No. 19848. VRIJDAG 21 NOVEMBER Anno 1924 FEUILLETON. OffScieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het vonrr-Msmctf» nieuws van heden. LEIDSC PRIJS DEB ADVERTENTIEN: 30 Cls. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uilsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags B0 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Oirectie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.33, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.3B portokosten. 0.18. vu 0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen, Zaterdag, beginuen wij met een nieuw boeiend leniileton, getiteld „ONT VOERD". DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. .Aan den gemeentelijken vischwinkel YzSohmarkt 13, tel. 1225 is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELYISCH a {012, SCHOL a f 0.12—f 0.11—f 0.35, TAR BOT a f 0.65 por pond en HARING a f 0.05 jpei stuk. JN. C DE G1JSELAAR. Burgem. Leiden, 21 November 1924. Ter-aarde-bestelling van Mevrouw P. J. ten Boschvan. der Tak. Onder buitengewone deelnemende belang stelling had hedenmiddag op de begraaf plaats der Ned. Hervormde gemeente ..Rhijn hoff" de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van mevrouw P. J. ten BoschVan der Tak, in leven secretaresse- penningmeesteresse van de Nederlandsche .Yereemging van Huisvrouwen, medeopricht ster en presidente van de Leidsclie Coöpe ratieve Keuken, commissaresse van de Leid- sche Broodfabriek en regentesse van het Ned. Hcrv. Oudeliedenhuis aan de Heeren- I gracht. Van "al deze corporaties en vereeni- gingen waren vertegenwoordigsters en ver tegenwoordigers aanwezig benevens een aantal vrienden, vriendinnen en vereerders van de sympathieke doode. Verder waren er een groot aantal kransen en bloemstukken, c tolden er meer dan 20, waaronder van it Hoofdbestuur van de Vereen, voor Huis houwen, van dc Leidsche afdeeling dier rerecniging, van het bestuur der Leidsche Coöperatieve Keuken, van het personeel dier Drichting, van het College van Regenten ■an het Oudeliedenhuis en van vele anderen Nadat de kist, waarop een schat van witte chrysanthén .in de groeve was neergelaten ca velen der omstanders levende bloemen in het graf hadden gestrooid, trad allereerst mevrouw Eerdmans naar voren om namens de Leidsche afdeeling der Ned. Vereen, voor Huisvrouwen uiting te geven aan haar ge voel/van deelneming in het zware verlies dat de vcreeniging door het heengaan van mevrouw ten Boschvan der Tak heeft ge leden. Het was een voorrecht om met haar *men te werken, zeide spr. met ontroering in haar stem. Ilaar trouwe vriendschap zal zij nimmer vergeten. Zij voelde de dingen, di* aan haar voorbijgingen, diep. En de toe wijding, waarmede zij de op haar genomen taak vervulde is moeilijk onder woorden te brongen. Zij heeft zwaar en lau geleden, doch met een wonderbaren moed cn onver woestbare geestkracht heeft zij dat leed ge dragen en tot kort voor haar dood leefde zij nog mee met dc zaken, die haar aan het hart lagen. Na haar heengaan als mede werkster en als vrouw zal eerst recht ge voeld worden wat wij in haar verliezen. En bij ons'en bij haar nabestaanden zal zij in de herinnering blijven voortleven als de hoogstaande, brave en nobele vrouw, aldus besloot spr. Zij ruste in vrede. Mevrouw BraunsSchagen uit Haarlem, presidente van het Hoofdbestuur der Nederl. Vereen, voor Huisvrouwen legde daarop een krans aan het graf .daarbij herinnerend aan het vele dat de overledene voor de vereeni- eing heeft gedaan en wat de vcreeniging in haar verliest. bit naam van de afdwalingen der ver eniging voerde vervolgens nog het woord mevrouw Van Braam Ilouckgeest, presi dente der Haagsche afdeeling. Zij herinnerde aan, hoe enkele weken geleden op een vergadering der vcreeniging op spontane ft'ijze werd besloten aan de sympathieke -relaresse-penningmeesteresse een tele- eranj te zenden, waaruit sympathie en liefde voor haar sprak, die in haar gezondp dagen ('-n zonneglans verspreidde overal waar zij tegenwoordig was cn ook haar stempel pe- drukt heeft op het werk der vcreeniging. Met pn weemoedig hartelijk ..laatst vaarwel" besloot deze spreekster. Ten slotte voerde mevrouw ReystVree burg nog het woord namens het bestuur van Coöperatieve Keuken, die heden uit pië teit voor den ook daar zoo zeer gewaar deerde doode was gesloten. Zij herinnerde er aftn dat mevr. Ten Bosch mede-oprichtster j.1 'i deze voor Leiden nuttige instelling vijf- U'H jaren lang met onbezweken trouw heeft h i'??' ^een moeite Wfls haar le veel als ón der Keuken het vroeg. Nu zij van heengegaan is beseffen wij eerst recht groote verlies en met haar voorbeeld sa- - 00Pn zu'len wij, gaande in haar voel- J/cr, de belangen van de Keuken blijven echtgenoot de heer Ten Bosch dankte tenslotte de verschillende organisaties en bijzondere personen voor de belangstelling, zijn vrouw tijdens haar lange ziekte bewe zen en richtte zich in het bijzonder tot Zuster Anna voor de toewijding waarmede zij haar had verpleegd om ten slotte allen te danken voor de laatste eer haar bewezen. Hiermede was de droeve plechtigheid af- geloopen. De Pèli-letteikunde als bron voor de kennis van het Buddhisme en van de Buddhistische Archaeologie. Hedenmiddag hield mej. dr. M. E. Lulius van Goor bij het begin harer werkzaam heden als privaat-docent in het PMi aan de Rijks-UniveTsiteit alhier in het Klein- Auditorium een openbare les over: „De PMi-letierkunde als brond voor de kennis van het Buddhisme en van de Buddhisti sche archaeologie". Dat Europeesche geleerden in het begin der 19de eeuw hun aandacht begonnen te schenken aan het PMi en zijn litteratuur, was, volgens spr., een natuurlijk gevolg van de opkomst van het Sanskrit en zijn letterkunde. De aanvang dier studie valt in de laatste kwart der 18de eeuw, haar grondslagen zijn gelegd door Ch. Wilkens, William Jones en Thomas Golebrooke. In 1875 verscheen het PMi-Woordenboek van Robert Caesar Childers, hel eerste en tot voor korten tijd eenige woordenboek voor die taal-en dat vele en voortreffelijke dien sten heeft bewezen. Met uitzondering van enkele werken bestaat de PMi-litteratuur uit kanonieke geschriften, waarbij zich een uitgebreide commentaren-litteratuur aan sluit, benevens de arbeid der grammatica, die "alweer hulpmiddel moet zijn, om de taal van den kanon en de commentaren te bestudeeren. De belangrijkheid der PMi- geschriften ligt evenwel elders. Voor een groot deel vormen zij de heilige boeken der z.g.' Zuidelijke Buddhisten. De Buddha en zijn leer staan in het middenpunt dezer litteratuur. En welke b;- teekenis het Buddhisme voor de bescha vingsgeschiedenis der menschheid heeft gehad, behoeft in onze dagen niet meer in het licht gesteld te worden. Deze religieuze beweging is voor Azië van niet minder be lang geweest, dan het Christendom voor Europa was. Ook vqor den linguïst legt hier een belangrijk studieveld, om niet te spre ken van den rijkdom aan materiaal, dien de Buddhistische litteratuur den beoefenaar van het folklore biedt. De eigenlijke grondlegger der PMi-studie was Eugène Burnouf, die in 1814 zijn „In troduction l'histoire du Bouddhisme in dien" in het licht gaf. In 1882 stichtte Rhys Davids de „PMi Text Society", die krachtig bijgedragen heeft tot de studie en bewer king der lekslen en die talrijke uilgaven te boeken heeft. Zoo heeft het terrein der Buddhisliscbe sludiën zioh meer en meer uitgebreid, de grenzen zijn zoo ruim geworden en het studiemateriaal is in zoo groote hoeveelheid aanwezig, dat het thans bijna niet meer mogelijk is, het gcheele veld le overzien. Want slechts aan enkele uitverkoren gees- ten kan het gegeven wezen, al de talen I machtig te zijn, waarin de Buddliistische werken neergeschreven of vertaald zijn. Spr. somde een aantal geschriften op, waarvan de taal lïet PMi is, een Middel-Indisch dia lect en moet tot de Prakrilische talen gere kend worden op grond van zijn klankstel sel. De juiste plaats* die het PMi te mid den der Indische talenfamilie inneemt, heeft men echter nog niet met zekerheid aan kunnen wijzen. Te midden der Indische dialecten blijft alzoo het Pali een merk waardige verschijning, zeide spr. Het Buddhisme is echter voor de be schavingsgeschiedenis der menschheid nog in een ander opzicht belangrijk. Ligt zijn bcleekenis allereerst op het gebied der gods dienstwetenschap, haast even belangrijk is het voor de archaeologie cn de kunstgeschie denis. Dit toelichtende, begon spr. le wijzen cp de bouwvallen der Buddhistische Hin doetempels van Java. Deze tempels zijn ge bouwd door aanhangers van het Mah&y&na. Eén heiligdom echter dat door beide rich tingen gelijkelijk vereerd werd en dus algemeen Buddhistisch is, is dé stüpa. Van deze klasse van heiligdommen is op Java de Boroboedoer de eenige vertegenwoordi ger. In Vóór-Indië, waar thans het Budd hisme niet meer voorkomt, zijn nog talrijke overblijfselen van Stüpa le vinden. Alen neemt vrij algemeen aan, dat de stüpa een voortzetting is van den reeds uit vóórhis torische dagleekenenden tumulus, een hoop aarde of steenen op de plek, waar een doode begraven is. Aan deze Slüpa's was verder een groot deel van spr. beschouwingen aan het PMi ontleend. Doch aldus besloot spr. ook over een andere groep van Buddhistische bouw werken geven de PMi-geschriften vele bij zonderheden, nl. over de kloosters, de vi- hüras en hun inrichting. De bouw en de inrichting der vihüra's vormen echter een apart hoofdstuk in de geschiedenis der Buddhistische architectuur, waarop zij niet verder kon ingaan. Zij hoopte haar doel, n.l. om eenige denkbeeld le geven van het be lang der sludie van het Buddhisme in het algemeen, van het belang van die der PMi- geschriften in het bijzonder en van den rijkdom aan studiemateriaal op dit gebied, eenigszins te hebben bereikt. De winkels langer open. Ingaande Woensdag. 26 November 19?4 tot en met Zaterdag 6 December 1924 mogen de winkels op werkdagen van des morgens 5 uur tot des avonds 11 uur voor het hubliek geopend zijn Bazar voor de A. J. C. (afd. Leiden). Gisteravond werd in de concertzaal van het Volksgebouw op cbe Heerengraoht alhier een bazar geopend ter stichting van een Jeugdhuis voor de A. J. C., afdeeling Lei den. Alvorens tot de eigenlijke opening over te gaan hield de voorzitter, de heer Van Schaik een toespraak, waarin hij het volgende aeide: Bij de opening van dezen ba/zar is het mij een aangename taak allen, hier aanwezig, oen hartelijk welkom toe te roe pen. Vrijwel alles, wat u hier ziet is door de A. J. C.-ers zelve vervaardigd, hetgeen wel van een goeden geest getuigt. Weliswaar is deze bazar niet groot, maar in zekeren zin overtreft hij toch alles, wat op dit gebied in Leiden is bereikt. Immers, wat is de waarde van een rijk geschenk, geschonken door een welgestelde, vergele ken bij het penningske der arme weduwe? Reeds vele financieele offers zijn van de leden gevraagd en daarom doet het ons dub bel prettig aan, wanneer we weten, dat het initiatief tot het houden van dezen bazar door de leden zelve genomen is. 't Is nu reeds ongeveer een jaar geleden, dat door een 12 of 13 (al jeugdleden de be hoefte aan een eigen olubhuis werd gevoeld. Ze hebben er geen gras over laten groeien en zioh aanstonds tot het bestuur gewend om de manier te bespreken hoe die doel te bereiken zou z'ijn. In gezamenlijk overleg werd toen beslo ten lot hot houden van dezen bazar, waar van de opbrengst geheel ten bate van het nieuwe gebouw komt. Ik kan dan ook -niet na-laten om vanaf deze plaats hartelijk dank le brengen aan degenen, die zooveel fiebben bijgedragen om te komen lol de oprichting van" een eigen huis en hiermede verklaar ik den ba zar voor geopend.' Spontaan werd daarna door alle aanwe zigen het clublied der A. J. C. ingezet. M-?j. Oucfcsvalk wekte vervolgens in dicht vorm al Ion op lot kradhbdadigen steun, ter wijl door den jongeheer Rijsdam die eerste steen werd „geplakt" op het ontwerp-Jeugd- liuis. De heer-Bink, bestuurslid, was zoo wel willend ons de diverse stands le laten zien. We waren in de gelegenheid om zoodoen de achtereenvolgens kerncollecties dames- hamdwericen, practósche kleedragstukken voor de kinderen, houtsnijwerk (w. o. prach tige eikenhouten kapstok), galanterieën, di verse huishoudelijke artikelen en fraaie boekwerken te bewonderen. Natuurlijk zijn er ook de traddoneele at tracties aanwezig als: sjoelbakken, visschen en diverse raad-wedstrijden, bijv. naar den ouderdom van oen haan, konijn en twee postduiven, welke ten toon zijn gesteld. Wij vestigen dan ook gaarne de -aandacht op dezen bazar, welke geopend blij Pt tot a.s. Zondagavond en twijfelen niet oMhij zal door velen bezocht worden. Demonstratie in ontkleuren, verven en batikken. Gis tern amiddag waren een groot aantal dames, voor 't meerendeel huisvrouwen, in een der lokaliteiten van de R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Noordeinde bijeenge komen. tor bijwoning van een demonstratie in ontkleuren, verven en batikken van ver schillende klcodingstoffen, welke demon stralie werd gegeven door mevrouw Berg man, vertegenwoordigster van een Duitsche firma in reinigingspraeparaten, verfstoffen, enz., w-elke praeparaten in de meeste dro gistenwinkels in Leiden verkrijgbaar zijn per pakje van slechts enkele stuivers. De demonstratie was zeer belangwekkend en werd met bijzondere aandacht gevolgd, dank zij de uitnemende wijze, waarop, me vrouw B. zich van haar laak kweet. Het was niet enkel een vertonnen en aanprijzen van de noodige praeparaten, men zag de re sultaten er door verkregen voor zich, toege licht door mevrouw B., die zich ook een vertelster loonde. Eerst werd het ontkleuren der stoffen ver toond, een bewerking die aan het verven voorafgaat. De verzekering werd gegeven, dat de stof hierdoor absoluut niet lijdt, wat met de meeste ontkleuringssloffen wel het geval is. Een slof werd in water, waarin het ont kleuringsmiddel was opgelost, gelegd en na eenig roeren er weer uitgehaald, deze be werking eenige malen herhaald, totdat de stof geheel kleurloos was. Daarop werd zij geverfd. De verfstof met water aangemengd deelde zich onmiddellijk aan de stof mee. Er werden twee methoden aangegeven: koud en warm verven. Een en ander werd niet alleen uitgelegd, maar ook voorgedaan. Mevrouw B. vertelde dat zij een harer blouses twee en dertig maal een andere kleur had gegeven zonder dat de stof er merkbaar onder had geleden. Het meest interessant was echter het zg. batikken, een kunstbewerking, waardoor een katoenen, linnen of ziiden doek of lap in korten tijd werd herschapen in een prachtig kleedje met harmonisch in elkaar vloeiende kleuren. Dc. aanwezigen juichten deze bewerking hartelijk toe. Tenslotte werden de gebatikte doeken en kleedjes vertoond, terwijl de bewerking werd voorgedaan, zoodat de dames, die goed hadden geluisterd en toegekeken de kunst van mevrouw B wel zullen hebben afgezien Er zal in de komende dagen in Leiden wat ontkleurd, onlvlekt, geverfd en geba tikt worden V Onze oud-stadgenoot ,de heer C. J. Klools te Haarlem slaagden Woensdag voor het examen Ned. taal- en lellerkur.de M. O. Het bouwefn van drie heerenhuizen aan dien Rijnsburgerweg is door den archi tect W. Fontein alhier opgedragen aan de firma Haasnoot en Mulder le Oegstgeest. Het bestuur der afdeeling Leiden van het Dietsch Studentenverbond voor het ver een igings jaar 1924/1925 is aldus samenge steld: D. R. de Kat, voorzitter; A. J. G. Bclinfanifce, secretaris; inej. N van Masten broek, penningmeesteresse, C. J. H. Ver hoef, onder-voorzitteiW. J. Bijleveld. 2de- secretaris; mej. J. M. Moll, commissaresse. Toegevoegd bestuur in verband met de voorbereiding van het 10de Groot-Neder- landsoh Sludenlcncongres te Leiden in April 1925, mej. S. C. Nederburgh, Th. van der Laan, J. G. W. Lekkerkerker. Heden is de prijs der melk met een cent per L. verlaagd. De prijs is dus nu 18 ct. per L. Ook de ka ra e mei k is 1 et. per L. i® prijs gedaald. In de gisteren gehouden ledenvergade ring der Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken", her dacht die Voorzitster het feil, dat cteze na jaarsvergadering, die volgens de Statuten gehouden moei worden, de eerste ledenver gadering is in het nieuwe schoolgebouw Rapenburg 23. Zij wees er op, welk e5n groote verbetering dit nieuwe gebouw is in j vergelijking met het vroegere, wat ruimte j en inrichting betreft en bracht een woord van lof en dank, in de eerste plaats aan de direotrice, onder wier leiding de school in omvang en bloei is toegenomen, en pok aan de leeraressen, die zoo ijverig meegewerkt hebben, dat alles in het nieuwe gebomv zoo goed cn spoedig tot stand is gekomen, maar oolc, dat zij door haar onderwijs, er zooveel toe bijdragen, om den goeden naam van de school hoog (e houden. Hierop had de verkiezing der bestuurs leden plaats-, alle vier aftredende®, mevr. Juynboll, Hoogenboom, Wrede en Kluyver werden herkozen, en namen deze herbenoe ming aan; mevr. Kluyver evenwel slechts voor oen korten lijd. Verder werden 2 leden en 2 plaatsvervangende leden aangewezen in de Commissie tol het nazien d:er boekon, enz. over 1924. Na eenige kleine huishoudelijke bespre kingen werd de vergadering gesloten. Heden waren op de Leidsche Handels beurs in de Stadsgehoorzaal de tafels voor de afdeeling Graanbeurs niet geplaatst; om dat de belangstelling daarvoor in de laatste weken zoo miniem was (de heer S. de Boor alhier was alleen vertegenwoordigd), dat het plaatsen geen zin meer heeft. Men kan, al is het niet officieel vastge steld, wel aannemen, dat de Graanbeurs is vervallen. De bouwmalerialenbeurs houdt zich tot dusverre nog staande cn de zuivelbcurs kan zich in een betrekkelijken bloei verheugen. Gisteravond werd op de Slecnslraal een man door een auto aangereden. De Eer ste Hulpdienst werd onmiddellijk gewaar schuwd en was mei bekwamen spócd op de plaats waar de aanrijding plaats had, aan wezig. Het bleek echter niet zoo erg als ver moed werd. De mag had slechts onbedui dende verwondingen en kon le voet huis waarts. keertn. Gisteren is bij de R.-K. school aan het Rapenburg een rijwiel onbeheerd blijven staan. Rechthebbenden kunnen zich ver voegen aan het Commissariaat van Politie. Vannacht zijn in de Voorstraat aan den Lagc-Rijndijk weer eenige muntgasmeters gelicht. Ook ditmaal hebben de dieven de ramen van de kamertjes, waarin dc munt gasmeters geplaatst waren, opgeschoven. Het bleek ook nu weer dat de ramen niet behoorlijk waren gesloten. Waarom zorgt men daar niet voor? Men maakt het op deze wijze de dieven al te gemakkelijk. Hedenmorgen le halfnegen werd door een koe een nut stuk geduwd van perceel Oud"e Singel 10. Wanneer zal voor de Oude- Singel bewoners toch eens een betere rege ling voor aanvoer van vee naar de markt getroffen worden? Nabij de Lammebrug aan den He eren- weg, had in de nieuwe vaart aldaar een aanvaring plaats tusschen een slecpmotor met een schuit er aan vastgebonden, en een roeiboot met aanhangmotor, welke bestuurd werd door S. Een der heeren van dc roei boot, genaamd S. viel overboord in do breede vaart. Door toewerping v/m de al daar aanwezige dreg, werd hij gered. Het is de laatste dagen des avonds bij aankomst van den trein welke legen 12 uur uit Den Haag alhier aankomt, noga! rumoe rig. Dit houdt verband met het clubrijde» BINNENBAND. De NederlandIndië-vliegers zijn goed et wel te Medan gearriveerd. De Staatsbegrooting in de Tweede Kamer» Plannen der regeering tot geleidelijk af sterven der Staatsloterij. De Eerste Kamer neemt de wijziging der Arbeidswet aan. BUITENLAND. De sirdar van Egypte is overleden. Heden hervatting der Fransch-Duitsche handelsbesprekingen- Chamberlain gaat zeil naar de Volken bondsraad-zitting te Rome. Regeeringsverklaring te Weenen en Mün- chen. Generaal von Nathusius tot een jaar gev. straf veroordeeld. Cosgrave, de president der Iersche regee ring treedt af. der cersle-jaarsleden van het Leidech Stu dentencorps Het i3 de laal9te jaren gewoonte dat de oudore jaars, als de eerste jaars des avonds uit Den Haag torugkeeren om zich met mu ziek en fakkellicht naar de sociëteit Miner va te begeven, zioh van de roode, blauwe en andere clubpetten de»r eerste jaars mees ter. te maken. Zoodra dezen het station ver laten, stormen de oyjiere jaars op hen af en trachten hun petje^te befnachtigen. Woensdagavond moest'de politie kracht dadig optreden. Nauwelijks verlieten de cer- sje jaars het station, of de oudere jaars stiormden op hen af, waarbij enkele reizi gers, die zioh va® niels bewust ware®, onder den voe«t werden geloopen. De politie zag zich toen genoodzaakt de gummistok te gebruiken, waarbij enkele klappen vielen en oen der oudere jaars naar hel politie bureau werd overgebraoht. Gisteravond heeft dit zoogenaamde peljes- rooven zich herhaald. Een tiental politie agenten was aanwezig en had ditmaal een gedeelte van het stations-emplacement bij den uitgang afgezet, waardoor werd voorko men dat de gewone reizigers last ondiervon- j den. Toen deze eenmaal het station verla- I ten hadden ving de bestorming op de eerste jaars aan. In eep ondeelbaar oogenblik wa ren d<e petjes van eigenaar verwisseld. De politie trad ook ddtunaafl op, doch nu zonder gummistok. Hierna togen de eerste jaars met muziek en fakkellicht, doch zonder petjes naar Minerva. Op verzoek van de firma Lanfers, Hoogewoerd alliter vestigen wij gaarne de aandacht op hare onlangs geplaatste adver tentie, betreffende de® verbeterden Tele phone belaslingpenninghoudcr, waarvan zij don alleenverkoop voor Leiden heeft, want ontvreemding van uw rijwiel pi aatje is hiermee vrijwel uitgesloten. S., van hier, die de vorige week te Wassenaar met een auto in botsing kwam en in het ziekenhuis te Ledden ter verple ging werd opgenomen, zal waarschijnlijk een zijner oogen moeten missen. MUZIEK. Volkszangavond. Ur Meyers, de voorzitter van de afdee ling Leiden van de Nationale Vereeniging voor den volkszang, zette het doel der vcr eeniging voor de vele nieuwe gezichten die hij waarnam, nog eens uiteen. Meer zingen en beter zingen en vooral Nederlandsche liederen zingen. De gemiddelde Nederlander houdt er wel van maar li ij voelt zich zoo gauw gegeneerd. Vooral het mannelijk deel van ons volk is behept met vrees dat men hem aanstellerig vindt als hij met zekere overtuiging en toewijding een lied zingt. Daar moet men overheen en daar komt men bij Volkszang gemakkelijk overheen: daar zorgt de leider en voorzanger d-- lieer Uosl- veen wel voor. En welk een genot verschaft* het lied, vooral het gemeenschappelijk lied! En gezond voor lichaam on ziel als liet is! Als een levend voorbeeld wees hij op den heer Ooslvecn: het zingen houdt den mensr-h joi^. Toen nam de lieer Ooslvecn dc leiding. Met zijn vol barilongcluid zong hij ons oen couplot van een liedje voor cn dal deed hij zoo suggestief dat als de beurt van zingen aan de menigte kwam men wol mee moest zingen of men wilde of niet. En ging het niot naar zijn zin, vooral aan lijserig en zeurde rig zingen had hij 't land. dan nog eens over. Merkwaardig hoe spoedic hij den geest er wist in te brengen. We onderwierpen ons allen gaarne aan zijn prettig opgewekte lei-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1