AGENDA. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. Vrijdag. „Pniël": Pniëlavond. Halfacht. Schouwburg: Raoul von Koczalski, Oho- pin-spelcr. 8 uur. Rijnsburgerweg 77a: Alliance fran§aise. 8 uur. Sladszaal: Verlooning film „De Eeuwige Stille". 8 uur. Universiteitsgebouw (klein auditorium) Voordracht met lichtbeelden Leidsche Ver. voor Wetensch. Voordrachten. 8 uur. Zaterdag. Sladszaal: Vertooning filirt „De Eeuwige Stilte. 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October waargenomen door de apotheken van dc hceren D. J. van Drie- sum. Mare 76, tel. ■406, en F. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 594. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopeDd, doch alleen voor leden van dal Ziekenfonds. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 801 7797 daar door de georganiseerde bakkersgezel len zei ven controle uitgeoefend wordt, waar door hot niet mogelijk is do Arbeidswet te saboteeren. Er moet een zeer uitgebreide contrOle worden toegepast zoowel op pa troons als gezellen, zoodat overtreding van de Arbeidswet in alle opzichten onmogelijk wordt eomaakt. Het atócelingsbesluur heeft deze regeling geheel klaar; het is nu de taak van de leden zich daarvoor te geven. Besloten werd a s. Maandagavond deze contrOle definitief te regelen, om verder we kelijks in overleg met het afdeelingshestuur de verschillende maatregelen, die noodig mochten blijken, te nemen. In aansluiting aan de colleges, die van wege het Legatum Visscrianum in vorige jaren aan de Universiteit alhier gegeven zijn op het gebied van het internationale recht, zal in de komende week door dr. Van Blankenslein en jhr. mr. De Jong van Beok en Donk elk één college worden gegeven over dc plaats, welke de na-oorlogsche inter nationale conferentiën innemen in de we reldorganisatie. Het college van dr. Van Blankenslein zal plaals hebben Dinsdag 28 October te 2'/« uuj precies in het Academiegebouw (Rapenburg 78, klein-autdilorium). Het college van jhr. mr. De Jong van Beek en Donk zal aldaar- plaals hebben op Woensdag 29 October te 2uur precies. De colleges zijn kosleloos toegankelijk voor alle belangstellenden voor zooveel de ruimte het zal toelaten. In verband met cenige minder vriende lijke opmerkingen in de Pers over de vertra ging in de bezetting der bekende vacatures aan de universiteit alhier, kan „Het Vad." verzekeren, dat de schuld daarvan niet'bij Onderwijs ligt, want tot dusver heeft de Mi nister van Onderwijs nog geen tweede voor dracht ontvangen. Naar wij vernemen gaat het plan van de Chr. zangvereeniging „Ex Animo" om het bestuur en de commissies der 3-0ctober- Vereeniging te huldigen, wegens gebrek aan deelneming niet door. Het aantal bezoekers in het derde kwartaal van dit jaar aan het Rijksmuseum van Oudheden bedroeg 4627 en dat aan het Rijks-EthnogTafisch Museum 1911. Het bestuur der S.D.A.P. alhier heelt een adhaesic-adres verzonden naar de Eer ste Kamer op het adres van den Bond voor Plaatselijke Keuze, om het aanhangige ont- werpwet op de P. K. aan te nemen. Medege deeld werd, dat wegens het niet beschikbaar zijn van dc groote Sladszaal op Tweeden Kerstdag dit jaar geen Kerstvergadering zal worden gehouden. Op voorstel van het bestuur werden voor de gecombineerde lijst Den HaagLeiden candidaat gesteld; K ter Laan, Ilzerman, De Wolff, Tjalsma en Van Stralen. Omtrent de volgorde wordt later beslist. (Hel Volk). Hedenmorgen om half tien had op den Haagweg bij den overweg van het Staats spoor een aanrijding plaats lusschen een auto van een bode F. en een vrachtauto van den steenkolenhandelaar G. Eerstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. De politie maakte van dc aanrijding proces-verbaal op. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van de N.V. Fabriek van Koek-, Ban ket- en Suikerwerken, voorheen firma H. M. Biesiot, alhier. In perceel Vaillantlaan 48, te 's-Gravenhage heeft zich gistermiddag een gevai yan gasvergiftiging voorgedaan. In do woning werden een man en zjjn dochter aangetroffen in bewusteloozen toestand. Bei den z$n naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van .het ongeval tast men nog in het onzekere. De concessie voor het droog- 1 eggen van de Westeinder Plas bg Aalsmeer is vervallen, daar aan de concessievoor waarden niet is voldaan. De plas zal dos niet worden drooggelegd. Gistermiddag hoeft een uit slaande brand gewoed in de linnen- en zeil- doekweverg der firma P. Kaars Sg- pestegn, staande aan 'het Vlietsaud te Krommenie. Te ongevee rvijf uur was het personeel der afdeeling zeildoekweverij juist gereed gekomen met het waterdicht maken van zeildoek, bij welke bewerking gebruik ge maakt wordt van benzine en paraffine. Ter- wr,I men bezig was dit ter droging op te hangen, ontstond door tot dusverre on bekende oorzaak een explosie, welke zoo hevig was, dat een gedeelte van het dak. der sedert enkele jaren nieuwgebouwde fabriek in de lucht vloog, waarna direct de vlammen hoog oplaaiden. Het personeel wjst zich met moeite in veiligheid te brengen. De brandweer van Krommenie, on middellijk gealarmeerd, werd bemoei.ijkt in haai' tocht naar de brandende fabriek, door dat de dorpsstraat over de geheele breedte was opgebroken en met tien centimeter zand was opgehoogd. De groote autospuit van Assendelft* spoedig ter plaatse, hielp het vuur krachtig bestrijden. Er zullen twee of drie maanden overheen gaan vóór weder orders voor waterdicht zeildoek kunnen worden aangenomen, daar de machines door den brand zijn verwoest. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Gistermorgen is bij een over weg bt? Hoorn net lijk van een man ge-' vonden, die vermoedelijk Woensdagavond 'door den laatsten trein is overreden. Het hoofa was van de romp gescheaden. De Commissaris van Politie te Apeldoorn verzoekt in het „Algemeen Po litieblad" de aanhouding en voorgeleiding van Izaachus Cornelis Mebius, geb. te Doe- tinchera 1 Februari 1876, wonende te Rijs wijk (Z.nHJ, Jan Kraak, geb. te Zwijndrecht 2 Januari 1887, wonende te 's-Gravenhage, Piet-Heinstraat 100. Zrj waren verbonden aan de directie van de obligatie-onderne ming Maatschappij Nationaal Sportpaleis, gevestigd te 's-Gravenhage en zijn thans voortvluchtig. Zij worden verdacht van op lichting, subs. valschheid in geschrifte, ge pleegd ten nadeele van de Maatschappij „Apoldro", te Apeldoorn. Gistermiddag is de 7ö-jarige mevrouw Ably, te Hilversum, aan de ge volgen van de kolendampvergiftiging over leden. De heer F. H., uit Eindhoven, is nabij het dorp Oerle door twee personen aangerand. Een der aanranders, een jong- mensch, stak met een mes naar H. Dezo wist door snel te bukken den steek te ontgaan, welke in zijn hoed terecht kwam. De aangevallene heeft f250 belooning uit geloofd voor het opsporen van de daders. De politie te Leeuwarden heeft proces-verbaal opgemaakt "tegen den pen ningmeester van de plaatselijke afdeeling van de Federatie van Sigarenmakers, ver dacht van verduistering van een belairgrijk bedrag ten nadeele van de kas der ver- eeniging. Het Nederlandsch Weekblad van den Handel in Kruidenierswaren meldt» dat in de afgeloopen week 3.039.600 eieren naar Engeland zijn verscheept Een verzekeringsmaatschappij moest een uitkeering doen voor een over leden verzekerde, maar moest daarvoor meer dan eens inlichtingen vragen aan de weduwe. Deze correspondentie begon haar erg te vervelen en op een goeden dag schreef zij aan de Maatschappij: „Ik heb zoo'n last en moeite om het geld binnen te krijgen, dat ik werkelijk somtijds wensch, dat mijn echtgenoot niet overleden was." Alphen. Naar „De Standaard" ver neemt, zal ds. mr. N. G. Veldhoen, Ned.- Herv. pred. alhier, Dinsdag 28 Oct. a.s. aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveeren tot doctor in de rechtswetenschap, op een dissertatie over: „Het proces van den Apostel Paulus". Gemeenteraad. Voorzitter is de burgemeester. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer Gesman. Dc voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering met een wijziging van den heer Hcrn- green worden goedgekeurde raadsbesluiten terugontvangen, o.m. tot wijziging der ge meente-begrooting dienst 192-1, een wijzi ging in de bouw. en woningverordening, een verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer W. A. B. Kroon en een aankoop van bouwgrond aan de Aarkade van J. Vonk. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In antwoord op een vraag van den hee. de [Wolf, welke de aanleiding was van den commissaris van politie om het zingen van de Internationale'bij de volksconcerten te verbieden, luidt het antwoord van B. on W. dat er gegronde reden bestond dat hierbij manifestaties zouden plaats hebben waarom dan ook dit besluit is genomen. De heer van 't Riet had een vraag gesteld betreffende het autoverkeer in Aarlander- veen. Hierop luidt het antwoord van B. en W. dat de maximumsnelheid in de kom van het dorp is bepaald op 15 K.M. en dat do waarschuwingsborden zoo spoedig mogelijk zullen geplaatst worden. Op een vraag van den heer van der Neut omtrent het bevorderen van do Zondagsrust wordt de toezegging gedaan dat, voor zoo ver dit mogelijk is, aan de wenschen van genoemde heer zal worden tegemoetgekomen Het proces-verbaal van het drinkwater- onderzoek luidt dat de scheikundige samen stelling goed en de bacteriologische samen.» stelling nog beter was. De uitkeeringen ingevolge het werkloo- zenbesluit hébben in de maanden Augus tus en September 1924 respectievelijk be dragen f 352.36 en f 190.13. Ingekomen stukken. Mededeeling van O. Breedveld dat hij zijn benoeming als lid van het Alg. Armbestuur "aanneemt. Een adres van de Alphensche Bui'ger- wacht om een subsidie uit de gemeentekas ad f 1000 wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek van de vereeniging, dit doel beoogende, om voor het land- en tuinbouw- or.derwijs een bijdrage van f 50 en de be schikking over een schoollokaal. Het Dag. Bestuur stelt voor op dit adres goedgun stig te beschikken waartoe bésloten wordt. Het verslag van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs ligt ter inzage ter secretarie. Een adres van de vereeniging voor land bouw houdende verzoek tot gratis beschik king van een schoollokaal te Aarlander- vecn, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Ter behandeling wordt gébracht punt 1 Van de agenda: Voorstel van B. on W. naar aanleiding van een verzoek van den heer C. Pannevis Sr., alhier om vergunning tot straataanleg Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een nieuwe verordening voor de water en lichtbedrijven wordt vastgesteld. De voor naamste wijziging is dat het Dag. Bestuur de bevoegdheid heeft per kwartaal kas opname bij den boekhouder. Het bedrag der zekerheid voor den boekhouder wordt ge steld op f 10.000 terwijl het reglement van orde voor de commissie van bijstand voor die bedrijven zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot hel aangaan van een geldleening van f 150.500 en een van f 150.000. Voorstel van B. en W. om aan den ge meente-architect oen jaarlijksche rijwiel- vergoeding van f 50 toe te kennen gerekend met ingang van het jaar 1921 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de overeenkomst met den Slaat omtrent overname van de gemeente in onderhoud en be lieer van strooken grond gelegen nabij het slation en een voorstel naar aanleiding van een adres van de bouw vereeniging „Volksbelang' alhier, houdende verzoek om beschikbaarstelling van de benoodigde gel den uit de gemeentekas voor den bouw van 6 woningen aan de Toussaintslraat worden eveneens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het voorstel van B. en W. lot het be- schdkbaarstellen van een creddet van f 150 voor het maken van een voldoende riotee- ring bij de Burg. Bloemstraat geeft den lieer Herngreen aanleiding naar de oorzaak te vragen daar de riobering daar ter plaatse slechts korten tijd geleden is gelegd. Dc voorzitter antwoordt hierop dat het riool niet van voldoende doorsnede is en doordien er tusschentijds nog een sloot is gedempt, werd dit riool van te weinig capaciteit. Z. h. st. wordt nu het voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake de aanvrage, van J. L. J. Gaillard en anderen om finan- tieele interesse van do gemeente voor de stichting en exploitatie van een zwemin richting. De heer Nöomen is er geheel voor -, niet dat de regelingen voor de gemeente zoo bijzonder gunstig zijn, want deze komt voor vrij hooge kosten te staan. Spr. heeft enkele punten die hij naar voren brengt t.w. Voor schoolkinderen van on- of minvermogende ouders zag liij gaarne de inrichting 1 i 2 uur per week geopend. Hiervoor kan de vereeniging geen finantieel bezwaar hebben daar anders die kinderen toch niet komen, doch in het belang der volkshygiene acht spr. dit wenschelijk. Ten tweede wil spr. de vereen, vrijlaten in de bepaling van het tarief voor de goedkoope baden. Dit was in de verordening bepaald op. half tarief. Ook de heer Herngreen is voorstander voor de stichting van een zweminrichting, doch spr. acht het ook wenschelijk dat er een badinrichting aan verbonden wordt en zou de vereen, in overweging geven te trach ten of er niet meer particulieren zijn die zich hiervoor interesseeren. De finantieele regeling is spreker echtor niet naar den zin. De gemeente moet f 15000 renteloos geven plus de beschikbaar stelling van grond en een jaarlijksche bijdrage van f 1500, terwijt do particulieren 6% van hun geld wenschen. Dit is ook wat den heer van Dijk niet erg aanstaat. Deze is wel voor de stichting van een dergelijke inrichting doch dringt er bij de commissie op aan de exploitatie zoo ren dabel mogelijk te doen zijn, en overbodige weelde zich te ontzeggen. De voorzitter dankt de heeren voor de hun toegezegde steun en geeft toe dat de verschillende op merkingen overwegenswaard zijn. Wat de opmerking van den heer Noomen betreft zal het aangevoerde bij de commissie instem ming vinden. Ook het bezwaar van.den heer Herngreen vindt spreker niet ongegrond en geeft na mens B. en W. de toezegging dat hierover met de commissie van gedachten gewisseld zal worden. Betreffende de hooge oprich tingskosten loopen. de meeningen zeer uit een echter personen die wel eens met dit bijltje gehakt hebben spreken zich uit dat de kosten wel zullen meevallen. De wensch om er tevens een badinrichting aan te ver binden acht spreker niet aannemelijk;nu is men er zeker van dat volgend jaar de inlichting gereed is, in het andere geval kan inen weer op moeilijkheden stuiten die het plan zouden kunnen belemmeren. De heer Yan der Neut valt over de hooge exploitatiekosten. De heer Yan der Linde repliceert op een gezegde van den heer Herngreen aan zijn adres gericht. Ook spreker heeft geïnfor meerd naar de voorrfemens betreffende de zweminrichting en gehoord dè besprekingen meende hij er uit te kunnen opmaken dat het in de bedoeling ligt, wanneer de zwem inrichting rendeert, ook een badinrichting te stiohten welke dan niet op dezelfde plaats zou komen in verband met den betrekkelijk verren afstand in het winterseizoen. Het voorstel wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het verleeueri van een subsidie over 1924 aan de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose wordt na eenige bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot verlaging van de gas- en electriciteitsprijzen en de tarieven der waterleiding. (Slot volgt). Bij de muzikale rondgangen van ,,Arti" door deze gemeente is een bedrag ingeza meld van ruim f 203 ten bate van een vaan del. Dit vaandel is reeds in aanmaak en zal op 18 Nov. a.s. worden onthuld en aan deze vereeniging worden overgedragen ter gele genheid van haar eerstvolgende wmtcruit- voering. Bij de gisteren gehouden publieke vei ling in hotel ,,de Vergulde Wagen" ten over staan van notaris R. van den Berg werd het Heerenhuis c.a. aan de Hoofdstraat alhier 271 in. bod f G6000 afgemijnd op f 200 door de heeren G. Gesman en C. Zoetemeijer. Een perceel wei- en tuinland groot 2.10.90 H.A. gelegen aan de Nieuwe Sloot, in bod op f 6.700 werd toegewezen tvan den heer A. Dorrcpaal te Sasenheim. De overige perceo- len werden niet gegund. Bodegraven. Woensdagmorgen deed met groote snelheid liet bericht de ronde, dat mr. C. S. van Dobben de Bruijn, oud burgemeester van Ilazerswoude, tot burge meester van Bodegraven was benoemd. De heer v. D. d. B., die zijn jeugdjaren hier ter plaatse doorbracht is bij vele Bodegravers goed bekend. Geen wonder dan ook, dat al lerlei beschouwingen over deze benoeming opdoken. In zekeren zin is deze benoeming een verrassing. Wèl was de naam van on zen nieuwen burgemeester in den aanvang genoemd, doch den laatsten lijd gaf men andere candidaten meerderè kans. In ieder geval krijgt Bodegraven een burgemeester, die met dc toestanden reeds nu vrij goed op 'de hoogte zal zijn. In de Geref. Kerk zijn candidaat ge steld: voor ouderling, de heeren: J. L. A. Doornbos, H. Schouten, G. Kraay, J. Peeters, II. Mulder en P. M. Smit. Voor diaken de heeren J. Windhorst, Joh. de Jong, B. Kemp en Joh. v. Leeuwen. Oud-Ade. Woensdagnacht heeft een tot nog toe onbekend gebleven persoon gepoogd in te breken bij den landbouwer D. v. d. P. alhier. Terwijl de vrouw tegen middernacht nog enkele huiselijke bezigheden had te ver richten hoorde zij dat men bezig was hot raam van de woonkamer te openen. Toen dit gelukte riep zij luide haar man to hulp die met een mes kwam opdagen en den in breker op de vlucht dreef. De politie stelt een nader onderzoek in. Roelof arendsveen. De rijksontvanger alhier de heer G. Jorwerda heeft zijn be noeming tot gemeente-ontvanger te Wou- drichem ingetrokken, om reden hij daar geen geschikte woning kon vinden. Waddinxveen. De heer H. J. Jongen burger, penningmeester der Ver. tot bestr. der tuberculose ontving de som van f 31.69, welk bedrag was gecollecteerd in <Je fabriek van den heer Kempkes alhier. Als een bijzonderheid kan worden ge meld. dat de heer H. den Boon alhier bij het slachten van een koe, in de lepmaag een gulden vond. Woubrugge. De gehouden Uniecollecte ten behoeve van het Chr. Onderwijs alhier heeft f 138.49% opgebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. De man dat en-com missie bijeen nit het bezet gebied. Te Geneve i9 bijeen de mandaten-com missie van den Volkenbond. De- voorzitter, maxkies Theodoli, herinnerde er aan, dat ingevolge de beslissing nopens Irak de com missie zich nog bezig zal hebben te houden met een ander gebied, welke bijzondere om standigheden geleid hadden tot een beslis sing, die verschilt van die welke over de andere onder mandaat staande gebieden ge nomen is. De ondervoorzitter Van Rees (Ne derland) gaf een uiteenzetting van den ar beid, die door den raad en door de alge meene vergadering van den Volkenbond verricht is inzake de mandaten. De zitting der commissie zal tot begin November duren. In het bezette gebied volgt hel terugtrek ken der Franschen elkaar overal op. De overdracht der domaniale bosschen aan de landsregeeringen beeft gisteren plaats gehad. De bestaande moeilijkheden zijn op bevre digende wijze opgelost. De regiemijnen zullen 27 Oclober door het Fransche beheer aan haar eigenaars teruggegeven worden. In don loop van de vorige week bezochten de militaire geallieerde controle-commissies 24 troepeneenheden, 31 bestuursinrichtin gen, 42 politie-organisaties, 30 fabrieken In Duitschland, waaronder die van Phonix, Hoerde, Stahlwerk. Becker. Willich, Man- nesmann. Witten. Verder had een niet aan gekondigd bezoek bij de troepen te Dessau plaats. Alles was in orde. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne. Weer twee communisten gevat. Het is reeds zoó goed als zeker, dat er van een samenwerking van de Duitsche Volks partij met de Duitsch-nationalen bij de aan slaande verkiezingen niet9 zal komen. De „Zeit", het officieele orgaan van de Duitsche volkspartij, deelt mede, dat de partij zich in geen geval solidair wenscht te verklaren met de aanvallen tegen den staat, die in het giste ren verschenen verkiezingsmanifest van de Duilsch-nalionalen zijn opgenomen. Als libe rale partij kan de Duilsche volkspartij zich ook niet vereenigen met de anti-semietische actie van de Duitsch-nationalen. Bovendien is er strijd in de Duitsch-natio- nale partij. Hergt is afgetreden als leider en opgevolgd door Winkler. Het is de vraag of de oppositie in de partij tevreden zal zijn met den val van Ilergt. Het gevaar bestaat nog van de oprichting van een apart staande uiterst-rechtsche Duitsch- nationale partij, wanneer niet geheel aan de eischen der oppositie wordt tegemoet geko- meni Men kan in ieder geval zeggen, dat Hergt i9 afgetreden onder den druk van de' oppositie van den rechtervleugel. Sommigen zijn van meening, dat Winkler niet meer is dan een strooman cn dat anderen de eigen lijke leiding zullen voeren. Speciaal noemt men den admiraal von Tirpitz, die weer op het publieke toonccl is verschenen. Gisteren is te Stutlgart het gewezen com- niunistische\Rijksdaglid Waslowski en te Bremen het gewezen communistische Rijks daglid Eppslein aangehouden. FRANKRIJK. Een soort gedwongen leening? Naar de Parijsche bladen melden, wil de regeering te Parijs alle maatschappijen ver plichten 10 pCt. van hun kapitaal in Fran sche rente te beleggen. Het „Journal des Débats" meent, dat dit maatregel eigenlijk neerkomt op het uitschrijven van een ge dwongen leening. Het totale kapitaal der Fransche ondernemingen is 300 a 400 mil liard .zoodal die maatregel 3 a 4 milliard in de staatskas zou brengen. Op die wijze zou het tekort op de begrooting van dit jaar gedekt worden en zou men tevens in slaat zijn de schuld aan de Bank van Frankrijk die twee milliard bedraagt, te voldoen. Volgens de .Fransche wet op de finan- cieele ondernemingen moet iedere maat schappij, alvorens cenige winst uit te dee- len, een reservefonds vormen van 10 pCt. van het kapitaal. Tot nog toe werd dit geld gewoonlijk in de onderneming zelf gebruikt; voortaan zal die reserve nog uitsluitend mo gen dienen om Fransche staatseffeclen te koopen. De regecring wil op die wijze een bahd vormen tusschen liet openbare en het parti culiere crediet in Frankrijk. Voor den staat is de zaak natuurlijk zeer voordeelig; de oppositiebladen meenen echter, dat het cre diet der particuliere ondernemingen er wel eens ernstig onder zou kunnen lijden. ENGELAND. Dc veikiezingsactie de Iersche grenskwestie. De verkiezingscampagne blijft fel. Te meer, waar opnieuw vergaderingen van conservatieven en liberalen onmogelijk zijn gemaakt. In Lancashire is opnieuw, zij het zwak, door de conservatieven liet proteclieWapen gehanteerd, hetgeen lot gevolg heeft gehad, dat de liberalen ontstemd zijn er zich meer van de conservatieven afwendden. Ten gevolge van de weigering der regee ring van Ulster om ccn commissaris te be noemen heeft de Engelsche regeering den Ierschen journalist cn politieken schrijver Joseph Fisher benoemd als derde lid der Iersche grensregelingscommissie. Fisher is geboren in het graafschap" Down in Ulster, NOORWEGEN. De verkiezingsuitslag. Roeds kort hebben wij gisteren den ver-t kiezingsuitslag vermeld. Daarover nu nog het volgendte: De Kamer telt 150 leden. Daarvan zijn er 54 door de vereenigde conservatieven en de gematigde liberalen veroverd -fsceriies 9) en 23 door de boerenbonders (winst 6). Sa men dus reeds 77 sternen: vier meer dan ds vereenigde oppositiepartijen. Daarmede valt er zeker wel to regeeren, vooral daar de liberalen en de sociaal-democraten in geen geval met de communisten zullen samen gaan. De communisten zelf zijn verdeeld, zooals men weeL De kleinste groep, die slechts 6 zetels veroverde, is trouw geble ven aan Moskou. De zoogenaamde arbeiders partij (23 zetels) is weliswaar communis^ tisch, maar heeft den band met Moskou ver broken. De conservatief Berge, die thans waar schijnlijk een nieuw kabinet zal vormen, is tot in Juni van dit jaar qpinisl er-president geweest. Hij is voorstander van de opheffing van het alcoholverbod, die nu zeker mqt lang meer zal uitblijven. Verder zal de nieu we regeering een krachtige bezninigings-. actie voeren en daardoor ongetwijfeld in conflict komen met de drie a rheidersparüjen (soc.-democrai.en .onafhankelijke commu nisten en Moskou-communisten); die inte gendeel nog meer sociale voorzorg - eischen, dan er tot nog toe reeds verwezenlijkt is. Het aantal stemmen op de onderschei dene partijen uitgebracht is: conservatieven 315,000; boerenpartij 131.000; radicalen 181,000; arbeiderspartij 174,000. socialisten 85,000; Moskou-communisten 57,000; demo cratische arbeiderspartij 15,000. HONGARIJE. Erzbergci's moordenaar. Naar de Bestor Lloyd jmJdf, is Schulz- Foer9tcr nog steeds in arrest, ofschoon men reeds besloten heeft, dat hij uit Hongarije gewezen wordt. Dc moeilijkheid is echter, dat geen der naburige landen geneigd is-om Schulz over tt nemen. Er zal niets ander» opzitten, zegt genoemd blad, dan Foerster in het interoeeringskamp van Zalacegeres- cey oiw^er te brengen. CHINA. Een coup d'etat te Peking. Plotseling was.alle gemeenschap met Pe king verbroken. De oorzaak blijkt, dat de Christen-generaal Fensjusjang kalm met de 11e divisie de stad heeft bezet, gesteund door vooraanstaande mannen He Peking. Er schijnt een partij te zijn gevormd, die den oorlog, die China verdeelt, beu is en tot een algemeehen vrede wil komen. Generaal Feng beschikt over 40.000. De stad is geheel geïsoleerd. Geen schot is er bij dezen coup d'etat gelost. Feng wil een conferentie bijeenroepen, - waaraan ook Tsjang-foo-lin en Sun-Yat-Scn zouden deelnemen. Een vorzoenings-confe- rentie dus. De orde is niet verstoord en ook de vreem delingen loopen geen gevaar. Voor Woe Pei Foe is dit verloop een ge duchte tegenslag. Het zou wel eens kunnen beteekenen het einde van^zijn macht. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Keulen zijn een groothandelaar in 'tabak en 3 douanebeambten wegens omkoo- ping gevangen genomen. De staat moet tengevolge van de omkcoping milliocncn schade lijden.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2