AGENDA. Solide Uitvoeringen van Lood- en Zinkwerken SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Doopsgezinde kerk (Pielerskensslraat 1): Concert ten bate van het orgelfonds; 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Knipcursus, te halfacht nam. Waalsche Kerk: Samenkomèt van de Ver- eeniging voor Ohr. Jeugdhulp8 uur nam. Zaterdag. Graanbcurs: Feestavond van het harmo nica-gezelschap „Crescendo". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Concert van ,",Bobette'\ 8 uur nam. VolksgcbouwCabaret; 8 uur nam. Volksgebouw (Concertzaal): Dansavond^ h uur. Zondag. Den Burcht: Dansavond; 8 uur nam. Jeruël (Middclategracht 3): Samenkomst; «preker de heer Van der Horst. Leidsche Schouwburg: Eerste wedstrijd- avond ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van „Nut en Vermaak". Opvoering van „De Opgaande Zon" door „V; Z. O. D." uit Rotterdam. Stadszaal: Muziek- en variété-avond, te geven door do l^te Leidsche Accordeonver- een iging; 8 uur. Maandag. Kantoor Turfmarkt 8Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders der N.V. L. Ca- rajnelfabriek v.b. Backer en Oo.2 uur nam. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 November waargenomen door de apotheken van P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807, en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. RECLAME. tot zeer BILLIJKE PRIJZEN JOH. DEVELING, Lood- en Zinkwerker Hanrl.wcg ö6 - Wcrkpl. Voldersgr. 26a 4626a eindigen en er kans bestaat, dat Duilsoh-. land weer in het wereldverkeer zal worden opgenomen, is het een landsbelang, dat Ne derland zich voor zijn spoorwegen een zoo groot mogelijk deel van dit verkeer verze kert. Deze leden stelden zich voorts op liet standpunt, dat de spoorwegen toch niet ge heel als commerciecle instelling worden beheerd. Overigens werd er nog op gewezen, dat een ingevoerde tariefsverlaging een gc- ruimen tijd dient door te werken, voor er belangrijke resultaten van zijn te verwach ten. Eenige loden drongen aan op de weder invoering van kilometerkaar ten. In over weging werd gegeven do afdeelingen eerste klasse in de spoorwegwagons te verbouwen tot afdeelingen tweede klasse^ aangezien de eerste klasse bijna alleen bezet is door hou ders van abonnementen of vrijkaarten. Aan gedrongen werd op uitbreiding van hot buurtverkeer. Eenige leden vroegen of het juist is,*dat op het baanvak Den HaagLeiden eerit over twee jaar met electrische tractie zal worden gereden, terwijl dit baanvak daar voor tech geheel gereed is en de rijtuigen en het personeel beschikbaar zijn. Voorts werd gevraagd of de minister be reid is de totstandkoming van een p e r- soneelraad te bevorderen, die meer in vloed krijgt dan de vakvereenigingen tot dusver hadden in den loonraad en door het overleg met de directie. Eenige leden drongen aan op een duurte- toeslag voor het spoorwegpersoneel. Gevraagd werd, wanneer een wetsont werp tegemoet kan worden gezien betref fende de nieuwe pensioenregeling die reeds in 1920 in uitzicht is gesteld. Gevraagd werd, of de minister'bereid is te bevorderen, dat voor de toepassing van de loonregeling de vierde klasse standplaats, die 30 September 1923 is ingevoerd, weer komt te vervallen, nu deze qok niet voor het rijkspersoneel is ingevoerd. Aangedrongen werd op herziening van bet vrijkaartensysteem. Rijkspostspaarbank. Eenige leden vroegen of er geen reden is om de rente van de Rijkspostspaarbank te ver- hoogen. Een rente van 2,64 pCt. is toch wel wat laag. Sommige leden vroegen of het niet moge lijk zou zijn de Rijkspostspaarbank op te heffen en deze inrichting in te schakelen in den postchèque- en girodienst. VOETBAL. De Ned. Corinthians naar Zuid-AixikaV Naar de „Sportkroniek" mededeelt, be- otaat bij de Ned. Corinthinas het plan, den volgenden zomer een tour naar Zuid-Afrika te organiseeren. Het Zuidelijk elftal. De N. A. C.-speler Terbeek heeft bedankt voor zijn plaats in het Zuidelijk Elftal. De P- S. V.-spcler Ramakers zal thans do mid denvoorplaats bezetten. BOKSEN. KörnerCook. Te Berlijn had gisteravond de wedstrijd plaats tusschen den Duitscher Körner en den Australiër Cook. De Duitscher woog 162 pond, Cook 172 pond. «Beiden vielen elkan der met heftigheid aan. In de tweede ronde had Cook goede mo menten. Körner bracht hem twee harde sla^ gen toe. Een vlot tempo ontwikkelde zich daaYna, waarbij beiden elkander slagen toe brachten. Cook viel onophoudelijk zijn te genstander aan, doch door een sterke ver koudheid kon hij niet de noodige lucht krij gen. Körners vechten was meer afwachtend. Toen hij in de vijfde ronde zijn defen sieve tactiek nog niet had opgegeven, was men nogal teleurgesteld. Hij bokste ronde na ronde in goede dekking. In de zevende ronde bracht Coock Körner twee uppercuts toe, zoodat deze eenigszins in verwarring geraakte. In de achtste ronde kreeg Körner een zwaren slag ter hoogte van den lever, dien hij met een korten hoek beantwooidde. Körner toonde zich thans zeer in het offensief, doch tegen den geweldigen Austra liër scheen hij niet veel te kunnen uitrich ten. De negende ronde was de beste van den gelieelen strijd. Na eenige uilwisselin gen van slagen trad Körner thans krachtig en met zelfvertrouwen op. Hij diende Cook verschillende slagen tegen de kin toe, die hem tot dekking dwongen. In de tiende ron de verflauwde het tempo sterk, zoodat deze zonder verdere gebeurtenissen verliep. De scheidsrechter sprak daarop den wedstrijd als onbeslist Uit. BILJARTEN. Kampioenschap van Enropa te Amsterdam. Op het eind October te Bazel gehouden congres van de Int. Federatie van Biljart bonden is besloten, dat op 18 Januari 1925 te Amsterdam de wedstrijden om het kam pioenschap van Europa zullen aanvangen. SCHAKEN. Jaarvergadering van „Falamedes". Het schaakgezelschap „Palamcdcs", alhier hield Woensdag in hotel „Centraal", zijn jaarvergadering. Het door den secretaris uitgebrachte jaar verslag gewaagt van een geregelde opkomst der leden en van den nog steeds bevredigen den toestand der vcrceniging. Hoewel niet tot de club met het talrijkste ledental be- hoorende, blijft „Palamedes", die dien dag zijn 78-jarig onafgebroken beslaan mocht gedenken en daarmede het oudste schaak gezelschap in Nederland is, nog altijd we gens den prettigen vriendschappelijken geest die onder de leden heerscht een ge schikte gelegenheid bieden aan hen, die zich op het schaakspel toeleggen en die iederen Woensdagavond in het clublokaal geregeld partij vinden ter beoefening en verdere be kwaming in het schaken. Introductie van liefhebbers wordt er gaarne verleend aan wie zich daartoe aanmelden; terwijl door den secretaris B. Windemuller, Jan van Goyenkade 11 met de meeste bereidwillig heid inlichtingen omtrent loetreden tot den club worden verstrekt. Terecht mocht door den voorzitter in zijn eindwoord, waarmede hij de vergadering sloot, er op worden gewezen hoe, door sa menwerking en eensgezindheid, ook een kleine vcreeniring zich krachtig kan voelen en het hare kan bijdragen om het schaak leven in Leiden te bevorderen en helpend op kan treden om ook minder geoefenden in het schaakspel het genot er van te leeren waardeeren. ROEIEN. „Njord"„Die Leythe". Voor dezen, morgenmiddag te houden wedstrijd zijn de ploegen als volgt vast gesteld: „Njord" (boot F. E. Pels Rijcken): P. M. Baardt van Sminia (bg) 68 K.G.; C. H. Muntz, 82 K.G.; S. Wytema, 83 K.G.; F. X. van Dorssen (sl.), 83 K.G.; H. M. Bleuland van Oordt (st.), 62 K.G. „Die Leythe" (boot Dr. van Iterson): A. M. Jacobi (bg), 61 K.G.; F. van Nooten, 69 K.G J. Goedblocd, 67 K.G.; H. H. Mooy (sl.), 62 K.G.; Asoeardi (st.), 54 K.G. Men ziet dus een belangrijk verschil in gewicht der ploegen. Vooral bij eenigszins ruw water zal de Njord-plocg daacvan een aanzienlijk voordeel hebben. DE ALGEMET7VE TOESTAND. Het nieuwe Engelsche kabinet. Het kabinet Baldwin is gereed, men zie onder Engeland. Opvallend daarbrj ijjn o.f. slechts twee dingen: Curzon keert niet aan buitenl. zaken terug, Churchill kr(jgt finan ciën en niet sir Horne, die niet is op genomen. Curzon's niet terugkeeren aan het Foreign Office, zal ongetwijfeld in Frankrijk 'in stemming vinden, Curzon's lichtgeraaktheid en daaruit voortvloeiende onaangename speldeprikken hebben dikwijls onnodig moeilijkheden geschapen. Churchill aan financien schijnt elke vrees voor protectie te bannen, want hij is vol bloed vrijhandelaar. Of Birkenhead's benoeming tot minister van Indië een teeken is van een vooruiË Btrevende politiek aldaar 7 Het zou voor Engeland zoo'n slecht ding niet zjjn. Het feit, dat sir Horne niet is opgenomen in de regeering, waarop hjj alle aanspraken zou kunnen doen gelden, wordt verklaard door het feit, dat hij tegenwoordig als bankier en directeur of commissaris van allerlei onderneming* n een reusa htig groot inkomen geniet, waarvan hij afstand zou moeten doen voor het veel lager m'nister- salaris.N Naar het schijnt, heeft Baldwin hem bovendien niet den post van kanselier der Schatkist aangeboden, doch de be trekking van minister van Arbeid, het geen Horne weigerde. Hierna is Steel Mait- land tot minister van Arbeid benoemd. Bij elkaar ljjkt het nieuwe kabinet Bald win krachtig van structuur. Men meldt, dat het parlement pas op 2 December officieel zal worden geopend. DUITSCHLAND. Maatregelen der regeering de Völkischen en 9 Nov. Het Rijkskabinet beeft zich beziggehou den met een reeks dringende vraagstuk ken, wier oplossing langs wettelijken weg door dc qntbïndmg van den Rijksdag on mogelijk geworden was. Ingrijpende her vormingen betreffende de vermindering a«r belastingen zullen onmi(Adellijk ingevoerd worden. Nadat door het slagen der leening van 800 millioen de uitvoering van het plan- Dawes verzekerd is, zullen op het gebied der afvloeiing van de ambtenaren bescher- mingisbepalingen en verzachtingen worden ingevoerd, voor zoover dit wettelijk moge lijk is. In de eerste plaats zal met het einde van dit jaar d-e afvloeiing stopgezet worden. De regeering zal haar bemoeiingen tot ver mindering der prijzen voortzetten. Boven dien wil de regeering overgaan tot een ma tige algemeene verhooging der ambtenaars salarissen om deze aan de vredessalarissen aan te passen, daar Daitscbland de hem door het buitonland opgelegde lasten nu eenigszins kan overzien, Het is nu ook mo gelijk geworden over te gaan tot een ver zachting van den nood, die door den ai- loop van den oorlog en de inflatie is ver oorzaakt. Daarbij kan nu, binnen het kader van het economisch mogelijke, buiten den vToeger bepaalden kring der noodlijdenden gegeven worden. Speculatieve winsten blij ven echter uitgesloten. Nu 9 Nov. nadert, de dag der revolutie, beginnen de Völkischen zich weer gj>ducht te roeren. In een oproep, zegt de ,,N. R. Ct.", wordt de 9de November der dag van de jammerlijkste aller revoluties, den dag van de overwinning van het Jodendom en van zijn helpers de sociaal-democraten, de communisten en het centrum genoemd. Do 9de November was voorts de overwin ning van- de burgerlijke lafheid, van het kapitalisme en van den klassenstrijd. De Odt November 1923 was de dag, waarop de zich tegen de reactie verzettende volkschen, het Duitsohe volk uit de slavernij wilden redden en aan de Duitsche volksgemeen schap vrijheid, macht en eer wilden schen ken. Do dooden van den 9den November 1923 zijn marteiaara van hun streven. Op 9 November 1924 zal hun werk worden voort gezet voor de Duitsche toekomst. Aldus besluit dit document: „Schaamt u lafaards, knechten van Mammon I Gij zijt onwaardig, do zwart-wit-roode vlag te die nen. Waar de maag God ia, bestaat er geep vrijheid. Gij misleide en met blindheid ge slagenen, bevrijdt u van het Joodsche ma terialisme en ziet eindelijk in, dat de toe komst van uw vaderland ook uw eigen toe komst is. Wie niet strijdt voor de helwor- diitg van Duitschland, verloochent zijn eer. Hij is niet onze broeder. Hij is een slaaf en niet waardig dc vrijheid, waarvoor wij strij den, te genieten. Duitscher, strijdt met ons voor de Gross Deutsche Volksgemeinschaft, voor vrijheid, macht en eer. Leve Hittler l'' 't Is, dukt ons, welletjes! FRANKRITK. Godsdienst en politiek. Herriot heeft opnieuw den nuntius Ceretti ontvangen en met dezen 'n onderhoud gehad aver de passage in de rede van den minister van onderwijs hem betreffend. Herriot ver klaarde, dat Frankrijk in het bijzonder ge hecht is aan .de gebruiken, waarin de rech ten van het diplomatieke corps worden be schermd en dat tegen den nuntius als zoo danig geen aanval was gericht. Ceretti verklaarde zich over dit antwoord voldaan en bedalflctc Herriot voor zijn ont vangst. Herriot heeft gisteravond het woord ge voerd aan een feestmaal van de Vereeniging voor Conferenties, en daarbij o.a. de gods- dienstquaestie besproken. Wij allen, zoo zeide hij, moeten er voor waken, dat de godsdienstige overtuiging geërbiedigd wordt maar wij mogen niet toelaten, dat de poli tiek door den godsdienst wordt verstoord. ENGELAND. Het nienwe kabinet Baldwin Labour en het commu nisme staking in Australië De lijst der leden van het nieuwe Kabinet is door den Koning goedgekeurd. De regee ring is samengesteld als volgt: Stanley Baldwin, eerste minister, first lord of treasury en leider van het Lagerhuis. Austen Chamberlain, buitenl. zaken en plaatsvervangend leider van het Lagerhuis. Lord Salisbury, grootzegelbewaarder. Lord Curzon, lord-president of the Couneil en leider van het Hoögerhuis (geen depar tement). Burggraaf Gave, lord-kanselier. Winston Churchill, kanselier van de schatkist. Sir William Joynson Hicks, binncnl. zaken. Amery, koloniën. Sir Laming Worthinglon Evans, oorlog. Lord Birkenhead, minister voor Indië. Sir Samuel Hoare, luchtvaart. Bridgeman, admiraliteit. Sir Philip Lloyd Greame, handel. Neville Chamberlain, gezondheid. Edward Wood, landbouw en visscherij. Sir John Gilmour, minister voor Schotland Lord Eustace Percy, onderwijs. Sir Arthur Steel Mail land, arbeid. Sir Douglas Hogg, Attorney-general. Aangaande eenige der ministers is het volgende meo te deèlen. Winston Churchill, die optreedt als kanselier van de schatkist, is onlangs gekozen als constitutioneel can- didaat. Hij is een zoon van wijlen Lord Randolph Churchill en trad in 1895 in het leger. Hij leerde den dienst op verschillende wijzen in het buitenland kennen, alvorens hij in 1900 tot parlementslid werd gekozen. Hij heeft verschillende regeeringsposten be kleed, en was o. a. minister van handel, van binnenlandsche zaken, eerste Lord der ad miraliteit, minister van krijgstoerusting, mi nister van oorlog, minister van luchtwezen en het laatst minister van koloniën. Sedert 1922 was hij geen lid meer van het Huis en besteedde hij zijn tijd aan het schrijven van boeken Lord Birkenhead heeft een bekende car rière op juridisch en politiek gebied achter den rug. Zijn eerste ministerpost was die van procureur-generaal in 1915, en daarna advocaat-generaal. In 1919 werd hij Lord- kanselier. Hij is een schitterende spreker en schrijver, en heeft actief deelgenomen aan den oorlog, dienende in het Indische korps in Frankrijk gedurende het eerste deel van den oorlog. Lord Salisbury was in het vorig ministc- rie-Baldwin Lord-president van den Raad. Lord Cave herneemt zijn vorigen post. Sir Joynson Hicks was in het vorig mi nisterie minister van volksgezondheid en is tevens postmeester-generaal geweest, alge meen betaalmeester en financieel secretaris van de schatkist, met zitting in het kabinet. Amery heeft als eerste Lord der admira liteit zitting gehad in het vorig ministerie- Baidwin en was vrogger financieel secre taris van marine, terwijl hij ook is opgetre den als onder-minister van koloniën cn ge durende den oorlog toegevoegd secretaris is geweest van het oQrlogskabinel en lid van den staf van een oppersten krijgsraad te Versailles. Hij diende actief in Frankrijk cn het Naburige Oosten. Evans werd in 1916 als parlementair se cretaris van het ministerie voor oorlogs toerusting lid van het coalitie-ministerie. In 1921 werd hij minister van oorlog en had hij de laak te vervullen het personeel van het leger en de slaven van het ministerie van oorlog te besnoeien. In 1923 werd hij postmeester-generaal. Sir Samuel Hoare keert terug tot den post dien hij in het vorig ministerie bezette. Bridgeman was onder Baldwin minister van Binnenlandsche Zaken en heeft in vroegere ministeries eveneens velschillende postën bekleed. Sir Philip Lloyd Greame is parlementair secretaris geweest van het ministerie van koophandel in 1920 en heeft later, onder Baldwin, het departement van" overzeeschen handel beheerd. Neville Chamberlain, een jongere broer van Auslen, was in het laat ste deel Van den oorlog directeur-generaal van den nalionalen dienst, werd in 1922 be noemd tot postmeester-generaal en later tol minister van volksgezondheid en kanselier van de schatkist. Edward Wood was minis ter van onderwijs onder Baldwin en is vroe ger parlementair onderstaatssecretaris van koloniën geweest. Hij heeft in den oorlog in het leger gediend. Sir John Gilmour is ju nior lord van de schatkist geweest in de coalitieregeering. Lord Eustace Percy is in diplomatieken dienst geweest en was in 1923 parlementair secretaris aan het depar tement van onderwijs en aan dat van volks gezondheid. Sir Arthur Steel Maitland is on derstaatssecretaris van koloniën geweest van 1915 tot 1919. SiF Douglas Hogg heeft een schitterende loopbaan bij de rechterlijke macht gehad cn was ook Attorney-^eneraal in het vorige kabinet Baldwin. Gisteravond heeft Clynes op eendiner, door den algemeenen raad van het congres van vakvereenigingen en het bestuur der arbeiderspartij aan Mac Donald aangeboden, gezegd: ,,lk zeg beslist, ik beschouw de com munisten meer en meer definitief als onze vijanden, evenzeer als de conservatieven zelf'. Mac Donald vereenigde zich geheel met deze verklaring. De Valera, is herkozen tot voorzitter van Sinn-Fein. In Australië is een zeelieden-slaking uit gebroken. Vermoedelijk zal in alle havens het werk stil komen te liggen. ITALIË. Staking In marmergroeven. De fascistische vakvereeniging heeft een algemeene staking afgekondigd in de mar mergroeven in de etTeek van Carara. ZUID-SLA VIE. De regeeringscrtels. Naar de bladen uit Belgrado vernemen, 'heeft het lid der radicale partij, Trifkowits, opdracht gekregen een Kabinet te vormen. Hij zal, naar men algemeen aanneemt, de regeering waarnemen voor Pasjits,-tot deze hersteld is. De onderhandelingen met de democrati sche partij onder Davidowite voor haar op neming in de regeering, schijnen nog tot geen resultaat te hebben. MEXICO. Sluiting van Consulaten. Het departement van buitenlandsche za ken heeft besloten ook de Mexicaansche con sulaten in Canada en do andere Engelsche dominions te sluiten. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij de heropening der Frauscho Kamer betrad een heer het Palais' des Bourbons tn richtte zich tot den bode met de woorden: „Ik ben Meurices Kamerlid voor Guade- lope". De bode kende den heer n"et, twijfelde echter aan zichzelf en liet hem door. De vreemdeling liep de zaal binnen en ging zitten naast den afgevaardigde van Ossola, met wien htf een druk gesprek begon. Deze kende zijn collega evenmin en schoof wat terzijde. De questenr werd gewaar schuwd, die de identiteit van den „geachten afgevaardigde" moestvaststellen. De indringer w rd verwijderd; hij bleek een zwakzinnige zijn. De rechtbank to Insterburg heeft een landbouwer, diens vrouw e*n een smid ter dood veroordeeld. Zij hadden samen een oud echtpaar vermoord, de lijken in stuk ken gesneden en in een riviertje geworpen. De veroordeelde vrouw schijnt de twee mannen tot de daad te hebben aangespoord. De naturalist en bekende jager Von Wat- teville, die, in gezelschap van zijn dochter op zoek was naar een witten rhinoceros voor het Museum te Bern op de grens van Uganda en Congo, is door e:n leeuw aan gevallen. Hij Word afschuwelijk verminkt en bezweek na een doodstrijd van dertig uren. Zjjn dochter is alleen onder de in boorlingen achtergebleven. De spoorwegregie. MAÏNZ, 6 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Dfi Fransch-Belgische spoorwegregie zal in den nacht van 15 op 16 November het beheer en alle diensten aan de Duitsche Spoorweg Mij. overdragen. Van 16 Nov. af zal er du! nog alleen een dienst tot liquidatie der regie overblijven, welke Januari e.k. naar Pariji wordt verplaatst Het nieuwe Engelsche kabinet. LONDEN, 7 Nov. (Reuter). De voornaam, ste belangstelling m het kabinet ia gecon- centreerd op Churchill's benoeming, het geen een stoutmoedige groefneming wordt geacht. Men drukt zijn spijt er over uit dat or niet meer vcrsch bloed in de nieuwe re geer ing zit en dat Sir Robert Horne er geen deel van uitmaakt-, maar over het algemeen meenen de bladen dat het kabinet veel ster ker is dan Baldwin's vorige en meer kans op succee biedt. LONDEN, 7 Nov. (N.T.A. Draadloos). De lijst van het ministerie is nog niet vol ledig. Zij telt 19 leden, terwijl het vorig kabinet cr 20 had. Do attorney-general was geen lid van het vorig kabinet en zijn be vordering wordt besohouwd als een bijzon der eerbewijs van deif premier. Bezet moeten nog worden de posten f-ari postmaster-general, een titularis voor open- bar© werken en een kanselier van het her togdom Lancaster, de sollicitor-general, eeri minister voor pensioenen en een minister voor verkeersmiddelen en dan de onder- 8taat8-6ecetarissen. Morgen verwacht men bun benoeming. LONDEN, 7 .Nov. (Reuter). De bladen brengen in hoofdzaak commentaar op de benoeming van Churchill en Austan Cham berlain. De opneming in het kabinet van eerstge noemde wordt door alle bladen beschouwd als een bewijs dat de premier bereid is, on- bcteekende overwegingen van persoonlijken aard op te offeren voor de hoofdzaak, het kiezen ©ener zoo sterk mogelijke regcerinj?. Dit deel der pers prijst de benoeming van Chamberlain tot minister van buitenland sche zaken en zegt dat indien deze post aan Lord Curzon was toegewezen, het Êransche departement van buitenlandsche zaken zicK dan wederom tot Poincaré gewend zou heb ben. De Iersche grenskwestie. LONDEN, 7 Nov. (N. T. A. draadloos). De Iersche grenscom missie heeft haar eerste -vergadering te Londen gehouden. Leden dier commissie zijn de Zuid-Afrikaansche rech ter Feetham. prof. John Mcneill en Joseph R. Fisher. Twee rechtsgeleerden, Sergeant Ilanna en Patrick Lynch, zullen optreden als advocaten van den Vrijstaat. Matiging in Egypte? KA1RO, 7 Nov. (Reuter). Het belangrijkë Zaghloelisfische orgaan „La Liberia" bevat een hoofdartikel over het aan het bewind komen eener conservatieve regeering Ia Londen. Daarin wordt een revolutionnaire beweging om kracht bij te zetten aan Egyp- tea eischon, als onpraktisch afgekeurd, doch het aanknoopon bepleit van onderhandelin gen voor een modus vivendi, dat gedurende de eerste 3 of 4 jaren de betrekkingen tus schen beide anden zal beheerschen, en waar onder Engeland zou toestemmen in Egyptes toetreding tot den Volkenbond en deelne- ming in 't Nat.bestuur van Soedan, terwijl 't Egyptische leger aandeel zou hebben in de taak der bewaking van het Suez-kanaal. Uil Engel sch-Indië. CALCUTTA, 7 Nov. (Reuter). Do onder handelingen tussoheai Ghandi en de Swara- jisten leiden tot een compromis. De meening werd uitgesproken dat de onderdrukkings politiek welke door de Bengaalsche regee ring werd begonnen, tegen de Swarajisten' was gericht, hetgeen de samenwerking van alle partijen eischte. Besloten werd dat het' congres het program van non-eoöp e rati on" zou opschorten, uitgezonderd ten aanzien der weigering buitenlandsche klèedingstof- fen te dragen en dat de Swaraj isten het werk eener centrale en provinciale wetge ving ten behoeve van het congres zullen voortzetten Vervolging van oud-ministers in Bulgarije SOFIA, 7 Nov. Belg. Tel. Ag.) Het par ket heeft het bureau der kamers in kennis gesteld met het verzoek tot inhechtenis-ne- ming van verscheidene oud-ministers leden van het kabinet Stamboelisky, beschuldigd van het vergrijpen tegen het gemeene recht. De crisis in Zuid-Slavië. BELGRADO, 7 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Pasjits heeft een nieuwe regeering ge vormd, die tot opdracht heeft nieuwe ver- kieringen voor te bereiden. De bladen voorzien een spoedige ontbinding van de Kamer. De F residentsverkiezing in Amerika. WASHINGTON, 6 Nov. (V.D.) de verkiezingen voor het Presidentschap hebben Coolidge ongeveer 17.000.000, Davis ongeveer 9.000.000 en La Follette ongeveer 4.000.000 stemmen gekregen. Coolidge kreeg ongeveer twee millioen stemmai meer dan Harding. De republikeinen hebben een meerderheid. WASHINGTON, 7 Nov. (Reuter). De repu blikeinen hebben in het Huis van Afge vaardigden 21 zetels gewonnen zoodat zij daar thans 246 zetels hebben. Daar dit lichaam 435 leden telt hebben zij 28 zetel® boven de volstrekte meerderheid. In den Senaat verwierven zij 62 zetels tegon 49 in het oude. Dit lichaam telt 96 leden. De strijd in China. LONDEN. 7 Nov. (N. T. A. draadloos). Volgens een bericht uit Tientsin heeft Maar schalk Feng Peking ontruimd, en is Chang- tsolin uit Mandtsjoerije de stad binnenge trokken. Aan Changs troepen, waarond-t

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2