No. 19815. DINSDAG 14 OCTOBER Anno 1924 Officieels Kennisgevingen. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. T1, BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleibs Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven J0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 72.35, per week'f 0.13. Buiten Leiden, waar agenlen gevestigd zijn, per week' itfï'- 0,18. Franco per post 2.35 portokoslen. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG Verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.19f 0.30, SCHOL a f 0.22—f 0.42, KABELJAUW a f o.38f 0.43 (geb. Kabelj. a f 0.30) per pond en NIEUWE HARING a f0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 14 October 1924. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat A. H. MANK, te Leiden, een verfbek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank in het perceel Breestraat 102. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden. 14 October 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Loiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op hot verzoek van: a. Gebrs. C. J. en P. van der Loo, om vergunning tot uit breiding van de wa9chinrichüng ia. het per ceel Haarlemmerweg No. 32, kad. Sectie K. No. 3699 en b. J. E. E. Dinnewet en J. Kor- tenoeven, om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats voor 240 Liter benzine op het perceel Haagweg No. 45, Sectie O. No. 704 is verdaagd. N. 0. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 October 1924. STADSNIEUWS. Ernstig tx am ongeluk. Op den Leidsche-Straatweg, ter hoogte yan den hoofdingang van de Zendingsschool, had in den vroegen morgen een ernstig on geluk plaats. Een wagen met bloemen, be spannen met een paard, werd, doordat het paard schrok, door een van Leiden komende electróche tram aangereden, om 6 u. 10 m. Het was een materiaalwagen, die reeds in de vroegte materiaal voor railsaanleg ver voerde, bestuurd door G. Op den wagen waren gezeten Alb. Heemskerk, W. de Koning en G. den Heijer, allen wonende te Rijnsburg. Zij zouden den wagen naar het stafion alhier brengen. Laatstgenoemde kwam onder de tram terecht en werd, deer lijk verminkt, levenloos er onder uitgehaald, nadat de motorwagen was opgevijzeld. Alb. Heemskerk, die zoowel aan het linkerbeen, onder de knie, werd verwond als aan zijn hoofd, werd na behandeling door dr. D. Timmermans, van Oegstgeest, die direct aan wezig was, vervoerd naar het ziekenhuis alhier. W. de Koning is er zonder ernstige verwondingen afgekomen. Hij wist van ut kar te springen. De wagen werd vernield, alsook een groote hoeveelheid bloemen. Het paard L leef ongedeerd. Naar wij vernemen is de oorzaak geheel gelegen in het schrikken van het paard en heeft de bestuurder van den tramwagen nog uit alle macht geremd, wat ook is gebleken nadat de verongelukte man van onder den motorwagen was weggehaald. Per gemeen', auto van Oegstgeest is het slaciitoffer, dat 49 jaar oud was en een vrouw en veertien kinderen achterlaat, vervoerd naar het lij kenhuisje aan het Groene Kerkje aldaar. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad is bepaald op Maandag 20 October a s. Prof. rar. D. van Blom is in plaats van prof. mr. J. van Kan, die wegens zijn benoe- j ming tot hoogJeeraar aan de Indische j Rechtshoogeschool is afgetreden, benoemd tot voorzitter van de faculteit der rechts geleerdheid. In zijn plaats is tot secretaris gekozen prof. mr. A. S. de Blécourt. Te VGravenhage is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heer E. J. Ober, alhier. - Den 23sten October a.s. zal het vijf- lig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot H. Cambier bii de firma G. P. Timp, Haar lemmerstraat 241247, als koek- en ban ketbakker in dienst trad. Door B. en W. is heden op het Raad huis in het openbaar aanbesteed: het riolee^ ren der Nieuwsteeg van de Salomonfteeg tot het Steenschuur. Het aantal inschrijvingen bedroeg tien, nl. van de heeren: J. v. d. Mark f 6800; W. F. Marselis en H. C. Heems kerk f6591; P. Teeuw. Sïiedrecht, f6273; Gebr. W. A. Knijnenberg, Scheven-in gen, f6162; C. J. van Valderen f6090; J. War- naar f5900; A. J. de Later en P. J. Meyers f5781, L. Kruyt f5485-, Jac. C. van Evert f 4955, en H. Baks en H. Steenkist, Haar lem, f4368. Waar de plaatsnaam niet ie vermeld, is deze Leiden. De reprise van het aardige werk van Niccodemi ,,'s Morgens, 's Middags, 's Avonds", gisteravond door het Hofslad- tooneel gegeveu in den Leidschen Schouw burg, trók slechts matige belangstelling, maar Cor v. d. Lugt en Annie van Ees, de iwee zichtbare vertolkers, hadden wel suc ces bij de aanwezigen. De bekende LeidscUe radio-kwestie, waarin de heer H. J. Jesse Jr. de hoofdper soon is, is thans weer in een nieuw stadium gekomen. De heer Jesse dacht Zaterdag zijn radio-installatie weer in ontvangst te kun nen nemen. Men heeft dat gisteren nog in ons Blad kunnen lezen. Toen hij echter in Den Haag kwam, werd hem medegedeeld dat het besluit tot teruggave weer was inge trokken, en dat reeds het volgende bericht aan zijn adres was gezonden: „Bij nader inzien heeft de Officier van Justitie besloten de toestellen nog niet terug te geven in verband mei het aanteekenen van cassatie". 'Op Dinsdag 21 October a.s. hoopt de Haarlemsche Orkostvereenigmg in de Stads- zaal alhier haar eerste populaire concert te geven. Onder leiding van Nico Gerharz heeft zich dit orkest ontwikkeld tot een der be9te sym- phonie-orkesten in het land en het is dan ook geen wonder, dat het in verscheidene plaatsen, waar het geregeld concerten geeft, aleeds een groot aantal toehoorders trekt. De reeks concerten te dezer stede zal dan ook zeer zeker velen muziekliefhebbers welkom zijn; vooral, waar de geringe toe gangsprijs geen beletsel kan zijn, om een avond van waar kunstgenot te mogen sma ken. .Wanneer het eerste concert dan ook slaagt, ligt het in de bedoeling dezen winter regelmatig die concerten te geven. [Wij verwijzen verder naar de adverten tie in dit Blad. iNaar„wij vernemen; zal op initiatief van eenige oud-stafmuzikanten hier ter Btede een groot Symphonie-Orkest worden opgericht, waarbij zich goede dilettanten kunnen aansluiten. Vrijwel het geheele mu ziekcorps van het vroegere 4de Reg. Inf. heeft zich hiertoe reeds bereid verklaard. De bedoeling is om het Orkest op Ie voe ren tot 50 i 60 personen. Als directeur zal optreden de bekwame dirigent de heer Zel- denrust, directeur der Co-Opera-die (Nederl. Opera) uit Den Haag. Het voorifemen is om naast elite-concerten ook evenals in andere plaatsen, waar groote orkesten zijn, eon aan tal volksconcerten te geven. In een in dit blad opgenomen advertentie kunnen goede bespelers van blaas- en strijk instrumenten verdere inlichtingen vinden. Wij hppen, dat dit streven met succes moge worden bekroond In een stad als Lei den is een eigen orkest alleszins op zijn plaats. Het gemis doet zich maar al te veel gevoelen. Bijgewoond door ruim tachtig ouders en het voltallig onderwijzend personeel, werd gisteren in het gymnastieklokaal van de Leerschool aan de Oude-Vest een ouder avond van deze school gehouden. De voorzitter, de heer W. Koops Azn., constateerde in zijn openingswoord tot zijn genoegen, dat, alhoewel de school door de reorganisatie tot op de helft van het aantal leerlingen was teruggebracht, de opkomst der ouders zeer bevredigend was. Speciaal heette hij die ouders welkom, die voor het eerst op een ouderavond aanwezig waren, en hij hoopte, dat zij trouwe bezoekers zou den blijven. Daarna ging hij over tot het voorlezen van enkele opstellen en koos als eerste „De Moeder", geschreven dooF den bekenden paedagoog Jan Ligthart, uit welk opstel vooral spreekt de groote liefde; welke Jan Ligthart voor zijn moeder koesterde en waarin hij de belangrijke taak van de vrouw als moeder naar voren brengt. Daarna gaf de heer Koops een paar schet sen „Uit de school-geklapt" door P. J. Cohen de Vries, en genoten de aanwezigen voorai van de humoristische weergaye van de eer ste ervaringen van een nieuw omierwijze- Tesje met haar klasse. In de daarop volgende pauze werd gele genheid gegeven nog eens te praten met de onderwijzeressen en onderwijzers, zoodat ieder kon informeeren hoe zijn of haar kind het op school maakte. Tevens werd er ook gestemd over de ver kiezing van 6én lid voor de oudercommissie. Door verlaten der school of overplaatsing moesten een drietal leden van de commis sie. n.I. de dames Brugmans en Kors, gtls- mede de-heer Lambinon, aftreden;, doch met het oog op het verkleinen der school werd besloten, de commissie in het vervolg slechts uit vijf leden te doen bestaan. Na de pauze bleek mevr. Stouten te zijn gekozen, zoodat de commissie nu weer com pleet i3 en bestaat uit de dames Rutgers en Stouten, alsmede de heeren Bruggeman, Eeckelaert en Nieuwland. Den aftredenden werd door den voorzitter dank gezegd voor hetgeen zij als lid van de commissie voor de school gedaan hebben. Aangezien de gegeven opstellen blijkbaar zeer in den smaak van de aanwezigen wa ren gevallen, gaf de heer K. na de pauze nog een gevoelige schets van Jan Ligthart ten beste, waarna werd overgegaan tot de rondvraag, waarvan slechts een heel be scheiden gebruik werd gemaakt. Aan het einde van den avond nam de af getreden voorzitter afscheid van de aanwe zigen als lid van de oudercomraissie en me moreerde hij met enkele woorden het werk van de commissie, waaruit wel bleek, dat, alhoewel bij de Leerschool het instituut van de Oudercommissie vrijwel overbodig was, omdat er toch wel contact, tusschen huis en school bestond, er desondanks toch nog wel feiten waren te noemen, waaruit het nut van het beslaan van de commissie naar voren kwam. Met enkele wenken aan de ouders sloot de voorzitter dezen weder zeer geslaagden ouderavond. De Centrale kiesvereeniging van den Vrijheidsbond voor den Rijkskieskring Lei den is Zaterdag in algemeene vergadering te Gouda bijeengekomen. Met het bestuur w.iren tegenwoordig afgevaardigden van 29 afdcelingen, en als lid van het hoofdbestuur was aanwezig prof. dr. B. D. Eerdmans, van hier. Medegedeeld werd, dat de partijraad Za terdag 18 October te Utrecht zal bijeen komen ter bespreking o. a. van op den voor grond tredende, punten in de landspoliliek bij de verkiezingen in het volgende jaar. De vergadering besloot op grond van practische overwegingen den partijraad te verzoeken, voor dezen uitgebreiden Rijkskieskring twee centrale kiesvereenigingen in het leven te roepen. De voorloopigje benoeming van den voorzitter en den secretaris der centrale tot gedelegeerden in den partijraad werd be vestigd. Aan hel eind van de vergadering gaf prof. Eerdmans een uiteenzetting van het ontwerp-Tariefwct, zooals dat thans in behandeling komt en wees op de nadeelige gevolgen, die hieruit zullen voortvloeien. In het verslag in ons Blad van giste ren over de tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst" komt voor, dat er door den heer Breuker namens leden, donateurs en donatrices aan den heer Van Zijp oen schil derstuk werd aangeboden, terwijl den heer Van Wijngaarden oen gouden ring kreeg met het monogram der Vereeniging Dit moet zijn: Door den heer Breuker werd na mens de leden, donateurs en donatrices een schilderstuk aan den heer Van Zijp aange- 'boden, terwijl de heer Van Wijngaarden een marmeren inktsAel in ontvangst mocht nemen. Aan de dames Van Zijp, Van Wijn gaarden en Breuker bood hij een gouden ring aan met hel monogram der Vereeni ging. Gisternamiddag weer eens een ongeluk op den Rijnsburger weg. Een tram, uit de richting Oegstgeest, reed m$l flinke vaart tegen een wagen met zand even voor de halte „/Tuinlust". Een vrouw in de tram schrok zóó, dat zij flauw viel, doch overi gens liep een en ander zonder ongelukken af Gelukkig dus weer goed afgeloopen, maar meer geluk, dan wijsheid, gezien de werke lijk onverantwoordelijke snelheid, van 20 tot 40 K.M. waarmee de trams over dezen toch al zoo gevaarlijken weg snorren. Veel willen wij er maar niet meer over zeggen; al sedert jaren hebben wij hierop j gewezen, met resultaat nul, terwijl het aan tal ongelukken legio is. Op de lijn Sckeveningen naar Leiden, Katwijk en Noordwijk (incl. H. R.Ende geest) van de N. Z. H. T. Mij. heeft het rei- zigersvervoer in de afgeloopen maand Sep tember opgebracht f 110.348 (vorig jaar Sep tember f 59.174). De opbrengst van het goe derenvervoer, thans vastgesteld over de vo rige maand, dus oyer Augustus, was f 4510 (vorig jaar Augustus f5340). Voor de lijn LeidenHeemstede waren de cijfers res pectievelijk f12.035 (f14.304) en f2456 (f4152). De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van de Maatschappij tot Exploitatie van Groeven en Mijnen alhier. „Haarlems Dagblad" meldt, dat het de bedoeling van B. en W. van Haar lem is, om geleidelijk over te gaan tot as- phaJtcering van de voornaamste straten in de binnenstad. Het werk zal vermoedelijk in ongeveer vijf jaar voltooid zijn. DeheerA. L. Seeuwen, uitDie- men, die Zondagavond met zijn vrouw en zes kinderen in zijn auto in de richting van Ede reed, is op den Amsterdamsohen weg ter hoogte van het pompstation der Arn- hemBche waterleiding, toen hij voor een hond uitweek, tegen een boom gereden. De hond werd overreden. Twee kinderen, een van 4 1/2 en een van 6 jaar, zijn uit de wagen geslingerd; het eerste kreeg een hersen- 8ohudding, het andere schedelbreuk. Zij wer den in het Elisabethsgasthuis te Arnhem op genomen. De overige inzittenden hadden weinig letsel. Van den auto zijn twee wielen afgebroken, en is het geheele voorstuk ver nield. Bij den manufacturier 6-, i(n De Rijp, hebben dieven een portefeuille met f 700 en eem paar confectiekostuums gestolen. De inbrekers hebben de k^eeren uit de kamer gehaald, waar 8. en zijn vrouw sliepen. Zij waren door het keukenraam binnengekomen T o e n H r Ms. ,,H eemskerek" gis termorgen voor het maken van oefeningen was uitgevaren, is op de recde van Texel een der waterpijpen gosprongen. Do stoom, hierdoor ontsnappend, wondde twee stokers vrij ernstig. Twee andere opvaren den werden licht gewond. De toestand van alle slachtoffers is bevredigend. Een autobus uit Vreeswijk, gaande in de richting Utrecht, is Maandag middag, onder de gemeente Jutfaas, omge slagen op liet Jaagpad terecht gekomen, doordat de bestuurder van een hondenkar niet voldoende uitweek. Twee dames wer den ernstig in het gezicht verwond en een meisje kreeg van schrik een zenuwtoeval. De auto is nagenoeg geheel vernield; de bestuurder kreeg geen letsel. Dr. v. d. Lugt verleende de eerste hulp. Per auto en den tram- en bargedienst werden de reizigers naar de plaals hunner bestemming ver voerd. Voor het kantongerecht to Wageningen heeft terecht gestaan een dienstbode uit Ede, E. M. D., die geweigerd had zegels te plakken op haar rentekaart en de kaart niet wilde inzenden. Bekl. bekende, zij weigerde ook nu nog te plakken. Als ge tuige werd gehoord do heer K. K., adjunct- inspecteur van den Raad van Arbeid. Deze vortelde dat bekl. op vier plaatsen had ge diend en hij veel moeite had gedaan de kaart in te nemen. Bekl. verklaarde, dat zo voor haar persoon niet wilde plakken, daar had ze bezwaar tegen. Het O.M. vroeg f 25 of 25 dagen hechtenis, de kantonrechter leg de een straf op van f 10 of 10 dagen. Bekl., die hoogst zenuwachtig was, gilde na de uit spraak uit: ,,Ik doe het niet, ik loop nog liever met mijn kop onder een auto." Bui ten gekomen kreeg ze het zóó hevig op haar zenuwen, dat zij een halfuur lang doordrin gend lag te gillen. Den volgenden dag, is zij, naar men verneemt, volslagen krank zinnig geworden. Men schgft uit Dieren aan „De Msbode": Een in weinige gedeelten van ons land bekende oogst is hier in vollen gang. Het betreft het inzamelen van beu kermoten. Dank zrj dotf storm van verleden week, dank zij ook het rijkelijk vruchtdragen der boomen, ligt de grond onder de beuke- boomen bezaaid met nootjes, verscholen tusschen takken en bladeren. Het verzamelen is daardoor over den oenen kant gemakke lijk, aan den anderen kant zeer moeilijk. Om een behoorlijk kwantum per dag te kunnen vergaren, worden de bladeren met het zaad eenvoudig op een grooton hoop geveegd, de aldus verzamelde massa wordt in een groote zeef geworpen, het zaad ver dwijnt door het schudden automat'sch, de bladeren komen boven te figgen en de nootjes onder op het zeef. Op deze wijze wordt vrij spoedig een kwantum gezocht en gezuiverd. Wij hebben deze week met belangstelling dit werk in de Middachter-allee gadegeslagen en hadden gelegenheid te informeeren of deze arbeid loonend is. De betrokkenen deelden ons mede, dat op dit oogenblik 20 cents per kilo voor do nootjes wordt betaald. En dat per dag en per man wel een 40 kilo was te verzamelen, zoodat een verdienste van ongeveer f 7 per dag wordt verkregen. Voorwaar voor de Veluwe een schitterend loon. Ge kunt er geen ander werk voor do9n, zoo werd ons trouwens gezegd. Men meldt uit Groningen: Het BINNENLAND. Ernstig tramongeluk bij Leiden. De Staat der Nederlanden heelt een civiele! actie ingesteld tegen de beklaagden Inzakt de malversaties bij den Rijksgebouwendienst Het wetsontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet 1922. De memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer betreffende bet wets ontwerp voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. De Koning en de Koningin van Engeland zullen in het a.s. voorjaar een bezoek aan ons land brengen. BUITENLAND. De Duitsche minister van verkeerswegen afgetreden. De Engetsche verkiezingsstrijd. De kwestie van Irak. Vermoedelijk een nieuwe Engelsche nota. Mekka is door Emir Ali ontruimd. woonschip van den heer A. Meerens, welk** kosten op f 13.000 worden geraamd, is op het Schildmeer door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. Wij lezen in „De Schakel van den Armenraad". Een ambtenares eener maatschappelijke instelling, onlangs spre kend met een vrij goed gesitueerd man, uitte tegenover hem haar verontwaardiging over het feit, dat hij zijn oude moeder van tachtig jaar zonder hulp aan haar lot wilde overla ten. „Och," antwoordde hij schouderopha lend, „iemand van tachtig jaar heeft haar tijd gehad. Zulke menschen moesten immer9 niet meer leven I" Van dezelfde opinie was blijkbaar de zoon, die, aangespoord om zijn vader te helpen, te kennen gaf, dat een mensch van 65 jaar er maar tusschen uit moest knijpen. Nog radicaler van opvatting wa3 echter wel die vrouw, die, onlangs steun vragend voor haar schoonmoeder, opmerkte, dat zij van van haar eigen familie gelukkig nooit zoo'n last had. In het daarop volgend gesprek bleek, datvan haar eigen fami lie niemand meer in leven was. Het meest bloemrijk drukte zich iemand uit, die, aan de Commissie in zake onderhoudsplicht over zijn schoonmoeder schrijvend, de volgende zinsnede aan zijn pen ontglippen liet: „Nee, weledele, dan heb ik een edele moeder ge had, die werkte dag en nacht voor haar zes kinderen, ze rust nu op 't kerkhof, dat ge tuigt van haar edel moederhart. Vrouwtje (komt StaatspeH- sioen halen): „Ja, juffrouw, wafc mot ik nou doen Posteommies: „Nu, een kruisje zetten, zooals gewoonlijk." Vrouwtje„Maar ziet uwees, ik ben weer getrouwd en nou hiet ik anders."- DE ALGEMEENE TOESTAND. De toestand in Irak. Momenteel is allo aandacht op de gebeur tenissen in Irak gevestigd. Reeds wordt hior cn daar flauw het woord Oorlog" ge bezigd, doch gelukkig is liet nog zoover niet, naar wij gelooven, al is ongetwijfeld de houding tusschen Engeland en Turkije wat gespannen. De „Times" recapituleert de situatie aldus De toestand aan de Noordelijke grens van Irak wordt geregeld door par. 2, art. 3, van het Verdrag van Lausanne: „De grens tusschen Turkije en Irak zal worden vastgesteld in een vriendschappelijke over eenkomst tusschen Turkije en Engeland binnen negen maanden. Voor het geval, dat er geen overeenkomst tussohen de beide re- geeringen bereikt is bjnnen den vastgestol- I den termijn, zal het gesohil verwezen wor den naar den Raad van den Volkenbond. De Turksche en Engelsohe regeeringen ver binden zich wederzijds om, zoolang er geen beslissing over de grenskwestie gevallen is, goen militaire of andere beweging te on dernemen, die op eenigerlei wijze den v-a- genwoordigen toestand van het grond go- bied zou kunnen wijzigen, welks definitieve bestemming van deze beslissing zaJ afhan gen." Engeland ©n Turkije zijn er niet in ge slaagd zelf een overeenkomst over het be twiste gebied te treffen. Op 6 Juni van dit jaar zijn de onderhandelingen te Konstan- tinopel afgebroken. Do grens tuBsohen Tur kije en Irak moet nu worden vastgesteld door den Volkenbondsraad, die tot nog toe geen beslissing geveld heeft. Het tegenwoordige geschil tussohen beide landen loopt nu geheel over de beteekeni» van de woorden: „den tegen woord igen toe stand van het grondgebied." Engeland ver staat daaronderden toestand zooals hij was op het oogenblik van do onderteeko- ning van het verdrag van Lausanne. De Turken aanvaarden deze verklaring niet, omdat, op het oogenblik der onderteeke- ning van den wapenstilstand van Mocdros op 30 October 1918, het Engelsohe leger in Mosocl niet verder naar het Noorden ge vorderd was, dan een lijn even ten Noor den van Mó8oel en ten Zuiden van Amadia, en omdat in een plaatselijke overeenkomst met den beveliiebben der Turksohe troepen voor een wapenstilstand, deze lijn als de grenslijn werd erkend. Dc Engelsche regearing houdt vol, dat deze tijdelijke regeling tusschen tweo mili taire bevelhebbers achterhaald is door do algemeene regeling van Lausanne en dat men moet uitgaan van den 6taat van zaken, zooals hij in 1923 was. Nu had intusschcn- tijd de Engelsche militaire bezetting zich* uitgebreid over het heelc vilajet Mosocl tot de lijn Birsivi, Bahnuna, Chakallu, heel eind ten Noorden van de lijn Mosocl Amadia. Bovendien had er nog een verandering plaats gegrepen, die zelfs de directe aan leiding is geweest tot het tegenwoordig^ conflict. Ten Noord-Oosten van Mosoel bo- vindt zich een gebied, waarvan de voors naamste plaatsen Ashuta, Hani en Chai zijn, bewoond door Assyrische stammen. Onder den oorlog hadden deze stammen ziet bij de Russen aangesloten tegen de Turken, doch toen de Russen uit Van teruggedreves werden in 1917, waren ook de Assyricrs ge-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1