AGENDA. De Eeuwige Stilte. BINNENLAND. BUITENLAND. f 1 Donderdag. ElisabethshofMedisch Consultatiebureau ▼oor alcoholisten. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16)Bijbelbespre king. 8 uur* Stadszaal (foyer): Bazaar fonds of tehuis oud-verpleegsters. Van 11 tot 6 en van 7 tot 10 uur. Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 October waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maai'sman88teeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Amersfoort, waar vele Kamers waren ver tegenwoordigd, Leiden door afwezigheid schitterde. De Voorzitter zegt, dat voorzitter en se cretaris in dien tijd beiden bezet waren. Het zou hem goed toe lijken, wanneer voor zulke gelegenheden de afdeeling klein bedrijf uit haar midden een vertegenwoor diger aanwees. Dc heer Zonneveld zou in de Commissie voor Vervoer de vraag aanhangig willen maken of niet naar het Zwitsersch voor beeld, de contróle aan de stations op uit gaande reizigers zou kunnen worden opge heven, wat kosten zou besparen en het ver keer zou vergemakkelijken. De Voorzitter vreest daarvan moeilijkhe den, al kan de vraag onder oogen worden gezien. De heer Van der Kolk vraagt of het sub sidie van f 15 aan de Alphensche Winkel week niet zou kunnen worden verhoogd tot f 25, waartoe wordt besloten. Hierna gaat de Kanier circa zes uur over tot een huishoudelijke zitting. De Maxekerk. In de Marekerk werd gisteravond een samenkomst gehouden ter herdenking van haar 275-jarig bestaan. Velen waren naar het bedehuis opgekomen, o. w. de burge meester. Het samenzijn werd geopend met 't samen zingen van Psalm 150 vers 1. Daarna las ds. J. G. W. Goedhard, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, voor 1 Kron. 29 1 tot 20 en ging voor in gebed. Namens het comité voor de inwendige herstelling van dit kerkgebouw heette hij de aanwezigen welkom, dankte hij dezen voor hun belangstelling, beval hij het werk van het Comité aan en betuigde hij dr. Schok king, die zich bereid had verklaard zoo aanstonds het woord te voeren, daarvoor dank. Persoonlijk wekte zijneerw. op om den dank voor de oprichting en het gebruik dezer kerk te uiten en om te zetten in daden. Wij willen toch in ons hart danken en moeten dankoffers brengen. Het is onze plicht de Evangelie-verkondiging mogelijk te maken. Hij erkent, dat er heel veel ge vraagd en ook heel veel gegeven wordt, al moet het hem van het hart, dat het voldoen van den kerkelijken hoofdelijken omslag he laas bij zeer velen te wenschen over laat. Dan ziet hij onder de oogen of het doel der restauratie zal en kan bereikt worden en wanneer. Betaalden allen grif hun kerke lijke belasting, dan stond onze Gemeente- Commissie niet voor moeite. Wie er om öe een of andere reden bezwaar tegen hebben, moesten vrijwillige bijdragen in de kerke lijke kas storten. Legden zij, die hoofdelijken omslag verschuldigd zijn en bijdragen geven voor den „Eeredienst" een vierde daarop, dan zouden in vier jaar de kosten der res tauratie er zijn. Dankbaarheid moest dit me debrengen; ook ziende op de rijke zegenin gen, aan talrijke geslachten in deze kerk geschonken. Spr. hoopte, dat deze avond krachtig zou medewerken tot bereiking van het doel, hetwelk het comité zich heeft voorgesteld. Nadat gemeenschappelijk was gezongen het zevende vers van Psalm 77, betrad mr. dr. J. Schokking, vroeger predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, lid van de Tweede Kamer, den kansel. Hij begon met te zeggen, dat het niet in zijn bedoeling lag terug te treden in de ge schiedenis dezer kerk, welke op 13 en 14 October vóór 275 jaar voor het eerst in dienst werd genomen voor de verkondiging van Gods Woord. Immers, niet zoo heel lang te voren had dr. J. Riemens reeds een histo rische herinnering gegeven. Deze kerk vertoont nog het beeld, dat zij droeg van af haar stichting en, met een enkele korte onderbreking is er geregel2 dienst gehouden. Zij is nog stevig, dank zij de soliditeit, bij haar bouw betracht. Voor haar in-stand-houding zijn dan ook nog geen bijzondere gelden nocxlig. Wel echter voor haar meuhileering, welke vernieuwing ver- eischt; voor betere verlichting en voor ver warming. Deze herdenking, zei spreker, en hij waarschuwde in 't algemeen voor te veel herdenkingen, is meer middel dan doel. Ware dit niet alzoo, dan zou het beter ge weest zijn te wachten totdat de kerk drie honderd jaar oud zou zijn. Maar het Mare- kerk-comité moet gesteund, krachtig ge steund worden. Spreker wil even de vragen voorleggen: Is de beoogde restauratie wel noodig? Eischt het meubilair in de Pieterskerk niet veeleer een nieuwen glans; roept deze hoofdkerk niet eerst om betere verlichting? Is uitbrei ding van het aantal kerkgebouwen der Ge meente geen gebiedende eisch? De be teekenis dezer vragen en de ant woorden er op geenszins onderschattende, meent spreker te mogen wijzen, om te con cludes ren tot het goed recht cener spoedige restauratie van het inwendige der Mare kerk, op haar bijzonder gunstige ligging, en mede hierop, dat de hcrstelkosten niet zóó hoog zijn, dat andere belangen e<r door in de klem behoeven te komen. Dan: de opvatting van den bouw dezer kerk maakt restauratie alleszins waard. Wij zijn dankbaar voor onze Pieters- en Hoog- landsche kerk uithoofde van den band met onze geschiedenis tot achter de Hervorming, en willen die kerken behouden en in- sland-houdenmaar de Marekerk is ons veel waard, omdat zij is het type van een Proteslanlsch-Hervormde kerk. De Ooster- kerkj hoewel wij haar niet willen missen, is meer een vergaderzaal met een preekstoel dan een kerk. Bij dit gedeelte van zijn beloog vond spr. gereede aanleiding uitvoerig stil te staan bij de kerk in overeenkomst met den dienst, welke er gehouden Wordt, en bij het doel van den dienst, waarvoor de Protestantsche kerk wordt gebruikt: de prediking van het Woord Gods, het uitdragen van de Blijde Boodschap. Verder bepaalde spreker zijn aandachtig gehoor nog bij het ontroerende in de ge dachte, dat zoovele geslachten hier de zege ningen Gods hadden mogen ervaren; dat zoovele geslachten hier onder allerlei levensomstandigheden waren geweest, met .hun zorgen, hun leed, hun vreugde. De be toeken is. gelegen in het samenzijn in liet bedehuis; het gewicht van hei aan trekkelijke van het gebouw; het intieme ka rakter van onze Marekerk; deze herdenking te gebruiken met 't oog op de toekomst; een zegenrijke arbeid, bekroond met een goeden uitslag, van het comité, ondervindende dit nog veel krachtdadigen sleun, waren de verdere punten, welke dr. Schokking nog minder of meer uitvoerig behandelde. Met dankgebed en liet zingen van Gezang 96 werd deze samenkomst gesloten, waarin de organist, de heer L. Boom, had doen ge nieten van schoon orgelspel, mej. Van der Reyden van verdienstelijken solo-zang en 't koor van de Chr. zangvereeniging „Ex Animo" van welluidende, goed gekozen liederen. Eventueele baten van dezen avond komen het Marekerk-comiié, dat nog veel geld noo dig heeft, ten goede. In de laatst gehouden vergadering van de Maatschappij van Letterkunde alhier in de plaats van dr. J. L. Walch tot voorzitter gekozen prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Gisteren hield de oudercommissie van de opleidingsschool voor u. 1. o. Lange- brug A haar ouderavond, die door het hoofd, den heer A. J. J. Verbrugge, werd geopend. Spr. vond het bedroevend, dat de ouders nog zoo weinig belangstelling loonen voor het werk van de Oudercommissie, die al het mogelijke doet om deze avonden te doen slagen. Spr. hoopt, dat in de toekomst ver betering zal intreden. Inmiddels kwamen nog enkele ouders ter vergadering, zoodat een 40-tal ouders pre sent was. Hierna kreeg de voorzitter der Commissie, de heer J. W. van Hees, het woord, om ver slag uit te brengen over het verloop van den gehouden Franschen cursus. Spr. zegt, dat de resultaten bevredigend zijn te noemen. De commissie besloot dan ook een tweeden cursus te openen, zoodat dus nu de leer lingen van het 5de en 6de leerjaar, die zich daarvoor hebben opgegeven, les in het Fransch krijgen. Het financieele beleid van den voorz.-penningmeester werd goedge keurd. Vervolgens werd door den heer J. W. van Hees, als redacteur van het „Ouderblad" een warm beloog gehouden voor het nemen van een abonnement op dit blad, waarbij hij aantoonde, dat de ouders door lezing van hun eigen blad medewerken om het insti tuut Oudercommissie meer populair te ma ken. Velen slaan omtrent het nut, dat een Oudercommissie kan hebben voor het on derwijs en voor de school, nog vrij scep tisch. Men moet in aanmerking nemen, zei spreker, dat dit instituut nog jong is, feite lijk iiog in de groeiperiode. De ouders zeiven kunnen meewerken beteckenis te geven aan dit instituut, wat in het belang is van de school en het onderwijs. Nu reeds hebben vele commissies getoond zeer nuttig werk zaam te zijn geweest. Spr. toonde dit aan met eenige voorbeelden. De uitgifte van een ouderblad zal bijdragen, om meer bekend heid te geven aan liet werk der commissies, wat, indien de ouders en het onderwijzend personeel het „Ouderblad" lezen, meer waardeering zal ondervinden. Na een krach tige opwekking van spr. gaven zich een twintigtal ouders en enkele onderwijzers als abonné op. Daarna werd de gebruikelijke pauze besteed om den ouders gelegenheid te geven met het onderwijzend personeel te spreken over verschillende schoolaangele- genheden, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Na de pauze verkreeg het woord de heer H. C. Wesselius, uit Leiden, die een uiteen zetting gaf van het Esperanto als interna tionale taal. In een uitvoerig beloog zette deze spr. uileen hoe het van af het jaar 1666 steeds een zoeken is geweest om een systeem samen te stellen waarbij het mo gelijk was, dat dit dienst zou kunnen doen als communicatiemiddel lusschen alle vol ken. Verschillende systemen zijn beoefend en bestudeerd totdat in 1887 het Esperanto als internationaal communicatiemiddel zijn intrede deed. Uitvoerig ging spr. in op de vragen of een internationale taal noodig is, of deze moge lijk is, of invoering mogelijk is en hoe en wanneer dit zal worden ingevoerd. Spr. koestert niet de hoop, dat dit in Ne derland spoedig zal gebeuren. Het buiten land is ons ook hierin reeds voorgegaan. Toch zal ook hier, trots alle pessimisten, de tijd komen voor het Esperanto, omdat dit veel logischer is dan andere talen, die als internationale taal toch niet bruikbaar zijn. Spr. riep de medewerking in van de ouders en het onderwijzend personeel, om die in voering te bevorderen, en spoorde de ouder commissies aan te ijveren voor invoering als facultatief leervak voor de hoogere klassen. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond nu plaats, waaraan het hoofd der school en enkele ouders deelnamen, waaruit bleek, dat men nog niet voldoende was overtuigd van de kans van slagen van het Esperanto als internationale taal. In het „Ouderblad" zal deze zaak nader worden uiteengezet. RECLAME. Stadsgehoorzaal - Lelden. WOENDSDAG 22, DONDERDAG 23 en VRIJDAG 24 October de bnitengewoon schitterende en wereldberoemde film: ONTDEKKINGSTOCHT NAAR DE ZUIDPOOL door Capt. SCOTT. Een filmwerk, dat grocte wetenschappelijke waarde heeft Een treffend verhaal van een ware gebeurtenis. 8186 Aanvang 8 uur Einde lO1/* uur Prijzen: Front-balkon f 1.40; 1ste Rang f 1.05; 2de Rang f3.75, 3de Rang 10.45 (belasting inbegrepen. Kaartcnverkoop met plaatsbespreken 10 ct.) vanaf Maandag v. 102 u. aan de Zaal. SPECIALE KINDER VOORSTELLING (ook met /ertooning van „DE EEUWIGE STILTE") op Woensdagmiddag 22 October, halltwee. Prijzen: Kinderen f0 20 en f0.35; Vol wassenen f 0.45 en f 0.75. De Leidsche dagbladen roemen deze film als het meesterwerk der laatste jaren. Zie daarvoor de peTsrecencies van Zaterdag -1 October j.I. Tot slot werd, wegens periodiek aftreden der oudercommissie, deze na gehouden stemming opnieuw als volgt saamgestcld: de heer J. W. van Ilees, voorzitter; mevr. M. van Weeren, secretaresse, en als leden mevr. K. Th. JullensZwaai, mevr. J. J. de KierVan Iterson en de heeren K. L. Ha- geman, H. J. Franse en I. Verbeek. Nadat de heer Verbrugge de afgetreden leden had bedankt voor wat zij voor de school hadden gedaan en de voorzitter der commissie een woord van dank aan het hoofd had gebracht voor dc aangename wijze, waarop deze met de leden had saam- gewerkt, werd deze zeer aangename avond met een woord van dank aan de ouders en aan den heer Wesselius voor zijn gehouden beloog, door den heer Verbrugge gesloten. Gisteravond werd in het Nulsgebouw alhier de jaarlijksche ledenvergadering van de afdeeling Leiden en O. van den Ned, ProL-Bond gehouden. Zij werd geleid door haar voorzitter, prof. dr. N. J. Krom. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 232 bedraagt. Er waren twee z.g. „ge zellige bijeenkomsten" gehouden, waarin de heer P. G. C. A. Wijkmans mededeelingei. had verstrekt omtrent het „Ned. Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevan genen" en prof. dr. K. H. Roessingh had ge sproken over: „Het vrijzinnig Protestantis me en het oorlogsvTaagsluk". Er zijn po gingen aangewend om godsdienstonderwijs in vrijzinnigen geest op de O. L. Scholen ingevoerd te krijgen-, op twee scholen zijn deze geslaagd, op drie andere is het onder zoek naar de belangstelling nog in gang. Bij de mededeelingen omlTent de ver schillende instellingen van de afdeeling werd hooge waardeering betuigd voor den velen arbeid, dien mej. J. A,, Simon Thomas èn aan de Zondagsschool én voor de afdee ling zelve gedurende een lange reeks» van jaren heeft geleverd, terwijl met eerbied werd herinnerd aan de toewijding, waar mede mej. Filippo de bibliotheek van die Zondagsschool zoo lang heeft verzorgd. Blij kens een opsomming van de werkzaamhe den aan het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", de voornaamste instelling der af deeling, wordt ook hier met vrucht gear beid. Het jaarverslag werd vastgesteld. De rekening oveT het afgeloopen vereeni- gingsjaar sloot met een overschot van f 144.30, dank zij een ontvangen legaat van een oud-lid, mej. Bommezijn. De behandeling van den beschrijvings brief voor de op 21 en 22 October té hou den algemeene vergadering gaf geen aan leiding lot debat. Tot afgevaardigde werd aangewezen de heer J. M. Vos Jz. Tot bestuursleden werden herkozen mej. C. S. M, Kucnen en de heer A. M. van Ser- mondt, terwijl in plaats van ds. E. L. Nauta, die geen nieuw mandaat kon aanvaarden, werd aangewezen de heeT J. J. Eilders. De Voorzitter deelde, mede, dat op 31 Oc tober a.s. de Hervorming vanwege de af deeling zal worden herdacht in de Rem. Kerk onder voorgang van prof. dr. H. Win- disch met opluistering van solo- en koor zang door het zangkoor van de Ver. van Vrijz.-Hervormden, en..dat wederom twee drie „gezellige bijeenkomsten" zullen wor den gehouden. Na bespreking van enkele propaganda middelen, noodig geworden, omdat het aan tal leden voor onze stad beslist te gering werd geacht, ging de vergadering uiteen. Er heeft zich hier een comité gevormd tot huldiging van het bestuur der 3-Oetober- Vereeniging. Ter bespreking van de plan nen zal vanavond een vergadering worden gehouden. De bazaar in den foyer der Stadszaal ten behoeve van oud-verpleegsters is heden voor het laatst opengesteld. Het raden naar den naam der pop ondervindt groote belang stelling. Tal van aardige antwoorden zijn binnengekomen. Deze zullen hedenavond worden voorgelezen. De standaard-brievenbus, voorheen staande Steenschuur tegen het perceel van de firma gebrs. Vies, is thans verplaatst naar de Korevaarstraat) tegen den zijgevel van het perceel Steenschuur No. 2. Ook Zondagavond a.s. zal de heer Jac. Smits, uit Haarlem, de hier welbekende impressario, in de groote Stadszaal een spe cialiteitenvoorstelling geven. Daartoe zullen meewerken de parodist Harry Woodward, de humorist Maupie Staal, het Equal-trio, benevens een viertal anderen, Gistermiddag is werkvrouw y, cL K. aan den Zoeterwoudsche Singel van een 26 c.M. hoogen dorpel gegleden, tengevolge waarvan zij den rechtervoet heeft gebroken. Na door den Eersten Hulpdienst te zijn be handeld- 1b zij naar haar .woning vervoerd. Gistermiddag werd aan den Heeren singel de voetganger B. door den motorwiel rijder W. aangereden. B. klaagde over pijn aan de rechterknie. Voorts werd de motor onklaar. Beide betrokkenen gaven elkaar de schuld. De motorrijder heeft echter signalen gegeven. Hedenmiddag ongeveer een uur had op den hoek van de Steenstraat een aan rijding plaats tusschen een auto en de Haagsche tram. De auto werd aan de voor- spatboTden beschadigd. De Indische begrooting. Bij de Tweede Kamer is ingediend de ontwerp-Indische begrooting voor 1925. Uit de memorie van toelichting blokt, dat de uitkomsten van 1923 voor den geheclen dienst ruim 110 millioen, voor den gewonen dienst ruim 89 millioen en voor den buiten gewonen dienst bijna 89 millioen gunstiger zijn dan de raming, Eljjkons de verwachtingen voor 1921 zal het tekort op den geheelen dienst van 1924 20.6 millioen meevallen. Het "elicit van den gewonen dienst zal waarschijnlijk 11.4 millioen gunstiger worden; lïet sfot van den buitengzwonen dierst vermoed lijk 9 2. De thans ingediende begrooting vermeldt de volgende eindcrifers: uitgaven totaal f690.903.415 (in Ned-Indië f530.233.183, in Nederland f 160.076.232), middelen totaal f652.400.143 (in Ned.-Indiê f640.626.243, in Nederland fll.733.9C0), tekort totaal f37.909.272 (voorschot in NederL.Indië f 110.393.060, tekort in Ned. f 148.302.322). Voor den geheelen dienst is het cijfer rond 46 millioen, voor den gewonen dierst bijna 24 miilioen en voor den buitengewonen dienst nagenoeg 23 millioen gunstiger dan de cijfers der overeenkomstige diensten voor 1924, tegenover een ongunstiger cijfer van bijna 8 ton voor de vlootuitbreiding. Behalve eenige voorstellen tot inkomsten versterking, welke in het onderhavige ont- werp-begrooting zijn opgenomen en van minder beteekenis zijn, bevat de begroo ting ook een voorstel tot invoering van een goederengeld, dat de strekking heeft om zooveel mogelijk evenwicht te brengen in den financieelen toestand van elke haven. De van deze heffing verwachte zuivere bate wordt op 2.700.000 geraamd, waar tegen over staat een daarmede gepaard gaande mindere opbrengst van havengeld ten be- loope van f429.000. Voorts is gerekend op de invoering van de bij de begrooting voor het loopend jaar in uitzicht gestelde herziening van de in komstenbelasting van rechtspersonen. Het tekort van den geheelen dienst van het tijdvak 1912-1925, ten bedrage van 1342.6 millioen, is tot een beloop van rond 1092.5 miilioen gedekt door de opbrengst van de sedert 1915 aangegane leeningen op langen termijn. Dekking vereischt dus nog een bedrag van 1342.6—1092.5 of rond 250 millioen. Na aftrek van 100 millioen, die in het loopende jaar en in 1925 uit belastingen over vroegere dienstjaren ontvangen zullen worden, alsmede van rond 40 millioen aan uitstaand muntpapier (te zamen 140 millioen) zal derhalve ultimo 1925 aan vlottende schuld nog gefundeerd moeten worden een bedrag van 250140 of 110 m'llioen. Na volledige uitvoering der Leeningwet 1923, krachtens welke nog schuldbewijzen tot zoodanig beloop kunnen worden uit gegeven, dat de werkelijke opbrengst daar van rond 54 millioen bedraagt, blijft der halve nog te consolideeren een bedrag van 1105456 millioen. Het voornemen bestaat, om een regeling to treffen, ten einde aan de nagelaten betrekkingen van hen, die in 'sLands vasten of tijdelijken dienst rijn aangesteld op een maandelijksche bezoldiging, zoomede van de soldij genietende militairen, een bedrag te kunnen uitkeeren, gelijk aan een maand salaris van den overledene. Verder om de pandhuisregie op 1 April 1925 in te voeren in de gewesten Atjek en Onderhoorigheden en Sumatra's Oostkust waarvan reeds in 1925 baten kunnen worden verwacht. Het Verkoopbureau van 's lands mijnbouw- producten zal zoodanig worden gereorgani seerd, dat een meer commercieele gestie verkregen wordt. Het ligt in het voornemen met ingang van 1 Januari 1925 een nieuwe regeling in werking te doen treden betreffende de belastingheffing van rechtspersonen. Deze belasting zal los gemaakt worden van de zoowel voor physieke als voor rechtspersonen geldende „Herziene ordonnantie op de In komstenbelasting 1920" en aangeduid wor den als „Vennootschapsbelasting". Bcbalvo een heffingspercentage van 10 zullen in 1925 25 opcenten moeten worden opgelegd. Onder winst zal worden verstaan de som van de voordeelen, die, onder welken naam en in welken vorm ook, zuiver wordt ver kregen uit bedrijf en uit buiten bedrijf gebezigd kapitaal. Vliegtocht AmsterdamBatavia. Naar het Aneta-kantoor verneemt, heelt het Hoofdbestuur van do Koninklijke Neder- landscho Vereeniging voor Luchtvaart, in overleg met het Comité Vliegtocht Neder- land-Indië, besloten, eveneens een inschrij ving te openen, ten einde het voortzetten of hervatten van den vliegtocht Amsterdam- Batavia mogelijk te maken. Daar het volbrengen van de vlucht Aat- sterdam-Batavia een daad van nationale beteekenis is en als zoodanig ook door ons volk wordt gevoeld, vertrouwt het Hoofd bestuur, dat de goblekeu groote belang stelling zich in daden zal omzetten en dat uit alle kringen bijdragen zullen inkomen. Harerzijds opent de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging voor Luchtvaart deze inschrijving met een bedrag van f2000. Giften worden gaarne ingewacht bij den algemeen penningmeester, mr. Th. G. van Eek, Nasaau-Zuilensteinstraat 10, 's-Graven- hage. Blijkens een van het Vliegcomdtó Neder- land-ïndië door het Haagsche Aneta-kantoor ontvangen communiqué heeft de heer Guüo- nard uit Philippopel geseind, dat de repara tie van het vliegtuig ter plaatse mogelijk is (vermoedelijk is bedoeld te Sofia) en eveneens vertrek naar Batavia na reparatie. Hij verzoekt ten spoedigste de benoodigdi beden en het personeel te zenden, welke voor het repaveeren noodig zullen zijn en geeft daartoe een gespecificeerde opgaat Hij meldt voorts, dat het vliegtuig vier dagen na aankomst van het materieel ter piaatse gereed kan zijn, terwijl inmiddels al het mogelijke wordt voorbereid. Van het tjjdig gereedkomen van de be- noodigde onderdeelen, alsook van het vlotte verloop van het transport daarvan, zal het afhangen of de vliegtocht nog dit jaar kan worden voortgezet Mochten bij de fa bricatie en bij het vervoer geen tegenslagen worden ondervonden, dan zal nog vóór 15 November de toebt naar Indië (runnen worden voortgezet welke datum als limite moet worden beschouwd met het oog op bet klimaat in Britsch- en Nederlandsch- Indië. Het Comité hoopt met inspanning van alle krachten den ondervonden tegenslag te kunnen overwinnen en nog dit jaar den tocht te doen volbrengen. Het stemt tot vreugde, dat van alle zijden bijdragen toevloeien, echter ia het totaal bereikte bedrag nog beneden bet noodige, om oen reservevliegtuig en motor gereed te houden, om zoodoende eventueele tegenslagen het hoofd te kunnen 6ieden. Het Comité hoopt dus, dat de geopende in schrijving met een gunstig resultaat zal mogen worden bekroond. De Doopsgezinds Gemeente Ie s-Gra- venkage heeft gisteravond in naar ieestel'vk versierde kerkgebouw het 25-jarig ambts jubileum van haar voorganger, ds. Wuite, gevierd. De Raad van Amsterdam beeft dr. J. L. Palache benoemd tot hoogleeraar in do taal- en letterkunde der Semletiscue voL ken, de Israelietiscke Oudheden en de uit legging van het Oude Testament aan de universiteit aldaar. Dr. Palace is leerling van de universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1911 bet can- didaatsexamen in de klassieke letteren heeft afgelegd. Hij is iemand van veel omvatten de, grondige geleerdheid. In 1911 is hjj de studie van zijn keus, de (kaf- en, letter kunde der Semietische volken, begonnen, en heeft die in 1929 bekroond met een voortreffelijk proefschrift: „Het heiligdom in do voorstelling der Semietische volken." Daarna, in 1922, verscheen van zijn liane) een Inleiding in den Talmoed. Daarnaast, leverde hjj nog kleine critische studiën. Door curatoren van de Amstordarosche universiteit was als opvolger van wijlen prof. Elhorst voorgedragen prot dr. F. M. Th. Böbl, te Groningen, die 19 stemmen kreeg, tegen dr. Palache, van Leiden, 20. De Rotterdamscho gemeentebegrooting is ingediend. Door bezuiniging van circa vier millioen zat de opbrengst der inkomsten belasting vrijwel even hoog geraamd kun nen worden als voor 1S24 Do directe;::--gezeraa; acr -pesrertjen en telegrafie maakt bekend, dat voor dp postrekeningen, behoorende tot do 4o en 5de groep, bedoeld in lid III, onder bt, van de beschikking van den Minister van Waterstaat d.d. 24 September (de nummers 30.000 t.m. 49.999), de postchèque- on giro dienst weder wordt opengeste'd met in- gaDg van 20 October. DE ALGEMr^-;^ TOESTAND. Het Irak-geschil de Duit* sche leening. De secretaris van den Volkenbond heelt een telegram ontvangen van den Engelschen eersto-minister, die hem verzocht maat regelen te treffen om onmiddellijk een ver gadering van den Raad te beleggen, ten einde het geschil te beslechten, dat tusschen de Engelsche en Turksche regeeringen ge geeringen gerezen is over de interpretatie van de laatste paragraaf van bet besluit van den Raad van 30 Sept. Deze paragraaf betreft do handhaving van den status ljuo in het grensgebied van Irak, in afwachting van het besluit, dat de Raad moet nemen over de definitieve afbakening dezer grens. Het telegram der Engelsche regeering zegl, dat de Turksche regeering zich bereid verklaart de interpretatie van het besluit van 30 Sept. aan het oordeel van den Raad over te laten. De Becretaris heeft het telegram van de Engelsche regeering onmiddellijk aan Paul Hymans, den dienstdoenden voorzitter van den Raad, meegedeeld. In kringen van het Volkenbondssecreta riaat wordt de vraag geopperd of peen niet zou kunnen volstaan met het toever trouwen van de beslissing over de inter pretatie aan Branting, die immers rapporteur over de Moso.lkweste is en wiens rappoct over de handhaving van den status quo onveranderd door den Volkentendsraad werd goedgekeurd. Volgens berichten uit New York is het Araerikaansche gedeelte der Dawes-leening tenminste 5 maal overteekend. De stukken werden eerst verhandeld met een agio van 2 3/8 pet. tegen een koers van 94 3/8, doch later liep deze achteruit tot 931/2. Ook het Engelsche gedeelte is overteekend. In Zweden was het gwdeelte in 30 minuten volteekend. BELGIE. De werkhervatting iv de Borinage. In de Borinage heeft ongeveer 60 pot van de mijnwerkers het werk hervat. Er hebben zich 12.000 werklieden aangemeld, die echter wegens den slechten staat van de mijnen nog niet weer aan het werk gesteld konden worden. Dat zal nog wel twee of drie weken aanloopen. De communisten agiteeren nog voort. DUITSCHLAND. Nog geen beslissing. De democratische fractie van den RijksdaJ beeft, (elijk te verwachten was, met groots meerderheid een besluit genomen, zeggende.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2