No. 19824. VRIJDAG 24 03T0BER Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het vonriwamstp. nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: ?0 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zate-daga 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. ijoasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1335 Redactie 1507. Pcstchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week'0.18. Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken vischwinke! Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar- SCHELVISCH a 10.10 SCHOL a f 0.12—f 0.15—f0 13—f 0.35 per pond en NIÉUWE HARING a 10.06 por stuk. AUG. L. RE1MERINGER, Weth., lo. Burgemeester. Leiden, 2i October 192i. Een schitterende onderscheiding aan prof. dr. W. Einthoven. Hedenmorgen kwam het telegrafisch be richt uit Stockholm, dat onzen stadgenoot prof. dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie en hisologie aan de Leidsche Universiteit, den Nobelprijs wa3 toegekend. Hoewel er wel een vermoeden bestond, dat de hoogleeraar in verband met zijn be langwekkende studiën op het gebied der electro physiologie te eeniger tijd zou wor den gehuldigd, was vanmorgen, toen wij het Physiologisch Laboratorium opbelden, daar er nog niets van bekend. De hooglee- Taar toeft reeds geruimen tijd in Amerika en houdt thans verblijf in Boston. Weldra bevestigde een telegram aan der hooglej- raars huisgenooten het bericht, dat onge twijfeld in wetenschappelijke kringen, voor namelijk in die van de Leidsche Universi teit. waar men zijn wetenschappelijken ar- 'bcid het meest heeft leeren kennen en waardeeren, vreugde heeft verwekt. -Zijn wij wèl ingelicht, dan-heeft de hoog- i etc raar deze hooge onderscheiding te dar ken aan zijn schitterende studiën op het gebied der eleclro-physiologie, in het bij zonder met betrekking tot die van den snaar galvanometer. Dr Willem Einthoven werd 21 JVIei 1860 ie Semarang (N.-Igeboren, te Utrecht op geleid voor de Universiteit; werd daar in 1879 student en was er leerling van Don ders. Koster en Snellen. Na in 'Juli 1885 'gepromoveerd te zijn tot doctor in dc ge neeskunde, wérd hij reeds den 19den No vember van dat jaar benoemd tot hooglef- raar aan de Leidsche Hoogescbool, welke hij blijkens deze laatste onderscheiding op schitterend^ wijze vertegenwoordigt en lot eer stee'-' Over de waarde der moderne methoden van psychologisch en biolorisch onderzoek bij de beoefening dew klinische psychiatrie. Hedenmiddag heeft dr. E. A. D. E Carp zijn werkzaamheden als privaat-docent voor de klinische psychiatrie aangevangen mot het houden van een openbare les in het klein-auditorium van het Universiteits gebouw over bovenstaand onderwerp. Spr. ving aan met te wijzen op het be lang na te gaan welke vruchten de vermeer derde kennis op het gebied der moderne psycho-pathologie en biologie voor de be oefening der klinische psychiatrie heeft af geworpen. In plaats van een streven naar omgrenzing van ziekte-oenhcdeii en groe peering hiervan, kan men a-lom een streven bespeuren in ontleding van klinische ziekte beelden tot dieiper inzicht te geraken. Een natuurlijk systematische indecling van psy chosen ter aigemeene oriëntatie blijft echter van waarde, indien men dogmatisch af scheiden vermijdt en den nadruk logt op het verschil in reaclietype, zooals Jelgersma deed.. Men zal trachten, elk psychisch ziektegeval zoodanig te onlieenen, dat men de geestelijke verschijnselen eensdeels tol een systeem van begrijpelijken samenhang, anderdeels tot biologisch verklaarbare ver schijnselen in oorzakelijk verband zal heb ben lorug te brengen. Daarbij is voorloopig een met psychologische en sornatologische methoden van onderzoek diepgaand bestu deerd ziektegeval van meer belang geble ken, ook als basis van den opbouw een-er karakterologie. Een nieuwe grondslag eener karakter leer werd door Kretschmer gelegd, rekening houdende met de biologische basis eener psycho-physisch cconslitulie, ander zijds in verband met het erflijkheidsonder- zoek'. Jn vele opzichten vaag als de kenmer ken van hot schiroide karakter, zal de bruik baarheid eerst later blijken, als meer in zicht in de afscheiding van het bepaald phaeno-type is verkregen. Daarna werden dan phaenomenolqgische en psychoanalytische methoden van onder zoek besproken en met eenige voorbeelden enkele resultaten, met deze methoden ver kregen, aangestipt. De experimenteele me thode van onderzoek tot een zeer groot ar beidsveld zich uitstrekkend, biedt een steun aan andere methoden en heeft belangrijke uitkomsten te boeken. Ook deze sornatologische methoden eischen gelijkelijk de belangstelling van den Psychiater. Evenwichtsverschuivingen van het endverine systeem en stofwïsselings- bnderzoek kunnen belangrijke factoren in gezamenlijke causaliteit aan het licht brengen. Belangrijke correlalien werden reeds gevonden tusschen de functie van het sym. pathetische zenuwstelsel en sommige verschijnselen bif psychosen. De vermeer derde kennis van den fijneren bouw en de functie van gedeelten van het centrale zenuwstelsel hebben op sommige verschijn selen bij psychosen een licht geworpen; het verband tusschen het katatone sympto men complex de menlia praecox en encep- halitische haardprocessen is wellicht van die peren aard. Men streve er naar op het voetspoor van Bernbaum, Kretschmer en Blenler in een structuur analyse zooveel psychologische en biologische factoren, vol gens autologische methoden onderzocht in hare waarde voof den opbouw en structuur der psychose Ie onderzoeken, aldus besloot spreker. Dnnie Smal. Voor declamatie-voordracht schijnt over 't algemeen hier in Leiden weinig interesse te zijn. Geregeld is de opkomst van liet pu- I bliek bij zulke gelegenheden slecht, liet aantal aanwezigen bij den avond van Danie I Smal, gisteravond in de Kleine Stadszaal gegeven viel ons daarom niet legen; we schatten het op ruim honderd. Danie Smal, een Zuid-Afrikaan, maakt een tournée door ons land om de Nederlan ders meer bekend te maken met de Zuid- Afrikaansche cultuur, zooals die zich weer spiegelt in de litteratuur. Dit ten dienste van het z.g. Groot-Nederlandsch ideaal. En we moeten zeggen, dat in Danie Smal liet Zuid-Afrikaansch een waardig representant heeft gevonden, die een krachtige propa ganda weet te voeren voor de idee van een heid- tusschen alles, wat de Nederlandsche taal in eenigerlei vorm spreekt. Hij beschikt over een mooi, donker geluid, forsch van toon en klank, is zeer duidelijk te verstaan en bezit die bijzondere eigenschap, die di- i reet contact brengt tusschen gehoor en voor drager. Alleen zouden we nog wat meer buigzaamheid in de slem wenschen bij de I overgangen. Niettemin is hel werkelijk een j genot, hem te beluisteren in de Afrikaan- sche liederen, die men verwant voelt aan onze taal, doch die levens zoo'n bijzonder j cachet dragen cn speciaal een karakter van j een zeer sterk nationaal gevoel. Danie Smal heeft dit wel duidelijk doen uitkomen in zijn diverse voorgeöragon lie deren ever de voortrekkers. Panl Kruger. den strijd tegen de Engclschen otc. Doch j ook de humor een lach als het ware ge- drenkt door een traan, zoo is de Z. A. hu- mor deed hij daarnevens lot zijn recht komen, terwijl hij in 't Nederlandsch een fragment van Ileyermans gaf. Bovendien is hij een handig conferencier, die alles vlot aaneen weet te rijgen. De aanwezigen hebben door krachtig ap plaus getoond, hoe dankbaar zij waren en uit de spontane wijze, waarop Het Zuid- Afrik. Volkslied staande werd gezongen, bleek, hoezeer werd meegeleefd. Tot slot maakte de voordracht-kunstenaar zich geheel dienstbaar aan het vaster mra- I ken van den band tusschen de loten van Dietschen stam door in afwijking van vroe- ger, toen hij collecteerde voor een Chr. Te- I huis voor jonge mannen -te Johannesburg, een collecte aan te bevelen voor het gedenk- i leeken, dat-men wil stichten op het slag- veld bij Elandslaagte, waarvan de bcteeke- j nis als bekend door ons mag worden ver- ondersteld, maar door den voordrager aan de hand van een gedicht nog nader ver klaard. I De opbrengst hiervan hopen wij later mede te- deelen. I Misschien zal er nog een gelegenheid ko- j men, Danie Smal te hoorenl „Ons Belang". In „De Harmonie" hield de afdecling Lei- j den van de ondcrofficiersvereeniging ..Ons j Belang" een openbare vergadering^ Als sprekers waren aangekondigd de I heeren Markus, uit Den Haag, en Spaans, lid van het Hoofdbestuur. Zij hadden als onderwerp respectievelijk salaris- en pen- siocnverslechtcring. De voorzitter van de afdeeling leidde de sprekers in en verwel komde de leden van den Marinebond (C. A. M. B. O.), de leden van de afdeeling „Ons Belang", uit Den Haag, cn de vele dames. De heer Markus begon met mede te dee len, dat de Regeering doorgaat de salaris- verminderingen ten volte toe te passen. Daarom is het noodzakelijk den strijd, wel- j ken door de Vereeniging reeds 25 jaren ge voerd is, door te zetten lot volledig recht is gedaan. Reeds nu hebben wij armoede en dit dwingt ons te strijden voor ons beslaan, zei hij. De verlaging, met 1 October in gaande, is gehandhaafd. Spr. laakte den raad, om onze protesten binnen te houden, want, zeide hij, onze actie moet preventief werken op nog te nemen maatregelen te onzen nadeete. Het vertrouwen in de Regee ring is geschokt. Spr. was van oordeel, dat wij de 5 pCt., ingehouden in 1922, onze ach terstand bij de overige Rijksambtenaren door de pensioenstorting op 1 Jan. 1925, instede van op 87* op 37* pCt. te brengen, ons recht zou worden gedaan. Wij eischen deze 5 pCt. nog steeds van terugwerkende kracht te ontvangen. (Applaus). Hij be streed de voorstelling, dat de salarisverla gingen gelijken tred zouden hebben gehou- den met de daling van den levensstandaard. De verlagingen bedragen nu in totaal 237» pCt. waarbij nog komen de verslechterin gen, die niet in pCt. zijn uit te drukken, doch voor vele groepen van onderofficieren kunnen worden gerekend op 10 pCt. Als voorbeeld- een sergeant met een diensttijd van acht jaar onderofficier is uitgeschakeld om examen te doen voor een hoogeren rang. door stopzetting van de opleidingen en daardoor lijdt hij een financieele schade van f 10U a f200 per jaar. De salarissen, die in 1920 zijn ingevoerd, waren niet ge baseerd op liet indexcijfer van dat jaar. doch op dat van 1919. De onrust neemt steeds toe en de Regee ring en de ambtenaren slaan als vijanden tegenover elkaar. Ook onder de Christelijke ambtenaren komt de ontevredenheid lot uiting. De nood onder de ambtenaren moet wel groot zijn. om hen zoo te doen zijn. Een eenigszins redelijke rechtspositie kennen wij niet. Deze Regeering vraagt niet naar recht en billijkheid, doch denkt alleen aan salarisverlaging. liet staat vast, dat de sa larissen der ambtenaren moeten dienen tot sluitpost van de begrooting. De Minister toch deelde mede, dat, mocht er nog wat geld over zijn, dat ten gunste van de ambte naren zou komen. Is er geen geld, dan krijgt men niets. De huidige salarissen zijn niet toereikend, om aan de minimum-eischen van levensonderhoud te voldoen. Spr. zeide, dat behoorlijke loonen volkswelvaart geven, slechte loonen geven zwakke mannen en vrouwen, groole kindersterfte, tuberculose, dus vermindering van de volkswelvaart. Ten slotte wekte spr. de talrijke aanwezigen op, om op 25 October en 8 November a.s. bij de openbare vergaderingen, de nooden naar buiten uit te dragen, en ook u, vrouwen, blijft strijden voor uw gezin, uw gezondheid en levenskracht, zei spr. Onder krachtig applaus eindigde spr. om het woord te geven aan den lieer Spaans. Ook deze was zeer pessimistisch gestemd ten aanzien van de beloften van deze Re geering. Eerst zien. eerst alles zwart op wit, vóór wij gelooven, dat de verslechteringen zoo slecht niet zijn. De goede raad van „De Standaard": Houdt je maar kalm, het komt wel in orde, werkt op de onderofficieren als een roode lap op een stier. Nog nooit hebben wij iels gedaan gekregen, of wij hebben er tot het uiterste voor moeten strijden. Dus zetten wij onze actie voort, mot kracht en aaneengesloten. (Luid applaus). Daarna behandelde spr. meer in 'l bij zonder de pensioenwetten cn de positie van den wachtgelder. Aanvangende zei spr., dat velen in den lande ondergegaan zijn, van wege het schamele pensioentje, waarvan moest worden rondgekomen. En dat in ons rijke Nederland. De onderofficieren hebben hun verplichtingen ten alle tijde nageko men en zelfs rneer dan dat. De mobilisatie- jaren zullen wij in dit verband nooit verge len. Het Rijk echter kwam zijn verplichtin gen zelden of nooit na. Eindelijk, na veel actie, kwam kort geleden een redelijke pen sioenregeling lot stand. Eindelijk uilkomst voor de ouden van dagen. Het was feest in de harten van alle onderofficieren. Zeer kort was echter de vreugde, want reeds be raamde men weer middelen, om dat rede lijke pensioen af te nemen. Spr. schetste nu de verslechteringen in deze nieuwe Pen sioenwet. O.a. het procent is teruggebracht van 2 pCt. op 1 3/4 pCt. per dienstjaar, hel uitgesteld pensioen, het verplicht onderwer pen aan lichte operalies, het terugbrengen van den pensioengrondslag, enz. Daarna behandelde spr. de absolute rechtsonzekerheid, waarin de wachtgelders verkeeren. Er wordt met hen gedaan, zooals men wil. Spr. gaf een voorbeeld uit vsle. Een onderofficier ging in 1923 op wacht geld. Hij had toen reeds lang een zaak ge dreven op naam van zijn vrouw. Hij kreeg bericht, van het Dep. van Oorlog, dat hij die meerdere verdiensten moest opgeven, om dat van zijn Wachtgeld te kunnen in houden. Deze wachtgelder berichtte aan den Minister, dat zulks volgens dc bestaande bepalingen niet behoefde. Hij kreeg toen be richt van het D. v. O., dat hem een betrek king werd aangeboden in een andere plaats dan die waar hij zijn zaak dreef. Weigerde hij die betrekking, dan moest hij zijn meer dere verdiensten opgeven, ten einde zijn wachtgeld belangrijk te kunnen vermin deren. Deze. cn meerdere daden van wille keur werden door spr. ten sterkste gelaakt. Spr. besloot zijn vlotte, zeer gedocumen teerde rede, welke zeer werd toegejuicht, met een krachtige opwekking lot actie en het bezoeken van de openbare vergadering op 8 November a.s. in Den Haag. De voorzitter gaf daarna het woord aan den heer Bennema, van de Kweekschool voor Zeevaart alhier. De heer Bennema zelte in een keurige improvisatie uiteen, het lijden en werken van onze Marinemannen en wel hoofdzakelijk in de tropen. Hij deed mededceling van de groote geestdrift in hun Bond, voor deze salarisactie en spoorde al len aan. om eendrachtig saam te werken, totdat een behoorlijk resultaat zal zijn be reikt. De voorzitter dankte nu de sprekers en in een vurige rede bond hij allen op het hart de vergaderingen trouw-te bezoeken. Met aigemeene instemming werd daarop de volgende motie aangenomen: De afdeeling Leiden van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" en het C. A. M. B. O., in openbare vergadering bijeen in de bovenzalen der „Harmonie"; gevoeld hebbende de verschillende kortingen op ons salaris tot een totaal van 237» pCt.; ge hoord de voornemens der Regeering om op 1 Januari 1925 ons salaris opnieuw een korting te doen ondergaan; van meening, dat een korting, welke tot nu toe heeft plaats gehad, reeds een aanslag op onze bestaans mogelijkheid is; constateert, dat met de op 1 October opnieuw gekorte 5 pCt. de toe stand onhoudbaar wordt en ons brengt lot armoede; dringt er met kracht bij de Regee ring op aan om ons van verdere verslechte ringen te vrijwaren; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering. het Hoofdbestuur en de Pers, en gaat over tot de orde van den dag Veefonds Leiden. Hedenvoormiddag hield het Veefonds Lei den in „Zomerzorg" zijn jaarlijksche verga dering onder voorzitterschap van den lieer S. van der Stoel, te Wassenaar, die de aan wezigen welkom heette en eenige hartelijke woorden wijdde aan de nagedachtenis van het bestuurslid den heer A. Verkley, die één jaar na de oprichting reeds lid van het Fonds werd en dit tot aan zijn dood toe is gebleven. Het bestuur heeft altijd aangenaam met hem samengewerkt en ook bij de leden zal hij on getwijfeld in dankbare herinnering blijven. Het afgeloopen jaar heeft zich overigens door geen bijzondere feiten gekenmerkt. Er heeft steeds een aangename verhouding tusschen bestuur en leden beslaan en met de verze kerden had men geen moeite. Hierna werden de uitvoerige en zakelijke notulen der vorige vergadering door den se cretaris, den lieer C. Bakker, uit Oegstgeesf, gelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeester de heer Verkley, uit Hazerswoude, hel fiancieel ver- _slag uit. Geassureerd waren 2183 runderen voor een totaal bedrag van 17375; van de nieuwe leden werd ontvangen f 70, de ge kweekte rente van liet kapitaal bedroeg f270.20; de opbrengst van den verkoop van vleesch en vet bedroeg f 1825 84, aan zegels f 11.90, zoodat de totale ontvangsten hebben bedragen f 9552.91. De uitgaven waren als volgt: schade we- gens vergoeding aan de verzekerden f 8870.50 diversen f 1707.37; totaal dus f 10.583,87, zoo j dat het afgeloopen boekjaar een nadeelig I saldo van f 1030.13 oplevert. Het kapitaal vnn het Fonds is met dit I bedrag achteruitgegaan, doch bedraagt thans nog ruim f 5000. De heer Ileyker, uit Hazerswoude, meent dat men over dit resultaat tcvroden kan zijn, rekening houdend met het feit,, dat er zich vele gevallen van mond- en klauw zeer Lebben voorgedaan. De Voorzitter bevestigt dit. Men moet niet vergelen, dat acht runderen totaal zijn af gekeurd en dus zonder dat er iets voor terug kwam, moesten worden vergoed. De heer C. Bakker zegt, dat juist in een jaar als dit, blijkt hoe concurreerend het Fonds werkt. Hoewel de premie lager is dan die van zuslervereenigingen, kan men zien in moeilijke jaren als nu achter ons liggen, met slechts een kleinen teruggang «handha ven. Daaruit ziet men hoe nuttig het is, dat het Fonds beslaat. Was het er niet, dan zouden de particuliere fondsen ongetwijfeld hvn premiën nog verhoogen. Door een kascommissic, beslaande uit de heeren Verkley en Wesselingh, was de re kening nagezien en met de bescheiden ver geleken. Deze commissie stelde voor liaar goed te keuren en den penningmeester onder dankbetuiging te déchargeeren, waartoe werd besloten. De voorzitter bracht den peningmeesler dezen dank over. Zou het bestuur wel eens wal meer be langstelling zien beloond voor deze verga deringen, aan den anderen kant vindt hel 't ook aangenaam, dat hèt in deze mate het volle verlrouwen der leden geniet. Hierna werd de vergadering gesloten. In de volksuniversiteit te Antwerpen heeft prof. dr. IL T. Colenbrander, van hier een voordracht gehouden over: De vooruit zichten der Nederlandsche Cultuur. Er was een aandachtig publiek, waaronder ver scheidene bekende letterkundigen. Warm applaus heeft den spreker beloond: Ook heelt die hoogleeraar voor leden van de Vlaamsche Club in de Salie Nouvelle te Brussel daarover gesproken. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Heden treedt prof. Colenbrander in de aula der universiteit te Gent op voor de Ver eeniging voor Iloogcr Onderwijs voor het Volk Dr. J. H. Kern, nieuwbenoemd hoog- lecraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte, om onderwijs te geven in de Neder- landsche taalkunde, hoopt zijn ambt te aanvaarden met het houden eener redevoe ring, op Woensdag 19 November a.s. de3 namiddags te twee uur, in hel groot-audi torium van hel Universiteitsgebouw. Voor den Indischen dienst is bestemd mr. J. M. J. Schepper, te Oegstgeest, als hoogleeraar aan de Indische Rechlshoogu- school. De heer W. van der Does is als brie venbesteller van Katwijk aan den Rijn naar hier overgeplaatst. De aid. Leiden en Omstreken van den Ned .Prot.-Bond zal Vrijdagavond 81 Octo ber in de Remonslrantsche Kerk een open bare samenkomst houden ter herdenking van de Hervorming. Prof. dr. H. Windisch zal als spreker optreden en solo- en koor zang zullen worden uitgevoerd. BINNENLAND. De Leidsche hoogleeraar W. Einthoven heeft een Nobelprijs gekregen. Motie van de afd. Leiden van de onder officiersver. ,,Ons Belang." Het nieuwe bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren. Samengesteld is een commissie vanwege den R.-K. Bond van Woningboüwvereeni- gingen in fcet Bisdom Haarlem. BUITENLAND. De verkiezingscampagne in Engeland, Duitschland en Amerika. De uitslag van de verkiezingen in Noor wegen. Oneenigheid onder de Duitsch-nationalen in Duitschland. Weer twee communistische en Rijksdag leden gearresteerd» Een coup d'etat te Peking. De. Commissie voor de Volksbijeen komsten zal ook in dit winterseizoen we derom acht bijeenkomsten in de groole Sladszaal doen plaats vinden cn wel op de volgende data: 29 October, 19 November, 10 December, 7 en 21 Januari, 18 Februari. 4 en 18 Maart, Het .jaarlijksche St.-Nicolaas-feest hoopt de Commissie 1e houden op Zaterdag 6 De cember van twee lot vier uur. Gisteren werd aan de school Duiven- bodestraat B een ouderavond gehouden, die door ruim 90 ouders werd bijgewoond. Is dus de opkomst bevredigend geweest, de avond was schiMerend. Ieder bezoeker zal moeten toestemmen, dat deze bijeenkomst op ?eer hoog peil 9lond. De leerlingen der mandoline-club hebben gezamenlijk een tweetal versjes gespeeld met piano-begeleiding. De heer Burgdorffer, die de lessen der club leidt, komt zeker een woord van lof toe voor hel resultaat, dat hij in zoo korte lijd met zijn teerlingen heeft bereikt. Door twee leerlingen werden enkele solo nummers gegeven op de viool en de mando line. De aanwezigen vonden het buitenge woon wat deze jongens gaven. Daarna volgde oen zeer bevattelijk beloog van den heer Tjalsma. JJeze toonde aan, hoe goed het is, dat de kinderen eens „Naar Buiten" gaan. Hij bedoelde hierbij niet al leen, het naar builen gaan in sehoolpauzen, of op school wan delingen, maar ook hel. ma ken van wandelingen met de ouders en het doen van mcerdaagsehe schoolreisjes. Vooral bij het groote opvoedkundige nut van deze schooluitstapjes stond hij iels langer stil. Ten slotte wekte hij de ouders op, om in het goede seizoen veel. met hun kinderen in de vrije natuur te gaan en de kinderen daarbij iels van hot heerlijke natuurschoon te doen beseffen. Na de korte pauze wekte de voorzitter de ouders op, om toch vooral een abonnement te nemen op „liet Ouderblad", door den Ouderraad te Leiden uitgegeven. Vervolgens zong mevr. Tjalsma eenige liederen, die zeer in den smaak vielen. IIcl laatste punt der agenda was: .Piano muziek met uitlegging der beteekenis". (De piano, een uitstekend instrument, was voor deze gelegenheid door den heer Brijnen, welwillend ter beschikking gesteld). Wij willen niet trachten hier te teekenen, wat werd gegeven: in zoo'n vergaderings- verslagjc passen dergelijke uilstapjes niet. Slechts dit: liet was zoo schoon, zoo su- bliem, als de beste muziek door een kunste naar voorgedragen slechts kan zijn! Ieder was zeer onder den indruk. Zoo behoort dan deze avond tot het ver leden. Ouders en onderwijzers gaan weer aan 't werk, met nieuwe moet, om de op voeding en het onderwijs der kinderen beter te doen slagen dan tot heden voor hen mo gelijk was. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiderasters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf een ledenvergadering, naar aanleiding van de besluiten, die waren ge nomen op liet agitatie-congres van 5 Octo ber j.l. in Den Haag inzake de maatregelen, die getroffen moeten worden betreffende een richtige' naleving van de Arbeidswet. Door den Bondsvoorzitter, den heer A. Hillebregt, werdin hel kort een overzicht gegeven hoe het in de diverse plaatsen van ons land gesteld i3 met de naleving van de Arbeidswet; in het bijzonder op het platte land laat deze naleving veel te wenschen over. Doch ook van Leiden moet gezegd worden, dat het lang niet in orde is, en dit moet nu een einde nemen. Hij schelste, aan de hand van gegevens uit Duitschland, hoe

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1