flOi 19835. DONDERDAG 6 NOVEMBER Anno 1924 Officiële Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERIENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi .Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' 0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visc-hmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SGHELVISCH k f 0.15f 0.52, SCHOL k f 0.23—f 0.42, KABELJAUW k f 0.48—f 0.53 (geli. kabelj. k f 0.42) per pond en HARING A f 0.05 per stuk. N. C. De GIJSELAAÉ, Burgemeester. Leiden, 6 November 1924. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 10 November 1024, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van hel nieuw-benoemd raadslid, den heer P. P. Deumer. 26. Praead-vi.es op bet verzoek van E. van der Wall, om ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (276) 3o. Praeadvies op het verzoek van Dr. C. S. Leohner, om ontslag als lid der Commis sie van toezicht óp het Middelbaar Onder wijs. (278) 4o. Praeadvies op het verzoek van Dr. G. 5. Kloeke, om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium. (279) 5o. Praeadvies op liet verzoek van I. J. Huygens, om eervol ontslag als concierge^ van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes." (280) 6o. Benoeming van twee leden, der Goxn- .ïiissie van toezicht op het Middelbaar On derwijs. (281) 7o. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. (277) 8o. Benoeming van een Directeur van het Bouw- en Woning toezicht. (282) 9o. Rekening, dienst 192^vaiThFt'Leidsch Muziekcorps. (290; \0o. Suppleloire begrooting, dienst 1923, van Jiet Geref. Minne- of Arme Mannen- en Vrouwenhuis. (290) llo. Rekening, dienst 1923, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (290) 12o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gem.- btad No. 25), op het Bouwen en Sloopen. (288) 13o. Voorstel lot het aangaan van eene overeenkomst betreffende de levering van eleotriciteit in de gemeente Zoeterwoude, door de Stedelijke Electriciteiisfabriek te Leiden. (285) llo. Voorstel lot het aangaan van eene overeenkomst betreffende de levering van eleotriciteit ia de gemeente Leiderdorp» door de Stedelijke Electric-bbeitsfabriek te Leiden. (286) lóo. Voorstel tot wijziging van de op 14/18 April 1910 met de gemeente Leider dorp gesloten overeenkomst, regelende de levering van gas in de gemeente Leiderdorp door de Stedelijke Gasfabriek le Leiden. (286) ICo. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding, bedoeld bij art. 101 der Lager On derwijswet 1920, over het jaar 1922 uit te keeren aan de besturen van bijzondere scholen. (292) 17o. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor 1924, be doeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, uiit te keeren aan de besturen van bij zondere scholen. (293) 13e. Verordening, tot wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gem.blad So. 20), houdende reglement voor de school vergaderingen aan de openbare lagere scho ten te Leiden. (283) 19o. Praeadvies op het verzoek van het Genootschap van Leeraren aan Nederland- 9ohe Gymnasiën, om de bevordering van de leerlingen van het Gymnasium door de leeraren, le doen geschieden. (284) 20o. Voorstel in zake de verbetering van den Rijnsburgerweg. (274 en 291). 21o. Voorstel in zake het aangaan van eene overeenkomst met de vereeniging ..Zomers Buiten", betreffende de huur van oen 4-tal huisjes te Katwijk, voor de huis vesting van zwakke gezinnen. (289) 22o. Praeadvies op het verzoek van don Genbralen Bond van Transportarbeiders, om den straatverkoop van melk op Zondag bij verordening te verbieden. (287) Maximum en minimum tarief. Boor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland is een adre9 gericht houd ^"telerraad van den volgenden in- Aaneezien aangelegenheden van handels- politieken aard ihan9 aller belangstelling trekken en de moeilijkheden voor den ex port uit Nederland tengevolge van verschil lende maatregelen door andere landen ge nomen, zeer groote afmetingen aangenomen hebben, veroorlooft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland te Leiden zich Uw Hoog College eerbiedig ie verzoe ken, kennis le nemen van de denkbeelden, welke onze Kamer gaarne verwezenlijkt zag, opdat de exportmogelijkheid minder belem meringen in den weg gelegd zouden worden. Allereerst merkt de Kamer op, dat nog tal van landen zelfs geen handelsverdrag, ge baseerd op het beginsel van meestbegunsti- ging, met ons land hebben afgesloten, ter wijl toch Nederland lang genoeg de meest welwillende houding, welke denkbaar is, te genover andere landen heeft aangenomen. Voorts mag het volgende niet uit het oog verloren worden. Ten eerste zijn de bepalingen in de tracta- ten soms zoo geformuleerd, dat, ondanks de meestbegunstigingsclausule, door het met Ne derland verdragsluitende land, maatregelen genomen kunnen worden, welke lijnrecht tegen de meeslbegunstiging ingaan en voor den Nederlandschen export schadelijk zijn. Van nog meer belang is, dat andere lan den, doordat zij economisch tegenvoordeelen aan te bieden hebben, in het verdrag bepa lingen weten te doen opnemen, welke voor den export van artikelen, waarvoor zij in het bijzonder interesse hebben, van voordeel zijn. Deze bepalingen gelden in het normale geval ook wel voor Nederland, maar het is de Kamer niet bekend, dat Nederland veel bijzondere bepalingen, welke speciaal voor den export uit ons land van belang zijn, ver kregen heeft. Waar Nederland bij onderhandelingen thans niets heeft aan le bieden, bestaat er voor andere landen in het geheel geen bij zondere aanleiding om dergelijke bepalingen te maken en moeten wij het op prijs stellen, als men zoo welwillend is de moeite te ne men om een verdrag met ons land af te sluiten. Deze houding acht onze Kamer, in ver band met de maatregelen in andere landen genomen, tot bescherming der eigen in dustrie, voor Nederland in een woord o n- waardig. Dat er nog traclaten van meeslbegunsti ging afgesloten zijn, mag in de allereerste plaats wel op rekening gesteld worden van degenen, die de onderhandelingen hadden te voeren, welke een sfeer wisten te scheppen, die het afsluiten van het tractaat mogelijk maakte. Daarop kan echter zooals in de practijk gebleken is, geen doeltreffende han delspolitiek gebouwd worden. Waar de positie van Nederland eischl, dat er zoo min mogelijk aanleiding gegeven moet worden tot uitlokking van een conflict acht onze Kamer retorsiemaatregelen niet zeer wenschelijk, maar veroorlooft zij zich Uw Hoog College voor te stellen maatregelen te nemen, waarbij een algemeen geldend maximumtarief wordt ingesteld, naast een bijzonder minimumtarief, welk laatste over een moet komen met het geldend tarief. Voor alle landen, met welke Nederland een han delsverdrag afsluit of afgesloten heeft, zal alsdan het minimumtarief kunnen gelden. Aan een dergelijk handelsverdrag moet de eisch worden gesteld: lo. dat het de noodigc bepalingen bevat, welke, in verband met den export uit Ne derland voor ons land van speciaal belang zijn. .2o. dat het slechts voor korten termijn geldt, met eventueel automatische verlen ging bij niet opzegging. Nederland zal alsdan in slaat zijn aan andere landen gunstige bepalingen aan te bieden, waardoor de onderhandelingen meer op voet van gelijkheid gevoerd kunnen wor den. De tactische wijze, waarop door Nederland in het internationaal verkeer wordt opgetre den, is er waarborg voor, dat de goede ver standhouding tot andere landen door het slui ten van dergelijke traclaten eer bevorderd dan geschaad zal worden Door een zekere soepelheid te betrachten zal het zeker mogelijk zijn het aantal dier verdragen zoo uit te breiden, dat het mini mumtarief practisch hei normale zal zijn, en het maximumtarief slechts hoogst zeidén dienst zal behoeven le doen, althans groote uilzondering zal kunnen blijven, zoodat prijsverhooging ten eénenmale buitengeslo ten zal zijn. De Kamer van Koophandel veroorlooft zich daarom Uw Hoog College met den meesten nadruk te verzoeken ten volle de omstandigheid, dat in Nederland in verge lijking met andere landen steeds uiterst lage invoerrechten gelieven worden, te be nutten, door te bevorderen, dat: lo. voorstellen gedaan worden om tot een maximum- en minimumtarief te geraken, en 2o. in den lijd, die noodzakelijk raoetver- loopen, alvorens deze voorstellen hun be slag gekregen hebben, slechts handelsver dragen van korten termijh afgesloten wor den. Openbare vergadering Jnstitie-personeel. Gisteravond hield het Justilie-personeel, georganiseerd in den Ccntr. Ned. Ambte- naarsbond, een openbare personeelsvergade ring in zaal I van „Het Volksgebouw" op de Heerengracht. Als spreker was aanwezig de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van de C. N. A. B. (oud-commies van het R. O. G. te Leiden), die tot onderwerp had „de po sitie van-ambtenaren in 't algemeen en die van het justitie-personeel in 't bijzonder." De voorzitter opent de vergadéring en deelt mede dat de moeilijke, tijden die de ambtenaren thans beleven voor het bestuur van deze groep aanleiding is geweest om vooral voor het Justitie-personeel een en ander eens ernstig onder het oog te zien. Hij heet de aanwezigen hartelijk welkom en geeft het woord aan den heer Noordhoff. Spr. begint met te wijzen op den toestand vroeger, toen spr. nog in ambtelijken dienst was van het R. O. G. alhier. Thans i9 de organisatie zoo gegroeid, dat de C. N. A. B. ondanks de hooge contributie, het grootst aantal justitieambtenaren heeft georgani seerd (ruim 400). Men komt meer en meer, ook onder dit personeel lot de overtuiging dat het vormen van sterke strijdkassen onontbeerlijk is. Spr. gaat vervolgens na de ingezette actie bij zijn optreden als bezoldigd bestuurder der orga nisatie. De verhouding met de autoriteiten is sinds dien tijd voel verbeterd. Moeilijkheden van hoofdambtenaren of van het Departe ment zelve, worden de organisatie niet in den weg gelegd. Vele grieven en belangen van het justitie-personeel worden zelfs per telefonisch gesprek uit den weg geruimd. Dat typeert wel de goede verhouding en de invloed die er van de C. N. A. B. uitgaat. Wat de groote acties betreft, zegt spr., treedt de C. N. A. B. steeds op den voor grond. Opmerkelijk is zegt spr., dat de „Ar beidswet" wel in behandeling i9 gekomen, doch de Ambtenaarswet nog niet eens in het Staatsblad i3 verschenen. Spr. toont aan met eenige citaten de campagne die. gevoerd wordt van concurreerende zijde om de mo derne organisatie afbreuk te doen. De neu trale beweging is.niet gegrondvest op een ecnswillend denken, vandaar haar zwak heid. Alle teekenen wijzen er op dat een 'ontbinding in die kringen plaats grijpt. En dat in een tijd als deze, waarin een afbraak plaats heeft in de diensten van Justitie en Opvoedingswezen. Spr. herinnert aan de vele alarmeerende berichten over opheffing van gestichten en zegt wat eenronrust daar door onder het personeel wordt verwekt. Het zwaard van Damocles hangt hun steeds boven 't hoofd. Spr. herinnert aan het onlangs door den C. N. A. B. gehouden vo(ksgroepscongres te Utrecht; waar o.m. besproken is de invoe ring van het plaatselijk georganiseerd over leg. Spr. zegt: wij willen nu eens-weten wat men feitelijk met het personeel bij Justitie voorheeft. Geen buitenstaanders, doch het personeel met jarenlange ervaring in den dienst moet een woordje mee le spreken hebben. Spr. zegt dat de voortreffelijke bro chure van het bondslid Hielkema, die eerst daags zal verschijnen, nieuwe wegen opent voor het Justitie- en Opvoedingswezen. Men ziet dus, dat de C. N. A.. B. ondanks verwij ten van andere zijde, voor zijn leden steeds op de bres staat, niet^alleen waar het betreft materieele belangen, aoch ook de idieele. Op de groote acties wijzende, wijst spr. op de kleine demonstraties in verschillende sleden welke uiting van ontevredenheid zich cul mineerde in het gehouden groote congres op 25 October te Den Haag. De deelname daaraan onzerzijds heeft spr.'s grootste ver wachtingen overtroffen. Spr. zegt hedenmid dag tegenwoordig geweest te zijn bij deinler- pcllatie-Gerhard in de Tweede Kamer. Wat dit zal uitwerken weet spr. nog niet, doch hij hoopt dat veel onheil voor de ambtena ren zal kunnen worden afgewend. De C. N. A. B. zal het zijne hiertoe bijdragen en voor de belangen van het personeel opkomen. Daartoe dienen ook te Leiden de ambtena ren van het R. O. G. mede le werken, door" achter de organisatie le gaan slaan en zich in den grooten C. N. A. B. te organisecrcn. Na het betoog van den spreker volgde een aangename gedaehtenwisseling met eenfge ambtenaren over standplaatsaflrek, waar omtrent door spr. een bevredigende uileen- zetting werd gegeven. De voorzitter sluit na een opwekkend woord tot aansluiting bij den C. N. A. B. de vergadering. Voordracht van ds. Schermferhorn. Op uilnoodiging van de afdeeling Leiden van de Internationale Anli-Militairisten- Vereeniging werd door ds. N. J. C. Scher- merhorn, uit Nieuwe-Niedorp, in de groote zaal van het Leidsehe Volkshuis voorge-. dragen het tooneelspel „De Godzoeker" van Rakasof. De belangstelling was buitengewoon groot. Niet alleen was de zaal beneden ge heel vol", zoodat er nog enkelen zich met een staanplaats moesten vergenoegen, maar ook de gaanderij was zoo goed als geheel bezet. Ds. Schermerhorn is in Leiden geen onbekende en ook op het gebied der voor drachtkunst liet hij zich Teeds meermalen hier hooren en de hérinnering was onge twijfeld van dien aard, dat zijn vrienden en vereerders ook deze gelegenheid niet wilden laten voorbijgaan. In „De Godzoeker" zien wij afgebeeld .het leven van den welbekenden Rus Leo Tol stoi. Hij wordt daar in de verschillende tijdperken van zijn leven geschilderd Op tredend in het stuk, als Nicolaas Nikolaje- wilch, wdrdt hij ons gefceekend als den ont- wakenden mensch, die onbevredigd door 't leven in het milieu van de hoogere standen in Rusland, naar het ideaal zoekt en wij volgen hem in zijn groei, om hem ten laatste te zien sterven in de aanschouwing van het licht, dat hij zoekt Deze gestadige ontwikkeling wordt ons meesterlijk geschilderd in zes bedrijven, waarin steeds Tolstoi de hoofdfiguur is en waar omheen zich verschillende andere personen bewegen, die uitteraard het gehoor minder interesseeren. Het stuk is spannend en heeft in ds. S. een vertolker gevonden, die de moeilijke taak, om in een voordracht de verschillende rollen tot hun recht te doen komen, uitnemend vervult. Hij werd den geheelen avond met aandacht gevolgd en aan het slot hartelijk toegejuicht. De spreker werd door den lieer Akker man met een kort woord ingeleid. Bij den uitgang werd aan allen een exemplaar van „De Wapens neer" ter ken nismaking aangeboden. Eerste Leidsehe Kanarie-vereeniging. Dinsdagavond hield de E.L.K.V. in do zaal van den hoor Breiër, Langebrug haar eeTsto openbare vergadering., waaraan een cursus was verbonden. De voorzitter do heer Simons opendo dc vergadering on verwelkomde do leden-do nateurs en verder belangstellenden. Spr. zeide dat de opkomst hem bijzonder was medege-vallen, daar er in Leiden tot nu toe nog nooit met succes een vereeniging of vergadering daaromtrent opgericht of be legd was. Hij hoopte dat) hetgeen er dezen avond besproken zou worden, nog tot op wekking mocht zijn voor velen, om de ver eeniging zooveel mogelijk te steunen als lid of als donateur of op andere wijze, want om het doel te bereiken is veel noodig. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den keurmeester, den. heer Schaafsma, uit 's-Gravenhage. Allereerst merkte deze op dat het hem een waar gehot was in een stad als Leider» een cursus te houden over kanarieteelt enz. daar Leiden en Delft de conige steden zijn die hieraan nog niet hebben deelgenomen. Voor 25 a 26 jaar, zoo zeide spr., was er in de kanariowercld nog weinig bijzonders. Er waren vorschillendo kweokers, die vo gels verkoohten, vogels waarvan de zang voor toen heel mooi was, maar zooals het met alles gaat, ging het ook hiermede. Er werden steeds betere vogels gekweekt en steeds werd er door kruising een bepaalde zang verkregen, waardoor men verschillen de mooie resultaten heeft bereikt. In dien tijd werden de vogels gekeurd op bouw, op kleur, enz. om van de zang niet te spreken. Thans echter zijn er vogels, die SO—90 pun ten halen voor zang. Vooral in 1910 werd een stap in de goede richting gedaan, toen een keurmeester in Duitschland drie ande ren een examen afnam. Daar werd eerst, op de reinheid en op de fouten gelet. Fouten zijn overerfelijk en kunnen soms, doch niet altijd, door kruising veranderen. In 1912 verbeterde het keursysteem weer en dit verbeterde systeem heeft men tot nu toe nog. Om ongeveer 9 uur werd even gepau zeerd, waarna de heer Schaafsma de ver schillende vogels, die door de leden waren medegebracht^ beoordeelde, en verschillende fouten aanwees of de goede zang der vo gels bij name noemde, zooals fluit, Ho'rrol, Holklingels, enz. Hierna werd de gelegen heid opengesteld om vragen te stellen, waarvan door enkele personen gebruik werd gemaakt. Mevr. Driessen bedankte het be stuur voor 't geen er dien avond te lee~ ren gegeven was, en hoopte dat de veree niging. daar zij nog jong is, niet alleen ouder maar ook sterker mag worden. Om halfelf sloot de voorzitter de verga dering, hopende dat de volgende cursussen dio gehouden zullen worden, veel belang stelling zullen trekken, en velen lid zullen worden der E L. K V. Op een in een der bovenzalen van het stadhuis gehouden bestuursvergadering van de Leidsehe Burgerwacht werd aan den voorzitter der Burgerwacht, mr. P. A. Pr'ïiacker Hordijk, in tegenwoordigheid van de-n burgmeester en enkele leden van het uitvoerend comité door den heer Hecking Colenbrander uit 's-Gravenhage namens het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Vrij willige Burgerwachten in Nederland, het kruis van verdienste uitgereikt. Deze onderscheiding werd den voorzitter verleend wegens zijfri arbeid in het belang der Burgerwachten gedaan, waardoor de Leidsehe Burgerwacht eene organisatie is geworden, die een eerste plaats onder de Burgerwachten in Nederland inneemt Bekrachtigd is het besluit van den Ge meenteraad van Amsterdam van 15 October 1924, houdende de benoeming van dr. J. L. Palache tot gewoon hoogleeraar in de taal en letterkunde der Semietische volken, in de Isr. oudheden en in de uitlegging van het Oude Testament aan dc gemeentelijke uni versitcit te Amsterdam. Bij Kon. Besl. is aan den res. le luit O. J. v. Schaardenburg, van het Ce regt. vcld-art., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Het bestuur van de medische faculteit der Leidsehe Studenten heeft zich voor het jaar 1924/1925 als volgt samengesteld: J. D. Lebret, praesee; mej. A. .van Witzenburg, BINNENLAND. Eenige bijzonderheden over de plannen der regeering. De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak en sigaretten aan. Te Koog a. d. Zaan is een drukkerii van valsch geld ontdekt BUITENLAND. Een incident met de intergeaUieerde mili taire controlecommissie in Beieren. Relletjes in Italië. De verkiezingen in Amerika. ab actis; J. G. Grüscliko, quaestor; W. F. Noordhoek Hcgt, K. A. Kreyns, J. P. Koore man en U. C. Bron van Ochsée, assessoren. In een klein huisje, in de Juliana- straat 13, waarin het binnen doodeenvoudig, maar toch proper uitziet, woont het echt paar Verbeek, waarvan de vrouw vandaag het zeldzaam voorrecht geniet nog in het vol^ bezit van haar geestvermogens en bo vendien nog lichamelijk sterk genoeg om met haar man het huishouden te doen, haar 93sten geboortedag te vieren. De voor haar leeftijd nog flinke vrouw, die, wanneer zij op haar stoel zit, den indruk maakt van niet ouder te zijn dan 80 jaar, heeft een zeer werkzaam leven ach ter zich. Reeds jong was zij onder de men schcn en, nadat zij bijna 70 jaar geleden met haar eersten man in het huwelijk was getreden cn kinderen kreeg, diende zij als min bij een der eerste families in Leiden. De moeder dier kinderen, eveneens reeds zeer oud, leeft ook nog en heeft vandaag de 93-jarige niet vergeten. Met haar eersten man leefde zij 10 jaar, toen moest zij dezen door den dood ver liezen, om ruim zes jaar later in het huwe lijk to treden met Verbeek, die nu 83 jaar oud is. Deze was stoker op de Gasfabriek, waar hij destijds bij een 12-urigen werkdag f9.10 per week verdiende, welk bedrag successievelijk tot f 14.30 klom. Na op 65- jarigen leeftijd te zijn gepensionneerd, was hij altijd bij moeder de vrouw thuis en tot op dezen dag gaat hun leven rustig en vre dig voorbij. Van haar eerste huwelijk is nog een dochter over en uit het tweede huwelijk twee kinderen, die dezen bijzonderen dag met de hunnen meevieren. Het ontbreekt der jarige vandaag niet aan belangstelling al vond de jarige zelf het al te overdreven, dat men haar in de krant had" gezet. Naar wij vernemen, hebben Ged. Sla- ten het raadsbesluit, waarbij van nieuw of tot hoogeren rang bevorderd gemeenlepcr- soneel 81/» pCt. op het salaris zou worden gekort voor pensioenen, niet goedgekeurd. De Commissie tot Oprichting op 3 Oc tober 1924 van een gedenkteeken voor de leiders van Leiden's Ontzet is gisteren ont bonden. Uit de rekening en verantwoording van den heer Suringar, penningmeester, blijkt dat in totaal ontvangen is f 31Q2.72. De uitgaven bedroegen f 3064.22, zoodat een voordeelig saldo aanwezig is van f 38.50. Zooals reeds eerder in dit blad werd aangekondigd, rijn dezen winter in het Wgkgebouw Laogesfcrant 67, 's Woensdags Onlwikkelings- c«i Ont-panningsavonden. Van j de lezing van den heer J. F. de Ren, dio j op zeer onderhoudende wjjze by moore, dui delijke lichtbeelden over de Fransck; revo lutie vertelde, gaven wij nog geen verslag, evenmin van het concert, waar met viool, orgel en zang de talrijk opgekom.n aanwe zigen werden geboeid. Gisteravond was bij de lezing van mr. H. v. Ewijck over Ontwapin'ng. naar aan leiding van de brochure van prof. v. Embdon, de opkomst zeer gering. Of het aan het onderwerp lag"?.... Men heeft er mis schien reeds te veel over gelezen? Intusschen, de aanwezigen waren zeer dankbaar over het gehoorde en do wensch werd geuit geregeld oen kort verslagje te geven over wat op deze Woen dagavon den plaats heeft. Spr. herinnerde aan do veel grootere belangstelling die er iri deze kringen was getoond voor hot d.bat Van Embden—-Sen ders dan voor de herdenk'ng der mobilisatie. Hij merkte op, dat de oorzaak hiervan zou zijn, dat in breede lagen der maatschappij, na het beleefd hebben van den wereldoorlog, het geweten was gaan spreken. Spr. laa enkele bladzijden voor uit bovengenoemde brochure, om den gruwel van- den toe- komstigen oorlog aan te wyzin. Ontwapening is niet alleen een eisch van het gemoed, maar ook van hét verstand. Ir. den breede stond spr. stil bij1 de be zwaren der tegenstanders, die aanvoerden, dat oorïdg er altijld inu rijn, als gevolg

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1