Net Meisje Autobussen Dienstbode Verknoping B. G. FIKKEBS Verkooping MEISJE GEVRAAGD, Motor-Vrachtbooten VQGR DE HUISVROUW. DE FONBSENMABKT. VARIA. Pathéfoons en Nieuwste Platen Costuum alleen oppersen 1.70 Depot: Kort Rapenburg 6, Tel. 47 Eischt uitdrukkelijk „LEBEWOHL" Burgerwoonhuis 30 Tons Dekschuit. Scheepsbouw MARTENSHOEK (GRQN). Burgerwoning Vrijwillige Het Heerenhuis Wagenmakersknecht Jicht-enRheumatieklijders slaat op het hooge peil, waar zij krachtens baren allesomvattenden invloed behoort te staan. „Liefde is lijden," zucht menigeen, die slechts weet van nemen en niet van geven, en daardoor 1'rjdt door eigen onverstand en zelfzucht, hetgeen dan op rekening komt van hetgeen de patiënt zich verbeeldt liefde t« zijn, doch hetgeen in werkelijkheid slechts een zeer poover surrogaat daarvan is. Liefde is de spontane drang naar het wegcijferen van het eigen ik; het is een onophondelp geven een geven m?t volle handen uit een onuitputteiijken rijkdom, die met het klimmen der jaren eerder toe- dan afneemt. Wij kunnen niet zaaien in een onbtwerk en grond. Wij kunnen geen liefde verwachten van hen, wien onbaatzuchtigheid noch zelfbe- heersching goleerd is Aan ons de schoone taak het opgroeiend geslacht te leeren liefhebben in de schoonste beteekenis van het woord. Moeder I bereidt uwe kinderen voor tot hun taak van Liefde. Eindelijk eens iets anders als die eeuwige recepten, hèl U zult er wel allemaal do maag van vol hebben( en de provisiekast va® de inmaak Nu houden wij eons even met die lekkere hap jee op en krijgen een vlijtige bevlieging. Dat komt, doordat ik, als zachte aanma al ngi, een brief kreeg met het verzoek iets over het appliqueeren te vertellen. U moet, wanneer u de ééne Btof op de andere appliqueerfc, vooral goed nagaan, of dese materialen wel bij elkaar passen. U kunt bijv, niet zij op shantung appli queeren en niet satijn of fluweel (wel om gekeerd). Overigens: iedere stof kan geappliqueerd worden. Wanneer u een materiaal heeft, dat niet rafelt, kunt u het zóó uitknippen een wèl rafelende stof (fluweel, wol e.d.) moet u eerst op papier of op een lapje lin nen naaien en daarna samen uitknippen). Wanneer u iets appliqueeren wilt, moet u beginnen met een teckening op de te appli- quectren stof te maken: bloemen, bladeren, vxuohten, dieren (voor kinderen) of een ge stileerd figuur. Neem geen ingewikkeld dessin. In handwerkwinkels of bij oude strijkpatronen vindt u wel iets om over io trekken, wanneer u niet zelf teekenen kunt. Daarna knipt u de teekening uit en legt dit knipsel op de stof van uw japon. Bijg Vet vast, zoodat de stukken niet verschui ven, en festonneer het langs do randen op uw toilet. Goed opletten, dat do stukken plat liggen en heel netjes en regelmatig met kleine steekjes festonneeren. Een guirlande van rozen of fruit verbindfe u dan met een slingerenden, geborduurden tak. U moet daarvoor hetzelfde materiaal gebruiken als voor het festonneeren. Een mooie combinatie is wit fluweelen bloemen met zwarte zij op een zwarte shantungjurk te leggen en dan de steeltjes met een eigen gedraaid koordje van wit en zwart te wer ken. Wilt u wol op linnen appliqueeren, dan is een doffe draad beter dan een glimmend zijden. Soms bereikt men een aardig effect door twee contrasteerende kleuren op elkaar te leggenoranjebloomen op een blauw fond en met zwart omwerkt, roode vruohten op een groenen ondergrond, paars op grijs, etc. Men kan echter ook in dezelfde kleur met verschillende tint appliqueerenzwart flu weel op zwart satijn, rood of geel op bruin, enz. Dat moet ieder voor zichzelf uitma ken. Ik kan het lastig voor u doen, als ik geen stof of kleur te zien krijg. Dezelfde inzendster, die raad vroeg bij het appliqueeren, informeerde ook naar het knippatroon van de moderne lange, gladde aansluitende mouw. Dat kan ik onmogelijk in dezo rubriek uitleggen, daar ik geen pa tronen verzend. Ik raad u aan even bij een naaister om een model te vragen of mouw patronen te bestellen bij een specialiste in dat vak. De mouw is tegenwoordig een zoo ge weldig belangrijk onderdeel van het toilet, dat u daar de grootste zorg aan moet be steden. Juist omdat de mouw thans zoo nauw ®n strak om den arm valt, moet zij in de perfektie geknapt zijndat is niet zon der patroon uit te leggen. Toorts wil ik u een paar haakwerkjes op geven, die juist geschikt voor den winter zijn. De kragen en fijn batisten zakdoekje» zijn tegenwoordig dikwijls met aardige kantjes afgezet. Die kunt u heel gemakke lijk zelf maken. Als zij klaar zijn, zet u ze met een klein steekje aan den zoomrand vast. Eerste kantje. Maak een lange rij losseneerste toer t een stokje vier los sen een stokje, steeds ook vier lossen van de opzet overslaan, zoodat het een rij van rechte stokjes met ruimte er tusschen wordt.: Tweede toer: één vaste op een stokje zeven lossenéén vasto op het volgende Btokjeacht lossenéén vaste in de 3de losse, weer: acht lossen, één vaste in de 3de losse, drie lossen, vast zetten na één stokje overgesprongen te hebben. Dan maar zeven lossen, één vaste op het volgende stokje ens. Derde toer: één vaste in de kleine lus van zeven lossen, dan drie maal de figuur van de 2de toer; acht lossen, één vaste in de 3de losse; daarna drie lossen en vastzet ten in de volgende kleino lus van zeven lossen Tweede kantje. Een lango rij lossen. Eerste toer een rij één vasto, vijf lossen. Tweede toer: drio en een half boogje met vasten vol haken, dan van die halve boog naar de vorige halve boog vijf lossen bevestigen, dit teruggaande nog twee maal herhalen. Behaak deze nieuwe boogjes ieder met zeven vastenvoltooi ver volgens de 2de helft van de 4de boog en ga zoo verder. Derde toer: Maak tweemaal één vaste, vijf lossen één vaste op de drie kleine boog jes van de vorige toer, dan tien lossen en weer één vaste vijf lossen één vaste. Tierde toer. Behaak alle boogjes met vas ten. Bij de groote'bogen (dio van de tien lossen) moet u „knoopjes" maken, dus viw vasten, vier lossen, vier vasten nóg eens vier lossen en ten slotte weer vier vasten. Tijfde toer: één vaste, vijf lossen, één vas to over de twee kleine boogjes, dan vijf tien lossen over de grooto boog. Zesde toer: alle boogjes behaben en op de groote drie knoopjes maken van vier vasten, 4 lossen, vier vasten. Derde kantje. Een rij lossen. Eerste toer (A) één vaste, vijf lossen, een vaste, vijf losseD, écn stokje, vijf lossen enz. herhalen van af A. Tweede toer(A) één vaste in het boogje vóór het stokje van de vorige rij, vijf los sen, één vaste in het boogje er achter, vijf lossen, één dubbel stokje om de vijf lossen tusschen de twee vasten van de vorige toer; van A af herhalen. Derde toer: net zoo als de tweede, maar één boog verspringend. Tierde toerDe boogjes met vasten op vullen na zes vasten rijf lossen, één vaste, vijf lossen, één vaste, vijf lossen, één vaste, dus een picotrandje maken, boven het dub bel stokje. Tierde kantje. Eerste toer: één vaste, vijf lossen één vaste. Tweede toer: In ieder boogje drie van boven samenver- bonden dubbelstokjes in dezelfde losse, vijf losscv enz. Derdo toer: rijf lossen, drie vasten, vier lossen, drie vasten op de dub belstokjes. Wij bevinden ons thans in een tijdperk van herstel, welke bewering vrijwel voor alle landen van West-Europa geldt. En aan gezien herstel als logische voorwaarde heeft, de beschikking over kapitaalmidde len, is het niet te verwonderen, dat er op de kapitaalmarkt van heol de wereld een meer dan gewone activiteit te bespeuren valt. Een activiteit, dewelke zich culmineert in den stroom van leeningen, die in dezen tijd valt waar te nemen. Op den voorgrond staat natuurlijk de Duitsohe herstel-leening. Niet zoozeer ook het bedrag hetwelk er mede gemoeid is, dan wel om het belang voor de verdere Europee- sche ontwikkeling, dat hier op het spel staat. Daarnaast mogen voorzeker genoemd worden de tallooze leeningen die door de overige landen op het moment worden ge sloten, of waaromtrent onderhandelingen worden gevoerd. Er stroomt een zeker flui- dium door de we-reld, een fluidium dat op verjonging wijst en wel mogen wij met Maxi- miliaan Harden spreken, van een verjon ging van het avondland instede van de be wering te onderstrepen van Spenglor, die den ondergang van West-Europa voorspel de. De 6troom van verjonging komt scherp tot uitdrukking in het succes dat aan de Duitsche herstel-leening te beurt mocht vallen. In alle landen, waar deze leeniDg is aangeboden, is de inschrijving grooter dan het aanbod. Men mag in dit verschijn sel meer zien, dan een bloote speculatie op de capaciteiten van Duifcschland, men moet er in zien een bewuste of onbewuste drang om aan het herstel van Europa mede te werken. Zeer opmerkelijk is in dit verband wel het feit, dat zelfs in Frankrijk de Duit sche lecning volteekcnd was, vooraleer de inschrijving officieel was opengesteld. Wijst dit niet op een veranderde mentaliteit 1 Wijst, zulks er niet op dat in den diepstcn grond het Fransche volk geen rancune wenscht, dat de economische na-oorlog tot het verleden gaat behooren. Wijst dit niet op een zeer gewijzigde meening, welke in den rapiden ontwikkelingsgang, die d® werkzaamheden van den Volkerenbond te Genóve te zien geven, in de gesloten over eenkomsten, uitdrukking vindt? Het is de reactie die wij zien en dio waar te nemen valt, na elk tijdperk van depres sie, die zich overal weerspiegelt. Wij gaan het einde van dit jaar tegemoet. Wij zijn het laatste trimester ingegaan om een tiii perk van depressie af te sluiten. Als straks de kapitaalmiddelen emplooi hebben p»- vonden, als het thans liquide kapitaal straks is belegd in industrie en handel, dan zal dit kapitaal het zaad zijn, waar uit in het komende jaar de eerste vruchten zullen spruiten. Dat met zoo kwistige hand de kapitaalmiddelen ter beschikking zijn gesteld, in dit verband aan Duitschland, is voor een goed deel te danken aan het algemeene gevoel van zekerheid en rust, dat de Tolkenbond door zijn jongste resul taten heeft gewekt. In goed vertrouwen be geeft men zich thans aan den arbeid. De geld en deviesenmarkt vertoonde dan ook in de afgeloopen bericlitsperiode een meerdere activiteit dan wij zulks in den laatsten tijd gewend zijn. De geldmarkt vooral onderging een zekere niet te misken nen stremming uitkomende in den hoogen prolongatiekoers van bijkans 5 pCt. Dit percentage is in lang niet voorgekomen en duidelijk spreekt hieruit de invloed van de activiteit op de leeningsmavkt. Ook de ban kiers geven er de voorkeur aan hun gelden aan de gewone geldmarkt te onttrekken en op andere wijze onder te brengen. In dit verband is het dus ook niet vreemd, dat de fondsenmarkt waarover straks een zekere kalmte vertoont. De belangstelling wordt tezeer naarandere objecten afge leid, dan dat de betere verwachtingen voor de toekomst direct in een levendigen han del tot uitdrukking zouden komen. Dte de viesenmarkt onderging een lichte verbete ring met name voor die deriesen welke daarvoor het eerst in aanmerking komen, n.l. francs. Weliswaar waren ook Ponden wat beter gesitueerd, doch zulks niet direct in verband met toenemende vraag. Dollars handhaven zich, zij het ook met moeite. De technische positie van Lollars is momenteel van dien aard, dat een zekere labiliteit niet te voorkomen is. Het lijdt echter geen twijfel of de oude prijzen zullen zich te zij ner tijd weer doen gelden, vooral tegen a tijd, dat de eouponrente voor de thans aan gegane leeningen en credieten moet worden geremmitteerd. 10 Oct. 17 Oct. Londen 11.47*6 11.48*6. Berlijn 0.60*6 0.60% Parijs 13.42*6 13.40 Brussel 12.30 12.37V6 New-York cable 2 55% 2.55% Zooa]s wij reeds opmerkten, vertoonde de fondsenmarkt tengevolge van gebrek aan belangstelling geen bijzondere activiteit. De stemming was over het geheel genomen gunstig te noemen, zoodat het prijsniveau zich vrijwel heeft kunnen handhaven. Men moet aan den anderen kant niet uit het oog verliezen, dat er niettegenstaande de betere vooruitzichten, toch nog momenten aanwe zig zijn, die de belangstelling voor fondsen affaires beteugelt In ons vorig overzicht wezen wij-op de positie van de Comp. Mere. Argentina. De achter ons liggende, dagen, waarin bepaalde besluiten werden genomen, hierop neerkomende dat het kapitaal zal worden gereduceerd en dat men ot de erken ning is gekomen, dat er een nieuw kapitaal van vijf milliocn noodig is, hebben onze zienswijze, bij onze analyse van de balans, uitgesproken, volkomen bevestigd. De kwes tie is nu maar, op welke wijze dit kapitaal gevonden wordt. Door middel van een obli gatielening of door de creatie van prefe rente aandeelen, dat zijn vrijwel de twee cenige wegen die bewandeld kunnen wor den. Welke weg men echter ook kiest, de positie der oude aandeelhouders wordt er niet beier op. De jongste dagen gaven ook een verkla ring inzake de beweging in aandeelen Red- jang Lebong, welke in den laatsten tijd voortdurend uit de markt werden genomen, zonder dat men wist waarom. Thans is be kend geworden dat er een nieuwe laag is aangeboord met een bevredigend goudge halte. Tengevolge hiervan sprong de koers verder de hoogte in, met tientallen procen ten tegelijk. Wij gelooven dat hier weer eens de huid van den beer verkocht wordt, voor aleer de beer goed en wel gecshoten is. Wij meenen hier weer eens de aandacht er op te moeten vestigen, dat het bericht van een en ander eerder bekend moet zijn geweest, gezien de voortdurende aankoopen van aandeelen welke natuurlijk intijds weer zijn gespuid. Vermoedelijk hebben hier alleen „insiders" van de gunstige gelegenheid ge profiteerd. Voorts mogen nog enkele andere fondsen worden genoemd die ecnige belangstelling trokken. Zoo b.v. aandeelen Kunstzijdefa briek, beide soorten, daarnaast ook aandee len Ned. Wol Mij. De beweging in rubbers en theewaarden schijnt voorloopig afgeloopen te zijn. Tabak ken daarentegen waren vrij vast gestemd. In suikerwaarden hadden geen bijzondere aankoopen plaats. Ook Scheepvaarlaandee- len lagen thans min of meer buiten de aan dacht. Eenige activiteit viel waar te nemen in aandeelen Robaver, al had deze in dit ve^ttlnd een min ol meer negatief resultaat. De koers van deze aandeelen stelde zich op ca. 72 a 74 pCt. Er wordt in dit fonds sterk geruild en mei name kiest men als legen, object aandeelen Incasso-Bank. Ten aanzien van aandeelen Atlanta liep het gerucht, dat de terreinen eindelijk voor goeden prijs verkocht zouden zijn en dien. tengevolge viel hier een stijging van eeniga procenten waar le nemen, in Oiiewaarden ging zeer weinig om. De stemming voor deza afdeeling was zelfs zeer flauw le noemen. Tot slot nog de opmerking, dat blijkens het verslag, het verliessaldo van de Holland- La Plata Hyp. Bank thans bedraagt f 3.3 milliocn. De bedrijfswinst beliep over het afgeloopen jaar bijkans drie ton. Zooals men weet is het verliessaldo in hoofdzaak te wijlen aan nadeelige koersverschillen. 10 Oct. 17 Oct 6 pCt. Nederland 1322 5 pCt. Nederland 1919. i'lt pCL Nederland 1916 6 pCL Nederl.-Indié 1919 Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Hedjang Lebong Compania Merc. Argenlinit Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Koloniale Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl. Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Handelsver. Amsterdam Javasche Culluur-Mij. Culluur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Alchison Topeka 4 pCt, Union Pacific aand. Betaalbaar gestelde dividenden. N. Ned. Beetworlclfabr. div. 27 met f 50 Radio Corp. of America 1 21.10 Vlissingen's Kaloenfabrieken 9 120.— Canadian General Electric 7 pCt. cum. pref. aand. 3 22.— Canadian Pacific HR. 117 63.30 Cultuur Mij. Lidjen 11 82.50 Cultuur Mij. Perbawatie 61 30.— Cities Service Cy. 49 38.14 Sears Robuck 82 44.34 American Beet Sugar 72 37.95 Bellehem Steel Corp. 6 44 30. 100* 100* 95 95* 90* 91* 98». 98* 131* 131* 175* 177* 129* 127* 70!i 74 3694 371 245* 334 25* 18* 154* 152* 312 313* 156* 158* 117* "4* 87 86 129* 127* 156* 154* 434 438 370 373* 164* 165* 405 415 364* 365 342 345 91 91 143* 142* Uitlotingen. - Congololen 1883. Loten Freiburg 1886. CrCdit Foncier d'Egyplicn 1902. Belgische Buurtspoorwegen 1903, Prijzen der levensmiddelen voor 350 jaar, In de bijdragen tot do geschied- en oud heidkunde van Groningen, deel 0 geeft wij len dr. Acker Stratingh eon overzicht vajtt de ontvangsten en uitgaven van het kloos ter Selwerd over de jaren 1561—1563, In di« rekeningen vinden wij opgegeven: Een paard f51.75; een oude ruin f 14.77; can klepper (rijpaard voor den abt) f 54 magere ossen f9; een Twentsche os f8.1Ö; een vette os f 28kooien f 9.90 bet stuk. Een oude weer (schaap) f 1.30; varken^ f 2 het stukhoenders *l\ cent Ossenvleesch 5 oenta het pond. Eoggd per mud f l k f 1.87 gerst f 1.06haver, f0.75; boter, een vat witte f 18.90 en roodef boter f 27 h f 34 Een ton bier f 3. Twee schuiten turf f 12. Als loonen vindt men opgegeven per Jaar: de bediende in do zsal f 5.40; de orga nist f 9twee meiden elk f 4.60een brou wer f9; de portier f2.70; een koejongeH f 1.80. Een timmerman had 6 dagen aan deiï molen gewerkt tegen f 1 per week. Een riet dekker ontving per dag 18% cent. Het klooster verzorgde twee vondelinged die uitbesteed werden, de jongen voor f 10 en het meisje voor f 11.70 het jaar. Ja Het wordt nu tijd ©n d© lang© avonden komen, heeft U al ©en Pathéfoon met mooie Platen. Het is een genot in Uw Huiskamer. Desgewcnscht in huurkoop 6, 10, en 15 gulden p. m. Verder groote keuze Italiaansch Accordeons 3, 4 en 5 rijers. Enkele gebruikte 3 en 4 Rijers voorhanden desgewcnscht in huurkoop 8307 Aanbevelend, J. VAN ZIJP, Haarlemmerstraat 299 - Telephoon 711 In ccn klein gezin wordt een gevraagd, als hulp in de huishouding, genegen alle voor komende werkzaamheden te verrichten. Zondags vrij. Adres: Rij»-- ei Qchickade 112 GEN tot bijstand va» Ziek te-Verpleging buiten hare gemeenten, van alle gezindten, wor den beleefd verzocht vóór 1 Nov. a.s. den naam van haren Secretaris op te geven, ten einde, na op roeping, een VERDRAG te treffen om hare naar elders vertrekkende leden weder in hnn nienwe woonplaats in het vcr- plcgingsrecht te stellen. Adres: J. KLOOS, Secr. van „Draagt elkanders lasten" te Noordwijk- Blnnen. 2389a Tc koop, tegen billijken prijs twee in nog besten slaat ver- kcerende (16-pers. Ford), voor direct gebruik gereed. Ook zeer ge schikt voor bode- of trans portwagens. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2442a. Belangrijke Besparing! Laat Uw costuum eens ont- vlekken en oppersen. U zult verrast zyn over het resultaat PALTHE, Almelo. Desgewenscht direct gereed. 7021 Prijsopgaaf gevraagd voor Metsel-, Timmer-, Schil der- en Rietdekkerswerk en Beloon voor 2 Landhuizen Noordwljk. Inlichtingen H. HAAK, Fickéstraat 40, Noordwijk, 8286 merk „Lebewobl". Eelt op de Voetzolen door „LEBEWOHL" EeltschUven. Verschuiven der pleister en vastplakken aan de kous onmogelijk. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 3351 Bjj vonnis van de Arron- dissem.-Rechtbank te 'i-Gra- venhage van 13 Oct. 1.1. Is In staat van faillissement verklaard Th. VAN NOORT, koopman te Noordwijk, met benoeming van den E.A. Heer Mr. C. M. DE KUIJPER, Rechter ln de Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. 8289 De Curatori T. BREEDVELD. Noordwyk, 16 Oct. 1924. Gevraagd tegen 15 Nov. j by J. VAN MAAN EN, Kerk- I straat 27 Katwgk a. d. Rijn, wegens huwelyk der tegen woordige een flinke 8317 zelfstandig kunnende werken, v. g. g. v., geen bakkerij werk. KANTOOR. voor licht kantoorwerk en en telefoon, tevens kunnende Maohine-Schrij ven. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 2633a. KACHELS. Voor elke brandstof, zoowel voor verwarming als koken. Ook de bekende „Halier" pe troleumkachels. Verder pijpen, ellebogen, kachelplaten, vul- emmers, tangen, poken enz. ver beneden iedere concurren tie. Inmetselen en repareeren billijk en net. Adres Os- en Paardenlaan 39, bij den Heercnsingel. 2597a le Nienwe-Wetering op Woensdagen 5 en 12 Nov. e.k. telkens 's voorm. 10 uui in café Jansen, van: een bevattende drie kamers, keu ken en achterhuis, benevens zolder met kamertje, verder ruime stalling voor 12 koeien met stalzolder; voorts: afzon derlijke Wagenschuur, waar in paardenstalling, schuurtje, grond, erf en tuin, samen groot 8.20 are, alles op het noordeinde van Nieuwewele- ring, aan den grintweg en in gebruik bij den heer J. Ver- weij. 7955 BeL en aanv. 5 Januari sJr. Notaris VEENSTRA. A'damsch model 1 Jaar oud prima schip, ter overn. aangaboden bill, prijs. Ravesteijn Leldschendam 8291 Speciaal adres voor solied en bilUijk VRAAGT OFFERTE 8269 TE HUURt 2665a 6 kamers, keuken, tnin en schaar. Hooge Morsehweg 50b Te bevr. Morsehweg 87. Terstond gevraagd a Notarissen H. G. C. DéNIS te 's-Gravenhage en C. J. A'. BOOM te Voorschoten zullen op Woensdagen 22 en 29 Oc. tober 1924 v.m. 11'/» uui ln Hotel Deuiloo le Voorschoten publiek verkoopen: tuin en erf, Leidsche Weg No. 70 le Voorschoten, groot 1 are 53 centiaren, bevattende beneden 2 kamers en keuken, boven drie kamers, afgescho ten zolder met kamer, voorts kelder, kippenhok en vele vaste kasten, voorzien van gas- en waterleiding. Aanvaarding geheel ont- ruimd en betaling 1 Decem ber 1924. Te bezichtigen Dinsdag en Donderdag 2f uur. 7973 W. G. VAN 'T RIET, Alphen nan den Rijn. 8266 vraagt uitvoerige gratia brochure No. 27, Dr. GEB- HARD A Co., Den Haag. 701f

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 11