VRIJDAG 10 OCTOBER Anno 1924 Offlcieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. No. 19812. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NUENl 30 Cis. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 FRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weck0.18. Franco per post 2.35 portokosten. -fci Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan don gemeentelijke® vischwinkd, Viscbmarkt 18, ted. 1225, i3 Zaterdag (en voor zoover voorradig ook Zaterdagavond) verkrijgbaar: SCHOL a f 016, BRAAD f 0.11 per pond en Nieuwe HARING a f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 10 October 1921. Oe uitslag der Winkelétalage-beoordeeling door het publiek. Gisteravond is in den foyer der Stadszaal het laatste bedrijf afgespeeld van de, van wege een viertal middenstandsorganisaties georganiseerde Leidsche Winkelweek, en dit bedrijf is de bekroning geweest van al het werk, de moeite en de zorg, die niet al leen de winkeliers, die er aan deelgenomen hebben, daaraan besteedden, maar ook van 1 het organiseerend en uitvoerend talent van de Winkelweek-commissie, de Commissie yan Gontróle en anderen haar bij de veel- pmvattende taak hebben ter zijde gestaan. Gisteravond toch is de uitslag bekend ge maakt en zijn de prijzen uitgereikt aan de beoordeelaars, die daarvoor in aanmerking kwamen, benevens de certificaten, van gun stige booordeeling door het publiek aange wezen winkeliers. Behalve de Regelings- en Contróle-com- raissie waren aanwezig de prijswinners die een extra uitnoodiging hadden ontvangen, en vele der winkeliers, die aan den wed strijd meededen, zoodat de zaal geheel be- 1 zet was. Ben aardig strijkje was aanwezig om de gezelligheid te verhoogen. Het was een aan gename verrassing voor de Commissie, dat ook de burgemeester en zijn echtgenoote de bijeenkomst bijwoonden. Toen zij binnen kwamen, werden zij met applaus begroet. Aan mevrouw De Gijsetaar, werden even als aan mevrouw Van Aken, wier steun en medewerking de Commissie zeer op prijs stelde, bloemen aangeboden. De voorzitter der Regelingscommissie, de heer H. W. Gahen, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom tot de aanwezi gen, in de allereerste plaats tot den heer en mevrouw De Gijselaar, die hun belangstel ling van het begin tot het einde hebben geloond, en daarmede weder hebben bewe zen, dat zij dien neringdoenden winkelstand ieen goed hart toedragen, die dat zal weten te waardeeren. (Luid applaus uit de verga dering). Hij herinnerde er aan hoe de Winkelweek de feestelijkheden, die nu voorbij zijn en sclübterend slaagden, als het ware heeft in geluid, terwijl zij ook nu weer het laatste woord heeft. Na nog de besturen der Middenstands organisaties en dat van het Ned. Fabricaat en andere genoodigdon voor hun tegenwoor digheid dank te hebben gezegd, constateer de hij, dat de Winkelweek inderdaad is ge slaagd en een prachtige reclame voor de winkeliers is geweest. Duizenden stadge- nooten en vreemdelingen hebben de éta lages bekeken en bewonderd. Hij bracht in dit verband mede dank aan de directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij., die gratis reclame-biljetten in de trams heeft opgenomen en zelfs gratis lichtbakken plaatste. Hij hoopte, dat de tram niet alleen veel Leidienaars naar Den Haag zal vervoeren, maar ook veel Hagenaars naar Leiden, (applaus). Om te koopen moeten er eerst kij kers zijn en de winkeliers hebben inderdaad veel gepresteerd. Hij bracht hun daarvoor onder luid applaus een eeresaluut. De taak van het publiek, dat deze éta lages te beoordeelen had, was ook niet ge makkelijk. De Commissie stelde zware eischen, en, doordat er zoovele zulke mooie étalages waren was het keus maken ook moeilijk, waaraan dan ook slechts 450 zich hebben gewaagd. Het hoogste aantal goede antwoorden, overeenkomstig de meerderheid, bedroeg 35, gegeven door 22 inzenders. De hoofdprijs van f lOOü, de tweede prijs van f 250, de derde prijs van f 100, de vierde prijs van f 75 en de vijfde prijs van f 50 zijn daardoor vervangen door een hoofdprijs van f 1430 en deze is vogr 1/22 gedeelte toegewezen aan de inzenders van de formulieren, die allen als grootste aantal 35 vragen overeen komstig de meerderheid beantwoord heb ben. De extra-prijzen k f 25 voor elke vraag en elke groep zijn toegewezen aan de inzen dt, die daarbij het grootst aantal in totaal overeenkomstig de meerderheid beantwoord nebben. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan den voorzitter van de Contrdle-Commis- sie den heer A. W. Frentzen, om de prijzen uit te reiken. Deze was niet alleen gekomen om de prijswinners mededeeling te doen van hun sue ces en hun daajmede hartelijk geluk te wensohen, maar hü wenechte vooral allen deelnemers der Leidsche Winkelweek 1924 hulde en dank te brengen voor hun mede werking. Het prachtige weer, dat de Leid sche Winkelweek heeft begunstigd, heeft hun reeds een belooning voor hun streven, werk en kosten geschonken. Daardoor heb ben duizenden inwoners van Leiden en omliggende gemeenten van de veie aantrek kelijke en smaakvolle étalages kunnen ge nieten. Vooral 's avonds als de fraaie versiering en verlichting der straten en winkels prach tig uitkwamen, was het in de hoofdstraten een volte en een verkeer, zooais men anders slechts in de groote wereldsteden kan aan treffen. Als Voorzitter van V. V. V. deed hem dit levendige en opgewelde verkeer groot genoe gen. Want verkeer brengt leven, leven in de uitgebreidste beteekenis van het woord. Dat dit in de Sleutelstad in de feestweek werd bereikt, is een woord van hulde en dank aan alle deelnemers, groot en klein, volko men waard. De feeststemming en de belang stelling in onze stad ontwikkelden zich tot ons aller vreugde steeds meer en meer en ook daardoor ongetwijfeld zijn de feesten ter gelegenheid van de 350ste herdenking van Leidens Ontzet zoo schitterend ge slaagd. Mag ik als Voorzitter van V. V. V., zeide spr., ook de hoop uitspreken, dat alle mid denstanders weer door de aanwezigheid van zoo talrijke vreemdelingen, d. w. z. van logées of bewoners der omliggende plaat sen, die heden ten dage zoo gemakkelijk en billijk Leiden kunnen bereiken, hebben on dervonden, dat het streven der Vereeniging ook waard is gesteund te worden door de middenstanders in het algemeen? Op het kort geleden gehouden Middenstands con gres is een zeer goede motie aangenomen en hij hoopte van harte, dat ook hier ter stode de verstandhouding tusschen de leden der Middenstandsbonden en Vreemdelingenver keer zich in de komende jaren belangrijk zal uitbreiden. Hoe meor leden, des te beter kan ook de Leidsche Vereeniging van Vreemdelingenverkeer aan haar taak vol doen. Langer wilde hij het geduld der aanwezi gen niet op de proef stellen en hij eindigde met de beste wensclien voor den toekomsli- gen bloei der Leidsche Winkelweken. Haar succes zij Sempre Crescendo! (Luid applaus). Hierna las hij de namen der gelukkige winners, ook die van de extra-prijzen voor, en mevrouw Van Aken reikte aan dezen, voor zoo ver aanwezig, de enveloppe met 1/22 van den hoofdprijs uit Deze zijn: Christine Kuiper, Nieuwe Beestenmarkt 4; Dammes Bergum, Buitenruststraat; B. Heit- man, Langebrug; C. van Nimwegen, Lange- gracht 38; Anthonie Lepelaar Jr., Kijfgr.6; J. F. N. van Os, Schoolstraat 30, Voorscho ten; mej. H. Neuteboom, Hoogl. Kerksteeg 5; W. A. Langenbroek, Aloëlaan 49; A. Steen- voorden, Mare 72; J. H. F. Smit, Oude Vest 139; P. J. Jansen, Maredijk 72; M. G. J. H. van der Hoek, Moriaansleeg 9; A. P. Aniba, Pelikaanstraat 8; H. A. Mank, Oude Rijn 60; P. J. Schamper, Schelpenkade 35; W. A. Kohlbeck, Heerenstraat 25; A. Mank, Le vendaal 48, H. J. Th. Staats, Hoogl. Kerk- gracht 3; H. Meyburg, Hoogl. Kerkgr. 4; Nelly Oudshoora, Hoogl. Kerkgr. 5; C. La- terveer, Janvossensteeg 19; J. v. Oord, Rijns- burgerweg. Extra-prijzen a f25: Vraag I T. J. Holle beek, De Genestetstraat 98; II J. W. Lam- boo, Oude Rijn 98; III. K. Staats, Hoogl. Kerkgracht 3; IV. J. v. Noordt, Groote Hout straat 76, Haarlem; V. E. Vonkenberg, Oude Rijn 70a. Groep 1: Johan Jac. Staats, Witte Rozen straat 54a; 2. J. Hoppenbrouwer, Apothe- kersdijk 26, 3. Marie Raaphorst, Haarlem merstraat 123; 4. Hendrik Heyne, Alexan- derstraat 44; 5. W. Delmeer, 3de Binnen vestgracht 10; 6. J. P. van der Drift, Oude Vest 101; 7. M. L. Jacob v. d. Bosch, Apoth. dijk 26, 8. W. G. v. d. Bosch, Apothekers- dijk 26; J. H. Th. Jacobs, Apothckcrsdijk 26; Anton Hoogeveen, Morschwcg 32; 9. Mevr. J. C. v. d. BoschDe Jong, Amaliastraat 4; 10. Nel Raaphorst, Haarlemmerstraat 123. Wij laten hier de gelukkige winners dezer certificaten volgen. Verkoopkrachtigste etalage (Vraag Ij: -Groep 1: W. J. H. Warnecke, Stationsweg 4; S. G. J. de Groot, Noordeinde 11. Groep 2: De Fransche Bazar, Haarlemmerstr. 48; Gebr. Suzan, Haarlemmerstr. 39-41. Groep 3 J. M. Meijers, Haarlemmerstraat 96-100; B. de Koning, Haaristr. h. Donkerst. 2-4-6. Groep 4: Fa. J. van Cleef, Haarlemmerstr. 172-174; Fa. J. P. A. v. Cleef, Haarl.str. 202! Groep 5: C. Th. Breebaart, Lange Mare 58; J. van Wijk, Janvossensteeg 54. Groep 6: Gebr. Bruning, Hoogstraat 1-2; Maatschappij „De Faam", Vischmarkt 16-17. Groep 7: Gebr.- Bruning, Nieuwe Rijn 8-10; H. C. J. de Haan, Nieuwe Rijn 44. Groep 8: J. van der Stok, Breestraat 155; Peek Cloppen- burg, Breestraat 76. Groep 9: Firma Splin ter, Hoogewoerd 41; C. Chrisliaanse, Hoo gewoerd 33. Groep 10: E. Oostendorp, Doe- zaslraat 17; W. Roodenburg, Nieuwsteeg 27. Meest aandacht trekkende etalage (vr. II). Groep 1: S. H. C. Smits, Prinsessekade 8-4; Peter Verhoef, Steenstraat 1. Groep 2: Groot- Huize, Haarlemmerstraat 69; „Bata", Haar- lémmerstraat 67. Groep 3: W. J. Lam an, Donkersteeg 8; Cahen's Kleeding-Mij., Haar lemmerstraat 133-135. Groep 4: P. J. Wet- selaar, Haarlemmerstr. 254; L. Demmenie, Haarlemmerstraat 169. Groep 5: E. R. Beu- link, Lange Mare 6: J. van Wijk, Janvos sensteeg 64. Groep 6: Gebr. Bruning. Hoog straat 1-2; Firma Gerding, Botermarkt 4. Groep 7: F. H. Genemans, N. Rijn 39-40; Gebr. Bruning, Nieuwe Rijn 8-10. Groep 8: „Het Woonhuis", Breestraat 36; Singer Naaimachine-Mij., Breestraat 114. Groep 9: Firma Splinter, Iloogewoerd 41; C. C. Ben der. Hoogewoerd 90. Groep 10; J. W. Hart man, Korte Diefsteeg 6a; Firma F. van der Kloot, L. Diefsteeg 10. Mooiste en fijnste etalage. (Vraag III) Groep 1; Jung Blanken, Noordeinde 57; S. Bonte, Noordeinde 37. Groep 2: J. A. Smit Haarlemmerstraat 83; W. Brouwer, Haar lemmerstraat 23. Groep 3: B. de Koning, Haarl.str. h. Donkersteeg 2 4-6; Fa. J. van Kampenhout, Haarl.straat 125. Groep 4: P. Hoogendoorn Zn., Haarl.straat 150; Firma H. M. Biesiot, Haarlemmerstraat 164. Groep 5: Gez. Goddijn, Lange Mare 66; C. Th. Breebaart, Lange Mare 58. Groep 6: Raumann Teppema, Maarsmanssteeg 6; Mij. ..De Faam", Vischmarkt 16-17. Groep 7: Gebr. Bruning, Nieuwe Rijn 8-10; II. C. J. de Haan, Nieuwe Rijn 44. Groep 8: Fa. Wed. P. de Wilde Zn., Breestraat 93 Hassel- maji Pander, Breestraat 146. Groep 9: J. Overduin, Hoogewoerd 75; G. C. Bender, Hoogewoerd 90. Groep 10: E. Oostendorp, Doezastraat 17; J. Rijnbende, Doezastraat 37 Geestigste of aardigste etalage. (Vraag IV) Groep 1: S. H. C. Smits, Prinsessekade 8-4; Peter Verhoef, Steenstraat 5. Groep 2: „Bata", Haarlemmerstraat 67 (met overwel digende meerderheid); Groot-Huize, Haar lemmerstraat 69. Groep 3: Cahen's Klee ding-Mij., Haarl.straat 133-135; W. J. La- man, Donkersteeg 8. Groep 4: L. Demmenie, Haarlemmerstraat 169; P. J. Welselaar, Haarlemmerstraat 254. Groep 5: W. C. Pe tersen, Janvossensteeg 1; E. R: Beulink, Lange Mare 6. Groep 6: Firma Gerding, Bo termarkt 4; Vroom Dreesmann, Aal markt 28. Groep 7: E. de Jongh, Nieuwe Rijn 53; T. H. Genemans, Nieuwe Rijn 39-40 Groep 8- ,,Het Woonhuis", Breestraat 36; Singer Naaimachine-Mij., Breestraat 114. Groep 9: C C. Bender, Hoogewoerd 90; C. Chrisliaanse, Hoogewoerd 33. Groep 10: H. van Vliet, Heerenslraat 10; J. W. Hartman, Korte Diefsteeg 6a. Met minste hulpmiddelen aantrekkelijk- j sle etalage. (Vraag V). Groep 1: Peter Ver hoef, Steenslraat 1; M. Los, Steenstraat 53. Groep 2: Fa. Wod. W. Overduin, Haarlem merstraat 16; D. W. Zwart, Apotliekers- dijk 37. Groep 3: Firma J. J. Taverne. Don kersteeg 17; Fa. J. van Kampenhout, Ilaar- lemmerst. 125. Groep 4: Firma G. Mizee, Haarlemmerstr. 156; Fa. Albert Heyn, Haar lemmerstraat 188. Groep 5: J. de la Bije, Korte Mare 26; H. Lens, Lange Mare 52. Groep 6: Gebr. Bruning, Hoogstraat 1-2; Raumann Teppema, Maarsmanssteeg 6. 7. H. Lens, Nieuwe Rijn 55; Gebr. Bruning, Nieuwe Rijn 8-10. Groep 8: Firma Parmen- tier, Breestraat 128; Hasselman Pander, Breestraat 146. Groep 9: J. Overduin, Hoo gewoerd 75; Firma W. Neuteboom, Hooge woerd 43. Groep 10: A. H. van Noort, Doe zastraat 2; E. Oostendorp, Doezastraat 17. De Voorzitter, de heer Cahen, nam nu weer het woord en merkte op, dat de enke len, die niet voor het in ontvangst nemen van hun prijs, waaronder een uit Haarlem, aanwezig waren, dezen bij hem kunnen af halen. Hij bracht zijn medeleden, alsmede de Controle-commissie hartelijk dank voor hun arbeid, 't Is inderdaad geen sinecure geweest, als men bedenkt, dat niet minder dan 21.000 opgaven moesten worden uitge zocht. De Regelingscommissie is grooten dank verschuldigd aan mevrouw Van Aken en de heeren Frentzen en Wijkmans (luid applaus). De Regelingscommissie heeft ge meend het bij dit applaus niet te kunnen laten blijven en bood daarom aan de ijverige secretaresse een zilveren herinneringslepel aan en aan de heeren Frentzen en Wijk mans een herinneringsmedaille, alle voor worpen van passende initialen voorzien. Er restte den Voorzitter nu nog de certi ficaten van gunstige beoordeeling door het publiek te doen uitreiken. Zooals men weet waren de winkeliers wijksgewijs in 10 groe pen ingedeeld, en waren er vijf vragen te beantwoorden. Op welke winkeliers in elke groep de meeste stemmen waren uitge bracht, verkreeg een certificaat voor de gunstigste beoordeeling; wie daarop volgde nog een certificaat van gunstige beoordeeling. De namen werden door den voorzitter voorgelezen en de certificaten door mevrouw Van Aken uitgereikt, meermalen onder luid applaus, vooral wat nogal eens gebeurde als één winkelier voor meerdere certifi caten in aanmerking kwam. Het grootste aantal stemmen in alle groepen werden uit gebracht op de etalage van den heer Smits, Prinsessekade 3-4, n.l. 582 en daarna op die van den heer A. Laman, Donkersteeg 8, met 603 stemmen. Hierna nam nogmaals de Voorzitter het woord om dank te brengen aan de verschil lende personen en corporaties, welke tot het welslagen hebben medegewerkt En dan noemde hij: de Pers, de firma Udo voor de coulante wijze waarop zij de Commissie bij het drukken en uitgeven van het programma had bediend, de voorzitters van de Kam ear van Koophandel, van de drie Middenslanda- vereenigingen en het bestuur van de „L.a.- w.e.t." en vooral ook het gemeentebestuur en, met name B. en W., .voor de gunstige beschikking op het verzoek om tijdens de Winkelweek hun zaken een uur langer open te mogen houden. Voorat aan den burge meester bracht hij daarvoor hartelijk dank. (Luid applaus). Hij zeide verder, dat deze Winkelweek aan de Commissie en aan de winkeliers veel heeft geleerd. Criliek is gemakkelijk, maar het werk is niet altijd gemakkelijk. Onder dat werk is gebleken, dat daaraan fouten hebben gekleefd, die echter bij een volgende gelegenheid kunnen worden verholpen. Spr. hoopte weldra de drie middenstands- vereenigingen en de L.a.w.e.t. voor een nieuwe actie weder te ontmoeten en ein digde met een: „Leve de winkelstand", waarop de muziek met een vroolijken marsch inviel. De heer Breebaart sprak ten slotte nog een kort woord van dank aan den voorzit ter, aan wiens krachtproef als groot-organi sator het verkregen succes is te danken ge weest, waarop geweldige toejuichingen volgden. Hierna werd het officieele gedeelte ge sloten; de burgemeester en xijn echtgenoote en enkele anderen vertrokken, terwijl met de Regelingscommissie de meeslen nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen bleven. Wolly, de honger„koning". Gisteren hebben wij eens weer een kijkje genomen m de kleine Stadszaal. Wolly waakt nog, en lijdt nog honger en dorst. Er was vrij veel publiek, dat te langer toefde wijl er muziek was, al bleef voortdurend de aandacht dan ook geconcentreerd op den honger,.koning", die nu eens door de kooi wandelde, dan weer zich uitstrekte op den ligstoel. Wolly, die zwaar in z'n baard zit, is zichtbaar vermagerd, en z'n gang is on zeker. Hij is, volgens het communiqué van de arts, mej. L. C. Bolle, weinig koortsig doch lijdt aan hoofdpijn, mede als gevolg van een verkoudheid. Overigens was het weinig merkbaar dat de man, die niet 37 doch 35 jaar oud is, reeds 3 dagen officieel, en 8 dagen volgens zijn verklaring, had gevast. Nog altijd leest hij in z'n boeken en ook nog altijd zuigt hij met welbehagen aan z'n cigarejten, waar van hij oen grooten voorraad hoeft meege nomen. Doch ongetwijfeld zal dit wel ver anderen. De negende dag in de kooi is voor hem als het ware de crisisdag, aldus verze kerde hij ons gisteren toen wij van buiten af een gesprek met hem voerden. Dan scheurt zijn tong van de droogte en is hij zelf te zwak om op te 9laan. Daarna echter verbetert die toestand aanmerkelijk, en vroo- lijk lachend verzekerde hij ons zelfs dat hij op den avond der verlossing zal deelnemen aan een fuif in de Studentensociëteit, waar voor liij nu reeds is uitgenoodigd. Wel zal hij niets kunnen gebruiken, maar tooh is het zijn plain daar aanwezig te zijn. Is het wellicht omdat de studenten hem des nachts gezelschap houden? Wij weten het niet, maar wèl weten wij dat het aantal be zoekers des nachts bijkans nog grooter is dan overdag. Niet alleen tientallen studen ten, die staande om die kooi croquefclen eten en biertjes drinken, maar ook zeer veel pro fessoren en doctoren vertoeven er vrijwel den ganschen nacht. Daarenboven is er een commissie van acht personen gevormd uil het publiek, welke dag en nacht contro leert. Door oen bezoekster zijn hem bloemen geschonken, welke onmiddellijk geplaatst werden op een tafeltje voor de kooi. Wolly vertelde ons nog dat hij van 7 tot 21 November zal hongeren in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, en vervol gens te Haarlem, Utrecht en Gouda. Van verschillende doctoren ontving hij reeds oen uitnoodiging voor oen geneeskundig onder zoek, zoodra hij de kooi goed en wel heeft verlaten. Belangstelling voor dezen honger kunstenaar", die bij insluiting 120 pond woog, en ongeveer 38 pond zal afvallen, is er werkelijk in ruime mate. En tijdens do komende dagen en nachten zat die inte resse er stellig niet op verminderen! Tot voorzitter van de afdeeling Leiden van den Vrijzinnig-Democralischen Bond is in de plaats van mevrouw W. van Itallie Van Embden, die wegens een lichte keel aandoening als presidente bedankte, be noemd prof. mr. F. G. Scheltema. Onder de vele sympathie-betuigingen, die de 3-Oclober-Vereeniging dezer dagen heeft mogen ontvangen, is ook ingekomen een telegram der Zustervereeniging te Soe- rabaja, luidende: „Zustervereeniging Soerabaja. feestelijk bijeen, biedt hartelijke gelukwenschen aan bij herdenking 350-jarig Ontzet." ICeule- mans, president. Kort, secretaris. Naar „Het Volk" meedeelt, zal tot B. en W. door de soc.-dem. raadsfractie een verzoek tot opheldering worden gericht, omdat B. en W. ambtshalve den raadsleden een feestnummer hebben doen toekomen van het maandblad „O ran je-Boven" van Nederl, Jeugdbond, waaruit het soc.-dem. orgaan volgende passage citeert uit het hoofdartikel: „De S. D. A. P. van tegenwoordig die ook bezig zijn hun land te verraden en te ver- koopen en opstand en bloedvergieten te pre diken en dat nog wel onder de schijnbaar mooie kreet van „ontwapening". Bij het weder bezien van de moedige da den en wecrgalooze dapperheid onzer voor ouders van 350 jaar geleden, kookt je bloed van verontwaardiging, dat dergelijk gespuis (en gespuis is al wat rood is) zich Nederlan ders durft noemen. Uit het land moeten zij BINNENLAND. Uitslag der beoordeelingen van de étala ges gedurende de Leidsche Winkelweek. Malversaties bij den bouw van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden voor de Baag- sche rechtbank. Begrafenis van Staatsraad prof. mr. J. Oppenheim. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der arbeidswet aangenomen. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van den termijn, waarin overwerkver- gunningen kunnen worden toegestaan inge volge art. 26 der Arbeidswet. BUITENLAND. Op 29 Oct. zullen üf Engeland nieuwe ver kiezingen plaats hebben. Een chequé van 5000 p. st. voor de Labour propaganda onder de landbouwers. Marx geeft zijn poging de regeeringscoaU- tie te verbroeden op. Schulz, Erzberger'a moordenaar, In Hon garije in vrijheid gesteld. Een nieuwe crisis dreigt in Zuld'Slavlë. geranseld worden, liefst met de Russische knoet en den regelrecht naar het Russische paradijs, don hebben wij er hier geen last meer van." Wa3 fiet in de laatste weken erg slap op de Handelsbeurs, welke slapte blijkbaar verleden week, toen de Beurs trouwens op Woensdag werd gehouden, haar hoogtepunt bereikte, vandaag was het weer iets leven diger. Toen wij even voor den middag er een bezoek brachten, was de 200ste bezoeker ge passeerd. De Graanbeurs was echter bijna geheel verlaten, met de Zuivelbeurs ging het beter en vooral in de afdeeling Bouwmate rialen ging het vrij levendig toe en werden nog al zaken gedaan. Vermoedelijk werkte daartoe mede het feit, dat een aantal bestek ken van uit te voeren werken, voor het Rijk, de provincie en do gemeente ter inzage wa ren neergelegd. Handelaren en fabrikanten van bouwmaterialen namen van deze be stekken goede nota. De aannemers loonden daarentegen nog weinig belangstelling. Het bureau van de Kamer, die in de laatste da gen nog weef eenige reclame voor de Beurs maakte was voor de toekomst nog al opti mistisch gestemd, al vreest het ook dat al thans de graanbeurs wel niet tot eenigen bloei van beteekenis zal komen, zoolang deze Beurs op Vrijdag wordt gehouden. Daarvoor zou de Zaterdag zich beter leenen. Naar men op de Beurs meedeelde zullen te beginnen 15 October eiken Woensdag de voor Leiden op de zuivelmarkt te Leeuwar den aangekochte zuivelproducten, recht streeks per extra-wagon hier aankomen en naar een der Leidsche firma's worden ver voerd, om daar vervolgens over de verschil lende koopers te worden gedistribueerd. De firma Vogelpoel en Noorwegen uit Rotterdam belast zich, namens de Vereeniging van Han delaren in Zuivelproducten met de expedi tie Behalve dat de in Leeuwarden gekochte producten veel spoediger hier aankomen, is het vervoer ook nog aanmerkelijk vlugger. De Bonden der R.-K. en Chr. Bakkers gezellen hebben weder een aanhang ge maakt m^t den cursus voor het bereiden van luxebrood, banket- en marsepeinwerk. Na de vastgestelde datums voor inschrij ving hebben zich nog vele personen aange meld. Het aantal was van dien aard, dat er zelfs voor allen geen plaats was wat be treft de luxebakkerij-afdeeling. Voor beide cursussen bedraagt hel aantal ruim negen tig personen. Wel een bewijs, dat er veel animo voor is en het nut ervan dan ook goed wordt ingezien. De leeraren van het vorige jaar hadden zich ook nu weer bereid verklaard om als onderwijzers op te treden, bijgestaan door den heer Jasperse, alhier. Bij de opening werden de cursisten, zoo wel de bekende als de nieuwe leerlingen, door den leeraar, den heer Hekelaar, uil Den naag, voor de afdeeling banket en marsepeinwerk, welkom geheelen en aan gespoord om de lessen trouw bij te wonen en zich met vollen ernst op het leeren toe te leggen. Gezien het goede succes van den afgeloopen cursus, meende hij dan ook nu weer mooie resultaten van de leerlingen te mogen verwachten. Daarna werd begonnen in twee lokalen van het R.-K. Volksgebouw met de eerste oefeningen. De luxebroodbakkerij wordt beoefend in de Leidsche Broodfabriek, welwillend daar voor afgestaan door de directie. De „Sis -Crt." bevat de statuten van de N, V. „Leidsche Eifeotenbank", alhier.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1