AGENDA. RECHTZAKEN. SPORT. BUITENLAND. i Donderdag. Gebouw Klofesteeg 23: Wetenschappelijke voordracht van prof. Verhaar over ,,Gods openbaring onder historische belichting; 8 uur nam. Elisabelhshof: Medisch Consultatiebureau voor alcoholisten. 8 uur. „Jeruël" (Groenesleeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Nutsgebouw: 194ste vergadering der „Ver een iging tot bevordering der Bouwkunst te Leiden*'; nam. 8 uur. Nutsgebouw: Alg. vergadering der „Leid- eehc Maatschappij van Weldadigheid, ter voorkoming van verval tot armoede"; half vijf nam. Volksgebouw (Heerengracht). Dansavond; 8 uur nam. Wijkgebouw, „Geloof, Hoop, Liefde", Liturgische die»nsL 8 uur. Stadsgehoorzaal: Concert van het Resi dentie-Orkest; 8 uur nam. Dagelijks: De LakenhalLcidsohe Kunstvereeniging tentoonstelling van schilderijen en teekenin. gen door Louis Hartz. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October lot en met Zondag 2 November waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Dokter, Nieuwe Rjjn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. opvoedingswezen", sommige leden niet ge rust over hetgeen de regcering bezig is mot do rijksopvoeddngegestichten te doen, al thans voor to bereiden. Zij klaagden over de veel te veelvuldige verplaatsing van personeel. Verscheidene andere leden waren mn oordeel dat aan de rijksopvoedingsge stichten vee) te veel hoogbczoldigde amb tenaren verbonden zijn, die eenvoudig werk verrichten. Hun aantal dient ingekrompen. Waarom wordt nog steeds het rijksop voedingsgesticht te Leiden gehandhaafd 1 Hoe denkt do minister particuliere gestich ten van rijkswege te helpen, wanneer hun bestuurders bij de verpleging te doen krij gen met moeilijke ziektegevallen (psycho- pathen, z wakzinnigen en dergel ij ken). Moeten deze niet meer dan thans worden tot we zen naar De Kruisberg te Doetinchem. Den minister werd verzocht ons geheelo stelsel van rijksopvoeding aan een ernstig prinoipieel onderzoek te onderwerpen. Ten einde bij mobilisatie te kunnen be- pohikken over een voldoend aantal geschikte Yokfl, is bepaald, dat van elke lichting dienst pliohtigen per regiment vier dienstplichti- t^n, die daartoe het meest geschikt geoor deeld worden, zullen worden opgeleid tot mobilisatie-kok. Zij zullen een bijzondere opleiding ontvangen gediirende 6 weken en worden daarna werkzaam gesteld in de keukens om verder voor hun bestemming te worden opgeleid door den sergeant- of kor poraal-kok. De beroeps-koks worden bij mo bilisatie ingedeeld bij de depóts. schelden—Persyn, 72 p.;-4. Noël—Putzcis, 71 p.6. MacsCant, 47 p.6. Hellebaut Standaert, 29 p.7 en 8 DelbecqueDe clercq en Van HevelLucien Buysse, ieder 28 p.; 9. Ver8chueren—De Waele, 25 p.; 10. DickMécbant, 23 p.; 11. Thollembeek— Omeye, 13 p.12. BrunierLacquehay, 11 p.; 13. VandeveldeDe Jaegher, 10 p.; 14. Van DuynBontekoe, 3 p. In 46 uur waren afgelegd 1228 K.M. 50 M. GYMNASTIEK. K. N. G. V. In de laatste bestuursvergadering van het K. N. G. V. is in bespreking gekomen het rapport der commissie, ingesteld kraehleDS besluit van de jaarvergadering vafl Maart, met de opdracht de inrichting en huishou ding van hel Verbond grondig te bestudeo- ren, teneinde tot bezuiniging te komen, en te onderzoeken in hoeverre in de toekomst steun van overheidswege mogelijk is. Deze commissie bestond uit de lieeren dr. Joh. E. Fcisscr te Groningen, voorzitter, P. G. J. Jung te Alkmaar, secretaris, cn G. J. Hage te 's-Gtavenhage. De vergadering was unaniem van oor deel, dat liet rapport een zeer knap cn wel doordacht stuk werk is, waarvoor de com missie hulde en dank toekomen. Wat de groote lijnen betreft, kan het bondsbesluur zich op enkele uitzonderingen na, met de bezuinigings- en reorganisatieplannen ver- ccnigen. Het praeadvies zal gelijktijdig met ficl rapport ter kennis van de leden worden gebracht. Maatregelen zullen worden genomen om het Bondsorgaan Het Turnblad, dat wegens stagnatie in het bedrijf van den uitgever tel kens te laat komt, van 1 Januari af weder geregeld te laten verschijnen. Een commissie van onderzoek werd in gesteld, om de wenschelijkheid onder het oog te zien, of het aanbeveling vebdient en mogelijk is, om in het organisme van het Verbond een bonds technische commissie en of technische bondsvergadering te plaatsen, die op zuiver technisch gebied niet een uit sluitend adviseerend, maar een beslissend college is. BILJARTEN. Bellevue—D. 0. S. De uilslagen van gisteravond zijn als volgl: car. brt h.s. gem. Dieben (B.) 150 31 16 4.84 Kulk (D.) 51 30 4 1.64 riaUecl 130 35 26 3.97 Verslraalen 150 36 21 4.16 Beuk 150 36 17 4.16 v. d. Berg 147 36 30 4 08 Rooso 129 40 12 3.22 Burggraaf 150 40 22 3.75 Totaal Bellevue: 2592 car. Totaal D. O. S.: 2619 car. D.O.S. heeft dus een voorsprong van 27 c. De eindstrijden hebben plaats op een na der te bepalen avond. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De heeren prof. dr. J. F. S. Esser, hoogleeraar aan de universiteit te Berlijn ïn P. Boendermaker Ozn., te Bergen (N.-H.- hebben aan de Nederland6che Regeering 'n verzameling schilderijen van Nederland- sche meesters aangeboden om te worden geplaatst in het nieuwe gezantschapsgebouw te Cavaoaa. De Regeering heeft dit denkbeeld op hoo ren prijs gesteld en de schenking der beicfo Aceren dankbaar aanvaard. Baron Van Pallandt van Eerde to Ommen heeft, naar de „Avp." meldt, zijn geheele landgoed met kasteel geschonken aan de Orde van de Ster in het Oosten. B. cn W. van Tilburg stellen den Raad Voor een milLioen gulden beschikbaar te stellen (ter leen) voor een ziekenhuis van de stichting „Het R.-K. Gasthuis". VOETBAL. v De Zuid-Airikaansche spelers. Gemeld wordt dat uit de volgende Zuid- 'Afrikaansche spelers het elftal zal worden jeformeerd, dat Zaterdag te Tilburg tegen de Zwaluwen, en Zondag in het Stadion logen het Nederlandsche elftal zal uitkomen Doel: A. J. Riley (Transvaal) en A. G. JSinlayson (Easter Province); achter: A. L. Berry (Frontier); Ch. R. Thompson, G. W. Brunton (Natal); C. A. Sehwerin (Western Province); midden: B. P. Tuschy (Natal); G. Parry (Western Province), A. J. Scott (Western Province), E. E. Howel (Oranje Vrijstaat); JL Skene (Natal); vóór: H. Eckstein (Transvaal), Joh. Green (Trans vaal), G. Hodgson (TVansvaal), N. S. Wal ker (Transvaal); D. Murray (Western Pro vince, J. R. West (Westera Province), C. A. Maton (Natal), H. Ch. Williams (Western Province), en E. S. G. Steward (Western Province). Behalve Thompson, Walker, Williams en Steward, die wel bewoners van Zuid-Afrika zijn, zijn alle spelers geboren Zuid-Afri kaners. Het Zuid-Airikaansche elftal zal eerst op den dag van den wedstrijd worden samen gesteld. Beroepsspel in Tsjecho-Slowakije. In de algemeene vergadering van den Tsjechisclien Voetbalbond heeft men met groote meerderheid besloten het professio nalisme op 1 Januari a.s. officieel in te roeren. De vereenigingen, die tot het pro fessionalisme willen overgaan, moeten daar. .van voor 31 December kennis geven. WIELRENNEN. De zesdaagsche te Geut. Gistermiddag om 4 uur was de stand: Aerts-Marcel Buysse, 82 punten; 2. Van Kempen—César Jjebaets, 39 p.; 3. Ver Woensdagnamiddag werden voor het Kan tongerecht behandeld 50 zaken, waarvan 48 bestemd voor openbare zitting. Het eerst verscheen J. F. St., te Warmond, ten laste gelegd dat hij in een door hem be heerd hotel sterken drank heeft verkocht, zonder daartoe vergunning te hebben. Be klaagde zeide dat hij, toen hij werd verba- liseerd, in dienst was bij den heer J. L. M. Bakker. Later heeft hij het hotel gehuurd. Nadat de verbalisant de agent Steckers was gehoord verklaarde genoemde Bakker dat inderdaad toen de beklaagde werd ver- baliscerd hij nog eigenaar van het hotel was. De Ambtenaar, die was ingelicht door den Burgemeester van Warmond, erkende nu dat de ten laste legging onjuist was en vroeg daarom vrijspraak. K. J. Sch. Ie 's-Gravenhage stond terecht, ter zake #ht hij. in Noordwijk aan Zee met een auto rijdende, zekeren Verlaan aldaar, die er met een rijwiel reed, heeft aangere den, waardoor diens rijwiel ernstig werd be schadigd. Beklaagde zeide, dat het niet op Vrijdag 28 Juli was gebeurd, zooals in het verkuil stond, maar op 4 Augustus. Hij ont kende voorts dat de aanrijding zijn schuld was geweest. Hij was behoorlijk uitgewe ken. Getuige Verlaan, de aangereöene, zeide dat hij niet zou zijn aangereden wanneer beklaagde geremd had en behoorlijk uitge weken was. Hij had f 22 schade gehad aan het rijwiel. Hij had dit aan den heer Sch. geschreven, doch er verder niets van ge hoord. Beklaagde had er niet op geantwoord, om dat hij meende geen schuld aan de aanrij- idng te hebben. De Kantonrechter was van meening, dat er niet3 van de vervolging gekomen zou zijn als beklaagde maar eenige vergoeding had gegeven. Nadat ook nog als getuige was gehoord zekere Slingerland, die met Verlaan langs het Kerkpad had gereden en wiens verkla ringen niet bijzonder duidelijk waren, vroeg de Ambtenaar vrijspraak bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. H. H. K., landbouwer te Sassenheim moest hierop terecht staan, omdat hij. rij dende met een paard en wagen onder die gemeente, niet behoorlijk had uilgehaald, toen er een auto wilde passeeren, met hel gevolg dat de auto werd aangereden en schade verkreeg. Een en ander verklaarde de autobestuurder Jansen uit Den Haag. De ondernemer van een a,ulobu9dienst Van der Luyt te Oegstgecst, die vervolgens werd gehoord, zeide dat hij achter genoemde Jansen aanreed; alleen een fietsrijder, de landbouwer Nederburgh te Warmond was er lusschen hen. Doordat de auto van J. stilhield, moest hij, hoewel remmend, de fietsrijder wel aanrijden. De heer Nederburgh deed verklaringen in denzelfden geest, al kon hij niet zeggen dat beklaagde niet behoorlijk had uitgehaald. Het ongeluk zou wellicht niet gebeurd zijn, wanneer er Van de overzijde geen tram was aangekomen. i De landbouwer Verschoor, die met be- j klaagde in den brik had gezeten, had een verklaring op papier gezet en wilde deze voorlezen, maar dit wilde de Kantonrechter niet toelaten. Hij had voorts een kaart ge maakt waarop de situatie op den weg ge- leckend was. Hij beweerde ook dat de schuld niet bij beklaagde lag. De auto had wel kunnen passeeren. De Ambtenaar bleef van een tegenover gesteld gevoelen en eischte f 10 subs. 5 da gen hechtenis. De 47-jarige W. Sl. te Leiden was ten laste gelegd dat hij in den nacht van 6 op 7 October onder de gemeente Warmond in de groote Sloot aldaar heeft gevaren met een bootje waarin zich een zegen bevond, wal in verboden vischtijd niet is geoorloofd. Beklaagde bekende wel met het bootje te hebben gevaren, maar hij heeft er geen ze gen in vervoerd. Het eerst werd als getuige gehoord de rijksveldwachter te Warmond. Jacobs, die zelf niets had gezien maar zijn inlichtingen ontvangen van J. van Leeuwen te Warmond en Spaargaren te Oegstgeest, die nu werden gehoord, doch ook deze konden de overtre ding niet uit eigen ervaring constateeren. Eindelijk werd ook gehoord W. van Loon, die aan den Rijksveldwachter Jacobs zou hebben verklaard, dat in beklpagdes bootje een zegen lag. Hij wilde nu doen voorko men dat dit verhaal op een anderen dag sloeg. De Ambtenaar behield zich het recht voor om tegen dezen getuige een klacht van meineed in te dienen. Ten slotte werd de zaak tot Maandag a s. uitgesteld om nog andere getuigen te hooren. C. D. v. d. V., conservenfabrikant te Kat wijk had de vorige week al terecht geslaan, ter zake overtreding van de Arbeidswet: bet te lang laten werken van 10 of 11 arbeiders. Er kwam toen kwestie over de vraag of er tien dan wel elf arbeiders bij betrokken waren. Nadat nu nog als getuigen werden gehoord de werklieden Haasnoot en Mark, eischte de Ambtenaar tien geldboeten van f 5 subs. 5 dagen voor elke bodle. L. P., koopman te Leiden had in zijn lom- pensorleerderij aan het Levendaal twee werklieden te lang laten werken. Eisch twee geldboeten van f 6 subs. 5 da gen voor elke boete. Beklaagde bepleitte ver zachtende omstandigheden. J. V., schipper te Amsterdam, had onder Warmond gevaren met een motorboot met -drie schepen op het sleeptouw, wat zonder vergunning van Rijnland niet geoorloofd is. Eisch f 5 subs. 5 dagen. Th. J. II. B., te Leiden, stond terecht we gens het bij avond rijden met een rijwiel zonder een aan het rijwiel verbonden helder uitstralend licht Eisch f 3 of 3 dagen. D. J. C., student in de medicijnen te Lei den, had op de Hooigracht met een rijwiel op de klinkerbestrating gereden. Eisch f 1 of 1 dag. Juliana Hendrika A., studente in de rech ten te Leiden, zou hebben gereden op een rijwiel zonder licht meer dan een uur na zonsondergang. Beklaagde beweerde niet te hebben gere den maar gepagaaid. Bovendien hadden niet twee agenten het gezien, zooals in het ver baal stond, maar slechts één. De Ambtenaar vroeg de laagst denkbare boete f 0.50 subs. 1 dag. Th. D. v. d. B., wijnhandelaar te Leiden, had door de Watersleeg gereden op een rij wiel. Beklaagde zeide dat hij juist wilde af stappen toen de verbalisant hem zag en nog maar eenige passen in de straat was. Eisch f 1 subs. 1 dag. Uitspraak over twee weken. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Jut. Sluis, timmerman en aannemer te Hoofddorp, Hoofdweg. R.-c.: jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Cur.: mr. G. W. C. Pliesler, te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief A. Koen, te Hoofddorp. SCHEEPSTIJDINGEN. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA, uitr., pass. 29 Oct. Fernando Noronha. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KAWI 29 Oct van Batavia naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCHIBA, thuiyr., 28: Oct ie Bahia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELTSKERK 29 Oct. van Amsterdam naar Oost-Afrika. AMBON, 30 Oct v. W.-Afrika te Amsterdam KON. WEST-IND. MAILDIENST CALYPSO, thuisreis, 29 Oct. van Havre. VAN RENSSELAER 29 Oct. van West-Indié te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LUN. CARDIGANSHIRE, Pacific Kust naar Rolt 24 October van Cristobal. N1EUW-AMSTERDAM, Rotterdam naar N.- YORK, 29 Oct van Boulogne. EEMDIJK 28 Oct. van Rotterdam te San Francisco. STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND". B1LLITON, hui sr., 29 Oct te Triest. JAVA BENGALEN-LIJN. CALCUTTA 28 Oct van Batavia n. Calcutta NEDERL. SN VREEMDE SCHEPEN. ZWARTE ZEE 28 Oct. van Rott. te Quebec. DUBHE 27 Oct. van Ardrossan te Quebec. ADMIRAAL DE RUYTER 28 Oct. van New- York naar Bremen. KALIMBA 27 Oct. van Rotterdam te Quebec. ELY EN ESS 28 Oct van Rotterdam te Quebec RE1NBEK, Rotterdam naar Jaffa, 26 Oct. van Malta. HANNOVER, Rotterdam naar Java, pass. 29 Oct. Perim. HAGNO 28 Oct van Rosario n. B.-Aires. DRIEBERGEN 28 Oct. van Delagoabaai te Kurrachee. JOBSHAVEN 28 Oct van Rott te Livorno. BEVERWIJK 28 Oct. v. Montreal n. Rott. VALKENBURG 28 Oct Blyth te Gothen burg. DE ALGEMEFNE TOESTAND. De Engelscke verkiezingen. Irak een nieuw moordend gas en een ontwapeningscon ferentie. De verkiezingen in Engeland geven ver- rassingen. Gerekend was wel op een voor uitgang der conservatieven, doch deze blijkt zoo groot, dat er inderdaad kans komt op een conservatieve meerderheid. Labour heeft volgens de totdusver bekende cijfers-, een klein verlies, dat nog wel te herstellen i*, maar voor de liberalen, die hel kind van de rekening zouden worden, naar verwach ting, is hel weinig.minder dan een dehacle. Voor cijfers en bijzonderheden zie men on der Engeland en de telegrammen. Waar nog te veel uilslagen onbekend zijn, is het niet doenlijk, reeds een conclusie te trekken. Zwaar voor de liberalen is ook de neder laag van Asquilh te Painley, hetgeen bu- tcekent, dat deze zich terugtrekt uit de po lilick Lloyd George komt nu alleen als lei der naar voren. De Engelsche en Turksche delegaties heb- Len in dc zitting van den Volkenbondsraad van gisteren het verslag van Branting aan genomen, dat voorstelt een uiterste grens lijn vast te stellen, die, tot op het oogen- blik, dat de definitieve grens tusschen Irak en Turkije vast zal slaan, door beide par tijen geëerbiedigd moet worden in militair en administratief opzicht Hel bewuste ge bied moet ten laatste op 15 November ont ruimd zijn. Het is wel te verstaan, dat het hier slechts een voorloopigon toestand be treft VolgeDs draadlooze berichten uit de V. S. heeft in het Laboratorium van de Standard Oil Company in den. Staat New-Jersey de ontdekking plaats gevonden van een nieuw soort gas, welk gas de vreeselijkste uitwer king heeft op het men9chelijk organisme. In de „Neue Freie Presse" treffen wij over deze nieuwe gassen de volgende bij zonderheden aan. De proeven betroffen dé verhoogiDg van de werking der benzine. Alle arbeiders droegen gasmaskers. Ondanks deze voorzorg zijn er reeds twee dooden te betreuren, drie arbeiders zijn krankzinnig geworden en zeven zijn ernstig ziek ge worden. Een der slachtoffers, een Duitsch-Ameri- kaan, Ernest Oelgert genaamd, heeft weken lang geleden aan hallucinaties en krampen, die het gebruik van het dwangbuis noodza kelijk maakten, tot de dood hem van zijn lijden verloste. Een ander bedreigde in zijn aanvallen van waanzin zijn medewerkers zoo ernstig, dat zij gedwongen waren de hulp der politie in te roepen. Er waren drie mannen noodig om hem het dwangbuis aan te trekken. Uit de lijken der slachtoffers stroomden nog uren na den dood verpes- tingsgassen. Onmiddellijk is een geneeskun dig onderzoek ingesteld doch dit leverde geen resultaat op. Het gebruik van het gas is voorloopig stopgezet. Met ingenomenheid mag mede daarom worden gemeld: De Amerikaansche minister van marine heeft meegedeeld dat Coolidge binnen zeer kort een internationale ontwapeningscon ferentie zal bijeenroepen, die zich in het bijzonder zal hebben bezig te houden mei het vervaardigen van duikbooten en lichte kruisers beneden een tonnemaat van 10.000. DUITSCHLAND. Geen loonsverhooging de verkiezingsstrijd. D«e vertegenwoordigers van die Duitsche voreenigingen van rijksambtenaren en lager personeel hebben gisteren opnieuw op het ministerie van financiën over loonsverhoo ging gesproken. Hun werd meegedeeld, dat er sinds de laatste bespreking niets is ver anderd, waardoor de minister een andere houding tegenover hun eischen zou kunnen innemen. De loonbesprekingen, die bij de rijks- posterijen hebben plaats gehad, zijn even eens zonder resultaat afgebroken. De direc tie weigert een algemeene loonsverhooging, maar verklaart zich bereid, op enkele plaat sen over de bijslag te onderhandelen, maar wil die op andere plaatsen verminderen. 4 November zal daarover worden gesproken. De Duitsch-nationalen hebben hun offi cieel verkiezingsmanifest gepubliceerd. Zij zeggen daarin, dat zij strijden voor zwart- wit-rood en dat hun strijdleus luidt: Chris telijk, volksch en sociaal. De beste staats vorm voor het Duitsche volk is de consütu- tioneele, erflijke monarchie. Over den toe- komstigen staa&svorm moet op den gegeven tijd op wettige wijze de volkswil beslissen. Als eerste stap streven zij naar herstel van een gezand federalisme'en vernietiging van de al leen-heerschappij van het parlement. Nopens de Dawes-wetten wordil verklaard, dat deze thans bindend recht zijn. Hun uit voering, die de noodzakelijkheid van een vermindering van de lasten van het Duit sche volk zal bewijzen, vereischt een waak zame en manhaftige vertegenwoordiging van het Duïtsëhe volk. Nader blijkt, dat prins Bismarck toch niet heengaat FRANKRIJK. Rusland'a erkenning. Naar mate de kleur der bladen wordt de de-jurc-erkenning van sovjet-Rusland door Herriot van commentaar voorzien. Volgens de „Matin" zal in Januari een Fransch- Russische conferentie te Parijs plaats vin den ter nadere regeling van alles, wat nog geregeld moet worden, hetgeen feitelijk wil zeggen: alle9. Rykof, de president van den raad van Russische volkscommissarissen verklaarde, dat hij in de erkenning van de sovjet-unie door Frankrijk vóór alles het streven van Europa naar vrede ziet. De regeering-Her. riot, die in plaats van het ministerie-Poin- caré is gekomen, tTacht dit streven te bo» yredigen. Ah er eerlang ook met Japan ovcê« eenslemming bereikt wordt, blijft er van alle landen, die voor het economische lever van de sovjet-unie van belang zijn, alleen nog Amerika over, dat de sovjet-regeern. niet wil erkennen. ENGELAND. De verkiezingsuitslag. Uit de officieele- berichten bij de besturen der partijen ontvangen blijkt, dat Het aan- tal opgekomen kiezers zeer groot is geweest en dat vooral zeer veel vrouwen van het stembiljet gebruik hebben gemaakt. Van ordeverstoring is over het algemeen geen sprake geweest, niettegenstaande de op winding. De uitslag is nog slechts gedeeltelijk be kend, maar spreekt voor zich zelf. Heden morgen was de stand der partijen aldus Gekozen 161 conservatieven, winst 86, verlies 6; labour 78, winst 19, verlies 32; liberalen 2*2, winst 7, verlies 44; onaihanke- 1 ijken 2. 253 uitslagen moeten nog inkomen. Van de bekende persoonlijkheden is reeds het volgende te melden: Asquith, do libe rale leider, is te Paisley door den labour- man verslagen met 14289—17067 stemmen. Van do zittende ministers zijn herkozen: Ponsonby te SheffieldTrevelyan te New castle en TyneRoberts te Wcst-Bromwich met een meerderheid van 971 stemmenen voorts Walsb, dynes en Henderson, resp. te Lancashire, Man oh es ter en te Burnby. Verslagen is Margareth Bondsfield evenals de zoon van Baldwin, die voor Labour uil- kwam. Eén vrouwelijke labour-can didoat had suc ces door een liberalen zetel te veroveren, n.l. miss A. Wilkinson. De oommunisten zijn allevwcge verslagen. Lady Astor, conservatief, is herkozen. SPANJE. De strijd in Marokko. Berichten uil Tanger zeggen dat ook de Anjoraslam die lot dusver trouw was ge bleven aan Spanje zich heeft aangesloten bij de opstandelingen. ITALIË. Mussolini optimistisch. Mussolini heeft Zondag in een redevoering le Buslo-Arsizeo o.m. het volgende gezegd: „Onze tegenstanders moeten wel begrijp pen, dat de huidige regeering stevig is en dat ik nog steviger ben dan de regeering. Er zijn in Europa landen, die vooruitgaan, anderen die achteruitgaan. Wij behooren tot degenen, die vooruitgaan en indien men ons vijf of tien jaar in vrede zou laten werken, zou Italië aan het hoofd van de wereldbe schaving staan/' ZUID-SLA VIE. r De parlementaire crisis», Blijkens berichten uit Belgrado is de democratische oud-minister Timotijcwitsj belaste met de vorming vau een concon- tratie-kabinefc, dat een'zuiver zakenkabinet zijn zal en zidx .zal beoalen tot -het afdoen van de noodzakelijkste wetsontwerpen. Ter wijl de invaliditeitswet, de corruptiewet en de begrooting in de Skoeptsjina behandeld worden, zal men Lachten een vergelijk te vinden tusschen de Serviërs en Kroaten. In een rede, die hij Maandag te Krizeva uitgesproken hr-eft.. is Radits, de leider der Kroatische boeieopartij tot een heftigen aanval overgegaan óp den koning en het hof, wegens de rol door hen gespeeld bij der jongste gebeurtenissen. Radits voer vooral uit tegen de zoogena-amde hofcama- rilla te Belgrado, die ondór leiding staat: van den commandant der koninklijke lijf garde, generaal Pera Zivkovits, die groote pressie zou uitgeoefend hebben op dc laat ste besluiten der politici. Generaal Zivkovits zou, volgens Radits, commandant van dc lijfgarde geworden zijn, omdat hij de deuren geopend heeft voor de moordenaars van Alexander Obrenovits. Radis beweerde ook, dat het onder den invloed dezer camarilla zijn zou, dat Dar vidovits van hem verlangd heeft, dat hij zou breken met Rusland. Rusland en wij hooren echter bij ekaar, betoogde hijHet boeren-ïtusland hoort bij ons cn wij bij Rusland. Radits besloot'zijn rede met de volgend* woorden: „Wij wenschcn een parlementaire regeerïng, een regeering der meerderheid. Gaat dit nUt, dan vrije verkiezingen. Het eene of het andere moet gebeuren. LWij zeg gen niet: het kan, doch het. móet, omdat er anders een ineenstorting zal komen, zoo als de Balkan nog niet gekend heeft. Alles zou in elkaar storten, alleen Kroatië niet, dat zijn zonen bijeenbrengen zou en zich bevrijden zou. Is dan een overeenkomst met Servië mogelijk, des te beter; zoo Diet, dan zal het ook zonder hen wel gaan." ARABIE. Geen vrede. Een poging der notabelen van Djedda, om tot een regeling te komen met de Wahabie- ten, is mislukt. De vertegenwoordiger dezer laatsten te Mekka zegt, dat er geen vrede zijn kan, zoolang koning Ali aanblijft. Dit schijnt een onoverkomelijke hinderpaal. Djedda is nu in staat van verdediging ge bracht-, er zijn militaire toebereidselen ge troffen om een aanval te weerstaan. De be volking verlaat de stad. BUITENLANDSCH GEMENGD. In de buurt van Koenigswinter is op den spoorweg een totaal verpletterde auto ge vonden met zeven personen er in, die deer lijk waren toegetakeld. Een van hen was reeds dood. Hoe l.vt ongeluk was gcheurd kon nog niet worden vastgesteld. In Naro op Sicilië hebben een jonkoian van 21 en een van 19 jaar, beide zonen van rijke kooplieden, die het proces tegen Loeb en Leopold in groote spanning hadden ge^ volgd, den 19-jarigen jonkman Calegora naar buiten gelokt en met messteken go* dood. De familie van 't slachtoffer ontvin»? eenige dagen geleden dreigbrieven om gol"» welke tot de arrestatie der daders leidde, die volledig hebben bekend.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2