EEN CADEAU. tic, 19852 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 November Derde Blad. Anno 1924. err BINNENLAND. Kwellende pijnen in kiezen, GEMENGD NIÉUWS. H. P. H. KEEREWEER. UIT DE RIJNSTREEK. Vliegtocht NederlandIndië. De receptie te Batavia. De receptie van de bemanning van de j1 VII te Batavia was, naar Aneta meldt, pbenomenaai; de grootste feestzaal welke te Batavia beschikbaar was, bleek te klein De jnem£; - verdrong zich zelfs voor de beton nen dakluifels om door de ventilatie ope ningen naar binnen te gluren en te wuiven. De heer Muurling, de voorzitter van het Vlicgcomité, heette de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke belkom en schonk namens het comité drie zilveren reisnecessaires; hij drong aan op cknoptheid van de redevoeringen, aange ven de vliegers nog denzelfden avond aan een maaltijd zouden aanzitten. De voorzitter van den Volksraad, de heer Scburmann, constateerde, dat sedert de mo bilisatie, voor de ingezetenen van Indië niets gpannender geweest is dan deze vliegtocht, tudië verbeidde het vertrek, vertrok metre, \ras beangst toen het spoor bij Philip popel verloren scheen-, maar Indië leefde weer op, toen de tocht werd doorgezet en bewonderde de dubbele etappes, die afge legd werden. Nederland heeft niet alletn beste vliegers uitgezonden, maar tevens man nwn. die toonden meer te kunnen dan van hen te verwachten was. Volgens een mythe brachten godenzonen de eerste beschaving, dar-rdoor is het thans te laat, doch, zeide de heer Sc-hurmann, „gij weklet velen uit de pluitnering, waarin zij na den vrede verzon ken waren. Hollanders zijn niet emotioneel, j zijn beschroomd hun nationaal gevoel in et openbaar te uiten, maar gij hebt thans een trilling in ons gebracht, omdat wij voe len te behooren tot dezelfde natie als gij." De Koninklijke onderscheiding is daarmee .ten volle verdiend. Het enthousiasme ginds <?n hier stond gisteren in het zenith. De al- Zéttingen werden verbroken en de huldigings rede van den landvoogd werd er bijna door belemmerd, maar het was geen bandeloos gepeupel, dat de afzettingen verbrak, het waren menschen in niet te onderdrukken vervoering gebracht door een groote daad en die hun dankbaarheid over de behouden aankomst wilden uiten (Donderende hoera'e) Op de receptie hebben verder het woord gevoerd: vertegenwoordigers van de militaire luchtvaart, een deputatie van de marine- vliegers, de burgemeester van Batavia, die gouden medailles aanbood; de burgemeester van Meester Cornells, die den vliegers gou den dasspelden uitreikte; namens de burger- vliegers de lieer Younge, die 'n oorkonde aan bood uit Semarang; de regent van Batavia namens de inlandsche bevolking. Een klein dochter van den eersten sloombootgezag- yocTder Braat huldigde den eersten vlieg- caplairi. Een komisch moment was het, toen het vierjarig meisje bij het overreiken van bloemen, toen de heer van der Hoop haar wilde kussen, weigerde en wilde wegloopen. Voorts is gesproken namens de Indische jjrcrmalisten namens Het Leven, het I.E.V. onder het aanbieden van kransen» De heer van der Hoop dankte namens de bemanning, hopend dat de band zal zijn Versterkt mei het moederland en zoodoende meegewerkt is aan den bloei van Indië. De geestdrift was overweldigend. Een vijf minuten lange ovatie volgde. De aangedra gen bloemenschat was groot. Het achterdoek op de podiumruimle stolde Voor: Amsterdam, waarboven de Foker VII zweeft. Het aantal huldigingstelegrammen blijft nog altijd groeien. Voorbereiding eener nationale hnlde. Men meldt uit den Haag. Benige sladgenoolen hebben zich in een Voorloopig comité vereenigd (waarin o.a. zitting hebben genomen gep. luit.-generaal SVarl, luit-kolonel Oudendijk, voorzitter van de Haagsche afdeeling van het Alg. Ned. Verbond, ir. Dusseldorp, voorzitter van dc verec-nigmg Ned. Fabrikaat, en de heer VV. Dicke), dat zich wil ontwikkelen lot een al gemeen Haagsch comité, om, gesteund dcor dergelijke commissies in andere plaatsen, als nationale hulde namens het volk, een blij vende herinnering aan te bieden aan hut kranige driemanschap, dat door hel volbren- ?ön van zijn luchtreis, Indië nauwer aan het moederland heefl verbonden. De R.-K. Staatspartij en „St-MVhael". Gistermiddag halfvier zou de tweede con- ferentie tusschen de heeren" Van Wijnbergen Van Rijckevorsel en Pasloors en Veraart, iWiUerl van Hoogland cn Bon, plaats heb ben. In het begin dor bijeenkomst vestigde prob Veraart de aandacht op een deel van hel Terslag der rede van den heer Yan Wïjn- targen, door dezen heer le Alkmaar gehou den. Het bedoelde gedeelte luidt: »»Spr. (Van Wijnbergen) neemt het nie mand kwalijk als hij ergens niet tevreden bver is, maar wat hij wèl kwalijk neemt, is «*t organiseeren van de ontevredenheid, het janwakkeren van den geest van verzet door gesproken en geschreven woord. Spr. tol dil zelfs kwalificeeren als een misdaad Ander de leuze van Christelijke democratie terwijl men juist onder het volk een geest brengt, die liet een steek ontneemt van wal jjst heeft en men zichzelf gaat toejuichen. •j>pr. noemt dil misdaad en zelfzucht van hel jaagsie allooi". Prof. Veraart stelde de prea labele vraag, wie de heer Van Wijnbergen toet deze tirade had bedoeld. De heer Van Wijnbergen wensclile zien hierover niet uil le laten. Prof. Veraart deelde daarop mee, dal, waar fl0 mogelijkheid open bleef, dat hiermede oc Riders van „St.-Michael" waren bedoeld, j-ooa!? Irouw-ms ook door corresponden ts uil Alkmaar reeds gebleken was, h t K^ensclil was, dal de liesr Van Wijnbergen tnans een categorisch antwoord gaf op de of hij „SL-Michael" bedoeld had, aan- E;t!,eii het voor de woordvoerders van St.- luSy^ a&luurlijk niet mogelijk zou zijn 2Gr te onderhandelen met iemand, die zich tijdens het overleg op dusdanige wijze over hen uitliet. Ook op deze vraag wenschle de heer Van Wijnbergen niet te ;antwoorden. De delega tie uit het hoofdbestuur van „St.-Michaël" wenschle nu-geen verdere onderhandelingen met den heer Veraart, Witte-rt en Bon ver lieten de vergadering. Het hoofdbestuur van „St.-Michaël" had reeds te voren schriftelijk meegedeeld, dat het bereid was in het reglement de volgende bepalingen op te nemen. „Er beslaat een commissie van Overleg ter bespreking van alle aangelegenheden van het Verbond, „St.-Michaël" met het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland. Deze commissie bestaat uit 3 leden van 't hoofdbe stuur, door het hoofdbestuur aan te wijzen Wanneer het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties ln Nederland besprekingen wenscht, wordt deze door de commissie van overleg gevoerd." Het overleg tusschen het bondsbestuur en het hoofdbestuur wordt van de zijde van „St.-Michaël" thans als geëindigd beschouwd De actie van „St-Michael" zal krachtig worden voortgezet. Reeds op Maandag 8 December a s. zal te 's-Xlravenhage in den Dierentuin een groote bijeenkomst worden gehouden. Verzoek om een prijzencontröle-commissie. Namens de besturen van het Ned. Ver bond van Vakverenigingen en de S. D. A. P. is zooals wij reeds in 't kort meldden een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandse he Zaken, waarin gevraagd wordt om instelling van een prijzencontrOle- commissie. Tot en met Juni van dit jaar waren, aldns wordt in het adres gezegd, de kosten van het levensonderhoud vrijwel gelijk aan die van het jaar 1923. Sindsdien is er echter een belangrijke stijging waar te nemen van de prijzen van verschillende levensmiddelen, o.a, brood, melk, vlcesch, boter en aardappelen. De stijging van den prijs van het brood wordt voor een groot deel veroorzaakt door het feit. dat in een aantal graan prod.icee- rende landen de oogstopbrengst veel ge ringer is dan in l$g3. In enkele maanden is dc graanprijs belangrijk opgeloopen, en van Juli 1924 tot November 1924 is de bloemprijs gestegen van f 15.50 tot f 23.50 de 100 K.G. Het onmiddellijk gevolg daarvan is geweest een stijging van den broodprij_ met 2 tot 5 cents voor een brood van 8'JO gram Het is echter niet alleen het brood, da', den laatsten tijd aanmerkelijk duurder is geworden. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor met andere artikelen, welke tot de dagelijksche behoeften gerangschikt kunnen kunnen worden. De prijs van de aardappe len was in November ongeveer 2 ct. per K.G. hooger dan in de overeenkomstige maand van 1923. Dc kaasprijzin waren in October ongeveer van 3050 pet. hooger dar. in 1923. De melkprijs is 2 ets. cn meer per Liter hooger dan in de overeen komstige pariode van 1923. De prijs van de boter heeft oen zoodanige hoogte bereikt als in de laatste twee jaar niet het geval is geweest. De prijzen van groenten, enkele soorten peulvruchten, koffie, thee, en andere arti kelen voor huishoudelijk gebruik bewegen zich eveneens in stijgende richting. Blijkens ,,De Economist" bedroeg het indexcijfer der groothandelsprijzrn van een aantal artikelen over de maand October 4847, tegen 4729 over September. Het cijfer voor de groep granen en vleesch bedroeg 1027t/s tegen 1003 in September. Voor andere levensmid- len waren deze cijfers 786 Ve en 777 VW- Iu hoeverre wij hier met een tijdelijk of met een blijvend verschijnsel hebben te maken, i3 tbans nog niet met zekerheid te zeggen. Het komt echter adressanten noodzake lijk voor, dat de overheid nauwkeurige ge gevens verzamelt over het verloop van de prijzen van de meest noodzakelijke levens- benoodigdheden en omtrent de verhouding, welke bestaat tusschen de groothandels- cn kleinhandelsprijzen. Het is volgens hen van algemeene bekendheid, dat in vele gevallen de afstand tusschen groothandels en klein handelsprijs onevenredig is, waardoor de verbruikers onnoodig zwaar werden belast. .Voorts zal huns inziens onderzocht dienen te worden, hoe het komt, dat zelfs van een artikel als brood de prijs in de eeue plaats belangrijk afwijkt van disn in een andere plaats, zonder dat daarvoor bepaal de redenen kunnen wordeh aangevoerd. De besturen richten tot den Minister het dringende verzoek, over te gaan tot het benoemen van een prrjzencontrólecommissie. Deze commissie dient huns inziens te wor den samengesteld uit deskundigen, die van het verloop van de prijzen van de meest belangrijke levensbenoodigdheden, als tarwe, aardappelen, vleesch, vet, groenten, zuivëi, brandstof en kleeding op de hoogte zijn. Naast deze deskundigen dienen naar hun meening ook vertegenwoordigers van de ver bruikers en van de vakcentrales in deze commissie opgenomen te worden. De taak van deze commissie zou kannen bestaan uVt? le. het regelmatig controleeren van de fluctuaties in de prijzen op de wereldmarkt en in den groothandel, waarvan zij regel matig mededeeliogen zou verstrekken aan de bevolking; 2e. het onderzoeken en verge lijken van de kleinhandelsprijzen in de be langrijkste plaatsen van ons land, waaraan eveneens publiciteit moet worden gegeren; 3e het onderzoeken en beoorde ?len van den afstand tusschen groot- en kleinhandels prijzen; 4e. het doen van voorstellen aan de Regeering ter beteugeling van naar haar mcening te hoog opgevoerde prijzen. De besturen verklaren ten slotte, dat zij bet zeer op prrjs zouden stellen, indien zij over deze aangelegenheid een onderhoud met der». Minister zouden mogen hebben. Zendingszondag, 30 November a.s. Het Comité voor de Algcmeene Zendingi- Confcrenties, waarbij alle Zendingscorpora ties cn zendende (Geref.) Kerken in Neder land aangesloten zijn, richt zich tot de Ker keraden en de predikanten met het verzoek Zondag 30 November te maken tot Zcndings Zondag. De bedoeling hiervan is, dat op dezen eersten Advents-Zonda-g meer dan anders de Zending in het midden der prediking ge steld wordt. Dc Zending vloeit voort uit de komst van Jezus Christus in deze we reld. Zij is een taak, door Hem aan Zijn Gemeente opgedragen, in het vervullen waarvan 'ij zich steeds meer bewust wordt van haar geloofsbezit, en in het vervullen waarvan zij groot en zegen brengt aan de volken. De Zonding heeft daarom zooveel aan de Gemeente te schenken, wat zij der ven moet als haar het voorrecht om aan dezen wereld-omvattendcn arbeid mee te doen, wordt onthouden. Deze 30ste November is- de dag. waarop in vele landen de lidmaten der Gemeente zich in gemeenschappelijk gebed voor de Zending rondom Gods troon vereenigen. Moge uw Gemeente daarbij niet achter blij/en 1 „Alle volkeren der aarde zullen weten, dat de Heere, die God is, en niemand meer." (T Kon. 8 00). Naar aan het „Dev. Dagbl." uit Den Haag gemeld wordt, worden voorbereideuue stappen gedaan om een nationaal comité te vormen, dat zich ten doel stelt, aan de Ko ningin een geschenk aan te bieden ter ge legenheid van haar zilveren huwelijksfeest in Februari a.s. Uit een oogpunt van bezuiniging is aan een achttal opzichters 1ste klasse bij den dienst der Rijksgebouwen te 's-Gravenhage, Leiden en Delft, tegen 1 Januari a.s. ont slag aangezegd Naar reeds gemeld werd, hc-eft dg. H. Brouwer H.Mzn pre-d. bij de Ger. Kerk te Heemstede, ontslag verzocht uit zijn ambt. Hierover schrijft men aan „De Ned.": Met groote ordroerin? heeft de gemeente van Heemstede deze tijding vernomen. Ds. Brouwer, die reeds enkele weken op non-activiteit was wegens zenuwziekte, be hoort tot de zeer begaafden onder de jon gere predikanten der Ger. Kerken. IIij ont ving onderscheiden groote-stadsberocpen, waaruit wel bleek hoevelcn in breedeu kring hem waardeerden. Ds. Brouwer werd in 1915 candidaal en aanvaardde zijn ambt 1 Aug. van dat jaar te Sohoondijke (Z.-YI.). Sinds 28 April 1918 diende hij zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Brouwer is 31 jaar. Zondagavond is na een kort ziekbed op 70-jarigen leeftijd overleden ds. N. Jolles, Ncd.-Herpredikant te Diepenhcim. Dc overledene werd iu 1881 le Noordwijkerhout beroepen en stond achtereenvolgens te De nekamp, Beuzichem. Drachten, Zwolle, Neérbosoli cn Vught. Ir. zijn laatste stand plaats d?cd li ij 19 Augustus 1917 intrede. De heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, liecft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken cn Landbouw gevraagd: 1. f Ie eft de Regeering reeds, ingevolge dc toezegging van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, overwogen om den datum van 1 October 192-1 in artikel 27 van bet Bezoldigingsbesluit le verande ren in 1 Januari 1925? 2. Zoo ja. tot welk resultaat heeft deze overweging geleid? De combinatie der vakorganisaties in hel visscherijbedrijf te IJmuiden heeft aan de Reedersvereeniging een brief gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat in de be spreking op 21 Augustus j.l. met de direc ties der drie grootste reederijen van reeders- zijde zelf de wer.seh lot afsluiting van een nieuw contract is geuit. Sindsdien is de zaak sleepende gebleven. Daar de verbittering onder de opvarenden der visschersvloot over deze handelwijze steeds grooter wordt, vra gen de besturen nog deze week een bespre king te houden, zonder verdere schriftelijke j voorbereiding. Mocht hieraan niet worden voldaan, dan zullen de besturen de leden vergaderingen laten beslissen, wat er ge daan moot worden. De Minister van Financiën brengt (er kennis van belanghebbenden, ddt de com missie van deskundigen voor het invoer recht op versch en gekoeld vleesch >n liaar vergadering van 2-1 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (St.bl. no. 330) bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvteesoh, versoh of gekoeld, 100 K.G. f 100, paarden- en ander vleesoh, versch of gekoeld, 100 K.G. f 50. Gedurende December 1924 zal mit9dicn bet invoerrecht voor de hierboven* bedoelde vleeschsoorlen bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. In de indeelingsbeschikking voor de dienstplichtige der lichting 1925 is ten aan zien van hen, die niet voor kaderopleiding zijn bestemd en het bewijs van voorge oefendheid hebben verworven of vermoede lijk vóór 1 Mei e.k. zullen verkrijgen het volgende bepaald: lo. De dienstplichtigen, die in hel bezit zijn van een van kracht zijnd bewijs van voorgeoefendheid, worden bestemd voor het wapen of korps, waarvoor zij dit bewijs heb ben verkregen en ingedeeld bij de 2e ploeg (duur der eerste oefening l'/a maand). 2o. Zij voor wie de mogelijkheid beslaat,^ dat zij vóór 1 Mei 1925 het bewijs van voor-' geoefendheid zullen verwerven, worden Toe gewezen aan de laatst in te lijven ploeg van liet wapen of korps, waarvoor zij geschikt worden geacht. Verwerven zij vóór laatst genoemden datum dit bewijs, dan worden zij, indien noodig, nader toegewezen aan het wnpen of korps, waarop hei door hen behaalde bewijs betrekking heeft en be stemd voor de 2e ploeg. In een vergadering van de afdeeling Amsterdam va a den Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders zijn de voorstellen van de S cheep vaartvereeni gingen Noord en Zuid verworpen. De afdeeling van den Cen- Iralen Bond van Transportarbeiders heeft ae eveneen» verworpen, i: Naar wij vernemen, kunnen vanaf 24 dezer van uit alle Nederlandsche telefoon kantoren (met inbegrip van de hulpkanto ren) gesprekken met Engeland worden go voerd. De raad van beroep voor de invoer rechten heeft beslist, dat bij aangifte van de waarde, niet naar den op dat tijdstip geldenden eerstehandsprijs, maar naar dc werkelijk voor de ingevoerde goederen jje. stede koopprijzen vracht en andere kosten, in het aan te geven waarbedrng de volle transportkosten, dus ook die van de Neder landsche grens naar de plaats van bestem ming, begrepen moeten worden. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft, in overleg met de commissie van bijstand in het beheer van het pensioen fonds S.S. bepaald, dat de zittingsduur van de tegenwoordige leden dier commissie ver lengd zal worden tot het tijdstip in ltr.fi>, waarop de bij de Regeering aanhangige pensioenwet voor de spoorwegambtenaren in werking treedt. In <k gisteren te Utrecht gehouden conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf groote personeelorganisaties zijn tot voorzitters der scheidsgerechten benoemd de heeren mr. dr. F. A. C. graaf van Lijn den van Sandenburg, oud-Commissaris der Koningin in Utrecht, en mr. J. Limburg, beiden le s-Gravenhage. De directie wees het verzoek af. om het personeel als kost winner te beschouwen, van wie de moeder slechts ouderdomsrente geniet. Zij zal over wegen, of aan personeel, dat 50 jaar in dienst is. ook een jubileumuitkeering zal worden gedaan. Ten slotte kwam Ier sprake het feit. dat voorlaan geen verlof met be houd van bezoldiging wordt verleend aan bestuurders der organisaties voor liet bijwo nen van conferenties met de directie, enz. Nadat de organisaties daartegen bezwaren hadden ingebracht (mr. Oud heeft daarom trent ook vragen tot de regeering gericht), heeft de directie toegezegd, dat zij de zaak nog eens nad?i zal overwegen. Te Wageningen is gisteren een buiten gewone algemeene vergadering gehouden van het Ned. Genootschap voor Landbouw wetenschap, onder leiding van den voorzit ter, dr. F. E. Foslhuma. Aan de orde was hel Zuiderzeevraagstuk. Ir. J. T. Ligtenberg, eerstaanwezend ingenieur der Zuiderzee werken sprak over „De plannen tot afslui ting en droogmaking der Zuiderzee en de wijze, waarop men zich voorstelt deze te verwezenlijken" Vervolgens sprak de heer S. Smeding, L. ir., Rijkslandbouwconsulent te Sohagen, over het in cultuur brengen der Zuidcrzee- gronden. Naar „Ons Vakblad", hel orgaan van den Algem. Noderl. Bond van Meubelma kers, Behangers en aanverwante vakgenoo- len, meldt, heeft, na overleg met de verte genwoordigers van de Christelijke en Ka tholieke bonden, het bondsbesluur besloten, indien de bondsleden er zich accoord mee verklaren en met de confessioneele organi saties overeenstemming verkregen wordt, de thans beslaande collectieve arbeidsovereen komst op le zeggen. Men meent dat de tijd gekomen is om voor nieuwe verbeteringen in de regeling van de arbeidsvoorwaarden actie le voeren. Het Ned. coinité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen heeft gisteren te Amsterdam zijn jaarlijksche ver gadering gehouden onder leiding van mr. A. de Graaf. In zijn openingswoord bracht deze hulde aan de nagedachtenis van den com missaris vaji hel Rijksbureau, wijlen den heer II. J. A. Simons de Ruyter, en begroet te hij den nieuwen commissaris, den beer Nollihe-nius de Man. en den commissaris der kinderpolitie, den heer Hoogendijk. Daarna hield hij een uitvoerige beschouwing over de twee congressen, in September van dil jaar te Clraz gehouden. Het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Drogisten-Bond besloot in zijn 1.1. gehouden vergadering, dat van 28 tot en met 30 Maart 1925 de elfde Jaarbeurs voor het Drogisten vak cn aanverwante vakken zal gehouden worden ir. „Casino", te 's-Hcvtogenbosch. RECLAME landen en aangezicht .verdrijft men door Sanapirin-Tabtetten (MijnhardÓ. Koker 75 c. Bij apoth cn drogisten. *3* Met Kerstmis zullen door de Nederlandsche Spoorwegen geen vacantie- kaarten afgegeven worden, zooals met Pascher. en Pinksteren. Op het bouwwerk van „De Bijen korf", in Den Haag. is opnieuw een staking uitgebroken. De 2p man, die aan het werk v;aren gegaan (naar men weet, zouden ge durende de eerstvolgende 14 dagen er nog 40 volgen) zijn successievelijk van het werk weggeloopen. Hun grieven waren, dat zq onmiddellijk naast werkwilligen wc-rden te werk gesteld, waardoor moeilijkheden ont stonden cn voorts bruut optreden van den uitvoerder. De patroonsvereeniging heeft deze grieven onder de oogen gezien on de direc teur der Albetam zegde een onderzoek toe, doch een stakersvergadering besloot, met groote meerderheid van Btemmen, niet meel aan het work te gaan en als eisch te stellen, dat er onmiddellijk 65 man te werk zouden worden gestéld" en binnen 10 dagen de rest van de 140 stakers; voorts dat de bedoelde uitvoerder zal ontslagen worden. De tram. die om kwart over drieën gistermiddag uit Den Haag naar Delft vertrok, heeft op den Haagweg een heer en een dame overreden. De beide RECLAME. Tot C DECEMBER geven wij bij eiken contanten nnnkoop vanaf 1 GELDEN 17X voetgangers stonden daar op de rails te wachten op een autobus en keken in de richting van Delft, zoodat zjj de tram, die achter hen aankwam, niet waarnamen. De bestuurder van de autobus, die het gevaar zag, trachtte met handgebaren hen te waar schuwen, maar zij bleven op bun plaats. De tram wierp eerst den heer tegen dm grond, zonder hem te overrijden. Hjj was echter zoodanig aan het hootd gekwetst, dat hjj bewusteloos bleef liggen. De dame werd door don stoot in de sloot langs den Haag- weg geworpen. De twee ongelukkigen zyn binnengedragen in de villa, die zjj kort te voren verlaten hadden. Dr. Waszink was spoedig daar om hulp to verleenen. b,D. C.") Bfj het lossen van koper vooi de firma E. van Buren en Zonen, te Amster dam, brak de hrjschmast van den lichter. Deze trof den heer L. Cats, lid der firma, die toezicht hield op het werk. Hij is na enkele oogenblikken overleden. Het Ned. Eoode Krnis heeft ten bate van zijn vredeswerk een briefkaart uitgegeven, waarop men behalve een fran keerzegel van 7>/i cent één of meer andere zegels kan plakken, welker waarde bij vee- zending door de posterijen met het Ned. Rooda Kruis wordt verrekend. Op deze vvjjze kan men het goede werk van het Ned. Roode Kruis steunen. De burgemeester van Wierin- gen, L. C. Kolff, vertrok voor drie weken naar Oelst, in Duitschland, ten einde een bezoek te brengen aan den ex-kroonprins en tevens deei te nemen aan een aldaar te houden groote jachtpartij. D e 32-j arige matroos J. Sobier, uit Vlissiugen, varende op het Nederlandsche stoomschip „Terel", is in do haven Duca d'Aosta, in Italië, te water geraakt en veraronken. De gymnasiast Binlc, die sedert Zondagavond vermist werd, is blij kens een telegram van zijn vader aan den commissaris van politie te Tiel. le Nijmegen aangelroftcn. Te Lien den. bjj Tiel is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 79 en de bruid 74 jaar telt In de sigarenindustrie te D e- ventcr is belangrijke opleving te bespeuren. De firma Bjjdendjjk en Ten Hove was daar door in staat, haar aantal sigarenmakers op te voeren tót 150 man, terwijl zij binnen kort weder tot het aannemen van nieuw personeel denkt over te gaan. Hierdoor ontvangt ook een deel van de onlangs stop gezette fabriek der firma R. en J. W. Hulscher werk. Op last van de justitie is in het paleis van justitie to Arnhem gearresteerd de bode bjj de rechtbank aldaar, P., Wegens frauduleuze kandelingto. Hij zou beklaagden bewogen hebben, hem geld te geven, voor gevende, dat hij zijn invloed zou kunnén aanwenden te hunnen gunste. Gister middag is te Gorkum het met 20 ton zand geladen aakje „Arnolds", eigenaar-schipper H. Vosmeer, te Vreeswijk gezonken. De deining, veroorzaakt door het voorbijvaren van de boveoboot „Crescendo 3", deed het scheepje volloopen. De schipper wist zich te redden. Het scheepje is niet verzekerd. Te Oisterwijk is de ljjmstokerjj van den heer H. Canters geheel uitgebrand. Het gebouw was verzekerd. De schade aan den inventaris is nog niet op te geven. De oorzaak van den brand is onbekend. Eet toppunt van jaloezie. Alfred: „Lieveling, wat is deze streek mooi!" Emma: „O, lieve Alfred, laten we gauw verder gaan!" RECLAME. AALMARKT 16 - TEL. 881. MEUBELMAKER-STOFFEERDER. ALLE REPARATIEN. 9809 Alphen. Kerke 1. bericht—. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraat. Heden avond haifaolit, ds. Riemers ven Rotterdam en ds. Remmc van Amsterdam. Zondagavond voor haar leden en do nateurs en Maandag- cn gisteravond voor belangstellenden gal de R.-K. Tooneelver- eeniging „Ons Tooneel" haar jaarlijtsché uitvoeringen in de St. losephzaai. Beide keeren volgde een groot aantal aanwozigem met spanning hel drama „Twee wegen", hetwelk het hoofdgedeelte was van het ten looncele gébrachte. Ondanks de vele moei lijkheden aan het spelen van een dramk

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9