DE RIJKSGEBOUWENDIENST, Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem TWEEDE KAMER. KUNST EN LETTEREN. LJkwezen. Ijker 'f 24004100, adjiract- Jjker 116002200. Inspectie van de Volksgezondheid. Adj. accountant bij de afd. Volksgezondheid f 2200—4800, adj.-inspecteur f 2400—4000. Lijst, aangevende de rangschik king dei gemeenten of onderdee- len van gemeenten in klassen. Ecrsle klasse. Amsterdam (gedeelte, op 31 December 1920 tot de eerste klasse behoorendc), Arnhem, Delft, 's-Gravenhage (behalve de voormalige gemeente Loosdui nen), Groningen, Haarlem, Heerlen, Leiden, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Schiedam, Scholen, Utrecht, Velsen (behalve Jan Gijzenvaart, Santpoort en Driehuis- Wcslerveld), Zaandam. Tweede klasse. Aalsmeer, Alkmaar, Almelo, Alphen aan den Rijn, Ambij, Amers foort, Amslenrade, Amsterdam (gedeelte op 31 December 1920 tot de tweede klasse be hoorendc), Ter Apel (gemeente Vlagtwedde), Apeldoorn (dorp), Assen, Assendelft, Baarn, Balkbrug (gemeente Avercesl), Bergen (N.- II.), Hergen-op-?oom, Berg en Terblijt, Be verwijk, De Bildt, Blerik (gemeente Maas- tree), Bloemcndaal, Bocholtz, Bodegraven, Boskoop, Breda, Brielle, Brunssum, Bussum, Delfzijl, Deventer, Doesburg, Doetinchem, Dongen, Dordrecht, Drichuis-Westerveld (ge meente Yehen), Edam, Eindhoven, Fmmon, Enkhuizen Enschede, Eijgelshoven, Geleen, Ginneken (iladsgedcelte), Gors, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage (voormalige gemc:nle Loosduinen), 's-Gravenzand-3, Ilaarlemmcr- liedo en Spaarnwoude, Haarlemmermeer. Hanswc-erl ''gemeente Kruinii.gen), Harlin- gen, Heemstede, Heer, Herenveen, Helder, Ilellevoetsluis, Helmond, Hengelo (O.), 's-Hcrlogenbosch (behalve Orthcn), Hillegers- geTsbcrg, Hilversum, Hoek van Holland (ge meente Rotterdam), Iloensbrock, Hoogezand, Hoorn, Houlhem, Hulsberg, Jan Gijzenvaart (gemeente Velsen), Katwijk, Kerkrade, Klim men, Koog aan de Zaan, Kr#mmenie, Kruij- berg (gemeente Doetinchem), Laren (N.-IL), Leeuwarden, Lissc, Maasssluis, Maastricht, Meerssen, Mcppel, Middelburg, Musselkanaal (gemeente Onslwcdde), Naardcn, Nieuwcn- hagen, Nieuwer-Amstcl, Noordwijk, Nuth, Nijmegen, Oldenzaal, Oudcr-Amstel, Oud- Vaikenburg, Overschie, Princenhage (stads gedeelte), Purmerend, Rheden, Roermond, Roosendaal en Nispen, Rijswijk (Z.-H.), Santpoort (gemeente Velsen), Sappemeer, Schaesberg, Scheemda, Schinnen, Schin op Geul, Schinveld, De Schrans (gemeente Leeuwarderadeel), Simpel veld, Sitlard, Sneek, Stadskanaal en Stads Musselkanaal (gemeente Onslwedde), Terneuzen, Teterin- gen (stadsgedeelte), Tiel, Tilburg, Ubach over Worms, Vaals, Valkenburg (L.), Veendam, Veenhuizen (gemeente Norg), Venlo, Vlaar- dingen, Vlissingen, Voercndaal, Voorburg, Waalwijk, Wageningen, Wassenaar, Wcesp, Westzaan, Wildervank, Winschoten, Woer den, Wormer, Wormerveer, Wijnandsrade, Zaandijk, Zandvoort, Zeist, Zierikzee, Zuid broek, Zutphen, Zwolle, Zwijndrecht. Derde klasse De overige gemeenten of gedeelten van gemeenten. Antwerpen wordt voor de bezoldiging van de aldaar geplaatste Rijksambtenaren gelijk gesteld met een gemeente der eerste klasse. RECLAME. het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Per grootc pot van 20 gram 50 ceat. Alom vrrkrii r->l Potten v. 50 gr. f I.— ICO gr. f 1.75 nog vo;:cf- 8529 (Zitting van gisteren.) De nieuwe Tariefwet. Voortgegaan wordt mei de behandeling der nieuwe Tariefwet. De heer VAN GIJN (V.-B.) repliceert. Hij blijft het afkeuren, dat de minister het ge heele tekort opeens wil opheffen. Die haast is niet de beste op dit punt. De Bezuinigings commissie zal nu ook niet veel meer berei ken, nu het budget sluitend is. Het is wel zonderling, dal 's ministers bezuiniging tot nu toe maar grabbelen was. De bezuiniging is gehandicapt door de houding van den Minister en het slaat voor .spr. vast, dat spoedig weer tekorten zullen optreden. Ook valt te vreezen, dat bij eenige stijging der middelen aanstonds gebruik gemaakt zal "worden om verschillende dezer bezuinigin gen, die reeds zijn toegepast, te verminderen en ongedaan te maken. L J)e technische herziening is voor een deel weer teniet gedaan door art. 43. Spr. maakt deze variant: Toen kwam wet 43 met zijn langen snuit en blies al de vrijstellingen weer uit. De vraag of hel voorstel prolectionislisch is, werd door de heeren Fleskens en Her mans bevestigend beantwoord. De overige ontkennen niet dat protectie een nevenwer king is, waarmede zij feitelijk toegeven, dat er een protectie is. Uitvoerig bestrijdt spr. de meening van den heer Hermans, dat de prijzen van bin- nenlandsche producten dalen door protectie. Als de 'producenten daarop wachten, doen zij heel dom. In Twente heeft men het nief gedaan; in Brabant schijnt men het wel le doen. SpY. wijst in dit verband op de ver ouderde Duilsche margarine-industrie, die achlerstaat bij de Hollandschc als gevolg juist van de protectie. Volgens den minister zal het buitenland in den regel de hoogere heffing voor zijn rekening nemen. Als dat zoo is, waar is dan art. 43 voor noodig? Dan betaalt het buiten land de 5 pOt. immers o<Jc. Waarom stelt de minister dan toch dc allernoodzakelijkste levensbehoeften vrij? Al dergelijke uitzon deringen bewijzen juist, dal men bevreesd is voor protectionistisch te worden gehou den. De minister verzwakt de productie kracht van Nederland en verplaatst noode- loos kapitaal. Wat de bevolking meer zal hebben te betalen dan liet larief zelf, komt niet ten goede van het financieel beheer van den Slaat en terecht kan de bevolking zich daarover beklagen. Spr. blijft dus tegen dit ontwerp. De heer VAN VU UREN (R.-K.) repliceert. Hij bespreekt andermaal de houding van hel Ned. Landbouwcomiló, dat niet als de ver tegenwoordiger is Ic beschouwen van alle landbouwers. Tienduizenden Roomsche boe ren zijn er geen Lid van. Waarom spreekt de heer Croesen, voorzitter van het Ned. Landbouwcomiló, zich niet eens uit? Uitvoerig herhaalt spr. zijn opvatting, dat wij bij deze verhooging van het tarief niet meer zullen betalen dan vóór den oorlog, en dat dus deze verhooging niet zwaarder zal drukken. Inzake retorsie is spr. het ook niet eens mot den heer' Van Gijn. Spr. wil zich ook economisch verdedigen als hel noodig is, evengoed als hij zich militair wil verdedigen. Een nadeeligc werking van dc retorsie vreest hij niet. In Zwitserland en in Italië is het trouwens duidelijk gebleken. In Amerika kan men lager tarief toeslaan als er compensatie tegenover slaat. Dat stelsel heeft veel voordeel gehad voor Am.j- rika. Het bewijsl, dat er retorsiemaalregelen zijn te bedenken, die niet schadelijk zijn. Hoewel" een belaslingverhooging sprekers sympathie niet heeft, zal hij zijn stem aan dit ontwerp geven. De heer SNOECK IIENKEMANS (C.-R.) betoogt, dat de uitspraak van het Ncd. Land bouwcomiló niet dit ontwerp betrof, maar protectie in het algemeen. Spr. heeft niet beweerd, dat alle landbouwers zoo vóór het tarief zijn, maar men moet ook niet zeggen, dat zij alle zoo tegen het larief zijn als het Landbouwcomiló het wil voorstellen. Wie bezuinigen wil, moet precies we ten hoe en waarop. Wi? dat niet doet, maakt zich schuldig aan een grove fout en een tekortkoming. Spr. betuigt zijn dank aan den Minister voor enkele wijzigingen, die hij heeft aan gebracht. Ten aanzien van enkele artikelen blijft echter onbillijkheid beslaan, gelijk spr. nog nader aanduidt. Ten slotte bespreekt hij nog even de toe zegging van den Minister ten aanzien van de ambtenaarssalarissen. Het is niet zijn be doeling geweest een deel van de tariefsver- hooging te vragen voor deze salarissen, maar het was zijn vraag of uit eventueele baten voor de, schatkist niet iets gedaan kon wor den om de daling der salarissen tegen te houden of te temperen. Voor het welwillend antwoord van den Minister zegt hij gaarne dank. Hij vraagt nu alleen nog of het de bedoeling is de beschikbare gelden in min dering te brengen op de 27 millioen, die vi or 193J) minder zijn geraamd voor de aii-Ltenarensuiarissen. Eenige nadere toe lichting acht spr n"Y, wel gewenscht. Ilij hoop'., dat de korting op de salarissen tot 10 p<Ct. beperkt LÜjlt en dat eventueel <h kindertoeslag nog iets verhoogd kan wor den. Onjuist acht hij de opvatting dat de minister, volgens den heer Oud, de salaris sen als een sluitpost zou beschouwen. Er is een aanwijsbaar verband tusschen de salarisverlaging en de daling der kosten van het levensonderhoud. Deze bedraagt sinds 1920 enge ven «81/* pCt De heer HERMANS (R.-K.) meent, dat de sociaal-democraten eenzijdig zijn in de verdediging der belangen van de industrie. Bjj Rechts staat het belang der productie voorop en ju'.st daardoor ontstaat do tegen stelling tusschen Rechts en Links. Do glas- en aardewerkindustrie heeft dringend bescherming noodig wil ze niet doódgedrukt worden door de buitenland- sclie concurrentie. Het welvaartspeil in Duitschland was vóór den oorlog beslist 30 k 40 pet. hooger dan dat in Nederland. De heer Van der Waerden zal zich het boek: Arbeidersleven in Ne derland, dat een noodkreet was, wel her inneren. De emigratie uit Engeland was altijd zeer groot en juist het protectionistische Amerika trekt die emigranten. Uit Nederland emi greert steeds een zeer Aoog percentage, veel hooger dan uit eenïg protectionistisch land. Spr. hoopt, dat de Minister Nederland zal beveiligen indien de Dawes-plannen mochten mislukken. De heer EBET (V. D.) houdt zjjn op vatting staande, dat do landbouw nadeel zal ondervinden van deze tariefsverhooging, om dat de kosten der producten zullen stijgen. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) wijst er op, dat de Tuinbouwraad, waarvan mr. Dres- selhuis voorzitter is, heeft geweigerd zich tegen dit ontwerp te verklaren. De vrees voor represaillemaatregelen deelt spr. allerminst, omdat er geen ver band is tusschen onze producten en de moeilijkheden, die men onzen handel in den weg legt in het buitenland. Het hangt van het standpunt der regeeringen af of z£l de producten willen ter wille zijn of de producenten willen helpen. De heer HIEMSTRA (S. D.) betoogt, dat de armen door deze tariefverhooging worden getroffen. Verlaging dei* directe belastin gen is ia het voordeel der rijkeren De last wordt dus verplaatst van rrjk naar arm. Dc heer DE MONTE VERLOREN (A. R.) acht het invoerrecht den eenigen fa.it, dien men kan opleggen, zonder dat zeker is, dat die last op de consumenten aal drukken. Waarschijnlijk zal die last niet op beu drukken, in dit opzicht verschilt het invoerrecht van alle andere belastingen. Dit is duide lijker voor ieder, die de kwestie niet van theoretisch, maar van practisch standpunt beziet. De heer VAN DER WAERDEN (SD.) releveert eenige punten, voornamelijk om den heer Hermans te bestrijden. Hij ont kent, dat prof. Treub vóór invoerrechten was. al wilde hij op sommige artikelen bescherming toepassen, als dit noodig bleek. Tegen bescherming in het algemeen was prof. - Treub gekant. De Minister van Financien, de heer CO- LIJN antwoordt Wat de verzachting van de maatregelen inzake do salarisverlaging betreft, reeds in Augustus is deze over wogen. Spr. verwijst na3r het communiqué in het Avondblad van gisteren, waarin pre cies is aangegeven de essence van deze aangelegenheid. Do storting van 12 millioc-n gulden in het Oaderdomsfonds is wettelijk verplicht. Zij is ook noodig, wat met de storting in het Invaliditeitsfonds niet het geval was. Niet storten in het Ouderdomsfonds zou alleen bij een wet kunnen worden b?paald. De verhouding tusschen directe en in directe belastingen is niet gelijk aan de voorstelling, die de heer Vliegen geeft. Een leugenachtige voorstelling is het, dat spr. den arme wil belasten om den rijke te ontlasten. Wie dat zegt. kijkt niet verder dan zijn neus lang is en ziet niet wat de gevolgen zijn van de verm'nderdo kapitaalsvorming, ook voor de arbeiders, niet alleen nu, maar vooral in de toekomst. Verschillende punten licht spr. r.og eens nader toe en hij verdedigt nogmaals het karakter van de wet. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. RECLAME. ANTI- bij H. C. VISSER ZOON STOPOLIE LANG! MARE 38. 8521 Gisteren werd een persconferentie gehou den, waarin dc chef van den rijksgebouwen dienst, J.-C. E. baron ,yan Lynden een uitr eencetting gaf van de reorganisatie van den dienst der rijksgebouwen, door welke reor ganisatie men malversaties, zooals bijv. heb ben plaats gehad te Leiden, denkt t« zullen voorkomen. Bij deze conferentie was ook tegenwoor dig de heer A. A. J. van Riemsdijk van het bureau van den accountantsdienst. De heer v. Lynden gaf eerst een overzicht van den toestand, zooals die was vóór het voorjaar van 1922. Verschillende departe menten hadden toen hun eigen rijksbouw- meesterbureap, n.l. justitie, onderwijs, wa terstaat (welk laatste departement twee bu reaux had, een voor 't boorden en een voor het Zuiden des lands), terwijl voorts de dienst van den eerst aanwezend ingenieur van marine existeerde. Men had dus vijf op zichzelf staande diensten, waarvan en kele tevens de zorg hadden voor gebouwen van andere departementen dan die waartoe zij behoorden. Voor de administratieve be handeling van voorstellen had men soms een aparte afdeeling, soms kleine bureaux, soms ook enkele personen. Toen de tegenwoordige ohef van de rijks gebouwen in het najaar van 1921 elicf werd van de afd. gebouwen van het Min. vae Fi nanciën, wendde hij zich tot den minister van financiën met de mededeellng, dat een algeheele reorganisatie van de verschillen de rijksbouwmeesterbureaux hem noodzake lijk voorkwam. Reeds geruimen tijd werd er gemompeld over ongewensclite toestanden, maar niet zoozeer die geruchten als wel de onlogische toestand dat voor één lichaam de staat verschillende geheel los van elkaar staan de bureaux de zorg voor de gebouwen droe gen, heeft tot de reorganisatie aanleiding gegeven. Dit denkbeeld was niet nieuw; verschillende ministers hadden reeds eerder getracht baiten hun eigen bureaux om te handelen. Een verwijt aan de rijksbouw meester moet hierin niet gezien worden de zen stonden, vooral in den oorlogstijd, voor tal van practische moeilijkheden en moesten dikwijls optornen tegen wat men ambte narij" pleegt te noemen. Het eerste gevolg van de mededeeling van den chef van de afd. gebouwen over de noodzakelijkheid van reorganisatie was, dat hun door den min. van fin. rain. De Geer werd opgedragen een rapport dienaan gaande op le stellen. Op grond daarvan werd een censuur ingesteld aan hel departement van financiën. Geen departement mocht voortaan meer bouwen, koopen of huren zonder de toestemming van den minister van financiën. Daardoor werd voorkomen, dat de verschillende diensten, los van elkaar en soms in concurrentie met elkaar, hande len. Het was nu onmogelijk geworden, dat, zooals in het Zuiden des^ lands geschied is, twee departementen tegen elkaar opboden om hetzelfde gebouw te koopen. Er was een sterk eigendomsgevoel bij de verschillende departementen, die soms handelden als vij andelijke mogendheden, zoodat, wanneer 't eene departement ruimte noodig had en een ander ruimte kon aanbieden, toch weieens een nieuw gebouw gekocht werd, om te voorkomen, dat men uit moest rekenen hoe veel precies het aandeel jan het eene en dat van het andere departement in de'koslcn van onderhoud, verwarming en verlichting moest zijn. Nadat de censuur in één hand gebracht was, werd den bovengenoeinden chef opge dragen voort le gaan met het verdere reor ganisatieplan. De volgende stap was, dat bij K. B. van 19 Juni 1922 alle rijksbouwmeestersbureaux onder het departement van financiën wer den gebracht, waarmee een administratieve cenlralisalie bereikt was, die gevolgd zou worden door een technische centralisatie. De administratieve centralisatie maakt een belangrijke vereenvoudiging en daardoor een bezuiniging mogelijk. Ter illustratie deel de de heer v. Lynden o.m. mee, dat twee rijksbouwmeesters ieder een betonbureau hadden, die door de administratieve centra lisatie konden worden samengesmolten. De spccialiseering van het onderhoud werd afgeschaft. Tevoren had ieder rijksbouwbu reau zijn eigen indeeling van het land in districten, in 't vervolg kon het land ver deeld worden in 15 districten en twee dienst- kringen (kleine districten). Aan het hoofd van elk district kwam een districlsbouwkun- digc met eenig personeel. Men zag in dat het verkeerd was dat de rijksbouwmeester tegelijk de architect der gebouwen en de met het onderhoud dier ge bouwen belaste persoon was In de praclijk kwam dit hierop neer, dat het onderhoud werd overgelaten aan den districtsbouw- kundige cn waartoe dat leidde, bleek, toen men een waardebepaling liet maken van 300 gebouwen en berekende welk percen tage van de waarde dc onderhoudskosten uitmaakten. Gemiddeld kwam men boven dc 5 pCt., er waren gebouwen, waarvan het onderhoud jaarlijks 20 pCt. van de waarde bedroeg cn er was zelfs een gebouw (een houten loodsje op een kade in Amsterdam weliswaar) waarvan de jaarlijksche onder houdskosten 98 pCt. van de waarde uit maakten. Bij het berekenen van het gemiddelde on- derhoudspcrcentagc per district vond mm districten waar dit 1V* pCt. bedroeg, tegen over districten waar het 9 pCt. bedroeg. Er v/as onvoldoende toezicht, mede tengevolge van den omvang der districten. Door het verkleinen der districten en het stellen van de districlsbouwkundigcn onder een chef, den chef van het bureau-onderhoud werd het toezicht beter en de mogelijkheid van luieren en knoeien voorkomen. Naast het onderhoud werd ook de nieuw bouw gecentraliseerd door de aanstelling van één rijksbouwmeester, chef van het bu reau nieuwbouw, die den geheelen nieuw bouw in het land onder zich heeft. De technische reorganisatie is in Sep tember 1923 lot stand gekomen, waardoor dus de locstand aldus werd, dat er kwamen: een afd. nieuwbouw, een afd. onderhoud, ressorcerend onder financiën en daarnaast een afd. rijksgebouwen. In Juli 1924 werden de administratieve cn technische bureaux samengevoegd lot den Rijksgebouwendienst, onder den tcgen- woordigen chef. bar. van Lynden. Deze dienst zorgt voor de administratie, waarvan thans de rijksbouwmeester ontheven is. De claraties van leveranciers komen in origi neel bij den dienst, zoodat de controle, door middel van onafhankelijke accountants ge makkelijk is en de rijksbouwmeester, zoo wel als de dislrictsbouwkundigen er 'geen belang meer bij hebben le knoeien. De controle op de werken, onder leiding der dislrictsdeskundigen uitgevoerd, ge schiedt door den gebruiker van het gebouw, bijv. door of namens den directeur van-een postkantoor waaraan bestellingen verricht worden en door het bureau onderhoud dat voortdurend toezicht houdt of het verband tusschen de waarde van het gebouw en de onderhoudskosten normaal blijft. De moeilijkheden van comptabele voor schriften die eerst de rijksbouwmeester voelde, ondervindt thans rechtstreeks het departement van financiën, waardoor wijzi ging dier voorschriften gemakkelijker wordt. Wanneer er nu nog een element van fraude zou zijn,- zou het bij den chef van den rijks gebouwendienst moeten zijn. Een controle in groole lijn is de controle op de lolaalkoslen p,er M3. Men vergelijkt de ramingen, berekend naar den kubieken inhoud, niet de geldende prijzen per M3. in het particuliere bedrijf en heeft zoo en op pervlakkige maar doeltreffende controle. De technische reorganisatie heeft een be langrijke besparing tengevolge gehad, de personeelskosten bedroegen n.l. in 1923 f 1.176.000 en zijn voor 1925 geraamd op f 582.000. Van dt bespaarde gelden is slechts f 60.000 bezuinigd door salarisverlaging. Een belangrijke vereenvoudiging zal met 1 Jan. a.s. ingevoerd worden. Dan toch zui den de door de verschillende departementen geraamde bouwkosten ter beschikking ge steld worden van het departement van financiën, dat de betalingen voor alle depar tementen doet. De versnelling in de uilbeta ling, die daardoor verkregen wordt, zal de leveranciers ten goede komen en dus gun stig op de inschrijvingsprijzen werken. Ten slotte deelde de heer v. Lijnden nog mede, dat men aan hel dep. van financiën bezig is met hel uitwerken van een geheel nieuw systeem van boekhouding, de com- mercieele boekhouding. Er zij nog op gewezen, dat bij de malver satiën het inmiddels opgeheven bureau voor de onderwijsgebouwen betrokken was, doch dat de rijksgebouwendienst daar geheel bui ten staat. N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. De N V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Too neel, Directie Cor van der Lugt Melsert en F. H. Tartaud, zal op Maandag 27 October a.s. in den Leidschen Schouwburg Molière's School voor Vrouwen (L'école des femmes) komen vertoonen, in de mise-en-scène van het Tké&lre Francais, regie Hermann Schwab. In deze voorstelling treden op de dames Lily Bouwmeester en Jo Feiten Steenbergen en de heeren Jules Verstraete, Jaap van der Poll, Theo Frenkel Jr., Henri Morrien, Louis V ery oom en William Huys- mans. „Verdien je watf" Men deelt one mede, dat 11 en 12 Novem ber a.s. in den Schouwburg alhier de revue „Verdien je watï" zal gaan met oorspron kelijke tekst en muziek van Dolly en Harry Strcletskio! Deze revue werd nu ongeveer 250 keer achtereenvolgend opgevoerd te Am sterdam, Rotterdam en den Haag, en is ah gemeen gunstig ontvangen. NIEUWE UITGAVEN. Van het üitg. Bureau „Boek en Perio diek", Den Haag, ontvingen W(j: ,.Hoo een kle.ne poes de groote wereld inging", een aardig kinderboek door Bep van der Harst, niet tekeningen van J. TV. M. Wins; „Fabeltjes en Sprookjes", door Otto van de Maeze, met teekeningen van J. W. M. Wins; „Vier reiiende muzikantjes", een kikk;r- sprookje, tekst van S. van \Vijck, muziek van Anna Wins en teekeningen van J. W. M. Wins; „Velerlei verwanten", door L. Huson. Alle kinderboeken, die hun weg bij onze kleinen zeker zullen vinden. Van de fa. Scheltms Giltay, te Am- steraam, ontvingen wij het buitengewoon interessanto werk „Naar den hoogsteu top der aarde", 'u beschrijving van de beklim ming van den Mount Everest, door G. G. Bruce, C. K. Howard Bury en andere ledea der Mount Everest-Expedïtie. Voor Neder land bewerkt door Arthur Tervooren met circa 69 illustraties, naar foto's tijdens de expeditie genomen. Frijs in prachtband f6.90. Van de fa. J. B. Wolters, uitgever, Groningen: 2e deel Re'cer.cursus voor leerlingtn van Muloscholen, doorL Bij de Ley en G. Foslma; Eerste bundel „O-er Opvo d ng". (Volks uitgave, van Jan Ligthart.). Van de Hollandia-Drukkerü, te Baarn, ontvingen wij: „Sayonara", Japansche roman, door John. Paris, schrijver van „Kimono", waarin de schrijver wederom blijk geeft door en door de Japansche toestanden t- kennen en ons op een zeer lezenswaardige wijze daarvan op de hoogte brengt SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAHSCHE LLOYD. DJEMBER, thuisreis, pass. 22 Ocl. Finis- lerne. GAROET, uilreis, pass. 22 Ocl. Perim. KON. HOLL. LLOYD. GELR1A, (huisreis, 22 Oct. vnn Rio Ja neiro. SALLAND, 22 Oct. van R'dam le B. Aires, EEMLAN'D, uitreis, 22 Oct. van Santos. MAASLAND, uilreis, 23 Oct. van Bahia STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND". B1LLITON, thuisreis, 23 Ocl. te Suez. KONINGIN DER NEDERLANDEN, thuis reis, pass. 23 Oct. Périm. RONDO, 23 Ocl. van Hamburg te Bremen, KON. WEST-IND. HL&II-uieheT ASTREA, 22 Ocl. van W. Indiê te New- York. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" HELENUS, 22 Oct. van Port Swettenham n. R'dam. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. UBBERGEN, Swansea n. Montreal, pass. 22 Oct. Belle lsle. 1JSELD1JK, Neport n. B. Aires, pass. 21 Oct. Las Palmas. IBERIA, 22 Oct. van Gyon te Bilbao. KRETA, yi Oct. van Konstantinopel naar R'dam. SEATTLE SPIRIT, 18 Oct. van Boston n, R'dam/Bremen. SANTA THERESA, 22 Ocl. van Bahia n, R'dam. CITY OF ATHENS, R'dam naar East Londen, 22 Ooi. van Algoabaai. ALTONA, Java n. Amst., 22 Ocl. te Singa pore. PORSANGER, 22 Oct. van R'dam (e Quebec. ARTEMISSIA, 21 Oct. van Quebec naar R'dam. WEARBR1DGE, 21 Oct. van Quebec n. R'dam. RUSH, 22 Ocl. van Philadelphia n. R'dam, 1NNOKO, 21 Oct. van New York naar R'dam. PROCYON ,21 Ocl. van Quebec n. R'dam, AMSTERDAM, 22 Gat, van R'dam te New York. ALKAID, arr. 22 Ocl. te Quebec. AMERICAN, arr. 22 Oct. te New York. SULTAN VAN KOETEI, aar. 23 Oct. to Manilla. FAILLISSEMENTEN. In het faillissement van J. Heeg, te Hazerswoude, is in de plaats van mr. J. J. B. Goettsch tot curator benoemd mr. H. la Croix, Amsterdam, Keizersgracht "563. VRA0EMBR1EK. C. M„ le L. De langstlevende echtge noot erlt alles, als geen testament wordt gemaakt. v. d. M„ te O. Hij zal waarschijnlijk wel moeien dienen. Laat u volledig inlich ten bij de atdeeling militaire zaken omtrent aanvrage, enz. II. K„ te L. Voor de rechtbank kan niet zonder procureur geprocedeerd worden. Abonné E. J. v. d. H., te V. Indien de waarde van het vermogen minder be draagt dan f 16 000, is geen belasting ver schuldigd. Is do waarde f 16.000 of meer, doch minder dan f 30.000, dan is verschul digd f 2 van elke geheele som van f 1000, waarmede zij het bedrag van f 15.000 te bo ven gaat. Is zij f 30.000 of meer, dan is ver schuldigd f 1 van elke geheele som ran f 1000. H. H., te N. Indien u meerderjarig zijt, is zulks mogelijk. Het hangt er nu maar van af hoe groot het aakgeld is.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10