H.B.S.-Feesten Foto's van de Öe Kluizenaar van Far-End. JOHAN GEIJTENBEEK, No. 19820 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 October Twéede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. Besprekingen tnsschen Regeering en Kamer leden over de salariskwestie. „De Res.-bode" schrijft: Naar aanleiding van verschillende berich ten in de bladen, over besprekingen met en van Kamerleden over de salarisactie, ver nemen wij uit absoluut betrouwbare bron bet volgende: In de Katholieke Kamerfractie hserscht bij de grocte meerderheid der leden ern stige ontstemming over de salarispolitiek der RegeeriDg, en meent men, dat de Re geering op dit gebied verder is gegaan dan noodzakelijk en mogelijk is. Ook in andere rechtsche fracties wordt die meaning gedeeld- Zoo hebben enkele anti-revolutionnaire Kamerleden deze week een onderhoud ge had met minister Colijneen onderhoud echter, daj tot geen resultaat leidde. Daarop hebben enkele Katholieke Kamer leden, onder wie dr. Nolens, een onderhoud gehad met den minister-president, woarbii met den meeaten nadruk is betoogd, dat de meerderheid der Katholieke fractie de_ Ro- gecring in deze niet langer steunen kan. Tot een bepaalde toezegging heeft dit onderhoud niet geleid, maar de besprekin gen zullen worden voortgezet. Inmiddels betreurde men het in hoogo mate, dat een Katholiek Kamerlid, toen hem bleek, dat in de Katholieke fractie ernstig verzet rees tegen de salarispolitiek der Re- geering, in een Katholiek blad als -Zijn mea ning ging schrijven, dat het nu. uit moest zijn en daardoor naar buiten den indruk ging wekken, alsof hij de leiding in deze genomen had, wat geheel onjuist wos. Door dezen stap werd de actie, die bin nenskamers in het belang van het personeel door de meerderheid der fractie was ge roerd, niet weinig geschaad. Toen wij vroegen, waartegen het verzet gingofwel tegen de 5 pOt. korting met 1 October óf tegen de nieuwe salarisrege ling, ingaande 1 Januari, deelde onze zegs man nog mede, dat do ontstemming voort spruit uit het feit, dat, ondanks do meeval lers in de inkomsten, en het feit, dat de ra mingen verre overtroffen worden, de Re- gcering dezelfde offers van het personeel blijft eischen^die gevraagd werden, toen de financieele cijfers vee! ongunstiger waren Zo^werd op 1 October tóch de de 5 pCt. voor imt gehuwde personeel gekort, wat voor het rijk een bezuiniging was van f 1.800.000, terwijl men op hetzelfde oogenblik beschik te over ectn meevaller van 2 millioen uit de rijwielbelasting. Hetzelfde geldt ook voor het compromis, in de commissie-De Wilde bereikt. Bij deze beraadslagingen beeft do Regee ring mede deel ing gedaan van cijfers, waar van kort daarna bleek, dat zij 18 millioen te ongunstig waren. Ook werd bij deze be raadslagingen medegedeeld door de Regee ring, dat verwacht mooht worden, dat de levensstandaard daalde, terwijl juist het tegenovergestelde is gebeurd. Om deze redenen kon moeilijk van hot lagere personeel gevraagd worden, dat het aan de salaris-regeling van de commissie- De Wilde-blijft vasthouden. Ten slotte deelde onze zegsman nog mede, dat, indien onverhoopt de Regeering in deze niet verder aan gerechtvaardigde wenschen van het Rijkspersoneel tegemoet kwam, een conflict tnsschen Regeering en volksverte genwoordiging moeilijk zou kunnen uitblij ven. Het Nederl. Corr -bureau te 's-Graven- bage, deelt mee: In een beschouwing in ,,De Res.-bode", naar aanleiding van besprekingen, welke gehouden zijn over de salariskwestie tue- schen enkele Katholieke Kamerleden en den voorzitter van den ministerraad, wordt o.a. te kennen gegeven, dat met nadruk zou rijn betoogd, dat de meerderheid do Katholieke Kamerfractie de Rcgeering \o dezen niet langer steunen kan. Van wélingelichte zijde wordt hiertegen over opgemerkt, dat zulks niet juist kan zijn, reeds hierom niet, wijl aan het gewij zigde bezoldigingsbesluit, dat, gelijk on langs werd gemeld eerst dezer dagen van den Raad van State met het advies van dat college is terugontvangen bij de Regeering nog geen publiciteit ia gegeven, zoodat het opzeggen van steun, gebaseerd op den nog niet bekenden inhoud der regeeringavoor- stellen omtrent de salarissen der Rijksamb tenaren niet bestaanbaar of uiterst voorba rig moet worden geacht. Het slót van een driestar in „De Stan daard" luidt: Wij raden ieder, zijn protesten maar bin nen te houden, tot de Regeering met haar regeling gereed is en die publiceert. En der Regeering zouden we willen advi- aeeren wacht daarmee geen uur langer dan onvermijdelijk is Juist omdat, naar wij vernamen, die re geling heel wat beter schijnt te zijn dan de agitatoren willen doen gelooven. Prins Hendrik wordt den 9den No vember uit Mecklenburg op Het Loo terug verwacht. Bij Kon. besluit is aan den schrijver op jaarloon bij het Departement van Oor log, B. Iloppener, de cere-medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, in zil ver, verleend. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is voor het district Zuid-Holland herkozen de heer J. H. F. van Zadclhoff, te Dordrecht, en voor het district Amsterdam de Seer Th. J. Thijssen, te Amsterdam. Tot redacteur ^.n „De Bode" is herkozen de heer J. Ek, te Hilversum. Voor bezoldigd bestuurder moet een stemming plaats hebben tusschen de hec- ren F. L. Ossendorp en Th. E. de Vries. Onder leiding van notaris D. Boddcus hield de vereeniging tot duurzame verzor ging van minderjarigen De Glindhorst te Utrecht een algemeen vergadering. Het voorgestelde reorganisatieplan werd aange nomen. Sinds 1 Januari j.l. is reeds f 11,000 bezuinigd, terwijl de f 77.000 schuld op f 13.000 na betaald is. De delegatie ter aanbieding van petitionnement voor pensioensverbetering van het spoorwegpersoneel (dat ru m 26.0C0 handteekeningen draagt), bestaat uit de aagelijksche besturen van de Ned. Vereeni ging, den Bond van Ambtenaren en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel. Aan de R.-K. Universiteit te Nij megen zjjn voor het nieuw ingetreden studiejaar 227 studenten ingeschreven. De Universiteit is verleden jaar met 140 stu denten begonnen. Zaterdag herdacht de heer J. C. K. Toole, dat hij voor vijf en zestig jaar-in dienst trad als instrumentmaker bij de fir ma F. D. Bastct, Spuistraat 3, Den Haag. Zaterdag vergaderden in Den Ilaag de besturen der volgende samenwerkende or ganisatie Centrale van Hoogere Rijksamb tenaren, Permanent Comité van Clir. organi saties van personeel in Fublieken Dienst, R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel en Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, Ier bespreking van de situalie, waarin het Rijkspersoneel, na het handhaven der met 1 October j.l. ingegane salarisverlaging van 10 pCt.' is ge komen. Geconstateerd werd, dat bij de verschil lende centrales scherpe protesten van de aangeslotenen inkomen tegen de te ve\ gaande verlaging. De toenemende duurte der voedingsmiddelen en de aanhoudend gunsti ger wordende stand der Rijksmiddelen, vormde volgens de mreening van alle verte genwoordigers factoren, die de Regeeriüfc milder zouden moeten stemmen bij het toe passen van de salarisverlaging. Besloten werd de gezamenlijk te voeren actie in dezen zin voort te zetten, dat krach tige aar.drang zal worden uitgeoefend, U u einde de Regeering te bewegen, het vóór 1 October geldende inkomen op peil te houden. De achteruitgang der inkomens van ongu- huwdea en de korting op de wachtgelden zuilen mede in de te voeren actie betrokken worden. Onder voorzitterschap van den heer L. J. v. Gelderen is in Den Haag de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering gehou den van de verzekeringsvereeniging Haring visscherij-Onderlinge, gevormd -door de lis- den der reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij tot het onderling dragen van de risico's, voortvloeiende uit de verplichtingen oorspronkelijk van de Oor- logszeeongevallenwet 1915, later van de Zee ongevallenwet 1919. De leden hebben vrij willig nog verdere verplichtingen tegenover de opvarenden en hun nagelaten be trekkingen op zich genomen, waarvoor u*. bedrijfsongevallenregeling is gevormd. Blijkens hel uitgebrachte jaarverslag over het boekjaar 19231924 lelde de Vereeni ging op 31 Dec. 1923 163 leden. De beman ningen van 488 schepen waren verzekerd. Hel door de leden over het tijdvak 1 Jan. 31 Dcc. 1923 uitbetaalde loon kan. m-'i in-acht-neming van het bepaalde in artikel 10 der Zeeongevallenwet, op f 1.565.585 wor den gesteld. De Vereeniging werd in het kalenderjaar getroffen door vier scheepsrampen, 297 aangiften werden gedaan van individueele ongevallen. Op 30 Juni 1924 lelde de Vereeniging 1L5 leden De bemanningen van 383 schepen waren verzekerd. Het door de leden over het eerste hall jaar 1924 uitbetaalde loon kan, met in-acht- neming van hét bepaalde in artikel 10 der Zeeongevallenwet, op f 523.546 worden ge steld De Vereeniging bleef in het lsle halfjaar 1924 gespaard voor scheepsrampen, 113 aan giften werden gedaan van individueele on gevallen. Het voorstel tot wijziging van de statuten kon niet in behandeling worden genomen, daar het vereischte aantal leden niet aan wezig was. Hierover zal in een later te hou den vergadering moeten worden beslist. De Alg. Ned. Bond van Handels- oil Kantoorbedienden heeft gisteren te Am sterdam in „Krasnapolsky" een buitenge woon congres gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer G- J. A. Smit Jr. Hoofdpunt der besprekingen vormdq de bekende fusie-kwestie tusschen den Nat. Bond „Mercurius" en den Alg. Bond. Het congres werd door pl.m. 60 afgevaar digden van een dertigtal afdeelingen bij gewoond In zijn openingsrede maakte de voorzittsr gewag van "de steeds stijgende duurte en in verband daarmede van de behandeling van de Tariefwet in de Kamerhet zal bin nenkort ongetwijfeld aioodig zijn, dat ook de handels- en kantoorbedienden tegen de duurte stelling gaan nemen. De fusie njct „Mercurius" zou te dien aanzien de positie van het personeel zeer versterkt hebben. Wat de interne aangelegenheden van den Bond betreft, zeide spr. o.m., dat het ledental van 4802 op 1 Juli 1923 thans ge stegen is tot 5585. De toestand van den Bond is kerngezond: de weerstandskas steeg tot boven de f 50.000. Vervolgens leidde spr, de behandeling van de fusie-kwestie in. Het oongres zong na de rede van den voorzitter de „Internationale". Vervolgens verwelkomde de secretaris, de heer H. Schutjes, den heer Stenhuis, den voorzitter van het N.V.V., waarna r»c discussies over de fusie-kwestie aan de* orde kwamen. Met algemeene stemmen keurde het con gres daarna het beleid van het Bondsbestuiir goed. De heer Stenhuis gaf dan een beknopte uiteenzetting van de beteekenis van de hui dige moderne vakbeweging óók voor do technici en de handels- en kantoorbedien den. Het mislikken van de fusie tusschen „Merourius" on Algemeene bewijst geens zins, dat de zoogenoemde hoofdarbeiders niet tot de moderne vakbeweging zullen komen. Ook zonder de fusie is een verschui ving in de richting van de moderne vak beweging onder de handels- en kantoorbe dienden tot stand te brengen. De fusie-be weging heeft zelfs in die richting geholpen. De moderne vakbeweging is opnieuw ver sterkt. De geheele arbeidersbeweging riet nu naar de actie van den Alg. Bond. Maar door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 58) „Misschien deed ik dat ook," antwoordde hij kort. „De dood doet altijd pijn ook de dood van oen eerste liefde. Mijn liefde voor jou stierf met moeite, Elisabeth; maar zij stierf. Jij hebt haar gedood „En je wilt niet doen wat ik vraag ter wille van de liefde, die je.... mij eens gaf?" Haar zachte stem deed een smeekend beroep op hem. Hij schudde het hoof<L „Neen," zei hij, „ik wil niet." Zij maakte een gebaar van wanhoop. „Dan dwing je mij te doen, wat ik afschu welijk vind te doen!" riep zij in woeste wanhoop. Een oogenblik zweeg zij, en stond met gebogen hoofd tegenover hem, haar mond pijnlijk vertrokken. Toen herstelde zij zich en keek hem weer aan. Er was iels in deze snelle, lichte bewe ging, dat deed denken aan een panter, die zich voorbereidt lot een sprong. „Luistert" zei ze. „Wanneer je niet een of ander middel wilt vinden, om je verlo ving met Sara te verbreken, dan zal ik haar de geheele geschiedenis vertellen-, haar ver tellen, wat voor soort man hij is, dien zij" tot haar echtgenoot wenscht te maken!" Ilaar toon was uitdagend en zij wachtte in trotsche houding zijn antwoord af; haar hoofd achterover, haar heele lichaam ge spannen, als het ware lot tegenstand. In de stilte, dm volgde, ging Trent lang zaam achteruit, met afkeer, alsof hij iets monsterlijks en onreins wilde ontwijken. „Zoo iets zou je niet doen, zou je niet kunnen doen! riep hij ontsteld uit op zach- ten .ongeloovigen loon. „Dal zou ik welt" verzekerde zij, hoewel haar gezicht doodsbleek werd en haar oogen zich afwendden onder ziya blik vol verach ting. „Maar het zou laag zijn zoo iels te doen," vervolgde hij, nog altijd op dien loon van ontzetting en ongeloovigheid. „Dubbel laag voor jou om dal te doen." „Denk je, dat ik dat niet weel, dat ik het niet besef?" antwoordde zij wanhopig. „Je kunt niets zeggen, dat mij nog slechter over mijzelf kan doen donken dan ik al doe. Het zou de laagste daad zijn, waaraan oen vrouw zich kon schuldig maken. Dat geef ik tób. En toch," zij wendde haar in hevige spanning verwrongen gelaat naar hem toe „en toch zal ik hel doen. Ik zou die-zonde, en welke andere zonde ook, op mijn geweten nemen ter wille van Tim." Trent wendde zich van haar af met een gebaar van verslagen-te-zijn, en een poos liep hij zwijgend op en neer, terwijl zij hera met brandende oogen volgde. „Begrijp je goed, wat het beteekent?" drong zij aan .„Je hebt een uitweg. Je kunt de waarheid van wat ik te vertellen heb niet loochenen." - „Neen," erkende hij op heeschen loon. „Ik kan die niet loochenen, dat zeg je heel juist. Niemand weet dal beter dan jij zelf." Plotseling wendde hij zich tot haar, en zijn gelaat was dat van een man in den grootslen zieleangsl. Zijn mond was ver- trokken, het zweet parelde hem op het voor- hoofd, en toen hij sprak was zijn stem on- I vast en stokte hij telkens. „Heb ik nog niet genoeg geleden /nog niet betaald?" barstte hij hartstochtelijk uit. „Jij hebt je deel van het leven gehad I Om Godswil, wees daarmee tevredenI Laat Garth Trent met rust om op te bouwen wat er nog van zijn leven is overgebleven l" De schorre, gemartelde loon van deze woorden scheen haar te treffen. Een oogen blik verborg zij het gelaat in de handen, sidderend, en toen zij het weer ophief, lie pen de tranen haar over de wangen. „Ik kan het nietIk kan het nietl" fluis terde zij wanhopig. „Ik wou, dat ik het konJe bent eens zoo goed voor mij ge weest. O, Maurice, ik ben geen slechte vrouw, ik ben niet laag. maar ik moet aan mijn zoon denken.aan zijn geluk!" Zij zweeg en beheerschte met moeite de aandoening, die haar dreigde te overmees teren. „Niets anders telt.... nietsI Wan neer," zei ze langzaam „wanneer jij uit den weg gaat, kan Tim winnen." „Dus zou ik betalen eerst voor jouw geluk, en nu, meer dan twintig jaar later, voor dat van je zoon. Je vraagt niet veel van een man, Elisabeth." Hij had zichzelf nu in bedwang. De zwak heid van een oogenblik, die deze korte, ang stige smeekbede aam zijn lippen had ont lokt, was nu voorbij en de toorn in zijn stem trof haar als oen zweepslag en prikkelde haar opnieuw tot vijandigheid. „Ik heb je de kans gegeven zelf mei Sara te breken onder ieder voorwendsel, dat je zoudt hebben willen kiezen," zei ze hard. „Je hebt geweigerd" Zij aarzelde. „Blijf je.weigeren, Maurice?" Weer kwam die smeeking in haar stem. Het was alsof zij ook alle verbeten tegenstanders zien aan dachtig toe. Deswege zorg© men er voor, dat de Alg. Bond dc grootste bond in het bedrijf, een van de sterkste bonden in het N.V.V. worde I Voorts kwamen verschillende voorstellen aan de orde, in hoofdzaak betrekking heb bende op dc te voeren propaganda. Ten slotte werden met zoo goed als alge meene simmen de heeren J. M. SncTen D. Snql, tot dusverre bestuursleden van Mer curius", tot bezoldigde bestuursleden van „Mercurius", tot bezoldigde bestuursleden van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Bond verkozen. Tevené' werd besloten de ex-bondssecretaris, W. Brouwer van „Mer ourius", tot gelijkberechtigd secretaris van den Alg Bond aan te stellen De gewone audiëntie van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Donderdag 23 dezer niet gehouden worden. RECLAME. verkrijgbaar bij 8375 «REESTRAAT 70. De verbetering van den Leid- sche-straatweg. Langzaam maar geleide lijk de Rijksfondsen dwingen tot vertra ging worden de Lcidsche-straatweg en de weg naar Haarlem verbeterd. Zooals men weet, moet het stuk Viaduct- ,,Den Deyl" nog verbreed worden. Het heeft, zoolang dit niet gebeurd is, geen zin een nieuwe verharding (asphalt) aan to brengen, tenzij op die gedeelten, waar de rijweg op zijn plaats blijft en wat dan ook op die stukken geleidelijk gebeuren zal. Het stuk „Den Deyl"Haagsohe Schouw werd ieeds in 1918 verbreed. Men zal het Verharden naarmate gelden beschikbaar zijn. Het omgelegde stuk ten Zuiden van de nieuwe brug over do Haagsehe Schouw kan nog niet verhard worden, omdat de onder grond door de vergraving nog te zacht is. Aan den overkant van de brug, dus ten Noorden, wordt een proef genomen of een betonweg voor ons land, waar nog altijd veel van de trekkracht van het paard ge bruik wordt gemaakt, in tegenstelling met Amerika een doelmatige verharding is Plan is, de verharding aan te brengen tot den Morschwcg. Een verdere verbrcc- ding tot Haarlem zou zeker zeer gewenscht zijn, maar de bebouwing aan dien weg en de fondsen maken hot ideaal schier onmo gelijk. Men zal met minder verbreeding te vreden moeten zijn. Er1 mag jaarlijks f 40.000 aan de verbetering wótden besvecd voor een profiel van 6 M. rijweg en 3 M. rijwielpad. (De plaats van de tramrails valt er buiten.) Voor f 40 000 is 800 tot 1000 M. weg in orde te brengen. De heele afstand MorschwegHaarlem bedraagt ongeveer 21 K.M., waarvan ongeveer een 10 K.M. af gaan voor den weg door de dorpen, zoodat op de basis van f 40.000 de heele wegver- breeding en verharding tot Haarlem in een tien jaar tot stand zou kunnen komen. Eenige dagen geleden deed een bewoonster van de Blauwstraat, te Gouda, aangifte van de vermissing van ca. f 200. Nu is gebleken, dat bij dezen diefstal betrokken is de 20-jarige dienstbode G. S. te Reeuwijk, die bij de bestolene heeft ge diend. Volgens deze heeft zij den jongeman, met wien zij ging, doch dien zij niet bij name kent, op de hoogte gebracht van de situatie in de woning ón hem tot dezen hem vroeg hun beiden de gevolgen v^n die weigering te sparen. Hij boog. „Beslist." Zij zuchtte ongeduldig. „Dan moet ik den anderen weg nemen, die mij overblijft. Je weet wal dat zijn zal." Hij bukte, nam haar mantel op, die op den grond was gevallen en hielp haar dien aan te trekken. Hij had zijn gewone, onver schillige manier van doen weer geheel terug. „Ik geloof, dat we dan dit onderhoud niet verder behoeven voort te zetten," zei hij be daard. Elisabeth trek den mantel dichter om zich heen en ging langzaam naar de open deur. Buiten lag de tuin overstroomd door het kalme maanlicht, de rust van den nacht werd niet verstoord door den strijd van menschelijbe hartstochten, die zoo nutteloos hun krachben hadden gemeten. „Nog één ding" toon Trent weer sprak, bleef zij op den drempel staan. „Je bekladt toch niet weer den naam van „Neen!" Het was alsof zij hel onuitge sproken woord van zijn lippen had geslagen. „Dacht je, dat ik dat zou doen? Degenen, die dien naam dragen, hebben al genoeg ge leden. Die behoeft niet een tweede maal door de modder gesleurd te worden." Met een snelle beweging trok zij den man tel weer om zich heen en stapte den tuin in. Een oogenblik keek Garih haar na zooals zij het grasveld over liep, een slanke, snel voortbewegende schaduw. Toen onttrok een boschje van struikgewas, dat als oen don kers rots in de zee van zilveren maanlicht lag, haar aan zijn blik en hij ging de kamer weer in. Wankelend liep hij naar den schoorsteenmantel en bleef daartegen ge leund staan, het hoofd op de armen. diefstal aangezet, waarna zij een deel van het door hem ontvreemde bedrag heeft ont vangen. Vrjjdagavond werd Gorkum ge deeltelijk in donker gezet, doordat het electriscb ficht uitging. Te 8.15 was de stoornis weer opgeheven. Even daarna toonde de wethouder Biegel, die voorzitter van het Electriciteitsbedryf is, in de Raadszaal, waar juist Raadsvergadering was een rat, die in een olieschakelaar ge kropen was en de stoornis had teweegge bracht. De rat was zoodanig geëlectrocu- teerd, dat hij in het vervolg geen kwaad meer zal doon. Omtrent het vervaardigen van valsche bankbiljetten te Nieuwland, bij Gorkum, wordt nog het volgende ge meld Bij huiszoeking door de Rijkspolitie wer den gevonden oliohó's en kopergravures voor het afdrukken van bankbiljetten van f200 en f 300. Uit éón cliché was oen stuk weggenomen, om daarin losso cijfers voor de verschillende waarde dor biljetten to kunnen plaatsen. Verder waren aanwezig negatieven op glasplaten voor de achter en voorzijde van bankbiljetten van 25, 00, 100, 200 en 300 gulden, zoo ook, als verschil lende soorten verf, zuren, een goudbad, een complete handdrukpers, waarbij letters en rollen, een groot fototoestel en gevoelige platen. Op last van den majoor dor Rijksveld- wacht werden de verdachten W. B., foto graaf uit Rotterdam, en W. 8-, leerlooier te Alblassordam, naar het Huis van Bewa ring te Dordrecht overgebracht. Langen tijd hebben deze vreemdelingen bij dc var kenshandelaren vertoefd, voorgevende, dat zij voor de administratie zorgden. Beiden hebben al meer op hun kerfstok. Bij een nieuwe huiszoeking, ingesteld tioer de justitie, vond men in den vloer van de woonkamer een klein, onzichtbaar luik. Bij de opening ontdekte men in een hol een zaJc, ongeveer 300Ó stuks blanco vellen papier ter grootte van bankbiljetten, waarin vrij goed het watermerk was i,af gebracht. Een der belastingambtenaren had bij den eersten aanval opgemerkt, dat de varkenskoopman Joh. van Buren, eon pak ket papier verstopte, hetgeen niet meer go- vonden werd. Het huis staat nog onder politiebewa king en het onderzoek betreffende de uit gifte van het valsche geld wordt voortgezet. Dc varkenshandolaren in deze streek zijn verheugd over deze ontdekking. Het eiland Marken, aldus „De Tel.", werd in hot afgeloopen seizoen be zocht door ongevo:r 60 000 personen, tegen pl.m. 40.000 in 1923. Het vreemdelingen verkeer is in 1924 dus met 50 pet. toe genomen. Nooit tevoren is Marken zóó druk bezocht Aan „koppcngeld" ontving de gemeente ruim f3000, berekend naai* 7 cents por persoon, waarbij buiton berekening blgven de door de Tweede Noord-Holl. Tramweg Mij via het veer MonnikendamMarken aangevoerde passagiers, die van de belas ting zijn vrijgesteld. Hét wegengeld stelde de gemeente in staat wederom belangrijke verbeteringen aan bruggen en wegen te bekostigen. Nieuwe plannen zijn nog in voorbereiding. Ook hier klagen de winke liers 3teen en been over het feit, dat aan de gidsen der groote reisbureaux of hotels en die der stoombootmaatschappijen een een groot gedeelte (soms 30 petvan den verkoopprijs moet worden afgedragen als provisie. De Winkelier wordt hierdoor ge noodzaakt zijn prijzen met 25 k 30 pet. te verhoogen, zoodat bijv. een Marker kostuum van dertig gulden voor veertig moet worden verkocht, indien zich een gidg by het gezelschap bevindt Aan deze en dergelijke practgken, die allerminst het vreemdelingenverkeer bWor- deren, ware het wenschelijk een einde te maken. Naar w'g meenen heeft deze zaak trouwens reeds de aandacht van de Algi Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Uit Goor meldt „H et Vol k": De burgemeester ontmoet op straat hof Raadslid, den heer Ten Cate, op zijn rij wiel Langen lijd bloef hij roerloos zoo staan, terwijl de oude slaande klok in den hoek onverschillig doortikte, en de kaarsen één voor één begonnen te sputteren en uit.- gingon. Toen hij eindelijk-het gelaat ophief, was het bijna spookachtig in het maanlicht en de onverzettelijke uitdrukking op dat door groefde, verwilderde gezicht was die van een man, die zichzelf gehard hoeft om het uiterste le verdragen, dat het lot voor hem bestemd heeft HOOFDSTUK XXVII. J'accnsc! „Natuurlijk was er maar één einde moge lijk. De man. aan wien je jezelf beloofd had. Garth Trent, werd voor den krijgsraad ge bracht en uit den dienst ontslagen." Elisabeth zat mot de handen krampachtig om haar knieën gevouwen, maar bij deze woorden liet zij ze slap naast haar zijde hangen. Sara zweeg en zal met oogen, die niets zagen, te staren over de baai naar dat huis op de rots, waar de man woonde, wiens ge schiedenis de geschiedenis, die hij zoo met alle kracht voor ieder 005 in deze kleine wereld had weten te verborgen haar nu geopenbaard was. In haar gedachten volgde zij het heele ge beuren, dat Elisabeth haar aarzelend bijna onwillig, naar het scheen had ver teld. Zij zag het eenzamer fort op de grens van Britsch-Indië met zijn kleine, ontem bare bezetting van Britsche soldaten, dat aan alle kanten in het nauw werd gebracht door stammen uit het gebergte, die plotse ling en geheel onverwacht tot openlijken opstand waaien gekomen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5