aan den Lange Kerkdam. Een groot aantal leden en belangstel len den was bijeengekomen voor deze plechtig heid te volgen. Hun getal was zelfs zoo groot, dat met de stoelen van de omwonen den hot aantal zitplaatsen, dst het gebouw biedt, moest worden uitgebreid. Tevoren waren allen reeds in de gelegen heid geweest om bet fraaie gebouw te be zichtigen, zoodat van de verheven plechtig heid niets verloren kon gaan. De inwijding werd verricht door ds. Junoü uit Loosduinen. In don brecde ging spreker na, het doel, hetwelk de leden had tezamen gebracht, hetwelk te vinden is in deze drie woorden Geloof, Hoep en Liefde, terwijl hij voorts aantoonde, dat het geheele streven der leden daarop moet zijn gericht. Vervolgens beklom Prof. Groenewegefl uit Huis ter Heide den kansel. Deze spre- 'ker had tot tekst zijner rede gekozen de zinspreuk, die met groote letters in het ge bouw is aangebracht „Eenheid in het noo- digo, Vrijheid in het onzekere, In alles de Liefde". Met groote aandacht werden beide rede naars gevolgd. Door ds. Junod werd nog voorlezing ge daan van do oorkonde van deze plechtigheid opgemaakt, terwijl de geheele dienst werd opgeluisterd met schoone orgelmuziek, voorgebracht door de organisfe mej. PeeTe- boom. Tot notabelen der Ned.-Herv. Kerk te Wassenaar zijn herkozen de heeren O. Nelf, J. J. Nell en A. Binnendijk en is gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden; van den heer F. C. de Lamaar, de heer A M. de Lamaar. Tot leden van het kiescollege zijn herko zen do heeren A. Duetz, J. van Egmond, O. Buitelaar en N. van Ammers. De heer W. A. Koninge alhier, heeft zijn benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim niet aangenomen. Zondagmiddag reed een auto met vrij groote vaart tégen een der pilaren, staande bij het begin der oprijlaan aan den Rijks straatweg. De botsing was zoo groot, dat de zwarê paal geheel werd verzet. De auto bekwam groote Bchade aan een spatscherm. Zoeterwoude. Door den heer H M. Starrenburg, lid van den gemeenteraad, Is een voorstel bij den Raad aanhangig ge maakt ol wijziging der verordening betref fende de heffing eener plaatselijke inkom stenbelasting. In de eerste plaats wil hij den aftrek voor het levensonderhoud, dat thans be draagt f 600 voor gehuwden en f 400 voor ongehuwden, verhoogen met f200, zoodat bij aanneming van zijn voorstel, gezinnen waarin een inkomen binnenkomt van f 800 en minder, en ongehuwden, die slechts f 600 en minder verdienen, van het betalen van plaatselijke belastingen zullen zijn vrijge steld. Voorts stelt hij voor, om wat betreft den aftrek van f 100 voor idiote of zwakzin nige kinderen, waarvoor een leeftijdsgrens van 20 jaar is gesfeld, deze leeftijdsgrens l« doen vervallen, omdat volgens zijn mee ning, zoodanige kinderen altijd een last voor de ouders blijven. Een tweede voorstel, door hem ingediend,, luidt: „Aangezien ondergeteekende gebleken I», dat de werklieden in dienst van de ge meente, werk verrichten dat niet betaald wordt, heb ik de eer voor te stellen, om alle arbeiders, die in gemeentedienst zjjn, niet langer te laten werken dan 48 uur peg week en als zij langer moeten werken alg 48 uur per week, hun dan per uur een uur loon te geven van 48 cent per uur met 30 pCt. verhooging tot avonds 10 uur, ma hierna verhoogd met 50 pGt., totdat zij 'e mog gen» in dienst komen, terwijl, als er 's Zon dags gewerkt moet worden, het loon nuf 100 pCt. zal worden verhoogd,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9