Be Kluizenaar van FarEnd, No. 19835 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 November Tweede Blad. Anno 1924. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. Ontslag en benoemingen. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den heer dr. G. G. Kloeke op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium alhier en dat ontslag te doen in gaan op 16 Januari 1925. In zijn ontslag-aanrvage meent de heer Kloeke een woord van dank te moeten voe gen voor de liberale wijze-, waarop het ge meentebestuur hem 21/2 jaar geleden verlof heeft verleend, om zich te kunnen wijden aan wetenschappelijke taalonderzoekingen, waarmede hij sinds een .tiental jaren bezig i9, en die hij gedurende het aan hem ver leende studieverlof hoopte te kunnen vol - tooien. Dit doel is helaas nog niet bereikt. Meer en meer wordt het hem duidelijk, dat het hem naast de werkzaamheden aan het leeraarsberoep verbonden, niet mogelijk zal zijn, zijn studiën in afzienbaren lijd tot een goed einde te brengen temeer daar, naar het hem voorkomt, verschillende recente overheidsmaatregelen op een tendentie tot toenemende verzwaring der leeraarslaak wijzen. Tot verzoek om ontslag heeft ten slotte de overweging den doorslag gegeven, dat hij thans nog in de jaren is, dal hij zijn volle kracht op dit omvangrijke wetenschappe lijke werk kan concentreeren. Later zouden de omstandigheden in dit opzicht wellicht minder gunstig kunnen zijn, terwijl het ri sico dat uit den aard der zaak aan het lijdelijk geheel prijsgeven eener vaste ambte naarsbetrekking is verbonden te groot zou worden. Verder geven B. en W. in overweging aan den heer I. J. Huygens met ingang van 1 Januari 1925 eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van concierge aan de IToo- gere Burgerschool voor Meisjes. Tegen inwilliging van het verzoek van den heer E. van der Wall om hem met het oog op zijn vertrek uit de gemeente eervol ontslag te verleenen als Ambtenaar van den Burg. Stand, uitsluitend belast met het slui ten van huwelijken, bestaat bij B. en W. geenerlei bezwaar, vandaar dat zij den Raad verzoeken dit ontslag onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan de gemeente be wezen diensten te verleenen. Eveneens geven B en W. den Raad in overweging onder dankbetuiging den heer dr. C. S. Lechner eervol ontslag le verlee nen, uit zijn functie van lid van de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het M. O. Voor de benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van mej. C. ICorsse en den lieer J. Karstens, worden door B. en W. naast de aftredenden aanbevolen mej. M. J. Lodder en de heer P. J. Gijsman. Ter voorziening in de vacature in de Com missie ontstaan door het aan den lieer Prof. dr. J. Huizinga verleende eervol ontslag, worden aanbevolen: 1. prof. dr. A. W. Bijvatic k, hoogh-eraar in de archaeologie en de oude geschiedenis, 2. dr. C. de Boer, lector in de Romaansche Vaal- en letterkunde, beiden wonende alhier. Ter vervanging voorts van den heer dr. C. S. Lechner, wordt eene keus uit do navol gende aanbeveling den Raad gegeven. 1. mej. L. C. Bolle, med. dra, arts, 2. mej. dr C. Hovens Greve, arts, beiden alhier. De Commissie merk' op, dat zij bij hel op maken dezer aanbevelingen te rade is ge gaan met de wenschelijkheid om de open plaatsen ingenomen le zien door personen die, evenals de thans afgetredenen, zich be wegen onderscheidenlijk op het gebied der letteren en op dat der medicijnen. Wijziging in hei reglement over de schoolvergaderingen. Bij schrijven verzoekt de Plaatselijke Schoolcommissie B. en W. te bevorderen, dat art. 3 der verordening, houdende regle ment voor de schoolvergaderingen aan de o. 1. scholen aldus worde gewijzigd, dat van het bijwonen der schoolvergaderingen wor - den uitgesloten de onderwijzers-leden liarer commissie. Ter motiveering van haar verzoek voert zij aan, dat de Lager Onderwijswet 1920 de onderwijzers-leden reeds van het schoolbe zoek uitsluit, dat hel h. i. met den geest dier wet niet in overeenstemming is te brengen, dat gelijk de verordening bepaalt alle leden, dus ook de onderwijzersleden, recht hebben op toegang tot de schoolvergaderin gen en zulks ook niet bevorderlijk is te ach ten voor het welslagen dier vergaderingen, welke een intiem karakter moeten dragen. Hieraan nu zou, naar het gevoelen der Com missie, schade kunnen worden berokkend, indien een of meer onderwijzers-leden der commissie de schoolvergaderingen van an dere scholen dan'die, aan welke zij als on derwijzer werkzaam zijn, zouden bezoeken Zich vereenigende met het gevoelen van de Plaatselijke Schoolcommissie geven B. en W. in overweging over le gaan lot vast stelling van een verordening, waarin deze wijziging is aangebracht. Bevordering der leerlingen van het Gymnasium. Bij door den Raad om praeadvies in han den van B. en W. gesteld adres verzoekt het bestuur van hel Genootschap van Lee raren aan Nederlandsche Gyranasiên" de bevordering der leerlingen van het Gym nasium alhier door de leeraren, als de meest tot oordeelen bevoegden, te doen geschieden. Tot nu toe wordt alhier omlrent de be vordering van leerlingen door Curatoren van het Gymnasium, op voorstel van rector en leeraren, beslist. Curatoren nu zijn van meening, dat er geen aanleiding bestaat oin daarin verandering aan te brengen Zij achten de deskundigheid hier niet in ge ding, geenszins toch kan naar hun mee ning worden gezegd, dat zij als examen commissie fungeeren veeleer is het recht cm over de bevordering le beslissen een uitvloeisel van hun taak, n.T. het houden van toezicht op- en het 'dragen van zorg voor de zaken van het Gymnasium. Het behoeft h. i. geen betoog, dat in gevallen, waarin de leerarenvergadering met een meerderheid van één stem of van slechts enkele stemmen een besluit omlrent de be vordering neemt, het toch wel gewensebt is, dat de minderheid van de leeraren haar zienswijze voor hen kan verdedigen en dat alsdan de beslissing blijft bij het boven de partijen staande en uiteraard meer objec tief oordeelende College van Curatoren. De Inspecteur der Gymnasia acht het gcwenscht, dat de beslissing over de be vordering der leerlingen als regel bij rec- lor en leeraren berust. Mocht bij den rector of bij 4 leeraren legen de beslissing der leerarenvergadering overwegend bezwaar beslaan, dan behooren zij, naar zijn mee ning, bij Curatoren in beroep te kunnen komen. Ook na de kennisneming van hex schrijven van den Inspecteur blijven Cu ratoren van meening, dat het curatorium niet tot een college van beroep moet wor den gemaakt. Zij wijzen er voorts nog op, dat thans de bezwaren ook van één leeraar in de gecombineerde vergadering van hun college met rector en leeraren tot hun recht komen en dat de door den Inspecteur aan bevolen beroepsregeling h. i. noch aan de eenheid van dc leerarenvergadering, noch aan dc oildcrlinge verhouding tusschen de leeraren len goede zou komen. Ook B. en W. meenen, op grond van de door Curatoren aangevoerde motieven, dat verandering in de wijze van bevordering der leerlingen geen aanbeveling verdient. Bovendien komt het, gelijk Curatoren op merken, slechts bij hooge uitzondering voor, dat zij een voorstel van de leeraren niet kunnen bekrachtigen, zoodat dus, be- halvö in een uitzonderingsgeval, de bevor dering der leerlingen hier practisch Teeds door de leeraren geschiedt. In overeenstemming met het gevoelen van het College van Curatoren van het Gymnasium geven B. en W. mitsdien in overweging niet op het verzoek van hel adresseerend bestuur in le gaan. Levering eleciriciteit. Naar aanleiding van den door het Ge meentebestuur van Zoeterwoude geuiten wensch, om de eleclricitcitsvoorzioRing dier gemeente uit te breiden tot de buurtschap Gelderswoude, en lot den aanleg van ver dere electrische straatverlichting over te gaan, heeft de Directeur der Stedelijke Fa brieken van Gas en Eleciriciteit met ge noemd gemeentebestuur onderhandelingen gevoerd over de vervanging van de be staande, in 1911 gesloten en sindsdien aan gevulde, stroomleveringsovereenkomst door een nieuw contract. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid, dat overeenstemming verkregen over de voorwaarden, zooals die in een concept-overeenkomst zijn vervat. Bij tot-sland-koming van de nieuwe over eenkomst zal Leiden overgaan tot uitbrei ding van het kabelnet en van de straat verlichting, waarmede naar schatting een uitgave van rond f 28.000 gemoeid zal zijn; deze uitgave kan voorloopig uit de beschik bare gelden der fabrieken worden bestre den. Daartegenover zal de enkeltariefprijs, door de ingezetenen van Zoeterwoude te betaIWi, 9 cent per K.W.U. meer bedragen dan het Leidscho enkel tarief; de overige tarieven naar evenredigheid. Inlusschen zal, gelijk in art 5 lid 2 bij wijze van over gangsbepaling is vastgesteld, de prijs gedu rende den tijd, dat het bestaande contract nog zou gelden, d. i. lot 31 December 1928, niet meer bedragen dan ten hoogste 29 cent per K.W.U. Zoeterwoude garandeert voorts een minimum stroomverbruik van 50.000 K.W.U. per jaar. De overeenkomst, welke, behoudens stilzwijgende verlenging, eindigt op 31 December 1954, is overigens nage noeg gelijkluidend aan de in den laatsben tjjd afgesloten soortgelijke contracten. Ook bij de onderhandelingen, welke de Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleciriciteit met het Gemeentebestuur van Leiderdom gevoerd heeft in zake de levering van slroom ten behoeve van de electriciteilsvoorziening van die gemeente, is overeenstemmng bereikt over de voorwaar den, zooals die in bijgaande concept-over eenkomst zijn vervat. De stroom zal door Leiden als laagspan- ningsstroom aan do ingezetenen van Led- derdorp worden geleverd, waartoe het noo- dig zal zijn een laagspanningsnet in die gemeente aan te leggen. De aangeslotenen in Leiderdorp zullen, evenals ook voor Warmond en voor Zoeterwoude het geval is, voor den stroom een enkeltariefprijs be talen, welke 9 cent meer bedraagt dan het Leidsche enkeltarief; de overige tarieven naar evenredigheid. Bij hot tot-slar.d-kon\en van de stroom leveringsovereenkomst zal het kabelnet, enz. der Liclrtfabricken tot een bedrag van f 11.700 moeien worden uitgebreid. Deze uitgave kan voorloopig uit de beschikbare gelden der fabrieken worden bestreden, zoo dat voorshands geen nieuw kapitaal voor deze onderneming behoeft te worden ver strekt. De voorwaarden van de onlwerp-overeen- komst zijn overigens geheel gelijk aan die van in den laatsten tijd afgesloten soortge lijke contracten. Het is voorts gewenscltl dat dc in 1910 met de gemeente Leiderdorp aangegane gas leveringsovereenkomst op hetzelfde tijdstip (31 December 1949) eindigt als het stroom- löveringscontract, dat - bij aanneming van hel onderhavige voorstel met die gemeente zal worden afgesloten. Voor bedoelde gaw- levcringsovereenkomst betcckent dit een verlenging met ongeveer negen jaren De redactiewijzigingen, welke in verband hier mede in de artikelen 1 en 5 dier overeen komst dienen te worden aangebracht, be hoeven geen nadere toelichting. Straatverkoop van melk op Zondag. Door den Centrale® Boni van Transport arbeiders werd een verzoek tot den Raad gericht, om den straatverkoop van melk op Zondag te verbieden. Adressint beroept zich in de eerste plaats op sociale bezwa ren en beveelt voorts een dergelijk verbod ook op hygiënische gronden aan. De Commissie voor de Strafverordeningen staat nog op het standpunt, door zijn leden ingenomen in het prae-adviea van 5 October 1923, dat, waar do Zondagswet het melk verkoopen op Zondag verbiedt, daarnaast geen plaats is voor ©en gemeentelijk:- ver ordening, die hetzelfde zou doen. Voor het sociale bezwaar voelt zij, zooals ze nader aangeeft, ook niet veel. Bovendien zou voor tal van inrichtingen de verbodsbepaling toch niet toegepast kun nen worden, zooais alekonkuren, aan allerlei gestichten, aan bakkerijen, hotels, café's res taurant, lunchrooms, etc. Voorts zou reke ning gehouden moeten worden met bij- zondero omstandigheden, waarin bepaalde personen of gezinnen kunnen verkeeren. Ook zou wellicht buiten het verbod moeten blijven het rondbrengen van ritueele melk aan Israëlieten. Vervolgens kan, en zal het dikwjjls ge beuren, dat er op Zaterdag onvoldoende aanvoer van melk blijkt to zijn, in welk geval de nood tot hot op zijde zotten van de verbodsbepaling dwingt. De verorden'ng weiKe de gemeente Haarlem op dit punt hetft vastgesteld en waarnaar in het adres verwezen wordt, houdt dan ook onder meer do bevoegdheid in van B. en W.? om ont heffing van het afleveringsverbod te ver leenen, indien de melkaanvoer onvoldoende is wegens „grooten sneeuwval, strenge vorst, zwaren storm of andiro buitengewone niet te voorziene omstandigheden". Is reeds elke uitbreiding van de dispen satie-toepassing feitelijk een verzwakking van de werking van het verbod, de talrijke en verschill inde uitzonderingen, welke men op dit verbod noodwendig moet maken, zul len, naar het B. on W. voorkomt, tot velerlei moeilijkheden leiden en tot gevolg li.bben, dat men met het verbod het doel, dat men voor oogen had, niet zal bereiken. Bc^ endien, hoe meer uitzonderingen er op eer. verbodsbepaling bestaan en ter beslis sing aan eon uitvoerend college worden overgelaten, hoe eerder willekeur, of do schijn daarvan, bg het trekkon van de grens tusschen regel en uitzondering aanwezig kau zjjin. Met andere woorden: de ncog- zakelijke uitzonderingen, die onmogeljjc pre cies zijn te omschrijven, toornen zelf het duidelijkst do groote bezwaren en de ora- gowenschtheid van het verbod aan. Zoo zal het b.v. roeds bij plotseling in getreden sneeuwval of .storm, waardoor er des Zaterdags niet voldoende melk is aan gevoerd, moeilgk zyn, in allerijl ontheffing van het rondbrengverbod te veneenen, maar hoe bij „buitengewone niet te voorziene omstandigheden" tijdig en doelmatig kan werden opgetreden, 13 B. en W. niet gehiel duidelijk. Welke regeling zou er verder voor warme dagen, als wanneer melk spoedig pleegt te bederven, getroffen moeten worden? In Nijmegen is te dezen opzichte bepaald, dat het verbod om des Zondags melk rond te brengen, niet geldt voor het tijdvak van 15 Mei tot 15 September. Een dergelijke bepaling zou ook hier bezwaarlijk kunnen worden gemest. Wat blijft er dan ten slotte eigenlijk van het verbod anders over, dan een gebrekkige regeling, die nauwelgks den naam van regeling verdient Hetgeen, zooais B. en W. reeds opmerkten, aanfcoonK dat er omstandigheden zijm, dio, juist omdat zij de normale ayu, zich niet dan ten koste van het algemeen belang laten veranderen. B. en \V. behoeven aan het bovenstaande weinig to a te voegen, om hun afwijzende houding ten opzichte yoii het bespreken adres te raotiveeren. Evenmin als bijv. on danks eventueel© sociale bezwaren van be paalde groepen van personen, het thuisbe zorgen van couranten, het bestellen van poststukken of het laten rijde*i vau trams en treinen op Zondag is afgeschaft, even zoo min, ja, wellicht nog minder, achten zij het mogelijk en in geen geval achten zij het wcnschelijk liet thuisbezorgen van versche melk op Zondag te verbieden, hetzij dan mot, hetzij zonder mogelijkheid van dispensatie. Op grond van bovenstaand o geven zrj den Raad in overweging afwijzend op het verzoek van d n Centraleu Bond van Trans- porfarbe ders te beschikken. Huisvesting voor zwakke gezinnen. In Aug. van het vorig jaar werd afgewe zen een verzoek" van de Amsterdamsöhe verecniging „Zomers Buiten" om oenige huisjes van haar le huren len einde aan zwakke gezinnen de gelegenheid le openen eerrigen lijd buiten door te brengen. De Loidsche vereoniging „Zomers Bui len" biedit thans een 4-tal gemeubileerde woningen te Katwijk te huur aan en wel voor het najaar, den winter en het voorjaar, tegen den prijs van f 35 per maand. De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst stelt bij zijn rapport van 26 Mei j.l. voor op deze aanbieding in togaan. Met de motieven door genoemden Direc teur aangevoerd, kunnen B. en W. zich ge heel vereenigen, niet echter met de voor waarden van verhuring. Ook zij achten, met de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, een huurprijs van f 35 per maand te hoog. Zeer terecht toch zogt de Commissie, dat de gemeente niet mag achterslaan bij de leden. De gemeente is door haar voorschot van f 5000 tegen een rente van 4 pet., even goed bij de vereeniging financieel geïnteres seerd als de leden, die hun contributie beta- lon. Waarom dan van de gemeente een hoogeren huurprijs verlangd dan van do leden? Hel komt 13. en W. dan ook voor dat, waar de leden f 7.50 per week betalen voor een verblijf gedurende den zomer, de ge meente volstaan kan met een bedrag van f 6 per week gedurende het najaar, den win ter en hel voorjaar. De vereeniging heeft liierin toegestemd, doch verlangt, dat telkens wanneer een nieuw gezin een der woningen betrekt, een bedrag van f 10 zal worden gestort als waarborgsom voor e beschadiging van het meubilair als anderszins. Het is echter het voornemen van B. cn W. dit bedrag le doen storten door de huur ders der huisjes, als een prikkel om het daarin aanwezig meubilair in goeden slaat te houden cn niet le verwaarloozcn Zij, die dus de noodigc zorg aan het meubilair be steden, ontvangen de waarborgsom in haar geheel terug. Wal het door den Directeur aangevraagde bedrag van f 1000 betreft, meenen B. en W., dat met oen bedrag van f 500 kan worden volstaan. Zooals uit het advies van do Commissie van den Geneeskundigen Dienst blijkt, kunnen voor dat bedrag gedurende ruim 4 maanden alle huisjes worden ge huurd, d. w. z. voer hot voor- en najaar. In den winter zal uit den aard dor zaak niet veel trek naar een buitenverblijf beslaan. Vergoeding en voorschotten op dsze vergoeding aan bijzondere scholen. Krachtens art. 101 der L. O.-wet 1920 moot door dc gcmccnite over het jaar 1922 aan de besturen dor bijzondere 9cholen wor den uitgekeerd voor elke leerling, wat dezen hoeft gekost aan de openbare scholen voor dit jaar. -Dit bedrag was gemiddeld f 16.99 per leerling voor de scholen van het gewoon lager onderwijs en f 22.42 per leerling voor uitgebreid lager onderwijs. Op grond van dezen maatstaf wordt nu door 13. en W. aam den Raad voorgesteld le besluiten dat voor de bijzondere scholen de uiükeering worde bepaald: l.o. aan de Hooge woerd 57, met 214 leer lingen, op f 3635.86; l.o. aan de Haarlemmerstraat 32/34, mef 222 leerlingen op f 3771.78; l.o. aan do Van der Werffslraal 98/1000, met 571 leerlingen, op f9701.29; l.o. aan het Rapenburg 48, met 285 leer lingen, op f 4842.15; l.o. aan de Pelikaanstraat 20, met 255 leerlingen ,op i 4332.45; l.o. aan de Haarlemmerstraat 210, met 426 leerlingen, op f 7237.74; l.o. aan het Noordeinde 1 (1 Sept.31 Dec.), met 103 leerlingen, op f583.32; l.o. aan de Pielorskerkgiraoht 9, met 245 leerlingen, op f 4162.55, verminderd met f 1850.64 schoolgeld, is f 2311.91 l.o. aan de Middelstograoht 119, met 282 leerlingen op f 4791.18, verminderd met 1658.01 schoolgeld, is f 4133.17; l.o. aan de Hooglandse lie Kerkgracht 20a', met 232 leerlingen, op f3941.68, schoolgeld f5197, verschil f 1555.32; l.o. aan den Heerensingel (LugühoflaanJ, met 231- leerlingen, op f 3975.66, verminderd mot f 1236.63 schoolgeld, is f2739.03; l.o. aan de Hooigracht (Stadhouders!aan), met 206 leerlingen, op f 3340.29 (over het tijdvak van 1 Jan. tot en mot 30 April be« rokend naar f 14.66* en over het tijdvak van 1 Mei tol cn met 31 Dee. naar f 16.99 per leerling), verminderd met f 1558.02 school geld, is f 1782.27; 1 o aan de Paslcurslraat 2b, met 511 leer lingen, op f8681.89, verminderd met f 1917.63 schoolgeld, is f 6764.26 l.o. aan het Noordeinde 38, met 208 leer lingen, op f 5063 02, schoolgeld f 8993.59, verschil f 3930.57 m.u.l.o. aan de Hoogcwoend 57, met 152 leerlingen in de afdeeling gewoon lager- en 32 leerlingen in do afdeeling uitgebreid door MARGARET PEDLEK. Geautoriseerde vertaling van W. PONT. 73) Hij wendde zioh af, als om (e kennen le geven, dat hot gesprek ten emde was. ,,Ik zie het niet in," hield Milos vol. „In tegendeel, hot is het eenige, dat haar in jou kan^ doe® gcloove®. Ondanks" snel „ondanks die geschiedenis aan de Brilsch- Indische grens." Garth draaide zich om; er was oen "woeste, gevaarlijke glans in zijn oogen. Maar Miles verdroeg zijn blik rustin. Hij had dien prikkel mot opzet gegeven. De ander leed leed ondraaglijk, in een dof stilzwijgen, waarin hij zicli alleen rnet zijn wanhoop opsloot. Dat stilzwijgen inoest ver broken worden; het kostte wat het wilde. „Je zoudt die beschuldiging van lafheid te. niet doen. wanneer je je als vrijwilliger opgaf," ging li ij voort op beslisten toon. Garth lachte spottend. „Loop rond, Herrick," riep hij uit. ,,ïk ben niet zoo'n vervloekte boekenheld, die «a*::en maar uil is op oorlogsroem en het ictoria-Kruis." Maar Miles ging onverstoorbaar verder. „En je zoudt Sara overtuigen," eindigde h'j kalm. Een gesmoorde kreet ontsnapte aan Garths lippen. „Waartoe zou dat dienen?" barstte hij los. „Kun je niet begrijpen, dat dat juctt het eenige in dte wereld is, dat mij onl- j!t?d is? Sara is och, het is onmogelijk Le zeggen, wat zij is; maar ik veronderstel, dat dé meeste goede vrouwen halve engelen zijn. En wanneer ik haaT oók maar die kleinste kans gaf, da® zou zij weer in mij gaan gelooven en vragen gaan stellen, die ik niet kan beantwoorden..Waf zou het voor nut hebben? ik kan toch niet los komen van dien krijgsraad en al wat daarop gevolgd is. Ik kan mijzelf niet schoonpraten. En ik zou Sara nooit iels meer kunnen aan bieden dan een naani, die onteerd is een ellendig leven met een man, die zijn hoofd niet rechtop kan houden tegenover zijn medemenschenl Ja," in antwoord op de onuitgesproken vraag in Derricks oogen „ik weet wat je denkt dat ik haar ©en- maal heb willen trouwen. MaaT ik geloofde toen, dat Garth Trent zich had vrijgemaakt van het verleden. Nu weel ik," ging hij op rustiger loon voort dal heet niet moge lijk is ooit los te komen van de fouten, die men begaan hoeft... Ik ben aan handen en voeten gebonden, overall En het is beter, dat Sara maar zoo slecht mogelijk over mij blijft denken. Dan kan zij in de toekomst nog een soort geluk vindon, met Durward misschien." Zi^n lipp. n werden grauw, maar hij ging voort. „Hoe slechter zij van mij denkt, des te gemakkelijker zal het haar vallenmij uil haar leven weg le doen." „Wil je dan zeggen," Miles sprak heel langzaam „dat je opzettelijk niet in dicn9l gaat?" ...Ta, volkomen opzettelijk!" Het klonk als de kreet van eon gekweld dier, dat ge tergd is tot het uiterste. „Wanneer ik kon gaan met een onbevlckten naam zooala an dere mannen man! denk je, dat ik dat niet ^itgedacht heb dat ik in deze ver vloekte1 geschiedenis mijn hoofd niet heb ge- stooten teeen eiken sleenen muur?" Miles zweeg. Er was zooveel waars in hetgeen Garbh zeide en te gelijk zag hij in zijn bitterheid de dingen gedeeltelijk zoo scheef, dat Miles geen antwoord kon vinden. Na een oogenblik begon Garth weer, in afgebroken woorden, die hij met moeite uit slootte: „En denk eens aan mijn belofte aan Eli sabeth. Die bindt mij; wanneer ik herkond zou worden en mijn identiteit vastgesteld. Dan zou ik mijn mond moeten houden en alles weer opnieuw moeten doormaken! Er is ten slotte pen grens aan wat een man verduren kan!" Toe®, na oen pauze: „Wanneer ik kon gaan cn zeker kon zijn niot terug te kee- ren," zijn loon was grimmig „dan zou ik morgen gaan, bij het Vreemdelingen legioen, in eik.geval. Maar soms heeft e>en mensoh zelfs niet het recht zichzelf uit de wereld te helpen." „Wat bedoel je nu eigenlijk?" „Ik zou denken, dat het duidelijk genoeg is! Begrijp je niet, wat het voor Sara zou be- teckencn, wanneer dat gebeurde? Zij zou nooit gelooven naderhand dal ik zoo zwart ben als ik afgeschilderd word en dan zou ik haar een ondraaglijken last van zelf verwijt bezorgen. Neen, het leger is een ge sloten deur voor mij.... Verduiveld, Her rick!" viel hij uit met de plotselinge hef tigheid van iemand, die meer getergd is dan hij verdragen kan. „Begrijp je het niet? Ik had nooit in haar leven moeten komen. Ik heb alles voor haar in de war geschopt. Het minste, wat ik kan doen, is weer uit haar le ven le verdwijnen, zóó, dat zij mijn weggaan nooit betreuren zal.Ik ben ondergaan en iemand, die ondergegaan is, doet beter niet in deze wereld le blijven". Beide mannen zwegen Trent met het doffe, peinzende stilzwijgen van een gevan gene, die le vergeefs legen de ijzeren staven die hem weerhouden, heeft gebeukt en die ten slotte moet erkennen, dat hij ze nooit zal kunnen verbreken, terwijl Herrick trachtte zijn beschouwing met die van den man naast hom te vereenigen. „Neen," Garbh sprak met een beslistheid, die alle verder redeneeren uitsloot, „ik ben drie en twintig jaar begraven geweest en inijn opstanding is niet bepaald een succes ge - veest. Er is geen plaats voor mij in de wereld tenzij dat een andier den prijs beta alt. Het is beter voor ieder, die er bij betrokken is, dat ik begraven blijf." HOOFDSTUK XXX1IL Over de bezgen. „Ilij heeft hel niet gedaan!" i'lolscling hoorde Sara zichzelve deze woerden hard op zeggen in de duisternis en de eenzaamheid van den nacht. Sedert haar ontmoeting met Garlh op weg naar het hospitaal was ieder uur een uur van tweestrijd geweest. Dat korte onderhoud vol spanning had haar tot in de diepste diepte van haar wezen geschokt, zoodat zij 's nachts niet kon slapen cn met de oogen wijd open in de duisternis had liggen staren, worstelend tegen den invloed/dien het gesprek op haar had gehad. Veel was er eigenlijk niet gezegd. Het wa ren de oogenblikken van stilzwijgen geweest, trillende, vol hartstocht, vol van al wat niet gezegd kon worden, die meer waren geweest dan zij verdragen kon, en zij was eindelijk gevlucht, zonder stil te staan, omdat zij had gevoeld, dat haar zelfbeheersching zwakker werd ieder oogenblik, dat zij en Garth te za- men bleven, omdat, met hem naast zich, de liefde, waartegen zij twaalf lange maan den had gevochten, weer in volle kracht was opgelaaid cn al haar pogingen, die te onder drukken, vruchteloos waren. Alleen de klank van zijn stom, de minste aanraking van zijn hand, had de macht haar van het hoofd tot de voeten te doen trillen, de barrières aan hel wankelen te brengen, die zijn eigen daad haar had gedwongen lus - schen hen op le werpen. De herinnering aan dat ééne volmaakte oogenblik, toen de oprechte eerlijkheid van zijn gelaat alles» waarvan hij beschuldigd werd, had gelogenstraft, bleef haar bij als een flauwe straal van hoop, die haar niet wilde verlaten cn haar steeds drong en aanspoorde de harde feiten le bestrijden, die hijzelf toch onvoorwaardelijk had bevestigd. Sara's muurvaste geloof in wien zij liefhad zoo karakteristiek voor haar persoonlijk heid, was het eerste oogenblik na Elisa beths onthulling geschokt geweest; maar bij na zonder dal zij liet besefte was het langza merhand weer tot nieuw leven ontwaakt, wel bij lijden verzwakt door de massa van het geen zich er legen kantic, maar toch nog le vend en groeiend en sterker worden in haar, zooals een vrucht groeit cn aanzwelt En na dat oogenblik in het ven, toen haar oogen Garths gelaat hadden doorvorseht het gelaat zonder masker was het geloof, dat in haar sliep, bewust weder ontwaakt. Gedurende de lange uren van den nacht had zij er tegen gevochten, zich wijs makend, dat zij het alleen zoo zag in liaar hartstochte lijke liefde voor den#nan zelf. Zij verlangde (e gelooven, dat hij onschuldig washet was alleen haar liefde voor hem, die dezen ijde- len twijfel aan de beschuldiging, die legen hem ingebracht waren, had opgewekt; de wensch was vader van de gedachte geweest. f Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5