AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. T Dinsdag. Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg): Lezing met lichtbeelden afd. Leiden en O. Genootschap NederlandEngeland. 8 uur. Morschweg 69Samenkomst. 8 uur. NutsgebouwLeger des Heils. Samen komst. 8 uur. „Patrimonium": Bijeenkomst „Ex Ani- fno". Half acht. Sladszaal (foyer): Bazaar fonds of tehuis oud-verpleegsters. Van halfdrie tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Woensdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Vertelmiddag voor kinderen te 3 uur. Meisjesvereeniging te kwartier vóór 8 uur. Stadszaal (foyer): Bazaar fonds of tehuis oud-verpleegslcrs. Van 11 tot en van 7 tot 10 uur. Volkshuis: Kinderopvoering van „De Schoone Slaapster". Halfdrie. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag? van 2 tot 4 uur kinder- en Iamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioseoop- èn Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '8 Woensdags en Ja Zaterdags matinée. Stadszaal: Van 6 tot 20 October honger kunstenaar Wolly. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 October waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. vlucht. Na den wapenstilstand keerden zij terugtevens drongen Engelsche politie en Engelsohe ambtenaren in het gebied, dat zij bij Mosoel inlijfden. In October 1923 werden de Engelsche au toriteiten te Mosoel gewaarschuwd, dat de Turksche gouverneur van Julamerk een strafexpeditie zou ondernemen tegen het Koerdisohe stamhoofd van Ohal, die wei gerde zijn schatting aan de Turken te beta len. Engeland waarschuwde de Turksche regeering, dat het gebied in kwestie onder Engelsohe bezetting stond en dat de Vali, krachtens het verdrag van Lausanne, niet zou worden toegelaten. In het begin van Augustus j.l. echter drong do Vali van Julamerk toch het Assy- rische gebied binnen ondanks de Engelccho waarschuwing. Hij werd er door de Koer den gevangen genomen en later over de grens gezet. Te Genève ontvingen de Turk sche gedelegeerden een waarschuwing van Engeland, doch de regeering van Konstan- tinopol zond een strafexpeditie tegen de Assyriërs. Nu is Julamerk van het Assy- scbe gebied gescheiden door nauwlijks be gaanbare bergen. Een kleine expeditie trok van Julamerk naar het Zuiden door de ber gen, doch de hoofdmacht van de Turken rukte op van Jeziret-ibn-Omar, N.W. van Mosoel en trok, om de Assyriërs in den rug te vallen en Ohal te bereiken, over het ge bied van het oude vilajet Mosoel. Dat be schouwt de Engelsche regeering als een flagrante verbreking van het verdrag van Lausanne, ofschoon de Turken de lijn van 'den wapenstilstand van Moedros (Mosoel- Amadia) niet overschreden hebben. Do Turksche bevelhebbers, zegt de „Times?*, kunnen geen onwetendheid voorwenden, want twee dagen vóór de beweging begon, werden do Turksche autoriteiten te Jeziret- ibn-Omar schriftelijk gewaarschuwd. Intus- pchen zijn de Assyriërs in massa op de vlucht geslagen en stroomen zij te Amadia en zelfs te Mosoel samen, om zich onder Engelsche bescherming te stellen. Op de diverse, Èmgelsche nota's is ein delijk eon antwoord gekomen, doch dit is onbevredigend, men zie onder Engeland. Zonder gevaar is de toestand niet, maar direct oorlog BELGIE. Uit de Boiinage. Hel parket van Bergen heeft in de Bori- nage een tiental personen laten aanhouden. De communisten zijn uitstekend georgani seerd. De gendarmen bewaken de mijnen en de fabrieken en beschikken over vracht auto's om zich snel te kunnen verplaatsen. Men verwacht morgen,een gedeeltelijke her vatting van het werk. DUITSCHLAND. De crisis een incident minister Oeser afgetreden. Volgens „die Zeil", het orgaan van Stre- aemann rekent men er in regeeringskringen niet nveer op, dal de onderhandelingen met de leiders der fracties een grondslag kun nen opleveren tot uitbreiding van de be staande regeeringscoalitie. Men gelooft dus dat het noodzakelijk zal zijn den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven waardoor het bijeenkomen van den tegenwoordigesn Rijksdag niet meer poodig zou zijn. Niettemin is de eerstvolgende zitting be paald op 21 dezer door het senioren-convent. In de Rijksdagcommissie voor juridische aangelegenheden is het tot een conflict tus schen de burgerlijke partijen en den com- mimistischen voorzitter Katz gekomen. Bij den aanvang der zitting verklaarden de ver tegenwoordigers der burgerlijke partijen dat zij niet meer wilden samenwerken met den afgevaardigde Katz, die de Duitsche rech tens en de leden der juridische commissie oeeft beieedigd. Zij verlieten de zaal, zoo dal de zitting wegens onvoltalligheid geen besluiten kon nemen. De voorzitter heeft terstond voor heden een nieuwe zitting uit geschreven. De communistische en de so ciaal-democratische leden verlangden van den voorzitter van den Rijksdag dat het seniorenconvent direct in deze zaak lus- schen beide zou komen, daar bet concent reeds met werkzaamheden overladen is. De rijkspresident heeft minister Oeser op zijn verzoek, wegens zijn benoeming lot directeur-generaal van de Duitsche rijks bank, ontslag verleend als minister van verweerswezen. Staatssecretaris Krohne zal yoorloopig het departement behceren. FRANKRIJK. Looneisch van het spoorweg" personeel nieuwe politieke groep. In de vergadering van het Fransche spoorwegpersoneel werd per motie een mi nimum jaarloon van 6000 francs geischt. Volgens de „Echo de Paris" zou dit een extra uitgaaf van 1 milliard vereischen ter dekking waarvan de tarieven met 10 pCt. zouden moeten worden verhoogd. Onder leiding van Painlevê, Léon Blum en Buisson is een nieuwe politieke groep tot stand gekomen die zich vooral het bestu- deeren van hel sociaal-politiek probleem ten doel steil ENGELAND. De verkiezingen Irak. MacDonald is gisteren naar Glasgow ver trokken om zijn verkiezingscampagne te openen. Aan het slation te Londen was zulk een groole menigte bijeengekomen dat hij zich genoopt zag een korte rede te houden. Hij verklaarde vol vertrouwen op een over winning voor de Arbeiderspartij den slrijd in te gaan en te hopen op een meerderheid in het Lagerhuis, ilij herhaalde zijn vroe gere mededeeling, dat het geval-Campbell slechts een voorwendsel is geweest van de oppositie, die vreesde, dat de Arbeiderspartij te veel succes zou behalen en zich te vast zou nestelen in hel vertrouwen der kiezers zoodat zij thans moest worden ten val ge bracht alvorens haar program ie hebben uitgevoerd. Hij sprak later nog op de ver schillende stations waar zijn trein op weg naar Glasgow stilhield en uitte zich daar in gelijken geest. Te Glasgow zeide Mc Donald o.a.: Toen wij aan het bewind kwamen stond de naam van Engeland in de internationale faam la ger genoteerd dan zelfs de Russische roebel. Onze tegenstanders hebben besloten, dat ons lot definitief bezegeld zou worden. Zij heb ben heel het politieke terrein doorzocht om bezwaren tegen ons te vinden. Toen zij ver slagen werden, kon in het parlement geen andere regeering gevonden worden. Ik daag de juristen der andere partijen uit, mij te zeggen, welke regeering vóór deze haar rechters heeft toegestaan politieke vijanden in den kerker le werpen, zonder de regee ring te raadplegen. liet eenige, dat wij, in verband met de zaak-Campbell overwogen hebben, is het nationale belang geweest. In het westen van Londen hadden giste ren na afloop van een groole communisti sche demonstratie in Trafalgar Square, waar verscheidene redevoeringen waren gehouden ernstige botsingen plaats. Een aantal jongemannen, met zwarte hemden, trachtte zich een weg le banen naar het middelpunt der menigte, waarop gevechten begonnen. Hierbij liepen verschei dene personen harde klappen op. De politie maakte tenslotte een eind aan den strijd. Vier personen werden gearresteerd. Vermoedelijk zal de Engelsche regeering nogmaals een nota aan Turkije zenden in verband niet het uit Angora ontvangen ant woord inzake de invallen van Turksche troepen in het gebied van Irak, waardoor zoowol de belofte van Turkije aan den Vol kenbond als de status quo, die te Lausanne werd overeengekomen zijn geschonden. Het Turksche antwoord bevat verschillende on juistheden en tevens verschillende schijn baar verzoenende zinsneden, doch men mist er een verklaring in, dat Turkije de betref fende troepen heeft teruggeroepen of zal te rugroepen. De pers beschouwt het Turksche antwoord op het Brilsche ultimatum ook unaniem als hoogst onbevredigend. Het doel van Turkije is blijkbaar tijd te winnen, terwijl de Turk sche troepen zich ingraven op een linie ver binnen de grens van het betwiste gebied. De pers dringt er bij de regeering op aan, de zaak ondanks de verkiezingsdrukte krach- tig aan te pakken. De Turksche regering heeft een telegram aan den Volkenbondsraad gericht, om te vragen, dat de raad maatregelen zou tref fen om de bepalingen van het besluit van den Volkenbond van 30 September in zake den status quo in Irak toe te passen; de nota doet opmerken, dat Turkije, ondanks zijn rechtmatige eischen, den feitelijken toestand geëerbiedigd heeft, op dien datum door den Volkenbond vastgelegd. Inmiddels komen er geen berichten om trent nieuwe gevechten, doch Engeland heeft maatregelen genomen om bij een nieuwen inval der Turken onmiddellijk de grens schoon te vegen. Er zijn voor dit doel 30 vliegtuigafdeclingen beschikbaar zoo mede een niet onbelangrijke strijdmacht van inboorlingen onder Engelsche officieren ter wijl zoo noodig tot een vlootdemonstratie tegen Konstantinopel kan worden overge gaan, in verband waarmede het Middel- landsche zee-eskader voortdurend op sterkte wordt gehouden. ZWEDEN» De crisis en het verdedi- gings vraagstuk. De socialisten eischen in een manifest de onmiddellijke aftreding van de huidige re geering en een nieuwe regeering voor de voorbereiding der oplossing van het verde- digingsvraagstuk in overeenstemming met den uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en in samenwerking met een van de twee liberale partijen. De verv. tegenwoordigers van deze liberale partijen hebben eveneens vergaderd en vragen een onmiddellijke oplossing van het yerdedi-; gingsvraagstuk ten einde de uitgaven yoor militaire doeleinden te verminderen. Over aftreden van de tegenwoordige regeering reppen zij echter niet. ZUID-SLA VIE. De Skoeptsjina geopend. Davidowitsj, de premier, is er tót nu toe niet in geslaagd een deel van de radicale Servische partij als medewerkers le winnen. Ook die radicalen, die niet onmiddellijk aan hangers van Pasjilsj zijn, weigeren samen te werken met een regeering, die door Ra ids] wordt ondersteund. Deze heeft, naar de opvatting der radicalen, gepn enkele zijner „defaitistische" beginselen, opgegeven; hij heeft alleen zijn tactiek gewijzigd; rnen acht zijn monarchisme, dat hij thans de monstreert, nog gevaarlijker dan zijn vroe gere oprechte republikeinsche belijdenis. De opening der Skoeptsjina is rustig ver- loopen. Eenige beweging ontstond bij het voor lezen van drie voorstellen van afgevaardig den der regeeringsmeerderheid om drie vroegere ministers in staat van beschuldi ging te stellen: dr. Markowilsj, vroeger mi nister van justitie wegens het aannemen van steekpenningen in verband met het geven van opdrachten op rekening der oor logsschadevergoeding aan onbevoegden; dr. Jankowitsj, onder Pasjilsj minister van ver keerswegen, wegens het aannemen van steekpenningen men zegt 10 millioen francs in verband met aankoopen; dr. Kojitsj, die eveneens onder Pasjilsj ben eigen bate conoessies tot exploitatie van wouden in Zuid-Slavië zou hebben verkocht. ARABIE. Mekka ontruimd. Volgens officieele berichten zijn de onder handelingen, die de nieuwe koning van Iledzjas Emir Ali met de Wahabis had wil len aanknoopen, mislukt. In verband hier mede heeft Ali al zijn troepen gelast Mekka te ontruimen teneinde den vijand, zooals hij zegt, geen aanleiding te geven voor een strijd in de Heilige stad. De Wahabis staan op korten afstand van Mekka. De Britsche pelgrims worden in Djedda ingescheept en vermoedelijk zullen allen binnen 2 dagen deze stad hebben verlaten. Do bladen melden, dat Emir Ali en zijn troepen zich thans te Behra bevinden hal verwege tusschen Mekka en Djedda. De Duitsche leening. LONDEN, 14 Oct. (N. T. A. draadloos). Er wordt op Engeland's aandeel in de Duitsche leening (12 millioen p. st.) gretig geteekend. Het Amerikaansche gedeelte (110 millioen p. st.) heet geheel vol teekend. Ontruiming Remscheid. BERLIJN, 14 Oc.. (N. T. A. draadloos). Uit Remscheid wordt gemeld: Volgens een mededeeling van den Franschen comman dant aan hot gemeen,lëbestuur zullen de bezettingstroepen 22October Remscheid ontruimen. De Engelsche verkiezingen. LONDEN, 14 Oct. (N. T. A. draadloos). Plaatselijk wordt zoowel door liberalen als conservatieven naar vermijding van drie hoeksverkiezingen gestreefd. Zoo heeft te Paisley de conservatieve candidaat zich te ruggetrokken voor Asquith en wordt sir Donald Mc. Lean voor East-Cardif gecandi- deerd, terwijl de conservatieven te Kilma- nock tegen den Labour-candidaat in het krijt treden. Egypte en de Hedxjas. KAïRO, 14 Oct. (Reuter). De Egyptische rogeering verbood het ontschepen van be woners van de Hedzjas in Egypte, niet uit sanitaire overwegingen, maar omdat zij niet wenschten dat in de huidige omstandighe den vluchtelingen uit Hedzjas Egypte bin nenkomen. De strijd in Marokko. TANGER, 14 Oct. (N. rT. A. draadloos. Naar gemeld wordt hebben de Spanjaarden de stelling van Baharrax voor de Rifopstan- delingen moeten ontruimen. PARIJS, 14 Oct. (N. T. A. draadloos). De „Temps" meldt: De Fransche troepen in Marokko zijn vooruit gedrongen in den zui delijken uitlooper van het Rifgebied en heb ben verscheidene posten bij Maxgha bezet, waardoor de opstandelingen onrustig wor den. Door deze beweging wordt Abdel Krim verhinderd zijn operaties ook tot Fransch ge bied uit te breiden. De Mosoelkwestie. LONDEN, 14 Oct. (V. D.) Uit Kon stantinopel wordt geseind, dat de regee ring te Angora, met het oog op den ernsti- gen toestan inzake Mosoel, de algemeene mobilisatie overweegt. Verkiezingsrede van Hughes. INDIANAPOLIS, 14 Oct. (Reuter). Staats secretaris Hughes heeft in een verkiezings rede verklaard dat de openbare meening in Amerika niet zou dulden dat in binnenland- sche aangelegenheden door een groep vreemde mogendheden zou worden beslist. Onlangs is de kwestie besproken of het zon aangaan om aan een groep mogendheden de macht te geven te beslissen in binnen- landsohe aangelegenheden, niet in kwes ties die zich voordoen onder het bestaan van verdragen, waardoor partijen hun rech ten hebben beperkt, doch in kwesties val lende binnen de zeggenschap der natie, en waarbij dus baar reohten niet beperkt zijn. Amerika zou niet bereid zijn toe te treden tot een organisatie krachtens welke een groep mogendheden het recht zou hebben voor dat land tusschenbeide te komen in, of te trachten beslissingen te nemen bnp trent zijn politiek© binnenlancfeche aaiyje- legenheden. Dit is de eerste maal dat in het openbaar door een staatssecretaris de jongste gebeurtenissen jjj Genève worden aangeroerd^ Nieuw ministerie in Peru. LIMA, 14 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Et is een nieuw ministerie samengesteld. Eczuiniginq 1- Japan. TOKIO, 14 Oct. (Reuter). Het Japansche ministerie besloot de begrooting voor de uit gaven met 200 millioen yen te verminderen, w. o. 31 Va op oorlog, 18Va op marine en 35 op binnenl. zaken. De bnxgercorlog in China. MOEKDEN, 13 Oct. (V.D.) In de nabij heid van Shankaikwan heeft een hevige slag plaats gehad tusschen de troepen van Chang Tso Lin en die van Woe Pei Foe. Laatstgenoemde troepen verloren vierdui zend dooden. Ook de verliezen van Chang Tso Lin zijn groot. De strijd voor Shanghai is geëindigd. De stad is thans in de macht van de verbonde nen van Chang Tso Lin. Zij wordt door de troepen van Kiangsoe bezet. De Z. R. Hl. NEW-YORK (Draadloos) 14 Oct. (Wolff). Het luchlvaarlslalion te Lakehurst ving gis teravond 9 il 55 Amerilr. tijd de eerste draadlooze seinen van het luchtschip op. De laatste signalen kwamen om 10:25. Om 11 u. 10 ving Lakehurst het volgende sig naal aan den kruiser Milwaukee op: Schip en aan boord alles wel. Een hoogterecord. VILLACOUBLAU, 14 Oct. (V. D.) De Fransche aviateur Callizo heeft het we reldrecord voor hoogvliegen geslagen door een hoogte van 12.066 Meter te bereiken. Anatole Fiance's overlijden. PARIJS, 14 Oct. (V. D.). Anatole France zal ter aarde besteld worden met de natio nale ceremoniën op kosten van de Fransche Republiek en zoodra het ParlemenLbijeen- komt, zal een speciale wet worden inge diend, welke machtigt France's overschot naar het Pantheon over te brengen. De be slissingen werden gistermorgen in een ka binetszitting op voorstel van Ilerriot ge nomen. Hot stoffelijk overschot van den groolen man ligt nog steeds in hel landhuis nabij Tours. De datum van de ter-aarde-bestelling is nog niet definitief bepaald, daar de we duwe van den overleden schrijver baar wensch nog niet te kennen heeft gegeven. Maatregelen zullen worden getroffen om het Besluit van den President uit te voeren, om de begrafenis te doen plaats vinden met mi litaire eer van den hoogsten rang als voor den President van de Republiek of voor eén Maarschalk. Dit besluit zal door het Parle ment worden geratificeerd, zoodra. dit li chaam bijeenkomt. De gcheele pers, van die Anarchistische lot de Royalistische bladen, betreurt den doode. Ondanks zijn lange loopbaan als so cialist en communist was Anatole France een „meester". Condoleantictelegrammen stroomen het landhuis van den meester bin nen, w.o. een boodschap van Doumergue, uit naam van de natie en een van Herriot uit naam der regeering. D'Annuiizio was een der eerste builen- landSche leerlingen van Anatole France, die een condoleantie-telegram gestuurd heeft aan de weduwe. Honderden telegrammen zijn ontvangen uit Duitschland, Rusland, Engeland en Amerika. De queesten hiervan konden nog niet geopend worden door den overwerkten secretaris. Het stoffelijk overschot zal heden of Woensdag met militaire eer naar Parijs worden vervoerd. Hel overschot zal dan waarschijnlijk in „Les Invalides" gelegd worden. Vrijdag of Zaterdag zal de nationale begrafenisplech tigheid plaats vinden met de eerbewijzen van den eersten rang. Een regiment infanterie, een afdëeling cavalerie, het gcheele kabinet, de Fransche academie en de bezitters van het Legioen Yan Eer zullen in den stoet medeloopen. Het lichaam zal tijdelijk te Parijs begraven worden, waarschijnlijk op „Père la Chaise" totdat de wet is aangenomen, welke de re geering machtigt het stoffelijk overschot over te brengen naar het Pantheon. Deze hoogst ongebruikelijke eerbewijzen zijn nog nimmer een Fransch schrijver ten deel gevallen, uitgezonderd Victor Hugo. Nieuwe oveistroomingen in Engelsch-IntÜë. ALLAHABAD, 14 Oct. (V. D.) Er heb ben nieuwe overstroomingen plaats gehad van de Gangos en Jumma-rivier. De oogst werd ernstig beschadigd. Honderd perso nen, allen geestelijken, zouden om het leven zijn gekomen, toen bet water van Ganges de Heilige plaats nabij Hard war over stroomde. STADSNIEUWS. Bazaai ten behoeve van oud-verpleegsters. Door den Ned. Bond voor Ziekenverple ging, welke een 6000 ve-rplegenden telt als lid, is een fonds gesticht tem behoeve van oud-verpleegsters, welke hulp van noode hebben. Dit fonds nu, waarover men in ons blad van Zaterdag meerdere bijzonderheden beeft kunnen lezen, hoeft dringend verster king noodig, in verband waarmede in ver schillende plaatsen bazaars worden gehou den. Zoo ook hier in den foyer der Slads zaal, welke in een feestkleed is gestoken, en waar men alle artikelen vondt, welke ge woonlijk op bazaars worden verkocht, zoo als kleedjes, handwerkjes, vruchten, snuiste rijen, enz., terwijl ook de grabbelton, en de visch vijver niet ontbreken. Bovendien is er een strijkje dat de aanwezigen op aange name wijze bezighoudt. In het achtergedeel te der zaal is tenslotte een soort legkaart, waarop een cartonnen huisje zal worden gebouwd, geheel overeenkomstig een plan van den heer Berlage en eem teekening van dien bouwkundig ingenieur Roosenburg voor een te stichten tehuis voor oud-verpleeg sters.- „Steentjes" voor het cartonnen huisje zijn tegen matigen prijs verkrijgbaar. Hedenmiddag om 2 uur vond in een der benedenzalen der Stadszaal de officieele opening plaats in tegenwoordigheid van vele genoodigden. Allereerst werd bet woord gevoerd door zuster Van der Hoeven, de presidente van bet door de afdeeling Leiden .gevormde uitvoerend comité, die alle aan wezigen op den vreugdedag een hartelijk welkom toeriep. Het doel van den bazra iB welbekend. Spr. zal daarover dus zwijgen, doch herin-, nert aan de pessimistische stemming die er aanvankelijk heerschte, doch die langzaam maar zeker in groot optimisme veranderde» Namens alle zusters uit het geheele land brengt zij hartelijk dank aan allen, die heb ben medegewerkt tot dezen vreugdedag, en wel zeer in het bijzonder aan mevr. De Gijselaar, presidente van het eere-comité, die onmiddellijk steun had toegezegd en be reid was geweest den bazaar te openen. Mevr. De Gijselaar, thans het woord verkrijgende herinnerde aan het ingezonden stuk van dr. Wicberinck in het „Leidsch Dagblad", waarin gewezen werd op de lage salarissen der zusters, en zij vestigde er daarbij de aandacht-op dat het werk van de zusters een roeping is, waarbij niet in de eerste plaats op geld wordt gelet. Zij beijve ren zich heel haar leven om anderen te helpen. Hoe velen staan er niet zeer zwaar bij haar in het krijt voor dat liefdewerk?. Doch eens komt er een tijd dat de zusters haar krachten voelen minderen. Dan moe ten ze gaan rusten, maar dan ook komt de lijd voor de patiënten en vroegere patiënten om hun schuld af te lossen. Daarom, aldus spr., geloof ik dat deze ba zaar zich in zulk een groote sympathie mag verheugen. Straks zal de eerste steen van het tehuis worden gelegd. Spr. hoopt dat er heel wat steentjes zul len worden gekocht, en dat na afloop der bazaar het tehuis zal zijn voltooid. Mefc deaen wensoh opent spr. den bazaar. Vervolgens begaven alten zich naar den foyer, waar de verkoopsters al dadelijk druk werk hadden. Te kwart voor drie kwam de burgcmces-. ter, die onder groote belangstelling den eersten steen legde van het te bouwen tehuis. Derde Hlidebrand-avond. Begin November zal wederom een Hilde- brand-avond gegeven worden. Ditmaal zal echter een ander deel der „Camera" het onderwerp van dezen avond zijn. Naast wat muziek en levensliedjes zal nl. opgevoerd worden „De Familie Kegge", bewerkt in vier bedrijven. De opbrengst is ten bate van den Centra- ten Wijkarbeid der Ned.-Herv. Gemeente. Hedenmiddag ontvingen wij weer een bezoek van éen globetrotter. Het was Bern. Sohrievér, die thans een voetreis door, Nederland maakt en Leiden passeerde op zijn doorreis naar Haarlem. Na deze toer door ons eigen land, gaat hij buitenom'-< Door den verkoop van foto's voorziet hij in' zijn onderhoud. Verkoopt pij daarvan voidoon^o, ah», jran- hij het een heel eind brengen, want bet leek ons een stevige boy. Heden wapperde de vlag boven don ingang der kazerne in het Noordeinde. Do roden, welke daartoe aanleiding gaJ, wa* 'deze: de militaire Rijksschoenmakerij is er nu gevestigd cn is er haar arbeid begonnen, na een bezoek van overste De Reus. Ev is thans in ons land één zulk een in richting waar het nieuwe schoeisel wordt gemaakt en de schoenen, welke om repara tie vragen, worden hersteld. Uit alle gar nizoensplaatsen komen die schoenen naar hier en zij worden er weeir heen gezonden. Deze wijze van handelen bespaart groote sommen gelds en is dus als zoodanig reeds zeer aanbevelenswaardig en hoog te prij zen. De inrichting staat onder hoofdleiding van luit. Bruins, terwijl het dagelijksch toe zicht berust bij sergeant-majoor A. van Iterson, den uitvinder van bet voortaan te volgen schoeiselsysteean, van welke rinding de oprichting dezer centrale werkplaats het gevolg is. Veertien burgerwerklieden zijn roods m deze nieuwe inrichting aan den aTbeid. Vanochtend had de officieele opening van de schoenmakerij plaats, waarbij bet woord werd gevoerd door den reeds ge noemden luitenant en den vermelden ser geant-majoor, welke laatste den gang der I werkzaamheden tevens demonstreerde. De machines draaienalle werkzaamhe den zijn begonnen, nadat de beste wenschen voor deze inrichting waren uitgesproken. Het Comité van Zes en de regeering. Gemeld wordt Maandag 13 October kwant het comité- van zes uit de samenwerkende centrales van overheidspersoneel, te weten A.C-O.P. en C.N.O.P. te 's-Gravenhage in vergade ring bijeen, o.m. ter behandeling van de afwijzende beschikking van minister Ruys de Beerenbrouolc op een verzoek van het comité van zes, dit comité in de gelegen heid te willen stellen den noodtoestand van het Rijkspersoneel tegenover het hoofd der Regeering bloot te leggen en zijn aandacht to vestigen op het stroeve verkeer tusschen de regeering en haar personeel. Besloten werd nog Dinsdag 14 Oct. de regieering in het bezit te brengen van een uitvoerig antwoord, waarin met den moes ten nadruk het verzoek om een audiëntie wordt herhaald. Het ligt in de bedoeling van het comité van zes dit nadere schrijven in de pers te doen opnemen, opdat ook buitenstaanders konnis van den inhoud kuiï- ncn nomen. Wat het op 25 Oct te 's-Gra- venbage in het Gebouw voor K. en W. te houden groote salariscongres betreft, werd een verzoek van de onderoficiersvereem- ging „Ons Belang" om voor den duur van dit congres in de samenwerking te mogen wordon opgenomen, afgewezen, wijl er geen' overeenstemming kon worden verkregeS over de door „Ons Belang'i gestelde perkende bepalingen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2