BINNENLAND. /chihtr, achten B. en W. verdere uitbreiding van hefc aantal gemeentelijke speelterreinen voorloopig niet noodig, gelet o.m. op de kooge kosten aan den aanleg en de inrich ting van deugdelijke speel- en sportvelden verbonden, alsmede op het gemis van daar toe geschikte terreinen in do naaste omge ving van dc stad. Men moet niet vergeten, dat ook verschillende particuliere speelvel den aanwezig binnen of even buiten de stad, aan de behoefte tegemoet komen. Volgn. 150. Kosten ter zake van de Huur- eommissicwcfc. Een der leden vroeg, of dc tijd riict is aan gebroken om de Huurcommissie op te heffen Andere leden waren van oordeel, dat die Commissie nog Diet kan worden gemist. Op een zoo spoedig mogelijke opheffing van j<s huurcommissie blijft dc aandacht van B. en W. gevestigd. Zoodra het groot aantal wo ningen, dat thans nog bij de gemccnto en de woningbouwverenigingen in uitvoering en in voorbereiding is, gereed is gekomen, ach ten B. en W. het oogenblik daartoe aange broken. In den loop van het volgende jaar verwachten wij, dat zulks liet geval zal zijn. RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabietten .60" Kocf^-ün-Tab'etten ooc' ci- Ar~ïh. cn Dro°' 9709 Regeeringsmaatregelen betreffende de wegen. Naar wc vernemen, zegt de „Tel.", ligt het in het voornemen van de Ministers van Financiën en van Waterstaat, het ontwerp- wegbclastingwet, zooals dat is samengesteld door de commissie-Evcrls, in zijn geheel als wetsontwerp in te dienen bij de Tweede Ka mer. Aan dit ontwerp is het volgende ontleend: Als gevolg van den slechten toestand van ons wegennet gaan jaarlijks vele millioenen geheel nutteloos verloren. Wordt hieraan een einde gemaakt door verbetering van ons we gennet, dan ondervindt het motorlransport daarvan de directe geldelijke voordeelen. Als er du9 van d.e gebruikers van motorrijtuigen een dragelijke belasting wordt geheven, welke wordt gebruikt om ons wegennet, in een beteren toestand te brengen en te on derhouden, dan kan dit zeker niet worden geacht in strijd te zijn met de eischen der bil lijkheid. Op grond van de vorengenoemde overwe gingen heeft de commissie eenstemmig ge meend de vraag op hel heffen van een be lasting wegens het gebruik van de wegen ge rechtvaardigd kan worden geacht, bevesti gend te moeten beantwoorden. Bij de overweging van de vraag of de weg- belasling door het Rijk dan wel door de ver schillende provinciën behoort te worden ge lieven, meende de commissie de voorkeur te moeten geven aan een algemeene regeling van deze materie door het Rijk, m. a. w. aan een Rijksbelasting. De overgroote meerderheid der commissie was tegen het opnemen van de wielrijders onder de te belasten categorieën van wegge bruikers. De commissie heeft met bijna algemeene stemmen gemeend de voorkeur te moeten geven aan het' systeem, waarbij alle motor rijtuigen worden belast, welke den openba ren weg berijden. Om verschillende redenen heeft de com missie eenstemmig besloten om voor het on- derwerpelijke wetsvoorstel het systeem „voer lUigenbelasling" te aanvaarden. Zij heeft ge meend door het invoeren van driemaands- kaarten zooveel mogelijk aan het bezwaar tegen dit systeem, dat hierbij geen rekening kan worden gehouden met de door de voer tuigen afgelegde afstanden, te moeten lege- moet komen, maar zij ontveinst zich niet, dat daarmede dit bezwaar nog geenszins geheel is komen le vervallen. Ten slotte heeft de commissie overwogen op welke wijze de opbrengst der belasting liet beste zou kunnen worden aangewend om te kunnen voldoen aan de bedoeling, welke bij liet invoeren der belasting heeft voorgezeten, n.l. de spoedige verbetering van hel net van doorgaande wegen in ons land. Zij heeft zich de verdeeling van de op brengst zoodanig geacht, dal de hèlft wordt besteed aan het geven van bijdragen in de kosten van wegverbeleringen en in de kosten van aanleg van nieuwe doorgaande wegen, terwijl de andere helft wordt verdeeld over de wegbeheerders en wel zoodanig, dat de uit- kecring per K.M. weglengte afhankelijk wordt gesteld van: le. de male van liet motorverkeer over dien wog; 2e. de geschiktheid van de wegen voor het motorverkeer; waarop van invloed zijn: de sterkte (draag kracht) van den weg, de breedte van den weg, de aard van het wegdek, de (al of niet) aanwezigheid van rijwielpaden ter ontlasting van het wegdek van de wielrijders e.d.; 3e. den aard van den ondergrond van den weg. Wc laten thans nog enkele der belangrijk ste bepalingen van het wetsontwerp volgen: De belasting bedraagt voor een vol jaar: a voor elk motorrijtuig op twee wie len met een eigen gewicht van minder dan 60 K.G10. b voor elk motorrijtuig op twee wie- Ine met een eigen gewicht van 60—120 K.G25.— c. voor elk motorrijtuig op twee wie len met een eigen gewicht van 120 K.G. of meer 40. d voor elk rij- of voertuig, helwplk door een der sub a, b of c bedoel de motorrijtuigen wordt voortbe wogen 15. Verder voor drie- of vierwielige motorrij tuigen uilsluitend of in hoofdzaak voor het vervoer van personen f 60 bij een vervoerd gewicht van minder dan 1000 K.G. en f 6 voor iedere 100 K.G. vervoerd gewicht meer. Voor vrachtauto's, bestelwagens enz. f 60 hij een eigen gewicht yan minder dan 1000 K.G. en f 6 voor iedere 100 K.G. eigen ge wicht meer. Een en ander geldt voor motorrijtuigen op luchtbanden. Voor cushionbanden wordt dc belasting 50 pet. en voor massieve gummi- of ijzeren banden met 100 pel verhoogd. Bovendien wordt de belasting met 100 pet. verhoogd voor motorbussen. Nog wordt voorgesteld le bepalen, dat de houder van een motorrijtuig, die daarmede op den openbaren weg rijdt of doet rijden, zonder dat daarvoor de verschuldigde belas ting is voldaan, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 500. De feiten, strafbaar volgens deze wet, wor den beschouwd als overtredingen. Ingesteld wordt volgens het ontwerp een „wegenfonds", ressorteerende onder het Dep. van Waterstaat, ter uitvoering van een en ander. Geaeesk. Vereeniging tot Bevordering van het Ziekenhuiswezen. Deze vereeniging hield Zaterdag j.l. in Den Haag haar najaarsvergadering, waarin na dc jaarverslagen, rekening cn verant woording, bestuurs- en redaclieverkiczingen en verdere reglementair voorgeschreven noodzakelijkheden, ettelijke belangrijke on derwerpen ter tafel kwamen en tot lang durige besprekingen aanleiding gaven. Van deze onderwerpen mogen worden genoemd: lo. de omschrijving van wat van zieken- huis-bedrijfsstandpunt verstaan dient te worden onder „een recept" (een commissie, bestaande uit de apothekers mej. Hugen- heltz en de heeren Groothof f en Coppcn, resp. verbonden aan het Wilhelmina gast huis te Amsterdam, het Algemeen zieken huis te Utrecht en het Gem. ziekenhuis a. d. Bergweg le Rotterdam, had daarover een rapport gegeven); 2o. de uitgave van een algemeen blad ter behartiging van het zie kenhuiswezen door de vereeniging in sa menwerking met andere organisaties, die het welzijn van het ziekenhuiswezen behar tigen (Ver. v. Ziekenhuisbesturen, Ver. van Administrateuren, direclricenbond, e.a); 3o. de wenschelijkheid cn uitvoerbaarheid voor de ziekeninrichlingcji van de te verwachten invoering van de arbeidswet met haar voor de meeste inrichtingen belangrijke vermin dering van den arbeidstijd van het perso neel; 4o. de voorbereiding en c.q. invoering ecner uniforme administratie en boekhou ding voor ziekenhuizen; 5o. dc huisvesting van de verpleegsters in ziekeninrichlingen. Uit den aard der zaak konden geen afdoende beslissingen genomen worden aangaande de meeste dezer punten. Ten aanzien van punt 2 zij vermeld, dal reeds overleg met de genoemde andere vereenigingen gevoerd wordt; ten aanzien van punt 4 worde op gemerkt, dal gepoogd worden zal. eveneens vertegenwoordigers der genoemde vereeni gingen te krijgen om, in samenwerking met de in de Ver. t. Bevordering van hel zieken huiswezen bestaande z.g. „efricicncy-com- missie", tot een aanvaardbaar voorstel in zake uniforme administratie en boekhouding te komen. In het bpsluur werd nieuw be noemd de heer dr. Gerrctscn, gen.-directeur van „Oud-Rosenburg". Loosduinen; tot se cretaris verkoos het bestuur zijn lid dr. Fa- bius, gen.-directeur van hel Gcm.-Zieken huis te Arnhem. In de redactie van hel maandblad (vacature wegens periodiek af treden van den heer Mendcs dc Lcon. Am sterdam) werd gekozen de heer dr. Wichc- rink, gen.-direclc-ur van het Universiteits ziekenhuis le Leiden. He ledental ging steeds vooruil in liet af-€ geloopen jaar. De geldelijke toestand van de vereeniging bleek zeer goed le zijn. De Democratische Partij. De Democratische Partij heeft te Amster dam vergaderd onder leiding van prof. Hee- ves, dio in zijn openingsrede uiteenzette dat een door een bemiddelingscommissie uit bei de partijen voorbereide fusie met den Vrij- zinnig-democratischen bond onmogelijk is geworden, omdat men het niet eens koa worden over den naam van de nieuwe ver eeniging. Het betrof de beteckenis die aan het woord „vrijzinnig" gehecht moest wor den. De vergadering heeft aan het inzicht van het hoofdbestuur baar goedkeuring ge hecht en verder besloten het volgend j iar aan de verkiezingen deel te nemen. Ook is eea beginseljirogram vastgesteld dat nader in een werkprogram zal worden uitgewerkt. Dit beginselprogram vermeldt als doel van dc partij het in toepassing brengen van de democratische bcginseleu in staat en maatschappij. Daarvoor acht de partij noodig het bren gen in één politieke organisatie van demo cratisch gezinde Nederlanders van verschil lende godsdienstige richting en het verbre ken van de tegenwoordige onjuiste politieke scheidingslijn, voor zoover deze nog wordt bebeerscht door de z.g. antithese. Het democratisch beginsel van dezen tijd, hetwelk te omschrijven is ah het beginsel der gelijkgerechtigdheid, vordert volgens dc Democratische Partij de verwezel ijking van o.m. de volgende wenschen: Publiek- en privaatrechtelijke, maat schappelijke en economische gelijkstelling van vrouw en man. 2. Democratiseering van den Volkenbond; versterking van zijn invloed en gezag. 3. Nationale ontwapening. 4. Volledige toepassing van het vrijhandel- stelsel. 5. Aanvaarding als eenig rechtsnoer voor de staatkunde ten aanzien van Nederlandsch lndië, Suriname en Curasao van het belang dier staatsdeelen zelf. Erkenning, overeenkomst de bedoeling der Grondwet, van Nederlandch-Indië Suriname en Curasao als zelfstandige deelen van den staat. 6. Volledige uitvoering van het grondwet tig voorschrift, dat ieder zijn godsdienstigo meeningen met volkomen vrijheid belijdt. Een congres van R.-K. Overheidspersoneel. In de groole zaal vaji bet Jaarbeurs gebouw le Utrecht werd gisteren een zeer druk bezocht congres gehouden van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel ter bespreking van hot verloop der po9itieverslechleringen van het Over heidspersoneel. Het congres werd o. a. bijgewoond door de Kamerleden C. J. Kuiper, C. Bul te, Dr. Dekkers, J. G. Suringh, benevens vertegen woordigers van het R. K. Vakbureau en ccn aantal geestelijken. De voorzitter, de hoer L. F. Guit, uit Haarlem, wees er in zijn openingswoord op dat hier meer dan 20 000 R. K. ambtenaren vertegenwoordigd zijn. Dit congres is een stuk roomschc actie voor zaken waar wij recht op hebben. j Het voortezen van brieven van baron Van Wijnbergen, Sasse van Usseli enz., dat zij niet aanwezig kunnen zijn, ontlokt aan het groole congres groote vroolijkheid. De voorzitter meent evenwel dat men over die brieven niet verwonderd moet zijn. (Op nieuw luid ge-laoh). Vervolgens sprak dc heer II. A. L. von Freytag Drabbe, uit Amsterdam. IJij zou lie ver hebben gesproken woorden van hulde en dank tot de vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, dan dat hij thans protest- woorden moet spreken. De woorden van mi nister Ruys de Beerenbrouck, gesproken bij dc motie-Gerhard, hebben ons smartelijk ge troffen. Het smart ons dat veel wat tot stand gekomen is en goed was thans wordt inge trokken. AI te keuren is dat men vaste maatrege len genomen heeft om uit een lijdelijke im passe te komen. (Applaus). Het offer had óók lijdelijk moeten zijn voor hel overheidspersoneel, doch dat men een salarisbesluit uillokt dat Iconen schept waarvan men niet meer leven kan, is van een christelijke regeering niet le begrijpen. Indien men een regeering krijgt due liet overheidspersoneel niet welgezind is, don zit het personeel aan die afschuwelijke re geling vast. Stel dal men dc correctie van 10 pet. ook in 1926 toepast, dan wordt dit in den grond een stopzetting van dc periodieke verhooging voor de gehuwden. Spr. onderwierp vervolgens de salarissen uit het nieuwe bezoldigingsbesluit aan cri- liek. Daartegen moeien we prolestecren, al léén protesteeren omdat we geen andere middelen daaTlegen hebben (beweging). We f, protestceren tegen de houdong der regeenng, legen die van de Tweede Kamerfractie (luid applaus). De besprekingen destijds met de fractie gehouden, waren bevredigend (ge lach) en we hadden toen de verwachting dat in het openbaar, in de Tweede Kamer daar van getuigd zou zijn geworden. Dat is niet gebeurd, misschien zuilen we liet nu hier hooren, waarom dal geluid niet vernomen is. Dat men wol eens offers moet brengen voor die eenheid, weten we, maar offers die tegen on3 geweien in gaan mogen we niet brengen (luid applaus). De motie-Van Schaik, die zoete moiae, was die houding niet waard. De minister van Financiën had ons reeds toegezegd dat, indien de middelen bleven vloeien, het aan da ambtenaren zou worden teruggegeven. Wij zijn echter alléén tevreden met een nor maal bezoldigingsbesluit en niet met aller lei lapmiddelen. Van de Tariefwei zullen de ambtenaren alléén nadeden hebben. Dc 'weinige sym pathie die de ambtenaren genieten moet men toch niet omzetten in te laag loon. Men treft in de eerste plaats de vrouwen en vooral de kinderen der ambtenaren. Minis ter Wester veld meende wel dal dlie kinde ren dan maar niet sludeeren moeten (hevig gefluit), doch wij verzetten ons toch tegen dergelijke meeningen. Dc toekomst der amb tenaren en hunne gezinnen is somber en donker. In onze actie voelen we ons geluk kig niet alleen, wij geloovon dat de christe lijke gedachte ten slotte toch zal zegevie ren. In hel tecken van liet Kruis zullen we dan ook ten slotte overwinnen Uuid ap plaus). De Voorzitter brengt vervolgens de vol gende best uursmotie in bespreking: „liet Congres, enz.: gehoord de bespre kingen; overwegende, dat de huidige regee ring het instituut van georganiseerd over lag in de af geloopen 3 jaren heeft gehan teerd op een wijze, tiie strijdig is met elke gezonde opvatting; dat de Regeering blijk heeft gegeven de tijdelijke f^nancieele moei lijkheden waarin de schatkist verkeerde, le willen opheffen door blijvende maatrege len welke uiterst natie el ig zijn voor hel Rijkspersoneel; dat de Regeering door de verschillende verslechteringen het rijkspersoneel heeft gebracht op een welvaartspeil beneden de grens van de redelijkheid overwegende voorts, dal de R. K. Kamer- club zich in het openbaar niet heeft uitge sproken legen het onredelijke, dat is gelegen in de regeeringsmaatregelen; spreekt haar bittere teleurstelling uit zoo wel over de regeeringsmaatregelen als over de houding der R. lv. Kamerfractie; en besluit, onder handhaving van haar program van actie met alle geoorloofde mid delen het daarheen te leiden, dat het on recht alsnog ongedaan gemaakt worde." Voor de discussie geeft zich een dertigtal sprekers op. Aangedrongen werd om in de motie op te nemen, dal de gemeenteclassifi- calie en de kindertoeslag teleurstelling hebr ben gegeven. Beiqogd werd, dat liet personeel hel be treurt, dat de hecren Kuiper en Yan Rijse- wijk hun stem in de Kamer niet hebben doen hooren ten gunste van het personeeel, hoewel zij daarvoor schriftelijk een lans voor de belangen van het personeel hebben gebroken in de „Volkscourant" enz. (Ge roep: Zeer juist 1) Tal van sprekers oefenon scherpe kritiek op de houding der Regeering en de R. K. Kamerfractie uit, waarbij liet congres meer malen onrustig wordt, terwijl alteeriei in terrupties door de zaal flitsen, aldus de „Tel.", waaraan wij dit ontleenen. Uit de vergadering wordt geëischt, dat het Kamerlid Suringh zal aftreden als redacteur van hel R.-K. Onderwijzersorgaan, en men brengt hulde aan rector Janssen, die niet als zoovele priesters.... (luid applaus). De Voorzitter belet spreker de priesters aan critiek te onderwerpen. Voortgaande, keurt spr. de houding van het meerendeel der R.-K. pers af. die „tegen beter welen in", de houding dezer z.g.n. Christelijke regeering verdedigt Spr. meent, dat dit alles in strijd is met de inhoud van de Encycliek „Rerum No varum". Gevraagd werd, waarom het altijd een sociaal-democraat moet zijn, die een inter pellatie aanvraagt Waarom doen onze Ka merleden dat niet? (Geroep: Dal mogen ze niell). Een andere spreker meent, dal de Regee ring zich van de motie niets zal aantrekken en daarom acht hij het beter, dal het over heidspersoneel zorgt, dat deze heeren het volgend jaar niet meer op het kussen ko men (luid applaus). Weer een andere -spr. meent, dal het over heidspersoneel de straat op moet, dat zal meer indruk maken dan alleen woorden. Een der sprekers wilde, dat een wetje ge maakt zcu worden, waarbij deze ministers als staatsgevaarlijk achter slot en grendel konden worden gezet. (Geroep: Ze zullen je wel voor zijnl) (Grootc vreugde). Colijn heeft op een vergadering in Roer mond den oorlog verklaard aan Rome. Dat komt omdat we democratischer zijn dan dc sociaal-democraten. (Luid applaus). Hierna beantwoordde dc Voorzitter ecnigc vragen. Dc bedoeling is ook om tegen de Pensioenwet actie te voeren. Spr. wil niet over deze regeering spreken, dat zou maar onaangenaamheden geven. (Groole vroolijk heid). Het denkbeeld v^n het houden van een groole protestdemonstratie zal het 'be stuur overwegen, al is spreker er niet zoo erg voor. De samenwerking met de andere bonden werd verbroken op het punt van den kindertoeslag. Een actie van onder-op is een gevaar voor de ambtenaren en hun gezinnen. Men zou het aangrijpen om lal van ambtenaren op straat tc smijten. Spr. is er legen, dat de ambtenaren dc straat op gaan en eens een uurtje staken. Ook spr. vroeg waarom Gerhard inlerpelleeren moest, doch thans gelooft spr.. dat GerhaTd le vroeg was. (Geroep- Dat zijn praatjes ach teraf!) Spr. meent, dal de deur thans nog niet gesloten is. (Geroep: Men moet ons eerst hel vertrouwen teruggeven). De zaak is nog niet afgcloopcn, dat hebben Kamer leden ons verzekerd. Laten we daarom zien of er nog niet iets te redden is. Het is nog niet uit, daarom moet men niet le vroeg kapittelen. Wc zullen blijven actie voeren lot hel gewonnen is. Vervolgens was hel woord aan den gees telijk adviseur, rector Janssen. Spr. wilde vóór de Kamerleden spreken omdat hij niet wilde dat men zou zeggen dat hij beïnvloed was. Ilij wees-er op dal onder de priesters de democratische richting de overheer- schcnde is. Spr. is medegeguan naar de Ka merfractie om haar meening le hooren over deze zaak. Spr. houdt wel vertrouwen in de fractie en werkelijk de deur is nog niet ge sloten. Spr. is het echter eens dat liet be zoldigingsbesluit gevaarlijk is omdat de grens ervan niet voldoende is afgebakend. Indien daaraan verbeterd kan worden wil spr. daaraan gaarne medewerken, evenals voorheen. Spr. heeft verwachliugen ten deze en hoopt dat de Kamerleden zullen verkla ren dat ze zullen trachten het bezoldigings besluit ongedaan le maken. Laat men die hoop in de motie uitspreken. (Luid applaus) De Voorzitter wil dit amendement aan vullen met do regeling De Wilde, want die deugt evenmin. De aftrek moet niet 15 doch 10 pCt. worden voor dc derde klasse ge meenten cn eveneens moet de pensiocnwel ongedaan gemaakt worden. Vervolgens voerde het Tweede Kamerlid Kuiper lieL woord. Hij erkende wel eens met meer genoegcb het woord gevoerd te hebben en onder aangenamer omstandigheden (be weging). Spr. meent dal men le veel fouten zoekt d&ar waar ze niet zitten. Hij wil niet verontschuldigen of verantwoording afleg gen, doch slechts het R.-K. Rijkspersoneel zeggen dal de Kamerfractie de loonregeling van het personegl als een groole en aanhou dende zorg beschouwt. Dat moet men in het oog houden. De staalslekorlen moesten ver dwijnen. (Geroep; Ten koste van onsl) en daarvoor waren maatregelen noodig en be zuinigingen. (Ten koste der kleintjes!). Spre ker gaat op die interruptie niet in. De indi recte belastingen gaan belangrijk uit boven de bezuiniging op de ambtenaren. De infla tie van den gulden moest voorkomen wor den (luid gelach). Men zie maar eens naar andere landen en daarvoor mogen wij de verantwoording niet op ons laden. Onder groot rumoer deelt spr. mede daf de loonon in Frankrijk met 25 pCL zijn ver hoogd en de duurte met 50 pCL en dien toe stand trachten we in ons land le voorkomen De Voorzitter protesteert tegen hét rumoer doch uit de vergadering roept men: „Moeten we dan alles slikken 1" De heer Kuiper wijst er op dat volgens de Grondwet de regeering de bezoldiging.der ambtenaren vaststelt. De Kamer kan alleen invloed uitoefenen. Was thans een conflict lusschcn Kamer en regeering gekomen dan was er Kameronbinding gekomen en daar om heeft dc fractie de motie-Van Schaick gesteld, waarin bepaald werd dat de bezol diging onvoldoende was. De motie "werd verworpen. Aan de andere zijde loert men op toenemende ontevredenheid aan de rech terzijde cn daaraan hebben de ambtenaren niets. Daarom nam onze fractie die houding aan. Zonder hartstocht moei men dus onze beslissing zien en dan zal inen lot de over tuiging komen dal een andere houding niet mogelijk was. We hebben daarmede onze inzichten niet prijs gegeven en wij hebben toch ineer invloed dan welke iinksche frac tie ook. Eenige wijzigingen zullen nog eens in het G. O. bezien worden en voorts heeft de minister verschillende bevredigende toe zeggingen gedaan. Spr. geeft toe dat niets vaststaat, doch als de regeering iels over weegt komt hel ook (luid rumoer cn gelach). Er is nog wel eenig perspectief, daarom moeten de organisaties hun actie voortzet ten, geen geinoedsoverwegingen laten over- heerschen, omdat de waarheid het over heidspersoneel alléén brengen kan waar het wezen moet (groole vroolijkheid en applaus) De Voorzitter constateert, dat de R. K. Kamerfractie hel overheidspersoneel nog niet heeft losgelaten en dat de fracie alles zal doen om onze wenschen ingewilligd te krijgen. (Groot rumoer). De Kamerleden knikken bevestigend. De heer Michielsen roept: „De deur is nog niet dichtl" De Voorzitter meende, dat het verlrou- wen in de Kamerfractie niet opgèzegd kan worden, omdat de fractie het in haar ziel met het overheidspersoneel een« is. (Ap plaus). Er moet gered worden wal te redden i9 en daarom moei de conclusie ever de frac tie uit de motie. Uil dc vergadering wordt aangedrongen de heelé verklaring in de motie le lalen staan, omdat wal de heer Kuiper gezegd heeft niets belcekendl De Voorzitter dreigt zijn functie neer te leggen indien dit wordt aangenomen. (De vergadering is zeer onstuimig). Do heer Van Fnjtag Drabbe meent, dat in de mnhc niet hel vertrouwen in de frac tie wordt opgezegd. Betreurd wordt alleen dat de fractie destijds niet openlijk gespro-, ken heeft. Over tic z.g.n. nietszeggende ver klaring van den heer Kuiper Ia spr. ver heugd. Laten we in de motie vragen om de medewerking van de R.-K. Kaïnerfractie. De motie werd aldus gewijzigd aange nomen. De heer De Bruijn van het R.-K. Vak bureau verklaarde vervolgens eveneens, dat het vertrouwen van het Vakbureau in deze regeering ook niet groot meer is. Het Vak bureau slaat onafhankelijk van de Kamer fractie .dus staal los van de houding der Kamerleden Door scherpe interrupties wordt dit uit de vergadering ontkend, hetgeen tot groot rumoer aanleiding geeft De heer De Bruijn zegt, dat het Vakbu reau ach Ier het R.-K. overheidspersoneel staat in haar rechtvaardig streven. De Voorzitter sluit daarna het congrc9. De Vliegtocht Holland—lndië. Van der Hoop seinde uit Rangoon aan het Haagsche Ancta-kantcor, d.d. 15 November: Wij zijn alhier aangekomen. Van het aan vankelijk voornemen om dcor te vliegen naar Bangkok zijn we teruggekomen, wegens de moeilijkheden op het traject Rangoon- Bangkok lastig tc passeeren bergen en geen landingsterreinen. Omstreeks 12 uur waren wij reeds boven de stad, maar van Weerden Poelman en ik vonden het vliegveld veel te klem ora te landen, en de omgeving niet vrij genoeg. Wij zijn daarom na lang zoeken gedaald op een race-terrein, vier kilometers noordelijker gelegen, dat wij groot genoeg oordeelden. De landing geschiedde best en van Weerden Poelman, v. d. Brocke en ik maken het uit stekend. Toestel cn Leven-motor houden zich voortreffelijk. Maandag (dus heden) vliegen wij naar Bangkok. Voor den Provincialen Bond van Zie kengeld uilkccrende Vereenigingen in Zuid- Iio! land, die vergaderde in de bioscoopzaal van hel gebouw Veritas le Den Haag heeft het Tweede-Kamerlid de heer J. R. Snoeclc Ilenkeinans gespreken over het vooront werp-Ziektewet van minister Aaibeise. De vergadering nam een motie aan, waar in o. m. werd uilgesproken, dat het voor-, ontwerp uiterst willekeurig is geschied, dat hel gekozen systeem verwerpelijk is voor da verzekerden en buitensporig duur voor da risicodragers bij een collectieve ziekteverze kering lal van arbeiders buiten de verzeke ring zullen vallen. Tn deze motie wordt voorts aangedrongen op invoering der Ziek- tcwct-Talnia cn instelling ecner commissie zooals het N. V. Z. don minister in 1918 heeft voorgesteld. Aan de Eerste Kamer der Staieji-Gene- raal heeft het Verbond v. Ned. Fabrikanten- vereenigingen een adres gezonden over art. 28 der Arbeidswet. Het Verbond verzoekt de Kamer haren invloed te willen aanwentien, opdat thans binnen den kortst mcgelijken lijd zal wer den voorzien in de bedenkelijke leemte, ont* slaan dcor hel buiten wcrkiDg komen van art. 26 der Arbeidswet 1919. -Onder voorzitterschap, van den heer G. Zieverink uit Rotterdam is gisleorcn te Den Haag gehouden een demonstratief con gres van den Central en Bond uit het trains-' porlbedrijf. 100 aJdeeüngen waren tegen woordig. Het woord werd geveerd door de heeren Braubigam, die een debat over den arbeidstijd inleidde. Volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: Do Centrale Bond van Transportarbei ders: in Congres bijeen, cojistaleerenda da schromelijk lange arbeidstijden, die in dö verschillende deelen van hel Iransporlibe- drijl nog altijd beslaan; van oordeel, dat de arbeiders in dene be drijven werkzaam, dringend béhoefte heb ben aan bescherming door middel von d« wet; overwegende, dat bij overeenkomst, lus schcn werkgevers- en werknemerzorganislj tics gesloten, in het havenbedrijf reeds lang de 48-urige werkweek is ingevoerd, terwijl tie Stuwadoorswet nog 60 uur per week toe laat; dringt er bij de regeering en volksverte genwoordiging met de meeste Idem op aan, om ten spoedigste de toepassing der bepalin gen van de Arbeidswet 1919 in het trans portbedrijf te bevorderen, en voorts de bepa lingen van de Stuwadoorswet, aangaande den arbeidstijd, in overeenstemming te bren gen met die der Arbeidswet; roept de transportarbeiders van Neder land op, zich krachtig aaneen te sluiten in den Centralen Bond, voor den strijd legen werkgevers cn regeering Ier verovering van den S-urendag. Tot slot was het woord aan den heer R. Stenhuis, voorzitter van hel N. V. V, In een onderhoud met den directeur der K. L. M., de heer Plesman, deelde hij o.m. het volgende mede: De vooruitgang in het aantal vlieguren blijkt uit de volgende cijfers: 1921: 2500; 1922: 3000; 1923 4000, terwijl men voor 1925 naar schatting op 5400 vlieguren zal komen. De instelling van een pakketdienst lu3J schcn Rotterdam en Amsterdam is in over* weging. Gedurende het winterseizoen blijven w lijnen van de K. L. M. op Londen en Parij* gehandhaafd, en evenzoo de door buitenland-* sche maatschappijen onderhouden dieDstefl Omtrent den aanleg van het nieuwe vlieg veld te 's-Gravenhage zeide hij het vob gtnde-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6