AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Maandag. Amicitia (Breestraat).: Ned. Maatschappij ▼oor Nijverheid en Handel, dep. Leiden, voordracht van prof. Van Eysinga, over Nederland en het werk van Genève. 8 uur nam. Leidsche Schouwburg: Opvoering van „De Opschepper", door ,,Hefc Schouwtoo- necl" 8 uur nam. Stadflzaal (kleine zaal)Concert, te geven door Julia en Johannes Röntgen. Den Haag (Dierentuin): Holland—Enge- land-boksmatch, o.a. Piet van der Veer Harry Drake. Dinsdag. Gebouw Morschweg 59: Lichtbeelden - avond, spr, dr. J. G. van Es-, 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Openbare voor dracht en filmvertoonmg over de Maggi's producten; nam. halfdrie en 8 uur. Valkenburg. J. Weitkamp voor de Chr. Hist-. Kiesver. 7J/£ uur. Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken"Ledenvergadering in het gebouw der Vakschool, Rapenburg 43to 4 uur nam. Stadszaal: Concert van het Utrechtscb Stedelijk Orkest; 8 uur nam Dagelijks: De Lakenhal: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen door Willy Sluiter. Leidsche Volkshuis: Ned. Ver. Schoon heid in opvoeding co onderwijs, afi. L:iden en omstreken; tentoonstelling van artistieke prentenboeken; 12 tot 22 November. De apotheek van „Hulp dei Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17^tot en met Zondag 23 November waargenomen door de apotheken van de heeren Q. F. Reyst, Stcenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. ten) ziet men van zijden of satinetlapjes, schitterend gebatikte kleedjes ontstaan, die gebruikt kunnen worden als zakdoekje, lampekapje, teacosy e.d. Voor deze demon stratie, welke plm. 2 uur duurt, kan men gratis kaarten bekomen Noordoinde 50. Op uitnoodiging van de English As sociation in Bolland, zal prof. H. B. Charl ton, hoogleeraar aan de Universiteit te Manchester, op Vrijdag 21 November hier ©ene lezing houden over Poetry and the Pïainman. Van de Leidsche schietvel-eeniging „Willem Teil" ontvingen wij het preg amma voor den feestavond op a.s. Zaterdag in de Graanbeurs, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging. Wanneer we afgaan op den inhoud van het programma, belooft het zeer zeker e?a recht genoeglijk feest te worden. We twijfelen niet of deze avond zal, evenals de van den zomer gehouden, natio nale schietwedstrijd, een vlot en alleszins gunstig verloop hebben. Gistermiddag, ongeveer 1 uar, kwam de auto van den heer Gr., de Narmstraat uitrijden. Op hetzelfde oogenblik reed de tram-trein naar Schcveningen ook voorbij. De auto werd van achtef gegrepen. De banden sprongen en de achterwielen waren deerljjk gehavend. Op verzoek Yan dtn commissaris van politie te Haarlem is alhier aangehouden door de politie zekere R., verdacht van diefstal van een rijwiel, een horloge en eenig geld. Na afloop van het onderzoek xal R. naar Eindhoven overgebracht wor den, waar hij zich ook nog voor verschil lende vergrijpen zal hebben te verant woorden. Zaterdagmiddag is door ds politie aan gehouden de 19-jarige R., wegens verduiste ring van oen rijwielband op de markt. By do politL is aangifte gedaan van het feit, dat muntgaslichters hun slag hebben geslagen in een perceel in de Hausen- slraat alhier. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe- ding en Gchoolkinderkleeding" van de ver siering Stationsweg—Steenstraat, het over schot van f 13.44. In de Stedelijke Werkinrichting alhier zïju in de afgeloopen week opgenomen 203 volwassenen en 12 kinderen, in totaal 215 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 50-jarig jubileum Jacob Gats. Aan Flarden, tooneel- spel in 4 bedrijven door Top Naeff. Gisteren hadden we een gouden jubilaris in ons midden. Een feit waaraan slechts heel 'betrekkelijk aandacht is geschonken tengevolge van allerlei omstandigheden, waarin we ons niet zullen verdiepen. Zulke beschouwingen achteraf geven immers wei nig. Beter i9 vooruit tc zien en dit doende, spreken wij de hoop uit, dat Jacob Cats nieuwe toevoer van leden van allerhande slag, werkende, steunende, enz: zal erlan gen, opdat deze vereeniging weer meer op den voorgrond moge treden. Een vereeni ging met een zoo roemruchtig verleden gezien de tropheeën aan het vaandel is daarmee niets te veel gezegd en met een bestaansrecht en bestaansmogelijkheid als gisteravond nog bleek, mag niet doodbloeden Moge met dit gouden jubileum voor Cats een nieuwe periode van bloei worden in geleid! Hel eerst noodige daarvoor is de reeds geschetste toevoer van frisch tooneel- bioed. Want de oud-regisseur, de heer Laban wees daar zoo terecht op al heeft Cats gisteravond een mooi succes behaald, zij dankt dit succes toch aan oudere leden, wier taak moet worden overgenomen door jongere. Kom, er zijn toch nog liefhebbers van tooneel genoeg, nietwaar? Do schouders er onder 1 Succes, welverdiend succes heeft de jubi- laresse behaald met Top Naeff's door dilet tanten zoo algemeen gewaardeerd tooncel- werk „Aan Flarden". 10 jaar geleden had Cats het ook reeds ten looneele gebracht, zij herhaalde dit nu met de voornaamste rollen nog in dezelfde handen. Daardoor zagen wij, die Cats nog slechts een jaar of vijf gade slaan, de vereeniging op grooterc kracht dan anders en wij begrijpen nu ook, dal men dit stuk aandurfde, waarlegen met de gewone spelers en speelsters wel eenige bezwaren zouden zijn geweest. Voor hel huidig ge slacht is het als het ware een prikkel te meer ,om goed aan te pakken, niet willende onderdoen voor dat yan wat ouderen datum. „Aan Flarden" is over 't algemeen goed gegeven en de diverse rollen zijn mooi over het voetlicht gebracht. Hier en daar zouden we nog kunnen wijzen op kleine tekortko mingen, maar bij dit gouden feest zullen we dat niet doen. Waar de algemecnc indruk immers zoo bij uitstek gunstig was, achten we dat bij zoo'n jubileum ongcwenscht. Noemen willen we speciaal dr. Verhuist, zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn schoon zuster. Zij vormden een goede kern, waar omheen de rest zich voldoende groepeerde. De inzet was van Nini wat zwaar, terwijl dr. Verhuls in hel 2e bedrijf, wanneer zijn geluk aan flarden gaat, ietwat meer had kunnen verdragen. Warm applaus van een prachtig bezet Huis was een welverdiende belooning voor Cats' prestaties. De dames-speelsters werden naar belmoren in de bloemen gezet. Na afloop had nog een kleine huldiging plaats. Namens de schouwburgcommissie overhandigde de heer Vijgh den voorzitter een prachligen kranS, terwijl hij de beste wenschen uitsprak voor de zoo roemrijke vereeniging. De heer Keulemans kwam met een tweetal kransen, een voor den voorzit ter, den heer van Oerle, ee nvoor den pen ningmeester, den heer Van Brussel, die 127a jaar hun bestuursfuncties bekleedden. Dit als dank der leden voor alles, wat zij voor de vereeniging hadden gedaan. Ten slotte volgde nog het opwekkend woord van den heer Laban, reeds gememoreerd en ook wij besluiten met den wensch. dat Cats moge bloeien en groeien tot in de lengte van dagen. Sappho vulde als altijd aangenaam de pauzes. Katwijk. De los werkman bij den N..Z. T. M., Schaap alhier, had het ongeluk bij de halte „Tol" van de in beweging zijnde werk- tram tc vallen, Terwijl de tram doorreed werd hij door anderen met een bloedende hoofdwonde opgenomen en in de directiekeet van hel' in aanbouw zijnde ziekenhuis dei- Ver. Katwijkschc Ziekenverpleging binnenge dragen waar de intusschen ontboden genees heer dr. Ilueling de eerste hulp verleende. Vandaar is S. naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig bij de opening de heer Grimber gen die echter later ter vergadering kwam. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, bur gemeester. l)e vergadering wordt geopend met gebed. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering vastgesteld. Vervolgens deed de voorz. mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder ccn missive van Ged. Staten waarin zij aanraden de tcening voor het Ziekenhuis in 40 jaar af te lossen en niet in 20 jaar, zooals door den Baad was besloten. Hoewel de voorz. niet een voorstander is van leeningen op langen termijn, stellen B. en W. toch voor in overeenstemming met het advies van Ged. Staten le besluiten. Dit besluit wordt na eenig debat goedgekeurd. Een missive van Ged. Staten met betrek king tot een post op de begrooting 1924 en disposities van dit college houdende goedkeu ring van genomen raadsbesluiten. Kennisgeving van verschillende personen in de vorige vergadering tot cenigerlei func tie benoemd dat zij deze benoeming aanne men. Een adres van den heer De Ruiter Zijlker houdende verzoek inzake het berijden van 'n pad van den Waterloop tot den Acaciaweg met zijn auto voor het bezoeken van patiën ten, hoewel dit pad voor het gewone auto verkeer gesloten is. B. en W. stellen voor deze toestemming te verleenen. De heer Meerburg vraagt hoe het met de andere doctoren staat. De heeren Hauwaart en Van der Zwan maken eenige opmerkin gen. De laatste wil ineens besluiten dat ook andere doctoren slaat. De heeren Houwaart verleend. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar, zoodat daartoe met algemeen<? stemmen besloten wordt. Eindelijk deelde de voorz. mee dat de rio- leering van de Zuidstraat waarvoor f7500 was uitgetrokken, f 1400 minder heeft ge kost. Dit bedrag willen B. en W. voor een andere slraatverbelering der rioleering ge bruiken. Daartoe wordt na een opmerking van den heer Houwaart besloten. Alsnu kwam aan de orde een voorstel van B en W. tot verhooging der bezoldiging van den hoofdopzichter en opzichter. B. en W. wenschen het aanvangssalaris van den hoofdopzichter en dat van den opzichter te verhoogen ieder met f300. Het salaris van den hoofdopzichter zal dan bedragen f2900 en dat van den opzichter f 2GOO. In hun toe lichting zeggen B. en W. dal beide ambte naren zeer verdienstelijk werk doen en voor de gemeente veel hebben verdiend, terwijl hun salaris niet noemenswaardig is verhoogd Het voorstel wordt bestreden door dc heeren van Leeuwen, W. van Beelen Wz., Van der Zwan en Van Tongeren, die tegen de ver hooging pleiten op verschillende gronden. Zij meenen dat het nu geen tijd voor verhooging is. De heer Meerburg wil, hoewel hij ook be zuinigen wil, met B. en W. meegaan omdat deze ambtenaren zooveel werk doen. De heer Houwaart, die ook gaarne bezui nigt wil intusschen, hoewel noode met B. en W. meegaan. Hij stelt echter voor om de voorgestelde verhoogingen le geven in den vorm van periodieke verhoogingen. Bij een mogelijke vacature' zou men dan het bedrag lager kunnen stellen. De wethouder, de Keer Ouwehand verde digt hel voorstel, door de verschillende be strijders te beantwoorden. Het geldt hier niet een gewone verhooging, maar een ver hooging, die hen te lang i9 onthouden. De voorzitter vult de verdediging van den wethouder nog aan-met te wijzen op het laatste bezoldigingsbesluit, waarin salaris sen van ambtcanren met deze functionaris sen gelijk nog hooger zijn. Het denkbeeld van den' heer Houwaart verwerpt de voor zitter op verschillende gronden. De heer Van Tongeren blijft er zich tegen verklaren. Hij beziet de zaak uit het stand punt van den middenstander en" den vrijen handel. De heer Ouwehand (wethouder): Het brood is al weer inet 2 cent opgeslagen (gelach). De heer Van Tongeren (die bakker van beroep is), zal daarop later wel antwoorden. Hij stelt nu een motie voor om dc behan deling van dit voorstel uit te stellen tot de behandeling- der volgende begrooling. Dit voorstel wordt met 8 legen 7 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren W. v Beelen Czn., Wouda, VV. van Boelen Wzn., Van Tongeren, Van Leeuwen. Van Duvn. Van der Zwan en Grimbergen. Tegen stemden de heeren R Ouwehand, L Kruyf, v d. Perk, dr. Van Walsem Mecrburgér, Parlevliot en Houwaart. Hierna kwam de"hogrooting in behande ling. Van de gelegenheid tot het Voeren v*n algemeens beschouwingen werd door geen der leden gebruik gemaakt. De voorzitter steldé nu allereerst de be grooling van de Gasfabriek aan de orde, waarover door verschillende leliën eenige opmerkingen werden gemaakt of vragen ge steld, welke door den wethouder Kruyt wer den beantwoord. De voorzitter deelde mede dat de gasprijs nu wordt voorgesteld op f 0.12 per kub. M. of één cent lager als thans. Wordt de b - grooling aangenomen, dan zullen B. en W. in dc volgende vergadering dahrloe een voorstel doen. De begrooting wordt nu na eenige ge dachten wisseling aangenomen met ontvang sten en uilgaven op f 28.912. Bij de behandeling van de begrooling van het Waterleidingbedrijf breekt de heer Van Duyn een lans voor drinkbakken voor paar den zooals le Leiden. De voorzitter zegt, dat er voorloopig ccn zoo'n bak zal worden geplaalst. Nadat ook nog. andere leden opmerkingen hadden gemaakt 'wérden de gewone ont vangsten en uitgaven dezer begrooling vast gesteld op f 31.559.93 en die van den kapi- taaldienst op f U00Ö in ontvangsten en uit gaven Hierna kwam de begrooting van het Elec- tricitcitsbedrijf aan de orde. B. en W. deel den mede, dal blijkens deze begrooling de straatverlichting Zal vermeerderd worden met 11 lantarens le Kalwijk-aan-Zee en 2 aan Katwijk-a.-d.-Rijn. De heeren Houwaart en Parlevliet be pleitten nog de plaatsing van een lantaren bij het Zcehospitium. De Voorzitter meent, dat hel Zeebospiüum maar eens aan de commissie voor dit Be drijf daartoe een verzoek doen moet. Die zal liet dan in ernstige overweging nemen. Deze begrooling werd daarop vastgesteld: de gewone ontvangsten en uitgaven op f 02.4-35,75 en die van den Kapitaaldiensl op f31.000 in ontvangst en uilgaaf. Bij de begrooting van het grondbedrijf voert alleen de heer Van Tongeren alge- meene beschouwingen. Er wordt door de Commissie een reclameboekje uitgegeven. Hij zou wenschen, dat de Commissie hir,:- bij voeling hield met Vreemdelingenverkeer. Vreemdelingenverkeer is hier het meest aan gewezen lichaam. Daarbij wordt ook h.et particulier initiatief gediend. Nu krijgen wij (wee boekjes, wat niet noodig is. De middenstand moet tweemaal adverteeren. Na een vrij fel antwoord van den wet houder, den heer Ouweliand en den Voor zitter, stelt de heer Van Tongeren eeo motie voor, om met het oog op een doel treffende reclame een commissie te beno*.-. men, beslaande uil;drie personen: een lid van liet Dag, Bestuur, één lid van Vreem delingenverkeer en één middenstander, die de zaak der reclame te zamen regelt. De heer Van dor Perk is tegen deze mo tie. Wij moeten de commissie niet vast koppelen aan V.V.V., zcide hij. De heet Wouda voelt op practisehe gron den wel iets voor het denkbeeld van den heer Van Tongeren. Als men één boekje uit geeft is dat veel goedkooper. De heer Houwaert voelt er ook wel iets voor. Wethouder Ouwehand wijst er nog op, dat de hoekjes een geheel verschillende strek king hebben. Het boekje van de Commissie voor het Grondbedrijf wordt slechts eenmaal uil gegeven, terwijl Vreemdelingenverkeer elk jaar weder met zulk een boekje komt. De heer v. Leeuwen, die ook eerst mri het denkbeeld van den voorsteller der motie meende te kunnen meegaan, is door het be loog van den Wethouder tot andere gevoe lens gekomen. Hij dringt er bij den heer Van Tongeren op aan de motie in te trekken. De Voorzitter raadt den heer Van Ton geren hetzelfde aan. Deze besluit na een uitvoerig betoog daar toe, waarna ook deze begrooting wordt aan genomen. Het totaal van den gewonea dienst in ontvangsten en uitgaven ie f7138.0272. en die van den kapitaaldienst f 11122.93, in ontvangst en uitgaaf. Thans kwam men tot de gemeentobegroo» ting, 't Eerst werden de uitg-aven behan deld. Bij de post: „Jaarwedden burgemees ter en secretaris", vraagt de heer Van Leeuwen of nog nimmer een antwoord van Ged. Staten is ingekomen op het verzoek van den Raad om de salariwen van deze ambtenaren te verlagn. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval i». De heer Van Leeuwen vindt dit niet be hoorlijk en de heer Van Tongeren wenseh- te weder een motie te dezer zake in te die nen, wat hem ernstig door den wethouder, Ouwehand wordt ontraden. Ten slotte wordt een voorstel van den heer Van Leeuwen met algemecnc stemmen aangenomen, waarbij wordt besloten dat B. en W. alsnog een schrijven aan Gedeputeer de Staten zullen richten om antwoord. Bij dc post: „Salarissen politieambtena ren" leest de heer Yan Tongeren een arti kel uit het tijdschrift „Antirevolutionaire Staat/kunde" voor, waarin de rechten en plichten van den Burgemeester alshoofd dcr politic en zijn verantwoordelijkheid tegen over den Raad wordt uitééngezet. Hij geeft dit. Burgemeester en Raad in overweging. De Voorzitter antwoordt daarop niet. De heer Wouda constateert dat dit schrijven zijn optreden in den loatstcn tijd inzake de politic rechtvaardigt. De heer W. van Beelen Czn., vraagt of do nachtwaker ook gewapend is. De Voor zitter zegt. dat hij voorzien is van een re volver wat sommige leden echter nog be twijfelen. Do heer Yan Duyn bepleit de plaatsing van nog een politienosthuisje, wat nader zal worden overwogen. Rij het hoofdstuk ..Volkshuisvesting" be pleit dc heer Van Tongeren het bouwen van goedkoooe woningen De heer Houwaart wil ook graag den arbeiderswoningen-bouw bevorderen, maar men moet ze niet te klein bouwen. De voorz. meent dit ook, de arbeider mag niet te zuinig zrji op de huur# Een zesde van zijn loon kan hij daarvoor besteden; wat de heer Van Duyn te hoog acht Bij den post: „onderhond van straten en pleinen", stelt do heer Houwaart voor om de Bestevaarstraat. een der oudste der hoofdstraten met klinkers t^ bestraten. wil dan de bestrating van het Duinwogpad erz. uitstellen. Dit uitstel wordt door de heeren Meerburg en Wouda bestreden. Dc wethouder Ouweband sluit zich daarbij aan en hoewel erkennende, d9 de herbestva- ting van de Bestevaarstraat noodig is, zegt hij ,dat B. en W. niet alles tegelijk kunnen doen. Wil men f50.000 voor bestrating voteeren, dan is dit den wethouder goed, maar dat zal de Raad niet willen. De heer Houwaart verdedigt z"gn voor stel nader, waarop de wethouder repliceert dat B. en W. dit fcnkbeeld gaarne nader zullen overwegen. De heer Van Tongeren meent ook, dat hoofdstraten vófir moeten gaan. De voorz. zegt nog, dat inderdaad B. en W„ als er een fonds voor kan worden gevonden in den loop van het jaar nog met een voorstel tot bestrating van de Rectevaarstrrat zullen komen, waarbij de lieer Houwaart zich neerlegt. De vergadering wordt nu tot halfdrie verdaagd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc schadevergoeding het bezette gebied. Dc agent voor de scliadevergocdingebta lingen publiceert het overzicht der inkomsten en uitgaven over Sept-Oct. De inkomsten hebban bedragen 1 GS.712.57Y gouden mar ken, waarvan meer dan 143 millioen aan de staten, die recht hebben op schadever goeding, betaald zijn. Voor Frankrijk is ais uitgaven geboekt 60.8 millioen, Enge land 37.1), België 15.8, Italë 13.4, Servië 3 3. In een brief aan Marx stelt Gilbert vast, dat de agent voor de schadevergoedings betalingen en de commissie van overdracht bjj uitsluiting het recht hebben de verdseling van gelden uit de annuïteit volgens het plan der deskundigen te regelen en te controlearen en dat Dnitschland dus geen aanspraak kan maken, dat bedragen, die in Engeland of in Frankrijk op grond der Reparation recovery act geheven worden op de annuïteit goed geschreven zullen worden. De booge intergeallieerde Rijnlandoom- missie heeft verordend, dat de exploitatie der spoorwegen in het bezetta gebied door de regie zou worden overgedragen aan de Duitsche Mij. op 16 Nov. om 6 uur en aidus beeft plaats gehad. Zij beeft ook, na overleg te hebben gepleegd met de militaire overheid, een verordening uitge vaardigd om de militaire controle te regelen op de spoorwegen in het bezette gebied en die het regime van voor 11 Jan. 1923 aan den nieuwen toestand aanprst, die door bet protocol van Londen in het leven ge roepen is. De in het Saargebied ontslagen Micumar- beiders zijn in groot aantal naar het Saar gebied getrokken, waar zij de heerschenda werkloosheid nog komen vergrooten. De autoriteiten hebben daarom een motie aan genomen, waarin de regeeringscommissie verzocht wordt met alle mogelijke middelen den intoeht der Micumarbeiders te beletten. Zoo niet, dan zullen stappen bij den Volkenbond gedaan worden. DUITSCHLAND. Loon-actiss, De arbeidersconfliclen bliiven aan de orde van den dag. Weliswaar is de slaking in de Rijnhavens voorkomen, daar de arbitrairs uitspraak is aanvaard, maar de onderhan delingen bij de posl en bij de mijnen zijn afgebroken. De rijksregeering deelt mede, dat de amb tenaarssalarissen vermoedelijk met 1 Decem ber zullen kunnen worden verhoogd, ten gevolge van de verbetering van den algj- meenen economischen toesland en vooral van het feit, dat het evenwicht op de be grooting thans eindelijk is hersteld. De eigenaars der Berlijnsche bioscoop- schouwburger hebben beslolen deze op 1 Dec. te sluiten, indien de amusemenlsbelu. ting niet verlaagd wordt Alle bedienden opgezegd. FRANKRIJK. Verhooging posllarievej. De Fraiiiche regeering heeft voor liet bin. nenland de posttarieven verhoogd, waar, door zij jaarlijks een hoogere bate van 55 millioen francs denkt te verkrijgen. ENGELAND. De oneenigheid der liberalen Zagloel pasja treedt al, doch blijft weer. Naar aanleiding van het protest van het liberale Lagerhuislid Wegdwood Benn te- gen de verwachte benoeming van Lloyd George tot leider van dc liberale fractie, spreken vele andere liberale Lagerhuis! eden zich in de pers len gunste van Lloyd George viel. Lloyd George zeil heeft in de „Daily Chronicle" geant,vooi\l op de beschuldiging gen, door Wedgwood Benn geuit. Rij ver klaart o.a.: Indien de oude wonde der ver, deeldheid in dc partij weer zou worden ge opend, zou dit voor de liberalen noodlottig worden. Hel is allesbehalve eerlijk, de een heid te aanvaarden zoolang men er zijn voordeel in ziet en haar daarna weer U verbreken. Een eerlijk man, cbe bezwaren heeft tegen hel samengaan van de belde vleugels der parlij, zou deze in Novembet 1923 Hebben geuit en er niet mee hebben gewacht tot na twee algemecnc verkiezin gen, waarbij de liberale candidaten werden gekozen door samenwerking der belde groe pen in de partij. Plotseling is,in Egypte een regeeriugs- crisis ontstaan en weer verdwenen. Zaterdagmorgen werd plots bekend, dal Nessim, de minister van Financiën, ontslag' had genomen en Kaïro had verladen. Kort na het middaguur ging het gerucht, dat ook de premier, Zaghloel Pasja, den koning zijn ontslag had aangeboden. Toen om vijf uur de zitting van het par- lement begon, was de geheele stad in groote opwinding GTOote demonstraties van stu, den ten en anderen trokken door- de stTalen naar de woning van den premier en van, daar naar het parlement. Op den weg van Zaghloel's woning naar het parlementsgebouw was zooveel publiek op de been. dat de politie moeite had om ruim baan le maken voor de auto waarmede de premier zich naar het parlement begaf, Toen de premier met de andere ministers de Kamer binnenkwam, werd hij door de opge stane meerderheid met een stormachtige ovatie begroet De oppositie bleef zwijgen. Bijna onmiddellijk na aankomst stond de premier op en legde een verklaring af. waar in hij zeidc, 0111 gezondheidsredenen le zul len aftreden als premier. Hij hoopte even wel als gewoon lid van de Kamer een nieuw gelukkiger leven tê beginnen. Te midden van de toejuichingen der Kaf r.icrif-den gingen de premier en de amderel ministers naar den Senaat, waair eerstge-l noemde een zelfde verklaring aflegde. I In beide Kamers was de verrassing zóó groot, dat men besloot, de zittingen onmid dellijk le verdagen. Te voren hadden beide Kamers nog een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De Senaat nan nog een motie aan, waarin den koning vet, zocht wend, het ontslag van den premier niat te aanvaarden. Intusschen was de premier naar zijn wo ning teruggekeerd. Daar kreeg bij bezoek van verschillende Kamerleden, die hem op helderingen vroegen omtrent zijn ontslag aanvrage. Nadat er eenige pressie op hem was uit geoefend, stemde Zaghloel er in toe, nog maals in de beide Kamers te komen, om den toestand te bespreken. Den geiheelen avond was Kaïro in groote opwinding. Overal zag men oplocli'en op straat. Aan alle scholen werd gestaakt: de slu- denten marcheerden door de straten en juichen Zaghloel Pasja toe. De ambtenaren aan liet ministerie van Financiën legden het werk neer, en de em ployés van hel departement van Onderwijs verzamelden zich op het binnenplein van het departementsgebouw, waar redevoerin gen werden gehouden, waarin besloten werd, een deputatie naar den koning te stu ren om hem te verzoekenl, Zngliloel's ont slag-verzoek at te wijzen. De menigte bestormde de bureaux van een humoristisch geïllustreerd blad, da! voortdurend carieaturen van Zaghloel heeft gegeven. Zij vernielde het interieur, wierp de ruiten in en verbrandde don papiervoor- raad. De politie joeg de aanvallers uileen. Na een iangdurig onderhoud met den ko ning heeft Zaghloel Pasja zijn ontslag-aan vraag ingetrokken en keerde dn rust terug. Wat er precies aan de hand is geweest? Het is nog onbekend. Hij schijnt gezinspeeld te hebben op intriges in eigen partij, mair 't is vaag. zeer vaag OOSTENRIJK. Tarief ver hooging Van 1 Januari af zal het tarief voor rei- zigersvervoer op de Oostenrijkache spoor wegen met 30 procent verhoogd worden. ITALIË. t Een goedkoops overwinning. De Kamer heeft met 315 tegen 6 stemmen een motie aangenomen, die de buitenland- sche politiek der regeering goedkeurt. De re- geering had de kwestie van vertrouwen J«' steld. Men weet dat de opposilie niet in d» Kamer verschenen is. zoodat deze overwin, ning niets zcgl. Giolitti schijnt inderdaad tegen de rege ring stelling te zullen nemen. RUSLAND. vr I Kr ai sin gaian1 Krassin is nu officieel tot gezant ta Piri!j I benoemd. Hij blijft tevens volkscommisnnm voor den buitenlandschen handel. 'J fl TURKIJE. Ellende onder de Griekeche Toil" I De correspondent van de „Chicago ft bune" te Konstanlinopel beschrijft inI blad den vreeselijken toestand der uit T™" I

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2