AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Maandag. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Samen komst. 8 uur. „Jeruël" (Groenesleeg 16): Jaarvergade ring. Halfacht. NutszaaJ: Ledenvergadering dep. Leiden Mij. tot Nut van 't .Algemeen. Hallvijf. Schouwburg; Het Schouwtooneel. „Tem pora Mutantur8 uur. SladszaaiUitsluiting hongerkunstenaar Wolly. 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Groenesleeg 16): Knapenver. Kwartier vóór 8 uur. Morschweg 59: Samenkomst. 8 uur. Stadszaal (foyer): Openbare vergadering Leidsch Drankweercomité. 8 uur. Stadszaal: Symphonie-concert Haarlem- sche Orkest-Vereeniging. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum. Mare 76, tel. 406, en F. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 694. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. - B.C J V OMMEREN I UiQIh Tt). ."91 I Ons aanbod een proefwasch I I voor halven prijs fejaehandelen B -blijft "nog sfeeds van kracht, 1 8326 dat Wolly, zonder iels le eten of te drinken te hebben gekregen, weer werd opgesloten, nadat de kooi was hersteld. Over „de Leidsche malversatiën" schrijft het „Weekblad van het Recht": „Wie met eenige aandacht gelezen heeft de verslagen van de dezer dagen voor es Haagsche rechtbank behandelde strafzaken, moet daarvan een droevigen, zeer ernstigen indruk httbben overgehouden. Wij hebben in ons land altijd groot vertrouwen gehad in de eerlijkheid en onkreukbaarheid onzer ambtenaren; dat vertrouwen ontving een zwaren schok. Wij spreken niet over de strafrechtelijke vragen, die bij de processen een rol speelden; adhuc sub judice lis est. Wij zwijgen nu ook maar over de bij die processen wederom gevolgde methode om een of meer beklaagden uil één behandelde strafzaak als getuigen onder eede le hooron in een volgende. Wij komen op deze zoo hoogst bedenkelijke melhode nog wel eens afzonderlijk terug. Wij willen nu even wijzen op den diepe» achtergrond bij al deze strafgedingen Er moet in de wijze, waarop bij den Slaat de administratie van de bouwbedrijven is inge richt en in de daarbij gevolgde regelen vai. comptabiliteit, een sterke aanleiding liggen voor de betrokkenen om zich aan malver satiën schuldig te maken. Wij beweren niet, dat daarin voor deze een verontschuldiging kan gelegen zijn; of en in hoeverre dat het geval mag zijn, zal de rechter bij de bepaling van de strafmaat hebben te beoordeelen. Maar ook al blijft do verantwoordelijkheid van de amblenaren ten volle gehandhaafd, dan blijft niettemin het feit beslaan, dat de aan den dag getreden wantoestanden eep diepere oorzaak vinden in de bestaande rege lingen en in de daarmee verbonden zeer onvoldoende controle. Hoogere ambtenaren plaatsen hun handteekening op gezag van lagere, zonder dat zij zelf de juistheid der goedgekeurde mandaten nagaan, misschien ook zonder dat zij daartoe in slaat zijn. Voor de practijk ongeschikte en onbruikbare voorschriften dwingen tot allerlei kunst- .middelen, in welker gebruik een onmiddel lijke aanleiding* ligt tot misbruiken en tol oneerlijkheden. Het ligt niet op onzen weg dit nader in bijzonderheden uit te werken, doch wel willen wij er den bijzonderen nadruk op leggen, dat allen, die aansprakelijk zijn voor het laten voortbestaan van toestanden, zooals die zijn gebleken te bestaan, <ie mede verantwoordelijkheid op zich laden van misdrijveh, die daaruit kunnen voort vloeien. Het is dringend noodzakelijk, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld om trent hetgeen bij de bedoeld% processen is voor den dag gekomen en dat afdoenut maatregelen getroffen worden om de oor zaken, de aanleiding tot misdrijven weg le nemen, die hier haar verderflijken invloed hebben geoefend. Bestrijding van criminali teit moet minder gezochl worden in de op legging van straffen, meer of minder zwaar, dan wel in de wegneming van de crimino gene oorzaken, in de wegneming van de oor zaken, waarin de misdadigheid haar grond vindt. Zaterdag is een oud hcerennjwiel blij ven slaan in de Donkersteeg en door een van de bewoners binnengenomen. Hcdennamiddag te ongeveer Iwee uur had op den hoek van den Stationsweg en den Rijnsburgersingel een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een auto. De wielrijder bekwam een snijwond aan het rechteroog en werd door den autobestuurder naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 1218 October. 185 vol wassen personen, 12 kinderen, totaal 197, RADIO-PROGRAMMA VOOE DINSDAG, 21 OCTOBER. Londen (365 M. 2LO). 1.20 Tijdsein van Greenwich. Concert, 4.20 Tijdsein van Green wich. Concert. 6.20 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Opera-avond. Chelmsford (1600 M. 5XX). Geeft het ge- tieele programma Tan Londen. Birmingham (475 M. 5lT). 3.50 The Sta tion Piano Quinttet. 5.20 Voor de dames. 5.50 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Po pulaire concertavond. Bournemouth (385 M. 6BM). 4.05 Het „6BM" Trio. 5.35 Vertellingen voor de kin duren. 8.20 The Bournemouth Municipal Orchestra. Cardiff (351 M. öWA). 3.20 The Station Trio. 5.20 ,,5WA'S" „Five o'clocks". Zin gende en spelende artislen. 8.20 Muziek cn tang Newcastle (5.05 Half uurtje voor de da mes. 5.35 Vertellingen voor de kinderen. 8 20 The Station Orchestra. Verschillende zangnummers. Aberdeen (495 M. 2BD). 3.50 Concert. 6.06 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 ,,Een programma voor iedereen". Glasgow (420 M. 5SC). 3.50 The Wireless Quartet. 5.05 Voor de dames. 535 Vertel lingen voor de kinderen. 8.20 The Station Orobestra, onder leiding van Isaac LosowtJ- ky. "Velschillende zangnummers. Parijs (1780 ^M. SFIt). 1.20 Radio-concert door het Tz*igane-orkeflt „Radio-Paris": 5.05 Radio-concert met medewerking van de vaste solisten van „Radio-Paris". 9.20 Een zangles Van Mademoiselle Madeleine Bonnard. 9.35 Litéraire en muzikale avond, gewijd aan den dichter Ronsard, tor gele genheid van zijn 400sten geboortedag. Cau serie door den dichter Renó Berton. Brussel (763 M. SBR). 6.20 en 8.20 Con cert. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Een onzichtbare bezetting financieele besprekingen Irak. De Fransche bezettingstroepen hebben het bevel gekregen de bezetting thans reeds onzichtbaar te maken, d.w.z. alle openbaro exercities, parades, muziekuitvoeringen, enz. na te laten. Deze weok komt het Belgisch antwoord op het- Lhiitsche memorandum over den Volkenbond af. Het antwoord zal zeggen, dat Duitschland zich onmiddellijk tot den Volkenbond moet richten en zich aan het gemeenreohtolijk regime onderwerpen moet. België heeft er geen bezwaar tegen, dat Duitschland een permanenten zetel krijgt in den Raad ,noch dat het ecu rechtvaar dige vertegenwoordiging krijgt in de orga nisatie van den Bond. Den 27en komen te Parijs de ministers van financiën der geallieerden bijeen. Op de agenda dier bijeenkomst staan: le de ver deeling van de baten en de regeling van de rekeningen van het Roerbekken2o. de hernieuwing en herziening van de finan- oieele overeenkomst van Parijs van 11 Maart 1922de bedoeling hiervan is do inkrimping van de bezettingstroepen in het Rijnland; 3e. de vaststelling voor den tij<l van eèn jaar van het. deel, dat van het eerste mil liard goudmark zal worden goedgeschre ven op do vergoedings rekening en van heb deel, dat zal worden goedgeschreven op de kosten van inning en de z.g. compensatie- diensten, 4e. de verdeeling tusechen de Geallieerden van het deel van het milliard, het eerste jaar goedgeschreven op de eigen lijk gezegde vergoedingen. Hijmans heeft aan den Raad van den Vol kenbond voorgesteld om 27 Oct. bijeon to komen te Brussel om over het Engelsch- Turkpohe geschil te beraadslagen. Hijmans heeft zich voorts in verbinding gesteld met Branting en hem verzocht zich onmiddellijk met beide partijen te verstaan cn de noodige inlichtingen in to winnen, ten einde de taak van den Raad te vefgc- makkel ijken. DUITSCHLAND. Heden de beslissino? De verdere besprekingen hebben niets opgeleverd, wat wonder. De Duitsch-na* tionalen bleven er op staan, dat hun ten minste 4 portefeuilles zullen worden %toege- zen. De Duitsoh-nationale fractie was het reeds eens geworden over de persoonlijkhe den, die voor de ministerposten in aanmer king komen, doch zij heeft de namen nog niet aan den Rijkskanselier medegedeeld, daar deze eerst nog overleg wilde plegen met den Rijkspresident en de democraten. Marx heeft daarop de democratische Rijks dagleden Erkelenz en Keinath ontvangen. Erkelenz wees op de bekende beslissingen der democratische Rijksdagfractie en ver klaarde dat er geen wijziging heeft plaats gehad in het standpunt der democratische partij. De fractie weigert deel te nemen aan een coalitie van rechts en kan er ook niet in toestemmen, dat haar ministers deel blij» ven uitmaken van een rechtsche regeering. De minister van oorlog Gesslcr, die deelnam aan de besprekingen, evenals minister fitre- semann en Luther, bevestigde de verklarin gen van Erkelenz en herhaalde de verklarin gen der democratische Rijksdagfractie, dat hij geen deel zou blijven uitmaken van de regeering, indien de democratische Rijks dagfractie zich afscheidde van de regeerings- coalitie. Alles bleef dus bij het oude. Offieieel heet het nu, dat de onderhande lingen van deai rijkskanselier in elk geval heden ten einde zullen worden gebracht. Dit bericht laat aan duidelijkheid niets te wenschen Het zegt, naar het ons wil voor komen, dat dr. Marx er genoeg van heeft en tot ontbinding yan den Tijksdag. zal over gaan. 't Wordt hcusch tijd! Volgens de Duitsch-nationale ,,Tag" zou de Rijkspresident het in het geheel niet eens zijn met de wijze waarop de Rijkskan selier tijdens de jongste crisis is opgetre den. Het blad acht het zelfs niet onmogelijk dat de Rijkspresident de eventueele be noeming van vier Duitsch-nationale minis ters in het kabinet-Marx zou geweigerd heb ben te bekrachtigen voor het geval de de mocraten daarmee accoord zouden zijn ge gaan. FRANKRIJK. Bede van Herriot. Herriot heeft te Boulogne-sur Mer op fiet congres der radicale partjj, een rede ge houden, waarin hij er aan herinnert, dat hij te Londen trouw is gebleven aan de belofte, te zullen werken aan het- ötich- ten van den vrede, voor het doen ophouden van Frankrrjks isolement, voor het hergeven aan /het land van den steun van alle moreele krachten en voor de regeling der schadevergoedingskwestie. „We hebben," zoo zei hij, „het plan-Dawes verbeterd en in het middelpunt van bet werk van Londen de idee van arbitrage geplaatst; die alle partijen bij het protocol beheerscht en verlicht." Ingevolge de ratificatie van het verdrag van Lausanne door Frankrijk zijtti_ de Fransch-Turksche betrekkingen aanmerkelijk verbeterd. Te Genève bleek de Fransche zienswijze die den wereldvrede beoogde, maar daartoe tevens conform de regalen van het gezond verstand, de onbetwistbare "begrippen arbi trage, veiligheid en ontwapening in één eenheid samenvatte, sterk te zijn, want ze vereenigde op zich de overgroote meer derheid van de stemmen der delegaties, waardoor het mogel'Jk werd, dat Frankrijk het protocol het eerst teekende. Frankrijk wenscht niet de dupe te wor den van zijn goed vertrouwen, want van alle landen ter wereld is het wel het meest aan gevaren blootgesteld. Het is onmogelijk; dat het niet te allen tijde daartegen is gewaarborgd. Frankrijk verzwakken zou beteekenen de begeerighead of de wraak zucht van anderen aan te wakkeren. Maar Frankrijk is ook de eerste geweest om te zeggen, dat wederkeerige steun essentieel is voor een georganiseerd vredesregime. „Wij hebben onzen plicht geheel vervuld; thaDs is het woord aan de anderen." De betrekkingen met Duitschland zijn van gemakkelijker aard geworden, gelijk blijkt uit den afloop der eerste besprekingen over een handelsverdrag. De republikein- sche geest heeft zekere successen behaald, maar we binnen nog niet geheel en al gerust zijn. Het schijnt, dat Duitschland nog altijd aarzelt tusschen de twee wegen, die het kan kiezen. Het is maar al te zeker, dat de nationalisten nog voortgaan met de jeugd in den wapenhandel op te leiden, de vereenigingen van oud-stri)ders blijven in het Rijk nog steeds haar be- teekenis houden en sommige feesten lijken veei op proef-mobilisaties. Wij zouden er van overtuigd willen zijn, dat men niet méér haat zaait in de harten der Duitsche scholieren en studenten dan in die der GDZ& De toekomst blijft nog onzeker. Maar Frankrijk heeft déh roep naar vrede doen hooren, die het tot alle volken zonder uitzondering heeft gericht. Het is bereid, ae betrekkingen met Rusland te hervatten en heeft blijk gegeven van z$n wil naar recht en internationalen vrede. Het staat aan de andere volken, het daarin te volgen. Herriot wees er vervolgens op, dat de binnenlandsche vrede volkomen is. De re geering zal krachtig waken voor de eer biediging der republikeinsche wetten; zg bedreigt geenszins de godsdienstige over tuigingen, zjj handhaaft in ieder opzicht haar antwoord aan de kardinaals, verwarpt iedere religieuse inmenging in de binnen- en buitenlandsche aangelegenheden, con stateert, dat de gebeurtenissen doen zien, dat de binnen- en buitenlandsche vrede niets hebben gewonnen bij de hervatting van de betrekkingen van het Vaticaan en blijft erbij, dat alleen de absolute scheiding van de geestelijke en wereldlijke macht den godsdienstvrede verzekert Herriot legde er nog den nadruk op, dat het budget voor 1925 volstrekt in evenwicht is en kondigde aan, dat de re geering verbetering overweegt in het lot van de ambtenaren en oorlogsverminkten, en voorts in aanhoudende studie heeft den strijd tegen de duurte, van plan is belang rijke sociale maatregelen te ondernemen, alsmede de methodische reorganisatie van de nationale verdediging, teneinde te komen; tot verkorting van den diensttijd. ENGELAND. De candidaatstelling admiraal Scott f De officieele candidaatstelling leverde Zaterdag, naar verwacht werd, verrassin gen op. In de* eerste plaats kregen de conservatieven door enkele candidaatstel ling minder afgevaardigden terstond ge kozen dan aanvankelijk verwacht werd, n.l. 16 tegen 35 verleden jaar; tot die reeds gekozenen behooren Baldwin, en de voor malige conservatieve minister van Onder wijs Wood, de partijvoorzitter kol. Jackson. Labour kreeig 9 candidaten rechtstreeks g'kozen of 1 meer dan verwacht werd. e liberalen kregen 6 candidaten recht streeks gekozen, onder wie hun oud-mi nister Macpberson en ^Withley, de voor zitter van het Lagerhuis, die deze functie volgens Engelsche gewoonte in het nieuwe parlement zal behouden. De 32ste direct gekozen afgevaardigde is T. P. O'Connor, de bekendp journalist en het oudste lid van het Lagerhuis. Hjj vertegenwoordigt als Iersch nationalist een der districten van Liverpool. In het geheel werden 1413 candidaten gesteld, zoodat; na aftrek van de reeds gekozenen, voor de overige 583 Lager huiszetels op 29 dezer door de kiezers een keuze zal worden gedaan nit 1381 candidatea Van deze behooren 528 tot de conserva tieve partij, waarondetf IQ constitn- tioneelen, zooals de vroegere liberale mi nister Winston Churchill; 499 behooren tot de Labour-Farty en 328 tot de liberalen. De overige candidaten behooren tot diverse richtingen; er zijn 8 communisten bij. Het aantal driehoeksverkiezingen zal grooter zijn dan werd verwacht. Voorzoover berekend werden in 247 districten drie candidaten voor eeu zetel gesteld. Labour kwam te elfder ure in sommige districten met een candidaat voor den dag, voorname lijk om de herkiezing of ïïe verkiezing van liberalen te verijdelen. In 225 districten staat alleen een conservatief en in 54 districten alleen een liberaal tegenover een Labour-candidaat. In 51 districten betwisten een conservatief en een liberaal eikander den zetel. In drie districten werden 4 candidaten voor een zetel gesteld. In het geheel werden 41 vrouwen can didaat gesteld, n.l. 22 Labour (waaronder 3 éiftredenden), 12 conservatieve (2 aftre denden), 6 liberale (2 aftredenden) en 1 onafhankelijke. MacDonald is te Port Talbot, het centrum, van zijn kiesdistrict zoo geestdriftig in gehaald, dat zijn auto den druk van de menigte niet kon weerstaan en het opgaf. De speurders van Scotland Yard, die den premier vergezelden, hebben toen een auto bus aangehouden en daarmee den minister naar zijn hotel gebracht, waar hij van het balcon de menigte heeft toegesproken. •Het begint erg fel te worden. Zoo heeft Winston Churchill den eerste-minister be ticht van onoprechtheid en huichelarij!. Voorts was, volgens denzelfden spreker, de regeering een uitgeholde meloen met een kaarsje er in. Ramsay MacDonald beet van zich af met de vraag: „Waarom kunnen zij (de tegen standers van do arbeiderspartp) er geen behoorlijken intellectueelen strijd van ma ken, inplaats van als schurftige honden om een vuilnishoop rond te snuffelen naar wat gewauwel." Admiraal Sir Percy Scott is overladen. Sir Percy Scott was de voorstander van de theorie, dat de slagschepen hun waarde verloren hebben na de uitvinding der duik- booten. ZWEDEN. Het kabinet-B ranting gevormd. Branting heeft zijn derde geheel soc.-dem. kabinet gevormd en zal als minderheids- regeering met de vrijzinnigen rekening moe ten houden. ITALIË. Prijsstijging van graan. Het bestuur van den bond van bakkers heeft de aandacht der regeering gevestigd op hel feit, dat speculanten groote voorra den tarwe en meel hebben opgekocht en deze thans vasthouden, waardoor de prij zen opnieuw stijgen. Zij geven in overwe ging de voorraden, die zich in bet land be vinden, te doen vaststellen en deze even tueel le requireeren, om de stijging tegen te houden. TSJECHO-SLOWAKIJE. Wel uitlevering. De te Pressburg gearresteerde moorde naar van Erzberger, Birchofski, alias Til- lesen wordt na veroordeeling wegens eenige in Tsjecho-Slovakije gepleegde vergrijpen, aan Duitschland uitgeleverd, waar hij straf rechtelijk zal worden vervolgd. ZUID-SLAVIE. De Kabinetscrisis. Het aftreden der regeering Davidowitsj, dat, zooals algemeen wordt aangenomen, geschied is op wensch van den koning, ten einde de totstandkoming van een concern- tratieregeering, waarin allo partijen die naar een politiek van verzoening streven, zouden zijn opgenomen, wordt zeer verschil lend beoordeeld. Eenerzijds ziet men er slechts een formaliteit in, waarmee aan de eisahen der radicalen, die alvorens over deelneming aan de regeering te onderhan delen, het aftreden van het kabineteDavi- dowitéj wenschten, zou zijn voldaanan derzijds aoht men nu de verbroedering tus schen Borvicrs cn Kroatcn weer voor eeni- gen tijd van de baan. De vice-voorzittcr der Raditsjpartij acht het aftreden een groote fout, vooral ook omdat dit onder invloed van de radicale oppositie is ge schied, en de regeering over oen groote meerderheid in de Skoepsjtina beschikte. Hij sprak- de vrees uit, dat de toestand zich nu zoo zou ontwikkelen, dat men weer te rugkeerde tot de verhoudingen van vóór de verificatie van de mandaten der Kroatische boerenpartij, doen deze zich van alle deel neming aan het staatsbestuur afzijdig hield. TURKIJE. r Grieken geïnterneerd. Gelijk gemeld, hadden de Turken te Kon- stantinope! alle Grieken gewaarschuwd, dat zij binnen 10 dagen de skad hadden te ver laten. Deze hebben daaraan geen gevolg ge geven en nu zijn een 2000 Grieken van beider kunne en iederèn leeftijd opgepakt en naar conoentratie-kampen gebracht. VEREENIGDE STATEN. Een belofte. In de verkiezingscampagne voor het pre- sidenlschap ligt voor de Philippijnen mis schien winst. La Follecle zoowel als de democratische partij hebben den Philippij nen de onafhankelijkheid beloofd, zoo zij het halen aan de stembus. De binnenlandsche crisis in Duitschland. BERLIJN, 20 Oct. (N. T. A. Draadloos). In de binnenlandsche crisis is nog altijd geen opheldering gekomen. De Rijkskanse lier zal in ieder geval het hedenavond op een beslissing laten aankomen. BERLIJN, 20 Oct. (N.T. A. Draadloos). De eerstvolgende Rijksdagzitting is voor- loopig op aanstaanden Woensdagnamiddag vastgesteld. - I i Een verklaring van Mac Donald. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). In ©en in Wales gehouden redevoering heeft Mac Donald verklaard, dat door hem geen pressie werd uitgeoefend inzake de intrekking der vervofging van Campbell en dat in deze zaak niets onwettigs is geschied. Hij, MacDonald was persoonlijk tegen de inl trekking geweest, doch had de zaak aan den atorney-general overgelaten De kwestie van Irak. KONSTANTINOPEL, 20 Oct. (N. T. A. - Het Turksche antwoord op de jongste En gelsche nota. betreffende het status quo der Irak-grens, dat aan den Britschen gezant werd overhandigd, verklaart dat de Turk sche bevelhebber bevel gekregen heeft alle wrijving te vermijden en geeft uiting aan den wensch der Oltomaansche regeering. dat de Volkenbond onverwijld in de kwestie beslist. LONDEN, 20 Oct. (N. T. A. Draadloos). Hoewel de Britsche regeering tot dusver niets officieels daaromtrent vernam berich ten de bladen, uit Genève en Brussel dat de bijzondere zitting van den Volkenbond in zake de En-gelsch-Turkschc Irak-kwestie op 27 October te Brussel gehouden zal wor den en waarschijnlijk niet larnrr dan twee dagen zal duren. Vervaardigers van valsche bankbiljetten gearresteerd. LONDEN, 20 Oct. (N. T. A, Draadloos). Uit Triest wordt gemeld, dat daar vijftig personen zijn gearresteerd in verband met liet vervaardigen van valsche Britsche schat- kistuotes van een pond sterling. Meerdere arrestaties worden verwacht te Parijs en te Antwerpen. Dnizend Grieken gearresteerd. LONDEN, 20 Oct. (N. T. A. Draadloos)', Volgens berichten uit Konslanlinopel wer den 1000 Grieken in hechtenis genomen, teneinde, krachtens het verdrag aangaande de uitwisseling der bevolking, uit het land le worden gezet. De voorzitter der Grieksclv delegatie m de commissie, die met de uit wisseling is belast diende een krachtig pro test in en dreigde Konstantinopel te verlaten als die in-hechfcenis-ncmingen niet op houden De Turksche nationale Vciga-sriiig bijeen. ANGORA, 20 Oct. (N.T. A. Draadl.) -- De Turksche nationale vergadering is bij eengekomen en heeft 'de uiteenzetting "van Kemal Pascha over de Mosoel kwestie aan hoord. Uit China. SJANGHAI, 20 Oct. (Reuter). De versiagen Chekiang-troepen hebben er "in toegestemd hun wapens af te geven, mits zrj 20 dollars per man ontvangen en vrije reis huistoe kragen. Buitenlandsche auto riteiten zijn van meening, dat hiermede alle gevaar voor de stad Shanghai voorbij Is. Onlusten in RnJ— LONDEN, 20 Oct. (N. T. A. draadloos) Uit Riga worden ernstige gevechten tusschen Sovjettroepen en boeren in Vitebsk, Smo lensk, Mohilow en andere provinciën ge meld, waar de overheid weder met het re- quireeren van graan en andere producten begonnen is. In één dorp werden de leder, dor met de requisilie helakte commissie en hun escorte van 9 soldaten gedood, en toen. daarop een strafexpeditie van Tcheka-troe- pen volgde, schoten de boeren 60 man van laatstgenoemden dood, terwijl hün 7 ma chinegeweren in handen vielen. Branden. PARIJS, 20 OcL (Belg. Tel. Ag.). Volgens berichten uit Athene aan het blad „Paris Midi" zou het aantal slachtof.'ers der paniek in het bioscoop-theater niet 50 doch 500 zijn. LONDEN, 20 Oct. (N T. A*> draadloos)'. Uit Athene wordt gemeld, dat bij een brand in een bioscoop een paniek ontstond, waar-i door 60 menschen, w o. vele kinderen, ge dood of gewond werden. EVIAN-LES-BAINS, 20 Oct. (Belg. Tel. Ag.)' Te Novel op de Fransch-Zwitsersche grens brak brand uit in een graanschuur. Het vuur sloeg over naar belendende huizen en wel dra stond het gansche dorp in lichter laaie. Slechts vier der 44 huizen van het dorp 'bleven gespaard. De bevolking is naar Saint Gingelphe gevlucht. De president van Mexico. PARIJS, 20 Oct. (N.T. A. Draadl.) He president van Mexico, generaal Calleo heelt zioh te Cherbourg aan boord van hel Fracsche stoomschip „France" voor Mexico ingescheept STADSNIEUWS. Herdenking van den slag bij Elandslaagte Het zal morgen, 21 October, een kwart eeuw- geleden zijn, dat te Elandslaagte (Natal) de Republikeinsche krijgsmacht dei Z.-A. Republiek onder aanvurlug van ge neraal Jan Koek het onderspit moest del ven tegen de overmachtige Britsche troe penmacht, die onder aanvoering van gene raal French van uit Ladysmith afgezonden was om de verbroken spoorwegverbinding tusschen die stad en Donder te herstellen. In dien slag onderscheidden zich de Hollan ders, die aan de zijde der Zuid-Afrikanen medestreden. Yerscheidenen hunner sneu velden, waaronder ook dr. Herman Coster wiens beeltenis een' eereplaate heeft gekre gen in een der muron van de Leidsche Universiteit. Naar aanleiding van dit feit zal bij gun stig weer morgen voormiddag te kwart over elven een herinneringsplechtigheid plaat* hebben op het voorplein van het Academie-» gebouw. Vertegenwoordigers van een twaalf tal vereenigingen, waaronder de Ned.-Zuid- Afrikaansche Verecniging, het Alg. Ned. Verbond, bef Onderwijsfonds voor Zum-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2