AGENDA. GEMENGD NIEUWS. GARBOLÏNEUM UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. reclame. T Maandag. SchouwburgRotterdamsch Hofstad-Too- neel. ,,'s Morgens, 's Middays, 's Avonds0. 8 uur. Dinsdag. Botanisch Laboratorium (Nonnensteeg) Lezing met lichtbeelden afd. Leiden en O. Genootschap NederlandEngeland. 8 uur. Morschweg 59Samenkomst. 8 uur. NutsgebouwLeger des Heils. Samen komst. 8 uur. „Patrimonium" Bijeenkomst „Ex Ani- ïno". Halfacht. Stadszaal (foyer): Bazaar fonds of tehuis oud-verpleegsters. Van halfdrie tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 October waargenomen door de apotheek van den heer H. J. H. Proot, Maarsmans8teeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mens heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dal Ziekenfonds. RECLAME. RECLAME. 6520 I in de verschillende oorlogvoerende landen, een dergelijk onderzoek in te steflen in Ne derland. c. Aan de Besturen der Aideelingen van V. S. V. in overweging te geven om overal plaatselijke jeugdcommissies in het leven te roepen, die, in samenwerking met de Cen trale Jeugdcommissie van V. S. V. zich ten doel stellen om plaatselijk de verschillende acties van deze Jeugdcommissie te steunen en daarbij in het bijzonder te helpen aan den opstellen-wedstrijd van 18 Mei van elk jaar. Wat het voorstel sub a, betreft, besloot de vergadering, om van de zooeven inge stelde propaganda-commissie de door de afd, Haarlem bedoelde opdracht te verlee- ncn, zij het dan ook met een e®nigszins ge wijzigde redactie, door het Hoofdbestuur nader vast te stéllen. Met betrekking tot de voorstellen eu§ b, en c. besloot men deze punten aan te be velen in de herinnering der Jeugdcommis sie. Na afloop der jaarvergadering heeft mr. J. Limburg, die als gedelegeerde Nederland tear algemeene vergadering van den Volken bond vertegenwoordigde, voor een talrijk publiek een voordracht gehouden over „wat tor laatste algemeene vergadering van den Volkenbond werd behandeld en besloten." Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement 's Gravenhage ter standplaats 's Gravenhage, de heer H. J. Sluis, candidaat-nolaris te 's Gravenhage; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in goud, aan L. v. Zetten, te Wageningen, procuratiehouder bij de Nijmeegsche Bankverceniging aldaar; is de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan H. van Brenk, tuinbaas in dienst van douairière baronesse Van Hardenbroek van Lookhorst, te Jutphaas. De secretaris-generaal bij het Depar tement van Financiën, jhr. M. de Jonge, zal eerlang den dienst verlaten. Tot zijn opvol ger zou zijn bestemd mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen aan het De partement van Financiën. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een commis sie, aan welke zal worden opgedragen te on derzoeken, of de instelling van een Staals- practijkdiploma, gedacht als bovenbouw op de bestaande praclijkdiploma's, mogelijk en .wenschelijk is. Binnen enkele dagen is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen- .wet 1922 voor burgerlijke ambtenaren. De balans van het fonds Aanpakken ter verbetering der predikantstraktementen in de Ned.-Herv. Kerk over 1923 wijst een bedrag aan van I Ö98,316.15B en de winst- en .verliesrekening van f 3-1,245.25. Dr. J. W. van der Valk, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de huid- en geslachts ziekten, heeft Zaterdag dit ambt aanvaard met het uitspreken in de aula der universi teit van een rede, getiteld: Huidziekten en inwendige geneeskunde. De commissie van overleg bij P. en T. zendt ons het volgende communiqué: Een deputatie uit de commissie van over leg voor het staatsbedrijf der posterijen en telegrafie heeft Vrijdag en Zaterdag bespre kingen gevoerd met den Minister van Wa terstaat en met den voorzitter van den Mi nisterraad over de op 1 October ingevoerde loonsverlaging. Deze besprekingen hebben uiteraard niet tot toezeggingen kunnen lei den. Een eventueel nadere beslissing over een en ander kan niet vóór het midden van de volgende week worden verwacht. De gewone audiënties van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Oorlog zullen Donderdag 16 October niet plaats hebben. I UIT NED. OOST-INDIE. De Indische vloot zondersteenkolenI WELTEVREDEN, 10 Oct. (Aneta). De ma rine-manoeuvres bij Balikpapan zijn afgelast .wegens gebrek aan steenkolen, .waarvoor geen fondsen beschikbaar zijn. 7708 Tegen een persfotograaf, die zonder r- toestemming der ouders een foto maakte van het dezer dagen in een kast op school opgesloten meisje, is door de politie te Delft procesverbaal opgemaakt wegens over treding der auteurswet. Tc Amsterdam heeft gister- morgen in de Plantage Middenlaan, daar waar vroeger het tramhuisje stond, een ern stig ongeval plaats gehad. Tusschen den vluchtheuvel en het trottoir reed een hand kar, geduwd door een 74-jarig koopman. Uit de richting van de Muidcrpoort naderde met een groote snelheid een open auto, bestuurd door J. Kokernoot. De opening tusschen den vluchtheuvel en het trottoir was te smal en de wagen raakte de handkar. Door den schok vloog deze een vijftien meters vooruit, ter wijl de koopman geraakt werd. De handkar had ook. den inzittende in den auto geraakt Deze, een 22-jarig persoon, werd deerlijk ge kwetst. Hij werd naar het Israëlieüsch Zie kenhuis vervoerd en was gisteravond nog niet bij kennis gekomen. Zijn toestand is ernstig. De 74-jarige koopman, die de hand kar voortduwde, werd eveneens ernstig ge kwetst. Hij moest per auto-brancard naar het O. L. Vrouwe-Gaslhuis worden overgebracht. Men deelt „H et Volk" mede, dat Vrijdagavond in den trein RotterdamAm sterdam, die 6.29 uur aan het Centraal Sta tion te Amsterdam aankomt, een belangrijke diefstal heeft plaats gehad. Een reiziger, die een citybag met f 60.000 bij zich had, ver wijderde zich nabij Haarlem even uit den coupé en begaf zich naar het toilet. Hij liet zijn kostbare tasch in de coupé achter. Toen hij terugkwam was de tasch verdwenen Ver moedelijk is de dief uit den trein gesprongen daar in de wagon niets werd ontdekt. Be vestiging van dezen diefstal kon het blad echter nog niet verkrijgen. Naar het „Tielsche Nieuwsb 1." meedeelt, heeft de officier van justitie een klacht wegens smaadschrift ingesteld tegen den heer O. de R., te Gulemborg, naar aan leiding van diens artikelen in „De Arbeid" over den heer Blok, commissaris van politie aldaar, in verband met den dubbelen moord te Gulumbórg. DeNederlandscheKunstzij defabriek te Arnhem heeft een terrein van ongeveer 3 H.A. aangekocht, aansluitende bij haar terreinen aan den Vosdijk, bestemd voor uitbreiding der fabriek, waardoor het bedrijf een driemaal grootere capaciteit zal verkrijgen. Het personeel zal in verband hiermede een uitbreiding met 1200 personen ondergaan. In het huis van hewaring te Amsterdam is dezer dagen overleden Guürfje Helder, die, onder den naam van Annie Pascal, herhaalde malen van zich heeft doen spreken. De rijwielbelasting heeft tot 1 October opgebracht f 5.233,008. De raming voor het geheele jaar was 3 millioen gulden, ïn totaal zijn dus verkocht 1,744,336 belas tingplaatjes. Toen Donderdagnamiddag de D-trein uit Berlijn te Bentheim arriveerde, ontdekten de treinbeambten, dat iemand zich onder een personenrijtuig uitwerkte. Hij werd door de spoorbeambten vastgehouden. De man, die er ten gevolge van de langdurige reis onder den wagen, waar hij zich tus schen de assen gevestigd had, vreeseïijk uit zag, verklaarde reeds in Berlijn onder den wagen te zijn gekropen en naar Nederland te willen gaan. In Bentheim dacht hij reeds over de Nederlandsche grens te zijn. Daar het niet vaststaat of de man slechts gratis wilde reizen dan wel iets op zijn kerfstok heeft, is hij voorloopig vastgehouden. „Het verhaal van uw medebe- klaagde luidt op vele punten heel anders dan het uwe." „Die liegt ook, Edelachtbare.^ RECLAME. by H. G. VISSER Z03N, L. Mars 38 8009 Sasssnheim. De hoornen vóór in het Park, die moesten vallen voor een aldaar te houwen villa, zijn Zaterdag verkocht. De animo was gering, waardoor het hout niet veel opbracht. De enorm groote kastanje ging voor slechts één gulden. Voorschoten. Een feestelijke bijeenkomst in hotel Deurloo, daartoe waren Vrijdagavond de leden van de burgerwacht bijeen geroepen en met hen vele genoodigden. Zoodat de zaal tot in alle hoeken gevuld was. Op het podium waren uitgestald de pre zen voor de winnaars op de wedstrijden, ge- organi«eerd door de burgerwachten uit de omstreken. De zaal was in een feestkleed ge stoken. Met een woord van welkoni tot allen, eti in het bijzonder tot den eere-voorzitter den heer E. Vernède, opende de voorzitter, de heer A. J. Turion deze bijeenkomst en me moreerde hij de verschillende merkwaardi ge feiten in het afgeloopen jaar. JDoor de aanwezige werd met pianobege leiding het eerste couplet van het „Wilhel mus" gezongen. Door den secretaris-penning meester den heer C. J. A. Schrassert Bert, werd verslag uitgebracht. Er was een batig saldo van f 2.02& Door den voorzitter werd dank gebracht aan den secretaris-penning meester voor het verslag, waarbij hij hem prees als een zeer ijverig en accuraat be stuurslid. Daarna was het woord aan den eere-voor- zitter, die het bijzonder aangenaam vond deze bijeenkomst te kunnèn bijwonen. Hij uitte zijn vreugde over het bestaan van deze burgerwacht en noemde het een groote eer hiervan lid te zijn, daar deze bestaat uit de beste elementen van Voorschoten's burgerij die, mochten wat niet te hopen is, troebele tijden aanbreken of revolutionaire bewegin gen in de toekomst uitbreken, de burgemees ter te hulpe zijn om de orde en vrede te helpen handhaven. Een groote kracht en macht kan er in dergelijke tijden uitgaan van de burgerwacht. Spr. betreurt het dat in vele plaatsen de burgerwachten zoo spontaan opgericht in troebele tijden, reeds bezweken zijn., Spr. huldigde den commandant den heer A. G. J. Elskamp, die in deze burgerwacht zulk een flinken geest weet te behouden en wenschte de burgerwacht geluk met zulk een uitste kenden commandant. Aan het einde van zijn rede verzocht de eere-voorzitter, de verga dering het tweede couplet van het „Wilhel mus te willen zingen, hetgeen spr. steeds zoo gaarne hoorde zingen. Hieraan werd door allen voldaan. Vervolgens reikte de commandant de prijzen (reeds eerder ver meld) aan de winnaars. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met voordrachten van den heer Th. A. Lambo en muziek van den heer Joh. A. Mens Onnoodig te zeggen dat er gelacjien werd, de tijd omvloog en het middernachte lijk uur was aangebroken voordat men er aan dacht. Door den voorzitter werd tot de heeren- Lambo en Mens een woord van dank en waardeering gesproken voor het vele geno- tene en hun welwillende medewerking. De burgerwacht boekte een zeer geslaagde fees telijke bijeenkomst. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Fransch-Dnitsch handels verdrag. Het eerste stadium der onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over een handelsverdrag is geëindigd met het teeke- neai van het protocol, dat vastlegt, dat Frankrijk Duitschland niet als meestbégun- stigde natie kan erkennen. Op 5 Nov. voort zetting Vrij negatief sohijnep totdusver deze on derhandelingen te zijn. Op 20 dezer zullen, de Franschen Port- mund ontruimen. BELGIË. Stading ln de Bortnage opganeven. Het centrale comité der mijnwerkers in de Borinage heeft met 38 tegen 15 stemmen besloten, op .Woensdag ,a.s. het werk te hervatten. 1 DUITSCHLAND. Toch Rijksdagonthinding? wijziging der tarieven. De Duitsche volkspartij heeft thans offi cieel aan den rijkskanselier laten weten, dat rij haar vertegenwoordigers in de re geering zal uitnoodigen hun portefeuilles ter beschikking te stellen ingeval de Duitsch nationalen niet in de regeeringscoalitic zouden worden opgenomen. De Duitsche volkspartij is van meening, dat de Duitsch- nationalen door het aanvaarden van de richtsnoeren van den rijkskanselier in elk opricht voldaan hebben aan de wenschen van het centrum en de democraten, die zich reeds in Mei bereid hadden verklaard onder dergelijke omstandigheden met de Duitsch-nationalen samen te werken. De minderheidsregearing, die na de verkiezin gen van Mei aan het bewind is grikomen, had slechts een voorloopig karakter en het lag in de bedoeling haar te vervangen door een burgerlijke coalitieregeering, zoodra de Duitsch-nationalen de voorwaarden der be trokken partijen zouden hebben aanvaard. Dit is thans geschied, Democraten zoowel als centrum, hoewel in de laatste partij een ki-achtige meerder heid er voor ijvert, willeb er niet aan. Wordt het dus Rijksdagonthinding1 Naar aanleiding van berichten over in trekking van het wetsvoorstel der regee ring over de invoering van beschermende "tarieven, vernemen de bladen, dat ten ge volge van de verandering die in de oogst- vooruitziohten is ingetreden, het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm niet gehand haafd kon worden, doch belangrijke wijzi gingen moet ondergaan. Invoer van graan 'zal niet tegengegaan kunnen worden. FRANKRIJK. De ambtenaren-kwestie. Herriot en Clémentel hebben in den Mi nisterraad het wetsontwerp toegelicht in zake de verhooging der ambtenaarssalaris sen. De raad besloot aan de herziening der tractementen een verlaging van het aantal ambtenaren te verbinden. Het ontslag van 20.000 employé's zal worden mogelijk ge maakt door reorganisatie van den dienst. Volgens memorandum is door Herriot ge publiceerd: „Door den hoofdambtenaar te ontslaan, die 9 Oct. de vergadering in het departement van financiën voorgezeten heeft, wilde de regeering het recht der Staatsambtenaren om hun beroepsbelangen te bespreken, niet ontkennen. De regeering kan echter niet toestaan, dat ambtenaren zonder haar toestemming, beraadslagen in een departementsgebouw, zetel der open bare macht en dat hun vergaderingen voor afgegaan of gevolgd worden door betoogin gen tot de antichambre van een minister. De misbruiken te straffen komt der re geering voor het eenige middel te zijn om de vrijheden te beschermen, die onlangs aan de ambtenaren zijn verleend en om aan het land de offers die gevraagd worden, als op rechtvaardigheid gegrond to doen voorkomen en niet als een afgedwongen concessie." ENGELAND. De verkiezingsmanifesten Irak. Hierover dan volgt een opsomming der verkiezingsmanifesten. Het manifest der arbeiderspartij begint met de klacht, dat de regeering verslagen is door een partijcombmatie van liberalen en conservatieven in het Lagerhuis. Het herin nert er aan, dat de verbitterde betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland, die de rampzalige intrigues der vorige regeeringen geschapen hadden, verbeterd zijn en dat er hartelijke betrekkingen gevestigd zijn tus schen Engeland en Frankrijk. Te Genève zijn belangrijke stappen gedaan om te ko? men tot veiligheid, arbitrage en algemeene ontwapening. De arbeidersregeering heeft geweigerd Rusland van deze algemeene sa menwerking uit te sluiten. Het is van essen tieel belang den handel met Rusland te her vatten ter wille van de werkeloosheid en de industrie over het algemeen. Het manifest vraagt, of het niet is, omdat liberalen en conservatieven een tweede arbeidersbegroo- ting vreezen, dat er een voorwendsel is ge zocht om de arbeidersregeering omver te werpen. Het manifest bepleit nationalisatie der mijnen, met rechtvaardige behandeling van alle betrokken belangen, en nog andere sociale hervormingen. Het bevat geen toe speling op het opgeven der vervolging van de Workers Weekly noch op het voorstel eener kapitaal-belasting tot beperking dier oorlogsschuld, dat een der hoofdpunten van het arbeidersprogram bij de jongste verkie zingen was. Het Labour congres te Londen heeft nog een motie aangenomen, waarin de nationa lisatie van de Bank van Engeland wordt ge- eischt, zoodat deze instelling, aldus de mo tie, haar credieten in het vervolg zal kun nen verleenen in het algemeen belang en niet in dat van een kleine groep financieele machtshebbers. Het conservatieve verkiezingsmanifest zegt, dat de socialistische minderhedisregee- ring het land in een overhaaste verkiezing, gestort hoéft onder voowendsel dat het niet overeen te brengen is met haar waardigheid om een onderzoek toe te staan naar de stop zetting van de vervolging tegen de Wor ker's Weekly. De weigering om het onder zoek toe te staan moet het vermoeden wek ken, dat het onderzoek aan hot licht ge bracht zou hebben, dat men van den weg van het recht is afgeweken uit parlijoverwe- gingen. Onder pressie van de extremisten beeft Mac Donald een gelegenheids- verdrag gesloten met de Sovjclregeering, dat een Veening aan Rusland waarborgt. De re geering is er niet in geslaagd het vraagstuk pp te lossen van de werkeloosheid, waarmee het even erg gesteld is als verleden jaar. De regeering heeft op roekelooze wijze de Mc Kenna-rechten afgeschaft en de hoop verijdeld op een snelle ontwikkeling van den Rijkshandel. De conservatieven zijn be sloten om de werkgelegenheid en den le vensstandaard te verzekeren in iedere in dustrie, die door oneerlijke buiten!andsche concurrentie bedreigd wordt, door het be ginsel van bescherming der-industrie toe te passen. Het manifest belooft uitbreiding der be staande ouderdomspensioen door een stel sel van bijdragen, waardoor de pensioenen verhoogd, en pensioen voor weduwen met kinderen zonder kostwinning ingevoerd zul len worden. Het eindigt met een beroep op de kiezers om de conservatieven aan bet be wind te brengen aJs een sterke, standvastige regeering met een onafhankelijke meerder heid in het parlement, daar het experiment eener minderheidsregeerdng een kortstondige mislukking gebleken is. Het liberale manifest zegt. dat Mac Do nald opzettelijk verkiezingen heeft uit gelokt: lo. omdat hij geen onderzoek aan durfde naar de staking der vervolging tegen de Worker's Weekly; 2o. ómdat hij een parlementair debat wilde ontduiken over 't .roekelooze voorstel om een leening aan Rusland te waarborgen. De liberalen hech ten hun volle sympathie aan alle pogingen tot wederzijdsche ontwapening en interna tionale vrede en wenschen ook het herstel der economische betrekkingen met Rusland te bevorderen, doch verzetten zich tegen het voorstel om de leening te waarborgen. Het manifest eischt verbetering van het onder wijsstelsel, verdedigt den vrijhandel en komt op voor samenwerking tusschen werk gevers en arbeiders in plaats van het socia lisme. De liberalen vragen eindelijk even redige vertegenwoordiging. Op de „verkiezingsbeurs" stijgen de cij fers- der arbeiderspartij, mede wellicht als gevolg, dat in liberale kringen langzamer hand stemmen klinken, die waarschuwen tegen elk samengaan met de conservatieven en beslist het stemmen op een conservatief ontraden als gevaarlijk, daarentegen het stemmen op den arbeiderscandidaat aanra den, waar de liberalen geen kans hebbeh. Nadat Engeland een derde nota aan Tur kije heeft doen overhandigen over de toe standen in Irak, heeft Turkije geantwooid in een ncrta, die zegt, dat de Engelsohe nota op verkeerde inlichtingen berust, dat de grenslijn, die 20 September door den Vol- kenbondsraad omschreven is, gehandhaafd is en niet overschreden is bij de operaties tegen de roovers, die sedert een week zijn afgeloopen. De nota bas-luit, dat Turkije de beslissing van den Volkenbond stipt naleeft, bereid is hem alle inlichtingen te verstrek ken en hem verzocht maatregelen te treffen om zijn besluit te doen .eerbiedigen. In Engeland schijnt men de nota echter vrijwel onvoldoende te oordeel en. DENEMARKEN. De Ontwapeningsvoorstellen, De drie wetsontwerpen tot ontwapening van Denemarken luiden aldus: le. De dienst plicht en de heele militaire organisatie woroen afgeschaft. De vestingen worden gesloopt, de aan het bestuur van leger en vloot toebehoorende terreinen worden aan- andere Staatsantoriteiten toevertrouwd of verkocht. Particuliere veiligheidsdiensten mo gen blijven bestaan, mits zij ni.et op militaire wijze georganiseerd zijn en geen militaire oefeningen houden. 2e. Ter ondersteuning van de grensgendarmerie, van de tolautori- teiten en van de burgerlpe justitie zal een wacht- en politiekorps worden gevo-md. Voor dit korps zullen jaarlijks 81)0 vriju willigers worden aangenomen. Hun oplei ding zal 6 h 8 maanden duren. Zo zullen zich 12 jaar ter beschikking van het korps moeten houden. Het geheele korps, zal 7000 man sterk zijn. De kosten van zirjn onderhoud zullen 5.600.000 kr. niet mogen overschrijden. (Tegenwoordig worden in Denemarken voor militaire doeleinden per jaar 60.000.000 kr. uitgegeven.) 3e. De toekomstige Deensche vloot zaf bestaan uit één wachtschip van 1200 ton, een paar inspectie- en motorbooten en 12 vliegtuigen. De kosten van onderhoud wor den op 5.900.000 kr. geraamd. Minister-president Stauning deelde in een intervieuw mede, dat voor deze voorstellen zoowel in de Tweede als Eerste Kamer een meerderheid zal worden gevonden, SPANJE. De strijd in Marokko. De Spanjaarden hebben wederom eenigj, stellingen ontruimd. In een communique ontkent Abdel Krim, dat de Rifbewoners in verbinding staan met Europeesche finan cieele en industrieele ondernemingen, die hun waf>ens en geld verstrekt zouden hebben voor concessies. Het communiqué verklaart, dat de tele fooninstallaties der Moorsche troepen, even. als hun wapens, op de Spanjaarden zjjn buitgemaakt en dat de handgranaten door henzelf worden gefabriceerd. Verder ont kent het communiqué, dat Europeescho officieren over de Moorsche strijdkrachten bevel zouden voeren. ROEMENIE. Militaire overeenkomst. Tusschen Roemenië en Zuid-SIavië is een militaire overeenkomst gesloten. TURKIJE, De Grieken verdreven. Naar gemeld wordt, zou Turkije aan 50.000 Grieken aanzegging hebben gegeven Turkije binnen 10 dagen te verlaten, anders zouden zSj worden uitgezet. x>ilt noiooft weer heel v/at wrijving. CHINA. Da burgeroorlog. De.tróepen van Tsang-tso-lin zetten blijk baar hun veroveringen voort, miaar een beslissing is nog niet gevallen. Woe Pai-Foe is ook naar het terrein vf den strijd vertrokken. BUITENLANDSCH GEMENGD. De voor Amerika bestemde Zeppelin „Z. E. Hl" is gistermorgen 6 u. 45 bij slecht weer van Friedrichshafen vertrokken om zijn tocht over den Oceaan .aan ta vangen. Aan boord bevinden zich behalve de 28 leden der bemanning vier Ameri- kaansche officieren, onder wie de toekom stige commandant van het luchtschip. Over het meer van Constanz hing een dichte nevel, toen het commando werd gegeven het schip uit de loods te halen. Veel voor. bereidende maatregelen waren er niet meer noodig, daar allee in orde was gemaakt, Het luchtschip gleed rustig uit de loods en eenige minuten later werden de motoren op gang gebracht. Het luchtschip verhief zich daarop statig in de lucht, terwijl het muziekkorps het „Deutschland Deutschland über alles" speelde. Duizenden waren in den nacht naar Friedrichshafen gekomen, om het afscheid bij te wonen. Dit duurde echter zee* kort. In een oogenblik was het luchtschip geheel in den nevel ver dwenen en nauwelijks veertig meter boven oen grond w'as het al niet meer te zien. Men hoorde nog enkele oogenblikken ka' geraas der motoren en daarna was het geheel verdwenen. De eerste 950 K.M. werden afgelegd in 8 unr, op een gemiddelde hoogte van 600 M. Het was toen in dt golf van Biskaje. Als het schip met deze snelheid kan door varen, komt het in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de plaats van bestemming aan. Twee beambten van een steenkoienonder- r.eming, die te Brussel ongeveer 200.000 trank waren komen opnemen bjj een bank^ ter betaling van de loonen der mijnwerkers in een mijn in de buurt van Charleroi, «(jn in den trein door een onbekend gebleven man met een gummistok aangevallen, neer geslagen en beroofd. Zaterdagmiddag is boven het vliegveld van Gosselies een leerling-vlieger uit een vliegtuig gevallen, dat zich op groote hoogte bevond. Hy is geheel verpletterd. Gewapende gemaskerde bandieten lubben in het bosch van Vincennee bij Parijs twee Zwitsers overvallen. Zy poogden hen te berooven, doch toen de Zwitsers zich ver zetten, maakten zij van hun wapens gebruik en schoten de beide vreemdelingen neer Tegen... 8027 gebruikt Slapeloosheid. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid ikt men d* Zenuwatillende en Zenuwsterkende Mijnhardt'i en Examenvrees, 'e Zenuwtabletten

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2