No. 19819. ZATERDAG 18 OCTOBER Anno 1924 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIENI 30 ct3. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag9 en Zaterdags 50 Cts., bij een maiimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cl3. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèqu»- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi .Voor Leiden per 8 maanden r/2J5, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek* Franco per post 'ƒ.2.36 rH portokosten. /♦Timsm» Z 0.18. nK-„o.ia Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Het 60-jarig bestaan van de H. B. S. met 5-jarigen cursus. De wedstrijden en spelen, gisteren door de leerlingen gehouden, hadden een prettig en aangenaam verloop en duurden zoolang het daglicht het gedoogde. De jongelui had den dol veel pret en de leeraren, met-name die voor de gymnastiek, hadden het druk. Vooral ook van den directeur, die over alles zijn oog laat gaan en de leiding heeft, wordt dezer dagen veel gevergd. Maar directeur en leeraren hebben het e? graag voor over. 's Avonds kwamen de leerlingen weder in „De Graanbeurs" bijeen. Ook nu weer waren directeur en leeraren allen op het appel. Verder waren aanwezig de oud-lee- raar. de heer Werkman, benevens de Com missie van Toezicht op het M. O. en enkele leden van de Feestcommissie uit de oud leerlingen waaronder de voorzitter ir. G. L. Driessen. Namens de oud-leerlingen werd allereerst aan alle leerlingen een keurig uitgevoerde gixlenkpenning aangeboden, waarop aan de ééne zijde een uil en aan de andere zijde Gem. H. B. S., Leiden 1864—1924. Daarna werden nog eenige spelen uitge voerd, n.i. door de meisjes kegelrapen en door de jongens touwtrekken, -die met aan dacht door de aanwezigen werden gevolgd en nu en dan ook van aardige momenten doden genieten. Voor het tooneel stonden lange tafels, ge heel bedekt met aardige kunstvoorwerpen, bestemd om als prijzen uitgereikt te worden. Dank zij een milde geldelijke bijdrage van oud-leerlingen, konden directeur en leeraren een groot aantal prijzen beschikbaar stellen, zoodat niemand geheel ongetroost huis waarts behoefde te gaan. Er heersehle tij dens de prijsuildeeling een vroolijke slem- Aiing, die echter nooit tot luidrechtigheid oversloeg. En was het soms een beetje erg druk, dan speelde de muziek er maar eens iustig op los en overstemde weer de jolige vroolijkheid. Ai te lang kon de fuif niet duren, want heden moesten immers de feestelijkheden weer worden voortgezet. Vandaag was het vooral de dag voor de oud-leerlingen, die van heinde en ver tegen twee uur in den «amiddag samenstroomden n^ar het mooie schoolgebouw aan de Burg- gravenlaan. Daar kwamen met de feest commissie, directeur; leeraren en oud-leera- ren circa 250 oud-leerlingen bijeen. Ook de leerlingen der 5de klasse waren er bij te genwoordig. Voorts als genoodigden het Col lege 'van B. en W., de inspecteur van het M. O., de heer G. H. Coops, de Commissie van Toezicht op het M. O en andere dames en heeren genoodigden. O.a. waren nog aanwezig dr. N. J. BeveT- sen, rector van het Gymnasium, de direc teur en bestuursleden dor Chr. H. B. S. en bjj de oud-leerlingen o.a. prof. Treub, prof. mr. M. B. Taverne, lid van den Hooge-Raad, de profs. Sluylerman, Kluyver en Nijhoff, dr. Coeberg, inspecteur der Volksgezond heid en de generaals- Ophorst en Slulen. De burgemeester kwam iels laler. Nadat het reunistenlied had geklonken veerde allereerst het woord de voorzitter der Feest-commissie de heer ir. G. L. Driessen; directeur der gemeentewerken. Rede van den heer G. L. Driessen. De heer G. L. Driessen, voorzitter van do feestcommissie, heette de genoodigden voor onze feestvergadering, harielijk wel kom, vooral het Gemeentebestuur, den In specteur van het Middelbaar Onderwijs, den heer G. H. Coops, de Comnrssie van Toe zicht, en de Oud-Directeuren en Üud-Cee- raren der school. Spr. heette- in het bij zonder welkom zijn voormallen, studiegenoot Ir. W. Maassink, oud-directeur dor H.B.S. en den heer P. Werkman, die gedurende m*n(*6r ^an 45 jaren aan de Leidsche H. B.-School was verbonden. Ook de oud amanuensis Ingeneeger werd hartelijk toe gesproken, alsmede- de leerlingen der 5ae klasse. Vervolgens het woord richtend tot do meer dan 250 aanwezige oud-leer lingen, uitte spr. den wensch, dat zij heden vele hunner vroegere schoolkameraden zou den terugzien en de oude vriendschapsban den weer nauwer zouden worden aangehaald. Het deed spr. groot.genoegen als veteranen onder de reünisten te begroeten de generaals J. Z. Stuten en A. R. Ophorst, alsmede den hoogleeraar prof. dr. P. van Romburgh, uil Utrecht, die reeds voor 50 jaren de Leidsche PL B. S. verlaten had, doch door hunne aanwezigheid hier blijk geven van hun sympathie voor de Leidsche Burger school. Spr. haalde tal van herinneringen uit lang vervlogen schooltijd op. daarbij de Directeuren en Leeraren herdenkend, die hunne beste krachten aan de school hadden gewijd. Spr. hoopte, dat de oud leerlingen een genoegelqk en onvergetelijk feest zouden viereD en bood ten slotte namens alle reünisten den Directeur als blijvende herinnering aan dezen dag een fraaien, met zilver beslagen voorzitters hamer aaii, om te gebruiken bij de leeraars- vergaderingen. Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, was geëindigd, aanvaardde de direc teur het huldeblijk met groole erkentelijk heid. Het zou een blijvend aandenken zijn ter herinnering aan dezen dag (luid applaus) Daarop hield dr. Van Schalkwijk de na volgende rede: Rede van den Direetenr dr. J. C. Schalkwijk. Dr. J. C. Schalkwijk noemde het een voor recht als directeur van de Leidsche H. B. S. thans op dit herdenkingsfeest, in korte trek ken de geschiedenis van de school te mogen schetsen. Spr. acht het een zeer belangrijk feit dat het onderwijs thans bloeit, want op dat onderwijs steunt toch de maatschappij. Er is dan ook alle reden om het jubileum van 'n zoo bloeiende onderwijsinrichting als de Leidsche II.B.S. te vieren. Spr. memoreert hoe er in 1848 in de Tweede Kamer werd ge vraagd, welke beteekenis er aan de uitdruk king „middelbaar onderwijs" moest worden gegeven, waarop de regeering antwoordde, dat dit zou worden bepaald door de wet, die op dit onderwerp zou worden gemaakt. „Het was dan ook geen wonder" aldus spr. „dat niemand dit onderwijs scherper wist te omlijnen; er werden ook niet de minste eischen gesteld aan de personen, die dit on derwijs moesten geven." Eenige verbetering kwam hierin door de wet van 1848, die een onderzoek naar de bekwaamheid der leer krachten voorschreef. Onder deze omstandig heden was er natuurlijk van M. O. geen sprake, ook al maakte een enkele school, ook o.a. het gymnasium in Leiden een ietwat gunstige uilzondering. Eerst nadat Thorbecke in 1862 voor den tweeden keer als minister was opgetreden, jaren van zijn directoraat kwamen ook dr. G. M. Rutten, J. Verwer en spr. zelf aan de school, met z'n drieën thans de oudste leera ren van het nu nog aan de school verbonden leerarenpersoneel. Het tijdperk van Andreae heelt zich gekenmerkt door pogingen om ein delijk een nieuw schoolgebouw te krijgen, daar het oude aan de Pfeterskerkgracht niet aan de geringste eischen voldeed. „Met laaie volharding" aldus spr. „heeft Andreae hiervoor gewerkt." Eindelijk in 1910 kwa men B. en W. met voorstellen, ora op het Raaraland aan den Hooge Rijndijk een nieuwe II. B. S. Ie bouwen. De raad besloot hiertoe in 1911, terwijl in 1913 met den bouw werd begonnen. Andreae zelf heeft de verhuizing van de Picterskerkgracht naar den Hooge Rijndijk niet meer meegemaakt. Wegens hel' bereiken van den 65-jarigen leeftijd vroeg dr. Andreae in 1914 ontslag, opgevolgd door ir. W. Massink, sinds 1895 reeds aan de school verbonden, die met vasten hand in den zomer van 1915 de over brenging van de school naar het nieuwe ge bouw regelde, dat op 13 September van dat jaar in gebruik werd genomen. Het directo raat van den heer MasSink noemt spr. een tijdperk van groolen bloei voor de Leidsche II. B. S. Het aantal leerlingen sleeg van 192 tot 268. Na 87* jaar directeur te zijn geweest, na 28 jaar aan de school gewerkt te hebben, moest de heer Massink op 28 Februari 1923 om gezondheidsredenen zijn ontslag nemen. Spr. eindigde aldus. „Ik zélf ben nog te kort directeur, om lhan3 reeds een uiteenzet ting te kunnen geven over mijn eigen direc toraat. Ik hoop met medewerking van mijn collega's er in te zullen slagen, de Leidsche H. B. S. op heizelfde peil van thans te hou den. Dan ben ik er*van overtuigd, dat de goede stad Leiden nog jaren trots zal kun werd eindelijk op 2 Mei I860 de M.O^-wet 1 nen zjjn Qp jiaar kiQeien(3e Gemeentelijke door Koning Willem III bekrachtigd. Hier- j H B s met 5_jarigen cursus mee was den weg geopend lot oprichting der -- - - - - II. B.'Scholen. Met erkentelijkheid herdenkt spr." den toenmaligen burgemeester van Lei den Dirk Tieboel Siegenbeek die reed9 in 1864 bij den raad een voorstel indiende tot oprichting van een H.B.S., waartoe dc raad in zijn vergadering Van 21 Juli van dat jaar besloot. Tot eerste directeur werd benoemd dr. Dirk de Loos op een jaarwedde van f 2500 De leeraren genoten toen een jaarwedde, va- rieerend tusschen f 200 en f 1800. .^Het zou wel interessant zijn," aldus spr. om het indexcijfer voor dien tijd te bepalen. Mocht de prijs van natuurboter als maatstaf gelden, dan waren de heeren uit dien oer- lijd er beter aan toe dan wij in onzen tijd." Ook het aantal lesuren was heel wat kleiner dan thans. De huisvesting van de pas opge- I richte II. B. S. was verre van ideaal. In een brief van 14 December 1864 klaagt dr. De I Loos er over dat hij voor 5 klassen slechts I vier leskamers had. Spoedig echter in 1865 reeds kreeg hij een plan te beoordeelen voor het verbouwen van de school aan de Pielers- Icerkgracht. Bij dit plan was de waterleiding I in de lokalen voor Natuur- en Scheikunde I echter heelcmaal vergeten, zoodat dr. de Loos moest adviseeren om op het dak van de I school een reservoir voor regenwater te plaatsen, met afvoerbuizen naar bedoelde lo- kalen. Wat er echter in droge zomers moest 1 gebeure nis spr. een raadsel. Spr. vergelijkt i thans de primitieve inrichting van die eerste jaren met het groolsche schoolgebouw van thans en brengt hulde aan allen,, die lot de totstandkoming daarvan hébben medege werkt. Toch was ook dr. de Loos zeer tevre den over de verbouwde school aan de Pie- lerskerkgracht dat in 1866 in gebruik werd I genomen, en gewaagt hiervan met groole lof l in het jaarverslag van de school. Echter ook i in dit opzicht gingen allengs andere begrip pen heerschen, en in de eerste jaren van Na deze luid toegejuichte rede voerden no gverschillende andere heeren het woord. Adressen aan den Raad. Bij den Gemeenteraad is ingediend een adres van de leden der Leidsche Vleesch- houwersvereeniging, waarin het volgende wordt opgemerkt dat gekomen aan den voor avond van de behandeling der begrooüng van het hoofdstuk Openbaar Slachthuis, zij U voorstellen, de z.g. bestaande slachU- rieven voor het komende jaar van begroo ting te herzien; dat zij met belangstelling het verslag van den Directeur van voornoemd slachthuis hebben gevolgd om. haar speciaal de finan- cieele zijde trof, waarbij zij een voordeelig saldo bemerkte van f 26.000; dat zij het van belang achten dergelijke .resultaten verkregen uit het bedrijf meer te compenseeren met de ontvangsten uit hot zelfde bedrijf; dat zij bij nadere beschouwing van de z.g. slachttarieven heeft bemerkt, dat deze ni-?t voor elke. slachting gelijk zijn en uitzon deringen worden gemaakt betreffende de slachtingen der Conserven fabrieken en der overige slagers; dat zij voorstellen te verwachten voordeo- lige resultaten te compenseeren met de ver mindering met de gewone slachttarieven voor de Conserven fabrieken- en over te gaan tot verhooging der slachttarieven voor de Conservenfabricken, waaruil weder een voor deel zal ontstaan, dat in verhooging dezer tarieven een groole billijkheid schuilt, waar de beslaande slachttarieven voor de Conservenfabricken destijds zijn bepaald met het oog op de Ex port, terwijl een zeer groot deel der fabricu HPI WJÊI lie geplaatst wordt in liet binnenland en na- dezen eeuw, klaagde de toenmalige directeur tuurlijk in onze Gemeente en zij hierdoor dr. J. L. Andreae steen en been over het oude al te vaak onze concurrenten zijn-, gebouw. Gebrek aan plaatsruimte werd 7.00 dat zij voorts vet en vleesch aanmerken nijpend, dat het oude Gymnasium bij de als een eerste levensbehoefte en de prijzen j II. B. S. moest worden-getrokken Spr. wijst zoo laag mogelijk moeten gehouden worden, er dan op dat reeds in de eerste jaren der wat gezien de hooge accijnzen en verdeie I Leidsche H B. S. de grootst mogelijke exploitatiekosten niet mogelijk is; zorg daaraan werd geschonken. Mannen als dat zij opgemerkt hebben, gezien versla- prof. dr. P. L. Rijke, prof. dr. J. G. Kern, gen van het hoofdstuk Openbaar Slachthuis prof. dr. H. A. Lorentz, prof. dr. H. Treub en jn andere Gemeenten, dat bij eventueele anderen waren loen lid van de Commissie voordeelige resultaten uit dat bedrijf verkre- i van Toezicht. Van dc teeraren uit dien lijd noemt spr. o.a. dr. J. Camperi, later directeur i te Amersfoort en Amsterdam en ten slotte In- specteur M. O., ir W. Massink later direc- leur der Leidsche H. B. S., dr. C. P. Sluyter 1 later hoogleeeraar te Amsterdam, mr. II. B. I Greven later hodgleeraar te Leiden, dr. J. i Woltjes laler hoogleeraar ie Amsterdam, dr. i A. E. J. Holwerda, laler hoogleeraar te Lei*- i den. Onder de oudste oud-teerlingen noemt spr. F. A. Liefrinck, lid van Raad van Ned.- i Indië, prof. dr. II. Treub, de generaals J. Z. Stillen, A. R. Ophorst en A. Hoogenboom, i prof. dr. R. van Romburgh, prof. dr. G. C. Nijhoff, prof. dr. J. van Bemmelen, prof." mr. J II. L. Drucker, oud-minister M. W. F. Treub, ir. G. L. Driessen, directeur van Gemeente werken te Leiden,, voorzitter van. de feest commissie, prof. dr. M. de Haas enz. „om maar niet te spreken van de lange reeks art sen en apothekers, doctoren in wis-, natuur- I en scheikunde, officieren, O.-I. ambtenaren enz. enz., die hier aan onze Leidsche H. B. S. hun eerste opleiding ontvingen." Tot de geschiedenis lerugkecrend zegt spr. dat dr. de Loos na 36 lange jaren zijn krach ten aan de H. B. S. te hebben gegeven op 1 Mei 1900 wegens ziekte moest aftreden, tij-. delijk opgevolgd door den heer P. Werkman, die reeds 1877 aan de school verbonden was. 1 Op 1 September 1900 trad de tweede direc- 1 teur dr. J. L. Andreae in functie. In de eerste gen, onmiddellijk worden gecompenseerd met de ontvangsten uit dat zelfde bedrijf; dat zij bij andere Gemeente de belasting van zooveel kleinigheden nimmer zoo sterk opgevoerd hebben gezien als in bedoeld hoofdstuk van uw gemeente en voorstellen deze zooveel mogelijk te laten vervallen; lijkheid door verhooging der exploitatiekos ten en vermindering van het aantal slach tingen in betrekking tot bedoeld hoofdstuk, de verhooging van de zoogenaamde slachtta- tarieven en kleine belastingen te verlagen. Naar aanleiding van het praeadvies van B. en W. in het „Leidsch Dagblad" van 16 October 1.1. onder het opschrift „De Diesf- steeg moet blijven", vermeld, nemen de be woners van de Korte- en Lange-Diefsteeg de vrijheid het volgende onder de aandacht van de leden van den Raad te brengen; Ten eerste lezen zij dan dat B. en W. er aan herinneren, dat de Raad zich in den loop der jaren, op het standpunt plaatste, dat alleen in zeer bijzondere gevallen, zoo als b.v. Tbij verandering van den plaatse lijken toestand, tot wijziging van straat-, naam behoorde te worden overgegaan. Nu zouden zij willen vragen of de Dief steeg in de laatste jaren geen verandering van toestand heeft ondergaan. Zij meenen dat dit wel het geval is, want toen de Dief- steeg zijn naam kreeg, zullen er alleen ge wone huisjes gestaan hebben, terwijl er no uitsluitend winkeliers en zakendoenden- wo nen, dus wel degelijk een verandering van toestand. Ook vinden zij de verwijzing om trent de beslissing van de namen Pesthuis laan, Mirafcelsleeg enz. ga*n vergelijking. Waar er verder op gewezen wordt, dat het ongewenscth is te achten, óm straatna men, die een burgerrecht sinds eeuwen heb ben gekregen te garan veranderen, omdat de bewoners aan een anderen naam de voor keur geven, zijn zij zoo vrij dit niet onge- wenscht te achten. Voor Leidenaars is de naam Diefsteeg heel gewoon geworden, maar als men voor zaken buiten de stad voor adres moet op geven Lange- of Korte Diefsteeg, maakt dit den indruk of men in een slop woont, voor zakendoenden nu minder gewenscht Wat het historische betreft, zouden zij willen vragen, als onze geëerde voorouders een fout begaan hobben, door een straat zulk een afschuwelijken naam te geven, moeten wij als nazaten dan die fout niet trachten te verbeteren? Tevens zijn wij zoo vrij om te betwijfelen dat wanneer diegenen, die het rapport uit brachten, zelf in een straat woonden, met zulk een naam of er dan ook op het histo rische van den naam zou worden gewezen. Zij hopen, dat de Raadsleden zullen in zien, dat het werkelijk van groot belang is den naam „Diefsteeg" te veranderen en zij vertrouwen dan ook, dat zij zich voor naams- veihetering zullen uitspreken. „Het Groene Kruis". Onder voorzitterschap van dr. Schreuder had gisteravond in een der lokalen van het gebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9, de najaarsvergadering plaats van de afdeeling 'Leiden van „Het Groene Kruis". Dr. D. M. Horst, secretaris der afdeeling, las de notulen der vorige vergadering, welke onder dankbetuiging worden vastgesteld. De penningmeesteressc, mej. Lo Poolc, bracht daarna kr tafel de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1925. Deze werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 5284.60. Het aantal contribueerende leden bedroeg 1545. Tot bestuursleden werden herkozen dr. H. M. J. Boonacker en mej. A. Ie Poole, die bei den de herbenoeming aanvaardden. Tot afgevaardigde ter 'Algemeene Verga dering, welke op 31 October a.s. zal worden gehouden te Rotterdam in het gebouw van den Dierentuin,1 w*erd benoemd de heer dr. M. D. Horst en tot diens plaatsvervanger de heer H. Filippo, gemeente-ontvanger alhier. 1 Op voorstel van den voorzitter werd, ter erkenning van de langdurige en belangrijke diensten, door haar aan de afdeeling bewe zen, h-et bestuurslid mej. A. van Rhijn be noemd tot oere-lid der Vereeniging, die, onder dankbetuiging voor de haar toegeken de onderscheiding, het oerelidmaatschap aannam. Dientengevolge moest nog worden voor zien. in de daardoor ontstane vacature als bestuurslid. Als zoodanig werd benoemd de heer H. Filippo W.Fzn., gemeente-ontvan ger, die, onder aanneming der benoeming, zich tevens bereid verklaarde het secreta riaat der afdeeling op zich te nemen. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering werd besloten den afgevaardigde een vrij man daat te verleonen ten opzichte van de te be handelen onderwerpen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. De Bijzondere Kerkeraad der Ned.- Herv. Gcm. heeft de commissie voor de Jeugdkerk samengesteld als volgt: de predi kanten Ricniens en Goedhard, de ouder lingen Seydell en De Heer en dc diakenen Meijering en Hoogewerff.- I11 de commissie voor de Apologetische avonden is in plaats van den heer Branls, die Daar Haarlem vertrokken is, den heer Verhoog gekozen. Overeenkomstig heigeen in de vorige vergadering is besproken, zul len niet alleen tegen de R.-K., maar ook tegenover sektarische propaganda en onge- loofs-propaganda lezingen georganiseerd worden. Het bestuur van het Leidsch Studen ten-muziekgezelschap „Scmpre Crescendo" is als volgt samengesteld: de heeren AII. Thilipse, praeses; J. V. Rijpperda Wierd- sma, ab-aotis T. Locker de Bruync, quaes tor; F. L. Schlingermann, bibliothecaris; G. A. van Haeften, commissaris. Tot kantoorbediende ten postkantore te Sassenheim is benoemd de heer van Schie, alhier, met ingang van 1 November. Voor het examen voor apothekers-as sistent waren hier gisteren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd i9 mej. H. P. Hee- rema, geb. te Amsterdam. De Vasle-Keurings-Commissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft in haar vergadering in „Artis" te Am sterdam, behalve de reeds door ons vermel de onderscheidingen aan den heer W. van Veen, alhier, teruggevraagd: asters Amellu9 „King Salomon", „Novelty" en „Lilacina", ingezonden door dezen stadgenoot. De heer van Stralen heeft volgend amendement bij den Raad ingediend: BINNENLAND. Voortgezette viering van het zestigjarig bestaan van de Gemeentelijke H. B. S. te Leiden. Aandrang van R.-K. en A.-R. zijde op de Regeering inzake de Rijksloonen. Mr. Vissering, de president der Ned. Bank, gaat voor advies naar Znid-Afrika. De postbeambten zijn bij dienstorder ge waarschuwd niet te staken; bij staking volgt ontslag. Vervaardiging van valsch bankpapier bi| Gorknm. Mededeelingen over de resultaten der her* halingsoefenlngen. BUITENLAND. Twee nieuwe onderteekenaars van het protocol van Genève. In Duitschland weer een omzwaai in de politieke crisis. Schulz, Erzberger's moordenaar, wordt door Hongarije uitgezet. Toenemende felheid in de Bngelsche verkie zingscampagne. Ondergeleekende stelt voor in het voor stel van B. cn W. betreffende brandstoffen- verstrekking aan werkloozen, achter het jaartal 1925 in tc voegen de woorden: „of zooveel langer als de weersgesteldheid het naar het oordeel van B. en W. mocht noo- dig maken." De afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Tele foon-personeel heeft de volgende motie aan genomen: De afdeeling Leiden van den C. B. P. T. T. in spoedvergadering bijeen op Vrijdagavond 17 October 1924 in lokaal Popp, Langebrug te Leiden; Gehoord de besprekingen over de hals starrige houding der Regeering en het ant woord aan de commissie van overleg, waar in de Ministerraad mededeelt, dat hij in de aangevoerde argumenten geen aanleiding heeft kunnen vinden om voor het P. T. T.- personecl een uitzondering te maken voor de op 1 October 1924 ingevoerde salarisver laging; betreurt deze houding van een Christe lijke regeering, die haar werknemers een loon toekent, waarvan zij redelijkerwijs on mogelijk kunnen rondkomen; spreekt haar scherpe afkeuring uit over de onhumane wijze, waarop deze Regeering haar ambtenaren behandelt; eischt, mede in verband met de belang rijke prijsstijging der eerste levensbehoeften, alsnog de toegepaste loonsverlagingen in te trekken; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Het Rejo-lhealer geeft deze week 'n film die men van de eerste tot en met de tiende acte met spanning volgt. Kdmond Danles staat op 't punt te trouwen als hij plotse ling gevangen genomen wordt (als Bona- partist). Dantes wordt echter geheel on schuldig achter de vestingmuren van 't kas teel D'lf gestopt. Als formaliteit geeft men voor dat hij maar voor één dag gevangen genomen werd; maar helaa3jaren gaan voorbij. Na 6 jaren hoort hij een likkend geluid op de zoldering van de cel. Na gra ven en boren (waar jaren mee gepaard zijn gegaan) slaagt een lotgenoot van een ver dieping hooger er in met hem in kennis te komen. Hot is Abt Faria (een monnik). Zij sluiten vriendschap en Faria onderwijst Dantes in kunsten en wetenschappen. 6 ja ren duurt het en als Faria sterft, vertrouwt Faria hem een document toe, hetgeen den weg aanwijst naar 't eiland Monte Chrislo, waar een onmetelijke schat verborgen ligt. Faria sterft en Danles weet dan op een schitterende manier te ontsnappen en kom! op 't eiland Monle Christo. Later komt Dantes oud en grijs als Graaf van Monte Christo in zijn stad Marseille terug, waar. In het Luxor-thealer krijgt men het vol gende programma: Begonnen wordt met de weekrevue, waar bij men o.m. prachtige opnamen aan de Ri viera ziet. Vervolgens een komische één- acter „Verboden te rooken", een comedie in vijf acten. Na de pauze de voor ieder wel bekende legende uit de veertiende eeuw „.Beatrijs", waarbij de hoofdrollen, respec-. lievelijlc vervuld door Sandra Milowanoff eo Eric Barclay, schitterend gespeeld worden. Heel mooi en zeer toepasselijk waren hel orgelspel en de zang welke er bn gegeven worden.' Het geheel is een bezoek waard. Het Casino-thealer heeft de succes-film Watt en Half-Watt op de Arbeidsbeurs ge*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1