v.,. AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. g.-» i Zaterdag. .Volk'sgébouw: Dansavond. 8 uur. i> Zondag. S f' „De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruel" (Middelstegracht 3)Ochtend en avondsamenkomsten. „Jeruél" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- komst te halfelf. Volkssamenkomst te half zeven. Leger des Heils: Oogst- en dankfeest- viering. Samenkomsten te 10 nor, half- vier en 8 uur. Monschweg 59: Samenkomst. Halfacht. Volksgebouw: Gelegenheid tot dansen. .Van 8 tot 11 uur. Haandag. SchouwburgRotterdamsoh Hofstad-Too- neel. ,,'s Morgens, 's Middags, 's Avonds". 8 uur. De apolheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18, ia aftijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 October waalgenomen door de apotheken van de hoeren G. F. Reijst, Stcenstraat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doczastraat 31, tel. 1313. De geneeskunige Zondagsdienst te Leidon wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, tc acht uur waargenomen door de doctoren Boonacker, tel. 266; Mul der, tel. 990; Blöte en Poortman, tel. 1481. Deze dienst wordt dan teOogstgeest waargenomen door dr. Timmermans, "Wilhel- minapark, tel. 390. Alhier waren gisterep voor het exa men voor apothekersassistent opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames A. M. A. Elahoudt, Den Haag, en J. Krins- heer, Rotterdam. Naar wij vernemen kan nu reeds wor den vastgesteld, dat de hoewel grootsch op gevatte, 3-October-feestelijfcheden geen na- deeüg saldo zullen veroorzaken. De Minister van Onderwijs, KuDsten en Wetenschappen, gelet op art. 27, derde lid, van het Kon. besluit van 11 September 1923 (Stbl. No. 440); brengt ter kennis, dat bij zijn besohikking van 28 Dec. 1923, op genomen in de „Ned. Staatscourant" van 28 en 29 Dec. 1923 No. 251, o.a. aan gemeen telijke en de bijzondere kweekscholen al hier, resp. aan de Oude-Vest en aan den Stille-Rijn, zijn aangewezen als bevoegd aan haar leerlingen, die het onderwij* tot bel einde hebben gevolgd, op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een monde ling en schriftelijk schoolexamen eenmaal 's jaars de akje Van bekwaamheid uit te reiken, bedoeld in art. 77, onder a, der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127) en wel voor de jaren 1924 tot en met 1927. Het 275-jarig bestaan der Marekerk zal a.8. Woensdagavond in die kerk worden herdacht. Als sprekers zullen optreden ds. SchokMng en ds. Goedhart. Ook zal een zangkoor zich doen hooren. Vanwege het bestuur van het Wijkge- bouw, uitgaande van den Ned. Prot.-Bond, worden in het naderend winterhalfjaar we der iederen Woensdagavond in het gebouw Lahgeslraat 6769 ontwikkelings- en ont spanningsavonden gehouden, die voor iedeg toegankelijk zijn. De eerste avond zal wor den gegeven 15 dezer, waar de heer J. F. de Ren een voordracht zal houden over de Fransche revolutie, toegelicht met lichtbeel den, welke den 22slen zal worden voort gezet. Verder staan op de lijst voor spreekbeur ten of voordrachten mr. H. van Ewijck, mej. W. Snellen, J. A. Christiaanse, J. H. Oort, L. de Gaay Fortman, dr. P. van Thiel, J. J. ERders, mevrouw W. van ItallieVan Embden cn mevrouw H. B. WiardiBeek man. Voorts zullen eenige muziekavonden gegeven worden. De Toevlucht voor Jeugdhulp, Utrechtsch Jaagpad 20, zal Dinsdag 21 October a.s„ 'snam. te drie uur, geopend worden door prot dr. H. M. van Nes. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, al hier, op Woensdag 15 October a.s., des namiddags te halfdrie, in do bovenzaal der Sociëteit „Amicitia", Breestraat, zal behan deld worden do volgende agenda: Opening, notulen, ingekomen stukken, mededeelingen, versterking der positie van Nederland bij het sluiten van Handelsverdragen; maxi mum- en minimumtarief; retorsiemaatrege len; riekte- en ongevallenwet 1925; wet op de plaatselijke keuze; bespreking dis- trictsbelangen; verkiezing lid cemmisrie voor Handelsbelangen; opheffing van eenige in geschreven Handelszaken; rondvraag; bus- houdfelijke vergadering, hegrooting. In het „Casino", dat geheel met be zoekers was gevuld, hebben wij gisteravond rivet aandacht gevolgd het Hollandsch Nieuws en de laatsle week der Parijsche Olympiade. Voorts bewonderend gadegesla gen de mooie en uitgebreide opnamen der 3-Oclober-feeslen, van de komst der Ko ningin tol en mol de illuminatie, met de daartusschen liggende hoofdmomenten, en sl raatversieringen incluis. Verder hebben wij de vijlbedrijvige film „De blinde Caspard" nauwkeurig bestu deerd, opdat geen enkel deel van het groote en spannende geheel tot goed begrip er van ons zou onlgaan. En eindelijk en nu komt de clou vail dit programma, welke de mcnschen wel in drommen naar dit theater zal doen op gaan hebben wij met alle aanwezigen veel schik gehad en hartelijk gelachen om datgene, wat Walt en Half Watt ons heb ben te zien gegeven in het hooldnummer „Watt en Half Watt op de Arbeidsbeurs". i Is allerkostelijkst, allerkomiekst. Ten slotte een compliment aan de musici .Voor hetgeen zij Jan gehoore hebben gege- ®on. Het „Luxor-lhealer" heeft als voorpro gramma een gekleurde opname van „Ons eigen land", gevolgd door een klucht in twee aclen, waarna ook nog, wegens groote be langstelling, de 3-Oclober-film wordt gege ven. Hierop volgt de film „Zes Dagen" (Six Days), groot romantisch verhaal in zeven aclen naar het gelijkluidende boek van Elinor Glyn .De zeer bijzondere gegevens zijn goed gespeeld en maken deze film tot een zeer interessante. Het „Rejo-lheater" laat het publiek volop genieten van een prachtige hoofdfilm. Vóór de pauze werd een aanvang gemaakt met het filmwerk „Als de vrouwen jaloersch zijn", klucht in vier acton. Na de pauze een sensationeel verhaal: „Stiefkinderen der samenleving" (het is een Paramount), naar de novelle van Willard Mack. Betty Comp- son en Bert Lytell vertolken op schitterende wijzen hun hoofdrollen. In ons berichtje in ons Blad van gisteren omtrent den honger„koning" is medegedeeld, dat mej. Bolle, arts, alhier, geregeld contrölo uitoefent. Dit blijkt een misverstand te zijn. Mej. Bolle heeft, naar zjj ons verklaarde; met deze aangelegen heid niets uit te staan. Voor de Rijkspostspaarbank zijn ten poslkantore alhier in September op spaar bankboekjes ingelegd f 132.580.40 en terug betaald f 106.715,48; derhalve meer inge legd dan terugbetaald f25.864,92. Het aan. tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 109. Door tusschenkomsl van dit kantoor werd ter Directie op staalsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 7150 en afgeschreven f 11.450; derhalve minder in- dan afgeschre ven f 4300. Het aantal nieuw uitgegeven staalsschuld boekjes bedroeg 2. Gisteren werd op de markt een var ken (z g. schram) vermist ten nadeele van P. C. B., koopmam be Wassenaar. -Gisteren heeft een aanrijding'plaats gehad op den hoek Haarlemmerstraat-Peli kaanstraat tuesehen twee auto's, bestuurd nesp. door W. J. R. uit Nieuwveen en C. W. van bier. Van beide auto's werden de voor wielen en 9patschermen licht beschadigd, maar zij konden haar weg vervolgen. Een tweede botsing had plaats hoek Ileerengracht-Waandkerkgracht, wederom tusschen twee auto's bestuurd resp. door A. T. en W. A H. alhier. Beide auto's werden beschadigd; die van T. kon niet verder. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn ingeschreven 662 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanohe malin k 10'/> heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Luthcrsche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Ned. Prot.-Bond, Rem. kerk, ingang Mid delweg: Zondagmiddag te kwarlier over twaalf uur, Kinderkerk, ds. A. van der Wissel. Remontlr.-Goref. Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. N. Blokker, van Vlaardingen. Vrijzinnige Jeugdkerk: Zondagmorgen, te halfelf, ds. Van der Chys, van Rotterdam. 436e NED. STAATSLUI tKU. Trekking van Zaterdag II October. Se Klasse 17e LllsL Hooge nrljzen: 7514 1500 met premie van f 30.000. 9315 premie van ƒ3000. Prilzen van 70: 2175 2266 6776 8048 9156 9658 9957 10352 10529 11148 11161 11480 12299 13182 14078 14378 15496 15770 18659 19715 20677 21956 22052 22186 NIETEN: 98 155 490 703 1169 1939 2388 2431 3451 3466 4031 4056 4455 5851 6016 6128 6962 7056 7276 7473 7718 7786 8202 8940 9006 9172 9319 9418 9495 9900 10066 10663 10893 11111 11956 12418 12433 12545 12616 12860 13509 13576 13581 13888 14121 14136 14149 14324 15091 15101 15313 15464 15634 15826 15968 16665 16784 16994 17523 17599 17854 17921 17934 18076 18370 18587 13638 19252 19733 19786 19918 20212 21348 22488 5e Klasse, 16e Lijst: 17823 m.t. 17873; 13551 met 70 en 18556 met 70 m.z. met niet; 14184 vervalt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De leeningovereenkomst ge- teekend de gevonden ka nonnen. De overeenkomst betreffende de Duitsche lecning is geteekend. De koers van uitgifte is 92 pCt., de rente voet 7 1/2 pCt. Het aandeel van Nederland is nader vastgesteld op 2 1/T miliioen pd. st., dat van Engeland op 12 miliioen pd. st., het Amerikaansche aandeel bedraagt 110 milii oen dollar. Duitschland heeft de nog resteerende lö miliioen voor October betaald. De door de militaire Ententecommissie van contróle bij Dresden ontdekte 20 kanon nen zijn blijkbaar oude onbruikbare vuur monden, die al sedert twintig jaar dienst deden als schietschijven. BELGIE. Onlusten in de Borinage. De arbitrale commissie heeft besloten, dat de loonen dei; arbeiders onder den grond met 8 in plaats van met 10 pCt zouden ver minderd worden. De loonen der andere ar beiders zullen verlaagd worden naar het oorspronkelijke plan der mijneigenaar* De vertegenwoordigers van de patroons en die der arbeiders hebben dit voorstel goedge keurd. Dc leiders der mijnwerkers hebben beloofd al hun invloed te gebruiken teneinde de arbeiders er toe te brengen dit voorstel te aanvaarden. De stemming in het sla- kingsgebied blijft echter zeer opgewonden en hier en daar is het tot tooneelen van ge meld gekomen. Te Flenus begaf een optocht van verschei dene honderden stakers zich naar de direc tie der Levantmijn en vernietigde ramen en deuren der woningen van eenige arbeiders, die nog aan het werk zijn. De gendarmerie kwam tusschenbeide en werd onthaald op een regen van steenen en revolverschoten. De gendarmen schoten ook. Een staker is gedood, twee gewond. Te Jemappes hebben eveneens onlusten plaats gehad. Een patrouille gendarmen werd door communisten aangevallen. Twee gendarmen zijn door revolverschoten ge wond. Op de anderen kwam een regen van baksteenen neer. Er hebben verschillende arrestaties plaats gehad. Te Wasmes is een gendarme gedood en een gewond. DUITSCHLAND. De kabinetscrisis. Alle besprekingen en onderhandelingen over een wijziging of het uitbreiden van de regeeringscoalitie zijn op verzoek van het centrum tot Dinsdag uitgesteld. Het cen trum heeft verzocht elke gedachtewisseling tot dien dag te laten rusten, daar een aan tal zijner parlementaire leiders gedurende een paar dagen buiten Berlijn vertoeft. Alle fracties van den rijksdag zullen Dins dagochtend om 10 uur vergaderen. Inmiddels hadden de Düitsch-nationalcn weer eens hun draai genomen. Zij, die eerst te kennen hadden gegeven, dat zij de voor stellen van den rijkskanselier inzake de uit breiding van de regeeringscoalitie onmoge lijk konden aanvaarden, verschenen gisteren bij Marx om hem mede te doelen, dat deze voorstellen eigenlijk een goeden grondslag ter voortzetting van de gedachtenwisseling waren. Dat de overige partijen stom van verbazing waren, toen zij dit vernamen, be grijpt men, zegt de „N-R-Ot," Het meest van allen zal echter de rijks kanselier zelf wel verbaasd zijn geweest. Hij had namelijk de Duitsch nationale lei ders bij zioh ontboden ten einde te weten to komen hoe ze eigenlijk dachten over een aan het bewind blijven van de tegenwoor dige combinatie. De rijkskanselier vond het daarop het beate onmiddellijk zijn onderhandelingen met de Duitsch nationalen voort te zetten. Hij ontving intusschcn weliswaar nog do bevestiging, dat ook de sociaal-democraten hun goedkeuring aan zijn richtsnoeren had den gehecht, maar aangezien deze toch in geein geval met do Duitsch nationalen iri" de regeering wilden trede®, schakelde Mar*, om de zaak niet nog ingewikkelder te ma ken, de sociaal-democratie voorloopig maar uit, Marx heeft na zijn onderhoud met de Duitsch-nationalen de leiders van het cen trum en van de democraten ontboden. Het bleek nu dat alle leider*, die bij den rijks kanselier verschenen, ofschoon er bij waren, die tot de rechterzijde van het centrum kunnen worden gerekend, thans tegenstan ders van een regeeringsuitbreiding naar rechts waren. Zij verklaarden echter eens gezind, dat dit hun persoonlijke meening was en dat het beslissende wcord door hun fractie moest worden gesproken. Blijft de Duitscbe volkspartij cischen dat de Duitsch nationalen in de regcering wor den opgenomen of dat er in elk geval een einde komt aan de bestaande coalitie en dwingt zij dan ook haar vertegenwoordigers in de regeering hun onfslag in te dienen, dan zal de ontbinding van den Rijksdag moeilijk kunnen worden vermeden. Vermoe delijk zal deze partij echter als van oudfl wel trachten een uitweg te vinden. 2ov wordt beweerd dat zij haar goedkeuring aan het voortbestaan van het tegenwoordige kabinet zou hechten, mits dan de opvolger van Jarres, den rijksminister van binnen- landsche zaken, zoowel als de nieuw te be noemen minister van justitie zoogenaamde vakministers zouden zijn en dus niet door de politieke partijen zouden worden aan gewezen. FRANKRIJK. De ambtenaarseischen afge wezen een incident Met het oog op de finantieele omstan digheden heeft de ministerraad besloten geen gevolg te geven aan den eisch der ambte naren om een grondtoon van B0O0 francs vast te stellen. Een incident heeft zicb nog voorgedaan, in het departement van financiën, na bureau tijd. Toen het zes uur was, stroomden, bij afspraak, alle ambtenaren van het ministerie samen in de groote hal, die zich in het departement bevindt tegenover het kabinet van den minister. Na eenig overleg vond men het wel wat gewaagd om een meeting te houden voor ClémenteTs deur! En de vergadering verhuisde naar het archiefde pot van het departement, op den zolder. Zij werd voorgezeten door den heer Brun. Men nam een motie aan, waarin de finan cieel© belangen der ambtenaren verdedigd werden en protest aangeteekend tegen het vermeende voornemen der regeering om alle salarissen met 1800 frank te verlagen, in welken simplistischen maatregel de ambtenaren een zware onbillijkheid zouden zien. Een delegatie bracht de motie naar Clé- pientel, die juist aan het confereeren was met enkele groote bankiers. De ambtenaren vatten weer post voor de deur van 's fitt- nisters kabinet^ waar zjj tot 9 uur bleven wachten en een oorverdoovend spektakel maakten. Eerst toen de gedelegeerden weer verschenen, fta enkele vage beloften mede deelden, die op hoongelach werden onthaald, ontruimden de betooeers het gebouw. Eerst was echter nog besloten de associatie der ambtenaren in een heusche vakvereniging ow te zetten. Dit is de regeering echter toch te gortig geworden. Harriot heeft besloten den lei der van gemelde vergadering^ Brunt te ontslaan. -*• ENGELAND. De verkiezingscampagne Is ingezet. De verkiezingscampagne is reeds ingezet De Arbeiderspartij heeft haar verkiezings manifest opgesteld, dat der liberalen volgt heden en dat der conservatieven in het be gin van de volgende weck. Vermoedelijk zullen alle programma's zich in hoofdzaak houden aan de binnenlandsche politiek, waarbij de kwestie van het Russisch ver drag, dat ten slotte bij het publiek weinig indruk maakt, terzijde wordt gelaten. Het arbeidersmanifest volgt geheel de lijnen van het programma in de vergadering der laatste dagen in Queen's Hall opgesteld en waarvan reeds vroeger een overzicht is gegeven. Vermoedelijk zullen de conserva tieven den nadruk leggen op de ontwrichting in het zakenleven, die te wachten is na de doorvoering van eeen principieel arbeiders program terwijl de liberalen zullen trachten aan te toonen, dat al het goede, door de Arbeiderspartij verwezenlijkt, afkomstig is van het liberale programma. De meeningen omtrent den algemeenen uitslag loopen natuurlijk ver uiteen, maai over hej algemeen geeft men aan de conser vatieven de beste kansen. Op de Beurs wordt zooals gewoonlijk gewed of liever worden verzekeringen afgesloten op den uit slag. Hierbij geldt de kans op een conser vatieve meerderheid als 11, op een arbe^r deTsmeerderheid als 19, terwijl men alger meen gelooft, dat de liberalen er het slechtst zullen afkomen. Het schijnt echter, dat de conservatieven het zekere voor het onzekere nemen en in vele gevallen geen driehoeks verkiezingen zullen wagoD, doch liever een compromis me-t de liberalen zullen aangaan om de socialisten er uit te houden. Inmid dels zijn-dergelijke regelingen plaatselijk en niet officieel. Mc Donald en Lloyd George gaan een groote tournée maken. De conservatieven zullen wel met geschriften etc. werken. De arbeiderspartij zal vermoedelijk in 600 van de 615 districten candidaten stellen. Kapitein James O'Grady, die ce® uitste kend Labour-lid van het parlement is ge weest, is benoemd tot gouverneur van Tas manié. Zijn naam werd genoemd in verband met een eventueeJe benoeming van een Engelsehen gezant voor Sovjet-Rusland. ITALIË, ItaliaanschZuid-Slavische conferentie. Hit Venetië wordt gemeld dat aldaar de Italiaansch-Zuid-Slavische conferentie bij een gekomen is, die zal pogen een basis te vinden voor een spoedige regeling voor de verschillende kwesties, die nog tusschen de beide landen open zijn. TURKIJE. Regeling in Thracië. De Turksche regeering heeft haar verte genwoordiger benoenid in de grenscommis- sie voor Thracië, zoodat deze commissie thans haar werk kan beginnen evenals die voor de uilwisseling van de bevolking. Wat de laatsle betreft zal worden begonnen met het wegvoeren der Grieksche bevolking aan de Aziatische kust en op Prinkipoe. Deze personen zullen vermoedelijk naar den Pe- leponesus worden overgebracht. Een groote corruptiezaak bij een Volkenbondsfonds 7 ATHENE, 10 Oct. (V.D.) Volgens berich ten uit Salonika heeft de kassier van het Hulpfonds van den Volkenbond voor de vluchtelingen, den Hoogen Commissaris, Baron Kaufmann, beschuldigd groote som men uit het fonds te hebben verduisterd. De Hooge Commissaris antwoordt op deze be schuldiging met de weder-beechuldiging, dat de kassier geheime papieren verkocht heeft aan het Italiaansch Consulaat te Salonika. De kassier is gearresteerd, doch er is sog geen enkel besluit genomen met betrekking tot Kaufmann. Effectenhandelaars geverbaliseerd. PARIJS, 10 Oct. (Belg. Tel. Ag.) Aan de effectenbeurs zijn tien vreemde lingen gearresteerd, die speculeerden op de koersen. Nadat proces-verbaal was op gemaakt en de adressen der aangehoudenen waren genoteerd, werden zjj weder vrij gelaten. Japan en Mexico. LONDEN, 11 Oct. (N.T.A. Draadloos). Tusschen Japan en Mexico is een vriend- schaps-handels- en scheepvaartverdrag ge sloten. Mnui ingestort. PITTSBURG, 11 Oct (N. T. A, Draadl.) Door het instorten van een munr van een gebouw werden alhier vijftien personen ge dood en zestig ernstig gewond en een aantal licht gewond. De belastingheffing. Het Hoofdbestuur der Ned. Maatsch. voor Nijverheid en Handel heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staton- Generaal, waarin er op aangedrongen wordt het aanhangig gemaakte ontwerp van wet tot bevordering van de richtige heffing der belastingen niet te aanvaarden. Om aan het euvel van belastingontduiking paal en perk te stellen, staan, volgens het adres, slechts twee wegen open, nj.: 1. Verlaging van den belastingdruk, waar die thans tot onredelijke hoogte is opge voerd, en 2. herziening en technische verbetering der belastingwetgeving. De vliegtocht NederlandIndia. Naar het Persbureau Vaz Dias meldt, heeft de directie van het weekblad „Het Leven" het volgende telegram gezonden aan het Comité voor den vliegtocht Nederland- Indië: „Hopend groolsch plan dit jaar nog door, gaat, verlengen wij ons aanbod tot 3i De', ccmbcr. Zoo voortzetting dit jaar onmogelijk blijkt, zijn wij bereid volgend voorjaar nieuw aanbod te doen." Het Nederlandseh Comité tot steun aaa uitgeweken Russische studenten, zal derer dagen in groote getale een oproep in den lajide verspreiden om steun. In het comité hebben o.m. ritting dr. H, J, Lovink, burgemeester van Alfen, mr. J, Schokking, te Leiden en prof. dr. N. va# Wijk, te Leiden. Het comilé verzocht dringend gillen Ie storten ton name van prof. mr. C. Kielstra of rekening van het Nederlandsch-Russi- sche Comité van de Geldersche Crediet- Vereeniging te Wageningen. UIT NED. OOST-INDIE. Voor de vliegtocht. WELTEVREDEN, 10 Oct. (Aneta). - De dagbladen zamelden tot dusverro voor de voortzetting van de Holland-Indiê-vluchl f7000 in. HAAGSCHE RECHTBANK. De malversaties bij den Dienst der Rijksgebouwen. (Vervolg van gisteren). Vandaag heeft de Rechtbank de behande ling van zaken, betrekking hebbende op de bij den dienst der Rijksgebouwen gepleegde malversatie, voortgezet. Thans wordt de derde zaak behandeld. Verdediger is mr< J. Kuyk uit 's Gravenhage. De Dagvaarding. Aan den rijksbouwmeester J. A. W. V. 14 's-Gravenhage wordt ten laste gelegd, dat hij I. te 's-Gravenhage althans in Nederland in of omstreeks het jaar 1919, terwijl hij was ambtenaar in dienst van den Staat der Nederlanden, te weten Rijksbouwmeester of Rijksbouwkundige bij de gebouwen van On derwijs, van A. A. van Tienhoven, aanne mer vaii leveringen en werkzaamheden voo? de gebouwen van Onderwijs van den Staat der Nederlanden, of van een persoon beta lende voor genoemde Van Tienhoven een gift heeft aangenomen van f 10.000 of van een bedrag daaromtrent, wetende, dat deze gift hem gedaan werd, ten gevolge, althans naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht en voormelde bediening val- schelijk bij den aankoop len dienste van het Onderwijs in of omstreeks het jaar 1918 voor een bedrag van f 153.090 of voor een bedrag daaromtrent, van een terrein, groot 3 H.A6 Are en 18 c.A., kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie C, Nos 810 en 817, door don Minister van Staat en Mi-uis- ter van Binnenlandsche ZaKen, fianaelehfc- voor den Staat der Nederlanden, van voon- noemden aannemer Van Tienhoven, het aan genoemden Minister of aan den amb- tenaar die dezen aankoop voor den Minis ter behandelde, bedriegelijk en in strijd met de waarheid te doen voorkomen, dat een prijs van vijf gulden per vierk. M. voor dat terrein op grond van de omstandigheden aangegeven in zijn aan den Minister ge richt schrijven van 12 Juni 1918 Nr. 2135, in aanmerking nemende de voor dat doel gunstige ligging en de omstandigheid, dat het geen ophooging behoefde, billijk was te noemen, en den voornoemden Minister c* toe gebracht voormeld terrein aan Van Tien hoven voor een bedrag van f 153.090 of een bedrag daaromtrent, in koop aan te nemen, hebbende hij beklaagde verder in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bediening, op-, zettelijk aan voornoemden van Tienhoven middellijk of onmiddellijk gelden verstrekt, om aan door dezen verse huldigden aan-, koopprijs voor gemeld terrein aan een derden le voldoen en nagelaten den voor noemden Minister of den Ambtenaar, die deze zaak voor en in opdracht van den ML nisier behandelde, le doen weten dat voor meld terrein door genoemden Van Tienho ven ten tijde van de onderhandelingen over den verkoop aan den Staat der Nederlanden van den ooricc onkel ijken eigenaar was of zou worden aangekocht voor een bedTag van f 3.50 per vierk. M. en voor een totaal-be drag van ongeveer f 107.850, dat hij en de architecten afdelingschefs of dislricts-bouw- kundigen bij den dienst der Onderwijsge-v bouw-en Van Drecht en De Groot, gelden van genoemden Van Tienhoven voor den aankoop door deze van gemeld terrein zou den verstrekken, of hadden verstrekt, en dal het voornemen besfond dat ieder hunner van den aannemer Van Tienhovcn een gedeelte van het bedrag van omstreeks f 45 000, waardoor de Slaat der Nederlanden bij den aankoop van gemeld terrein benadeeld zou worden en werd zou ontvangen; II. te 's-Gravenhage althans in Nederland in het jaar 1919, terwijl hij was Rijksbouw meester of Rijksbouwkundige voor de On derwijsgebouwen in dienst van den Staat der Nederlanden met het oogmerk om zicfo of een ander wederrechtelijk le bevoordee-. len, toen voor den bovenbouw van de schelf kundige laboratoria te Delft een hoeveel heid van ongeveer 900 kub. M. natuursteen noodig was, den Slaat der Nederlanden, ia den persoon van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th.,* de Visser, een der op voormeld Departe ment werkzaam zijnde ambtenaren, die ter omschreven zake bemoeienis hadden, en van de ambtenaren, belast met de uitbetaling van gelden voor den Staat der Nederlanden werkzaam in de uitoefening van den dienst, die hun door den Staat der Nederlanden was opgedragen, welke personen als organen van den Staat der Nederlanden voor dez« optraden, deze vertegenwoordigden en ver bonden, althans genoemde personen in hiervoren aangegeven hoedanigheid hee bewogen tot de afgifte of tot het doen geven van een hodrag van 104.400 guW*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10