AGENDA. Bü Hoest en V er kondheid BUITENLAND. ÏEIEGRMEN. Woensdag. In den Vergulden Turk: Algemeene ver gadering van de Leidsche IJsclub. 9 u. nam. Jeruël (Grocncsteeg 16): meisjesvereeni- ging, 8 uur nam. Leidsche Schouwburg: Opvoering van do revue „Verdien je wat". 8 uur nam. Manege Doelenkazerne: Groot ruiterfeest. 8 uur nam „Prediker" (Janvosscnstceg)Ds. Bert- hold over „De bestemde tijd van het einde dezer wereld l"8 uur nam. Sladszaal: Concert van de mandoline club „Krebusllipo". 8 uur nam. Wijkgebouw, Langestraat 67—69Ontwik kelingsavondspr. mej. W. Snellen over Ghandhi. Donderdag. Gebouw Kloksleeg 23: Voordracht van prof. J. P. Verhaar over „Beantwoordt de R.-K. Kerk aan bet Schrilluurljjke ifeaal?". 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16) Bijbelbespreking 8 uur nam. Manege Doelenkazernc: Groot ruiterfeest. 8 uur nam. Stadszaa! (kleine zaal): Openbare voor dracht en filmvertooning over de Maggi's producten halfdrie nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 16 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Hijnbardtte Emser-Tnblcttcii 35 cent Mlinhardt's Salmiak-Tabletten 40 c. Tbcrmo-Tablettcn 45 c. Anjja-Bonbons 00 c. 9466 By Apothekers en Drogisten. elkaar evenaren. De Nedexlandsche vissehers beschouwde hty als de beste zeelieden der wereld. Do voorzitter van de Noord- en Zuid- Bollandsche Reddingmaatschappijen, de lea Pl E. Tegelberg, dankte in emkelo woorden voor dezer toespraak. De heer Alb. van der Horst schonk do jubileerende maat schappij een paar gedenkpenningen namens de Oranjevereeniging „Wat ook val', trouw staat pal 1" Voor de Zweedscke Reddingmaatschappij hield de heer Bdv. Iithander een korte toe spraak, waarbij hij de honderd-jarige een gouden medaille ten geschenke gni. De heer G. F. Shee, secretaris van Royal National Life-Boat Institution te Londen, bood eveneens een gouden medaille aan en las een schrijven van gelukwensch voor z'gln president. Capt. Day, lid van het bestuur dier En- gelsche organisatie, sprak eveneens woorden van gelukwensch. De heer Tegelberg dankte ook nu weer voor deas blijken van sympathie. Gemeentelijke Weikeloosheidsiondsen. Gisteren werd te Amsterdam de jaar vergadering van de Vereeniging van Ge meentelijke .Werkeloosheidsfond: en ge houden. De vooratter, de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum, gaf een over zicht van den arbeid der vereeniging in het afgeloopen jaar en de vraagstukken, waarmede zij in aanraking kwam. Hij wees er op, dat de werkeloosheid nog niet binnen de normale grenzen is teruggekeerd en bosprak verder de moeilijkheden der werkoloosheidsfondsen om hun instand houding financieel mogelijk te maken. Een van do grooto wenschen, welke de Ver eeniging ten opzichte van de wcrkc-loozen- zorg koestert, is wel deze, dat in 1923 de beperkende bepalingen in de reglementen van de werkeloozenkassen zullen kunnen worden opgenomen. De porio-iek aftredende bestuurstelen, da heeren Aalten co Wierdels, werden herkozen. De volgende vergadering zal weer te Am sterdam worden gehouden. Na de pauze kwamen in behandeling de praeadviezen over de vraag: Is het in het belang van de Werkeloosheidsverzekering van Overheidswege invloed uit ta oefenen op het beëindigen van de steunregelingen en zoo ja, op welke wijze? Is bat dan nog gewc-nscnt voor werkeiooze leden van wer keloozenkassen, die geen recht op regle mentaire uitkeering hebben, bijzondere maat regelen te treffen ten opzichte van de hun te verieenen hulp? Praeadviezen worden uitgebracht door de hoeren dr. ir. J. van Hettinga Tromp en A. H. Smulders. De heer Tromp, oud-directeur van het Gemeentelijk Arbeidsbureau te Amsterdam, stelde o.m. do concluse, dat tusschen werkloosheidsverzekering en maatschappe lijk hulpbetoon een strenge scheiding be hoort te worden gehandhaafd en dat het verkenen van onderstand aan daaraan ba- hoefte hebbende werkdoozen, die geen uit keering meer ontvangen uit hoofde der werkeloozenverzekering, behoort tot de bemoeiing van het maatsshappelijk hulp betoon. De heer Smulders, wethouder voor ar beidszaken te Utrecht, kwam tot de volgende stellingen: 1. De bestaande steunregeling wordo zoo spoedig mogelijk gelikwideerd. 2. De werkeloosheidsverzekering worde krachtig bevorderd. 3. Geen uitkeering verstrekt aan iiiet-reglementair rechtheb ber-den. Ei had naar aanleiding van dize prae- adviezKn een leypndige uitwisseling van gedachten plaats. j St. Hichael. Het bondsbestuur der R.-K. Staatspartij heeft d.d. 8 dezer den volgenden brief go- zonden aan prof. Veraart, voorzitter van hel verbond St. Michaël: „In de vergadering van hst bond bestuur, welke gisteravond ia gehouden, heeft dit bestuur besloten, met uw bestuur overleg le zoeken ter bespreking van de plannen en de actie uwer organisatie, op den grondslag, dat uwe actie, hangende dit overleg, niet zal worden voortgezet. Het bondsbestuur heelt de eer u te ver zoeken, on3 te willen mede deelen, of uw bestuur bereid is, op den bovenomschreven grondslag overleg te plegen." Namens St. Michaël ia hierop gisteren, naar de Res.-bodo meldt, als volgt geant woord: „In antwoord op uw geëerd schrijven van 8 dezer hebben wij de eer u namens het hoofdbestuur van het Verbond St. Mi chaël van clubs tot bevordering der Ka tholiek-democratische gedachte in de R.-K. Staatspartij te berichten, dat wij gaarne bereid rijm overleg met u te plegen over de planneen en de actie van St Michaël. Do grondslag, waarop u bereid zijt, dat overleg met ons te voeren, n 1. dat tijdens dit overleg de actie van St. Michaë! wordt stop gezet, wordt door ons aanvaard, met dien verstande, dat in deze dagen van ons hoofdbestuur giensrlei actie uitgiet Ond r het stopzetten van actie kan natuurlijk niet worden verstaan de verhindering van het oprichten van clubs buitin de bemoeiing van het hoofdbestuur of van actie van clubs, waaraan ons hoofdbestuur niet meewerkt. Gaarne vernemen wij thans, waar het bondsbestuur ons hoofdbestuur as. Vrijdag te 3 uur ontvangt." Hoogere gemeente-ambtenaren. Zaterdag j 1. heeft de Vereenigingsraad uit de Centrale van hoogere gemeente ambtenaren een vergadering gehouden ter behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet. De voornaamste bezwaren tegen het wets ontwerp zijn: lo. Het verhaal van }/i inplaals van r/4 van de inkoopsom van vroeger gepres teerde diensten en voor wach'.geldtijd na 1 Januari 1925. 2o. De bepaling, dat de wachtgeldjaren niet meer voor pensioen medeteilen. De wenschclijkheid wordt uitgesproken, dat een regeling van het wachtgeld door de ge meenten onder goedkeuring van de Kroon wordt voorgeschreven; 3o. Het eindigen vail hit wa.htgeldpin- sioen met ingang van 1 Januari iy23 met oen uitzondering voor de 45-jarigen. Hier wordt noode een overgangsbepaling gemist; 4c. Aangedrongen wordt op het Cehouti van de regeling van het vervroegd ouder domspensioen; 5o. AaDgedrong,n wordt op het behoud van de bepaling waarbij het minimum aantal jaren van 7 als aanspraak op p.nsioen wordt gesteld vooral voor de teólmische ambte naren, die eerst laat uit particulieren dienst overgegaan zijn naar de gemeente; 6o. Vooral de vermindering van 2 pet. op li/j pet. van het percentage, dat als pensioen por diins jaar wordt genoten, vend ernstige bestrijding. Deze bepaling is vooral ongunstig voor de hoogere ambtenaren, die eerst op tateren leeftijd uit het particulier bedrijf zijn ov-rgegaan en gerekind hebben op do aanstaand! pensioenregeling. In ieder geval werd verwach', dat de verkregen pensioenaanspraken verzekerd zouden bljjven en het verlaagde percentage dus enkel op dienstjaren toegepast zou wor den, welke nd de inwerkingtreding der menwo wet gcpresteird worden; 7o. Vooral kwam verzi-t tegen den in koop van diensttijd in tijdelijke, zijdelingsche betrekkingen, zooals die van ieeraar, waar van de helft der inkoopsom kan worden verhaald. Het tarief zal zoo zwaar zr/a, dat inkoop niet mogelijk zal blijken. Een adres met wensenm en opm<rki. g.n zai, ai of niet in vereeniging met acht anuere ambtenaren-organisaties aan ce Tweed - Ka mer worden ingezonden. In verband met de benoeming van prol. dr. G. W. J. Bruins tot lid van den Generalrat der Reiohsbank te Berlijn en tot internationaal oommissaris bij deze instel ling, is aan dezen hoogleeraar voor den cur sus 1924/1925 verlof verleend. Gisteren heeft ir. R. L A. Schoe- maker het ambt van hoogleeraar in de bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft aanvaard mei het uitspreken van een rede over Utiliteitsbouw. De leden van de Eerste Kamer zijn ter hervatting der werkioamheden in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 18 dezer, des avonds ten S'/j nur. De voorloopige commissie voor ge organiseerd overleg heeft zich, naai- de „Tel." mededeelt, met 6 tegen 4 stemmen vereenigd met het voorstel van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland om den den arbeidstijd van het verplegend perso neel aan de provinciale ziekenhuizen te brengen op 55 uur per week. Onlangs be sloten de Staten tot verlenging van 45 op 48 uur. In verband met ioopende geruchten, dat do nieuwe aalarisregeling voor de kan toorhouders der posterijen en telegrafie pro- ceutsgewijze veel ongunstiger is dan voor de overige gelijkstaande groepen van dat bedrijf, is door het degl. bestuur van den Nederlandschen Bond van Kantoorhouders der posterijen en telegrafie telegrafisch audiëntie aangevraagd bij den directeur- generaal der posterijen en telegrafie. Te Utrecht is j.l. Zondag de consti- tueerende vergadering gehouden van liet Comité voor Studie van Geneeskundige Be- roepsbeiangen. De vergadering werd geleid door het voorloopig bestuur, bestaande uit do doktoren Vrendenberg uit Koog aan de Zanm, voorzitter, Leydesdorif uit Meppol, secretaris, De Haan uit Alblasserdam, Nord uit Zwolle, Oldenburg den Broeder uit Den Haag en Wesly uit Elinkwijk. Nadat de voorzitter had vooropgesteld, dat het comité zich op dsn grondslag plaatst van de reor ganisatie in ds Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en den bl cei dezer maatschappij als zijn doel be schouwt, lichlte hij toe, dat verschillende teekenen er op wijzen, dat er gevaar be staat, dat de beroepsbelangen der huisarlson in de toekomst in het gedrang zullen komen. Nu de huisartsen-organisatie in ds maat schappij zal worden ontbonden, wordt te recht gevreesd, dat het hoofdbestuur, vooral zooals het tegenwoordig wordi samenge steld, onmogelijk de verschillende vraag stukken, die in toenemende hoeveelheid zich zullen voordoen, kan bestudeeren in naar wenseh behandelen. Hoewel niet voor bijziende, dat de in le stellen huisartsen- commissie somtijds goede adviezen zal kun nen geven, werd gedacht, dat deze commis sie bij het te loor gaan van het contact tus schen de huisartsen-groepen, zeer moeilijk, om niet te zeggen, onmogelijk in slaat zal zijn te weten, welke meeningen omtrent ge wichtige beroepsbelangen onder de betref fende groep leven. Op de voorgaande over wegingen is de werkwijze van het nieuwe comité gebouwd. Het comité stelt zich voor in elke aTdeeling der raaalschappij eenigc leden te hebben, die blijk geven in hun naaste omgeving voor de verwezenlijking van zijn idealen te willen arbeiden, opdat in de geheele maatschappij de belangstel ling voor de sociale zijde van hel genees kundig beroep wordt gewekt of versterkt. Na de inleiding onlspon zicii een zeer levendige gedachtenwisselmg. Behalve de reeds genoemden Iraden direct lol het comité toe de dokteren: Van den Berg le Hoorn, Van Balenburg le Delft, Du ring te Den Haag, Diamant te Den Bosch, Eggink te Amersfoort, Hamaker te Utrecht, Ilijmans te Giessen-Nieuwkerk, Kocli te Kampen, Labberté le Krommenie. Maurilz le Haarlem. W Sehuurmans Stekhoven le Utrecht. Wefers Bettirik te Utrecht en Weis- fell te Frederiksoord. In een gisteren gehouden gecombi neerde hoofdbestuursvergadering der vijf erkende personeel bond In zijn verschillende aangelegenheden besproken, die thans de volle belangstelling vin het personeel heb- ben. Besloten werd bij de directie en de j regeering aan te dringen op toekenning van een duurtebijslag van een extra week- loon per 15 December, 1 Februari en 15 Maart. Als minimum dezir extra weekioonen zal 135 -gevraagd worden. Het gemeentelijk beslurencongres ter ondersteuning van ah en oiscli zal gehouden worden op 8 December a.s. in Den Haag. Ten aanzien van de door de directie voorgestelde nieuwe pensio:n:ege!ing kwam men in beginsel tot overeenstemming om trent de in te dieoen aanmerkingen, voorts wera besloten zich omtrent de positie van de schrijvers en bureelambtenartn opnieuw i tot de directie te wenden, teneinde deze op beter peil gebracht te krijgen. RECLAME. Tmet zijn fjne grondstoffen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ 9749 DE ALGEMEFNE TOESTAND. Het kraakt in vele landen. In Italic kraakt het ook eena weer en bet is nog te betwijfelen of Mussolini's rede voering men zie onder Italië daaraan veel zal veranderen. Langzamerhand neemt de eenheid voor den usurpator af, dat moet men niet vergeten. Kraken doet er overigens wel meer. Het Spaansche directorium b.v. en ook in Oos tenrijk staat Seipel, al keert hij terug, na dat vermoedelijk heden de spoorwegstaking zal zijn afgeloopen (door een toegeven aan de eischenniet zoo sterk meer. ENGELAND. De laatste lijst benoemingen critiek op Mac Donald nit eigen partij. De laatste lijst benoemingen is afgeko men. 't Zijn posten, vallende buiten het eigenlijke ministerie. Majoor Tyron is benoemd tot ministor van pensioenen, wat hij in het vorig kabinet Baldwin ook was. Sir William Mitohell- Thomson wordt postmeester-generaal, ter wijl kolonel Ashley minister voor transport- wezen wordt. Oversto Walter Guinness wordt financieel secretaris van de schat kist. William Watson Lord-advocaat van Schotland, Sir Thomas Inskip procureur- generaal. Dit zijn dezelfde posten die zij in het vorig kabinet Baldwin hadden. Ook Roland McNeill zal den post van onder-se cretaris van buitenlandsche zaken opnieuw bezetten. Er is in het ministerie een vrouw opgenomen ja.l. de hertogin van Atholl die parlementair secretaris van het ministerie van onderwijs wordt. Baldwin schijnt zeer sterg geporteerd te zijn voor het hernieuwen der Wembley-ten- toonstelling, volgend jaar, mits- de domi nions willen meedoen; maar die denken daar al zeer ongelijk over, gelijk bekend. Gemeld wordt, dat er Vrijdag j.l. een vergadering heeft plaats gehad van het be stuur der Engelsohe arbeiderspartij en dat daarin harde noten zijn gekraakt over het beleid van McDonald, wien men verwijt, dat hij de verkiezing heeft doorgedreven zonder eenige redenen. Naar het heet is MacDo- haJd's gezondheid ernstig geschokt, zoowel door zijn werk als premier, als door de jongste verkiezingscampagne. Men meldt dat hij een langdurige reis wcnscht te on dernemen, en dat het doel dier reis ZuRl- Amerika zal zijn, waardoor hij geruimen tijd op zee zal vertoeven, waar de kalmte hem herstel zal brengen. In elk geval is hem in deze vergadering van den Uitvoerenden Raad een comité terzijde gesteld bestaande uii Clynes, Thomas, Snowden en Hender son ?n in zijn afwezigheid zal Snowden de leiding van zaken op zich nemen. De Uit voerende Raad heeft voorts besloten een reeks onderwerpen op politiek gebied in studio te nemen zooals een eventueele sa menwerking met de liberalen of met de communisten. Overwegingen van tactiek zullen hebben te beslissen or samenwerking met een dezer gToepen of met geen van beiden zal worden gezocht of aanvaard. OOSTENRITK. Einde der spoorwegstaking? De onderhandelingen met het spoorweg personeel hadden een onverwacht gunstig verloop. De nieuwe concessies, door de spoorwe gen aan de vertegenwoordigers der stakers gedaan, voldeden vrijwel aan de cischen van de socialistische vakvereenigingen, die gematigder waren, dan die van de veel ra dicaler nationaal-socialisLische vakvereeni- gingen. De Nationale Vergadering, die gistermid dag 3 uur bijeenkwam, nam kennis van de demissie van het kabinet en ging daarna weer uiteen. De centrale commissie uit de Nationale Vergadering, die onmiddellijk daarna bij eenkwam, benoemde dr. Seipel eenstemmig tot kabinetsformateur. Dr. Seipel nam deze crp&raohl aan onder voorwaarde, dat morgen de staking zou zijn bijgelegd. Er moeten toestanden bestaan, waarbij de saneeringspoliliek kon worden voort gezet. Men denkt e-r blijkbaar aan do passagiers- tarieven met 1/4 te verhoogen. Uit de meer deren opbrengst zijn de looneischen dan te voldoen. ITALIË. Onruri trots een iede van MnssoHnL In Italië heersebt weer groolc onzeker heid, mede door oneenigheid in de fascis tische partij. Deze blijkt reeds daaruit, dat de commissie van de regeeringsmeerderheid uit de Kamer haar ontslag heeft ingediend, en wellicht nog sterker uit een bericht van Stefani, dat de minister van binnenlandsctte zaken ,in overleg met den minister-presi dent aan de prefecten gelast heeft voorloo pig alle vergaderingen van poliliekcn aard te verbieden. In een bijeenkomst van de afgevaardig den der meerderheid heeft Mussolini een redevoering uitgesproken, welke de ministe- rieele verklaring ,die gewoonlijk Èij het be gin van elke parlementaire periode wordt afgelegd, moet vervangen. Spreker behan delde eerst den binnenlandschen toestand, waarbij hij zeide, dat de orde niet ernstig verstoord is, ondanks eenige stakingen, die echter spoedig geregeld' werden, eenige spo radische incidenten en de campagne in de oppositicpers. De publieke diensten hebben zonder onderbreking geweikt en de natie heeft hard gearbeid. De fascistische militie heeft haar eed aan den koning gedaan, het geen een sprekend bewijs is voor den terug keer van normale toestanden. De regeering wenscht deze ook met kracht te bevorderen, j De meerderheid kan liet spel der oppo sitie niet steunen. De kamer kan en zal j haar werk doen ondanks de intriges der tegenstanders. De afwezigen hebben ongelijk; ze zullen j ongelijk blijven hebben, want terwijl ze j den schijn aannemen van den eerbied voor de grondwet te handhaven, hebben ze juist een ongrondwettige houding aangenomen. I Ze hebben zich zelf afgescheiden en op de meerderheid rust niet den plicht hen weer tot medewerking uit te noodigen. De pressie van het fascisme, ging Mus solini voort, is sterk verminderd. De samen stelling is sedert eenige maanden gewijzigd, zoodal de onwettigheid, d.w.z. de sporadi sche daden van geweld, is afgenomen. Trou wens, de onwettigheid, zelfs indien zij fas cistisch is, wordt streng gestraft. Spreker voorspelde dat de betoogingen van allerlei aard spoedig zullen ophouden, zoodat men zich aan de dagelijksche bezigheden zal kunnen wijden. Eenige onverantwoordelijke elementen zijn uit het fascisme verwijderd. Er is behoefte aan ontspanning der zenuwen na tien jaren van stage spanning. Mussolini somde daarna de maatregelen op, welke de regeering heeft genomen om de duurte te bestrijden, de levensmiddelenvoor ziening te verzekeren, den graanbouw te be vorderen, den woningnood op te heffen en de wisselkoersen te stabiliseeren. Wat de fascistische regeering in die richting gedaan heeft, kan, meende Mussolini, gerust met de prestaties van andere landen vergeleken worden. Vervolgens besprak Mussolini de buiten landsche politiek der fascistische regeermg. Hij wees daarbij op de intense activiteit, welke door regeering ontwikkeld is, blijkend uit talrijke verdragen, conventies, vriend- schaps- en handelsovereenkomsten. Mussolini legde ook den nadruk op de maatregelen ten gunste van het lager, mid delbaar en hooger onderwijs. D,e daar door gevoerde hervormingen strekten om de cul- tureele positie van het land te verbeteren. De maatregelen betreffen den financieelen toestand wettigen een zeker optimisme voor de economische toekomst van het land. Het werk van alle ministeries ls zeer Im posant en zeer prijzenswaardig, en heeft vaak verrassende resultaten opgeleverd. Blijkens de ervaringen van de jongste vloot- manoeuvres in de Middellandsche Zee, voelt men algemeene bewondering voor de Ita- liaansche prestaties. De luchtvaart heeft de laatste twee jaar een prachtige ontwikke ling doorgemaakt. Mussolini voegde er aan toe dat nog ver schillende maatregelen in voorbereiding zijn eb wees daarbij op het belang der koloniale werken voor de exploitatie van Jubalajid, en de regeling van Tripolis en Cyrenaika. Mussolini besloot met te verklaren, dat de regeering eenvoudig haar plicht had gedaan en de natie trouw had gediend. Afgevaar digden der meerderheid, doet ook uwsq plicht, laten wij allen aan Italië denken. Mussolini'9 rede werd door alle aanwêzi. gen geestdriftig toegejuicht. SPANJE. v Ongerustheid volgens een officieel communiqué heeft het directorium besloten het afdanken der lichting lö21 nog eenigen tijd uit te stellen en de lichting 1921 onder de wapenen te roepen. Erg sterk voelt het directorium zich dui niet. Te Madrid hebben een 40-tal arrestaties plaats gehad. De liberale staatsman, gra»4 Romanones heeft ook besb'st stelling geno men tegen de dictatuur. De burgerkrijg. Woe Pci Foe heeft zich van Tsji Foe naar het Zuiden ingescheept. Men gelooft-, dat' hij in de baai van Haichow aan land wil gaan om Layang te bereiken over den Lang- hai-spoorweg. Tsjang Tso Lin heeft echter in allerijl troepen naar het Zuiden gezon den om Hsoe Chow Foe te bezetten en aan Woe Pei Foe den doortocht te beletten. TAPAN. Protest-actie tegen Amerika. Men zal ziob herinneren, dat kort na het besluit der volksvertegenwoordiging in de Vereenigde Staten ora alle Japanners van de immigratiewot uit te sluiten, een Ja- pansch patriot zich in het gebouw der Amerikaanschc legatie in Tokio van het le ven beroofde bij wijze van protest. Hoe groot de indruk is, die de zelfmoord op <Së Japanners heeft gemaakt, kan blijken uit het bericht, dat het lijk van den man zal worden opgegraven en met toestemming van den minister van Oorlog nogmaals ter aar de worden besteld op de militaire begraaf plaats naast de roemrijkste dooden van Japan. In Tokio verwacht men, dat deze begra fenis aanleiding zal geven tot plechtige na« tionale protesten tegen dc Amerilcaaiiscïïe immigratie wet. BUITENLANDSCH GEMENGD. Toen dc arbeider Johann Schulz, op een der fabrieken van de Hoeech Stahlfabrie- ken te Dortmund werkzaam, de fabriek ver liet om naar huis te gaan, overhandigde de portier hem een klein pakket dat hem voor Schulz was tor Land gesteld. Nadat Schulz thuis gekomen was, wilde hij het pakje openen doch er volgde een hevige ontploffing, tengevolge waarvan Schulz zoo ernstig werd gewond, dat hij tijdens zijn ver voer naar het ziekenhuis overleed. Ook zijn huishoudster en drie kinderen, die zich in de kamer bevonden werden levensgevaarlijk gewond. Men denkt met een daad van wra^K van Schulz' eerste vrouw te doen te hebben. In de afgeloopen week is ip Engeland een veldtocht over het geheele land tegen de ratten gehouden. Niet minder dan vijf-eri- twintig millioen dezer gevaarlijko knaagdie ren zijn aan deze campagne ten offer ge vallen. Te Danville (Kentucky) zijn ernstige on lusten uitgebroken tusscLn het blanke en zwarte ras. Deze relletjes sch$nen zoo bloedig, dat de commandant van het kleine garnizoen al laar dring nd ven terking heeft aangevraagd. Hét detachement houdt nu met machine geweren i'.ja toegang tot de steengroeve, waar 250 negers toevlucht hebben gezicht, bezet. In de omgeving staat een woedend® menigte van 500 gewapende blanken gereei om do - groeve te bestormen. De onlusten zrjh een gevolg van een moord door negers op e°n blanken employé bijl de bouwwerken aan den Dix River-Dam gepleegd. De blanken bestormen do neger- wrjken en richten daar groote schade aan. De zwart© bevolking nam do vlucht Onge veer 20 negers zijn gewond, enk:!e gedood. Ccmmnnisien-relletje. ATHENE, 11 Nov. (Belg. Tel. AgEen aantal communistische arbeiders te Karalla hebben getracht, het vervoer van onbewerkte tabak te beletten, hoewel deze voorzien was van de vereischtc geleibcwijzen. Toen de po litie, versterkt door troepen, optrad, werd zij door de communisten met revolvers en an dore wapens aangevallen. Een luitenant werd gedood en een ander officier en 15 soldaten gewond. De troep schoot in de lucht om de communisten uit elkaar te jagen en herstel de de orde. De regeering heeft maatregelen gi?noraen om elke nieuwe poging der commu nisten te voorkomen. Grieksche vloct-reorganisatie. LONDEN, 12 Nov. (N.T.A. Draadloos). Dc Britsclie admiraliteit heeft gunstig be schikt op Griekenland's verzoek der vice- admiraal Sir Richard Webb naar Grieken land te doen gaan om de Grieksche vloot te reorganiseeren. Borah over Europa. NEW YORK, 12 Nov. (Reuter). Senator Borah, die waarschijnlijk den onlangs over leden senator Lodge als leider van het comi té van buitenlandsche zaken in den. Senaat zal opvolgen, heeft op een vrouwenvergade ring te Herrisburg het woord geveerd ea o.a. gezegd, dat de reconstructie van Euro pa niet effectief zou zijn, tenzij Amerika Rusland zou erkennen. Hij geloofde niet dat het mogelijk was Europa ontwapend te krijgen en met gezonde economische toe standen, zonder eerst het Russische pr°" blecm geregeld te hebben. Borah herhaalde tenslotte, dat Amerika niet zal toetreden tot den Volkenbond 6* een anderen politieken bond in Europa. Vlieger-ongeluk. LONDEN, 12 Nov. (N.T.A. Draadloos). Naar uit Parijs wordt gemeld is de ver maarde vliegenier kapitein Madden gisteren bij du onthulling van een gedenkteeken vooi den vliegenier Garot-h te Bizerta met zijn ëhine omlaag gestört. Eij was onmiddellijk dood.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2