Mo. 19836. VRIJDAG 7 NOVEMBER Anno 1924 flfficieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Begrooting van Waterstaat. Het nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post' 2.36 -f- portokosten. 0.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aon den gemeentelijken vischwinkel, fischmarkt 18, lel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar SCHELV1SCH a 10.15, SCHOL a f 0.17f 0.22f 0.40 per pond en HARING' a 5 cent per stuk. N. C. De G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 7 November, 1924. „Snrsnm Ccrda". De meerstemmige zang zonder begelei ding heelt een geschiedenis met schokken de momenten. Zijn bloeitijd valt in de 16do eeuw. De melodie lag in de tenor en het lied werd luisterrijk meerstemming door werkt Men noemde hel in dezen vorm ma drigaal. Na 1600 maakte xle opkomende opera met de geheel madrigaal-literatuur afgedane zaak, zonder echter vooreerst iets hoogers of ook maar gelijkwaardigs daar voor in de plaats te brengen. Voortaan moest al het gezongene begeleid a/orden een falale modewaarnaar ..ells Bach zich in de stotkoralen zijner cantatejn te gedragen had. Spoedig daarna verdween ook de koörzang in de opera. Handels ora- toruim kon den a cappelia zang evenmin in eere herstellen. De oude geestelijke zangmuziek, de missen zonder begeleiding, kende men niet meer en zoo scheen de on begeleide meerstemmige zang voorgoed in geslapen. Maar in 't begin der 19de eeuw gebeurde er iets merkwaardigs. In Heidel berg was een professor in de rechtsgeleerd heid met name- Thibaut, van Franschon oorsprong, die builen zijn juridische col leges leider was van een „zangkransje". I Dcz<? schreef [18251 een uitnemend werk l ,Ueber Re-inheit der Tonkunst", waarvan de 8-le druk in 1907 verscheen. Aan dit werk is het tc danken, dat de belangstel ling in de oude muziek weer opleefde De r.aam van dezen dilettant beleekent een keerpunt in de geschiedenis van den ou- bcgcleiden meerstemmiger! zang, die van nu af weer gekend en gewaardeerd zou worden. Schumann en vooral Mendelssohn schreven koorwerken zonder begeleiding, op deze wijze het hunne bijdragend lot den bloei van den wedergeboren a cappel la- zang. Of hij het terrein geheel zal herwin nen is een vraag, die vooralsnog niet be antwoord kan worden. De tijd is hem niet gunstig- men vindt den a cappella-zang veel te moeilijk en hij maakt ook niet ge noeg lawaai. Daar komt nog bij, dat de kweekplaats van den koorzang de lieder tafel is, die het aanzijn heeft gegeven aan het Duitsche woord „Liedcrtatelei" Ja, als alle zangvereenigingen leiders hadden van de kracht van Hubert Cuypersl Dan bestond dat leelijke woord niet. De zangvereeniging is wat de directeur is. Is deze een fijnvoelend kunstenaar, die weet wal zingen is en daarbij de gave heelt zijn discipelen aan zich te binden, dan kan er iels heel moois uit voortkomen. De combinatie Sursum CordaHubert Cuypers heeft inderdaad iets heel moois geproduceeni. Welk een schat van muziek bevatten loch die oude liederen! En voelt men de schoonheid der zangstukken a cap- pelle van uit de zaal, wees ér dan van verzekerd, dat aan de uitvoering niets haperde. Want het kan niets lijden. Is er fëa onder de broederen of zuslercn, die zijn toon niet weet vast te houden, dan sleept hij maar al le gemakkelijk de eienscli is tot zonde geneigd zijn buur man moe en wat zoo mooi zou kunnen zijn wwdl ongenietbaar. Cuypers heeft zich in do oude literatuur geheel ingeleefd- hij proeft den geest van dien lijd en geeft dic-n weer in al zijn voornaamheid, in al zijn geestigheid en sierlijkheid. Met een koorlje van dertig jongens, uit Amsterdam meegekomen, heeft de maéslro di cappelia zijn gehoor in verrukking ge tracht door een zestal oud-Nedertandsche en Vlaamsche liederen, sommige teeder- aandoenlijk, andere oubollig-geestig. Wat hij met deze jongens heeft bereikt is verbazend. Boor fijne nuanceering kon elke kleur wor den aangebracht, zonder dat het forto van dien aard werd, dat er een gevaar voor de kinderstem in kon liggen. Een der Vlaam sche liedjes sloeg zóó in, dat het gebisseerd moest worden. Buitendien ontkwamen ze niet aan een toegift. Cuypers heeft zich als componist doen kennen in een koorlje voor vrouwenstem men op woorden van Hélène Swarfh. Zeur stemmingsvol in den weemoedigen loon der dichteres. Fraai voor de stemmen geschre ven, hoewelin 't slot niet gemakkelijk van intonatie. Met volle toewijding hebben "e dames de3 meesters werk gezongen. Een volte zaal; veel en hartelijk applaus 6011 fraaie krans voor den directeur. Muntgasmeters gelicht In den afgeloopen nacht zijn in de buiten wijken der stad in de omgeving van den Maresingel en achter den Stationsweg een groot aantal muntgasmeters men noemde ons het getal 13 gelicht. De dieven want hier is zeker niet een persoon aan het werk geweest hebben heel handig het raam geopend waarvoor de meters stonden, en daardoor viel het hun gemakkelijk de sluiting l'e verbreken en de meiers te lich ten. Vermoedelijk waren de meters over de laatste twee maanden nog friet gelicht. Zoo als men weet, heeft uit zuinigheidsoverwe gingen tegenwoordig de lichling slechts over twee maanden plaats. Er is nu met deze twee-maandelijksche lichting wel een begin gemaakt, maar zeer waarschijnlijk was de opneming bij de bij den diefstal betrokke nen nog niet geschied. De meeslen aangeslotenen kunnen de be dragen niet juist opgeven. Over 't algemeen varieert het bedrag van f 6 tot f 10 over de twee maanden. Een der personen bij wien de meter ge- j licht was noemde ook een bedrag van f 10. Brj K. B. is met 1 Nov. benoemd bij het 4e reg. inf. tot ros. luit.-kol., do gep. luit.-kol. der inf. H. C. Gerritsen van het N. I. L Prof. dr. D. A. de Jong alhier is be noemd tot correspondeerend lid van de Aca démie de Médicine te Parijs. Door den heer E. H. Kruyff, te Oegst- geest, vertegenwoordiger van het door de lirma Daan Co., te Santpoort, in den han del gebracht verdelgingsmiddel R. I. D. S. (Radicaal insecten doodende straal), werd gisternarhiddag een demonstratie gehouden' in een stal van de wed. Duyvenvoorde aan den Hooge Morschweg 74, welke demonstra tie werd bijgewoond door den directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst den directeur van het Openbaar Slachthuis dr. W. Stuurman en den directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst den heer C. de Koning, benevens door den dierenarts dr. 1. Roos, allen uit Leiden. De stal, waarin de proet werd genomen en waarin vier melkkoeien stonden, is laag van verdieping, dónker en allesbehalve zindelijk. Wij hoorden de opmerking maken, dat, ge zien dezen stal, toezicht op de woningtoe standen van dieren toch ook niet overbodig zou zijn. Dat ia dezen warm-vochtigen stal, rijk voorzien van stoffige spinrag, ook in het late najaar nog wel vliegen aanwezig waren, laat zich denken. Zij zaten loom, als ge plakt tégen zoldering en batken. Had, zooals een dag te voren de zon door de reten ge schenen, dan waren hun logge lichaampjes wellicht in actie gekomen. Straks zou de R. I. D. S. het nu doen.' Voor de demonstratie kon beginnen, moest het reservoir van het eenvoudige toestel letje, dat als een perspomp werkt, gevuld worden met het geelachtig vocht, dat, zooals ons uitdrukkelijk werd verzekerd absoluut voor menschen en dieren onschadelijk, ter wijl de vloeislof en dit konden we zelf constöteeren geen onaangename lucht verspreid, eer de almosfeer verfrischt, wat Jiier nu juist geen overbodigheid was. Voor één kub. Meter ruimte heeft men slechts één kub. c. Meter vloeistof noodig. Bij eiken slag van het perspompje ontvliet het vocht in dampvorm het reservoir. De deuren van den stal werden gesloten en nu kon de „doo dende straal" gaan werken. Weldra werden de vliegen onrustig, enkelen vluchtten zoo snel mogelijk, anderen vielen bedwelmd neer en weer anderen waren direct dood. Men vond ze op het papier, dat hier en daar was neergelegd. De conclusie, waartoe de aanwezigen kwamen was, dat inderdaad de vliegen spoedig onder den invloed komen van- den „dampslraal" al was die dan ook niet on middellijk doodend. Maar men gaf gaarne toe, dal de ruimte onvoldoende was afgeslo ten en de proef (e weinig geconcentreerd kon plaats hebben. De lieer Kruyff kon echter geen andere en betere gelegenheid vinden. Slaagt hij daarin nog. dan zal de demon- slratie worden herhaald. On andere plaalsen, waar hij onder meer gunstige omstandigheden proeven nam, was volgens zijn verzekering, het resultaat veel bevredigender. In aansluiting aan het bovenstaande kun nen wij nog mededeelen, dat hedenmorgen de hoeren Kruyff en De Koning de met den „doodende straal" bewerkten slat nog eens hebben geïnspecteerd en dezen vrij wel ge heel vliegen vrij hebben bevonden.. De be dwelmde dieren hebben dus blijkbaar vrij wel alle den geest gegeven wat voor het middel pleit en wat wij volledigheidshalve aan onze eigen bevindingen meenén te moeien toevoegen. De collecte, gehouden voor Chr. Jcugd- hulp, heeft opgebracht f 425.56. Gisteravond hield „Mercurius" een ledenvergadering in „De Harmonie" die zeer druk bezocht was. Aanleiding lot die ongewone belangstel ling was nieuwsgierigheid naar hetgeen ziöli de laatsie maanden in „Mercurius" heeft afgespeeld en het feit, dat de Bonds voorzitter Jac. Bakker, zou spreke® over de misWrle fusie-pogingon en haar gevolgen. Uitvoerig ging spreker deze loop der onder handelingen na en de oorzaken die aanlei ding waren geweest, dat het Bondsbestuur het voorstel tot fusie had teruggenomen. Op waardige en van alle persoonlijkheden gespeende wijze deelde de heer Bakker mede, welke middele® door het overgcloo- pen bestuur der Amslerdamsche afdeeling waren en nog'worden in het werk gesteld, om Mercurius zooveel mogelijk afbreuk tc doen. Met verontwaardiging vernamen de aanwezigen, dat het Amslerdamsche be stuur zich niet ontzien had, daden te ple gen, die het vermoedelijk met den strafrech ter in aanraking zal brengen. Een warm applaus beloonde den heer Bakker voor zijn uiteenzettingen, die alleen van den bestuurstafel eenig debat uitlokten. Verschillende leden, die ten gevolge der fusie of naar aanleiding der propaganda van den Algemeenen Bond bedankt hadden, trokken huil bedankeu weer in. Anderen, diie niet aanwezig waren, zullen bezocht wor den. In de vacatures van den eersten voorzit ter en tweeden secretaris, doe gemeend had den naar den modernen bond te moeten overgaan, werd voorzien. De zeer geanimeerde vergadering heelt geloond, dat de aanvallen, waaraan Mercu rius van de zijde der modernen bloot slaat, dit heeft uitgewerkt, dat de saamhoorighcid der Mercurianen is versterkt. Zooals bekend, zullen morgen de kra men op de markt (gedeelte Vischmarkt) elec- trisch verlicht zijn. Ter attractie zullen deze kramen geïllumineerd zijn, terwijl ook een kraam aanwezig zal zijn ter demonstratie van al hetgeen men met electricileit doen kan op huishoudelijk en ander gebied. De voetwarmers, bekend door het gebruik op de markt te Amsterdam, zullen ook hier ge demonstreerd en ingevoerd worden. De officieele inschakeling van het licht zal geschieden door den burgemeester, gelijk reeds medegedeeld is, te circa 4 u. 30 min. Zooals per advertentie werd bekend ge maakt zat het Leger des Heils hier Zater dagavond zijn niéuw gebouw voor bijeen komsten openen, dat wordt gevestigd in het perceel Langebrug 4, vroeger een wijnpak- huis van de firma Kluit. Het is een mooi ruim goed verlicht lokaal met een groole, welingerichte bovenwoning. Bovendien is de vergaderzaal geheel naar de eischen die men aan zulk een gebouw mag stellen: doelmatige ventilatie, electri- sche verlichting enz., ingericht. Wanneer men deze vriendelijke zaal, in het centrum der stad gelegen, vergelijkt met het beslaande gebouw, Lammermarkt 36, dan valt deze vergelijking zeer uit ten gun ste van de nieuwe inrichting die zoowei bin nen als naar bet uiterlijk het idee van een kerkje geeft. Het korps dat reeds 35 jaar bestaal Leiden was een der eerste korpsen in ons land telt thans 160 leden. De leider is kapitein Jouvenaar. De kosten der restaura tie en die, welke vallen op de verhuizing van liet oude naar het nieuwe gebouw wor den uit vrijwillige bijdragen bestreden. Te Alkmaar is een nieuw Burgerwees huis eind October geopend. Wij zouden daarvan geen melding "meer maken, ware het niet, dat de lieer II. J. Jesse alhier, de, plannen daarvoor had ontworpen. De villa van wijlen den heer van Spall aldaar is in denzelfden stijl vergroot, waardoor een goed en practisch geheel is verkregen. De ver bouw kostte een kleine f 30.000. Gisternamiddag te halfviji ongeveer had in de Donkersleeg een aanrijding plaats lusschcn een met een paard bespannen vrachtwagen toebehoorende aan de Maat schappij v. Gend en Loos en een handwagen van den vrachtrijder Ifennicke te Zegwaard. De vrachtwagen slootte daardoor een win kelruit van de firma De Wit in. Gistermiddag werd door een in de Clarasteeg rijdende wagen met een zwaro bovenlading stroo een kap van een lantaren stuk gereden. Gisternamiddag te ongeveer 6 uur werd op de Steenstraat een wielrijder B. uit Lei den van achteren aangereden door een tot nog toe onbekenden autobestuurder. De auto zou voorbij een trqm die voor hem uit reed rijden en lette blijkbaar niet op den wiel rijder naast de tram. Het rijwiel werd ern stig beschadigd. Het nummer van de auto is opgenomen zoodat men den eigenaar wel zat kunnen vinden. Gisteravond werd door een onbekend gebleven persoon in de Groenhovenstraat de voordeur geopend. De ongenoode bezoeker was al bezig met het in het portiek slaande rijwiel mee le nemen toen de bewoonster le voorschijn kwam. Hoewel deze blijkbaar uit angst een luiden gil gaf, vond de indringer het toch maar geraden zonder meeneming van het rijwiel hard weg le loopen. Hedenmorgen is een Ford-auto aan den Wille Singel, toen de bestuurder niet geheel en al het stuur meester wa3, tegen een boom geredon, waardoor het linkerspatbord werd beschadigd, een stuk der voorruit werd ver nield door den schok evenals wat servies- stukken en flesschen met likeur, die zich in de auto bevonden, hetgeen vele omstanders de verzuchting deed slaken: jammer van dat heerlijke vocht. De auto werd ter plaatse gerepareerd. Aan het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk IV (Waterstaat) der Staatsbegrooting 1925 ontlescen we. dat vele leden verklaren weinig bewondering te hebben voor het beleid van den Minister en zjjn van oordeel, dat hij over het al gemeen met weinig kracht wetsontwerpen in deze Kamer verdedigt, waardoor her- haaideli;k i3 voorgekomen, dat een wets ontwerp is verworpen of belangrijk gewij zigd. Voorts wordt gewezen op de debiele van 1 don postchèque- en girodienst, waarvoor de Minister de verantwoordelijkheid draagt, en op de minder gelukkige keuze bij de vervuiling van het ambt van directeur-ge neraal der Postergen, Telegrafie en Tele fonie. En na earst bedot te zijn door zijn ambtenaren inzake de chèque- en girodienst I schijnt men wederom te zijn bedot; want I niet „voor eonige weken", doch na eenige j maanden eerst is deze dienst, en dan nog i slechts voor een gedeelte, weer in werking getreden. I De slappe houding van dein Minister komt volgens deze leden ook tot uiting door de gemakkelijke wijze waarop gedane toezeg- gingen worden vergeten. Zoo heeft de Minister tijdens da interpellatie-Boon toege zegd, dat de Kamer gelegenheid zou krijgen zich uit te spreken over de vraag o£ de dienst gecentraliseerd of gedecentraliceerd weer zou worden aangevangen. Zonder de Kamer daarover nader te hooren, is deze dienst 1 October van dit jaar in beperkten omvang geopend op gecentraliseerd en voet. Van onvoldoende kracht van den M nisier geeft voorts blijk het feit, dat slechts zoo geringe bezuinigingen voor het jaar 1925 voor dit departement zijn doorgevoerd. Vat bezuiniging op de gewone uitgaven is geen sprake. Zwakheid van den Minister blijkt voorts uit zijn geringen weerstand tegen den drang, die vrij algemeen op de departe menten aanwezig schijnt, om het aantal ambtenaren uit ta breiden en hun een rang te verleenen, die niet in overeanstemming i3 met den aard van het verrichte werk. - Blijkbaar ondervindt hjj weinig medewer king van zjjn ambtenaren bij de reorgani satie van den dienst. En in plaats van met kracht in te g.ïan tegen deze opvattingen, schijnt hij zich geroepen te achten er steun aan le verleenen. in verband hiermede wordt ter sprake gebracht de brief, die do Minister aan de Bezuinigingscommissio deed toekomen, naar aanleiding van haar voorstellen tot vereenvoudiging van en be zuiniging op de werkwijze, die gevolgd wordt aan het hoofdbestuur der P. T. en T. Deze brief heeft bjj vele leden opnieuw ergernis verwekt. In de ambtelijke brief wisseling zijn zekere vormen in acht te nemen, die ook een Minister dient te ver staan. Het gaat bovendien niet aan, de eigen omnaebt om een noodige en behoor lijke reorganisatie tot stamt te brengen, door oen dergelijkcn brief op rek-ning der commissie te schuive®. Andere loden meenden, dat het verzet van den Minister was gericht tegen de werkmethode en de onjuiste gegavtns van do Bezuinigingscommissie, niet tegen de bezuiniging zelve, en vragen naar zijn be zwaren tegen de eerste en opgave van de laatste. Vele leden zijn ten zeerst) ontst jni over de wijze waarop de Minister antwoord heeft gegeven op oen vraag van het Kamerlid Kersten, met betrekking tot de Zondegsrust van het spoorwegpersoneel. Verlanga mag worden, dat een ernstige vraag door den Minister op ernstige wgre wordt beantwoord en dat geen antwoord wordt gegeven waarbij de bedoeling der vraag worat miskend. Uitvoering van werken.— Dat de bedragen, welke len behoeve van de uitvoering van enkele groole werken voor 1925 noodig worden geacht, uit don buil -n- gewonen dienst zullen worden gekweten, ontmoette bij verschillende leden geen be denking. Integendeel ocnige leden toonden zich teleurgesteld, dat dit niet is geschied len aanzien van meer groole werken, bijv. de verbetering van de haven van Vlissingen. Eenige leden achtten het wcnschelijk om met het oog op de nog steeds heerschende werkloosheid veel kraohtiger dan tot dus verre nieuwe werken aan le vangen. Heffing van rechten op waterwegen. Sommige leden wa ren van oordeel, dat hot kosteloos tér be schikking aan de schipperij stellen van nieuwe waterwegen de rijksuitgaven op on billijke wijze drukt en dat matige retributies zouden moeten worden geheven. Ejn even- lueele heffing behoeft niet in don van sluis-, brug- en havengeld te geschieden, doch kan als een algemeen vaargeld worden inge voerd. Vele andere leden kwamen legen deze voorstelling van zaken op. Het niet heffen van retributie beleekent in werkelijkheid een verlaging van den vrachtprijs, waarvan de geheele bevolking de voordeelen geniet. Het heffen van retributies op waterwegen zou voorts onbillijk zijn, omdat dat de Slaat vermoedelijk reeds Ihans per ton door den spoorweg vervoerd goed meer toelegt dan per ton te water vervoerd goed. Wegen. Verscheidene leden veslig- tigden wederom de aandacht op het wegen- vraagsluk. Zij betoogden dat dit acuul is go- worden, doorfat vele wegen door het sleeds BINNENLAND. Weer een ontdekking inzake valsch-geld* maken. De HollandIndië-vliegers goed en wel te Bagdad gearriveerd. De interpellatie-Gerhard in de Tweede Kamer. Het voorloopig verslag over de Water- slaatsbegrooting. Geen samenwerking tnsschen N. V. VT en het Verbond van Hoofdarbeiders. PTTITENLAND. De samenstelling van het kabinet- Baldwin. Laboor tegen het communisme. Zeeliedenstaking in Anstraliö. In den nacht van 15 op 16 November op heffing der spoorwegregie ln het bezette gebied. Nienwe vervolging van ond-ministers in Bulgarije. De republikeinen hebben in Amerika ook de meerderheid in het Congres. toenemende water vrijwel worden opgeteerd. Hoe langer men Wacht met het aanbrengen van radicale verbeteringen, hoe groot&r de kosten zullen worden. Om de Rijkswegen in een behoorlijken toestand le brengen, zou veel meer moeten worden besteed dan daar voor op deze begrooting is uitgetrokken. Naar de meening van deze leden moet een werkplan voor de verbetering worden ge maakt, en voor de daarvoor noodige kosten een lecning worden aangegaan. Enkele leden gaven in overweging ter be strijding van de kosten over te gaan tot verkoop van boorrwn langs wegen. Niet alleen van de rijkswegen, doch ook van tal van andere wogen, zoo merkten ver scheidene leden op, is do toestand onvol doende. Wanneer heU zoo blijft doorgaan, zal het land over een tiental jaren voor een finan- cieole ramp komen te staan. Een nadere .regeling van het beheer en het onderhoud van de wegen is ongetwijfeld urgent. Deze leden waren van oordeel, dat de vanouds veelvuldig in ons land voorkomen de klinkerwegen niet meer aan de eisohen vam het moderne verkeer voldoen. Eenige leden stellen de vraag, of het niet mogelijk zou zijn de bermen van sommige spoorweglijneri dienstbaar te maken* voor den aanleg van hoofdverkeerawegen. Sommige leden drongen opnieuw aan op de heffing van weggeld, terwijl ook door sommige leden de aandacht werd gevestigd op de noodzakelijkheid van goede rijwiel paden. Eenige leden drongen aan op afschaffing van do tollen op wegen. Vele leden drongen aan op een wettelijke regeling van het verkeer met auto bussen, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat het gebruik- van deze voertuigen niet moet worden verboden of belemmerd, omdat dit vervoermiddel op het platteland" aan het publiek goede dien9len bewijst. Eenige leden drongen aan op een a 1 g e- m e e n e verkeerswet. Verscheidene- leden bleven aandringen op een spoedige- uitvoering van verschillende afwateringsplannen omdat zij htertn een van de weinig werkelijk produc tieve wijzen van werkverschaffing zagen, waardoor ook voor de toekomst blijvend werkgelegenheid wordt verschaft. Vaarweg Ro 11 e r d a inG o u J a- Amsterdam. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de verbetering van dezen vaarweg met groole kracht ter hand zal worden genomen. Vooral den loesand aan de Mallcgalsluis le Gouda achten zij onhoudbaar. Spoorwegen Met voldoening wav kennis genomen, dat het tekort op de exploitatie van de Ned. Spoorwegen over het loopende jaar vermoedelijk 8 millioen zou bedragen, terwijl het over bel vorige jaar nog 22 millioen bedroeg. Men sprak de hoop uit,- dat het tekort het volgende jaar van de begrooting zal zijn verdwenen. Verscheidene leden, vroegen of er nog geen uitzicht beslaat op verlaging van de tarieven, zoowel van het goederen- als van het personenvervoer. Sommige leden betoogden, dat niel uit sluitend moet worden gestreefd naar ^en sluitende begrooting voor het jaar 1925, maar dat ook met het oog op de toekomst getracht moet worden nieuw vervoer te winnen en verloren gegaan vervoer te her winnen. Nu de Roerbezetting weldra' zal

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1