De Kluizenaar van Far-End. No. 19830 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 October Derde Bfad, Anno 1924. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. UIT ONZE STAATSMACHINE. PRACHT W1NTERPANT0FFELS f 1.69 „DE OSSEKOP", Oonkersteeg 5 (Zitting van gisteren). De nienwe Tariefwet. Voortgegaan wordt met de behandeling der nieuwe Tariefwet. Art. 114. (Speelgoed). Mej. WESTERMAN (V B.) wenscht Frö bel- en Montessori-artikelen, die voor on derwijsdoeleinden dienen, vrij te stellen van belasting. De minister van Financiën, de heer CO- LIJN, heeft er geen bezwaar tegen om de Fröbel- en Montessori-artikelen te schrap pen, hoewel het niet altijd mogelijk zal zijn onderscheid te maken. Mej. WESTERMAN (V.-B.) trekt haar amendement nu in. Bij art. 116 verdedigt de heer HERMANS (R.-K.) een amendement om spijkors, pu naises, enz. met 5 pCt. te belasten. Zij zijn nu vrij eu dat aoht hij eigenlijk een onbil lijkheid, omdat soortgelijke artikelen oolc zijn belast. De heer DE GROOT (V.-B.) komt tegen dit amendement op. Het beoogt protectio nisme, gelijk spr. met cijfers ten aanzien van dit artikel aantoont. Op een marge van f 3.75 wordt 50 pCt. gelegd. De MINISTER erkent, dat dit" amende ment een onbillijkheid wegneemt, in ver band met art. 43. Hij is niet bereid het over to nemen, maar laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement wordt aangenomen met 43 tegen 32 stemmen, links tegen, rechts, behalve Tilanus, Bakker, Weitkamp cn Leenstra. Art. 118 (strijkijzers, glans- en persijzers). Mej. KATS (R.-K.) vraagt den minister voor deze artikelen het percentage op 5 pCt. te brengen omdat deze voor de minst gegoeden onmisbaar zijn. De MINISTER is bereid aan het verzoek voldoen. Art. 124. De heer HERMANS (R.-K.) wenscht te gels, 'steenen enz. tc belasten. Zij zijn nu vrij, maar de binnenlandsche industrie on dervindt straks schade daarvan, omdat zij tot nu toe met 5 pCt. waren belast. Do MINISTER wijst er op, dat een deel der artikelen onder art. 132 zal vallen, an dere van 8 op 5 pCt. zullen worden gebracht en een deel er van vrijgesteld op 5 pCt. Eén ding trekt spr. in dit amendement aan Geroep: Ja, ja, het geld! Neen, niet het geld, maar de betere in- tleeling, die het amendement maakt. Tech nisch wordt de wet beter. Spr. laat de be slissing aan dc Kamer over. Het araendement wordt aangenomen met 40* tegen 32 6temmen. Bij art. 29 (uurwerken) vraagt de heer TER HALL (V.-B.) een bijzondere bepa ling op te nemen om belangrijke onderdee- Ica van de volt- cn ampere-meters even tueel vrij te stellen. De MINISTER is bereid dit te aanvaar den en brengt een wijziging aan. Art. 132 (versieringsvoorwerpen, w.o. schilderijen). Dit artikel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 47 tegen 28 stemmen, rechte tegen links. Art. 133 (Vervoermiddelen). De hear GERRITSEN (V.-B.) acht het onbilliilc, dat automobielen, motorrijwielen en andere vervoermiddelen met eigen be weegkracht met 12 pet. zullen worden be last. Bet element van luxe geldt niet voor alle auto's en het is dus onbillijk alle gelijk te behandelen. Hij stelt dus voor het per centage op 8 pet. te brengen, omdat er geen reden bestaat voor deze art'kilen een uitzondering te maken. De heer v. d. WAERDBN (S.-D.) zegt, dat zijn fractie een scheiding heeft willen maken tusschen luxe en andere artikelen. De regeering heeft dit niet gewild. Daar om zal nu spr.'s fractie tegen iedere ver hooging stemmen en dus vóór het amen dement. l'e MINISTER erkent, dat niet alle auto's luxe zijn, maar zij helpen alle mede om de wegen stuk te rijden. Met het oog daarop is dit percentage verhoogd. Zoo- door MARGAHET TEDLER. Geauluriseerde verlating van W. E. PONT. 08) Sara's gesprek met Elisabelh was geheel andere dan zij verwacht had. Zij was voor bereid op hartstochtelijke verwijten, zelfs op Uanen, want een aantrekkelijke vrouw, die voortdurend door iedereen bedorven is, is minder dan wie ook, geneigd om te buigen voor de kracht der omstandigheden. Maar er gebeurde niets van dat alles. Het scheen bijna alsof Elisabeth bij den eersten onderzoekenden blik, dien zij van Sara's go- Jnat naar het veelgeliefde gezicht van haar zoon had gezonden, had begrepen en aan genomen, dat de beslissing over Tims toe komst haar uit de handen was genomen in den korten lijd, dat deze twee elkaar ge sproken hadden. Alleen in den loop van een lang, ver trouwelijk gesprek, toen zij van Sara de ze kerheid had gekregen, dat zij ook nu had ^gerd Tims vrouw te worden, liet haar zelfbeheersching haar in den sleek. ,.Maar, Sara. je kunt toch niet het is toch niet mogelijk, dat je er nu nog aan denkt met Garth Trent le trouwen?" Er was iets als angst in haar slem. ..Neen," antwoordde Sara mat. „Neen, ik nooit met Garth Trent trouwen." ^.Maar waarom waarom kun je dan ..Tims vrouw worden?" vulde Sara bü- lang er geen wegenbelasting is, is dit een geschikt middel. Het amendement wordt verworpen met 46 tegen 31 stemmen, rechts tegen links. By art. 134 (verwarmingstoestellen) ver dedigt mevr. BAKKERNORT (V.-D.) een amendement om de z.g. salamanderkachels met slechts 5 pet. te belasten. De MINISTER zou gaarne aan dit amen dement tegemoetkomen, als hij een goed criterium voor de aanduiding wist te vinden, maar dat weet hij niet. Het amendement wordt ingetrokken. Art. 135 (visch-, schaal- en schelp dieren). De heer TER ILALL (V.-B.) wenscht vrijstelling mogelijk te maken voor arti kelen, die als verpakt zijn aan te merken, maar als volksvoeding zijn te beschouwen. Hij doet dit o.a. met het oog op de z.g. pmk-zaim. De MINISTER ontkent, dat pink-zalm een volksvoedsel is en wijst dus het amen dement af. Het wordt ingetrokken. Art. 136. (Vleesch en spek.) Mevr. BAKKERNORT (V.-D.) wenscht paardenvleesch vrij te laten, omdat het toch stellig een volksvoedsel is. De hoer VAN RAPPARD (V.-B.) wil verpakt vleesch, dat oen volles voedsel is, zooals corned-beaf, vrijstellen en vraagt daarvoor een blondere bepaling op te nemen. De heer IJZERMAN (S.-D.) wil paarden vleesch en bevroren vleesch vrijstellen, om dat het toch stellig een volksvoedsel is. De MINISTER antwoordt, dat het bui- tenlandsche vleesch belast wordt, omdat het binnenlandscho belast is. Billykheid eischt een dergelijke belasting in te voeren. Paar- dqjnvleesch is niet te onderkennen als het gevierendeeld is en dus is geen onderschei ding te maken. Voor dit argument moet spr. zwichten. 'Het amendement-Van Rappard kan spr. niet aanvaarden, omdat het verder gaat dar. de bedoeling is. Alle verpakte vleesch zouden daaronder vallen. De drie amendementen worden bij zitten en opstaan verworpen. Art. 138. (Vruchten, groenten enz.) Mevrouw BAKKER—NORT (V. D.) wenscht verpakte havermout op 5 pGt. le laten, omdat dit een volksvoedsel is. De heer BIEREMA (V. B.) wil abrikozen en perziken op 8 pGt. laten en de overige in dit punl genoemde abrikozen op 12 pCt. Voor de grondstoffen abrikozen en per ziken zijn de hier te lande gevestigde jam- fabrieken, voor zoover de abrikozen be treft geheel, voor de perziken groolendoels, op hef buitenland aangewezen. Deze vruch ten worden dan ook regelmatig.' ingelegd in water, zonder toevoeging van suiker, in luchtdichte verpakking ingevoerd, en wel in verpakkingen, inhoudende tien En- gelsche ponden, wegende dus ongeveer 4500* gram netto, waardoor liet artikel beneden de in den post genoemde gewiehlsgrens van 5 kitogram blijft." Dientengevolge zou op deze grondstoffen dus een invoerecht van 12 pOt. van de waardie moeten wonden l>etaald. Spr. wenscht deze twee vruchten uil te schakelen. De lieer WINTERMANS (R.-K.) wenscht oen andere indeeling van de bedragen naar gelang van de grootte der pakken van ver-' schillende artikelen om voor de jamfabrie- ken dezelfde matige bescherming lo hand haven als voor die conserven-fabrieken. De heer SMEENK (A. R.) sleunt het amen de ra ent- Rakker- N ortomdat hij haver mout een belangrijk volksvoe.dsol vindt. De heor VAN VUUREN (R.-K.) betoogt dat perziken haast niet gebruikt worden voor jam-fabrikage. Hij weet iels van de verzending van abrikozen, maar van perzi ken niet. De heer BOON (V. B.) wenscht de aman delen op 5 pCt. te laten. De MINISTER aanvaardt het amende ment-BakkerNort cn gedeeltelijk dat van den heer Bienema alleen voor wal betreft de abrikozen-pulp. Het amen dement-Winiermans noemt spr. over omdat het een verbetering is. Ten slotte aanvaard! spr. het amendement van den heer Boon. Art. 1-19 (zi't- en ligmeubelen). daard aan. „Omdat, hoewel ik nooit met Garth zal trouwen, ik hem nog altijd lief heb." „Je wilt toch niet zeggen," zei Elisabeth met een eigenaardige uitdrukking op het ^gezicht „dat je nog altijd van hem houdt nu je weet wat voor soort man hij is?" „Maar mijn Hemel, Elisabeth!" Sara's stem was bijna onkenbaar in haar overprik kelde zenuwachtigheid, „jc kunt liefde niet aanzetten en afdraaien zooals je een gas kraan doet! Lk zal niemand ooit trouwen, Tim begrijpt het cn jij moet het nu ook maar begrijpen." hartstochtelijke oprechtheid was duidelijk genoeg. De waarheid, dat Sara zoo lang zij leefde nooit een ander Garth Trenls plaats zou laten innemen, drong duidelijk lot Elisabeth door. Met een gesmoorden kreet zonk zij in haar stoel terug en staarde met een vreem de. verslagen uitdrukking naar Sara's smal, ernstig gezichtje. Zooals zij daar zat, met de handen om de stoelleuning geklemd, wab er iels in haar heole houding, dat een ne derlaag uitdrukte. „Dus liet is alles tevergeefs geweest, al les tevergeefs!" mompelde zij met vreemd, fluisterend geluid. Zij keek Sara nu niet aan, haar blik wav naar binnen gekeerd en zij scheen Sara's tegenwoordigheid volkomen vergeten. „Te vergeefs!" herhaalde zij, weer op diea vreemden, fluisterenden toon. Wat is tevergeefs geweest?" vroeg Sara verwonderd. Elisabeth schrikte op en staarde haar een oogenblik wezenloos aan. Toen scheen haar geest plotseling tot de werkelijkheid terug te komen en dadelijk kwam de waakzame De heer IJZERMAN (S. D.) wenscht een voudige kantoor- en huishoudstoelen op het oude tarief laten. De MINISTER zegt dat het geld hier wei nig te beduiden heeft. Er is echter het be zwaar dat de onderscheiding moeilijk is aan te brengen. Op dien grond moet hij dit amendement afwijzen. Het amendement wordt verworpen. De heer FLESKENS (R.-K.) stelt voor zoolleder, dat thans vrij is, le belasten met 5 pGt. Prijsstijging is daardoor nieJt le vree zen. De leerlooierijen zullen er alleen ge mak van hebben. De heer v. cL WAERDEN (S.-D.) verzet zich krach lig tegen dit amendement. Het is een typische protccliemaatregel. De MINISTER wijst er op dat het hier een grondstof voor de industrie geldt, die niet belast wordt. Dat was een principe van de wet, waarvan dit araendement afwijkt. De onderscheiding van leder als zoolleder is ook niet gemakkelijk. Hetzelfde leder is ook luigleder. De Kam; r moet maar beslissen. De heer FLESKENS (R.-K.) meent dat zoolleder oen half-product is, zooals er zoo vele zijn belast. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 31 stemmen. Thans is aan de orde artikel 41 (garens), waarop de heer SNOECK IIENKEMANS een gewijzigd amendement heeft ingediend, dat technisch past in het ontwerp. De MINISTER zegt dat hot nieuwe amen dement eenige bezwaren heeft weggeno men. Het hoeft echter eenige wijzigingen, deels eon uitbreiding zijn. Hij heeft daar tegen nog eenige bedenking. De heer VAN VUUREN (R.-K.) méént dat het onmogelijk is "thans oen oordeel te vor men over dit amendement en hij acht uit stel ge wenscht. De heer BOON (V. B.) acht het amende ment niet te overzien, omdat het te inge wikkeld is. De behandeling wordt aangehouden tot Dinsdag. Thans is aan de orde art. 2 van de wol. Artt. 26 worden goedgekeurd. Art. 7 (samenstelling lariefcommissic). De COMMISSIE VAN RAPPORTEURS heeft voorgesteld een andere wijze van sa menstelling dezer commissie Zij wil o.a. de keuze opdragen aan de rechtbanken van Amsterdam, Groningen en Maastricht. De MINISTER neemt het amendement met een klein? wijziging over. Artt. 717 worden goedgekeurd. Art. 18. De heer DRESSELHUYS (V. B.) stelt voor bij dit artikel le bepalen dat de minis ter, gehoord de Taricfcommissie, vrijstel ling van invoerrecht kan verleenen van producten en zelfstandigheden, als hulpmid del benóodigd in fabrieken of bij landbouw, tuinbouw, veeteelt en visscherij. De MINISTER zogt dal dit artikel den weg opent om atle artikelen vrij te stellen en dat lijkt hem cenigszins bedenkelijk. De heer DRESSELHUYS (V. B.) wijst er op dat vóór alles moet vastslaan dat hot product oen hulpmiddel is. De MINISTER zegt dat daarmede de moei lijkheden niet zijn opgelost. De scheidings lijn tusschen productie en particulier be- dnjf is niet in ach! genomen. De discussie wordt geschorst. Dc vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. (Nadruk verboden.) Da Middelenwet voor 1925. Jaarlijks komt hier natuurlijk ook de Slaatsbegroofcing ter sprake Hot is een sa menstel van 14 begrootingswelsonlwerpen, wat de uitgaven betreft, en van één wets ontwerp, waarin een raming van de inkom sten wordt gegeven. Dit laatste is de z.g. Middelenwet Voor dit jaar willen wij daaraan eerst eenige aandacht schenken, ook omdat de raming van de middelen een blik gunt in de economische toestanden. De middelen worden in twee groepen ver deeld. n.l. de zoogenaamde „middelen AF" en de overige. blik weer in haar oogen. Sara kreeg evon de gedachte aan een schildwacht, die een oogenblik heeft geslapen op zijn post en die nu plotseling wakker wordt en haastig zijn waakzame houding weer aanneemt. „Wat zei ik ook weer?" Elisabeth streek verstrooid met de hand over het voorhoofd. „Je zei, dat alles tevergeefs was ge weest," herhaalde Sara. „Wat bedoel je daarmee?" Elisabeth wachtte even met haar ant woord. „Ik bedoelde, dal al mijn hoop tevergeefs is geweest", legde zij eindelijk uit. „De hoop, dat je nog eenmaal Tims vrouw zoudt wor den." „Ja, die is tevergeefs, wanneer dit is, wal je bedoelde", antwoordde Sara. Maar er was een uitdrukking van angstige ver wondering in haar oogen. Zij had het ge voel, dat Elisabeth niet oprecht tegenover haar was; dat die gefluisterde erkenning van haar falen iets anders beteekende dan de simpele uitlegging, die zij ei van gege ven had. Ilct geval maakte baar wat bezorgd en het kwam haar telkens weer in de gedach ten met de liarddnekkigheid, waarmee zoo'n kleinigheid, die men zich niet kan verkla ren, iemand vervolgt Maar na verloop van enkele dagen werd het toch door de veel vuldige gebeurtenissen van het dagelijksche leven uit haar gedachten verdreven, om niet weer le voorschijn te komen dan nadat vele maanden voorbij waren gegaan en andere omstandigheden het weer deden opduiken. Sara bleef op Barrow Court totdat Tim zich als vrijwilliger had opgegeven en was aangenomen. Haar eigen plannen vielen wat den tijd betreft ongeveer samen met dezo Wij achten ons 'verplicht even een vrij dor lijstje le geven van hetgeen men onder die middelen AF verslaat; wij nemen n.l. de vrijheid te veronderstellen, dat niet ieder weet, wat daaronder begrepen wordt. Wij laten dus de opsomming hier volgen: A. omvat: Grondbelasting. Personeele be lasting, Inkomstenbelasting, Dividend- en Tantième-belasting, Vermogensbelasting; Accijns op suiker, wijn, gedistilleerd, zout. bier, geslacht, tabak; Belasting op speelkaarten en rijwielen; Rechten op zegel, registratie, successie en schenking en op invoer; Belasting op gouden en zilveren werken-, Essaailoon; Statistiek- recht. B. Inkomsten van gewone domeinen en van Oorlog; inkomsten van groole wegen, vaarten, veren en havens. C. Staatsloterij. D. Jacht en Visscherij en vergunningen op grond van de Vogelwct. E. Loodsgelden. F. Recht op de mijnen. Bij de raming van vele van deze inkom sten is groole omzichtigheid geboden, omdat sommige van velerlei omstandigheden af hankelijk en dus wisselvallig zijn. Zoo bleef in het eerste halfjaar van 1924 deze groe*. AF 97* millioen beneden 1923 in het zelfde tijdvak en daarvan kwam ruim 7 mil lioen ten laste van dc Inkomstenbelasting. Nu Is er voor 1925 wel 19 millioen meer geraamd voor deze groep, maar dat werd alleen mogelijk, doordat er in 1921 wette lijke maatregelen zijn getroffen tot verhoo ging van de opbrengst. De grondbelasting steeg van 19201923 met gemiddeld f 433.000 per jaar. Op voort gaande stijging wordt gerekend en daarom wordt voor 1925 geraamd de opbrengst van 1923 n.l. 18,3 mill, vermeerderd met 2- rriaal de zoo even bedoelde jaarlijksche loc neming, maar dan moet weer een zekere aftrek plaats hebben voor „kwade posten". Zoo komt men tot 'n raming van f 19.126.000 De personeels belasting bracht in 1923 bijna 26 mill, op of 1,4 mill, meer dan in 1922. Dat kwam voor een groot gedeelte door het in-gebruik-nemen van nieuwe per- ccelcn. Het ligt voor de hand. dat dit niet maar steeds in dezelfde male voortgaat; voor 1924 werd op een toeneming van 1 mill, gerekend, maar voor 1925 durfde de Minister op niet meer dan f 750.000 rekenen. De opbrengst zou zoo 27,6 millioen kunnen zijn, maar in aanmerking nemende, dat er 2lh mill, voor kwade posten afgaat, blijft er een raming over van 25,15 millioen. De inkomstenbelasting bereikte in 1921/22 het hoogste punt: 161 millioen. Voor 192U '21 was het 136 millioen, maar op 1 Juni 1924 gaven de kohieren maar 106 millioen aan. Dc oorzaak zit natuurlijk in de groote vermindering van vele inkomens. Voor de volgende jaren durft de Minislcr niet meer dan 105 mill, ramen. Hierop komen echter zooveel kwade posten voor, dat er maar op een werkelijke opbrengst van 85 millioen gerekend wordt. De dividend- en tantième-belasting is lot op zekere hoogte een maatstaf voor het za kenleven. In 1921 bracht ze 30 mill, op, in 1922 maar 18V2 millioen, en in 1923 daalde zij verder lot 171/* mill. Voor 1925 durft de Minister op niet meer dan 12 mil. rekenen. De vermogensbelasting daalde ook door dat menig vermogen is geslonken. Van 1921 '22 lot 1923'24 daalde de opbrengst van 12,9 tot 11,8 mill, cn de raming voor 1925 is 10,5 millioen. De accijns op sniker daalde ook, wellicht door toevallige bijkomstigheden. In 1922 bracht de suiker 40,4 millioen op, maar de raming voor 1925 is beneden dc 40 mill., niettegenstaande verhoogde opbrengst wordt verwacht. De wijn bleef in 1923 beneden de raming. Wel bracht deze accijns in de eerste helft van 1924 wat meer op, maar toch durft de Minister voor 1925 niet meer verwacnttzi dan voor 1924, toen dc raming al 2 ton lager was dan voor 1923. Het gedistilleerd bracht in de eerste helft van 1924 ongeveer 2 millioen minder op dan in hetzelfde tijdvak van 1923. Dat is denkelijk niet het gevolg van minder ge bruik, maar Yan ontduiking door smokkeL handel. De genomen wettelijke maatregelen gebeurtenis cn zoo kwam het, dat zij, slechts twee uur na Tini3 vertrek, Elisabeth vaar wel zegde om zich in Londen bij het kleine gezelschap van lady Arronby aan le sluiten. Elisabeth slond boven aan het bordes van Barrow Court en wuifde Sara toe, toen de auto snel wegreed. En even dacht Sara aan dien da-g, bijna een jaar geleden, toen zij zelve op diezelfde plaats had gestaan om Elisabeth in haar nieuwe tehuis le verwel komen. De tegenstelling tusschen toen en nu trof haar pijnlijk. Zij herinnerde zich Elisabeth, zooals zij toen geweest was, lieftallig, glim lachend, optredend als een vorstin tegen over de beide mannen, haar echtgenoot cn haar zoon, die haar openlijk veneerden. Nu bleef er alleen een grool, leeg huis over en die eenzame figuur daar boven aan het bordes, met bleek gelaat en lippen, die zich tot een glimlach dwongen. Elisabeth ging langzaam weer naar bin nen, toen de auto om den hoek van de op rijlaan verdween. Voor haar was dit oogen blik dubbel bitter. Eén voor één waren haar man, haar zoon en de vrouw, die zij zoo vurig had verlangd haar schoondochter le kunnen noemen, opgeüischl door de mee- doogenlooze krankzinnigheid, die oorlog ge noemd wordt. Maar zij had nog meer onder oogen te zien. Al haar verwachtingen waren voor goed vernietigd; al haar streven was vruch teloos geweest. Zij had gestreden met alle kracht, die in haar was, om Trnis geJuk le verzekeren. Om dit te bereiken had zij den sluier van het verleden afgerukt, datgene openbaar gemaakt, wal oen man zorgvuldig had verborgen, en het nieuwe leven, dat hij voor zichzelf had opgebouwd, omvergewor pen in hel stof, en daarmee was pok het zullen dien wel beperken, maar toch is de raming voor 1925 gelijk aan die voor 1924 en 20 mill, lager dan voor 1923, toen trou wens de opbrengst ongeveer 9 mill, beneden de raming bleef. Het zont wordt fóO.OOo hooger geraamd dan voor 1924 wegens toeneming der bevol king en vermindering van den invoer van geraffineerd zout. Het bier moei natuurlijk in 1925 veel meer opbrengen dan in vorige jaren, nu de ac cijns 2V5-maal zoo hoog is. Voor 1921 was geraamd 4,6 mill., voor 1925 wordt op 6 mil lioen meer gerekend. Voor het geslacht wordt bij een vermoe delijke opbrengst van 10 millioen op een paar Ion minder gerekend. De tabak bleef in 1923 ongeveer 4 millioen benoden de raming. Voor 1925 wordt 16,5 mill, uitgetrokken, dat is 5 ton minder dan voor 1921. Do speelkaarten worden vrij geregeld op f S0.000 uitgetrokken. Do opbrengst van de rijwielbelasting werd bij de indiening van het desbetreffen de wetsontwerp geschat op 3 millioen Het is gebleken, dal er ongeveer 1.744.336 be- laslingplaaljcs verkocht zijn en de opbrengst dus ruim 5,2 millioen zal zijn. Daarom do.ct het cenigszins vreemd aan, dat voor 1925 weer 3 millioen geraamd wordt De zerjel- en registratierechten teekenen ook wel ecnigszins den toestand. Veel voor uitgang is er niet. De raming voor 1925 is echter 1,5 millioen hooger dan voor 1924. De successierechten zijn uiteraard zeer wisselvallig, omdat zij van leven cn sterven eri van andere omstandigheden afhankelijk zijn, die met dc welvaart niet in recht streeks verband slaan, liet is een raming, die op niets zekers steunt en die daarom vrij gelijk blijft, voorzoovcr dezelfde regeling geldt. Van de rechten op den invoer verwacht de Minister eer verlaging dan verhooging. Hij raamt naar den maatstaf van het loopende jaar 35,5 millioen dat is 5 ton minder dan voor 1924. Maar nu het invoerrecht op thee aanmerkelijk verhoogd is, zou daaruit 4.5 millioen kunnen komen, ais niet groole hoe veelheden waren ingevoerd, voordat het ver hoogde invoerrecht geheven werd. De Mi nister stelt daarom 39 millioen. Het spreekt vanzelf, dal, als de ingediende Tariefwet aangenomen wordt, de opbrengst veel hoo ger zal zijn. De belasting op gonden en zilveren werken en het essaailoon belooft nog geen stijging en hel statistickrecht wordt wel iels hooger ge raamd, maar toch nog geen 10 pet. De onder B aangegeven inkomsten (domei nen, wegen, vaarten, veren en havens) wor den lager geraamd dan de opbrengst van 1923, maar f 318.000 hooger dan voor 1921. De opbrengst van de Staatsloterij verschilt in opvolgende jaren maar weinig. Zij was ge middeld in de drie laatstverloopen jaren f 662.436. Voor 1925 wordt ongeveer 1 2500 meer geraamd, als opbrengst van de adver tenties op de loten. De jacht- en visscherij akten verschillen ook in opvolgende jaren maar weinig. Er wordt voor 1925 gerekend op f 260.000. De loodsgelden geven wel cenigszins een beeld van de scheepvaart. Na de raming voor 1925 (f3 mill.) maar ongeveer f6000 ver schilt van de opbrengst in 1922 is dat een bewijs, dal de goede verwachting nog niet bijzonder hoog gespannen is. Het recht op de mijnen is natuurlijk wat anders dan de opbrengst van liet Staatsmijn- bedrijf, die hier niet wordt opgegeven. Het recht op de mijnen wordt op f 650.000 ge-, schat. Als wij ook dc andere inkomsten buiten de middelen AF zouden behandelen, zouden wij over te veel ruimte moeten beschikken. Op enkele punlen daaruit komen wij nog terug. RECLAME. Alle dagen tot en met 7 Nov. e.k. 8867 geloof, het vertrouwen en liet geluk van een vrouw vernietigd geworden. En hot was alles tevergeefs geweest. Twee levens vernietigd en de koopsom betaald in bloedige tranen, en ton slotte was Tims ge luk nog veel verder buiten bereik alsof geen stroom van ellende ontketend was geweest om het naar hem loe te stuwen! Elisabeth had tevergeefs haar ziel verkocht 1 In de eenzaamheid, waarin de oorlog, haar nu gelaten had, besefte zij dit, In don grond was zij een vrouw met edelmoedige en vriendelijke opwellingen, ?n zij leed bij de gedachte aan de bedorven, vernietigde levens, waarvoor zij verantwoordelijk was. Niet dat zij'anders gehandeld zou hebben, wanneer zij een tweede maal voor dezelfde keus gesteld zou zijn. Het was niet haar be doeling, den mcnschen tc kwetsen; maar het primitieve moederinslinct, de spil waar om haar leven draaide, maakte haar blind voor de verlangens van anderen, wanneer die verlangens tegen die van haar zoon in gingen. Eerst nu, in de bitterheid van haar n dor- laag, had zij oen gevoel van walging, als zij terugdacht aan het nachtelijk gesprek met Garth Trent. Ilet was geen aangenaam werk geweest, het mes te zetten in een oude wonde. Ook dal had zij gedaan ter wille van Tim. Het vreesolijke er van was, dat Garth al dat lijden voor niets had geleden, tever geefs! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9