Recal Zeep Derde Blad. Anno (924. j TWEEDE KAMER. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Mo 19853 LEIuSCK DAGBLAD, Dondetdag 27 November (Zitting van gisteren). F ST AATSBEGROOTING VOOR 1925. Algemeenc beschouwingen. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1025. Replieken. De beer WIJNKOOP (Comm. Fr.) verde digt zijn houding tegenover het militaris me, Wanneer hij hier hetzelfde zei als men ju Rusland denkt en als biijkt uit een zeke- yeu brief, die echter valsch is, dan bewijst bet alleen dat hij gelijk denkt als zijn vrien den in Rusland. De taktiek van spr. is de- lelfdc als die van de sovjetleiders. De heeren Colijn en Wibaut zijn precies gelijke liberale kapitalistische politici met eeDigc kleine variaties, die van geen betee kenis zijn De liberalen hebben de kapita- liBtasclic politiek wüen doorzetten, maar dit hc'ben de arbeiders tegengehouden. Thans is de verhulde z.g. christelijke politiek op geheven. Behalve het eerste punt zijn de punten van den heer Nolenr. liberale begin selen Zijn ondc-wijx-politi is precies die ran den liberalen Gort van der Linden. Dat de eenheid in de Katholieke partij til verdwijnen, ziet spr, nog niet gebeuren. Eet is daar war. anders dan bij de SD.A.P. éi bij de Katholieken zal het zoo'n vaart niet loopen. Alleen door de communistische beweging zal de Katholieke partij uit el kaar spatten. (Gelach). Ten slotte verdedigt hij zijn houding te genover de boeren, die ten slotte zullen in den dat zij van de communisten alleen hulp hebben te verwachten. De beer TROELSTRA (S.-D.) zegt, dat het hem een groote voorrecht is den voorzit ter van den Ministerraad zijn oprechten 3ank te betuigen voor de welwillende woor den tot hem gericht. Dat ondanks de felle oppositie die spr. vaak voerde, een derge lijke sympathie ontstond, verheugt hein jeer. Ook de heeren Schaper en Marchant betuigt hij zijn dank voor de vriendschap pelijke woorden. Vervolgens bespreekt hij nog eens het punt in eerste instantie aangevoerd nl. de formatie der partijen in de Kamer. Do christelijke coalitie heeft veertig jaar be staan. Een dergelijk huwelijk kan gelukkig zijn maar als de echtgenooten genoeg van Clkaar krijgen, is het toch niet goed. Het blijkt spr. dat ter rechterzijde een incom patibility d'humeur is ontstaan. Een huwe lijk moet vruchtbaar zijn en na 40 jaar is 'daarvan niet veel meer te wachten. Spr is bij den heer Nolens op kondschap hit geveest Het antwoord op zijn vraag voor samenwerking, is niet afwijzend meer geweest In zoover had spr. g verkenning 'dus succes. Tbans komt de vraag, omtrent samenwerking op een program gelijk dr. Yolens gaf. Bedacht moet worden dat cr '/piake zal zijn. van een program voor niet langer dan vier jaar, zoodat verwezenlij king van bepaalde wenschen slechts in étappes kan geschieden. Na de verkiezingen Zal eerst van ee>n program sprake kunnen rijn. Het is mogelijk dat samenwerking in de practijk onmogelijk blijkt. In concreto kan alleen beslist worden als de tijd daar en de S. D. A. P. zal dan op een buiten gewoon congres moeten beslissen. De moei lijkheden met de vakorganisaties moet men tiiefc overschatten. De ongerustheid der partijverdeeling is van veel de oorzaak. De moderne vakbeweging heeft de plicht om de arbeidersbelangen vóór allen te verdedigen en die leidt wel eens tot onjuiste beoor- 3eeling. Matiging in het persoonlijke dient betracht te worden. De heer VAN GIJN (V.-B.) repliceert en herhaalt zijn opvatting ten aanzien van de 'wijze waarop het tekort is gedekt. De heer NOLENS (R.-K-) meent dat hot al heel veel is als iedeT zijn standpunt kan duidelijk maken. Van overtuigen kan fgeen sprake zijn. De heer Drcsselhuis neeft rich in spr.'s opvatting eenigermate vergist 8pr.'s eerste rede was niet alleen bestemd ▼oor gegadigden van links W*e dat denkt, ▼ergist zich. Na de verkiezingen rijst pas de vraag omtrent da vorming van een Kabinet. Spr. Öacht het eerst aan de partijen van rechts. Een andere vergissing van mr. Dressel- buys was te denken dat spr. vóór bindend- Terklaring van collectieve arbeidscontracten kas geworden. Dat was een kaarsje op het tit&ar van Sint Michac-1, meende hij. Maar 3at kaarsje brandde al lang, omdat Sint .VGchael in dezen vorm bestond. In het pro gram van 1922 staat dit punt reeds omtrent 'dr collectieve arbeidsovereenkomsten opge- Bomen. Over eventucelc samenwerking heeft spr, ;tiles gezegd, wat hij te zeggen had. Nu wordt er weer gevraagd. Hij acht dit niet boodig en liij kan niet op alle vragen ant woord geven. Er zijn grenzen, misschien biet aan den weetlust maar wel aan spr.'s Mededeelzaamheid. Zijn standpunt is niet ▼eranderd sedert 13 Mei 1923 bij de vast stelling van het program. Spr. sprak niet tileen over samenwerking met de S.D.A.P., btoar in het algemeen over samenwerking. ®et is goed dat er verschillende partijen bu en dan aan het bewind komen, opdat de ^tevredenheid eons verplaatst wordt. (Ge- De kvachttn in de partijen moeten ens de gelegenheid krijgen om te toonen at. l'j kunnen. Misschien was het eens e^, als de linkerzijde eens onderling achtte tot meer eenheid te komen en dan parlementair kabinet te vormen. *<5? eesprö.keo over democratische vleu- ftèls reck^erz,jde heeft men geen vlcu- |i Gelach). Als iemand eens bij een afwijkt, zegt dat nog niet dat ei vleu£el bestaat. merkt op* dat er vier ïRn fo de democratic. De vierde is de christelijke democratie. Spr. heetc nog nooit van democratische vleugels ge sproken, omdat het begrip democratie niet vaststaat. Spr. verwijst naar de encyklieken, waarin de grondbeginselen van de Katho lieke levensopvatting wordt meegedeeld. De linkerzijde moge die ook eens ter harte nemen. Den heer Wijnkoop kan spr. in zjjn perspectieven moeilijk volgen. Dat de Ka tholieke partij boven de ldassen zou staan, acht spr. een compliment. Hij hoopt, dat de heer Wijnkoop gelijk zal krijgen, dat het niet zal gelukken, den klassenstrijd in de Katholieke partij te brengen. De heer RUTGERS (A.-R.) betoogt nog maals, dat tegengaan van de scholen-split- sing niet veel voordeel zou opleveren. Zon- •derling is het, dat de Vrijheidsbond tegen vergroeiing der klassen heeft gestemd en nu tegen de kleine scholen ageert Naar spr.'s oordeel is reeds veel bezuinigd op do scholen door splitsing tegen te gaan en door de bouwkosten te verminderen. De houding der Regeering tegenover de autonomie der gemeenten heeft hem niet bevredigd- Do heer SCHOKKING (C.-Hj betuigt, dat de wetgeving indien even mogelijk met zooveel mogelijke samenwerking tusschen alle partijen tot stand gebracht moet worden. Maar daarvoor is gezindheid daartoe bg alle partijen noodig. Spr. brengt minister Colijn dank voor verschillende mededeelingen. De financieele kant van het ontwape- mngsvraagstuk is nu wel duidelijk geworden. De beteekenis daarvan is uiterst gering gebleken. Onbegrijpelijk is het van den heer Marchant te hooren, dat hij altijd op het zelfde standpunt heeft gestaan ten aanzien vau het militaire vraagstuk. Van belang is bet te weten wat de heer Marchant eigen- Jjjk wil. Het gansclie lager onderwijs weer op de helling te brengen, acht spr. niet ge- wenscht. Als de Regeering een dergelrjken arbeid gewenscht acht, zal hg er zich bg neerleggen. Ten slotte wenscht spr. nog een enkele opmerking over de partijgroepeering ea wijst de bewering af, dat de rechterzijde eigen lijk liberaal regeert. Hij betreurt het, dat de heer Dresselhuys de ernst der beswaren tegen vaccinatie niet wil inzien. Bij de Zondagsrust gaat het niet alleen om het geestelijke; de physieke kracht, waarvan zooveel gevraagd wordt, heeft hierbij ook beteekenis. Spr. vraagt niet, dat de Over heid iemand zal dwingen naar de kerk te gaan, maar wel, dat zij alles wegneemt wat dit gaan belemmert. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK, du pliceert. Ten aanzien van den Indischen leerstoel zegt kg, dat geen enkel circulaire van de Regeering ter zake is uitgegaan. Slechts een korte mededeeling is aan de examinandi gegeven. De goedkeuring van de hoogleeraars- benoeming te Amsterdam is besproken. De Regeering heeft in een dergelijk geval niet verder te gaan dan toezicht op de weten schappelijkheid der voorgedragenen. Gezegd is, dat rechts liberaal heeit ge regeerd. Spr. meent, dat vaak rechts beter de liberale beginselen in praktijk bracht dan de liberalen zelt Hg wgst b.v. op de wet-Kappegne en den ganschen schoolstrijd. De Minister van Financiën, de heer CO LIJN kan zeer kort zgn, omdat niemand meer strijd heeft gevoerd behalve de heer Kersten, die de sociale wetgeving wil af schaffen. Daarop zal spr. maar niet ingaan. Nog even verdedigt spr. het sluitend ma ken der begrooting in één jaar. Daartegen is natuurlijk iets aan te voeren, maar spr.'s leuze was ook die van hebben is hebben en krijgen is de kunst. Vervolgens licht spr. nog eenige punten ten toe. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. Do vergadering wordt verdaagd tot heden ééa uur. RECLAME. deVemaapde^Sficu FransclieZeep 9v' 195 Alphen. Hedcnnachl is ingebroken bij den heer W. in de Conradstraat alhier. Door cpensohuiving van een raam werd locgang verschaft. Een groot gedeelte van liet lin nengoed werd als buit medegenomen, ter wijl een aantal kunstvoorwerpen onaange roerd bleven. Van de(n) dadels) geen spoor. Gisteravond gaf in hel Nulsgebouw de gymnastiek veroeni ging „IIou-Yast" haar jaarlijkeche uitvoering. De zaal was tjokvol. Na de opmarsck riolitle de voorziltcr, de heer D. van Dien een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot den heer A. Melz, den vroegeren directeur. Zijn aanwe zigheid gaf spreker aanleiding te constatee- ren, dat de band tusschen hem en de ver een iging nog niet was. verbroken en hij stelde zijn belangstelling ten zeerste op prijs. Spreker betreurde het te moeien mededee- len dal hel ledenaantal zoo sterk was ver minderd, doch was levens weer optimistisch daar er weer een vooruitgang viel te be speuren. Vorig jaar loen ,.Hou-Vasl" op Ket punt stond een uilvoering te geven, stelde hun toenmalige directeur, de heer Bakker een ultimatum, dat, aldus spreker, voor de ver- leniging onaannemelijk was; 'het gevolg was dat deze heer bedankte en „Hou-Vasl" zich genoodzaakt zag geen uitvoering te geven. Spreker stelde echter het volste vertrouwen in den tegenwoordigen directeur, den heer P. Zuidam, en sprak den wenseh uit dat „Hou-Vasl" hem nog lang als haar direc teur in haar midden mocht zien. Vervolgens werd een aanvang met het programma gemaakt. De vrije oefeningen werden naar behooren uitgevoerd; toch bleek ns aan het einde van den avond dal dit r>u.-inner het minst stipt werd uitgevoerd. De paardoefeningen door de heeren wer den zeer correct uitgevoerd, terwijl het werk der jongensafdeeling. welke volgens mededeelingen van den voorzitter slechts twéé maünden bestond, en de aardige stan den van de kleuters ten volle het aanzien waard waren. Ook het applaus na de staaf- oefeningen der dames was ten volle ver diend. Tijdens de pauze werden lintjes verkocht, waarvan de opbrengst was voor een nieuw vaandel der vereeniging. Het overige van den avond werd gevuld met Hoog rek. Knotsoefeningen en Tremplin- brug, waarbij de prestaties der turners dik wijls aller bewondering afdwongen. De „Vlinderdans", uitgevoerd door de da mes, was hel besluit van den avond. De soe pele bewegingen alsmede mooie lichtscha- keeringen en de goed bijpassende achter grond gaven een mysterieuzen aanblik. Aan het oinde gekomen van het program ma dankte de voorzitter de aanwezigen voor de belangstelling en werd met een gezellig bal deze uitstekend geslaagde avond beslo ten. De kaasmarkt. Voorlo opig opgeschort De markt commissie heeft in een vergadering van hedenmorgen, na onderling overleg met handelaren en producenten besloten de markt voorloopig op te schorten tot het volgend voorjaar. Staande ter vergadering gaven zich een 60-tal boeren op de markt dan weer te zul len komen bezoeken. Boskoop. De firma II. den Ouden en Zoon, alhier, heeft het volgende telegram aan Van der IIoop gezonden; We huldigen uw trio door uw namen te hechten aan onze nieuwe rhododendrons. Leiderdorp. Gisteravond kwamen <le leden van de Chr. Oranje-vereeniging in hot gebouw „Irene" m jaarvergadering bijeen. Nadat was gezongen Psalm 75 vers 1 en gelezen Spreuken 7 vers 1 tot 4, opende de voorzitter, de heer Goedhart Hzde vergadering met gebed. Hij sprak vervol gens een welkomstwoord en verzocht de medewerking der leden tot het welslagen dezer bijeenkomst Hierna werden de notu len gelezen en goedgekeurd, waarop een uitgebreid jaarverslag volgde, Daaruit bleek dat het ledental stationair was gebleven. Uit het verslag van den penningmeester moest worden geconstateerd, dat de finan ciën eeniggzins achteruit waren gegaan. Was er het vorig jaar een overschot, thans sloot men met een nadeelig saldo. De in komsten bedroegen f -131,-19, de uitgaven f 439.39. Nadeelig saldo I 7.99. Bij monde van den heer De Brave werd mededeeling gedaan, dat de financieele commissie de rekening van den penningmeester in orde liad bevonden, doch opgemerkt had, dat ver schillende posten zeer hoog waren en daar om op bezuiniging aandrong. Op de vraag van den heer Mol, om een nadere finan cieele uiteenzetting, meende deze, nadat hieraan was voldaan, dal er in de financiën niets verontrustend was, omreden er ver schillende posten op voorkwamen, die niet terug komen. Tot leden van de commissie voor het nazien der boeken van den pen ningmeester voor het ingetreden jaar wer den benoemd de heeren H. J. Lamers en L. van Egmond. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren J. W. Koning, G. van der Beek en G. Groenendijk. Vervolgens weid besloten om dezen winter een gezellige ver gadering le organiseeren. De lieer Lamers pahi op zich om daarin een historisch on derwerp te bespreken, wat met ingenomen heid werd begroet. Bij de rondvraag vroeg do heer F. J. Mol of de feestelijkheden op Koninginnedag niet wat uitgebreid konden worden. Hierover ontstond een uitgebreide discussie en werd besloten om dit in eoa volgende vergadering te bespreken. De voor zitter dankte hierna de leden voor de zeer gezellige samenkomst en sloot de heer Los de vergadering met dankgebed. Leimuiden. Dinsdagnacht is bij den manufacturier M. J. F. Kamp ingebroken. Een lade werd opengebroken. Er wordt echter niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagavond werd in het café Snee- boer de z.g. „Congresfilm" vertoond. De zaal was goed gevuld en alle aanwezigen genoten buitengewoon. Maandagavond hield prof. Diepenhorst in de Hervormde Kerk alhier een lezing voor „Het comité van Winlerlezingen". Zijn onderwerp; „Het zieleleven van den Arbeider", werd door de talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. De heer C. J. Klaren heeft zijn be noeming als lid der „Commissie tob wering can Schoolverzuim aangenomen. Oude wetering. Dinsdagavond gaf de R.-K. looneelvereeniging „St. Theodulfus" alhier haar derde uitvoering in hotel Van den Bosch, voor donateurs e.d. De zaal was to! in alle hoeken gevuld. Te ongeveer half acht heette de voorzitter de heer W. Adema, alle aanwezigen van harte welkom, waar na hij hel woord verleende aan den regis seur. den lieer J. II. Vesseur, tot een korte uiteenzetting der op le voeren stukken. Hierna werd niet het programma aangevan gen. Allereerst werd opgevoerd het bekende kluchtspel „Excellentie". Veel willen we van deze opvoering niet zeggen. Alleen dit; hel vertoonde was voor dilletanlenwerk in één woord schitterend. Alles liep van een leien dakje. Het echeen of alle 9peler8 ion der eenige moeite hun rol ten beste gaven. Het spel werd herhaaldelijk onderbroken door een oprechten lach der aanwezigen en een daverend applaus klonk telkenmale na ieder bedrijf. Na de pauze werd opgevoerd: „Wie kaalst moet den bal verwachten". Ook dit stuk viel bijzonder in den smaak. De dolle too- neeltjes in het Iwexle bedrijf brachten de lachspieren der aanwezigen bijna zonder ophouden in beweging. Vervolgens kregen we nog „Het Gemopste Gouden Tientje", cok al één lach-succes. Tot slot sprak de voor zitter nog een woord van dank tot de aan wezigen en riep .hij hun steun voor de toe komst in. Vermelden we nog, dat de heer A. Fang- mann op keurge wijze de aanwezigen in de tusschenpoozen met zijn piano-spel bezig hield. De vereeniging kan zeer zeker op een buitengewoon geslaagden avond terugzien en wij twijfelen niet of ieder ingezetene van Oude-Wetering zal gaarne aan ..aar zijn steun willen verleenen. Waddingsveen. Door B. en W, is aan de Vereeniging van Pluimvee- en Konijnen- houders vergunning verleend tot het orga- niseeren van een loterij tijdens de op 1, 2 en 3 Januari to houden tentoonstelling. Er zullen worden uitgegeven 500 loten f 0.25 De prijzen zullen bestaan uit pluimvee en konijnen. De jaarwedde van den klerk in dienst van de gemeente-bedrijven J. Slinger en den klerk-magazijnmeester bij dien dienst P. Sliedrecht-, zijn door den Raad verhoogd met f 160. Het ophalen van vuilnis en asch in deze gemeente is voor 't jaar 1925 wederom opgedragen aan L. Rip en C. van der Linden. B u r g e r 1 ij k e Stand. Geboren Johannes Cornells, z. van J. A. J. van der Hooft en F. A. E. van Os Aalt, z. van T. Lagerweij en G. van der Pijl Arie, z. van L. A. Verstoep en B. Heijns. Overleden: Jan Frederik Heijkoop, 75 jaren, echtgenoot van M. Bikker Johanna Sekeris, 70 jaren, echtgenoote van T. Bur ger Huibert Zweere, 19 jaren. GetrouwdC. van Aalst en N. Zekveld. Onze plaatsgenoot, de heer A .van Eeuwen speelde simultaan in de damclub „Oefening baart kunst" te Oude water en won 11 partijen, speelde er 4 remise en verloor .er 6. In het bestuur van de vereeniging voor Zickenbuisverplcging alhier heeft nog zit ting genomen de heer C. Kors, pastoor al hier. In de maand Januari a.s. zal door de damclub „Excelsior" alhier, een damwed strijd worden georganiseerd om het kam pioenschap van Waddingsveen. Ieder dam liefhebber kan in dezen wedstrijd mede dingen. In zijn laatstgehouden vergadering nam de gemeenteraad op voorstel van den heer A. Jonkheid een motie aan, waarin de bedrijven commissie wordt uitgenoodigd in een volgende raadsvergadering met voor stellen te komen, welke leiden tot vermin dering van de uitgaven der gemeentebe drijven. Katwijk aan den Rijn. Ter gelegenheid van den dankdag voor het veldgewas werd in de Geref. Kerk alhier gistervoormiddag ge predikt door ds. II. Meijering naar aanleiding van Leviticus 19, verzen 9 en 10. Des avonds trad voor de gemeente op ds. van Herksen van Hillegom, die tot tekst had gekozen He breen 11 4. Katwijk aan Zee. Gisteravond had de jaarlijkschc dankstond voor den oogst des velds plaats in de Gereformeerde Kerk. Ds. J. J. Impeta had tot tekst gekozen Genes. 3 19. Lisse. Woensdagmorgen had de toeslag plaats van een bouwmanswoning met stal, schuren, berg- en wagcnloods met paarden stal, benevens een perc. bouwterrein en wei land, gelegen te Lisserbroek, ten overstaan van notaris A. Goldenberg te Hillegom. Perc. I. De gebouwen en een perceel wei land groot 15 aren 70 c.aren stonden in bod met de hooging op 5200 gld., doch werden niet gemijnd. Perc. H. Een perceel bouwterrein groot 32 aren 10 c.aren hetgeen in bod stond op 3200 gld., werd niet gemijnd. Bij combinatie werd het geheel niel ge mijnd, zoodat de heer H. Slegtkamp le Lisse, kooper is voor den prijs van 8400 gld. Vier jaren geleden bracht heieelfde pand 10.500 gld ;op. Rijnsbnrg. Gisteravond hield de vei- lingsvereeniging „Flora" haar gewone na jaarsvergadering in haar veilingsgebouw. De voorzitter, de heer T. Kralt heette dc talrijke aanwezigen hartelijk welkom. In een korte openingsrede merkte spr. op, dat men niet alle jaren een buitengewone ver gadering houdt, maar na de buitengewone vergadering van dit jaar, kon spr. allen met een verlicht hart het welkom toeroe pen. Het is thans 5 jaar geleden, dat spr. op eigenaardige wijze den voorzittershamer ii handen kreeg, maar nimmer heeft spr. sinds dien tijd met meer opgeruimdheid een vergadering geleid, als dezen avond. Spr. hoopt ook de volgende jaren te mo gen arbeiden aan groei en bloei en uitbrei ding van Flora". Voor „Flora" was de tijd niet ongunstig geweest. Spr. herinnerde slechts aan den uitbouw en aan de gehouden tentoonstel lingen. Spr. hoopte, 'dat ook dezen avond vrucht baar zou zijn voor de vereeniging en dat alle leden werkelijk haar belangen en daar door hun eigen belangen zouden beharti gen. met name bij de verkiezing van een bestuurslid in de vacature-BIase. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat we der besloten was, aan deze vergadering een gezellig aanzien te geven, door aanbieding van wijn, gebak en sigaren. Hiermede ver-* klaarde spr. de vergadering voor geopend. Vervolgens werd aan den secretaris, uen heer G. van Delft, gelegenheid gegeven tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering. Deze werden onveranderd goedgekeurd, waarbij de voorzitter den secretaris harte* lijk dank bracht, en in de verdere welwil lendheid van de leden aanbeval. Mededeeling werd gedaan van de ingeko men stukken, w.o. zich bevond een schrij ven, waarin de dochter van den heer C. de vereeniging dank bracht, voor de welwillen de houding, in de buitengewone vergade ring aangenomen. Een schrijven van den secotaris van H. M. de Koningin waarvan reeds in ons v<M rig nummer melding werd gemaakt. De voorz deelo voorts mede, dat naar aanleiding van een schrijven van den ont vanger der registratie te Noord wijk beslo ten was, de nota's te gaan zegelen Wel was, na bekomen inlichtingen bij de Kamer van Koophandel te Leiden en bovengenocm- den ontvanger, het bestuur nog niet volko-* men overtuigd van de noodzakelijkheid hier van, maar waar reeds eenige vercenigin- gen zwaar zijn beboet, wil het bestuur niet langer wachten. Intusschen is over deze kwestie gorequestreerd aan don minister van financiën, doch hierop was nog geen beschikking genomen. Ter vergemakkelijking van do bespre king bij het volgende punt van de agenda deelde dc voorz. mede, dat „Flora" thans een schuld heeft van plm f 31.468.42. Waar echt-er de groote veilingen van dit jaar voorbij zijn en nog wel eenige rekeningen zullen inkomen, zal deze wellicht f 35 000 zijn. Door „Flora" is dit jaar afgelost f 12.000. Daarna werd overgegaan tot vast stelling van het percentage. Hot bestuur raamt de uitgaven voor 1925, zonder aflossing, doch met inbegrip van f 2000 voor export op f 17.200. Geraamd was voorts, dat tot 1 Mei geveild zou worden voor f 200.000 en daarna voor f 100.000. Wel i3 deze raming lager dan in 192-1, maar toen is geveild voor een reuzenkapitaal, wat wel. licht nimmer meer zal voorkomen. Wordt echter voor meer geld geveild, dan is de hoogere ontvangst bestemd voor aflossing. Het bestuur stelde voor de eerste 4 maan den voor 5 pCt., dc overige maanden voor 7 pCfc. te veilen. De heer B. Bouwman merkt op, dat toen bet nieuwe gebouw geplaatst moest worden, de voorz. mededeelde, dat bij een veiling van 2 ton de zaak zou marchceren, terwijl thans een begrooting werd gemaakt voor 3 ton. De voorz. antwoordt, dat wanneer men geen bedrag uittrekt voor export en het ge- heele jaar voor 7 pOt. geveild wordt, die berekening nog zou opgaan, maar dan kon ock niets afgelost worden. Wellicht zijn do uitgaven nu wat hooger, door uitbreiding van personeel. De voorz. deelde nog mede, het wensche- lijk te achten, voortaan het boekjaar te doen aanvangen l November. Dan kon in' Je najaarsvergadering de stand van zakeiï beter beoordeeld worden, en was dit tevens makkelijker voor de vaststelling van het' percentage. Het bestuur zou in die richting werkzaam zijn. De hoor Bakker juicht de voorstellen van het bestuur toe. Spr. vraagt echter of er. geen anderen weg is, om aan de moeielijk- heden te ontkomen. Spr. vernam van een groote veiling, waar een voldoendo percen tage werd geheven, terwijl na afsluiting van dc boeken een gedeelte werd gerestitueerd.. Het bestuur beschikte zoodoende steeds over voldoende kasgeld en behoefde geen dure leeningen aan te gaan, terwijl de leden een aardig spaarpotje hadden. Voorts staat spr. paf van de groote af lossing; z.i. behoeven de leden niet alles voor de nakomelingen te doen, on mag go- rust wat schuld overblijven, wanneer maar alles in goeden doen blijft. Voor daling van prijzen is spr. niet bang, terwijl bovendien het aantal leden en de omzet steeds toe- nemon. Do voorz. antwoordde den heer Bakker, dat zijn stelsel ook in het best-uur langdu rig is besproken. Het bestuur meende toen voor 6 pCt. te moeten veilen en aan het eind van het jaar een gedeelte terug te ge ven, maar het bestuur was teruggeschrikt voor de bezwaren' die dat meebracht. Thans achtte spr. aflossing nog noodig. En bij bovengenoemd stelsel konden zich alerlci moeilijkheden voordoen bij de vast stelling van de aflossing. Zoodra echter geen aflossing meer noodig was, kon het stolsel in overweging worden genomen. Het voorstel van het bestuur werd daarna zender hoofdelijke stemming aangenomen. In de vacature Blase werd tnet groote meerderheid van stemmen gekozen de heef J v. d. Meij Jzn., die de benoeming aan vaardde. Vervolgens deed dc voorz. eenige mede deelingen over de te houden teutoonsrelitog Dit jaar zouden medailles worden toege kend voor de kwaliteit der inzendingen, on geacht de hoegrootheid. Dus iemand met een kleine inzending tip top-tulpen zou eerder voor een prijs in aan merking komen, dan iemand die bijv. 20 soorten inzond, maar van minder kwaliteit. Door het bestuur was verder besloten aan alle leden een vrijkaart uit tc reiken, waarop zij, op onverschillig welken dag, de tentoonstelling kunnen bezoeken. Indien het mogelijk blijkt, zal getracp6 worden het bezoek van H. M. de Koningin te doen samenvallen met de opening van de tentoonstelling of anders kort daarna, terwijl de tentoonstelling dan alléén voor leden toegankelijk zal zijn. Blijkt dit onmogelijk, dan zullen twéé kaarten worden uitgereikt. Het bestuur had gemeend voorts te moe ten deelnemen aan de tentoonstelling t6 Haarlem, om daardoor aan de veiling Rijns- burg in het land meer bekendheid te geven cn de bezoekers te laten zien, welke tulpetf

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9