LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 November Derde Blad. Anno 1924, BINNENLAND. benig Agentschap voor Leiden bn Omstreken: h45.v.i,uijkbn:.nieuwer]jkb7 TWEEDE KAMER. FEUILLETON. Hg. 19842 De vliegtocht NederlandIndië. Van der Hoop seint uit Calcutta aan Ancta, dat na de landing aan de bemanning yan de F. VII een allerhartelijkste ontvangst ]i ten deel gevallen vanwege de Holland- sche kolonie aldaar. Het weder blijft zich uitstekend houden. De bemanning verkeert in den besten wel- itand. Vliegtuig en motor bevinden zich in uitnemende conditie. Hedenmorgen zijn de vliegers vertrokken naar Akyab. De volgende routes zijn dus nog af te leggen: Calcutta-Akyab, 710 K.M. Een nieuwe reeks van moeilijkheden wacht na Calcutta onzen vliegers. Daar is allereerst de Ganges- delta, die een gebied omspant, wel even breed als Nederland: laag en vaak moeras sig, overal begroeid met wouden, zoo goed als niet bewoond, tenzij men de ontelbare tijgers, krokodillen en dergelijk ongedierte als bewoners wil aanmerken. Ook verderop is de kust begroeid en heuvelachtig, zoodat .jen noodlanding weinig kans van slagen heeft. Het vliegveld te Akyab, in Engclsch Burma, is klein en slecht. AkyabRagoon. 770 K.M. Weinig meer bemoedigend luiden de gegevens over deze route. Wat de kust betreft, geldt ongeveer hetzelfde als voor den tocht tot Akyab. Bo vendien heeft Rangoon, -eveneens in En- gelsch Burma, een buitengewoon slecht landingsterrein, een race-baan omringd door boomen en huizen. Er zal 'inderdaad alle stuurmanskunst worden Vvrgd van onze vliegers, om deze raoeilijkhc^-'C. te boven, tc kernen. - Rangoon ligt aan dei mond van den lr- rawaddy. Van der Hoop heeft verschil len de Engelsche kaarten en fotografische op namen, waardoor hij flink gesteund wordt. De Engelschen zelf bezigen liier bijna uit sluitend watervliegtuigen, die natuurlijk de race-baan niet behoeven te gebruiken om te landen, zoodat uitsluitend wordt ..gere serveerd' voor aeroplanes. RangoonBangkok, 790 K.M. Via een 1000 M. hoogen heuvelrug komen de vlie gers thans in Si am. Bangkok is uitstekend voorzien van alles, wat een vliegtuig noodig heeft; het terrein de hangars, enz. zijn uitstekend in orde. Bangkok—Scngora, 865 K.M. Recht naar het Zuiden gaat dan de F VII het Malakka- schiereiland af lot Sengora in het Zuidelijk ste deel van Siam, waar een Indisch vlieger de onzen tegemoet komt, om als gids van dienst le zijn. Het terrein in Malakka is be groeid-, er zijn voel rijstvelden; de kans op een goede noodlanding is niet groot. Sengora—Medan. Nu zijn we in Indië. Van de ladingsterrcincn in Indië is nog niet veel bekend in Holland; men weet, dat in Medan de Deli-maatschappij doet, wat het gouvernement verzuimde te doen: een be hoorlijk vliegveld aanhóggen. Over Padang wéét men niets; de route is trouwens niet definitief vastgesteld na Sengora; wellicht bVst men Munlok, om 'vandaar naar Ba- fa\*a te vliegen. Gedep. Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dcelen mede, dat hun collego zal bestaan uit twee afdcelingen en dat de werkzaamhe den dier afdeclingen zijn verdeeld als volgt Afdeeling A: provinciale en gemeentelijke financiën, provinciaal personeel, belastingen bezolaing gemcentepersoneel, onderwijs, land- en tuinbouw, wet op de paardenfok kerij 1918, armwezen, Jachtwet 1933, Waren wet, Vleeschkcuringswet en veeartsen, Bank wet, Tiendwet, Pandhuiswct en Pensioenwet 1922, voor zoover deze niet aan afdeeling R is opgedragen. Afdeeling B: gemeentezaken, voor zoover niet aan afdeeling A opgedragen, plaatse lijke strafverordeningen kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, waterschapsaangele genheden, Pensioenwet 1922, voor zooveel de waterschappen betreft, Gezondheidswet, nijverheid, dienstplicht, "Woningwet, Huur- commissicwet, Ongevallenwet, Landarbc.- derswet, strand vonderijj drinkwatervoor ziening en clectricifceitsvoörziening. Tot leden dier afdcelingen zijn benoemd afdeeling A: de heeren H. dc Wilde, mr. V. H. Rutgers en H. J. Borghols; afdeeling B: de heeren mr. J. Limburg, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en mr. J. Schokking. De wachtgelders in 1925. Naar aanleiding van meeningsverschillen, in tal van kringen ontstaan omtrent de financieele positie van de wachtgelders in 1925, hebben wij ons te meest bcvoegder plaatse om inlichtingen gewend, waar men ons het volgende mededeelde: Ingevolge de bepalingen van het wacht- geledrsbesluit wordt bij de inwerking treding van het nieuwe salarisbesluit geacht, dat de wachtgelders op wachtgeld zijn gesteld volgens het sala ris, dat zij bij de inwerkingtreding van het nieuwe salarisbesluit zouden hebben gehad. B.v. een commies, die op 1 Januari 1924 op wachtgeld is gesteld bij een maximum salaris van f 3800. krijgt op 1 Januari 1925 een wachtgeld, berekend volgens het maxi mum dat hij op dien datum zou hebben, dus f 3400. Wat de bijslagen betreft, die aan de ge huwden en kostwinners gegeven worden; het is juist dat minister Golijn bij de behande ling van de Tariefwet heeft gezegd, dat alleen in dienst zijnde ambtenaren voor deze bijslagen over 1924 in aanmerking zouden komen. Thans heeft echter de ministerraad bepaald, dat ook de gehuwde wachtgeldep en de kostwinners onder hen voor dezo bij slagen in aanmerking komen. Voor 1925 worden dus de wachtgelders op gelijken voet behandeld als het in dienst zijnde personeel. (Res.bode) Wijziging wetboek van koophandel. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp van wet tot her ziening van verschillende titels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koop handel en wijziging van daarmede samen hangende artikelen in andere wetboeken en in dc Faillissementswet. Het was den Minister aangenaam te vernemen, dat vele leden hun ingenomen heid met het wetsontwerp uitspraken. De hulde, aan den Minister van Raalte en prof. Molengraaf gebracht, strookt geheel met de gevoelens van den Minister. Herziening van de artt. 545559 W. v. K. zou medebrengen herziening van de regeling der strandvonder^ in haar gan- schen omvang. Het scheen niet wenschelijk die herziening in het toch al uitgebreide wetsontwerp op te nemen. De voorberei ding van deze artikelen zal, naar de Minister hoopt, ter hand kunnen worden genomen, nadat het onderwerp alijke wetsontwerp tot afdoening is gekomen. Men kan niet zeggen, dat art. 311, lid 2 onder 2e. aan het slot, zooals het thans luidt, den toestand, wat naamlooze ven nootschappen bjtreft, practisch laat, zoo als lirj was. De wet van 1S69 op de zee- brieven stelt uitsluitend dezen eisch, dat de helft der bestuurders gedurende een jaar in Nederland gewoond hebben, laat dus toe, dat alle bestuurders, evenals alle commis sarissen» vreemdelingen zyn. Het wetsont werp verlangt, dat, als niet twee derden van de aandcelen luiden ten name van Ne derlanders, alle bestuurders en t.n minsts drie vierden der commissarissen in liet koninkrijk wonende Nederlanders Zijn. Een belangrijke verscherping dus v:.n hetgeen geëischt wordt. Het is niet juist, *dat by'na alle tegen woordig geldende preferentiën worden af geschaft. Ze worden niet afgeschaft, maai in rang achtergesteld bij schecps- hypothekèn. Ten onrechte wordt voorts beweerd, dat liet beginnen van nieuwe vervoerbedrijven zou worden verhinderd. Art. 470 Iaat par tijen volkomen vrijheid overeen ts komen omtrent de wyze van vervoer, dus ook omtrent de nieuwe wijze van vervoer; het verbiedt den uitvoerder alleen zijn aan sprakelijkheid uit le sluiten voor de onge schiktheid van het schip tot het vervoer, waaromtrent hij is overeengekomen en waartoe hij zich verbonden heeft. Bij de vraag, waartoe hij verplicht is, behoort, ook voor wat b: treft de geschikt heid van hst schip, de maatstaf van redelijkheid en billijkheid te worden aan gelegd, gelijk dit bij alle overeenkomsten hot geval is. Ook mag hij zijn aansprake lijkheid niet uitsluiten voor verkeerde be handeling ven hst goed, maar wat verkeerde behandeling is, hangt af van den stand der techniek. Dat het voor de aansprakelijkheids- beperking vastgestelde bedrag te hoog zou zijn, kan niet worden toegegeven. Dat de Nederlandsche reeder daardoor een hooger risico draagt dan de buitenlandsche reeders is een onbewezen stelling. Naar gelang van de omstandigheden zal zijn risico nu eens grooter, dan weder kleiner kunnen zr'n. De Koningin bracht gisteravond, ver gezcld van Prins Hendrik, een bezoek aan den Koninklijken Schouwburg to den Haag Opgevoerd werd De dame met de reden tot echtscheiding, door de N. V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstadtooneel. De Tweede Kamer heeft z h. st. gisteren nog een wetsontwerp tot wyziging van de Postwet goedgekeurd, ten gevolge waarvan voortaan geen rente meer vergoed zal worden van de saldi bij dsn Postcheque- en Girodienst. Naar men verneemt, bestaat het voornemen by aanneming van list aaehengige j tariefoctwcrp door de Sta ten-Generaal, ten behoeve van de ambtenaren der invoer rechten, van rijkswege een bewerking van het tarief van invoerrechten uit te geven en deze, tegen betaling, ook voor hst pu bliek verkrijgbaar te stellen. De Commissie voor de Staatsuitgaven stelt voor de rekening wegens de inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Al- gemeene Landsdrukkerij over 1923 voor kennisgeving aan te nemen. De opmerking wordt gemaakt, dat het aantal ziektedagen van het personeel 'zeer hoog schijnt. De vraag rijs, dan ook of aan da Lands drukkerij niet te veel ziekteverlof voorkomt. Door bijzoodóre overeenkomst met da Koninklijke Nederlandsche Luchtvaartmaat schappij is in aansluiting aan hot traject MoskouBerlijnAmsterdam, een recht streeksche luchtvcrbinding van Moskou over Berlijn naar Parijs verzekerd geworden. In December zal er gelegenheid be staan tot het afleggen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar en van lager onderwijs in Ned.-Indië on in do inheem- sche talen van den Oost-Indischen Archipel. Aanmelding vóór 27 dezer schriftelijk bij prof. dr. G. A. J. Hazeu, te Leiden, vour wat betreft de examens voor de middelbare akten en het Dep. van Koloniën (9de af deeling "onderafdeeling AB), voor wat aan gaat de examens voor de lagere akten. Yan gemeentewege- te Amsterdam is, naar de Tel meldt, een voorraad meel in gekocht de volgende weck zal de distribu tie van deze partij onder de bakkers, die daarvoor in aanmerking wensclien te ko- menj kunnen aanvangen. Blijkens een medcdceling van onzen gezant te Lissabon is do invoer van kaas in Portugal bij ministerieolc beschikking van 27 Octobor verboden. Doel van dezen maat regel is den invoer te beperken van eet waren en handelsartikelen, welke niet strikt noodzakelijk zijn voor het levensonderhoud, alsmede om de ontwikkeling van 's lands in dustrie te bevorderen. Intusschen is aan onzen gezant verzocht te willen berichten, of dit invoerverbod als absoluut moet worden beschouwd, dan wel of er nog mogelijkheid van invoer overblijft, en zoo ja, wat exporteurs hier te lande moeten doen om invoervergunningen te be komen. Dez:r dagen kwam liet hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel St. Paul us to Utrecht in ver gadering bijeen. Breedvoerig werd do salarira tie voor het rijkspersoneel besproken, wasrb'j instemming werd betuigd met de wijize waarop van het Vakbureau steun werd ondervonden. Het door dit bureau aan do Regeering gezonden adres heeft aller instrmming. Het feit echter, dat door de bestuurders van genoemd bureau, die tevens Kamerleden z$n, in het openbaar met geen woord werd getuigd vóór den door het bureau geuiten wensch werd sterk becritiseerd. RECLAME. 9610 Besloten werd ter kennis van het bureau- bestuur te brengen, dat in het hoofdbestuur hierover groote ontstemming heerscht, waaraan op de a.s. gecombineerde hoofd- besturenvergadering uiting zal gegeven worden. Het door de R.-K. Centrale verrichte werk werd door de hoofdbestuurders met groote ingenomenheid besproken. De heer Ter Hall heeft den Minister van Waterstaat herinnerd aan da mededee- lingen in diens rede van Maandag, ter gelegenheid van de ontvangst door de re geering in de Ridderzaal van de jubilee- rende reddingmaatscliappijen, dat d: regee ring heeft gemeend een nauwgezet onder zoek to moeten instellen nopens de vraag, in hoeverre de voor ondersteuning in aan merking komende personen inderdaad in behoeftige omstandigheden verkeerden en ondersteuning door hen gewenscht wordt; dat dit onderzoek met de meest mogelijke zorg is ingesteld en heeft uitgewezen, (lat er gelukkig slechts weinigen in behoeftige omstandigheden verkeeren, zoodat met het verleenen van financieeleu steun aan oud redders van schipbreukelingen niet dia aan zienlijke bedragen gemoeid zijn, waarvan aanvankelijk sprake is gewees1, en dat hij I onder deze omstandigheden kon mededeelen, 1 dat eerlang voor gezegd doel op de be- grooting van het Dep. van Waterstaat f5090 zaï worden aangevraagd, waardoor de re- j geering in de gelegenheid zal komen in i gevallen, dat daarvoor aanleiding beslaat, een aanvullende ondersteuning ta verhenen Wil de Minister mededeeten. op welke wijze dit onderzoek is ingesteld, ea welke gegevens hem ten dienste stonden, waarop hij zyn bovenvermelde uitspraak grondde, en wil hij meer uitvoerige niedideelingen Verschaffen omtrent het resultaat van dat onderzoek dan hij.in zjjn rede deed: In de op 12 November gehouden vergadering der Bijzondere Commissie voer Georganiseerd Overleg (Burgerpersoneel De partement van Oorlog) is besiotco om aan den Minister van Oorlog te verzoeken in de ontworpen salarisregeling voor burger ambtenaren, ressorteerende onder hot D. v. O., cenige wijzigingen ter nadere over weging te nemen. Dezer dagen werd in het gebouw van de Industrieelc Club te Amsterdam ccn al- gemcenc Ledenvergadering van de Vereeni- ging ,,Pro Senecfcute" (Voor den ouderdoru* gehouden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter mr. J. Everts een overzicht van de bereikte resultaten in de afgcloopen jaren. De Ver- eeniging heeft thans drie tehuizen (in Amo- rongen, in Hilversum en in Dordrecht) cn zal weldra overgaan tot de bouw vnn e=n tehuis in Deventer, terwijl plannen voor den bouw van een nieuw Amsterdamsch te huis te Hilversum reeds in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. De secretaresse, mcj. P. L. dc Visser, deed voorlezing van het jaarverslag over 1923. Het blijkt, dat de resultaten bevredi gend zijn, al blijft er nog veel werk voor de ouden van dagen te doen, o.a. de oprich-» ting van een steunfonds. Aan het verslag van den penningmeester, den heer W. van Raamsdonk Pzn., ontiee- nen wij het volgende: Het vermogen der Vereeniging bestond op 31 December 1923 uit f 112.448,76, waar van belegd in verschillende tehuizen met hun inventaris f 99.415.32, terwijl de be schikbare geldmiddelen op 31 December f 35.158.44 bedroegen. Het aantal stichters (zij, die f 500 of meer in eens schonken) be droeg op 31 December 1923 73, thans 110, het aantal leden en donateurs op 31 De cember 1922 379, op 31 December 1923 1136, thans 19SO. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben aan den officier van Justitie het verzoek gericht een onderzoek te willen instellen naar de onderhandelingen van de wethouders K. en G. van Valkenswaard. Gelijk men weet, heeft de Raad, nadat een vernietigend rapport over hen was uit gebracht, dat uitwees, dat ze bij allerlei bestedingen, aankoopen en leveringen moer op eigen financieele voordeelen, dan op do belangen der gemeente hebben gelei een motie van wantrouwen in hen aange nomen, waarbij hun werd verzocht onmid dellijk hun zetels ter beschikking te stellen. Ze trokken zich van die uitspraak niets aan, waarop is besloten tot geen enkele uitvoering van werken te besluiten en tegen alle zaken, die nogal geld kosten, te stem men, zoolang de wethouders op hun post bleven. Dit is tot nu toe volgehouden, zoo dat men kan zoggen, dat de wethouders borden genegeerd en de Raad >xp voor stellen hunnerzijds van eenig belang niet ingaat. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft gelet op art. 21, 2de lid, van het Kon. besluit van 25 Juli 1918 (Stbld. No. 584), tot uitvoering van do artt. 4, 5 en 7 der Woningwet (Stbld. 1918, No. 379); be paald, dat voor 1925 op de jaarrekening der exploitatie van een groep noodwoningen voor uitgaven niet meer mag worden ge bracht dan 60 ten honderd van do huurop brengst in den zin van het 2de lid van voor meld art. 21. (Zitting van gisteren). STAATSBEGROOTING VOOR 1925. Algemeene beschouwingen. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting voor 1925. Do heer SCHAPER (S. D.) opent de dis cussie. De verkiezingscampagne is in aan tocht. Of liet voor het laatst is dat met dit Kabinet do degens zullen worden gekruist, is nog niet zeker. Als het de voordeur uit loopt, komt het de achterdeur weer in. Spr. gaat na welke Ministers achtereenvolgens door dit Kabinet zijn verloren. Het zijn er negen. De heer KETELAAR (V. D.) Daar kun je net weer een Kabinet van maken. (Gelach). De Klui uizenaar van Far-End, haar liccn en een oogenblik rustien hun lip pen op elkaar in zwijgende, hartstochtelijke dankbaarheid. „Maar jij hoe kwam je hier" vroeg zij, zich losmakend. „Je je was toch.niet j hier.Haar wenkbrauwen trokken zich door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van \Y. PONT. 80) HOOFDSTUK XXXYI. „Van een plotselinge dood „Sara! Saral Open je oogenl" Boor liet zwarte gordijn, dat plotseling de buitenwereld voor Sara's bewustzijn had af gesloten, drong deze angstkreet tot haar door en zij opende gehoorzaam de pogen en keek recht in het gelaat van Garth, die zich over haar -heen boog, doodsbleek bij liet geelachtig schijnsel van de st irmlainp, die hij Lu de hand had. „Ben je gekwetst?klonk weer zijn slem, scherp van hevigrn angst. „Zij ging overeind zitten, en haalde met moeite aderu. „Neen," zei ze, alsof zij er zelve verbaasd over was. „ik heb niets, nergens." Met Garths hulp slaagde zij er in op de boon te komen en rechtop te gaan staan, wel wat beverig, maar hét ging toch zonder jd te groote moeite. Zij lachte flauwtjes, wat hulpeloos. ..Ik geloof ik denk, dat ik alleen maar Seen adem heb kunnen krijgen," zei ze. loen kwam langzamerhand het gebeurde baar weer voor den geest en zij vroeg ge- JJ*8d:.„De anderen? Is er iemand gewond? Garth 1 Er is toch niet iemanddood?" "^cn. niomand, Goddankl" Haastig stel- h'> haar gerust. Hij sloeg zijn arm om samen, terwijl zij trachtte zich te herinne- j ren, wat er vóór dien bomaanval gebeurd was. „Wij wij waren juist naar bed ge- j gaan." „Ik ai bij de Harriets. De aanval begon juist, toen iJk. op weg naar huis was, en dus reden Jud-son en ik rechtstreeks hier bin nen in plaats van naar huis le gaan, Sara drukte hem de hand. „God zegen je, lievelingl" fluisterde zij snel. Toen kwam plotseling haar volle herinneringsvermogen terug: „Tim? Is Tim veilig?" „Tim?" vroeg hij op scherpen loon. „Hij was boven. Waar is dokter Dick? Heeft hij. „Ik ben vlak bij," klonk Stlwyns slem Van uit een donkere holte, die eenmaal de deur van- de studeerkamer was geweest. „Kom maar hierheen, maar stap voorzich tig. De grond ligt vol puin." Garth loodste Sara voorzichtig over dé puinhoopen heen en zoo kwamen zij bij de kleine groep, die samengedrongen stond in de deurlooze studeerkamer. „Voorzichtig voor mijn arm!" waarschuw de Selwyn, toen zij dichterbij kwamen. „Hij is gebroken, verdraaid nog toe." Hij scheen voor hel oogenblik dc pijn le vergeten. Intusschen was mevrouw Sclwyn. toen zij bemerkte, dat zij geen lichamelijk letsel had gekregen, een afschuwelijk vervelend gejammer begonnen, afgewisseld door krege lige beschuldigingen tegen een Regecring, die zoo schandelijk zorgloos kon zijn te dul den, dat zij in haar eigen huis gebombar deerd werd. Jane Crab had een kaars gevon den, licht gemaakt, de kaars zoo door mid del van een druppel vet op de tafel vastge zet en deed nu alle moeite haar le kal- mecren. Eindelijk liet Sehvyns engelengeduld hem in den steek. „O Minnie, houd nu eens op met dat ge jammer!" riep hij met krachtige stem. „Het zou wèl zoo geschikt zijn, als je op je knieën dankte, dat we behouden zijn in plaats van zoo le jeremieeren!" Haastig wendde hij zicli lot Garth, die het schijnsel van zijn lantaarn naar verschil lende kanten richtte om te zien, wat er voor schade aangericht was. „Kijk eens, de jonge Durward ligt boven. We moeten hem naar beneden halen." „Waar slaapt hij? Eén kant van het huis ingestort." „Hij is niet aan dien kant, Goddank! i Maar het moeilijke van het geval is, dat hij leehjk gekwetst is. En in ieder geval is hij volkomen hulpeloos. Ik wou juist naar bo ven gaan, om hem le halen, loen die bom neerkwam." Garth was de hall reeds in en deed een daverend geroep door het huis weerklinken. Onmiddellijk klonk Tims antwoord: „Alles in orde! Kan me niet verroerenI" Weer galmde Garths slem naar boven: „Houd je laai! We zijn dadelijk bij jel" Hij wendde zich tot Selwyn en zei: „Ik ga naar boven. Jij kunt niets doen met die gebroken arm van je." „Ik kan helpen," hield Dick dapper vol. Garth schudde het hoofd. „Neen. Wanneer je struikelde in de her rie, die het daar zal zijn, zou ik twee inva liden voor mijn rekening hebben in plaats van één. Blijf jij hier en zorg voor de vrou wen en laten zij één van alien je arm tijde lijk spalken Voorzichtig gingen de beide mannen voor uit, de vrouwen volgden hen zenuwachtig; toen het licht van Garths lantaarn in de hall viel, klonk een kreet van teleurstelling. De heele trap was verdraaid en uit haar voegen gerukt, en leunde als een dronke man togen den muur; hel leek een primi tief toeken inget je, waarvan het perspectief verkeerd geleekend is, „Het is niet veiligl" riep Selwyn uit. „Je kunt niet naar boven gaan. We zullen moe ten wachten lot er hulp komt." „Ik ga naar bovep, dadelijk," zei Garlh ru9lig. „Maar het is niet veilig, man! Die trappen dragen je niet meer l" „Ze zullen toch moeten,' 'zei Garlh lako- niek. „De bovenverdieping kan iedere mi nuut instorten. Die zou als een kaartenhuis in elkaar vallen, wann.cr een tweede bom zoo dichtbij kwam, dat wij den schok kon den voelen. En Durward zou evenveel kans hebben te ontkomen als een muis in de val." De kleine groep zweeg angstig, toen hij deze woorden gesproken had. Het hache lijke van Tims positie drong plotseling tot allen door en ieder begreep, hoe gevaarlijk het zou zijn hem te hulp te komen. Sara stond vlak naast Garth. „Moet je werkelijk naar boven gaan, Gar&h?" vroeg zij. „Zou hot niet veilig meer zijn totdat er hulp komt?" „Tim i9 niet veilig, geen vijf minuten meer. De vloer kan het houden of kan het niet houden! Ik moet gaan, liefste." Zij nam zijo hand en hield deze een oogenblik legen haar wang. Toen fluister de zij: „Ga, lieveling. Ga gauw. En oGod behoede jel" Weg was hij, behoedzaam eiken stap neerzettend, zoo licht als een kat, zoodat de verwrongen trap nauwelijks kraakte onder zijn snellen, lichten stap. Eenmaal klonk er een plotseling geraas van vallende stukken pleister en kalk, en Sara, die met gesloten oogen en doodsbleek, strak gelaat tegen den post van ccn deur leunde, sidderde geluidloos. Weldra was hij verdwenen achler de kromming van de trap en zij, die hein nake ken, konden nog slechts het dansende schijnsel van de lantaarn zien, dat hooger en hooger klom. Toen na een eindeloozcn tijd scheen het klonk het geluid van stemmen.... hij had Tim gevondeneen pauze toen weer even gepraat en het woord „klaar?" drong door tot de luisterende ooren beneden. Zonder dal zij zich bewust was, had Sara de handen samenge wrongen; de nagels drongen in het vleesch van haar handpal men. Maar zij voelde geen pijn. Haar ge- heele wezen scheen geconcentreerd op het ééne zintuig gehoor, terwijl zij daar 9lond te waohtcn bij het schijnsel van de kaars, luisterend naad* het minste geluid, elk kra ken van oen plank, elk vallen van kalk, dal een voorbode kon zijn van gevaar. Een eeuwigheid scheen liet te duren eer Garth weer verscheen boven de laatste kromming van de trap. Tim lag dwar3 over zijn schouder, liet ge kwetste been hing stijf naar beneden en in zijn hand hield hij de lantaarn, terwijl Garths beide armen hem ondersteunden. Sara's oogen waren nu wijd open. en voortdurend gericM op den man, dien ril

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9