ONTVOERD. PUROL li No, 19856 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag L December Tweede Blad. Anno 1924, GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Zooals wij Zaterdagavond nog konden meedeeleu wordt door B. en W. voorgesteld een bedrag van f 100.000 voor uitbreiding der electriciteitsfabriek Beschikbaar te stellen waarvoor de Fabriek 6 pet. rente zal vergoeden en er jaarlijks 6 pet. van aflos- sen. De snelle groei van het bedrijf, maakt volgens Commissarissen deze uitbreiding noodzakelijk. Do laatste uitbreiding vond plaats in 1918/19. De brutoaflevering van de elee triciteitsfabriek bedroeg rond 10.000.000 K.W.U. en de toenmalige vergrooting van de capaciteit was er op berekend, dat per jaar 20.000 000 K.W.U. zouden kunnen wor den, opgewekt, waarmede, naar destijds werd verondersteld, de eerste 4 5 jaren aan de behoefte aan electriciteit zou kun nen worden voldaan. Thans, in 1924, heeft dc aflevering de 20.000.000 K.W.U. overschreden en het is te verwachten, dat zij ook in de komende jaren gestadig zal toenemen. Mitsdien is andermaal uitbreiding van het vermogen der electriciteitsfabriek noodzakelijk. De voorgenomen uitbreiding zal bestaan in het aanbouwen van den tweeden vleugel aan het nieuwe ketelhuis en het daarin op stellen van 2 stoomketels met bijbehoorende fundamenten, machinale stookinrichtingen, schoorsteenen, stofvangers, pompen, pijp leidingen en verdere benoodigdheden, en in vergrooting van het bestaande machine huis met plaats voor twee turbodynamo's met bijbehoorende fundamenten, waterka nalen, hulpmachines, pijpleidingen, reserve- deelen en gereedschappen. Door deze uit breiding zal vermoedelijk gedurende de eerste vijf jaren aan dc eischen der elec- triciteitsvoorziening kunnen worden vol daan. De capaciteit toch zal zoodanig zijn, dat per jaar 35.000.000 K.W.U. opgewekt kunnen worden. Het is waarschijnlijk, dat in het jaar 1929 de aflevering ongeveer deze hoeveelheid zal bedragen. Bovcrr. p rmelde uitbreidingen zullen te zamen een kapitaal vorderen van rond f 1.00H C00._ Bij de a are l"affing van de benoodigde machines, enz. zullen Commissarissen mee do belangen van de Nederlandsche indus trie zooveel mogelijk rekening houden. Nog merken Comm. op, dat door de ver grooting van het ketelhuis en het machine huis de mogelijkheid, om over het fabrieks terrein een doorgang naar den Maresingel te maken, t geringer wordt dan zij thans is. Verstrekking van het kapitaal zal al naar de behoefte worden aangevraagd, aange zien de kosten voorloopig uit de beschik bare gelden der Fabrieken kunnen worden bestreden. Voorstellen ter behandeling bij de begrooting. Zooals wij met een enkel woord Zaterdag nog konden meedeelen heeft de heer Knut tel eenige voorstellen ingediend. In de eerste plaats stelt hij voor a. Een memorieposfc uit te trekken voor tandheelkundig schooltoezicht. b. Aan de begrooting toe te voegen een nieuw volgnommer: bijdrage in de kosten voor schoolreisjes en hier voor uit te trek ken f 2000. c. Volgnummer 251 te verhoogen tol: f 25000 teneinde te komen tot een betere voorziening van de lagere scholen met leer middel d. volgn. 456 te brengen op f 15000 ten einde de loouen door de gemeentelijke werldiu-' rïilfaig aan de verpleegden toe te kennen te verhoogen. e. Eindelijk stelt de heer Knuttel voor een nieuw volgn. aan de begrooting toe te voegen luidende: Subsidies aan ondernemin gen, op het gebied van muzikale en drama tische kunst f 5000. Hij stelt voor dit Bedrag te besteden aan subsidies aan het Utrcchtscli Stedelijk Orkest en de Cooperatie indien deze be reid zijn een nader overeen te komen aan tal volksconcerten en opera-voorstellingen te komen geven. De heer Spendcl heeft een voorstel inge diend tot ophetfing van den gemeentelijken vischwinkcl. Van ROBERT LO.UIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pel. Nadruk verboden. 8) - Maar ik was juug en opgewekt, en als do meeste jongens, die op het land zijn opgevoed, had ik een hoog denk beeld van mijn scherpzinnigheid. Ik was aan zijn deur gekomen, niet veel beter dan een Adelaar en niet veel meer dan een kind; hij had me ontvangen met verraad en geweld, het zou een mooie prestatie zijn, hem den baas te blijven en hem te ringe- looren als oen kwajongen. Ik zat daar mijn knie te verbinden en te glimlachen bij het vuur en ik zag in mijn verbeelding al, hoe ik één voor één zijn ge heimen ontdekte, en langzamerhand zijn heer en meester werd. Er werd gezegd, dat de toovenaar van Essondean een spiegel had gemaakt, waarin de menschen hun toe komst konden lezenhij moest van iels an ders zijn gemaakt dan van brandende kooi, want in alle toekomstbeelden, die ik in hei vuur zag, kwam geen schip, geen enkele zeeman met een harige muls, geen enkele zware knuppel voor mijn dwaze hoofd en niet het geringste toeken van alle beproe vingen, die mij weldra ten deel zouden zijn. Daarna, opgeblazen van trots, ging ik near boven en gaf mijn gevangene de vrij heid terug. Hij zei me beleefd goeden mor gen en ik deed insgelijks tegen hem, lot hem ïumlachend van dé hoogte mijner minzaam- Dr. A. W. Bronsveld, f Te Utrecht is gistermorgen te half zes in den ouderdom van 85 jaren overleden dev emeritus-predikant dr. A. W. Bronsveld, be kend door de „Stemmen voor Waarheid en Vrede". Andries Willem Bronsveld werd 16 Jan. 1839 geboren te Harderwijk. Daar bezocht hij het gymnasium en studeerde vervol- ges aan-de Utrechtsche hoogeschool. Op 26 Juni 1862 promoveerde hij tot doctor in <ïe Godgeleerdheid op een proefschrift over de „Oorzaken der verbreiding van het rationa lisme in ons land, sinds de laatste jaren der vorige eeuw". Hij werd eerst predikant bij de Ned.-Herv. Gem. le Ophemert, in I860 te Charters, in 1868 te Haarlem en eindelijk op 7 Maart 1883 te Utrecht, de standplaats aan welke hij trouw i9 gebleven tot zijn emeritaat in 1911, toen hij dus een 52- jarigen evangeliedienst Bad vervuld, waar van 34 jaar te Utrecht Toen hij in 1883 door de Synode der Ner.-ïïerv. Kerk. in plaats van prof. Gunning, die naar Leiden was vertrokken, benoemd werd tot kerkelijk hoogleoraar te Amsterdam, bedankte hij voor die aanbieding. Dr. Bronsveld heeft tallooze functies ver vuld en heeft behalve zijn geregelden periodieken arbeid aan „De Stemmen" en de „Kroniek", een groot aantal afzon derlijke werken in het licht gegeven. Langen lijd is hij samengegaan met dr. Kuyper, zelfs heeft hij in de eerste jaren aan „De Standaard" medegewerkt, maar in 1880 kwam de scheiding, waarbij Brons veld zich geheel van de anti-revolutionai ren afwendde. Hij wilde christel ij k-li is to - risch blijven in den zin, waarin hij het verstond. Toen hij op 16 Januari 1919 zijn 80sten verjaardag mocht vieren, is hem te Utrecht een grootsche hulde gebracht, waarbij prof. dr. P. J. Muller, uit Den Haag, het woord voerde namens een uitgebreide feestcom missie en verscheidene predikanten en ver tegenwoordigers van de Synode hartelijke gelukwenschen aanboden. Na dien feestdag heeft hij ten teeken van arbeidslust en on- verzwaklen geest zijn werk als kroniek schrijver in „De Stemmen" geregeld voort gezet. Op 16 Januari 1924, zijn 85sten ge- l boortedag, hebben andermaal velen blijken van waardeering sn hoogachting gebracht aan dezen strijder, man van karakter en van groote beginselvastheid, die zijn heele leven gearbeid heeft voor de belangen van maat schappij en Kerk, wetenschap, zending en onderwijs. De begrafenis zal plaats hebben Donder dag a.s. op da Nieuwe Algemeene Begraaf plaats. R.-K. Staatspartij en „St.-Michaël". Dc Bondsbesluurs vergadering heeft de kwestie van „St.-M&dhaël" besproken. Uit de door helt hoofdbestuur van ,,Si.- Miohaël" officieel ingebonden stukken bleek, dat het overleg tusschen het bestuur en „StMiöhaël" van de zijde van „St.-Machaël" als geëindigd wordt besohouwd. Het Bondsbestuur kwam tot hot oordeel, dat liet Verbond „St-Miohaël" door het Bondsbestuur moet worden afgekeurd èn wègens het gestelde doeil, zooals dat in hel reglement is omschreven, wijl daaruit blijkt miskenning van liet doel der R.-K. Staats partij, èn uit organisatorisch dogpönt. Mocht het VeTbond „St-Michael" zijn acbie voortzetten, dan is het Bondsbestuur genoodzaakt te verklaren, dat liet Verbond „St.-Michaël" in zijn tegenwoordige ge daante is een zelfstandige politieke partij, waarmee de R.-K. Staatspartij geen relatie onderhoudt en voor welker doen en laten zij niet dc minste verantwoordelijkheid draagt. De volgende week zal het standpunt van het Bondsbestuur nader gemotiveerd aan de Katholieke kiezers in die pers worden uit eengezet, terwijl dit besluit aan de goedkeu ring der Bondsvergadering zal worden voor gelegd Het R.-K. Overheidspersoneel. Te Maastrioht werd gisteren door het co mité van actie, gevormd uit de besturen van de A. R. R. A., de R. K. O. B., den Roomsch-Katholieke Bond van Overheids personeel St.-Paulus, d? Roomsch-Katho- like bond van Spoor- en Trampersoneel (St.- Raphaël), de R.-K. Bond van P. T. T.-per- soneel (St.-Petrus) en de R.-K. Polilievw- eeniging (St.-Michaël), oen vergadering be legd, waarin door de heeren A. Colijn, re dacteur van A. R. K. A., en J. H. Water borg. commies P. en T.. het woord gevoerd werden. Aan het slot der vergadering, die dikwijls zec-r rumoerig was, werd een motie aange nomen, van den volgenden inhoud: „De vergadering, enz., Overwegende, dat de huidige Regeering het instituut van georganiseerd overleg in de drie afgeloopen jaren heeft gehanteerd op een wijze, die strijdig is met elke gezon de opvatting; dat de Regeering blijk heeft gegeven de tijdelijke financieel* moeilijkheden, waarin de schatkist verkeerde te willen opheffen door blijvende maatregelen, welke uiterst nadeelig zijn voor het rijkspersoneel; dal de Regeering door de verschillende verslechteringen het Rijkspersoneel heeft gebracht op een welvaartspeil beneden dat van 1914 en zij daarmede gegaan is bene den de grens van de redelijkheid; dat zulks in strijd is met de verdeelende rechtvaardigheid en niet getoetst aan de Christelijke beginselen aangaande de loon politiek, die de regiering zegt voor te slaam dat eventueele tekorten op de staats- en scmi-slaalsbedrijven- en rijksinstellingen door den Staat geëxploiteerd, welke dienen ten algemeene nutte, niet mogen verhaald worden op de salarissen Barer ambtenaren; spreekt haar bittere teleurstelling uit over de Regeeringsmaatregelen, alsmede over 4e houding der R -K. Kamerclub, die de Regee ring in hare onchristelijke loonpolitiek steunt doet een beroep op de Nederlandsche staatsburgers, die het hoogste belang heb ben bij goed functionneerende Staatsinstel lingen, waarvoor een rechtvaardig ioon een eerste vereischte is; besluit, ondeT handhaving van zijn pro ftram van actie, inzonderheid betreffende liet instituut van kindertoeslag, met alle ge oorloofde middelen het daarheen te leiden, dat het onrecht alsnog ongedaan gemaakt worde, en door de regeering een loonpolitiek gevolgd worde in overeenstemming met de beginselen, vastgelegd in de encycliek „Re- rum Novarum." Op initiatief van nar. G. van Slooten Azn„ Raadsheer in 't Gerechtshof te 's-Gra- venhage, hadden een aantal vrienden en vereerders van mr. B. G. J. Lodier zich ver- eenigd, om hem ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag te huldigen door de plaat sing van de buste van dezen vermaarden rechtsgeleerde, vervaardigd door mej. G. J. W. Rueb, in het Vredespaleis, te 's-Grav-en- hage. Zaterdagnamiddag is in de kleine rechts zaal van het Vredespaleis de overdracht van deze buste aan het bestuur van de Carnegie- stiohtiing geschied. Behalve mr. Loder en bestuursleden van de Garnegiestichting waren bij deze plech tigheid tal van vooraanstaande personen aanwezig. De Minister van Justitie had zich bereid verklaard namens de schenkers het borst beeld aan de Carnegiestichiing aan te bie den. Hij kweel zich van deze taak met een rede. Daarop trok mej. Rueb het omhulsel van het borstbeeld weg en werden onder applaus der aanwezigen, de welgelijkende trekken van mr. Loder zichtbaar. Het borstbeeld, in wit marmer, stelt mr. Loder voor, bekleed met toga en bef, de attributen van zijn rech- .tersambt, met peinzende trekken van mond en voorhoofd. Het rust op een eikenhouten voetstuk, waarop als eenige inscriptie de naam: Loder. De voorzitter van het bestuur van de Car- negiestichting, minister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, aanvaardde het borstbeeld met een toespraak. Mr. Cort van der Linden noodigde de aan wezigen vervolgens uit tot een eenvoudige thee. door de Carnegie-stichting aangeboden. Alle leden van het Permanente Hof van Intern. Justitie hadden mr. Loder ter gele genheid van deze plechtigheid telegrafisch hun gelijkwenschen doen toekomen. Het moet in de bedoeling liggen het borst beeld een plaats te geven in de bibliotheek van hel Vredespaleis. In Den Haag is overleden. 62 jaar oud, de bekende ingenieur J. J. L. Bourdrez, oud lid van den Haagsohen Raad. De verbranding van zijn lijk heeft mor gen plaats te Driehuizen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, H. G. de Jonge, emeritus-predikant bij de Gerefor meerde Kerk te Dordrecht, wonende te 's-Gravenhagetot officier in die orde N. van Poeleren, hoofd van den Plantenziek- tenkundigendiensl; is verleend de eere- medaillc in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan den jachtopziener, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, A. Prinsen, te Wouw Naar „De Ms Bode" verneemt, is aan 150 employé's van de Rotterdamsöhe Bank- vereeniging te Rotterdam met ingang van 31 December a.s. ontslag aangezegd, terwijl Voor verschillende anderen salarisverlaging is ingevoerd. Na dien datum wordt den be trokkenen nog drie maanden salaris als wachtgeld uitgekeerd. In Den Haag hebben ongeveer GO em ploye's van de bijkantoren der Rotterdam- sche Banlcvereeniging ontslag gekregen. De scholen van de Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam bestaan dit jaar 150 jaar, voor welke gelegenheid een herdenkingsavond in de Groote Kerk plaats vond. Bij het 50-ja- rig jubileum de feestoollecte op f2500; hij het eeuwfeest f 2600, terwijl nu, op 18 dezer- oo het 150-jarig jubileum sleohts f410 werd gecollecteerd. Het kerkgebouw was overvol. De heer F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweode Kamer, heeft, naar aanleiding van een brief met verontschuldiging van prof. dr. Freiherr W. von Bissing te 's-Gra- yenliage, zijn klacht bij den officier van justitie tegen den heer von Bissing inge trokken en den heer Von Bissing verklaard dat de aangelegenheid tot zijn^voldoening beëindigd is. Het (a.-r.) Tweede Kamerlid Van der Voort van Zijp heeft thans, naar „De Stand." meldt, aan den voorzitter van het cenlraal-comilé bericht gezonden, dat hij bij do komende verkiezing voor de Tweede Ka mer geen candidal uur zal aanvaarden. Bij hel bestuur van de vereoniging „IJmuiden's Bloei", te IJmuiden, is op haar verzoek om aan de drie Indië-vliegers bij gelijktijdige terugkomst te IJmuiden een feestelijke ontvangst te mogen beroiden, van het comité te 's-Gravenhage telegrafisch het volgende antwoord ontvangen Omtrent terugkeer vliegers nog niets be kend. Vermoedelijk eerst Maart. Konink lijke Vereeniging voor Luchtvaart Amster dam organiseert huldiging bij terugkeer. Geef u in overweging, met haar in verbin ding te stellen.: Het bestuur der Vereeniging van recders van visschers vaar tuigen te IJmui den heeft aan de cojnbinatie van vakorga nisaties in het visscherrjbedrtff een schrijven gezonden, waarin meegedeeld wordt, dat het bestuur ook bereid is om mondeling van gedachten te wisselen. Het bestuur noodigt daarom de oombinalis uit tot een bespreking op Donderdag 4 December a.s. ten kantore der Reedersvereeniging. Bij Kon. besluit is benoemd aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, om onder wijs te geven in de Engelsche taal- en let- teifcunde, tot gewoon-hoogleeraar, dr. P. X. U. Harling, lector aan de Universiteit to Londen. Naar aanleiding van de benoeming won mr. J. P. A. La-man de Vries, hoofd directeur der directe belastingen, tot secre taris-generaal aan het Dep. van Financiën, ik onaangenaamheden heb gehad met uw agent, mr. Ranheillor, welke verliezen voor u len gevolge kunnen hebben, wanneer ze niet spoedig zijn opgelost. Ik heb uw reke ning opgemaakt, zooals u hiernaast kunt zien en blijf, Mijnheer, uw dienstw. dn., Elias Iloseason." „Je ziet, David," zei mijn oom, zoo gauw hij bemerkte, dat ik klaar was, „ik heb een onderneming met deze Hosean, den kapi tein van een handelsbrik, de „Covenant" van Dysart. Als wij' nu samen eens daar heen wandelen met dien jongen, kon ik den kapitein ontmoeten in „The Hawes" of misschien aan boord van de „Covenant"; als daar papieren mochten zijn, om te toe- kenen, dan kunnen wij zonder tijdverlies nog even aanloopen bij den advocaat, mr. Ranheillor. Na al wat er gebeurd is, zal hel je moeilijk vallen, mij te gelooven op mijn woord; maar je zult mr. Ranheiljor ge looven. Hij is agent voor alle heeren in deze streek, een oud man, hoog in aanzien, en hij kende je vader". Ik dacht een oogenblik na. Ik zou gaan naar een zeeplaats, die zonder twijfel dicht bevolkt was, waar mijn oom geen geweld zou durven plegen; terwijl zelfs het ge zelschap van den kajuitsjongen mij in zoo verre beschermde. Als ik eens daar wai, meende ik een bezoek aan den advocaat te kunnen doorzetten, zelfs wanneer mijn oom nu loog, toen hij het voorstelde; en mis schien wenschle ik in het diepst van mijn hart een nader bezoek aan de zee en de schepen. Men moet niet vergeten, dat ik mijn heele leven had gewoond in de heu vels van het binnenland, en dat het juist twee dagen geleden was, dat ik voor het eerst den riviermond zag als een blauwe vlakte en de teilschepen er over zag bewe- lezen wij ïq „de Qhr. Ambtenaars", orgaan van den Alg. Ned. Ohrist. Ambten. Bond, het volgende: „Met het heengaan van zijn voorganger is een zucht van verlichting door het ambte naarscorps geslaakt. Algemeen beschouwde men hem als een rem voor iedere poging tot verbetering. Of het algemeene gevoelen juist is ge weest, zal de tijd ons leeren. Wij verheugen ons inlusschen in de be noeming van mr. Laman de Vries tot secre taris-generaal, daar wij hem kennen als een oprecht man, waarmee wij als vakvereeni- gingsbestuurders kunnen praten. Moge met hem een frissche geest zijn in trede doen aan ons departement." RECLAME. Ruwe en Schrale Hu id DOOS 30. 60,90 Cent. frgttlK By Apöth. cn Drogisten. Phonn.Frtbr A .Mijnhard! 432 Een vrcesolijk ongoluk. Langs den weg van Katwijk naar Noord wijk in de „Krom" zijn een tweetal noodwonin gen gebouwd. In één er van is woonachtig het gezin Achterberg. Zaterdagavond zou den twee kinderen, een jongetje van elf cn ©on van zeven jaar, boodschappen doen in het dorp en namen voor verzet hun hoe pel mee. Bij de Driesprong", waar de tram den weg oversteekt, kwam do hoepel op de roils juist teen twee trams naderden. Het elfjarig jongetje zou den hoepel grijpen, dooh werd tegelijk door een der trams over reden. Het hoofd cn een der armen werden van het lichaam gescheiden. Men kan zich den toestand der ouders voorstellen, toen rij even late/ dit bericht vernamen. Op de P r in - c gracht in Den Haag heeft 'n autobus, bestuurd door den 22-jarigon chauffeur W., twee kinderen aan gereden, die op de markt aan liet spelen waren. De chauffeur verklaarde, dat de kinderen eensklaps van achter een kraam kwamen en den rijweg overstaken, waar door een aanrijding onvermijdelijk was. Volgens sommige getuigen echter reed de chauffeur zeer hard; indien hij gewoon gereden had, was er nog ruimschoots gele genheid geweest te stoppen. Hoewel de chauffeur remde, brak de rent onder het rijden af, zoodat de wagen door reed. De beide kinderen, 5 en 4 jaar oud en i wonende Spijkermakerstraat werden ern stig gewond. Een brak een rechterarm en bekwam schaafwonden. Zij werden door den G. G. D. naar het Gem. Ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Een sc h u,it, geladen met stee- nen, welke gemeerd lag langs het Jaagpad te Rijswijk, is Zaterdagnacht losgeraakt cn gezonken, waardoor de scheepvaart in he6 Rijn-Schickanaal gedeeltelijk ia gestremd. De kerkeraad van de Ned.- Herv. Gemeente 1e Delft heeft besloten, we gens de groote koude en tocht, het gebouw van de Oude Kerk voor den avonddienst ge durende vier maanden niet te gebruiken. De avonddiensten zullen alleen in de Nieuwe Kerk worden gehouden. Te ongeveer negen uur heeft Zaterdagavond een brutale straatroof plaata gevonden op den Nieuwe Binnenweg te Rot* terdara. Om dien tjjd had de 18-jarige fiets jongen Bag, in dienst van de firma' H_ v. d. Vijver, handelaar in koloniale waren, voor het filiaal van deze firma aan den Nieuwe Binnenweg, hoek St.-Maria- straat, zjjn fiets neergezet In den bak van de fiets bevond zich een tosch, waarin zich ongeveer f 4000 bevond. De jongen had slechts enkele oog:nblik- ken z'gn fiets onbeheerd achtergelaten,-doch toen hij terugkwam, bemerkte hij, dat fiets en geld verdwenen waren. gen, niet grooler dan speelgoed. Het een kwam bij het ander en ik nam een besluit. „Heel goed," zei ik, „laten wij naar Queen's Ferry gaan." Mijn oom nam zijn jas en hoed en gespte een oude, roestige sabel om;, toen doofden wij het vuur, sloten de deur, en begonnen onze wandeling. De wind. die koud uit het noordwesten kwam. blies recht in ons gezicht, toen wij vertrokken. Het was Juni, het gras was wit van madeliefjes en de boomen van bloe sem-, maar le oordeelen naar onze blauwe nagels en .pijnlijke polsen, kon het winter zijn geweest, en het wit een December- vorst. Oom Ebenezer sukkelde in het diepe pad, zwaaiend van links naar rechts, als een oude ploeger, die van zijn werk huiswaarts gaat. Hij sprak den heelen weg geen woord en dus was ik aangewezen op den kajuits jongen. Hij vertelde mij, dat hij Ransome iieette en dat hij had gevaren sinds zijn negende jaar; maar hoe oud hij nu was, kon hij niet zeggen, daar hij den tel wa# kwijtgeraakt. Hij loonde mij gelaloueerde figuren en ontblootte zijn borst in den bij tenden wind, ondanks mijn tegenwerpin gen, want ik meende, dat het was om dool ziek van te worden; hij vloekte verschrik kelijk, wanneer hij kon; maar meer als een kwajongen dan als een man, en beroemde zi^ op veel ruwe en gemeene dingen, die hfi bedreven had, dieverijen, valsche be schuldigingen, ja zelfs moord, maar alles met zoo weinig waarschijnlijkheid in de détails en zoo'n bespottelijke snoeverij iri zijn verhaaltrant, dat ik eer geneigd wat medelijden met hem te hebben dan bem I®. gelooven. (Wordt vervolgd.) J hcid. Wij zalen spoedig aan het ontbijt, evenals de vorige dagen. „Wel, mijnheer," zei ik op hoonenden toon, „heb je niets meer tot mij te zeggen?" En toen hij geen verstaanbaar antwoord gaf: „Ik geloof, dat het tijd wordt, dat we elkaar goed begrijpen," vervolgde ik, „je hieldt me. voor een onnoozel boertje, met niet meer verstand en moed dan een gar-'1 naai. Ik hield jon voor een goed mensch, ten minste voor niet slechter dan anderen, 't Schijnt dat we ons beiden hebben ver gist. Wat voor reden heb je om bang voor me te zijn, om me te bedriegen en het op mijn leven le voorzien. Hij mompelde iels over gekheid en dat hij van een grapje hield, en toen hij mij zag lachen, beloofde hij mij op een anderen toon, dat hij me alles zou uitleggen na het ontbijt. Ik zag aan zijn gezicht, dat hij geen leugen voor mij klaar had, ofschoon hij druk bozig was er een in elkaar te zetten, en ik geloof, dat ik op het punt stond hem dat te vertellen, loen wij werden gestoord door kloppen aan de deur. Ik gebood mijn oom te blijven waar hij was, opende de deur en zag op de sloep een half volwassen jongen in zeemanskleeren. Hij had mij nauwelijks gezien, of hij be gon eenige passen van de zee-horlepijp te dansen (waarvan ik nooit had gehoord en veel minder iels gezien), terwijl hij met zijn vingers in de lucht klapte en heet kunstig dansle. Ondanks dat alles was hij blauw van de kou en er was iets in zijn gezicht, een uitdrukking lusschen tranen en lachen, dat erg aandoenlijk was, en slecht paste bij zijn vroolijke manier van doen. „Hoe gaat het, maat?" vroeg hij met ge maakte slem. Ik vroeg hem koeltjes, waarmee ik hem genoegen kon doen. „O, genoegen?" anlwoorddè hij, en begon foen te zingen: „Ik heb plezier, des nacht na vier, In het schoone jaargetij". „Wel," zei ik, „al3 je hier niels te maken hebt, zal ik zoo vrij zijn, de deur voor je neus te sluiten." „Zeg, broeder," riep hij, „kun je geen grap verdragen, of wou je mij een pak rau- sel laten oploopen? kom een brief bren gen van de oude Heasy Oasy aan mr. Bel- flouer". Onder het spreken liet hij mij een brief zien. „En zeg, maat," voegde hij er aan toe, „ik verga van den honger." „Wel," zei ik, „kom binnen, en je zult wat elen hebben, al moet ik er zelf honger om lijden." Ik nam hem mee in huis en zetie hem op mijn eigen plaats, waar hij grelig aai- viel op de rest van het ontbijt, lusschen- beide tegen mij knipoogend en gezichten trekkend; ik geloof, omdat de arme ziel meende, dat het manlijk stond. Inlusschen had mijn oom den brief ge lezen en dacht na; toen, plotseling, stond hij met groot vertoon van levendigheid overeind en nam mij apart in den verston hoek van de kamer. „Lees dit," zei hij en overhandigde mi] den brief. Hier volgl den inhoud: Café The Hawes bij Queens Ferry. „Mijnheer. Ik lig hier met mijn schip op stroom en zend mijn kajuitsjongen om u bericht le sturen. Indien u nog orders hebt overzee, is vandaag de laatste gelegenheid, want de wind is goed voor ons, den mond 'rit. Ik zal niet probeeren te verbergen, dat

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5