No. 19818. VRIJDAG 17 OCTOBER Anno 1924 Het voornaamste nieuws van heden. w Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags 15 Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueelê opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 17S en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden Ï2.86, per weet .■.■rnvn.jiT. 8! 0.18.1 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek' 'rtiWi'v if ö,18,1 Franco per post 'f 2.35 portokosten, II P li f BINNENLAND. De viering van het zestigjarig bestaan Van de Gemeentelijke B. B. S. aan den Hoogs- Rijndijk te Leiden is aangevangen. De toepassing van de Rijwielbelastingwet Het protocol van Genève. til nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BERICHT. Steden ontvangen onze Abonné's in de omliggende dorpen waar Agenten van ons Blad gevestigd zijn, gratis onze WINTER- BIENSTREGELING voor treinen, trams enz. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Am den gemeentelijken vischwinkel, ,Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG, en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND, verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.20, SCHOL a f 0.20, SCHAB a f 0.14 per pond en NIEUWE HARING a 6 cent per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 October 1924. He{ 60-jarig beslaan van de H. Br.S. met 5-jarigen cursus. In de grijze mist, die in den loop van i Jen dag nog dikker en dikker werd, waren van heft grootsche monumentale gebouw van i le Gemeentelijke Hoogere Burgerschool he- ^enmorgen de vlaggen uitgestoken en op het daarachter liggende gymnastiek- en speel- j terrein was het ook een en al vlaggendoek, groen en bloemen. Een en ander maakte 1 een f eestelijken indruk en zou nog veol mooier en vriendelijke zijn uitgekomen, wanneer het October-zonnetje dit tooneei had beschenen. Gelukkig, dat do triestheid In de natuur niets- vermocht op de opge wekte stemming in en buiten het groote gebouw, dat ook inwendig in feesttooi was gestoken. In de groole voorhal prijkten j groene palmen, doorstikt met herfstbloemen; in de gangen wandelde men ook lusschen f grot-n en bloemen door, terwijl de leeraren- i kamsr en vooral het ruime gymnastieklokaal als het ware in lusthoven waren herscha pen. Baar vereenigden zicli hedenmorgen met den directeur, de leeraren en hun dames, - Jen oud-directeur ir. Massink en de oud- 1 leeraren de heeren Draayer en Werkman, de leerlingen, in het geheel circa 300, waar- 1 onder 55 meisjes. Het was immers vandaag de feestdag I voor de leerlingen in het bijzonder. Dire, j leur en leeraren hadden eendrachtig sameiu 1 gewerkt om voor dezen dag een prachtig programma samen te stellen, waarop spel, wedstrijden en voordrachten elkander op 1 aangename wijze afwisselden. Het was vooral de heer Sleyns, die hierbij zijn 0/- j ganisatorische talenten had ontplooid. Hedenvoormiddag te halftien vereenigde men zich daar dan onder de tonen der mu- 1 ziek, die het, met het oog op de op te voe ren revue gecomponeerde reunistenlied, speelde, waarop de directeur, dr. J. C. Schalkwijk, plaats nam in het spreekge stoelte, dat als verscholen stond in een met rozen gegarneerd groen palmboschje, en een inleidende toespraak'hield, waarin hij, be halve dat hi] in het bijzonder den oud di recteur den heer Massink, en de oud-leera- ren, de heeren Draayer en Werkman, onder daverend applaus- der aanwezigen, verwel komde en de medewerking der leeraren voor deze feestelijkheden prees, waarbij hij vooral den heer Steyns naar voren bracht, in korte trekken de geschiedenis der school schetste. Hij wees er op, dat het eerste teeken van leven bestond in de toelatingsexamens op 28 en 29 September. Aan toelalings-exament» wilde men echter liever geen herinnerings- dag vastknoopen. De school opende op 4 October, doch op dien herdenkingsdag lachte hel lieve zonnetje over de schoone kleuren mengeling van het Openluchtspel. Daarom werd t feest veertien dagen later gesteld. We kunnen ons moeilijk een voorstelling maken, aldus spreker, van de moeilijkheden, aio de school in de eerste jaren van haar bestaan te doorworstelen had. De tegen woordige jeugd, die geen kans meer ziet om zonder fiets het schoolgebouw te bereiken, en ontevreden is als de electrische scha kelaar niet juist daar is aangebracht, waar hei hun 't gemakkelijkst lijkt; die jeugd is niet in staat zich in te denken in den toe stand van vóór 60 jaar, toen hel nog noo- aig was, dat de eerste directeur, dr. D. ce Loos, aan B. en W. verzocht om op het dak een bak te doen plaatsen tot het opvangen van regenwater, dat in buizen naar de ju- kalen voor natuur- en scheikunde moest gorden geleid. Na eenige jaren van moei lijke huisvesting was echter het gebouw op dc Pieterskerkgracht herbouwd en kon in 1866 in gebruik genomen worden. Onder de 36 jaren directoraat van dr. De Loos breidde de H. B S. zich voortdurend uit, zoodot het oude Gymnasium aan de school aangetrokken moest worden. Dat de leeraren ja dat lange tijdperk allen hun taak met liefde verrichtten, blijkt wel uit de enthou- 1 siaste vragen van oud-leerlingen, die om inlichtingen kwamen, en belangstellend in formeerden, welke oud-leeraren nog zouden kunnen komen. Spreker noemde verder eenige oud-leerlingen, die hot ver brachten, hetzij op staatkundig gebied, of in de we tenschap, in hot leger of in de cultures In 1900 werd dr. J. L. Andreae lot directeur benoemd, die de voorstellen tot verbouwing der H. B. S. zaakkundig bestreed, zoodat ten slotte besloten werd tot de stichting van dit schoone gebouw. In 1914 trad dr. An dreae af, opgevolgd door ingenieur Massink, die velen uwer nog versch in het geheugen ligt. Zijn nauwgezette plichtsbetrachting en zijn verbazend geheugen is bij de leeraren spreekwoordelijk geworden, zeide spreker. Helaas moest hij in 1923 zijn functie neer leggen en werd hij op 1 Maart 1923 door mij opgevolgd, aldus besloot spr., na nog te hebben meegedeeld, dat in de leerarenka» mer heren thee zou worden geschonken en in de gymnastiekzaal limonade, en dat van avond in „De Graanbeurs" allen weder bij de prijsuitdeeling werden verwacht, waar namens de oud-leerlingen een gedenkpen ning zal worden aangeboden. Hierna gingen de aanwezigen onder h»4 /spelen der muziek uiteen, iedere groep naar de voor haar aangewezen afdeeling, voor de uitvoering van het programma. Te elf uur brachten 1 burgemeester jhr. De Gijselaar en de wethouder Reimeringer een bezoek aan de school en 's middags te twee uur de wethouders de heeren Meynen en Sanders. Het was een waardige inzet lot de meer officioele herdenking, die morgen zal plaats hebben. Huldiging van het bestuur der 3-October- Vereeniging. Door de zangvereoniging „Ex Animo" alhier werd het initiatief genomen tot hul diging van het bestuur der 3-Oclober- Vereeniging door het brengen van een sere nade als blijk van waardeering voor het geen het 3-October-hesluur heeft verricht, ter gelegenheid van de 350-jarige herden king van Leidens Ontzei. Daartoe riep zij de plaatselijke Vereeni gingen verleden week Vrijdagavond lot eea vergadering op, welke vergadering wegens de redenen, waarom de animo zoo gering was, werd gegist. Het besbuur had 98 circulairen verzon den, doch het vermoeden werd uitgesproken, dat deze niet aan het juiste adres of niet op tijd waren verzonden. Dezulken vreesden, dat vele Vereenigingen nog niet voldoende op de hoogte zijn gebracht. Een der aanwezigen meende echter de oorzaak van het gebrek aan deelneming te moeten zoeken en de antipathie, die het be stuur door zijn optreden heeft gewekt, door dat een groot deel der bevolking en zelfs van de leden der 3-October-Vereeniging van de mooiste feestelijkheden zijn uitgesloten geworden. Er werd nu even gepauzeerd en den ver tegenwoordigers van Vereenigingen, die een mandaat hadden om aan de huldiging mee te doen, verzocht zich aan de bestuurstafel te vervoegen. De navolgende Vereenigingen gaven zich op: Sigarenwinkeliersver., zang- Ver. „Ex Animo". „Recht en Plicht", Leid- sche Padvinders (schriftelijk); Tuinders en bloemisten; Leidsche Groenten- en fruit handelaren; PostharmonieEerste Leidsche Klucht- en Revue-gezelschap; werklieden- ver. „Nul en Genoegen"; werklied en ver. „Eendracht maakt Macht"; „WeTkmans Wilskracht". Sommige dier Vereenigingen gaven te gelijk op het aantal deelnemende leden. Ten slotte werd de gelegenheid aan Ver eenigingen om alsnog aan de huldiging mee te doen en zich daarvoor op te geven ver lengd tot Donderdag 23 October bij den secretaris, den heer M. Galjaard, Staal wijk straat 3 De Commissie zal het van deze medewer king doen afhangen of de huldiging al dan niet zal doorgaan en of men den volgenden avond, d. i. Vrijdag 24 Oct., ook nog eens voor het laatst zal bijeenkomen. Een en ander zal in de plaatselijke pers bekend worden gemaakt. De Commissie gelooide, dat, nu de pers aan het voornemen der Commissie meer dere ruchtbaarheid zal geven, nog wel meer Vereenigingen te kennen zullen geven mee te willen doen. Geschiedt dit niet, dan zal van het voornemen worden afgezien. Leidsche Chr. Besturenbond. In het gebouw „r, a» „Prediker", in de Jan- matige opkomst echter slechts een voorloo- vossensteeg alhier, had gisteravond van- pig karakter droeg. Er werd oen commissie I wege den Leidschen Chr. Besturenbond een benoemd, bestaande uit de heeren Karei j propaganda-vergadering plaats, waarin het Lek (zangvereeniging „Ex Animo"), voor zitter; M. Galjaard, (tuin- en bloemmisten- bond) secretaris;, G. Versney (muziek- en tooncelvereen. „Nul en Vermaak"); pen ningmeester; H. D. Metselaar (muziekver- ceniging „Poslharmonie"); K. Knolter (mu- ziekvereen. „Nut en Genoegen") en II. Paals (werkliedenvereen. „Eendracht maakt Macht"). Deze Commissie richtte zich nogmaals, in een vertrouwelijk schrijven lot de alhier gevestigde Vereenigingen, ongeacht van welke partij en richting, lot een vergadering op 16 October, 's avonds, in het gebouw „Patrimonium", ten einde de voorloopige plannen nader te bespreken en, zoo moge lijk tot een definitief besluit te komen. De opkomst was ook thans niet bijzonder groot. De voorzitter, de heer Lek, opende de vergadering en deelde mede, dat de opkomst hem niet meeviel. In de vorige vergadering waren twaalf vertegenwoordigers van Ver eenigingen aanwezig Nu waren er nog weer eenige bijgekomen. Hij heette de aanwezi gen hartelijk welkom, waarna de secretaris, de heer Galjaard, meedeelde welke Vereeni gingen de vorige maal en thans vertegen woordigd waren, t. w.: „Nut en Vermaak", het Leidsch Polïtie-muziekgezelschap, Leid Chr. mannen zangkoor „Na Arbeid Kunst" welwillend en z«eer gewaardeerd mede werkte. Als spreker trad op ds. J. G. W. Goed hard, predikant bij de Leidsche Ned.-IIerv. Gem., die als onderwerp zijner rede had ge kozen de beteek-enis volle vraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?" Wij laten hier een kort overzicht van deze rede volgen: Kaïns woord is een ontkenning van de liefdewet en spreker wees op de legenslel ling tusschen Kaïn en Jezus Christus, Wiens woord en daad was: dienende het recht Gods en de liefde Gods verwezen lijken. Chrislenroeping is hol: Gods bedoeling benaderen; in de sociale verhoudingen plaats maken voor Gods wil; werkgevers en werknemers hebben ieder en gezamenlijk een taak in dienst van Gods Koninkrijk. Op de vraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?" past een volmondig: Ja. Maar. er zijn vele moeilijkheden. Spreker stelde in het licht, dat, om in de 1 gemeenschapsverhoudingen van dienst te kunnen wezen, er noodig zijn lucht, kennis en oefening. Deze zijn niet goedkoop te ver krijgen. Inderdaad, er zijn vele moeilijk heden. Voor een deel hangen deze samen sche Patroonsvereen. van Tuiniers en Bloe- I met de huidige samenlevingsvormen; maar misten, Leidsche Groenten- en Fruilhandc- voor oen veel belangrijker deel komen de laren, Leidsche Sigarenmakers, Eerste Leid sche Klucht en Revue-gezelschap, Kap pers- en Barbierspalroonsvereeniging, „Nut en Genoegen", Chr. Handels- en Kantoor bedienden, Muziek vereen. „Athalia", Mu- zïekvereen. „De Post", Zangvereen. „Zang zij onze Leus". Ziekenfonds „Eendracht en Kracht", mannen zangvereeniging „Kunet na Arbeid", Werkl.vereen. .„Nut en Genoe gen" en Zang ver. „Ex Animo", die, zooals boven gezegd, het initiatief nam-. De voorzitter voegde er nog aan toe, dat ook de Vereeniging van Padvinders schrif telijk haar sympathie had betuigd. Niettemin achtte het bestuur de deelne ming eigenlijk niet groot genoeg. Het doel was anders met vaandels, en verlichting op den avond van 28 Gclober een ommegang door de stad te maken en in de kleine Stads- zaal het 3-Oclober-bestuur, dat daar ver een igd zou zijn, te begroeten, om vandaar naar de groole zaal zich te begeven waar de heeren mr. P J. Briët, dr. J. Riemens en mevrouw de wed. Jonker namens de Ver eenigingen het woord zouden voeren. De Commissie vond dit oen aardige ge dachte; maar de voorzitter meende, dat de deelneming voor een voldoend slagen te ge ring was. en daarom achtte hij het beter het plan te laten varen. De secretaris dacht er anders over. Hij vond ook voor een eenigszins indrukma kende betooging de deelneming te gering; maar men zou den optocht kunnen laten vervallen en onmiddellijk zich naar de Stads zaal begeven; de huldiging zou dan meer een huiselijk karakter dragen. Er ontspon zich over een. en ander een geanimeerde gedachtewisseling en naar moeitijkheden van binnen voort, uit het wezen van den mensch. De vragen zijn zeer ingewikkeld. Toch kan onderzoek niet het eenige zijn.; par- 1 tiëele oplossingen blijven mogelijk. Er zijn sociale mogelijkheden. Tot deze behoort de organisatie. In verband met deze spreekt ds. Goedhard een daartoe opwekkend woord. Hij brengt hierbij onder het oog, dat in allen I organisatie-arbeid echter niet mag vergeten worden, dat de „broeder" ook leeft in de groepen, die onze belangen van de andere I zijde benaderen. Vervolgens werd door spr., wiens boeiend en klemmend beloog met groote aandacht werd gevolgd en die ook de taak van den predikant wat deze dingen betreft, besprak, gewezen op het belang der Chr. Gemeente: binnen haar worden wij aan onze oenheid- voor-God herinnerd. De Gemeente, aldus spr. ten slotte, gewenne zich, te rekenen met het recht Gods in arbeidsverhoudin gen; en allen, die weten verlossing noodig te hebben en niet een historisch materialis me willen aanhangen, dat zelfverlossing be looft, moeten hun eenheid in den Verlosser belijden èn uitleven. Op de Kaïnsvraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?" luidt het antwoord: Dit is de verkondiging, die gij van den beginne gehoord hebt, dat wij elkander zouden liefhebben. De samenkomst was geopend door den voorzitter, den heer A. J. Schoneveld, met gebed en met een welkom tot allen, man nen en vrouwen waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de belangstelling voor deze propaganda-vergadering aan het begin van de hervatte werkzaamheden; een welkom in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, ds. Goedhard, en tot het reeds ge noemde zangkoor, dat achtereenvolgens eenige nummers ging ten gehoore brengen. De voorzitter sloot ook met een dank woord aan den spreker voor diens uiteen zettingen en die andermaal had getoond te zijn een predikant, die zich niet verheft boven anderen op een hoog, voor velen on bereikbaar standpunt, maar voor iedereen bereikbaar is, en ook nu weer over de wer kelijkheden des levens. Gods licht heeft doen schijnen, naar zijn eigen uitgesproken meening behoorende tot de taak des pre dikers. Het zangkoor dankende, merkte de voor zitter levens op. dat dit koor en deze Bond meer en meer één worden. Hij sprak den wensch uit, dat dit zoo blijven zou en hoopte op versterking van dit koor. Ilij eindigde mot ds. Goedhard te verzoe ken met dankgebed te eindigen, waaraan deze voldeed. Tot Lid van het hoofdbestuur der Ned. Zendings-Ver. is herbenoemd dr. J. Rie mens, alhier. Wegens groote belangstelling voor de tentoonstelling „Beleg en Ontzet van Leiden in 1574" zat deze nog eenige dagen worden verlengd en Woensdag 22 October om vier uur worden gesloten. Men meldl ons: Hel blijft de afdeeling Leiden van de Ned. Arb.-Reisverecniging steeds voor den wind gaan. Het ledental groeit zoodanig, dat men binnenkort het eerste honderdste lid hoopt in te schrijven. Het bestuur doet dan ook alle moeite om het den leden zoo aangenaam mogelijk le ma ken. Nu de tijd van fietstochten e. d. achter den rug is, gaat zij de aandacht besteden aan de plaatselijke bezienswaardigheden zoowel op wetenschappelijk als op tech nisch gebied. Zoo hoopt zij nu een excursie naar „De Lakenhal" te maken en deze over een vier- h vijftal weken te verdeelen, waarvan de eerste plaats heeft op Zaterdag as., des nam. te halfdrie. De geheele excur sie staat onder de deskundige leiding van den adj.-ddrectcur den heer Coert. Ook zal het Museum van Oudheden bezocht worden, zoo mogelijk mede onder deskundige leiding. Ongeveer half November zal een gezellig avondje, uitsluitend voor leden, plaats heb ben terwij! begin van December een film avond wordt georganiseerd, waarvan mede werking is verkregen van een bekende firma en waar 0. a. natuuropnamen uit Zwitserland op het doek zullen worden ge bracht. Omtrent verdere bijzonderheden der Ver eeniging verstrekt de secretaris, de heer J. J. Limburg, Vaartkade 8, alle inlichtingen. Naar wij vernemen, is de toestand van hot tweede slachtoffer van het ongeluk, dezer dagen aan den Leidsche Straatweg, bij de Zendingsschool gebeurd, Alb. Heems kerk, van Rijnsburg, naar omstandigheden redelijk wel. Nog Bleeds wordt II. in het Acad. Ziekenhuis alhier verpleegd, alwaar is gebleken, dat hij zich ernstig heeft verwond aan schouder, borst en linker-been, alsook een verwonding aan het hoofd bekwam, die niet zoo ernstig is. In de Kaiserstraat, in perceel no. 28, is een nieuwe fruitzaak geopend, die goed voorzien is van allerlei heerlijkheden op fruitgebied. Gezien de ligging is deze zaak gedoopt „Ln den Kaiser" en gelet op de nette inrichting en de sorteering ook chocola terie is aanwezig vermoeden we, dat de Vreewijkbewoners er wel eens een kijkje zullen komen nemen. Men verzoekt ons de aandacht van het publiek te vestigen op de telefoonnum mer-wisseling bij de politie. De nummers 159 en 794 zijn vervallen en daarvoor in de plaats is gekomen het nummer 2323. De „Sts -Crt." bevat de statuien van de N. V. Leidsche Grossierderij v.h. J, Ruis, alhier. Reglement Dienstvoorwaarden personeel Noord-Znidhollandsche Tramweg-Mij. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Van Braambeek betreffende de goedkeuring van hel Reglement Dienstvoorwaarden voor het personeel der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, waarin aan het personeel het verbod wordt opgelegd, om zonder toeslemming der directie een open baar ambt te aanvaarden of om lid te zijn van het hoofdbestuur van een vakvereeni- ging, heeft de Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Reeds in het R. D. V. 1918 der Noord- Zuidhollandsche Tramweg-Maatschappij was het bekleeden van bezoldigde of onbezol digde betrekkingen en ambten afhankelijk gesteld van een door de directie te verleenen vergunning. De in de vragen bedoelde be paling van het nieuwe R. D. V. voert dus niet eenig nieuw beginsel in. Toen de directie in de nieuwe bepaling het lidmaatschap van het hoofdbestuur eener vakvereeniging afzonderlijk wenschte te vermelden, is haar nadere toelichting ge vraagd, waarbij twijfel werd uitgesproken, of aan deze afzonderlijke vermelding be hoefte beslaat, daar bedoeld lidmaatschap geacht zou kunnen worden begrepen te zijn BUITENLAND» Dt crisis in Engeland en Duitsehland. Primo de Rivera benoemd tot Hooge Com missaris in Marokko. Hevige gevechten en groote schade te Kanton. onder de reeds sedert 1918 geldende alge- meene uitdrukking-.bezoldigde of onbezoL digde betrekkingen." Blijkens haar antwoord beoogde de direc tie door de afzonderlijke vermelding twijfel omtrent dit laatste te voorkomen. Zij stelde hierop prijs, omdat aan bedoelde functie uitgebreide werkzaamheden vesbonden kun nen zijn. Daarbij werd vermeld, dat tevoren ingevolge de oude bepaling, toeslemming lot het bekleeden van zoodanige functie was verleend. Hieruit blijkt, dat reeds de bepaling van 1918 dezelfde toepassing vond, die de be woordingen der nieuwe uitdrukkelijk mede brengen, zonder dat daaromtrent ooit be zwaar is geopperd, on tevens, dat bij de di rectie niet de bedoeling voorzit, om aan-» vaarding van het lidmaatschap van hef hoofdbestuur ecner vakv°reeniging te be letten. Daar bovendien niet ontkend kan worden, 'dat bij tramweg-ondernemingen in verband met de getalsterkte van bet personeel, bet vervullen van dergelijke betrekkingen vrij groote beteekenis voor het belang van den dienst kan hebben, is legen bestendiging van hetgeen feitelijk reeds sedert 1918 gold, geen bezwaar gemaakt. Mocht intusschen, in afwijking van het verleden, de praclijk een minder juiste toe-, passing van de bepaling aan den dag bren gen, dan zal daarop, in geval van herzied ning, nader dienen le worden gelet. De positie van het Spoor- en Tramwegpersoneel. Door het Hoofdbestuur der Nedcrlandscho Voreeniging van Spoor- en Tramwegperso-f neel was tegen Zaterdag 11 October een bij eenkomst uitgeschreven met de Hoofdbe sturen van den B. A. N. S. en van den N. B. ter behandeling van de vraag welke maatregelen tegen de stijgende duurte zijn te treffen. De Hoofdbesturen van den B. A. N. S. on N B. deelden mede niet to zullen komen. Inmiddels heeft het Hoofdbestuur van den B. A. N. S. aanvankelijk tegen Zaterdag 18, later tegen Vrijdag 17 October de andere bonden in het Spoorwegbedrijf uitgenoodigd om maatregelen te besprekea Waar hot Hoofdbestuur der N.V. verhin derd is deze conferentio bij te wonen, heeft het schriftelijk den B. A. N. S. medegedeeld welk standpunt door het Hoofdbestuur is ingenomen. Dit komt hierop neer, dat nu zal worden afgewacht of de Regeering maatregelen tegen de stijgende duurte zal nemen. Zoo niet, dan zal aan de Directie der Ncderland- sche Spoorwegen worden verzocht financi eel tegemoet te willen komen in den vorm. van een extra week loon per maand gedu rende de wintermaanden. Bovendien heeft het Hoofdbestuur der N.V. kenbaar gemaakt een felle agitatie in het land te willen voeren, teneinde do Re geering, do Directie en het publiek te too- nen, dat het niet begeert het personeel do, dupe te laten worden van do voortdurende prijsstijging. De toepassing van de Rijwielbelastingwet. Ter kennis van do ambtenaren der Rijks- en gemeentepolitie is gebracht, dat de Mi nister van Financiën de onderstaande mede- deelingen heeft gedaan in verband met da vragen aangaande de toepassing van de Rijwielbelastingwet. Transportrijwielen al of niet met afneem baren bak (z.g. carries), zijn volgens het spraakgebruik als rijwielen te beschouwen en vallen onder de toepassing der Rrjwiel- belastingwet. Indien het stuur dezer rij wielen niet uit een buis bestaat en de in richting van het rijwiel niet toelaat op de voorgeschreven zichtbare wjjze het r^wiel- merk aan de balhoofdbuis of de bovenbui$ van het rijwiel aan te brengen, moet het belastingmerk niettemin aan dat stuur be vestigd worden. Driewielige rijmel bran cards kunnen ge lijk gesteld worden mét de van belasting vrijgestelde rijwielen, genoemd ln art 4, letter b, der wet, uit overweging, dat het zou strijden m9t den zin dier bepaling, int dien zij niet werd toegepast wanneer dQ gebruiker van het rijwiel door zijfn gb-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1