DEKENS De Kluizenaar van FarEnd. No. 19836 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 November Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. 20% Korting FEUILLETON. 01 ïötel der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Kaar aanleiding van de woorden in de jong9te raadsvergadering van Haarlem door den burgemeester gesproken, heeft 't hoofd bestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur een uitvoerig schrijven aan den ge meenteraad van Haarlem gericht, waarin het opkomt tegen de beschuldiging van on wellevendheid. In het schrijven wordt gezegd, dat geen onderhandelingen met andere gemeenten zijn aangeknoopt. Het aanbod van de ge meente Heemstede is 'n gevolg van de om standigheid, dat in die gemeente een ge bouw zal worden gesticht voor de a.s. in ternationale tentoonstelling, welk gebouw uilnemend zou kunnen dienst doen voor blijvend beursgebouw. De gemeente Heem slede vond aanleiding om haar vroeger aan bod te herhalen, maar nu door een nog grooler terrein aan te bieden, een waarde vertegenwoordigende van f 80.0C0 a f 100 000 Het zou onwellevend tegenover Heemste de zijn geweest, zegt het hoofdbestuur, wan neer nu aanbiedingen van andere gemeen ten waren uitgelokt. Het schrijven herinnert er dan aan, dat bij de onderhandelingen met het bestuur van Haarlem het hoofdbestuur steeds heeft le kennen gegeven, dat de stichting van een edgen gebouw nog altijd werd beoogd. Door het hoofdbestuur was te kennen ge geven, dat de ruimte geboden, geen oploj- sing was en B. en W. deelden mede dat waB einde 1922 dat geen ander voorstel kon worden gedaan. De aanvaarding van liet Haarlemsche aanbod werd dus als een tijdelijke oplossing beschouwd Met bijzonder leedwezen zegt het hoofdbestuur hebben we ervaren, dat B en W. klaarblijkelijk geen prijs stellen op liet behoud van den zetel der vereeniging in Haarlem. O.m. was gevraagd om een lokaliteit van minstens 25 vierk. M. en min stens» 3 M. hoog voor archiefruimte. De contractueel vastgestelde archiefruimte is lot heden niet lot onze beschikkng gesteld, lutgeen een dageliiksch ongerief is. De vliegtocht NederlandIndië. Uit Aleppo werd dato gisteren gemeld Yan der Hoop en zijn reisgenooten zijn gisterochtend uit Angora vertrokken en in den namiddag te Aleppo aangekomen na een vlucht van zes uur en 3 minuten over een afstand van 750 K.M. Ondanks de moei lijkheden van de geaccidenteerde streek van Taurus is het een prachtige vlucht ge weest. Vanochtend zijn zij in de richting Bagdad vertrokken van heb militaire vlieg terrein, waar hun gastvrijheid was verleend. De heer Van dcc Hoop heeft uit Bagdad aan liet Ha'agsche Aneta-kantoor d.d. gis teren geseind: Na oen voorspoedige reis van Aleppo is <k HNACC te Bagdad aangekomen. Toe stel, motor en wij drieën verkeeren in den besten toestand. Het weer wa3 gedurende de reis prachtig. De daling geschiedde vloi en het vliegveld hier is uitstekend. De ont vangst van de Royal Air Force was aller hartelijkst. Vrijdag vertrekken we haar Ba3ra. Bezuiniging op den Staatsdienst. De meening, uitgesproken in het Kamer verslag over de Algemeene Beschouwingen der Slaatsbegrooling voor 1925, dat op hel gebied der bezuiniging tot dusver nog slechts bc-perklen resultaten zijn verkregen, wordt door den minister van financiën in zijn ncmorie van antwoord gedeeld. Ook hij is van oordeel, dat een eigenlijke roorganisatie van den dienst nog slechts in enkele onderdeelen der uitgebreide Staats huishouding heeft plaats gehad en dat deze belangrijke aangelegenheid in de naaste toekomst de aandacht der regeering moet blijven vragen. Na verschillende werkmethoden le heb ben beproefd is het der regeering ten slotie gebleken, dat op het gebied dor reorganisa tie de beste resultaten worden verkregen indien bepaalde onderdeelen ter bestudee- ring worden opgedragen aan niet te groote commissies, samengesteld uit een of meer bezuinigingsinspecteurs, een of meer lei dende ambtenaren van het betrokken diénst- vale en, waar gewenscht, een of meer buiten ambtelijk verband staande deskundigen; deze commissies behooren dan, ten einde het onderling verband te bewaren en op grond van het bezuiniging9doel, waarvoor zij zijn ingesteld, voeling te houden met 't departement van financiën. Verschillende dezer commissies zijn reeds sedert korter of langer tijd werkzaam; het ligt in de be doeling hun aantal geleidelijk naar be hoefte uit te breiden. De regeering zou het waardeeren indien de arbeid dezer commissies met dien dor Bezuinigingscommissie-Rink in verband kon worden gebracht Daartoe zouden de rapporten door deze speciale commissies, met name voor zoover zij liggen op het ter rein der commissie-Rink, door den minister aan wien zij worden uitgebracht, voor zoo veel daartoe aanleiding beslaat, om advies in handen van laatstgenoemde commissie gesteld kunnen worden. De regeering hoopt over dezen opzet na der met de commissie-Rink in overleg le treden. De werkzaamheden der staatscommissies. Aan het aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I van de Staatsbegrootlng voor 1925 toegevoegde overzicht van den stand van werkzaamheden der ingestelde en nog niet ontbonden Staatscommissiën wordt het volgende ontleend: Binnen niet te langen tgd zal met haar oncierzoek gereed zijin de commissie, in gesteld om ter voorbereiding van werken, welke, ter verbetering van het spoorweg verkeer, van het stadsverkeer en van het verkeer te water in verband met de daar mede samenhangende handelsbeweging in en nabij Rotterdam, zullen moeten tot stand komen/de onderscheidene belangen in ver band met elkander te overwegen en in hoofdtrekken omtrent aard en volgorde der te verrichten werken te adviseeren. Voorts kan in het begin van 1925 worden tege- moetgezien het eindverslag van de staats commissie, ingesteld om te onderzoeken in hoeverre, als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, ingevolge de wet van 14 Juni 1918 te verwachten is, dat tijdens storm hoogere waterstanden en een groot ere golf- oploop, dan thans het geval is zulten voor komen vóór de kust van het vaste land van Noord-Holland, Friesland en Groning.n, als mede vóór de daarvoor gelegen Noordzee- ei landen. Binnenkort zal het verslag worden uitge- bracüi van de Commissie^ ingjsteld om een onderzoek in te stelten naar de bestö wijze waarop, zoo mogelgk met gebruik van het Merwede-kanaal, een verb.t rde s he pvaart- weg van Amsterdam naar den Boven-Rijn, zoo spoedig doenlijk kan word:n tot stand gebracht, daarbij ook lettende op de be langen van de te doorsnijden landstreken en die van de landsverdediging. Wat betreft de Staatscommissie in zake de electriciteitsvoorziening van het land, kan ten aanzien van de subcommissiën wor den medegedeeld, dat dezj haar arbeid hebben voltooid, met uitzondering evenwel van de Lïmburgsche subcommissie, die voor nemens is nog een vergadering te houden ter vaststelling van liet door haar a:n de Staatscommissie uit te brengen rapport. Be houdens onvoorziene omstandigheden mag worden aangenomen, dat het verslag tegen het einde van het loopende of het begin van het volgende jaar gereed zal zijn. Binnenkort zal het eerste gedeelte in druk verschijnen van het verslag d?r com missie aan welke is opgedragen eon onder zoek in te stellen aangaande de vraag, of en in hoeverre maatregelen nooiig zrjn om te bevorderen, dat de land- en waterwegen en spoor- cn intercommunale tramwegen op cle meest economische wijze dienstbaar worden gemaakt aan Int vervoer van rei zigers en van goederen. Ten slotte kan binnenkort het verslag worden tegemoetgezien van de staatscom- in zake de herziening van het Muntwezen m Nederland c-n Nwlerl.-Iudië. Maatregelen tegen de duurte. In de memorie van antwoord op 't afdee- liagsonderzoek der Staatsbegrooting schrijft de minister van Financiën, dat de Regee ring het eens is met die leden, die van oor deel zijn, dat de Overheid met het nemen van maatregelen tegen de duurte niet voor zichtig genoeg kan zijn en niet dan in het uiterste geval daartoe zal moeten overgaan Het natuurlijke proces van vraag en aanbod behoort zoo min mogelijk te worden ver stoord en de ervaring heeft geleerd, dat kunstmatige maatregelen van regeeringswe- ge tegen prijsstijging genomen, dikwerf een tegenovergestelde uitwerking hebben, dan beoogd werd, hotgeen onder meer het ge volg is van het feit, dat de Regeering niet beschikt over ter zake kundige organen in staat om op de meest economische wijze den aan- en verkoop van levensmiddelen to organiseeren. Bovendien heeft de gemeen telijke overheid de bevoegdheid krachtens art. 135 der Gemeentewet ten deze regelend op te treden. De postclièque- en girodienst. Op vragen van het lid van de Twecdo Kamer den heer Van Braambeek in zake aanstelling van tijdelijko ambtenaren van den postcheque- cn girodienst tot commies: I. la de minister bereid mede te deel^n, of het gerucht juist is, dat het, ondanks het overcompleet aan commiezen bij het hoofd bestuur oer P.T.T., hetwelk tot opwaciit- gelo'steilin van een belangrijk aantal hun ner heeft geleid, toch nog in de bedoeling ligt weer twee tijdelijke ambtenaren van den postchèque- en girodienst met zeer kor ten diensttijd tot commies aan te 6tellen, en zulks op de maximum bezoldiging, aaa de betrekking verbonden? 9. fnaien dit benoht juist is, wil de mi nister dan mededeel en waarom voor de be hoefte, die er aan dit personeel mocht be staan, niet wordt geput uit de op wacht geld gestelde ambtenaren, waaronder toch wel zullen zijn, die de noodige geschiktheid bezitten? 3. Is het voorts juist, dat door den tocn- maligen waarnemenden directeur van den postcheque- en girodienst aan het bestuur van de Vereeniging van Middelbaar en Hoo- ger personeel bij het bestuur van den post cheque- en girodienst is medegedeeld, dat bij het in dienst nemen dezer tijdelijke ambtenaren hun geenerlei vooruitzichten zijn geopend en tot deze aanstelling dus geen cont-ractucele of moreele verplichting be staat? 4 Acht dc minister liet voor een goeden geest onder hel P.T.T.-personcol niet wen- sobelijk om in het algemeen in de eerste plaats open zijnde plaatsen aan te vullen uit het personeel, dat bij het bedrijf zelf overcompleet komt, en eerst als zulks niet mogelijk is*buitenstaanders te nemen? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. In November 1923 bestond, in verband met de reconstructie van den dienst, de be hoefte aan eenige personen, van wie op grond van hun boekhoudkundige bekwaam heid verwacht mocht worden, dat zij in staat zouden zijn, onmiddellijk als leider van een rekeningcourantafdeeling op te tre den. Getracht werd, uit de op dat tijdstip bij het Bemiddelingsbureau van het depar tement van financiën ingeschreven wacht gelders een keuze te doen, liet-geea evenwel, in verband met de bovenomschreven des tijds te stellen oischen, onmogelijk bleek. Ten einde daarvoor geschikt geachte bui tenstaanders tot onmiddellijke indiensttre ding te bewegen, was het noodzakelijk, hun, voor hot geval zij althans voor liun taak be rekend zouden blijken, uitzicht op een vaste aanstelling te geven. Bij het bepalen van de toe te kennen belooning werd toen, be halve met de te verrichten werkzaamheden, tevens rekening gehouden met het laatst door hen genoten salaris in het particuliere bedrijf. 3. Een zoodanige mededeeling is door den tocnmaligen waarnemenden directeur aan het bestuur van de bedoelde vereeniging niet gedaan Waar evenwel de directie van den postcheque- en girodienst er bij voort during op bedacht is, de formatie van dien dienst zooveel mogelijk te beperken, wordt met deze tijdelijke ambtenaren overleg ge pleegd, of zij genegen zouden zijn, afstand te doen van bun aanspraken op benoeming en, onder tookenniug van een schadeloos stelling, de dienst te verlaten. In beginsel hebben zij zich daartoe reeds bereid ver klaard. 4. Voor zooveel dit althans, met het oog op de te stellen eischen, mogelijk is, wordt bij de bezetting van eventueele vacatures in de eerste plaats gebruik gemaakt van het bij andere takken van rijksdienst op wachtgeld gestelde personeel. Bij Kon. besl. is benoemd lot Neder- landsch Rijnvaarlcommissari9 de heer ir. J. J. Canter Cremers, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Rotterdam. Ds. P. Bos, geref. predikant te Stads kanaal (Gr.), is benoemd tot directeur van dc gestichten der Vereeniging tot christ. verzorging van krankzinnigen te Wagon- borgen (Gron.). Oud-burgemeester mr. A. R. Zimmer man heeft verzocht, de uitvoering van het voornemen om zijn marmeren buste aan het gemeentebestuur van Rotterdam Ier plaat sing in het stadhuis aan te bieden, voorloo- pig op te schorten en de voorbereiding te staken, totdat deze aangelegenheid op een breederen grondslag zou kunnen worden ge steld, dan waarop zij tot nu toe rust Het Bouwkundig bureau Hartogh wi Amsterdam heeft bij het gemeentebestuur, van Haarlem een plan ingediend voor een nieuwe zweminrichting met tweo diepe bas sins en twee ondiepe bassins, waarvan de kosten f 45.000 zouden bedragen. Bij wed strijden zouden do twee groote bassins ver- eenigd kunnen worden en dan een bassin ge ven van 50 M. lengte. Dc bouw zou ia beton worden uitgevoerd. Te Utrecht is opgericht de Vereeniging onderling ondersteuningsfonds voor officie ren, officiers-weduwen en weezen van de landmacht Na vaststelling van de statuten, waarvan de Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd, werd het huishoude lijk reglement opgemaakt, waarna werd overgegaan tol de verkiezing van een be stuur. Gekozen zijn luitenant-kolonel der in fanterie W. A. G. F. Bolken, kapitein-adju dant jhr. G. M. Storm van 's-Gravcsande, le luitenants Th. Ziedses des Planle9 en G. Minderhout, die als leden van het voorloo- pig bestuur de oprichting der vereeniging hebben voorbereid, zoomede de kapitein adjudant H. A. Ribbius. Het verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland deelt mee: In een conferentie met het Nederlandsch Verbond van Vakvcreenigingen op 5 dezer, werd het denkbeeld van een Verbond van den Arbeid opnieuw behandeld, waarbij bleek, dat het N.V.V. geen aanleiding kon vinden, op eenig punt af te wijken van de grondslagen, die het ten opzichte van dit ver bond had voorgesteld. liet rekening houden met een afzonderlijke groep van hoofdarbei ders, binnen het raam van de ondeelbare centrale, werd beschouwd als een feitelijke verzwakking van het centrale verband, doch als een toegeven aan de nu eenmaal be staande mentaliteit van de hoofdarbeiders. Ook kwam ter vergadering tot uiting, dal men de ontwikkeling van de fusieplannen onder het spoorwegpersoneel slechts zag als een toetreding van dit personeel lol de in het N.V.V. georganiseerde Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegpersoneel. Ten opzichte van een belangengemeen schap zag men alleen belang in de be - staande samenwerking met de S. D. A. P. Mitsdien bleek het vinden van een overeen stemming omtrent de verhouding lusschen de beide vakcenlralen onmogelijk en wer - den de desbetreffende onderhandelingen be ëindigd. Het consulaat-generaai der Vereenigde Stallen van Amerika zal van Rotterdam naar Amsterdam worden verplaatst. De Amerikaansche consul-generaal te Hong kong, die heer W. II. Gale, is als zoodanig benoemd te Amsterdam, terwijl te Rotter dam voortaan slechts een consul gevestigd zal zijn, als hoedanig dezer dagen is oi>ge- treden de heer E. Adow. Het bestuur van de Vereeniging Bin nen scheep vaart congres heeft een commis sie aangewezen om middelen te beramen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de Ver eeniging financieel uitkomt, ook bij het ontbreken van de regeeringssubsidie. Wat betreft do binnenvaarthelfingen zal verzocht worden, dat aan de staatscom missie voor de waterstaalswelgeving een meer uitgebreide opdracht wordt verstrekt, ton einde het mogelijk le maken, dal zij ad vies uitbrengt omtrent binnenvaartheffingen in haar geheelen omvaug. Voor dit speciale doel zouden dan wellicht aan die commis sie eenige binnenvaartautorileilen kunnen worden toegevoegd. Omtrent de scheepshypobheken en de daarmede samenhangende vraag omtrent de nationaliteit van binnenvaartuigen zal oen sub-commissie, beslaande uit de heeren prof. nir. F. G. Scheltema, mr. W. A. C. van Dam, mr G. II. A. Grosheide, mr. E. I\ de Mcnch>, mr. A. F. Muller en G. C. Nuy, aan het bestuur nader advi seeren. Het bestuur van de Syndicalistische federatie van bouwvakarbeiders bericht, dat de patroonsbond voor de bouwbedrijven afwijzend heeft beschikt op het desbetref fende verzoek van deze federatie om deel te mogen nemen aan de ophanden bespre kingen over de landelijke overeenkomst voor de bouwbedrijven. De besturen van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, den Bond van Kaasproducenten en cle Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren hebben in een adres aan den minister van financiën aangedrongen op onverwijlde opheffing van het verbod van uitvoer van boter en kaas zonder rijksmerk. Aan den minister van binncnlandsche za ken en landbouw hebben zij verzocht, te bevorderen, dat het ryetsvoorstel: Voorschrif ten lot regeling van den uitvoer van boter cn kaas. worde ingetrokken. Bij het hoofdbestuur der Reedersveree- niging voor de Nederlandsche Ifaringvis- scherij is van de regeering bericht ingeko men, dat het in het voornemen ligt, een der beide poliliekruisers lot ongeveer 1 December en de andere lot tegen Kerstmis in dienst te laten blijven. De grondpartij beeft een algemeeene ledenvergadering te Amsterdam gehouden. Onder do mededeelingen namen een be langrijke plaats in de internationale betrek kingen, welke het bestuur onderhield met gelijkgezinde vereenigingen cn partijen in het buitenland. In principe werd besloten tot het zenden van een afgevaardigde naar de in 1926 te Kopenhagen te houden 2e Internationale Conferentie. Besloten werd aan de gemeen teraden der groote sleden de wenschen der Grondpartij in zako herziening der grond belasting kenbaar le maken Men hoopt daardoor te bereiken, dat van uil de groote steden eenige drang op de re geering zal worden uitgeoefend. De bespreking van de houding der Grond partij bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen cn het eventueel stellen van candidaten werd uitgesteld tot de volgende vergadering in December. RECLAME. Zoolang dc verbouwing duurt, gc.vcn wij op allo 9283 door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 74) Zoo redeneerde zij bij zichzelf, zich dwin- G'-nd te worstelen tegen datgene, dat zij zoo verjangde aan le nemen. En toen stond, spottend niet al het leelijke, waarvan hij beschuldigd was, haar eigen per soonlijke ervaring van Garths karakter óp cn keek haar verwijtend aan. Niets, dat zij van hem had ervaren, had 00,1 Gewezen op gemis aan moed. Dat liij in zoo was gesprongen en had geworsteld legen jhen verraderlijken slroom bij het Duivels- opeiland, was geen plotselinge ingeving van n oogenblik geweest; rustig, volkomen be wust had hij de kans berekend en ge waagd. Nog eens bracht zij zich zijn gelaat voor -n geest, zooals /.ij hel gisteren bad gezien, ^ogenblik vc<-.rdal hij haar nabijheid nul bemerkt sterk en vastberaden, met stempel van nobele beheerschtheid cn ('^willekeurig kwam haar de loochening van 2'jn smaad op de lippen: ».Uij heeft het niet gedaan!" -ij had gelic^l onwillekeurig gcsproken.de Bedachte was tot woord geworden eer zij liet 'ornerkle, cii het geluid van haar eigen slenf n de duisternis schrikte haar op. liet scheen 'jna als een stem uit een andere wereld, die /.ar gezag de verzekering gaf van alles, 7 -nu *oe ha(l kunnen gclooven. J lag tegen haar kussens geleund, glim lachend bij deze illusie. Maar het gevoel van vrede, van zalige verzekerdheid bleef haar bij. Zij had geworsteld door de duisternis yan die bittere maanden van ongeloof cn nu was zij in het licht gekomen aan de andere zijde. Zij had een gevoel van djroomerigc rust en tevredenheid, en weldra viel zij in slaap, vol vertrouwen zooals een hind slaapt, met den glimlach nog op haar lippen. Met den ochtend kwam de reactie de -vreeseÜjke reactie, die haar in een toestand van volkomen neerslachtigheid bracht. En onder het regelen van de kleinigheden van den dag en de gewone, alledaagsclie ge sprekken aan dc ontbijttafel, gleed dc stem ming van dien nacht met de bezieling van haar af als een mantel. Stel eens, dat zij hun nu ging vertollen aan Selwyn en aan Molly zonder cenig verder bewijs, dat zij overtuigd was van Garths onschuld. Wel, zij zouden denken, dat zij gek was geworden! Met groote moeite en oneindig veel spijt hadden zij het feit, dat hij schuldig was, aangenomen. Wat anders had men kwnen verwachten? Hijzelf erkende immers zijn veroordeeling. Mn toch dat gevoel van vertrouwen en geloof, dat lot nieuw leven was gekomen, wilde zich niet laten onderdrukken. Werktuiglijk vervulde zij de kleine plich ten van haar dagelijksch leven op Sunny- side, besprak het werk met Jane Crab, las mevrouw Selwyn dc krant voor en deed de noodige boodschappen in de stad. Maar haar gedachten .waren er slechts haft bij, en ach ter liet scherm van dagelijkschcn sleur voer de haar ziel een zwaren strijd, worstelend om zich 1e ontrukken aan de boeien, die haar twaalf lange maanden hadden omkneld ge houden. In don middag bracht zij een bezoek aam liet hospitaal. Gerégeld eens per dag ging zij daarheen en hielp ddér, waar zij kon. Dik wijls deed zij oen deel vam het ackministra- tiewerk voor Miles of conlbroleerde mot hem de facturen van goederen, die ontvangen waren. Er waren altijd duizend karweitjes te doen en na haar ingespannen arbeid in Frankrijk kon zij onmogelijk oen levcnitje van nietsdoen leiden, zooals Selwyn haar dal voorgeschreven had. Audrey begroette haar oenigszins opge wonden. „Weet je, dat er oen Zeppelin boven Old- hampton is geweest vannacht?" vroeg zij, toen zij samen naar boven gingen. „Heb je liet gehoord?" Sara schudde het hoofd. De herinnering aan den vorigen nacht kwam over haar als de herinnering aan een levendagen droom, die haar de absolute zekerheid gebracht had, dat Garth onschuldig was; maar die zekerheid was vaag en twijfelachtig gewor den met het daglicht, juist zooals de ©abeur- (enissen uit een droom 's morgens verward cn onduidelijk worden. „Neen, ik heb niets gehoord," antwoord de zij afgetrokken. „Hebben ze veel schade aangericht? Ze kwamen zeker op de minu- tiefabriek af?" „Ja. Ze hebben één bom laten vallen, dat is alles. Die viel gelukkig in een veld. Maar de Hemel mag weten, hoe ze hier gekomen zijn zonder dat iemand ze gezien heeft! Iedereen vraagt zioh af waar otmze zoek lichten dan waren. En ons afweergeschut heeft nog nooit gelegenheid gehad iete anders te doen dan onze doren te mishan delen met schietoefeningen! En vannacht was daar nu een prachtgelegenlhedd en die liet liet voorbijgaan." „De melkboer had Kct vanmorgen met Jane over Zeppelins; maar ik-^acht, dal hel misschien die gevolgen van een paar glaasjes te veel vannacht in „Den Joligen Zeeman" waren." „Neon, het was werkelijkheid, made in Germany," glimlachte Andrey. „ïk begin het gevoel te krijgen alsof wij een mikpunt zijn geworden, nu de Zeppelins ons bestaan heb ben verkond." Zij stonden stil voor de deur van de ka mer, waar Miles werkte. „Miles zal Wij zijn je te zien vandaag," vervolgde zij. „Hij zuoht onder een nieuw uiting van oorlogskoorts onder de vrouwe lijke bevolking van Monkshaven. Ga naar hem toe, wil je? Ik moet verder, ik heb nog van alles te doen. Je ziet er niet goed uit vandaag." Plotseling viel haar op hoe wit Sara's gelaat was en dat zij kringen onder de oogen had „Voel je je goed genoeg om te werken?" Sara knikte on verschil Ug. „Ja zeker," zei ze. „Anders was ik niet gekomen." Miles verwelkomde haar vroolijk. „Sara, ik zegen je komstI" riep hij uit. „Je bent juist de vrouw /lie ik zien wou. Ik bon begraven onder dwaze brieven van vrouwspersonen, die allemaal „onze arme, dappere, gewonde officieren" willc-n bezig houden. Poeier ze maar af, wil je?" IIij wierp haar een stapel brieven toe. Maar toen zij dichter bij het raam kwam en het koude, onbarmhartige winterlicht vol op haar gelaat vid, weird zijn slem plotseling anders en vroeg hij snol: „"Wat heb je? Wat is er gebeurd, Sara?" £ij keek hem hulploos aan. Ilaar lippen bewogen, maaT er kwam geen geluid. De plotselinge vrageoi ,de snelle, doordringende blik van Mile9 hadden haar overvallen. Ilij strompelde naar haar toe. „Geen sprake van werken voor jou van daag," zei hij beslist, haar don stapel brie ven uit de hand nemend. „Vertel me nu oens wat er aan hapert." Zij wendde liet hooïd af, langzaam steeg oen blos van beschaamdheid haar naar de wangen. Eindelijk zei ze heel zacht: „Ik heb Garth gezion." llerrick knikte. Hij wist wat deze ontmoe ting beteekend had voor één van deze beide vrien<Ien van hem. Nu zou hij den anderen kant der medaille zien. Hij wachtte en zijn stilzwijgen was sympathieker en hielp lm ar meer dan welke belangstellende, opdrin gerige vraag ook, hoe goed die misschien bedoeld was „Miles," barstte zij plotseling uit, „ik ben ik bon diep ongelukkig." „Hoe is dait nu?" Hij maakte niet de fout haar uitbarsting aan eer. voorbijgaande stemming van neerslaohliglieid toe te schrij ven. De oorzaak lag veel dieper. „Sedert ik Garbh heb gezien gisteren, hcH ik mijzelf afgevraagd, of of ik hem geen afschuwelijk onrecht heb aangedaan," zij streek met de tong langs haar kurkdroge lifipen „of hij werkelijk w l schuldig was.aan lafheid." „Ah!" Miles stak de handen in de zak ken en liep de kamer op en neer. In dat oogehblik voelde hij er iets van, hoe vrec- salijk, hoe krankzinnigmakend die gebon denheid van Garth geweest moo9t zijn, jarenlang te hebben moeten zwijgen.... zijn handen in zijn zakken waren tot vuis ten gebald, toeji hij naast Sara staan bleef. „Waarom?" vroeg hij kortaf. Zij aarzelde. Toen viel zij uit. met moeite ademhalend:. r v (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9