No. 19811. DONDERDAG 9 OCTOBER Anno 1924 Officieels Kenrilsasrinetsn. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverlenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplsin Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Posichèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 .i PRIJS DEZER CODRANTi .Voor Leiden per 8 maanden 'ƒ2.35, per week ...v...V.... ƒ.0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vis^hmarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag ver krijgbaar SCHKLVISCH a f 0.17—f 0.45, SCHOL a f0.16—f 0.40, KLEINE POON a 10.19 per pond en NIEUWE HARING a fO.OG per stuk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem, Leiden, 9 October 1921. VERPLICHTE AANGIFTE VAN VERPLICHTING AANGIFTE VAN Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren de ingezetenen aan het bepaalde in de Verordening van 2 Mei 1912, No. 14, wt'ke verordening ieder hooid van een or- ziu of ieder afzonderlijk levend persoon, die bij anderen in een woning inwoont (kamer bewoners, dienstboden e.a.) verplicht bij ver huizing binnen de gemeente hiervan binnen 14 dagen na die verhuizing aangiite te doen ten bureele van het bevolkingsregister, Vischmarkt No. 12/13. Overtreding dezer verordening kan wor- wen gestraft met een geldboete van ten hoogsle vijf gulden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. 60-Jarig bestaan der Gemeentelijke H. B. S. met 5-jaiigen cursus. Eenigen lijd geleden deelden wij het voor- loopig programma mede van de feestelijkhe den ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Leidsche H. B. S., op Zaterdag 18 Octo ber, voor genoodigden, oud-leeraren, leeraren oud-leerlingen en leerlingen der 5de klasse, aanvangende met de bezichtiging van de in 1915 nieuw gebouwde school en die zullen worden gevolgd door een feestuitvoering, te geven door oud-leerlingen en leerlingen, waari ij vermoedelijk een revue zal worden opgevoerd getiteld: ,,De Leidsche H.B.S." Aan deze feeslelijkheden zal voorafgaan een schoolfeest, op Vrijdag 17 October. Uit het aan de genoodigden toegezonden programma blijkt, dat deze feesten met een korte pauze den geheelen dag zullen duren. Te 9.30 *8 voormiddags wordt begonnen en eerst des avonds te 9.30 zal de prijsuitdeoling plaats hebben. - In de verschillende lokalen en onder lei ding van de leeraren zullen een reeks afwis selende spelen worden gehouden, voorafge gaan en gevolgd door voordrachten, waar aan al de leerlingen der vijf klassen zullen deelnemen. Onder de spelen en wedstrijden noemen wii halterwedloop, snelloop, hindernisbaan, balworpen (meisjes), estafetteloop, ringrijden, schaken, teekenen, enz. Voor al deze wed strijden zijn prijzen uitgeloofd. Deze spelen worden, zooals wij boven schreven, afgewisseld door voordrachten en tableaux. Mei ingang van Zaterdag 1 Nov. a s. wordt de opzichter van weg en werken, de heer J. Boerlage, overgeplaatst van het station S.S. alhier naar het station Woer den N. S. Morgen komen via Benlheina weder 150 Duitsche kinderen vanwege het Nod. Centraal Comité van vacanliekindercn in ons land, waaronder 20 kinderen die in Leiden huisvesting zullen ontvangen. Dit 20-tal zal Vrijdag met den trein van G.18 's nam. via Utrecht-Woerden aan 't Station alhier aankomen. Gisteren is in het gymnastieklokaal aan de Langebrug een ouderavond gehou den voor dc opleidingsschool voor U. L. O. Langebrug B, hoofd de heer J. J, Verhagen. Genoemde heer opende deze bijeenkomst en sprak zijn leedwezen er over uit dat zoo weinig ouders het goede voorbeeld van het personeel der school hadden gevolgd om ondanks het bar slechte weder toch aanwe zig te zijn. Vooral had hij gehoopt in de gelegenheid te zijn kennis te inaken met de ouders van die leerlingen, welke sinds Sep tember j.l. deze school voor het eerst be zoeken, in welk opzicht hij thans teleurge steld was. Een volgende maal beter was nu de wensch. Van deze gelegenheid maakte spreker tevens gebruik den ouders mede te deelen dat door een reorganisatie bij ver schillende scholen, verandering in de pcr- soneelbezetling was gekomen, n.m. dat mevr. den Ouden, welke met wachtgeld de school verlaten heeft vervangen is gewor den door mej. Grönloh, deze hiermede aan de aanwezigen voorstellende. Vervolgens behandelde spreker het on derwerp ..de bestemming van de school Langebrug-;. liet was hem gebleken, dat hrtn^i01^3 nio* met ^eZG bestemming op de hoog e wr.r n allhano bij hun aanvrage tot plaatsing yun hun kinderen er geen vol doende rekening mede hielden, waarom hij D0^'ï en nuttig oordeelde hierop te wijzen. Deze school, oorspronkelijk een ge wone O. L. school der 2de klasse voor jon gens en meisjes was in 1921 bij de groote reorganisatie op onderwijsgebied door B. en W. besterad lot opleidingsschool voor U.L.O. De bedoeling is du3 dat de leerlingen reeds bij het betreden van de school bestemd zijn om na beëindiging van het zesde leerjaar over te gaan naar de U. L. O.-scholen op de Pieterskerkgracht en Breeslraat. Nu de leer plichtwet alleen den zesjarigen cursus ver plichtend stelt blijken vele ouders niet de bedoeling gehad te hebben hun kinderen vrijwillig door te doen leeren. Voor dezulken is z.i. deze school dan ook niet bestemd. Spreker vond het voorts niet ondienstig de aanwezigen nog eens te wijzen op de vele voordeelen welke het volgen van het U. L. O.-onderwijs den kinderen biedt. Het M. U. L. O.-diploma wordt gelijk gesteld met het einddiploma H. B. S. met 3 jarigen cursus en geeft het recht lot het volgen van het 4de leerjaar van deze school en geeft mede toegang tot vele inrichtingen voor vak onderwijs. Tevens stelt het den bezitters in de gelegenheid betrekkingen te verwerven o.m. bij de Spoorwegen, Posterijen, Stoom vaartlijnen. groote Handelsinrichtingen enz. Hij hoopt dat de ouders deze voordeelen in zullen zien en meer dan tot nog toe het ge val is, de kinderen na beëindiging van het onderwijs aan deze opleidingsschool naar de U. L. O.-school zenden. Uit het uitgebracht verslag van het ver loop van den Franschen cursus bleek, dat de cursus begonnen met 34 leerlingen het tweede jaar ingaat met 27 leerlingen, ter wijl een tweede cursus is opgericht, welke aangevangen is eveneens met 34 leerlingen. Uit dit verloop blijkt duidelijk dat het gemis aan Fransch als leervak bij de ouders diep gevoeld wordt. Waar de oudercommissie, welke tot nog toe zitting had, moest aftreden, moest een verkiezing voor een nieuwe plaats hebben. De heer Verhagen dankte de aftredenden voor de door hen gegeven moeite en tijd aan verschillende nuttige zaken tijdens hun zit tingsduur gewijd,, terwijl de voorzitter der oudercommissie op zijn beurt dezen weer dank bracht voor de humane wijze waarop hij steeds de commissie met raad en daad terzijde heeft gestaan. Waar vier leden niel meer in de termen vielen herkozen te worden en één uitdruk kelijk met reden omkleed, verzocht voor geen herbenoeming in aanmerking le komen, werden behalve de aflredenden mevr. Es- derts en de heer Verboog uit de candidaat gestelden gekozen als nieuwe leden de hee- ren Van Riet, Van der Horst, Nicolaas, Teu- nissen en Duindam. Nadat de heer Van Mees nog warm het nemen van abonnementen op het nieuw verschenen ouderblad bij de ouders had aanbevolen, sluit de heer Verhagen onder dankzegging voor het aanwezig-zijn deze bijeenkomst Gisteren werd de 61-jarige P. G. v. d. S. bij het oversteken van de Prinsessekade aangereden door een aulo. De oude man bezeerde zich daarbij aan beide beenen. Met den betrokken auto werd hij door een agent naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Het naprelje, dat in on3 Blad van Dinsdag jl. werd aangekondigd-, nl. muziek op de *Nieuwe-BcestenmarkL gisteravond, he;-ft plaats gehad, maar trof het niet met het weer, waaronder de belangstelling leed. Gist erna middag is de 13-jarige K. v. M. bij het scheppen van aasjes in den Ileerensingel le water geraakt. Met een drenkelingen haak van de Schrijversbrug wist J. W. Prins den jongen op hot droge le brengen, die na eerst binnengedragen te zijn in het station a4daar Ier observatie in het Acad. Ziekenhuis werd opgenomen. Gisteren had oen aanrijding plaats tusschen de tram en de auto yan den Eer sten Hulpdienst op den hoek van Narm- slraat en Steenslraat. Oorzaak blijkbaar de groote drukte op straat, waardoor men. elkaar's sein niet gehoord hoeft. Slechts ge ringe schade aam de auto was het gevolg. Hedenmorgen, ongeveer halfzeven, ontspoorde op hv*t tramemplacemenl der stoomtram Haarlem-Leiden aan den Rijns- burgerweg een tramrijluig, op den wissel. De eerste naar Katwijk em Noordwijk ver trekkende trams ondervonden hierdoor eenige vertraging. Vanmorgen, ongeveer lidn uur, toen de trambeamble K., dienst doende aan den Overweg aan den Rijnsburgerweg. voorover staande de rails van vuil ontdeed, werd hij door een auto aangereden. Behalve dat hij onder de modder zaf klaagde hij over pijn in de heup. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zi,n ingeschreven 658 werkzoekenden. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Mac Donalds nederlaag de Duitsche leening. 't Is gisteren in het Engelsche Lagerhuis tot een beslissing gekomen. De regeering van Mc. Donald is gevallen over de gerezen kwestie piet den attorney-general inzake het niet voortzetten van een aanklacht te gen een communist, waarom van de zijde der oppositie politieke beweegredenen wer den aangevoerd, terwijl de liberalen een nader onderzoek wenschte. Na de verde diging door de regeerimg zwenkte de unio nistische partij in zooverre bij waar zij direct wantrouwen in de regeering wilde uitdrukken, terugkeerde op haar weg, maar de partij steunde het liberale amendement tot nader onderzoek. Van liberale zijde is nog geprobeerd om Mc. Donald de hand toe te steken, door te verklaren, dat de libera len aan geen bepaalden vorm van onder zoek hechtten, waardoor de mogelijkheid werd geschapen, om te voorkomen, dat de commissie van onderzoek zou beslaan uit een minderheid van Labour-mannen. Geheel hun amendement terugnemen, konden de liberalen niet meer, daarvoor was het te ver gekomen. Van regceringszijde werd echter strak voet bij stuk gehouden en iedere poging om een nederlaag te voorkomen door middel van een of ander compromis geweigerd. Waarmee de beslissing voor de stemming reeds vaststond. En Mc. Donald leed de nederlaag. Voor bijzonderheden zie men onder Engeland. Blijkbaar heeft men van Labour-zijde lhan3 liever direct willen vechten, nu de Labour-party den verkiezingsstrijd in gaan kan met een mooie balans 05 buitenl. ge bied, iels wal thans nog versch in hel ge heugen ligt, terwijl bovendien het motief voor het laten vallen der regeering vrij wei nig beleekenis heeft in algemeenen zin. We zeggen vechten, want Mc. Donald heeft den koning verzocht, het Lagerhuis te ontbin den, men zie de telegrammen. En de waar schijnlijkheid is groot, dat de koning het verzoek zal inwilligen, want een andere op lossing schijnt zeer bezwaarlijk, daar een samengaan van liberalen en unionisten bij de eerstgenoemden op grooten tegenstand stuit. Al vermijdt men n.l. thans nieuwe verkiezingen, ver af schijnen deze toch niet en van zoo'n samengaan vreezen de liberalen slechte gevolgen in den .stembus strijd. Ook een terugkeer van Mc. Donald zonder verkiezing lijkt uitgesloten. Aan den anderen kant mag men zich af vragen wat voor practisch resultaat op dit oogenblik nieuwe verkiezingen zullen uit werken. Het is toch niet aan te nemen, dat één partij een meerderheid zal behalen, zoo dat opnieuw zal moeten worden gezocht naar een combinatie of een minderheids- regeering als die van Mc. Donald. Mogelijk schijnt alleen, dat bij'den uitslag der ver kiezingen als het ware een lip wordt gege ven, in welke richting het kiezersvolk het liefst zag gekoerst en in dit opzicht zijn de kansen van Mc. Donald 0. i. niet slecht. Het Britsch-Russisch verdrag is inmiddels plotseling" op de lange baan verschoven. Toch zal het bij de verkiezingen ook een hartig woordje meespreken, dunkt ons. Voor Engeland treedt een rumoerige periode in! Op het groote politieke slrijd- tooneel vermoedelijk rust, daar de uilslag der Engelsche verkiezingen van te veel ge wicht is, om daarop te durven vooruitloo- pen. En misschien volgt Duilschland spoedig. Over de leening aan Duilschland is men nog druk doende. België zal voor l1/» mil- lioen p. st. deelnemen. De bankiers te Brus sel en Antwerpen hebben hun deel grif op genomen begen 7 pet. rente en. een koers van 92. Ook de Fransche financiers schijnen zoor geneigd hun deel te accepteeren. DUITSCHLAND. De crisis Pruisen en het koninklijk vermogen. Dc bladen publiceeren een brief van den kanselier aan de verschillende partijen, waarin de algemecne voorwaarden zijn ver vat voor hun deelneming aan de regeering. Dczo voorwaarden zijn de erkenning yan de Grondwet van Weimar als algemeen ver bindende basis, terwijl verder wordt ver langd dat zij do Londen3che overeenkomst als richtsnoer van do buitcnlandscho poli tiek erkennen en hun toestemming gevoa tot het toetreden van Duitschlajid tot den Volkenbond op de basis der Duitsche nota. Verder moeten do partijen verklaren het eens te zijn met de thans getroffen verdee ling der lasten voortvloeiend uit de Dawes- overeonkomst voor het Duitsche volk zoo mede met de sociaal-economische politiek. De Rijksdaggroep van de Duitsche volks partij heeft een motie aangenomen, welke zegt, dat het standpunt van de partij ten .opzichte van de uitbreiding van do regee- ringscoalitio voldoende bekend is. Dit stand punt is onveranderd gebleven. De partij beschouwt de voorstellen van den rijkskan selier als een basis voor verdere onderhan delingen. Zij keurt de houding van haar onderhandelaars goed en hoopt dat de bo- slissing niet lang meer op zich zal laten wachten. Na een bespreking, die 5 uur duurde, zegt de „N.R.Ct." heeft de Duïtsch-natio nale fractie een motie aangenomen, zeg gend dat de voorstellen van den rijkskan selier niet beantwoorden aan de oischen der partij en aan hetgeen men van regee- ringszijde de partij heeft voorgespiegeld. Aangezien echter do rijkskanselier thans in de eerste plaats de volksgemeenschap tot stand wil brengen, hechten de Duitsch-na- tionalen er waarde aan te verklaren, dat zij een dergelijke volksgemeenschap steeds hebben gcwensciht, mits deze alle christe lijke, nationale en sociale klassen van Het' volk zou omvatten. Zij zijn bereid deb" rijkskanselier bij zijn pogingen te steunen, mits aan een drietal eisohen zal worden voldaan. Zij eischcn, dat de christelijke op voeding van de jeugd en de ohristelijke cultuur als grondslag van het staatsleven zal worden beschouwd. Voorts verlangen zij, dat maatregelen tegen den klassenstrijd en tegen elk terrorisme in het bedrijfsle ven zullen worden getroffen. Ten slotte verlangen zij, dat de aangekondigde nota van de rijksregeering inzake de schuldvraag aan de ententeregeeringen zal worden ver zonden. Wat de sociaal-democraten betreft, zij zijn van meening dat het programma vaï den rijkskanselier wel wat aan duidelijkheid te wenschen Iaat en eischen dat de repu- blikeinBohe staatsvorm zal worden be schermd en dat de tegenwoordige buiten- landsche politiek zal worden voortgezet. Het Centrum steunt de regeering, de de mocraten zien de noodzaak van uitbreiding niet in. Hedenochtend zal de rijkskanselier do leiders van de tegenwoordige coalitiepartij ontvangen. De betrokken commissie van den Pruisi- 8chen Landdag heeft gisteren, na een debat dat verschoidene uren duurde, mot 15 stem men tegen 14 het principieel besluit geno men het in beslag genomen vermogen van de gewezen koninklijke familie vrij te go- ven. Tegen het voorstel stemden de so ciaal-democraten, de democraten en de com munisten. ENGELAND. Mc Donald verslagen. de Iersche kwestie in 't Hoo- gerhuls. In het Lagerhuis heerschte tamelyk veel opwinding toen de vergadering gistermiddag begon, gelet op hetgeen op het spel stond in verband met het aflasten der vervolging tegen Campbell, den waarnemenden redac teur van het communistische blad „Workers .Weekly", door den procureur-generaal, als eersten rechtsgeleerden raadsman der Kroon. De conservatief Sir Robert Home diende de motie van afkeuring in, luidend, dat de houding van Z. M.'s regeering ten aanzien van het instellen on later aflosten van een strafvervolging tegen den redacteur van „Workers Weekly" de afkeuring van het Huis verdient. Home zeide, dat tot dusver in dit land de zeer gezonde stelregel is gevolgd# dat de procureur-generaal bij het vormen zyner meening ten opzichte van in te stellen vervolgingen, zich geheel vry houdt van alle politieke inv'.oeden. Hij had te handelen in zijn justitioneele hoedanig heid en noch ministers, noch politieke par iyen hadden het recht zich hierin te mengen. Er is geen ernstiger slag denkbaar voor de beschaving, dan dat de' gerechtshoven, in welke mate dan ook, door partijover wegingen worden beïnvloed. Het Huis heeft het recht te weten of deze aangelegenheid in een zitting van het kabinet of van het ministerie is behandeld, welke beraadsla gingen er zyn gevoerd en in welke mate er invloed is uitgeoefend op de meening van den procurenr-generaal. Het artikel, dat aanleiding gaf tot de vervolging, droeg duidelijk het kenm:rk om den soldaat te willen aanmoedigen zijn eed van trouw te bieken, en zyn plicht te verzaken in den strijd tegen den vijand. De beschuldiging is terug genomen zonder behoorlijk on derzoek en met zeer ongepasten spoed. De procureur-generaal Sir Patrick Has tings,. die door de regoeringspartij met hoera's werd begroet, zeide, dat, terwijl de motie feitelijk ertoe strekte een blaam te werpen op de heele regeering,. hij zich niet kan ontveinzen, dat het vooral een motie van wantrouwen in hem zelf wa3. Hy is bereid aan het Huis de verklaringen mee te deelen van alle personen, die van het begin tot het eind met do zaak in betrekking hebben gestaan, verklaringen van het Openbaar ministerie, van den sub stituut 9n van de advocaten dar Kroon voor de beschuldiging. Als hy morgen een be slissing zou moeten nemen op dezslfde fei ten, waarvoor hij in deze zaak wa3 gesteld, zou hij in zijn beslissing tittel noch jota veranderen. Hij gelooft niet, dat er een rechtsgeleerde in het land is, die anders zou hebben gehandeld dan hij zelf, na ksnn's- neming van alle feiten, zooals hij heeft gedaan. Hij zette verder uiteen, dat, toen het z.g. opruiend artikel 't eerst door den officier vau justitie onder zijn aandacht werd gebracht, hy van meaning was, dat hier een vervolging moest plaats hebben. Dier tengevolge gelastte hy hem een onder zoek in te stellen naar den persoon, die voor het artikel aansprakelijk was en tegen hem op to treden, als er voldoende bewijs materiaal kon worden verkregen. De naam van Campbell was hierbij niet genoemd. Toen hy hoorde dat Campbell gearresteerd was, stelde hij verder persoonlijk een verder onderzoek in, waarbij hy te weten kwam, dat Campbell geenszins behoorde tot de genen, die zich in den oorlog hebben schuil gehouden en dat hy van het begin tot het eind heeft gediend. Welk figuur zou ik hebben geslagen, zeide Hastings, als ik een communist ging vervolgen, die zich zoo verdienstelyk heeft gemaakt voor het land? Ik zou met het heele gewicht van de regeering achter mij, een man zijn gaan vervolgen, die het beklaagdenbankje moest binnenstrompelen, omdat zyn voeten in den oorlog voor den Staat zyn afge schoten. Hastings las hierop ©en brief voor van den soilicitor-general, den tweeden ju- ridischen adviseur der Kroon, waarin een INNENLAND. Malversaties bij den bonw van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden voor de Haagse he rechtbank. Begrafenis van Staatsraad prof. mr. J, Oppenheim. Opgericht is een groep van godsdienst* voorgangers tegen oorlog en ooxlogstoern» ting. BUITENLAND. De regeeiing van Mc Donald lijdt de nederlaag op het liberale amendement. Het Lagerhuis wordt ontbonden. Het Engelsche Hoogerhnis neemt de Ier sche aanvnllingswet aan, echter met een amendement Het program, waarop de Duitsche rcgee< ring zich de uitbreiding voorstelt. Hongarije weigert de nitlevering van Schnlz, den moordenaar van Erzberger. Spoorwegongeluk in ItaliS. verslag wordt gegeven van het gesprek^ dat deze in het Lagerhuis met Hastings en met den hoofdambtenaar van het O. AL heeft gehad, waarin hij zijn twyfel uitdrukt© of het artikel van Campbell werkelyk de soldaten tot muiterij opruide, en waarbtf hy zijn meening uitte, dat een voortzetting eener vervolging, die wellicht geen succes zou hebben# noodlottig zou kunnen werken en reclame zou kunnen maken voor het communisme. De chef van het O. M. had de aandacht gevestigd op eon geval, waarin de voorgaande procureur-generaal eveneens een vervolging had afgelast, en den raad gegeven in dit geval den zelfden weg in te slaan. Toon was de premier de Kamer 1 binnen gekomen en had als zyn meening j te kennen gegeven, dat de vervolging van den beginne af misplaatst is geweest. Spr. j sloot met de vraag te stallen wat hij voor verkeerds gedaan had en wat hy meer zou kunnen doen om hot Huis tevreden te stellen. Do liberaal Sir John Simon diende daarna het liberale amendement in: Dat een par- lementaire-commissie zal worden benoemd tot het instellen van een onderzoek en uitbrengen van een verslag aangaande de omstandigheden, die hebben geleid tot bet afiasten van de vervolging, die onlangs door den chef van het O. M. tegen Campbell i3 ingesteld. In zijn toelichting zeide Sir John Simon, dat de ernstige kwestie in dit geval is de verantwoordelijkheid van de ministers. De reden voor het gevraagde onderzoek is de noodzakelijkheid vast te stellen in welke mate de politieke vrienden van den procureur-generaal hebben gepoogd invloed op hem uit te oefenen. Simon zeide verder, dat het geen geringe aangelegenheid* is', als de premier met allerlei gewichtige zaken aan het hoofd, zich bezig houdt met 'n vervolging door den procureur-gen. op touw gezet. Hij vroeg, of het niet juist is dat de vervolging ia afgelast in verband met protesten, van een groep der partij- genooten van den premier. De premier had verklaard dat als bet Huis een der twee moties aannam, dit heb einde der tegenwoordige regeering zou be- teekenen. Het kabinet zou zijn ontslag aan vragen dit zou betoekenen bet einde eener regeering die veel had bijgedragen tot do eer van het land en tot de sociale stabiliteit Als het land de gelegenheid kreeg zijn mee ning te zeggen zou deze regeering aan het bewind lerugkceren. Hierop kwam McDonald aan bet woord. Hij zeide, dat dc attorney-goneraal volko men duidelijk had gemaakt, dat, of hij al of niet verkeerd iiad gehandeld, niemand hem kon verwijten op onbehoorlijke wijzo geïnfluenceerd te zijn. Ieder, die een ver volging instelt in het belang van den staat moet zioh niet alleen laten leiden door de wet, maar ook door de overweging o! do vervolging den- staat goed of kwaad zal doen. De regeering was va3t besloten voor zoover zij er aan doen kon, te zorgen dat de communistische propaganda in Enge* land geon kans zou krijgen en toen hij, McDonald, zag dat deze vervolging wal ingesteld besefte hij, gelijk hij nu nog be seft, dat zij zoo'n buitengewone reclame zou zijn voor het communisme, dat men hier, hoewel er ongetwijfeld een wetsovertreding had plaats gehad, to doen had met een dier overtredingen, welke bezien moeten wor den in het licht van de uitwerking, welke de vervolging zal hebben. In dat opzicht achtte"hij de vervolging een fout. Hij wee# de verdachtmaking van sir John Simon van de hand, dat er politieke overwegingen zou. den hebben gescholen achter de bespreking in het Lagerhuis, waarbij de attorney-gene ral, hijzelf en anderen tegenwoordig waren. Hij had wenschen te weten waarom de ver volging ingesteld was en hij hield vol, dal

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1