AGENDA. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. Zondag. „Dc Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- fomst. Haltelf. Avondsamenkomst Half zeven. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Samenkom sten te 10 en le 7 uur. Morschweg 59: Samenkomst. Halfacht. Nieuwe-Rijn 28: Dansavond. 8 uur. Sohouwburg: Rotterdamsch TooneelgeBel- ichap. „Twee Weezen". 8 uur. Stadszaal: Specialiteitenvoorstelling. 8 uur. Volksgebouw; Dansavond. 8 uur. Maandag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Samen komst. 8 uur. „Jeruël" (Groenesleeg 16): Jaarvergade ring. Halfacht. Nulszaal: Ledenvergadering dep. Leiden Mij. tol Nut van T Algemeen. Halfvijf. Schouwburg: Het Schouwtooneel. „Tem pora Mutantur". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en net Zondag 19 October waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maavsmanssteeg 17, tel. 435. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen 'door de doctoren Braining, tel. 605; Niemer, lel. 506; Schreuder, tel. 301, en Van Voorthuysen, tel. 7. Deze dienst wordt dam te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helminapark, tel .390. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. prolongeert, terwijl ook de 3-October-film nog een week lang zal worden gedraaid. Daarnevens wordt gegeven „Charlotte Cor- day", waarin het historisch verhaal uit de Fransche revolutie dient sis voorbeeld voor een andere geschiedenis van ongeveer ge lijken inhoud. Als afschrikwekkend voor beeld, want de oude historie houdt af van de herhaling. De film laat zich zeer goed zien. De schaalcollecte voor de inwendige herstelling der Marekerk Woensdagavond in die kerk gehouden bij de herdenking van haar 275-jarig bestaan, heeft opgebracht f 121.93. De Chr.-Hist. Kiesvcreeniging alhier belegt tegen half November een openbare vergadering met debat, waarin de heer J. M. Krijger Jr., uit Den Haag, op haar verzoek zal spreken over de practijken van de Herv. (Ger.) Staatspartij. Op uilnoodiging van de afd. Leiden der Intern. Anti-Mililaristen-Vereeniging zal ds. N. J. C. Schermerhorn, van Nieuwe Nie- dorp, op Woensdag 5 November in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis het drama „De Godzoeker" van Rakasof, voordragen, In het stuk, aldus de uitvoerige verklaring bij het toegangsbewijs, zien wij uitgebeeld het leven van den grooten Rus Leo Tolstoi. Hij wordt ons geteekend in verschillende tijdperken van zijn leven. Optredend in het stuk als Nikolaas Nikolajewitch, zien wij bem eerst als den ontwakenden mensch, die, onbevredigd door het leven, naar iels hoo- gers zoekt; wij volgen hem in zijn groei, om hem ten laatste te zien sterven in de aan schouwing van het licht dat hij zocht. Voor bijzonderheden zie men de advertcn- tiën. Door besluurderen van dc Stedelijke Werkinrichting werd aanbesteed: de leve ring der benoodigde levensmiddelen gedu rende de eerstvolgende zes maanden, ni. van 1 November tot 30 April. De levering werd gegund als volgt: aart appelen: W. den Heeten f 7.42 per 100 K.G.; gesmolten rundvet: M. Franke f0.72 per K.G.; gort: B. Ouwerkerk f0 28 per K.G.; capucijners. dezelfde f 0.38 per K.G.bruine- boonen: dezelfde 10.38 per K.G.; rijsl: de zelfde f 0.23 per K.G.; groene erwten, dezelf de f 0.28 per K.G.; stroop: Van Pelt en Na gel f 0.29 per K.G.; chichorei: dezelfde f 0.50 per pak; peper, dezelfde f 1.25 per K.G.; koffie: Verkouw en Slokhuyzen f 1.60 per K.G.; kropbroód: Z. van der Mcy f0.17*/j per K.G.; zoetemelk: II. J. Rijsbermen f0.171/» per Liter; karnemelk: dezelfde 10.09'/j per L Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alliieT zijn ingeschreven 611 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Duilsche godsdienstoefening, Weeshuis Hooglandsche Kerkgracht, ingang tusschen de nummers 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, Pastor Lachmund, uit Warsleben. Eglise wallone: Dimanche malin, a 10'/» heures, Mr. S. Cler. Evang.-Lutherscbe Tïem.: Zondagmorgen, le halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Rel.-Socalislische Ver., Nulszaal: Zondag avond, te 7 uur, dr. G. H. van Senden, van Den Haag. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrijzinnig-Herv., Volkshuis: Zon dagmorgen, te halfelf, ds. A. van der Wissel. Vrije Katholieke Kerk, Bonifadius-kapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. De loonregeling der Regeering. „De Tijd" verneemt, dat zoowel de R.-K. ais van A.-R. zijde op de Regeering aan drang is uitgeoefend om de loonpolitiek te wijzigen. Woensdagmorgen hebben vertegen woordigers der R.-K. en A.-R. Kamerfrac ties daartoe een onderhoud gehad met den betrokken minister. Naar aanleiding van die bezoeken zou Donderdagavond een speciale Ministerraad plaats gehad hebben. Wat dezen laatste betreft, deelde het Ned. Correspondentiebureau mede, dat er eenige malen reeds op werd gewezen, dat in het houden, kort na elkander, van ver gaderingen van den Raad van Ministers niets ongewoons behoeft te worden gezien. De Ministerraad toch komt eenmaal per week vast bijeen, doch indien de werkzaam heden in die bijeenkomst niet kunnen wor den beëindigd, wordt in dezelfde week een tweede gehouden, om daarin de agenda verder te doen afwerken. Safarisactij Rijkspersoneel. Donderdag hebben de leden van de bij de Centrale van vereenigingen van personeel in 'a Rijks dienst aangesloten bonden, ver tegenwoordigd te Am-;t;rdam, onder leiding van den voorzitter, den heer P. A. Ravelli, vergaderd. De voorzitter der Centrale, de heer P. Perdok Hzn., heeld een inleiding over de positie van het Rijkspersoneel, waarop er levendige discussie volgde, waarbij critiek werd geoefend op het weinig agitatorisch karakter van de door do Centrale gevoerde actie en op de losmaking van C. N. O. P. en A. C. O. P. De inleider zeide, dat, volgens de mee ning van het bestuur der Centrale, agitatie moet achterwege blijven zoolang met be perkingen en overleg nog iets te bereiken valt. Bij acclamatie werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de vergadering er haar leedwezen over uitspreekt, dat de Regoering bij stijgende duurte der levensm'ddelen, per 1 October j.l. nog 5 pet loonsverlaging heeft doorgevoerd. Van de uitlating van den Minister van Financiën tegenover de samenwerkende cen trales, dat de salarisverlaging als een tijde lijke n maatregel moet worden beschouwd, werd goede nota genomen en aan het be stuur der Centrale werd de opdracht ver strekt er bjj de Regeering en Volksver tegenwoordiging krachtig op aan te drin- geD, de in de „normen" vervatte verlagingen per 1 Januari a.s. niet ten volle door te voeren, bijv. door wijziging van de maximale verlaging, neergelegd in de artikelen 24 en 27 van het ontwerp-Bezoldigingsbesluit. Do provinciale afdeeling Noord-Brabant van de Vereeniging van personeel in dienst bjj den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht", heeft in een dezer dagen gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin er bij de Regeering op wordt aangedrongen, maatregelen te treffen, opdat de korting op de salarissen zal wordon opgeheven. Post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. In opdracht van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie is op de Post en Telegraafkantoren een dienstorder uit gevaardigd, waarin de aandacht van het personeel wordt gevestigd op het feit, dat zij, die, voor hoe kort ook, het werk zouden neerleggen, onmiddellijk ontslagen zullen worden. De dienstorder is bedoeld als een waar schuwing tegen onbezonnen daden. In opdracht van een vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, is het volgende telegram verzonden aan den directeur-generaal der Postergen en Tele grafie en aan de directeuren van het post kantoor en telegraafkantoor alhier: Het personeel van Rotterdam, georgani seerd in den Centr. Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, is, zonder dat daarop door de autoriteiten is gewezen, zich zjjn plicht bewust De Regeering tergt de ambtenaren, in het bijzonder van Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, niet onvol doende inkomsten voor hun onderhoud en slechte diensten. Wij eischen een zeer spoedige en af doende voorziening in den hoog gestegen nood en voor de betaling van onze hooge belastingen en kosten van winterbehoeften. Als men zorgt, dat het personeel zich mees ter kan blijven, zal het zijn plichten niet behoeven te vergeten, en zal de diénst behoorlijk worden verricht De postchègue- en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ten einde heropening van den postchèque- en giro dienst voor alle rekeninghouders te be spoedigen, na 22 October bij de commissie voor de uitbetaling van gelden op post rekeningen aanvragen om voorwaardelijke uitbetaling van tegoed der postrekeningen boven 89.999 niet meer in behandeling wor den genomen. Op genoemde rekeningen zullen na 25 Oc ob;r door vorezge oemde comm ssie ge fiatteerde bedragen niet meer worden uit betaald. De betrekkelijke rekeninghouders wor den uitgenoodigd niet dan in zeer dringende gevallen nog aanvragen bg de commissie in te dienen. De vliegtocht NederlandIndië. Naar het Haagsche Aneta-kantoor meldt, is het bericht dat het comité Vliegtocht Nederland—Indië Donderdag te Amsterdam heeft vergaderd, onjuist Wel hebben enkele leden van het comité Amsterdam een be spreking gehad inzake de uitzending van de noodige onderdeelen ter vervanging van hetgeen aan de F VII beschadigd is, maar besluiten zijn er niet genomen. Dé mede- deeling, dat de motor Donderdag of giste ren zou worden verzonden, is geheel on juist. De verzending van den motor kan, aldus Aneta, eerst in het begin van de volgende week geschieden tegelijk met andere onderdeelen. Bij Kon. éesluit van 13 October is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau R. de Kadb lid van de hoofddirectie van Van den Bergh's Fabrieken, te Rot terdam; is verleend de eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan A. van Heeeen, Rijksveldwachter brigadier-majoor te Ede. „De Tijd" maakte melding van een gerucht, dat de Regeering de opheffing der Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gra- venhage zou overwegen. Het voor het Rijk benoodigde drukwerk zou door particuliere drukkerijen worden geleverd. Bij informatie te 's-Gravenhage is ge bleken, dat van opheffing geen sprake is. Juist zou, in verband met de gunstige re sultaten van het bedrijf, nog overwogen wor den al hét Rijksdrukwerk ter Landsdrukkerij te geven. De Minister van Waterstaat heeft den drie samonwerkenden bonden van spoorweg personeel meegedeeld, dat hg Maandag a.s. een deputatie uit de .bonden zal ontvangen, zoodat het pensioenpetitionnement op dien dag zal worden aangeboden. Mr. Vissering, de president van de Nederlandsche Bank, heeft, naar het „Hbi." verneemt, een uitnoodigïng van de Zuid- Afrikaansche regeering ontvangen, om te zamen met prof. Kemmerer, van Princeton University, naar Zuid-Amerika te komen, tot het instellen van een onderzoek naar de vraag, of het voor dé Zuid-Afrikaanschc Unie aanbeveling verdient, onafhankelijk van Engeland over te gaan tot het invoeren van den gouden standaard. De heer Vissering heeft deze uitnoodiging aanvaard en is van plan, in de eerste helft van November naar Zuid-Afrika te ver trekken. Het ligt in de bedoeling, dat het door hem en prof. Kemmerer uit te brengen advies aan de Zuid-Afrikaansche regeering voltooid zal zjjn véér het bijeenkomen van het parlement, omstreeks half Januari. Daarna zal mr. Vissering naar Ned.-Indië vertrekkeD, waar hg begin Maart denkt aan te komen. Hij denkt daar ongeveer een maand te blijven, ten einde besprekingen te voeren met de directie der Javasche Bank en de Regeering over de middelen tot herstel van den Indiscben wisselkoers en van den gouden standaard. De d:sconto- verhooging, waarto9 de Javasche Bank thans heeft besloten, beweegt zich, aldus merkt het blad op, pricipieel reeds in deze rich ting en zal derhalve, naar te voorzien valt, deze besprekingen vergemakkelijken. Waarschijnlijk zal mr. Vissering recht streeks via Nederiandsch-Indië naar ons land terngkeeren. Naar „De Tel." verneemt, hebben de commandanten der regimenten infanterie een verslag uitgebracht aan den inspecteur van het wapen omtrent de geoefendheid van de lichting 1924 en het personeel, dat onder de wapenen is geweest voor herhalingsoefe ningen. Algemeen is gebleken, dat de geoefend heid van de dienstplichtigen der eerste ploeg der lichting 1924 beter was dan die der ploeg 1 B (de z.g. bewijshouders). Vooral ook het krijgstuchtelijk element liet bjj de laatsten veel te wenschen over. Bij de voor herhalingsoefeningen onder do wapenen zijnde manschappen liet de geoefendheid over hot algemeen te wen schen over. Een der reg'menls-commaniant.n meld Je, „dat het kader uit den aard der zaak absoluut niet op de hoogte was van zjjn verplichtingen en de omstandigheid, dat zij te voren geen Iheorefischen cursus hadden gevolgd, wreekte zich, terwijl dit tekort aan kennis door de drukke oefeningsdagen niet ingehaald is geworden". De verdeeling van de dienstplichtigen, opgeleid tot specialist (seiner, telefonist, mitraillist) over de compagnieën, heeft niet voldaan. De compagnies-commandanten wa ren niet in de gelegenheid hun volle aan dacht te wjjden aan de niet-specialisten (hun eigenlijke compagnie, terwjjl een tekort aan goede instructeurs zich in erge mate deed gevoelen). Een Wolff-telegram uit Boedapest, (Ld. 17 October meldt, dat barones Van Vredenburcb, de echtgenoote van den pre sident van het Centraalcomité te 's-Graven hage voor de verzorging van Hongaarsche kinderen, dien ochtend in de hoofdstad is overleden. Het „Holl. Nieuwsbureau" voegt er aan toe, dat barones Van Vredenburch de ziel was van het plan tot uitzending van Hon gaarsche kinderen naar Nederland en ach ook thans weder voor weldadigheidsaan- gclegenheden te Boedapest bevond. Mevr. Van .Vredenburch overleed ten gevolge van een maagaandoening. Op 11 April bedroeg het ledental van de textel-arbeidersbonden „St-Lamber- tns', „Unitas" en „De Eendracht", resp. 10.012, 3600 en 6524; op I Juli resp. 9977, 3473 en 7933. Z. H. de Paus heelt aan mgr. Orsenigo, Pauselijk internuntius bij het Nederland sche Hof, zijn groote voldoening uitgedrukt over het welslagen vam het Intern. Eucha ristisch Congres to Amsterdam en over het levendig geloof der Nederlamdsche Katho lieken, Bljjketg de „Staatscourant" bedraagt de opbrengst der Postergen, Telegrafie en Telefonie over September van dit jaar resp. f3.585.110 f579.419 f 1.086.951. To taal f5.251.480. Over dezelfde maand van 13.151.279 -H 1447.328 -f; 1867.957. To taal f4.496.564. De opbrengst over Sep tember bedroeg dte f754.916 meer dan het vorige jaar waren deze bedragen resp. in de overeenkomstige maand van 1923. Bjj een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten luiden de cijfers over September van dit jaar resp. f3.899,911; f602.067. en f 1.618.454. «.r- v v - Ls-U Gistermiddag tegen halfvijf herhaalden zich de pogingen van de stakers van „Do Bijenkorf'- in Den Haag om do werkwilligen te molesteeren. Den gcheelen dag hadden groepjes menschen gestaan bij het terrein. Tegen halfvijf, den tijd, dat de werklieden naar huis gaan, groeiden de groepjes aan. Een detachement bereden po litie was op dc Yoldersgracht geposteerd, terwijl ook e-enige agenten van de motor- brigade aanwezig waren om de .werkwilli gen te begeleiden. Toen een groote auto- bus, waarin ongeveer 20 werklieden plaats genomen hadden, geëscorteerd door de po litie, het Spui opreed, ging er een luid hoongelach op uit de menigte. Nauwelijks kwam de auto het Spui op 'of een ware hagelbui van keien werd uit de menigte naar den auto gegooid. Toen achtte de politie het oogenblik gekomen om in te grijpen. Met de blanke sabel sloegen de agenten op de menigte in en menige flinke klap werd er uitgedeeld. De ruiters verspreid den het volk en de auto had gelegenheid door te rijden. Op het Rijswijksche plein kwam de auto weer in het gedrang, zoodat de politie opnieuw moest ingrijpen en de menigte verspreiden. Nadat eenige werk lieden aan het Hollandsche Spoor waren afgezet, werden de overigen naar huis ge bracht. Op de brug tegenover de Wetering kade keerde de bereden politie zich eens klaps om en belette de menigte het verder doorgaan. De auto kon toen, voorafgegaan door een agent van de motorbrigade, onge hinderd doorrijden. Gisteravond tegen halfne- gen reed op de Groot-Hertoginnclaan in Den Haag nabij de Waldeck-Pyrmontkade een wagen van lijn 'A.. Yan den anderen kant kwam mej. De H. op de fiets aanrijden, terwijl een auto de tram achterop reed. De chauffeur van dezen auto, Y., die volgens do politie bekend staat als een woest rijder, de tram links passceren, doch gaf daarbij, naar is komen vast te staan, geen signalen. Hot gevolg was, dat de wielrijdster en de auto tegen elkaar botsten. Mej. De H. werd zeer ernstig gewondzij is door den Hulp dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar men het ergste vreesde. De chauffeur is door de politie gearresteerd. De firma Pander, in Den Haag gaat vliegmachines bouwen en houdt half November proeftochten daarmee in de Waal haven. Donderdag zijn de schiet.oe- feniizgen aan het strand te Schevcmngen met het nieuwe infanteriegeschut begon nen, bijgewoond door den Minister van Oor log, den heer Yan Dijk, en luitenant-kolo nel Rye, chef van den technischen dienst van het Deensche leger, welke laatste ook bij de oefeningen ran gisteren tegenwoor dig waren. De V a a t e-K e u r n g s - C o m m i s s i e der Kon. Nedefl. Mij. v. Tuinbouw- en Plant kunde heeft in haar vergadering, gehouden in „Artis", te Amsterdam, o.a. de volgende onderscheidingen toegekend: getuigschrift eerste klasse aan roos „Wilhelm Kordes, ingezonden door Gebrs. Barendsen, te Aala- vmeer; van verdienste aan trovschrysanthemum Correct", (soort van Normand;ingezon den door P. Maarse Kzn., te Aalsmeer; aan aster Frikarti „Wunder van Stafa", inge zonden door Felix Dijkhuis, to Boskoop. Bij dc gisteren te Zandvoort gehouden veiling werd het „Grand Hotel" gekocht door den heer Hoogeveen, van Haarlem, voor f 135.600. Het restaurant „Zomerlust", dat in dezelfde veiling ver kocht werd, bracht f32.200 op. Eigenaar werd do heer Schopraan. Het politiedrama te Baars. De agent van politie Huisman, ie Baarn, die, zooals is gemeld, 1.1. Dinsdag door het Hof te. Amsterdam werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde in de zaak van den vergieten zwerver, is thans weer in zijn functie herstelddoch, ingevolge eigen ver zoek, niet meer in den roulleerenden straat dienst opgenomen. Hij zal voortaan uitslui tend nachtdienst en buitendienst verrich ten terwijl hij van de functie van wacht commandant is ontheven. Het schijnt, dat de burgemeester van Baarn de zaak nog niet laat rusten. Althans dezer dagen zijn wee* eenige agenten door den burgemees ter gehoord over het elkaar overgeven van den dienst op den dag van insluiting van den zwerver Rigter. Men verwacht, dat de agenten, die min of meer bij de zaak betrok ken zijn geweest, alsnog disciplinair zullen worden gestraft. TeNieuwland, bij Gorkum, zijn vier personen gearresteerd. Twee van heil, de gebroeders Van B. aldaar, hebben valsch bankpapier uitgegevende beide anderen zijn Rotterdammers, die het valschc bank papier aldaar verraardligden. Het parket uit Dordrecht is gisteren ter plaatse geweest. Er werd vermoed dat do gebroeders Yan "B., varkenshandelaren aldaar, er een ge heime distilleerderij op na hielden. Op grond" van dat vermoeden deden belastingcommie- zen uit Leerdam en Meerkerk een inval in dat ^pand, doch zij vonden geen distilleer derij, maar een ütelier, waarin bankbiljet ten van verschillende „waarde", zelfs van f 1000, vervaardigd werden. De politie werd hiervan onmiddellijk in kennis gesteld, die op haar beurt een inval deedtoen zij do werkplaats binnenkwam, wierp men "een bundel bankbiljetten in een fel brandende kachel. Er vertoefden sinds langen tijd bij de gebr. Yan B. twee Rotterdammers, die vos* gaven de varkenshandelaren met de admi nistratie behulpzaam te zijn. Deze personen worden verdacht, het valscho bankpapief vervaardigd te hebben. Zij werden onmid dellijk gearresbeerd en naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebrachtde ge broeders van B. volgden later. De gebr. Yan B. hadden e$n uitgebreider export-varkenshandel en besteedden voofc de varkens hooge prijzen, waaruit men op* maakt, dat zij met het valsche geld betaal* dén. Geen enkele handelaar in die streek kon zulke hooge prijzen voor de varkefis betalen. Om de bezetting der reiziger a- treinen der Nederlandsche Spoorwegen ge durende den winterdienst te kunnen nagaan,- moet op 20, 21, 22, 23, 24 en 25 October a.s. door het treinpersoneel het aantal rei zigers per klasse worden geteld van eiken trein brj vertrek van de stations der Ned. Spoorwegen. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 October, in Nederland uitgesproken 78 faillissemen ten, tegen 100 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 October#1924 3650 faillissementen, tegen over 3237 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een bezwaa.. Moeder: „Waarom, in vredesnaam, heb je jhr. X. een blauwtje gegeven? Zijn verleden is on* berispelijk, zijn toekomst is schitterend." Dochter: ,»Ja^ maar zijn tegenwoordig heid is onverdraaglijk 1" DE ALGEMEr\'E TOESTAND. Het protocol van Geneve de Zeppelin-loodsen. De Zuid-Amerikaaneohe staten Brazilië en Chili hebben het protocol van Genève on- derteckend, waarmee bet aantal onderte^ kenaars tot 12 is gestegen. Men verwacht voorstellen van Amerika&n- sche zijde om verandering te brengen in hot besluit tot elooping van de Zeppelinfabrie- ken. Men meent dat na de resultaten van den tocht naar Amerika de publieke opinife in de Ver. Staten zal pogen invloed uit to oefenen op de Fransohe regeering zoodat deze toestemt in het voortbestaan der fa brieken. BELGIE. 't Ia een Vlaming. De Vlaamsche oud-slrijder en reserve-» officier Remi Deman, die bij het relletje aan de Beurs te Brussef den secretaris der Bel-» gische fascistische organisatie Macquet neef- schoot, verscheen gisteren voor de Kamer van in-beschuldiging-slelling te Brussel, Hoewel twee der drie raadsheeren van de2e Kamer dezelfden zijn dié den Waalschen student Colbacq, den dader van den moord-, aanslag op den Vlaamschen student Berlen Vallaeys te Leuven, na enkele dagen op. vrije voelen lieten stellen, besloot de Kamer tot verlenging met een maand oer Dreven-» tieve hechtenis van Deman. DUITSCHLAND. De crisis een mallemolen. Dreigende stakingen. Weer een omzwaai. De rijkskanselier, dit den leiders der partijen had medegedeeld dat alle verdere onderhandelingen over de uit* breiding van de regeeringscoalitie eigenlijk overbodig waren, daar zij geen resultaat' op-» leverden, heeft reeds gisteravond deze on derhandelingen hervat. Het centrum, dat zich reeds een paar maal zoowel voor als tegen een burgerlijk blok, d. i. een samenwerking van alle burgerlijke partijen van democraten tot en met Duilsch- nalionalen bad uitgesproken, om ten slotte den kanselier den raad te geven er het bijltje maar bij neer te leggen, had namelijk on verwachts verklaard zich niet te zullen ver* zetten tegen het opnemen van een paar vak ministers in de regeering. Natuurlijk betee- kent dit, dat deze vak-ministers in dit geval door de Duitsch-nationalen zouden moi,en worden aangewezen. Op deze wijze zou dan het burgerlijk blok natuurlijk toch tot staled zijn gekomen, maar alleen officieel een an deren naam dragen, zegt de „N. R. Ct." Drie portefeuilles zijn op het oogenblik ter beschikking: die van buitenlandsche zaken (aangezien dr. Jarres ontslag neemt), die van verkeerswezen (aangezien Oeser tot direc* teur-generaal van de nieuwe /Duilsche spoorwegmaatschappij is benoemd) en die. van justitie, die sinds het heengaan van dr. Emminger van de Beiersche volkspartij, aan den Rijkskanselier zelf is toevertrouwd. Men moet dus nu voor deze portefeuilles liefheb ber^, vinden, die zoowel bij de tegenwoor* dige coabtieparlijen als bij de Duitsch-natio nalen goed aangeschreven staan. Marx heeft eerst een lang onderhoud ge had met de leiders van de Volkspartij. Dit onderhoud leverde geen resultaat op en zal wel worden voortgezet. Dan zal ook de rijks kanselier de overige betrokken partijen raad plegen ten einde te welen te komen of een kabinet, waarin drie vakministers zouden zetelen, op voldoenden parlementairen steun zou kunnen rekenen, wat op het oogenblik nog niet zeker is. Het is best mogelijk, dat de democraten heel weinig voor deze oplos sing zullen voelen, daar zij ervan overtuigd zijn dat dit zoogenaamde zakenkabinet geen zakenkabinet zou zijn. -In dit geval zouden zij hun vertegenwoordigers in de regeering verzoeken ontslag te nemen. Men is er eigenlijk in de meeste kringen zeer over verbaasd dat de rijkskanselier het nu toch nog eens wil probeeren. Beweerd wordt dat hij dit doet omdat geen der par tijen iels voor een ontbinding van den Rijks dag voelt .Bovendien schijnen enkele par tijen te vreezen, dat het nieuwe parlement al evenmin als het tegenwoordige in staat zou zijn vruchtbaren arbeid te verrichten. Ten slotte schijnt men bij geen der partijen een geschikt verkiezingsparool te hebben kunnen vinden en men weet dat zoo ietl een groote rol in den verkiezingsstrijd speelt. Terwijl men algemeen verwachtte, dat de parlementaire crisis geëindigd zou zijn, op het oogenblik de verwarring wee* tocgej nomen, Geen partij heeft zich onomwonden

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2