De Kluizenaar van Far End, No 19814 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 October Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Pijn in de ledematen Kloosterbalsem RECHTZAKEN. FEUILLETON. Leiderdorp. De alhier wonende koop pan in kaas, boter enz. M., had Zaterdag -'a zeer onvoordeelige dag. 't Driewieling rij- Mel, waaraan verbonden een houten bak §pt berging van genoemde waren, kwam Jpor een nog onopgehelderde oorzaak in een floot terecht, terwijl door hem een klant *erd bediend. Hoewel het zaakje met be hulp van hulpvaardige handen weer spoedig op het droge werd gebracht, bleek de in houd, bestaande uit kaas, boter, snijkoek, to*, door het water doorweékt. Voorwaar roor de betrokkene een heele schadepost. In de maand September zijn ter secre tarie aangegeven als bedrijfs-slachting 5 runderen en 9 varkens; ais nood9lachting 1 rund en 2 Schapen. Afgekeurd werd 1 rund. 'Aan keurloon werd ontvangen f 88. Leimulden. De raad dezer gemeente vergadert Dinsdagavond a s. om 7 uur. Nieuwe-Wetering De collecte ten bate van de vereeniging het Ned. Roode Kruis h'èeft alhier opgebracht de som van f 19.39Vfj De brug te Nieuwe-Wetering is weder om aangevaren en wél in den nacht van Vrij dag op Zaterdag. De ijzeren loopbrug is to taal stuk gevaren. De aanvaring geschiedde Joor de Catharina IV, schipper A. Brugge- Ung, die voer voor rekening van de firma Byïo uit Schiedam. De schade wordt bere kend op minstens f 500. Roelofarendsveen. 30 October a.s. zal de heer J. Houtman alhier den dag herden ken x'ijner 25-jarig ambtejubileum bij de Ne- 'derlandsohe spoorwegen. Het zal dezeu sympathieken stationschef, hoewel nog maar kort in deze gemeente, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Wij wijzen in dit verband nog op zijne bereidwilligheid tij dens de oranjefeesten, toen hij gratis voor 'de Ju', ia na vereernging zijn terrein afstond. Waddingsveen, Bij den landbouwer Kapten in den Zuidplaspol<Jer is ingebroken Vermist worden eenige kazen, een gummi- cjgen^aa, een paar nieuwe schoenen en een iètfllar.taarn. Het plan bestaat de nieuwe, in aan bouw zijnde Geref. Kerk, alhier, van gas verwarming te voorzien. De alhier gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis, heeft opgebracht f 118 De opbrengst van den speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht", gehouden bij ae R.K. kerk, bracht f 50.10 op. Ton nadeele van den landbouwer v. d. T., in den Zuidplaspolder alhier, is door onbekende daders een partij aardappelen uit den stal ontvreemd. In deze gemeente heerscht in erge mate de pokken onder de kippen. Verscheidene dieren zijn er aan gestorven. De R.K. Volksbond heeft weer een commissie in het leven geroepen om de jeugd mefc het a.s. Sint Nicolaasfeest een prcttigen Aag te bereiden. In de commissie hebben zitting de hoeren Breesser, van Os, Goedemond, van der fftnrre, van Zeilst, Matse en Zoethoutmaar. Woubrugge. Dat de Molenaarsweg, oftewel ,,Woubrugsche pad" niet geschikt is voor autoverkeer, bleek Vrijdagmiddag, toen de heer E. werd aangereden toen hij niet genoegzaam por fiets kon uithalen. De Raad nam den dag tevoren een goed be sluit om dien weg niet algemeen voor die voertuigen open te stellen. Door den Corqmissaris der Koningin zijn tot leden van het college van zetters herbenoemd de heeren F Kroes en W. J van der Salm. Dat do Keuringsdienst niet tevergeefs hier en daar onderzoek verricht, blijkt dat yan af het begin dezes jaars 16 monsters van eetwaren zijn afgekeurd Ruim 200 .monsters waren onderzocht. Haarlemmermeer. Zaterdagavond kwa men alhier twee wielrijders, doordien een hunner verkeerd uitweek, zoodanig met el kaar in botsing, dat beiden tegen den grond werden geslingerd en een der wielrijders, de koopman S., aan bet hoofd en handea werd verwond. Na verbonden te zijn werd hij naar zijn woning gebracht. Do ander kwam er met een paar lichte kwetsuren af. Hillegom. De meisjesschool der St. Joseph-Pa- rochie in de Hoofdstraat alhier zal met vier lokalen vergroot worden. De architect Jan Stuyt in Den Haag heeft het ontwerp ge maakt. Katwijk. Burgerlijke Stand Gebo ren: Amerika, dochter van G. van der Plas en M. den Haas Samuël, zoon van G. Zwaan en M. Star. Dirk. zoon van P. Brussee en A. Burgerhout. Petronella Martha iVntonia. dochter van J. P. Rietveld en A. H. Smits. Jacob, zoon van A. van Duijn en D. van Rijn Geertruida Johanna Maria, dochter van J. Th. van Paridon en M. G Olsthoorn. Simon, zoon van D Parle- vliet en A. van der Plas. Cornells, zoon van D. Verdoes en C. van Rhee. Cornelia, dochter van C van Rijn en W. Krijgsman. Overleden: Albert Smit, 25 j., zoon van C. Smit en A. Vlieland. Ondertrouwd: E&oud van der Plas en Lena de Kwaadslenief. Cornelis Verloop en Aagje Haasbroek. Barlholomeus Gijs- bertus van Rijn en Grietje Meijering. Gehuwd: Gecne. Katwijk-aan-Zee. Van de haringvis- scherij kwamen te IJmuiden binnen de log gers KW. 38 met 26 last en KW. 40 met 26 last pekelharing. NooidwijkerhouL Zaterdag kreeg ons dorp bezoek van een troep Zigeuners. De politie deed hen uitgeleide in de richting Vogelenzang De verbouwing aan het St. Bavo-Ge- sticht nadert haar voltooiing. Op verschil lende paviljoens zijn verdiepingen opgezet. Het is een grootsch werk. Wassenaar. Geboren: Jan Hendrik Adriaan, zoon van P. A. van der Drift en A. Wildt Meijboom. Teuflis, zoon van W. Goor en A. van de Steenoven. Jacob, z. van J. Ilogeboom en J. J. Smolders. Overleden: Albert Rietkerk, wedr van A. Verwoerd, 90 jaar. Tot leden van het college van zetters in deze gemeente zijn herbenoemd de heeren A. C. Leijen en J. W. Schiff. De ouders van de vierjarige N. alhier hebben ^penige uren in ongerustheid doorge bracht, doordat de knaap des morgens na schooltijd niet was thuis gekomen. Eerst te gen den avond bleek de verloren zoon in Voorschoten bij de politie aangeland te zijn. Vrijdag 31 October a.s. zal er gelegen heid zijn om kinderen kosteloos te laten inenten. RECLAME. verdrijft de pijn 8018 HAAGSCHE RECHTBANK. De malversaties bij den Rijksgebouwendienst (Vervolg van Zaterdag). Bij de verdere behandeling van de zaak tegen den rijksbouwmeester J. A. W. V. zijn over de Jaffaterrein-kwestie de verschil lende, Vrijdag in de zaak tegen v. D. reeds gehoorde getuigen nogmaals gehoord, aller eerst jhr. mr C. Feith, secretaris-generaal bij het departement van onderwijs. Getuige v. T^ gedetineerd, blijft bij zijn reeds afgelegde verklaringen. Hij is al3 tus- schenpersoon opgetreden en als zoodanig heef! hij het contract geteekend. Overigens is hij geheel buiten de zaak gehouden, v. D. heeft do geheele zaak geregeld. Getuige er kent de juistheid der bedragen f 107.000 en f 153.000. Dat laatste bedrag heeft hij eerst op de declaratie gezien. President: Was u niet verwonderd over zoon hoog bedrag? Gel.: Zeer zeker. Ik heb het ook tegen van D. gezegd. Deze antwoordde, dat ik er dan ook f 30.000 van moest afdragen. Getuige geeft toe, dat achteraf een con tract is opgemaakt over het verhoogen van den grond om het verschil van f -16.000 te verklaren. Getuige van Bergen heelt na ontvangst door v. T. van het geld op zijn declaratie (f 153.000) een berekening gemaakt voor de verdeeling Hij heeft van het bedrag toen eerst de sommen, die bekl. hadden voorge schoten, afgetrokken. Hij weet zich nu niet meer te herinneren of alle vier bekl. geld hebben gekregen; vroeger heeft hij altijd ge dacht van wel. Getuige van Koppen, de vroegere eigenaar van het Jaffa-terrein, bevestigt zijn Vrijdag gedane mededeelingen. Getuige Visser, hoofdcommies van het de partement van onderwijs, deelt op vragen van den verdediger mee dat aan het koopen van den grond door particulieren zeer zeker risico was verbonden. De mogelijkheid be stond toch altijd, dat de Tweede Kamer de gelden voorkoop door den staat Eiet zou toestaan. In verband hiermee was dan ook tevens een huurcontract opgemaakt, waarbij een huurprijs werd vastgesteld, die hooger was dan men normaal zou geven. Op een andere vraag verklaart getuige, dat het rijk een jaar later grond van de ge meente Delft heeft gekocht, die een gulden per M2. duurder was. Nog zet getuige uiteen, dat het rijk graag van tusschenpersonen ge bruik maakt om prijsopdrijving te voor komen Getuige v. D. herhaalt zijn Vrijdag als be klaagde gedane verklaringen. Getuige heeft nooit anders gedacht dan dat ook bekl. in de koopsom heeft bijgedragen. Hij herinnert zich echter alleen dat hij aan bekl. het aan deel in de winst heeft uitbetaald en niet dat hij een voorschot heeft teruggegeven. Bekl cn getuige hebben samen den brief opgesteld, waarin den minister werd voor gesteld. den grond te koopen voor f 5 per M2. Toen stond de prijs van f 3.50 reeds vast. Of bekl. de door hem ontvangen f 10.000 besteed heeft voor andere betalingen, weet getuige nieL Getuige heeft de heele transactie be schouwd als een zaak, waaraan wat ver diend kon worden. Dat is ook onderling be sproken. Daarom lag het ook voor de hand, dat het geld in eigen zak werd gestoken Hierna wordt de zitting geschorst tot half twee. Dan'zal het tweede ten laste gelegde feit behandeld worden- Na de pauze leest de griffier eerst weer verschillende instructies en circulaires van de Algemeene Rekenkamer voor, betrekking hebbende op declaratie. Vervolgens leest de griffier don brief voorf welken bekl. gericht heeft tot den minister th verband met de levering van tuftsteen. Bekl. deelt mee, dat er in 1919 een con tract is gesloten met een firma te Koblenz voor de levering van tufsteen. Van T was tusschenpersoon, dit was noodig omdat er een markendekking plaats moest hebben. De leverantie ging over 900 M3 Van D. heeft het contract klaargemaakt; de gecontrac teerde prijs was 465 mark. In de declaraties werd ais prijs genoemd f 110. Bekl. geeft toe dat dit veel meer was, maar wijst er op. dat in de contractprijs de vervoerkosten enz. niet waren inbegrepen. Buitendien was er een groot risico. President: Een on ander hebt u echter niet in den brief aan den minister tot uiting laten komen Bekl. verklaart nog. dat hij met geld. dat door deze leveranties vrijg°komen is, we derom achterstallige betalingen heeft gedaan aan de firma E. De accountant van Riemsdijk deelt mee, dat het Rijk door deze transactie voor f 38 000 is benadeeld Getuige heeft de be wering van bekl. onderzocht, dat hij met het geld genoemde firma heeft betaald Hij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat dit niet het geval geweest kan zijn. omdat be doelde betalingen reeds cerdpr zijn geschied. Getuige Schildwacht wordt wederom ge hoord over hel opmaken van declaraties en eenige hoofdambtenaren van het departe ment van onderwijs over den gang van za ken bij het inkomen van declaraties. De laalslen leggen er den nadruk op. dat altijd vertrouwd werd op de handteekening van den rijksbouwmeester. Hierna verklaart bekl. verder dat ook v. d. H als tusschenpersoon optrad. Deze heeft ook declaraties opgemaakt. President; Die waren dus valsch, want v. d. H had niets geleverd. Bekl.: Ja zeker, maar met voorkennis van den minister. Bekl. geeft toe, dat hij de betreffende de claraties heeft geteekend en dat deze niet volkomen in orde waren. Bekl. merkt op, dat er ook zeer dure stee- nen zijn geleverd, in het geheel hebben er vier leveringen plaats gehad. Nadrukkelijk door den president gevraagd, erkent bekl. dat de gedeclareerde prijs op zettelijk te hoog gesteld was om er van over te houden. Bekl. heeft zich met de regeling heelemaal niet ingelaten; van D. heeft voor de financiering enz. gezorgd. Getuige v. D. verklaart, dat hij de zaak bijna geheel gefinancierd had en dat de de claraties te hoog waren. Dit was omdat bekl. geld noodig had voor andere betalingen Getuige is er bij geweest, dat bekl. aan de firma E. betalingen heeft gedaan. Bekl. merkt op, dat deze betalingen alleen als afgeschreven posten in de boeken van de firma E. voorkomen. En deze heeft ge tuige van Riemsdijk niet persoonlijk onder zocht. Getuige v. T. is bij de levering als tus schenpersoon opgetreden; hij heeft later de claraties geteekend, waarin hij geld vorderde voor leveranties van tufsteen. Hij geeft toe, dat hij zelf Dooit tufsteen heeft geleverd. Eenzelfde verklaring legt getuige v. d. II. af. De gedeclareerde gelden werden afgedra gen aan v. D. Op een vraag van den verdediger deelt deze getuige nog mee, dat hij eens bij bekl. is gekomen om te vragen wat hij moest zeggen, wanneer er belastingambtenaren bij hem kwamen en vroegen, waarom do be dragen, die hij gedeclareerd had, niet in boeken voorkwamen. Bekl. zcide toen dat hij kon antwoorden dal de kwitanties daarvoor op het kantoor van hem (bekl.) lagen Getuige k décharge Dekker, oud-kolonel van de genie, is werkzaam gesteld op het bureau van den rijksbouwmeester, nadat v. D. en de G. waren weggegaan Reeds bij een onderhoud had bekl. tol getuige gezegd, dat hij oogen en ooren open moest houden, omdat er vroeger dingen waren gebeurd, die niet in den haak waren. Bekl. had er den nadruk op gelegd, dat hij omringd moe9l zijn door eerlijke lieden. Getuige k décharge Braat, fabrieksdirec teur, te Delft, heeft verschillende grooto wer ken uitgevoerd, die hem door bekl. waren opgedragen. Hij heeft altijd den indruk ge kregen, dat bekl. uiterst correct optrad. Hij heeft ook nooit om provisie of iets dergelijks gevraagd. Requisitoir. Mr. Bauduin merkt op, dat deze strafzaak geleid heeft tot berichten in de pers, waar door dc tegenwoordige chef van den Rijks gebouwendienst onaangenaam is gclroffen. Spr. verzoekt daarom le vermelden, dat de malversatiën zijn gepleegd bij het thans op geheven bureau van den Rijksbouwmeester voor de onderwijsgebouwen. Ook uit deze zaak is weer gebleken, van welk ernstig karakter de gepleegde malver saties zijn geweest. Spr. komt in de eerste plaats tot het gebeurde met het Jaffa-lerrcin en gaat dit in het kort nog eens na. Bekl. heeft niettegenstaande hij al wist dat de prijs van den grond f 3.50 was, aan den minister als prijs f 5 opgegeven. Dat is vast komen te slaan. Van de overeenkomsten tusschen bekl en v. D. en de G waardoor de staat benadeeld zou worden, heeft bekl. tegen den minister niet gerept. Hij heeft hier dus zeer zeker in strijd met zijn plicht ge handeld. Spr. leest bekl.'s verklaring voor den reehter-commissaris nog eens voor en concludeert dan dat ten aanzien van het eerste feil zeer zeker een veroordeeling zal moeten volgen. Vervolgens geeft de officier een uileen- zetting van de geschiedenis van de levering van do tufsteen. Bekl. wist dat de levering niet duurder zou zijn dan f 70, en niettemin stelt hij een brief op aan den minister. waarin de prijs van f 116 wordt genoemd. Daar voegde hij aan toe de veel hoogere prijzen van Hollandsche firma's, zoodat de minister het aanbod van f116 aannemelijk vond Spr. wijst verder op de vacc^-ne declara ties, die zijn ingediend. Bekl ontkent het oogmerk van wederrechtelijke bevoordeeling te hebben gehad, maar het verkregen geld voor andere betalingen te hebben gebruikt. Spr. meent. dat. ook al zou dit juist zijn, dit toch niet opgaat en verwijst hiervoor naar een arrest van don Hoogen Raad (Weckbl. 5995). Ook de elementen voor do oplichting zijn dus aanwezig. Het derde feit is van eenvoudige construc tie. Bekl heeft verklaringen gesteld op val- schc declaraties van v. d. 1L Spr. meent hierop niet uitvoerig in te hoeven treden;' hij heefl dat reeds gedaan, in de zaak tegen v. T. Alle drie feilen zijn derhalve bewezen. Dat bekl. zeer strafwaardig is opgetreden zal niemand kunnen betwisten; dc recht bank zal uitmaken of hij strafbaar is. In de eor3le plaats heeft bekl. den minister misleid in dc Jaffa-zaak; dat is al een zeer ernslig feit. Maar dat is niet de eenige keer gewecs!, in de zaak van de tufsteen heefl hij hetzelfde gedaan. De minister is overge gaan tot handelingen, die hij niet zou heb ben gedaan wanneer hij goed was ingelicht. Veel erger is nog wat bekl. tegenover zijn minderen heeft gedaan door zijn slechte voorbepld Hij mag zich nu wel eens afvra gen of hij niet de schuld draagt van het feil, dat verschillende dezer minderen in de ge vangenis zitten. Spr. bekijkt dan bekl.'s bewering, dat hij elk persoonlijk belang bij deze transacties terzijde heeft gesteld Spr. kan dal niet aan nemen. Was dat juist, dan zou bekl. een an- de*> houding hebben moeten aannemen. En dan zou hij het ontvangen van het geld niet lot hel uiterste hebben ontkend. ITct algemeen belang vorderde dat legen dezen hoogen ambtenaar werd opgetreden en dat de actie zoo krachtig mogelijk werd gevoerd De rechlbank zal hier oen krachligen maatregel moeten toepassen. Eisch: 4- jaar gevangenisstraf. De verdediging. Mr. van Kuyk merkt allereerst op, dat het hem leed doet, dat de officier over een ding niet heeft gesproken. Wel heeft hij 4 jaar gevangenisstraf geüischt, maar dat bekl. 16 maanden preventief gezeten heeft, daarover rept hij met geen woord. PI. zal daarover echter verder met geen woord spreken. Spr. slelt vervolgens voorop, dat hij bij hetgeen hij vorder zal zeggen noch de be doeling zal hebben bij het oefenen van cri- tiek inzake deze vervolging iemand per soonlijk te treffen; noch bij het naar voren brengen van feiten den ambtenaarsstand to Ireffon. Het voorloopig onderzoek is van den aan vang af van eenzijdige bezwaring gcwee9l; men heeft het niet beseft, welken diepen ondergrond deze zaak heeft. Het openbaai ministerie heeft dien weg niet verlaten. PL heeft gevraagd dc volgorde van dé fa ken anders te stellen; de officier had daar tegen principieele bezwaren. Welke kunnen dat zijn geweest? Zij kunnen alleen hierin hebben beslaan, dat van de volgorde van de behandeling de veroordeeling van de be klaagden afhangl. Maar dal kan toch niet bestaan in een rechtsstaat? Spr. werpt dan een andere moeilijkheid op. Hel O. M. heeft dc rechtbank voor de strafmaat verwezen naar het dossier, waar in zaken voorkomen, waarovey geen getuige is gehoord. En het gaat hier om zaken, waar bij het van een enkel woord kan afhangen. Wat moet de verdediging daartegen doen? Spr. wijst er verder op, dat in het dossier een groot cijfermateriaal voorkomt, waar van bekl. en verdediging nagenoeg niet op de hoogte zijn. De publieke opinie is door het gebeurde met het Leidsche Ziekenhuis, waaromtrent het hier echter niet gaat, hevig opgeschrikte En die pubiieke opinie vraagt een slacht offer. Daar zit een groot gevaar ln voor dc rechlbank. die deze zaak moet behandelen. De rechtbank is geen ambtelijke eereraad, maar zal uitsluitend te beslissen hebben of bekl. strafrechtelijke feiten heeft gepleegd. Men moet onderscheid maken tusschen strafwaardig en afkeurenswaardig. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 62) Ik ben niet aJ le best in orde ge weest den laalsten tijd de hitte heeft me geen goed gedaan en Geoffrey wil graag, dat ik een poosje naar zee ga. Dus schijnt alles er op te wijzen, dat ik naar Monkshaven moet gaan. Is jullie primitieve dorpje een hotel rijk? En zoo niet, kun je dan een paar behoorlijke ka mers voor mij bespreker?" De rest van den brief handelde nog over enkele bijzonderheden van practischen aard betreffende het voorgenomen bezoek en Sara was in de haast van haar vroolijke opwin ding onmiddellijk naar het Cliff-holel ge rend en had de mooiste kamers, die er maar waren, voor Elisabeth besproken. Op weg naar huis ontmpette zij Garth in de hoofdstraat en vertelde hem dadelijk het nieuws. ••Ik heb juist kamers besproken in het liff-hotel voor een kennis van mij, die hier omt logeeren," zei ze, toen hij naast haar Wam loopen. „Een vriendin", voegde zij ef haastig bij, ziende dat hij de wenkbrou- *eo fronste. „Zooveel te beierI Maar ik kon het anders best stellen zonder kennissen van je man- hjke of vrouwelijke die zijn volkomen verbodig" met een glimlach. ..Wel, ik ben blij, dat mevrouw Durward °mt, omdat. „Wie zei je?" viel Garth haar in de rede, plotseling stilstaand. „Mevrouw Durward, Tims moeder, je weet wel", legde zij uit. Zij had hem de geschiede nis van haar korte verloving met Tim toe vertrouwd. Trent liep weer door, maar lang zamer, de veerkracht scheen plotseling uit zijn stap verdwenen. „Donk je niet," zei hij op eigenaardig- afgemeten loon, „dat het in de gegeven om standigheden wel een beetje penibel zal zijn mevrouw Durward hier te hebben?" Sara verwierp die gedachte, en trachtte hem uit te leggen, dat het juist teekenend was voor de groote vriendschap van Elisa beth, dal zij naar Monkshaven kwam. „Wanneer komt zij?" vroeg Trent. „Donderdag Ik ben erg verlangend, dat je haar zult ontmoeten, Garth. Zij heeft zoo iets bijzonder liefs. Ik vind het prachtig van haar dat zij mijn verbroken engagement met Tim niets geen verandering in onze vriend schap laat maken. De meeste moeders zou den een wrok gehouden hebben I" „En denk je, dat mevrouw Durward het over hef hoofd ziet?" vroeg hij met een eigenaardigen glimlach. Sara verzekerde hem enthusiast, dat dit het geval was. „Het zou mij verwonderen 1" zei hij pein zend. „Hel zou niets zijn voor Elis voor een vrouw, wie dan ook" hij verbe terde zich haastig „om zóó gemakkelijk van een gedachte, die zij zich eenmaal in het hoofd heeft gezet, af te stappen." „Wel," lachfe Sara vroolijk, „tegenwoor dig kun je een meisje niet meer dwingen een mankte trouwen, dien zij niet hebben wil. en je kunt haar evenmin verhinderen den man te nemen, van wien zij wel houdt." „Ik weet het niet. Een vrouw met groot doorzettingsvermogen kan een heelehoel doen." „Maar Elisabeth is volstrekt niet dat soort van doortastend type, dat jij je voorstelt," protesteerde Sara met een glimlach. „Zij is buitengewoon inooi en vrouwelijk, bepaald een hoogstaande vrouw, vind ik. Wacht maar lot je haar gezien hebt." „Ik vrees," zei Trent langzaam, „dat ik je bekoorlijke vriendin niet zien zal. Ik moet de volgende week naar Londen voor zaken." „Hè.Sara's stem verried haar teleur stelling. „Kun je dat niet uitstellen?" „Neen ,dat kan ik niet doen." Hij hield op bij een sigarenwinkel. „Vindt je het naar om één oogenblik te wachten, dat ik hier even waf tabak haai?" Hij verdween in den winkel en Sara bleef staan en keek naar een grappigen kleinen fox-terrier in de straat, die zich te goed deed aan een bot, welke hij uit een slagers winkel in de buurt gekaapt had. Het ongestoorde genot van hel geslolene duurde niet lang. Een oogenblik later kwam een magere, wilde. Iersche terrier om den hoek aangezet, ontdekte het heerlijke hapje, en was met één sprong boven op den klei nen hond. In oen oogwenk was er een helsch kabaal en riep het hondengeblaf alle echo's in de rustige straat wakker. De kleine fox-lerrier verdedigde heldhaf tig zijn eerste recht op den betwisten kluif, maar het groolere gewicht van den vijand werd hem le machtig en het was duidelijk, dat de Ier met den buit zou gaan strijken. De eigenares van den fox-terrier, zeer elegant gekleed, aanschouwde handenwringend het gevecht van op een afstand en riep tegen allerlei menschen, die zich om het gevecht verzameld hadden, dat zij toch haar lieve ling van dat verscheurende dier moesten redden. Maar niemand scheen van plan haar de zen dienst te bewijzen, want de Iersche ter rier leek een vervaarlijke klant, toen plotse ling, snel als oen bliksemschicht, een slanke figuur over den weg schoot, zich midden tusschen het gedrang slingerde en met luide stem tusschen al het lawaai gebiedend uit riep „Laat los, woesteling!" In een oogenblik was alles uit Sara's klei ne, sterke handen wisten de nijdige, grom mende, bijlende hondenrnassa le scheiden in de twee gedeelten fox en Ier, waaruit zij wa9 samengesteld, cn zij stond met den kleinen j foxterrier, dij hijgde en bloedde in haar ar men, terwijl één of twee van de omstanders nu alle gevaar voorbij was den Ier wegjoegen. „01 Wat moedig van u!" De eigenares van den foxterrier kwam op haar toegesneld. „Ik kan u nooit genoeg dankbaar zijn." Sara keek haar aan met vlammende oogen. „Is deze hond van u?" vroeg zij „Ja. En ik weel zeker," ineens een heele woordenstroom „dat hij in stukken gescheurd zou zijn door dat groote, afschu welijke beest, wanneer u ze niet gescheiden hadt. Ik zou nooit gedurfd hebben I" Garth, di euit den sigarenwinkel aan den overkant kwam, hoorde nog juist, hoe Sara, toen zij den terrier in de armen van zijn meesteres legde, op scherpen toon zei: „U moest er geen hond op na houden, wanneer u niet eens voor hem durft zorgenI" Toen zij met Trent naar huis wandelde, deed Sara hem het heele verhaal van het hondengevecht in geuren en kleuren en ein digde opgewonden: „Dwaze vrouwen, zooals dat mensch, moesten geen toestemming krijgen or een hond op na te houden. Ik haat menschen, die hun verantwoordelijkheid niet voelen." „Veracht je lafaards?" vroeg hij. „Meer dan wat ook ter wereld," ant woordde zij hartgrondig. Hij zweeg een oogenblik. Toen zei hij peinzend: „En toch geloof ik, dat dikwijls zenuwen een groole rol spelen." „Ik vind. dat alles afhangt van wat je plicht van je eischl op een gegeven oogen blik," antwoordde zij. Zenuwen zijn luxe. Die kun je je permiüeeren, wanneer het voor anderen geen verschil maakt of je bang bent of niet; maar niet, wanneer het er wel op aankomt." „Uit welke bronnen heb jo zulke wijs heid geput?" vroeg hij schalksch Sara lachte even „Dat heeft oom Patrick mij goed inge stampt," antwoordde zij. Het was een van zijn vaste beginselen „En toch kan ik mij indenken, dat iemands zenuwen plotseling knakten na een lang durige spanning „Ik denk niet, dat jouw zenuwen dat zouden doen," antwoordde Sara opgewekt, en hun expeditie naar het eiland en alles, wat er toen gebeurd was, stond haaY leven dig voor den geest. „Mogelijk niet. Maar ik geloof toch, dat niemand altijd volkomen zeker kan zijn I van zichzelf." „Kom je niel binnen?" vroeg Sara. toen zij voor Sunnyside stonden. „Neen, vandaag eens niet. Ik moest me maar vast gaan wennen hot zonder je te 9tellen, nu ik al zoo gauw wegga." Htj glim lachte. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5