AGENDA. Roomboter is ongekend duur. BUITENLAND. yi TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. Sladszaal: Henri Ier Hall's revue „Draad loos"; 8 nam. Stadszaal (kleine zaal): Openbare voor dracht en filmvertooning over de Maggi's producten-, 8 uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Henri ter Hall's kinder-revue „In Poppenland"; nam. 2 uur; des avonds opvoering van „Draadloos." De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 16 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Van Roomboter niet <e onder scheiden en de helft goedkoopcr is DE GRUYTER's hoogten© Melange. Per pond slechts 85 ct. Plantenboter slechts 60 cent p. p. Alleen in De Gruyter's winkels! 9553 De aan huis gebrachte bezoeken bedroegen 3382, voor 135 patiënten. Voor de Prinsenstraat waren deze cijfers: behandelingen 3912, patiënten 395, baden 1G, aan huis gebrachte bezoeken 3636, voor 155 patiënten. De gewone ontvangsten en uitgaven be droegen f 5565,23. Van de inkomsten noemen wij: f 3000 aan dragen en f 484 aan rente. Van de uilgaven gemeentesubsidie, f 800 aan jaarlijksche bij stippen wij aan: salarissen f4523,47, huis huur gebouw Prinsenstraat f350. De buitengewone ontvangsten en uitgaven bedroegen in totaal f 11269.13. De bazaar leverde een netto winst op yan f4550. Eén onzer abonné's die het concert der orkestvereeniging „Bobette" bijwoonde, deels ons mede: Mej. Al. Olivier, gediplomeerddoor het Kon. Conservatorium voor Muziek, een der beste leerlingen van den heer Charles van lsterdael heeft ons dien avond op haar fraaie Quadagnini-cello oogenblikken van heerlijk kunstgenot geschonken. Bij abuis is gisteren onder de adver tenties vermeld, dat de in het Casino heden avond voor 't eerst te vertooncn film Rin- Tin-Tin de Speurder uit 3 aclen bestaat. Dit moet zijn 5 acten. De -18-jarige mevr. De V.S., die, zoo- als wij gisteren mededeelden in het pension .Habis Perkara" aan den Haagweg bij on geluk door het afgaan van een schot uit een buks van den bij haar inwonenden student P. in den hals werd getroffen cn naar het Elizabelh-gesticht werd vervoerd, is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden De wonde, die aanvankelijk niet levensge vaarlijk werd geacht, is dus blijkbaar wel ernstig .geweest. Een elfjarige knaap, uit Lisse, die gis teren met een autobus uit zijn woonplaats naar Leiden was getogen, ging aan den Sta tionsweg zich vasthouden aan de tram, die naar Den Haag vertrok. Op de Korevaar- straat werdthij er door een agent van politie afgetrokken en naar het politiebureau ge bracht. Daar bleek, dat de knaap door reis lust gedreven op deze wijze Den Haag hoopte te bereiken. Hij werd door de politie weder naar zijn ouders -te Lisse terugge bracht. Toen gisteren de politie een werkwil ligen schilder, die werkte aan de in aan bouw zijnde gemeentewoningen aan den Haagweg waar een schildersstaking hecrscht naar zijn woning, in Stadsluinwijk, wilde geleiden, werd zij op de Heerenstraat door de stakende schilders en hun kameraden lastig gevallen, terwijl ook het daarbij aan wezige publiek opdrong. De agenten zagen pich genoodzaakt van de wapens gebruik te maken en deelden cenige klappen uit, ter wijl ook een schot in de lucht werd gelost. De werkwillige bekwam feeen letsel. Alhoewel niet, zooals de bedoeling was, op de Haarlemmerstraat, is het den heeren Joh. Engel en Co. mogen gelukken, beslag te leggen op het perceel Janvossen- steeg 60, alwaar hij een nieuwe naai machinehandel en reparatie-inrichting heeft gevestigd. In hetzelfde pand heeft ook onderdak ge kregen de machinale snelschoeninakerij van den lieer N. A. van Wijk. Het voormalige kantoor is te dien einde geheel verdwenen en ingericht als schoenmakerij. Ter kennismaking geeft de heer Engel bij iederen aankoop van een naaimachine voor de a.s. St. Nicolaasfeesten een degelijke kin dernaaimachine cadeau. De zaal^ ziet er netjes uit en maakt een aangenamen indruk, terwijl men er vak kundig bediend wordt. Bij de hedenmiddag door den garni zoenscommandant ten bureelo in de Doe lenkazerne alhier gehouden aanbesteding van ï-undvleeschj gerookt- en pekelspek, werd ingeschreven: Voor rundvleesch per K.G. door G. W. Zandvoort voor f 0.80; H. v. Wceren voor f 0.74^ N. Aenmey f 0.74 S. W. Marsman voor f0.74; Th. W. Bcr- ger§' voor f 0.73 P. van Gelderen voor f 0.72 en Is. Letter, Zwolle voor f 0.67. Voor gerookt- en pekelspekG. W. Zand voort voor f 1.20 en Th. W. Bergers voor 10.99 per K.G. Waar de plaatsnaam niet vermeld staat is deze Leiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Handelsbesprekingen bezuining der C. v. H. Irak. De onderhandelingen over een modus vivendi op handelsterrein tusschen Frank- rjj ken België stellen in staat, binnenkort een bevredigende oplossing tegemoet to zien. Wat de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitechland betreft, wordt gemeld, dat de delegatie van het Duitsche rijk een poging heeft gedaan de quaestie der scha devergoedingen te verbinden aan die van het sluiten van een handelsverdrag. De Fransche regeering weigerde rondweg zich op een dergel ijken weg te begeven, waarna de Duitsche gedelegeerden aan hun regee ring de opmerkingen van de Fransche af gevaardigden overbrachten. Zr} wachten nieuwe instructies af. Nu het Dawes-plan in werking is getreden, zaï het bureau van de Commissie van Her stel in het Astor-hotel te Parijs worden verkleind. Een deel van het personeel wordt ontslagen, terwjjl er ook minder dure lo kaliteiten zftn gevonden. Ook zullen de hoofdleden niet langer verplicht zijn voort durend te Parijs to vertoeven. Hun salarissen zullen ophoudeD, waartegenover zij vergoe ding van uitgaven zullen krijgen, als hun tegenwoordigheid te Parijs wordt vereischt en bovendien een maandelijksche som voor hen ter beschikking blijven. De commissie heeft een uitvoerig overzicht gepubliceerd van de maatregelen ter reorganisatie, die gaandeweg in het loopend kwartaal plaats heeft en tegen het einde van 1925 moet afloopen. De kleine commissie, benoemd door den Volkenbond, om het vraagstuk der grenzen van Irak te onderzoeken, liield haar eerste bijeenkomst te Genève. Men acht het waar- schfynlgk, dat de commissie, na de tal- rjjko stukken, die op de zaak betrekking hebben, te Genève te hebben bestudeerd, naar het Oosten zal vertrekken om den toestand ter plaatse na te gasn. DUITSCHLAND. Stresemann-weerhaan. In de hoofdbestuursvergadering der Duit sche Volkspartij, die te Dordraund is ge houden, heeft dr. Stresemann een politieke rede gehouden, waaruit opnieuw bleek, welk een politieke windwijzer hij is. Men weet, dat de jongste crisis ver oorzaakt is door het halsstarrig vasthouden van de Duitsche Volkspartij aan den eisch, dat, de Duitsch-nationalcn in de regeering zouden worden opgenomen. Stresemann w:n een der ijverigste voorvechters van de uit breiding der regeeringscoalitie naar rechte. De andere partijen waren echter een andere meening toegedaan en 'toen de Duitsche Volkspartij bleef dwars drijven, werd de Rijksdag ontbonden. Na dit échec heeft Stresemann het on middellijk weer over een anderen boeg gegooid. In de rede, die hij hield, verdedigde hij althans weer met klemmende argumen ten de politiek van het middéb, d.w.z. de politiek, die gevoerd werd door de coalitie van de Duitsche Volkspartij, het Centrum en de Democraten en om alleu twijfel bui ten te sluiten, verklaarde hjj ten slotte, dat do Duitsche Volkspartij onafhankelijk naar beide zijden den verkiezingsstrijl heeft te voeren. Wat dus zeggen wil, aldus het „Hbld.", dat hij niets wil weten van een verkie zingsbondgenootschap met de Duitsch-nat'.o- nalen. Stresemann schijnt dus weer te zijn teruggekeerd tot het standpunt, dat hjj eenige maanden geleden terwille van zjjn Duitsch-nalionale vrienden had verlaten. Alen mag benieuwd zijn, of hst hem go- lukken zal, zijn partij andermaal deze zwenking té doen meemaken FRANKRIJK. Besluiten van Kamer en Senaat De Kamer ging over tot de bespreking van cle posten der begrooting van den minister van binnenlandeche zaken betreffende de credielen en fondsen voor de geheime alge- meene veiligheidspolitie. De geunifieerde so cialist Lebas vroeg de instelling van con trole. De communist Caehin vroeg schrap ping van de credieten. Herriot betoogde, dat het de plicht der regeering was, het regee- ringsstelsel te beschermen tegen oproerlin gen van alle partijen en wees op de nood zakelijkheid van het hebben van recherche. Hij zal de quaestie der contróle bestudee- ren en vroeg de meerderheid vertrouwen te stellen in de eerlijkheid van de leden der regeering. Herriot stelde de quaestie van vertrouwen, waarop de Kamer met 337 te gen 200 stommen het voorstel-Cachin tot het schrappen van de credieten verwierp. De Kamer nam daarop het hoofdstuk der begrooting van den minister van binnen- landsche zaken aan, waarbij een indenli- fceilskaart voor vreemdelingen wordt inge steld. Minister Qhaii'temps verklaarde, dat de regeering onderscheid zal maken tusschen toeristen en reizigers. Ilij herinnerde er aan dat liet besluit van 2 April 1917, waarbij het verkeer van vreemdelingen in Frankrijk wordt geregeld, geenszins de bedoeling heeft buitenlanders in Frankrijk moeilijkbeden in den weg te leggen. Frankrijk zal nooit in zijn plichten der gulle gastvrijheid, die het steeds in practijk brengt, tekortschieten. Het besluit heeft uilsluitend ten doel, buitenlan ders in staat ie slellen zonder moeilijkheden te reizen. De Senaat nam het wetsontwerp betref fende de amnestie in behandeling. Wat de spoorwegarbeiders betreft verklaart de rap porteur, dat de commissie gunstig voor hun „amnestie geporteerd is, doch dat men de spoorweg-maatschappijen niet kan verplich ten alle spoorwegarbeiders weer in dienst,te nemen. De commissie is eveneens gunstig gcporbechl voor het verleencn van amnestie aan de militairen, met uitzondering van op roerlingen en deserteurs. De acht eerste alinea's zijn reeda aange nomen. ENGELAND. y Het parlement volledig ministers aan het woord een liberaal shadow-parle- ment de pacafist Morel t De laatste verkiezingsuitslagen zijn afge komen. De. Sohotsche universiteiten kozen twee conservatieven en een liberaal. Hier door is de totale sterkte der parijen ge worden: conservatieven 425, arbeiderspartij 162, liberalen 43, 1 communist, 4 onafhanke- lijken. Austen Chamberlain zeide te Glasgow, dat de socialistische nederlaag bij de ver kiezingen grootendeels te wijten is aan het feit, dat het land overtuigd was geworden, dat de fungeexende ministers niet de ware regeerders van het land waren. De verkie zingen bewijzen dat het land zich zijn poli tiek niet wil laten voorschrijven door een andere dan een Engelscho autoriteit. De taak der nieuwe regeering is een nationalo politiek te voeren. De minister van koophandel heeft te Glas gow gezegd, dat er weliswaar duidelijko aanwijzingen zijn voor een verbetering in handel en industrie, doch dat het nog lang zal duren, voordat van een wezenlijk her stel sprake kan zijn. Uit het groot© aantal werkloozen in vergelijking tot het bevol kingscijfer blijkt z.i. duidelijk, dat er tegen woordig ten gevolge van de verbeterde, we tenschappelijke productiemethoden voor hetzelfde werk minder werkkrachten noo- dig zijn. Om nieuwe markten in het buiten land voor de Britsche producten te vinden is het noodig meer kapitaal te beleggen. Dc Engelschen moeten hun leerlingen echter zoodanig plaatsen, dat zij er het meeste voordeel van hebben en voor alles moet ge streefd worden naar toenemende spaarzaam heid. Voor zijn vertrek naar Egypte heeft As- quith, als voorzitter der liberale partij, eeu commissie van deskundigen benoemd, be staande uit vier leden, die tot opdracht hebben om een onderzoek in te slellen naar do tegenwoordige organisatie der liberale partij en de wijzigingen, die, in verband met den uitslag der jongste verkiezingen, daarna zouden moeten worden aangebracht. Deze commissie bestaat uit Sir Donald Mc Lean, een der leiders van het liberale hoofd kwartier tot op het oogenblik der verkie zingen McOurdy, een der leden van de Commissie van Drie, die de jongste verkie zingscampagne, georganiseerd heeft; en de twee nieuwe whips van do partij Sir God frey Collins en Sir Robert Hutchison. Dinsdagmiddag, ~na liet vertrek vail A.s qui th-, werd echter onverwachts in do National Liberal Club to Londen een ge- improviseerde vergadering- georganiseenu, onder leiding van Pringle en Walter Lea, van de circa lOO candidaten die gesneuveld waren bij de verkiezingen. De aanleiding tot deze geïmproviseerde vergadering, die zeer druk bezocht werd, bleek te zijn de ontevredenheid, door do meeste liberale candidaten gedeeld, over de keuze van Asquitli wat de samenstelling der bedoelde commissie van onderzoek be treft. Men beschouwt de twee nieuwe whips als te onervaren en dc twee overige leden als te nauw betrokken bij de laatste ge beurtenissen om een objectief oordeel uit te brengen, waar het toch in hoofdzaak hun eigen beleid geldt. Men had liever de be wust© taak op zien dragen aan een kleine commissie van één of twee onafhankelijke outsiders of, in het andere geval aan een uitgebreide commissie, waarin alle schakee ringen der partij vooral Lancashire en het Noorden van Engeland vertegen woordigd waren. Er zal een shadow-parlementaire party worden gevormd, daar de positie, die onder normale omstandigheden door de partij in het parlement zou zijn ingenomen nu bui ten het parlement wordt ingenomen door hen die in een anderen tijd de liberale par lementaire partij geweest zouden zijn. Er zal een permanent comité worden gevormd en al de candidaten zullen geregeld, om de 2 of 3 maanden bijeenkomen. Do pacifist Edward Morel is overleden. De schrijver en journalist Morel was in 1873 uit buitenlandsche ouders geboren, cn was de stichter van de Union of Democra tie Control, die na zijn gevangenschap tij dens den oorlog werd opgericht ter bevor dering der vredesidee. Hij had een groot aandeel aan de beweging tegen h'ct wanbe stuur in Kongo en publiceerde vele bro chures over dit onderwerp. Tijdens den boe renoorlog en daarna heeft hij midden in de pacifistische beweging gestaan. OOSTENRIJK. Klaarheid, en orde. De spoorwegstaking behoort lot hel ver leden, het werk is algemeen hervat Het spoorwegpersoneel zag ongeveer 95 pet. van zijn eischen inwilligen. Yolgens het „Neue Wiener Staalsblatt" bedraagt de verhooging der uilgaven, die van deze aan het spoor wegpersoneel toegestane loonsverhooging het gevolg is. ruim 136 milliard kronen, dus iels meer dan vier millioen Hollandsche guldens Daar de Staat het volgend jaar geen subsidie meer aan de spoorwegen zal verleenen, zal men dit bedrag moeien dekken door een verhooging van de tarieven. Anderzijds zal rac-n er op uit zijn, zooveel mogelijk op den dienst te bezuinigen. Het personeel heeft toegezegd, hiertoe op alle mogelijke wijzen te zullen medewerken. Het kabinet-Seipel is nog steeds demissio nair en voor Dinsdag zal hieraan wel niets veranderen, daar de heer Seipel garanties voor de toekomst eischt, die hij tot nu toe nog niet heeft gekregén. Deze garanties heb ben niet alleen betrekking op de spoorweg staking, maar ook op de houding van de politieke partijen en op de verdeeling van de opbrengst der belastingen tusschen de regeering en de landen. Seipel maakt dus blijkbaar van zijn positie gebruik om in verschillende hangende quaeeties klaarheid en orde te brengen, HONGARIJE. Erzberger's moordenaar uitgezet. Schulz-Förster heeft men de gevangenis doen verlaten om hem naar de Roemeen- sche grens te brengen. Of nu tot Roemenië een uitleveringsver zoek door Duitschland zal worden gericht? SPANJE. Nieuwe arrestaties. Do plaatsvervangende voorzitter van het directoire heeft in eenvergadering der na tionale olieproducenten, die onder voorzit terschap van den koning werd gehouden, een rede gehouden, waarin hij zekere intel- leclueele elementen in Spanje, de Spaansche kolonie te Parijs, en verder de Catalonische separatisten verantwoordelijk stelde voor de jongste woelingen. Hij noemde den toe stand ernstig, doch de regeering en het volk zullen het hoofd niet verliezen, verze kerde hij. Inmiddels gaan de arrestaties voort. In de provincie Navarra zijn 36 personen in hech tenis genomen, die tot verschillende revo lutionaire benden behooren. Zij zullen voor den krijgsraad terecht staan. In verband hiermede hebben ook verdere arrestaties plaats gehad te San Sebastien, Bilbac en elders. ARABIE. De strijd om Mekka. Koning Ali is den aanval op Mekka be gonnen, gelijk bekend. De Wahabieten ont ruimen de stellingen tusschen Djeddah en Mekka. Ex-koning Hoessein bevindt zich te Akaba, waar hij wapens en geld onder de soldaten verdeelt, die naar Djeddah gezon den zullen worden. Ali heeft uit Europa vijf tanks ontvangen, drie vliegtuigen en een hcele hoop munitie. Ibu Saoed heeft zijn troepen van het front in Irak teruggeroepen naar dat van Hedzjas. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij de onthulling van een monument in het Oost-Pruisische stadje, Frauenburg, legde de burgemeester een krans neer met een lint in de zwart-rood-gouden (dus republi- keinsche) kleuren. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door een gep. majoor, op wien die kleuren werkten als een roode lap op een stier. Woedend schimpte hij op de rijks- kleuren en rukte de krans van het monu ment weg. Den volgenden morgen bleek het lint afgesneden te zijn. Het pensioen, dat dit heer trekt van de zwart-rood-gouden republiek, zoo merkt het „Berl. Tag." hierbij op, zal hij wel niet on der scheldwoorden hebben weggeworpen! De „Pcuple" meldt, dat Edmond Gitles, voorzitter van den Bond van Glasblazers, Woensdagavond in zijn woning te Lode- linsart door een gemaskerden man is dood geschoten. De dader, zoowel als de beweeg redenen tot den moord, zijn' niet bekend. Gilles, die in 1886 de Union Vérrière had opgericht, werkte geheel afgescheiden van het groo.te Vakverbond, waarbij zijn bond zelfs niet was aangesloten Hij genoot echter onder zijn mannon een groolc populariteit. Volgens de „Morning Post" is opnieuw een belangrijke hoeveelheid edelgesteenten van Russischcn oorsprong verkocht en wel aan oen Nederlandsch syndicaat voor een bedrag van 13 millioen gulden. De verkoop heeft echter voor rekening van Polen plaats gehad dat deze edelgesteenten van Rusland in gevolge het verdrag van Riga, in onder pand had gekregen, terwijl Rusland zich het recht voorbehield dit onderpand terug te verkrijgen tegen betaling in goud. De seismografen op het eiland Ustica re- gisreerden te 7.40 uur een zeer sterke aard beving, waarvan de schokken vier seconden duurden. Het gebouw, waarin de seismo grafen zijn opgesteld, is beschadigd. Een klerk bij de Nederlandsche Bank te Johannesburg is in den trein aangevallen en beroofd van 4000" pond aan banknoten. De Commissie van Herstel. PARIJS, 14 Nov. (N. T. A. draadloos). De „Figaro" meldt, dat Barthou bij hot opnieuw crganisccren der Commissie van Herstel het voorzitterschap zal neerleggen. De gearresteerde Dnltsche generaal. RIJSSEL, 14 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Het verzoek der Duitsche ambassade om generaal Von Nathusius ouder borgtocht voorloopig in vrijheid te stellen, ia van do hand gewezen. De generaal zal 20 dezer voor den krijgsraad te Rijssel ver schillen. Hjj verklaart nooit iets te heb ben geweten van den diefstal, waarvan hij thans beschuldigd wordt Engeland en Frankrijk. LONDEN, 14 Nov. (N. T. A. draadloos). Naar de „Matin" meldt, zal Baldwin in de tweede week van December te Parijs aan komen en wordt Winston Churchill nog vóór dien tijd verwacht ter bespreking van Duitschlands herslelbelalingen. ZinovjeI's brief. LONDEN, 14 Nov. (N. T. A. draadloos). Naar gemeld wordt, zal de enquête-com missie inzake ZinovjeI's brief zich ook bezig houden met de geheele kwestie der diplo matieke erkenning van Rusland en met «Ie bolsjewistische propaganda, die de schrijver Wells in Engeland voert. LONDEN, 14 Nov. (Reuier). Naar gemeld wordt bestaat de kaihiiietscommissie voor het onderzoek van de jongste bolsjewistische propaganda in Engeland en de zoogenaamde brief van Zinovjef uit Austin Chamberlain ails voorzitter en verder Lord Birkenhead, Sir William Joyns en Hicks en den attor ney-general Sir Douglas Hogg. De onrust In Italië. CASTELLAMARE Dl STABIA, 14 Nov. (N.T.A. draadoos). Na een heftige woorden wisseling heeft het oud-kamerlid Imperati ft bout portant twee revolverschoten gelost op het fascisstische raadslid Cosenza Bi' viel onmiddellijk dood neer. De dader i. ontvlucht. ROME, 14 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Volgens een bericht aan de „Tribuna" werd in Me- ragne (Provincie Brindiri) de stedelijk, schouwburg en de bureaux der fascistischs organisaties door een duizendtal soci'alis. ten en communisten verwoest en drongen te Strogano bij Panna een vijftigtal met geweren en stokken gewapenden een huis binnen waar eenige fascisten waren verga derd. Drie menschèn werden daarbii Cr. kwetst. SAN REMO, 14 Nov. (BJg. Tel. Ag.). Se- dert drie dagen houden 1 torpedojager en 4 torpedoboolen de wacht voor San Remo bij de Fransche grens, terwijl langs de grens Fransche irifanlerie-posten zijn opge steld, een en ander als politiemaatregel met het oog op de houding van tal van in Frank, rijk wonende Italiaansche communisten, wien men het voornemen toeschrijft een expeditie in Italië tegen de fascisten te willen beproeven. ROME, 14 Nov^(N. T. A. draadloos). Naar verluidt is Orlando voornemens een nieuwe democratische partij tie vormen, die tegen over de regeering een onafhankelijke hou ding zal aannemen. Warm-walai-hion. LONDEN, 14 Nov. (N. T. A. draadloos). Naar verluidt werd bij het Windsor-paleis bij een poging om drinkwater voor een sa natorium te verkrijgen, een sterke warm water-bron aangeboord, die met een straal vap 45 meter hoogte de lucht inspoot. Ernstig spoorwegongeluk. ROME, 14 Nov. (V.D.) Uit Bnri wordt gemeldOp het station van Noicattaro rijn twee treinen op elkaar geloopcn. Twaall personen werden gewond. Ernstige ontplolfing in een postkantoor. NEW-YORK, 14 Nov. (V. D.). Een Ex change-telegram uit Grand Rapids (Michi gan) meldl, dat oen ernstige ontploffing heeft plaats gehad in hel postkantoor. Ver moedelijk is de onploffing veroorzaakt door een bom. Twee personen werden gedood en twaalf gewond. De schade is zeer belangrijk en wordt ge schat op 50.000 dollar. De ontploffing was zóó hevig, dat rij op verscheidene mijlen in den omtrek welkt gehoord. Vervalschingen op groots schaal. CHICAGO, 14 Nov. (V. D.). Ongeveer 100 arrestaties worden verwacht in verband met zooals de regeeringsbeambten hot noe men het grootste vervalschingscomplot, dat ooit in de Vereenigde Staten is voorge komen. De vervalschers worden ervan be schuldigd voor meer dan een millioen dol lar valsche oorlogssleunzegels te hebben ge drukt en verkocht. STADSNIEUWS. Dr. Albeit,Yeiwey benoemd tot hoogleeraai. Bij Koninklijk besluit i9 benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit alhier dr. Albert Verwey. Hedenmorgen is prof. mr. A. II. M. J. Kan vertrokken om via Parijs zijn bestem ming in Indië als hoogleeraar aan de Indi sche Universiteit te volgen. Aan het station namen vole professoren en vrienden af scheid van hem en -zijn edhtgenoote. De malveisaües bij den Zieksnhuisbcuw. Thans, nu ook voor den laatsten bekl., betrokken bij de onregelmatigheden, ge pleegd bij het voormalige bureau van den Rijksbouwmeester voor de onderwijsgebou wen, de termijn voor het aanteekenen van hooger beroep verstreken is, kan worden medegedeeld, dat in drie der zaken, nl. die van den Rijksbouwmeester V. (veroordeeld tot 27* jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest) en van de bouwkundigen van D. en de Gr. (beiden veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf eveneens onder aftrek van preventieD zoowel door de beklaagden zelf als door het Openbaar Ministerie appèl is aangeteekend, terwijl in de vierde zaak, die tegen den aannemer v. T. (veroordeeld tol V/t jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest), beklaagde en O. M. beide in het vonnis hebben berust. Vliegtocht Nederland—Indië. CALCUTTA, 14 Nov. (Aneta) De be manning van het Fokkervliegtuig was, toen zij vanochtend te 7 uur opsteeg, voornemens ook morgen twee etappes te vliegen en dus niet te Rangoon te landen, maar direct door t© vliegen naar Bangkok. De tabaksaccijns. De Minister van Financiën deelt mede, dat het in zijn voornemen ligt, de wet tot verhooging van den accijns op rooktabak, pruimtabak en snuif en op sigaretten, in dien het desbetreffend ontwerp tijdig tot wet wordt verheven, in weikïng te doen treden op 1 Januari 1925. Op dien datum gaat dan de termijn van drie maanden in, gedurende welken winke liers en grossiers de bij hen bij het in wer-. king treden der verhoogiDg voorhanden voorraden zonder navordering kunnen uit- verkoopen Winkeliers, enz. zijn dus eerst op 1 April 1925 verplicht op de bij de wet bepaalde wijze aangifte te doen van de als dan bij hen voorhallen -rijade voorraden, waarvan de te rWlnig- iJélaalde accijns zal worden nagevorderd. Teneinde sigarettenfabrikanten en fabri* kanten van gekorven tabak in de gelegen heid le stellen reeds op 1 Januari 1925 bufl fabrikaten voorzien van zegels, waaruit yan de betaling van den verhoogden RCCj^| blijkt, in be vrije verkeer te brengen, wordt hun gelegenheid geboden, die zegels reeds thaca te bestellen. Met; de aflevering daaf

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2