Wagensmeer, SPORT. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Begrafenis- Onderneming KEEREWEER RECHTZAKEN. H. C. VISSER Zn. OPENLUCHTSPEL. 1100, „Quinperlé" van P. Langendijk te .Velzen ,906 M 4e pr., 125, „Castro", van A. P. J. v. d. Kroon te Abcoude, 295 M. Xe premie, I 76, „Catharina Spier", van C. F. Ockhorst, te Oegstgeest, 305 M.; 2e pre mie, f 25, „Denena" van J. C. Benninck te fieemstede, 290 M. De belangstelling was dit jaar bijzonder groot. Werd verleden jaar de kas der ver- êeniging vrijwel uitgeput, thans zal er nog wel een eitje in 't nestje over blijven. Voor het vogelschieten in de Lisserbroek hadden zich 22 schutters in laten schrijven, welke werden verdeeld jn twee groepen. Prijswinnaars waren: le vogel, le groep: bout: C. Clement, Lis serbroek; le vleugel: idem; 2e vleugel: id.; staart: D. Been, Lisserbroek; vlag: idem; kop: C. v. d. Zwet, Noordwijkerhout. 2e vogel: bout: A. Wijnhout, Lisserbroek; le vleugel: J. v. Leeuwen Czn., Lisserbroek; 2e vleugel: verloot; staart: verloot; kop: M. van Dam, Voorhout; vlag: idem. le vogel, 2e groep: bout: W. van Beek, Lisse-, le vleugel: Idem; 2e vleugel: verloot staart: T. Opdam, Lisse; kop: W. v. d. Berg Baarn; vlag: P. v. Oosten, Lisserbroek. 2e vogel, 2e groep: bout: J. Duivenvoorde Noordwijkerhout; le vleugel: L. Meyland, Noordwijkerhout; 2e vleugel, kop en staart verloot; vlag: W. van Beek te Lisse. 3o vogel, 2e groep: bout: W. de Bas, Lis serbroek; le vleugel: idem; 2e vleugel: A. Brama, Noordwijkerhout; staart: L. Mey land. Noordwijkerhout; kop: idem; vlag: O. Hoogendijk, Haarlem. Gezamenlijke groep: bout: A. v. d. Veek, Lisserbroek; le vleugel: W. van Beek, Lisse 2e vleugel: G. Hoogendijk, Haarlem; staart: Hem; kop: J. van Leeuwei) Czn., Lisser broek; vlag: W. v. d. Berg, Baarn. Noordwijkerhout. Gisteren was het feest in de R.-K. school in De Zilk. De on derwijzeres P. BtlscherGeb. Wüst, her dacht 1 Oct. haar 26-jarige ambtsvervulling. Ze ontving vele blijken van belangstelling en waardeering. De. P. Hofstede keerde gisteren, na zijn yerblijf in 't buitenland, in de gemeente terug. Een hartelijke ontvangst werd bem door zijn parochianen bereid. Noordwijk. In on9 Blad is vermeld dat een autobus-ondernemer Noordwijk-Haarlem met z'n bus in een sloot is terecht gekomen. .Wij voegen daaraan, op verzoek, gaarne nog toe dat het incident geen der autobussen van „Het Zilkerspoor" betreft. Valkenburg. Schreven we den eersten van Wijnmaand in het vorige jaar, dat de melk hier 14 ets. per liter gold, nu is ze met aien datum al op 17 gebracht. Warmond. Zaterdagavond hield de wa tersportvereniging „de Leede" alhier een feestavond, ter gelegenheid der sluiting van het zeil seizoen 1024, welk feest plaats vond In de groote zaal van hotel „de Zon". Een daartoe benoemd feestcomité had aan de zaal een recht feestelijk aanzien ge geven, door vlaggentooi en symbolische voor stellingen van de roei-, zeil- en motorsport. Het feestprogramma waarborgde een gé- zelligen avond, en do in groote getale opge komen leden met hun introducés hebben heerlijk genoten van al het interree- sante dat dien avond was te zien en te hoo- ren. Het muzikale gedeelte was in handen van het trio Rozemarijn, welk trio steeds de gezellige avondjes van „de Leede" met mu ziek opluistert cn er klonk dan ook een har telijk applaus toen de voorzitter der ver- eeniging ieder van hen een aardig souvenir aanbood voor hun muzikale prestaties. Tijdens de feestvergadering werd nog het woord gevoerd door den heer H. L. van Delft, voorzitter van „Warmond vooruit" die in een kernachtige speech memoreerde de groote vlucht die de watersport hier in Warmond de laatste jaren had genomen, zeer in het belang van den bloei en groei van Warmond, cn namens „Warmond Voor uit" zegde spreker haar vollen steun aan de verecniging „de Leede" toe. Ook de heer Alb. Oudshoorn, exploitant Van de jachthaven ,,'t Fort" voerde nog het woord, inzonderheid om dank to brengen aan het feestcomité, dat zich zoo schitte rend van zijn taak gekweten heeft. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en een spontane hul de wa-s gebracht aan de exploitanten van de jachthaven ,,'t Fort" do heeren Alb. Oudshoorn en W. Ehrenfeld voor de keurige wijze, waarop zij hun groote moderne haven exploiteerden en waardoor de sport zoo ge zellig mogelijk werd gemaakt, bleef men nog geruimen tijd in feeststemming bijeen. Ook wij wenschen de vcreeniging „dc Lee de" nog een heel lang bestaan en hopen van harte allen het volgend seizoen wederom terug te zien trouw aan het refrein van het geestige en welgeslaagde vereenigingslicd j,Op de Kaag zijn wij graag". Wassenaar. De loodgieter B., alhier, die per motorrijwiel op den Groot-Haese- broeksche Weg reed, had het ongeluk over een hond te rijden, waardoor hij een salto mortale maakte en mei zijn motorfiets legen den grond werd gesmakt. Met gapende hoofd wonde werd B. opgenomen en in de villa van den heer R. gedragen. Nadat aldaar geneeskundige hulp was verstrekt, werd B. per auto naar huis gebracht. Zoeterwonde. Gedurende de afgeloo- pen maand weiden bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling 3 los arbei ders en 2 opperlieden als werkloos inge schreven. Er konden geplaatst worden door het correspondentschap in de gemeente 1 los rabeider en 1 opperman. Einde dezer maand stond nog ingeschreven 1 los ar beider. Met de uitbreiding van het electrisch net zal weldra een begin worden gemaakt, zoodat we over een zestal weken zoowat in de geheele gemeente electrische verlichting hebben. In de maand September hadden er geboorten plaats. Sterfgevallen kwamen niet voor. Er vestigden zich 30 personen en er vertrokken naar elders 19, zoodal de bevol king met 18 personen in zielenaantal toenam. KORFBAL. De wedstrijden op 5 October. De compclilieleidcr van den Ned. KoiJ- balbond heeft op het verzoek der L. K. C. „Fluks" tot uitstel der wedstrijden Fluks I H. S. V. I en Ons Eibernest IFluks II, afwijzend beschikt. SCHIETEN. Wedstrijden te Den Haag. Te Den Haag zijn wedstrijden gehouden voor burgerwachten in Zuid-Holland. Voor Leiden en omstreken vallen de volgende uit slagen te vermelden; Korpswedslrijden, A. scherp, veteranen: 5e pr. Alphen I, met 431 p.; 9e pr. Alphen II met 395 p. Marga: le pr. Bodegraven I. 446 D.; 4e Dr. Boskoop, 440 p.; 6e pr. Bodegraven II, 439 p. Personeele wedstrijden, A. scherp, klasse B.: 1. J. H. van Slaveren, te Leiden, 50 p. Klasse C: 1 en 2 A. J. Florion, te Voorscho ten, en N. A. C. v. d. Linden, te Alphen, 46 p. B. Marga, klasse A: 1. A. Tb. de Jong, Bos koop, 50 p. Klasse C.: 1. T .J. de Vries, Bodegraven, 47 punten. Op de gesloten baan behaalde D. B. Kroon te Alphen met 295 p. het hoogste aantal pun- te nen daarmede een prijs van f 25. Kampioensprijzen werden o.m. behaald door Th. de Jong, te Boskoop, n.l. een gou den medaille, (marga, personeele baan), en door J. v. d. Meer, eveneens te Boskoop, in hetzelfde nummer twee zilveren souslepels. GYMNASTIEK. Het dames-tuinen in nieuwe banen. Dezer dagen heeft de sub-commissie der Bonds-Technische Commissie van het Ko ninklijk Nederlandsch Gymnasliek-Verbond, bestaande uit mevr. Jos. van Geuns>Wein berg en de heeren J. Zeeman en J. H. A, G. Schmitt, onder presidium van het lid der B.T.C., mevr. J. v. GeunsWeinberg, haar eerste bijeenkomst te Amsterdam gehouden. Deze commissie, welke door de B.T.C. 1 is ingesteld, met het doel de vrouwen-gym- naöliek in nieuwe banen le leiden, heeft de volgende besluiten genomen: aDe commissie is unaniem doordrong* n van de noodzakelijkheid, dat de tot nu toe gebruikte oefenstof voor hel vrouwenturnen in al haar geledingen dient le worden her zien en zoo noodig gewijzigd. Dc tot nu toe gebruikte analomisch-physiologische grond slag dient te worden vervangen door een psyckophysischen (geeslelijk-lichamelijken). b. Zij stelt zich voor dit doel te berei ken: 1. door het samenstellen van geschikte oefenstof; 2. door het bepalen van een dien overeenkomstige, Nederlandsche nomencla tuur; 3. door het instellen van leiderscur sussen om met het onder a en b bedoelde de vereenigingen te bereiken; 4. door het voorlichten van juryleden bij wedstrijden, orn te voorkomen, dat deelnémende veree nigingen bij b'coordceling worden gedupeerd. WIELRENNEN. Leidsche ren- en foeristenvereeuiging „Vios" Zondag 5 Oct, zal „Vioa" een 3e betrouw- baarheidsrit houden om den „Vios"-beker. De heer C. v. d. Pluim heeft een 'medaille beschikbaar gesteld. De plaats van samen komst is te 11 uur in het clublokaal „Ba varia", vanwaar men te halftwaalf geza- melijk vertrek naar het Haagsche Schouw waav om 12 uur gestart zal worden. De con trole zal door 2 leden waargenomen worden per motorfiets. Het weield-unrrecoid met motorgangmaking Léon Van der Sluyft, de Belgische stayer, heeft gisteren te Parijs bet werelduurrecord achter motoren gebroken. Te 3 minuten over 6 vertrokken, heeft Van der Sluyft achter zijn gangmaker Amerigo, op een nieuwen motor, 52 K M. in het eerst halfuur en 107 K.M. 710 M. in één uur afgelegd. De tijd is- officieel opgenomen door Bazin. Het oude record stond op naam van Guignard te München, alwaar hij 101,623 K.M. aflegde. In de zaak van D. v. Edie te Noordwijk op de kruising bij den Zeeweg een auto zou aangereden hebben, werd thans nog ge hoord A. V. Ewijck, chauffeur te Eindhoven, die in de aangereden auto heeft gezeten, doch niet durfde verklaren, dal er zooveel ruimte was dat het had kunnen worden, voorkomen. De eisch. was vrijspraak. In de zaak van W. v. V., bloemist le Lei den, beklaagd een sloot niet in orde ge bracht te hebben, werden nu gehoord de heeren Doncker, fabrikant en Ten Zeldam, wachtmeester bij de Veld, te Leiden, welke beiden verklaarden, dat de sloot tijdens an pa den bouw der Christ. School aldaar, half is dichtgegooid. Of zulks is geschied door een gemeente-' werkman, zal de gemeente-opzichter Splin ter nog wel eens nader onderzoeken. De Ambtenaar, meende, dal 'al hield een finder zijn deel niet schoon, beklaagde toch ih gebreke was gebleven en éis'chte f 5 of vijf dagen. Nic. E. le Leiden is in gebreke gebleven zijn bedrijf in te laten schrijven in het Handelsregister, wat als getuige mr. Knibbe bevestigt. Eisch f 5 of 5 dagen. D. de B., koopman te Voorscholen, heeft een varken geslacht, waarop, toen de keur meester kwam, de keurstempels nog ont braken. Beklaagde beweerde, dal hij het varken om 2 uur geslacht had en dan 6 uur lijd had voor aangifte, welke 's avonds vijf uur nog niet verstreken waren RECLAME. ÜLBENKQTT's TABAK NOG STEEDS DE BESTE VRAAGT 0LD0 (licht en geurig) 2665 De zaak-Sturkop. Dr, Slurkop is een geneesheer te Amster dam, aan wicn de controle is opged-.agen over het personeel der posterijen en I5ic- grafie, dat wegens ziekte verhinderd is, zijn werkzaamheden te verrichten. Van de zijde van dit personeel werden klachten verno men over het optreden van dr. Sturkop, eerst sporadisch, daarna in steeds toene mende mate, zóó zelfs, dat van een campag ne tegen dezen arts mocht worden gespro ken, hetgeen het duidelijkst bleek uit de r, n.m versrresen waren. ™mité van «de «rit de De keurmeester De Boer, had echter uit- De «en ^«dauigcn OTttVflflfT -1 n n tin r ton olAf In cIaai. f\T - gevischt dat hel varken 's morgens al ge slacht was, wat beklaagde bleef ontken nen. Eisch f 10 of 10 dagen. P. Zw. en P. v. d. A., beiden te Noord wijkerhout, zouden samen in de duinen onder Noordwijk zijn aangetroffen mei lichtbak en geweer, benevens 3 konijnen. Beklaagden zijn niet verschenen, doch ge hoord worden als getuige de politiemannen Duivenvoorde en Hoeks. De Kantonrechter vraagt enkele dingen om het proces-vérbaai wal le verduidelijken, want dat zegt niet alles, wal gezegd moet worden. Eisch voor ieder f 5 of 5 dagen met ver beurdverklaring van geweer en lichtbak. D. v. d. V., bloemisterijbaas le Katwijk, niet verschenen, is beklaagd kinderen aan het bollenpellen gehad le hebben. Getuige J. B. v. d. School te Hillegom zegt, dat er geen andere krachten voor té krijgen zijn èn de bootknechl er aansprake lijk voor is. Eisch 10 maal f 4 of 10 maal 1 dag. omvang aan, dat ten slotte door den Minis ter van Waterstaat een commissie van drie geneeskundigen werd benoemd, door welke commissie een rapport werd uitgebracht. Dat is in het kort „de zaak-Sturkop." Wanneer zij uitsluitend den persoon van dien arts betrof, zou het hier niet de plaats zijn, er over te spreken. Maar vooral na het verschijnen van het rapport der com missie blijkt het met zekerheid, dat de be- teekeni8 dezer zaak met veel wijdere strek king ia. Zij raakt behalve het vraagstuk der geneeskundige contróle ook dat der medische rechtspraak. Uit hetgeen thans bekend is geworden en als vaststaande mag worden aangenomen blijkt, dat bij de genoemde dienstvakken een schromelijk misbruik werd gemaakt van het zoogenaamde ziekteverlof. Voor allerlei kleine afwijkingen, soms zelfs zonder dat deze er waren, werd de dienst gestaakt en in gevallen van werkelijke ziekte werd de noodige staking onnoodig lang gerekt. Zon der twijfel was dit euvel bekend of weid althans vermoed en hield de aanstelling van een controleercnd geneesheer verband II. J. H., chauffeur te Leiden, is beklaagd met een auto le Noordwqk te snel gereden .SS4 RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT, OPG ER IC HT 1871 AALMARKT 10 :-i TELEF. 801 7797 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitling komen op de rol voor 44 zaken, en 1 kinderzaak. D. v. d. L., chauffeur te Oegstgeest is be klaagd onder de gemeente Zoelerwoude te snel gereden te hebben, met een auto, daar bij onvoldoende uitgehaald, waardoor een wielrijder in het water werd gedrongen. Te hard rijden, daarvan was geen sprake zei beklaagde met zoo'n vracht als hij reed, en van die waterindringerij had hij niets bemerkt. De Rijksveeaxts Ilolsheimer en kapper Kouwenberg uit Leiden., hadden het geval gezien. De eerste getuige had gezien dat beklaag de juist bij den wielrijder een zwenking had genomen waardoor de wielrijder in de sloot werd geworpen, en op zijn hoofd in de bag ger kwam le staan. De tweede getuige kon het bevestigen en had nog meegeholpen den jongen le redden. Nadat ook nog getuige Luijendijk, scho lier te Leiden een gelijke verklaring had af gelegd, en beklaagde het nog eens geheel of ten deele had ontkend, werd geëiseht f 20 of 20 dagen. te hebben op het bekende kruispunt bij den Zeeweg, waardoor een aanrijding heeft plaats gehad. Getuige v. d. Sluis, chauffeur te Voor burg, die in de aangereden auto zat, reed zeer langzaam, wat niet het geval was bij beklaagde, anders had het wel losgeloopen. Getuige Schelvisch, kantoorbediende te Noordwijk, heeft niet de aanrijding gezien, wel dat do auto le hard reed. Zoo ook v. Oosten, gasfitter te Noordwijk, die er ylak achter reed. Eisch f 20 of 10 dagen. (W. H., te Noordwijkerhout, heelt op een Zondagavond te Noordwijk, koniende van den H. Geeslweg naar den Gooweg, twee meisjes aangereden. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde, dat hij links van den weg zou hebben gereden. H. Gooi, koffiehuishouder te Noordwijker hout, heeft alles gezien van uil zijn auto, doch beklaagde reed rechts, en als de meis jes wat zachter gereden hadden, was er niets gebeurd. De getuige Martha Vlasveld, uit Voor hout, die de dupe van de geschiedenis was geworden, had het anders gezien, getuige Johanna Uljee, ook uit Voorhout, nog weer anders. De Ambtenaar vroeg hierop vrijspraak. A. W. V., chauffeur te Lisse, is beklaagd op den Delfweg onder Noordwijkerhout niet genoeg uitgeweken te zijn waaruit een aan rijding met oen «andere auto was voortgeko men. Beklaagde kon niet zoo vlug uitwijken wegens de vracht, en de andere luxe-auto had hem geen lijd er voor gelaten. De ge tuige A decharge v. d. Linden, motorschip per te Hillegom kon dit bevestigen. Getuige Langeveld, bestuurder van de luxe-auto, had gedacht dat beklaagde wel meer zou uithalen, hij zelf kon niet verder door de boomen. Getuige v. Kampen, timmerman le Noord wijkerhout, meende dat nog wel een beetje meer uitgeweken had kunnen worden. Eisch f 10 of 10 dagen. Th. L. H., chauffeur te Noordwijkerhout, heeft gereden zonder nummer op het motor rijtuig. Beklaagde zegt dat het voertuig in de re- peratie geweest was en hij veTgeten had het er op te zetten. Eisch f 4 of 4 dagen. W. D. V., tuinder te Zoelerwoude, is nog maar een paar. malen te Leiden geweest, doch heeft toch al een overtreding begaan door met zijn hondenkar in een verboden steeg te rijden. Hij wist het natuurlijk niet. Eisch f 1 of 1 dag. Uitspraak in deze zaken over 14: dagen. KRIJGSRAAD TE 's HERTOGENBOSCH. Militair oproer. Deze Krijgsraad heeft gisteren A. de G., uit Maastricht, en M. H. F. P., uit Heer, dienstplichtige huzaren bij het 2de reg. huzaren, gedetacheerd bij het remontedep't te Millingen, als de belhamels van het militaire oproer aldaar, veroordeeld tot 5 maanden en 15 dagen gevangenisstraf. Dienstweigering. Deze Krijgsraad heeft gisteren O. B., uit Sneek, dienstplichtig soldaat bg het 9de reg. infanterie, wegens principieel© dienstweigering bij herhaling, veroordeeld tot 6 maanden gevangenissti af met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid, bij de gewapende macht te dienen. Deze wensch is in vervulling gegaan. Het ziekte cijfer is van 9 tot 2 terug- gebracht en sedert drie jaar op die hoogte gebleven. Dit beteekent voor de uitgaven voor den dienst een besparing van tonnen gouds Geen wonder echter, dat de ambtenaren, die langzamerhand aan dit misbruik ge wend geraakt waren (men beweert zelfs, dat sommigen regelmatig op die manier hun va- cantie wisten te verlengen), er minder mee ingenomen waren. De gevoerde campagne is dan ook alles zins verklaarbaar, al is zij, vooral door de wijze, waarop zij gevoerd werd, niet van een zekere vrijmoedigheid vrij te pleiten. Het is toch moeilijk aan te nemen, dat de organisatoren van dien strijd zeiven onkun dig waren van de ergerlijke misstanden, die nu zoo duidelijk aan het licht zijn ge komen. Daartegenover is van hetgeen aan dr. Sturkop ten laste werd gelegd, niet veel overgebleven. Zonder fouten was diens werk niet. Dat kon trouwens niet anders verwacht worden. Geen mensch is vol maakt en ieder doet op zijn beurt wel eens iets, dat beter anders gedaan ware. Maar het zondenregister van dr. Sturkop is zéé. dat menigeen het hem benijden zal. Het comité had op alle mogelijke manie ren getracht, klachten tegen hem te verza melen. De patiënten, die hem bezochten, hadden reeds een formulier in den zak, om al zijn tekortkomingen op te rekenen. Nu is gebleken, dat in twintig gevallen inder daad een andere handelwijze dan dr. Stur kop had gevolgd, te verkiezen ware ge weest. In geen van die gevallen kon echter voor den patiënt eenig nadeel daaruit voort vloeien. Wanneer men nu weet, dat die twintig gevallen zijn uitgezocht hij een ge heel van twintig duizend controles, dan is het foutenpercentage, gelet op 's menschen feilbaarheid, zeker opvallend gering. De beklaagde komt er best af, cn wat hem' be treft, kan de zaak dus als naar wensch ge ëindigd worden beschouwd. Wat de zaak echter in het algemeen be langrijk maakt, is in de eerste plaats de ge bleken noodzakelijkheid van medische con tróle in alle gevallen, waarbij de ziekte van den patiënt financieele gevolgen voor der den heeft. Hoe jammer het ook is, wij moe ten wel tot dc conclusie komen, dat het pu bliek als geheel niet hoog genoeg staat, om het in dit opzicht volkomen te mogen ver trouwen. En daar moet dadelijk op volgen, dat de huisartsen evenmin vrij uitgaan. Zonder hun bereidwilligheid om ziektebrief jes af te geven, zou toch een zoo ergerlijke corruptie, als waarvan deze zaak het bewijs levert, niet wel mogelijk zijn. Dat juist bij het personeel der posterijen en telegrafie zulke bijzonder ongunstige verhoudingen zouden bestaan, is niet waarschijnlijk. Wat hiervoor geldt, mag zonder bezwaar op het geheele publiek worden overgebracht. Trou wens, bij andere diensten, de spoorwegen bijv., en ook op het gebied der sociale ver zekering, worden overeenkomstige ervarin gen opgedaan. Nu moet het bovenstaande niet als een al te krasse beschuldiging aan het adres van iedereen worden beschouwd. In vele gevallen is 't begrijpelijk, dat iemand na on gesteldheid uit angst, onwetendheid of voor zichtigheid nog wat langer van zijn werk weg wil blijven. De juiste beoordeeling is dikwijls werkelijk lastig. En van den huis arts is het evenzeer begrijpelijk, dat hij uit meegaandheid, gemakzucht of ook door on bekendheid met de eisohen van het werk van zijn patiënt, er wel eens- wat al te ge makkelijk toe overgaat om nog een attest van ongeschiktheid af te geven. Voor ajj$ partijen i9 hot daarom verkieselijk, dat' de beslissing ligt in handen van een afzonder lijken beoordeelaar, die de belangen van den patiënt natuurlijk nooit uit het oog mag verliezen, maar tévens rekening hcudt met het belang van den dierst. Vooral voor den buisarts moet hel ook een voordeel zijn, daf hij op deze wijze bevrijd blijft van an'deit onvermijdelijke conflicten met zijn patiënt terwijl hij toch steeds alle gétegehheio heeft, om, zooveel noodig, de belangen van zijn patient tegenover den controleerendeh arts te behartigen. Zpo is uit deze zaak weer duidelijk ge bleken, dat er twee groote groepen van pa tiënten onderscheiden moeten worden, de eene, die, om het eens plat uit te drukken, voor eigen rekening ziek is en dus zelf zoo veel mogelijk zal medewerken, bm zijn werk te hervatten om de onkosten der ziekte niet nog meer le vergroolen, en de tweede, waar-j bij deze prikkel niet bestaat, omdat een lan? ger ziekteverlof geen enkel nadeel oplevert, doch integendeel dikwijls een aangename zijde heeft Vroege bestond deze tweede groep niet, of was in elk geval zeer klein, zoodat de huisarts er geen rekening mede behoefde te houden. Met het ontstaan en aangroeien der tweede groep vormde zich teven9 eeh bepaalde groep artsen, die hierbij, met namé ten opzichte van de controle, betrokken wa ren. Deze artsen moesten veel leeren en kwamen reeds spoedig tot andere inziohlan, waaraan zij vroeger niet zouden hebben ge dacht. Nog zijn er vele artsen, die uitsluL tend met patiënten der eerste groep té maken hebben, en zich niet gemakkelijk kunnen indenken in den gedachtengang défl anderen. Ook hiervan heeft de zaak-Sturkop; het bewijs geleverd. In de door den Minister benoemde commissie hadden twee leden zitting genomen, die tot deze categorie be hoorden. Hel derde lid was iemand, die ge heel met de controle van zieken bekend was. Hel rapport der commissie stelde duidelijk in het licht, dat de zaak door dezen laataté gansch anders beoordeeld werd dan door de meerderheid der twee andere artsen. Het gevolg is geweest, dat het rapport hef- i lige critiek heeft ondervonden. De Vereeni; ging van Con trol eerende Geneesheeren bij hel Staatsbedrijf der Posterijen en TelegraÜö en der Nederandsche Spoorwegen heeft aan den Minister een brief geschreven, die aaü duidelijkheid niets le wenschen overlaat. Er prof. Burger heeft in een hoofdartikel in het Ned. Tijdschrift v. Geneeskunde ernstige be zwaren le berde gebracht legen hel rap port, met name tegen de conclusies d©T meerderheid. Bovendien is dit artikel van het grootste belang, omdat daarin zonne klaar wordt aangetoond, dat de commissie, als rechters optredende, ten aanzien van een goede rechtspraak cardinale fouten beefj gemaakt en bij een zoodanige behandeling niet had mogen nalaten, zich te doen bib slaan door een rechtskundige. Schoenmaker, houd je bij je leest I H. A. S. RECLAME. Ij. Mare 88 7630 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: P. M. Oudejans, hoefsmid te Hoofddorp., R.-c.: jhr. mr. It. de Marees van Swindereö. Cur. mr. M. de Rajke, te Haarlem. Pieter Kommer Dzn., melkslijter te Hille- gem, Loosterweg 2, No. 48. IL-o. jhr. mf„ R. de Marees van Swinderen. Our. mr. 9. J. Gerritsen te Hillegom. Opgeheven, wegens gebrek aan m* tief :G. Kooy te Waddingeveen, Bodegraaf- sohe Straatweg, Postbestelling Reeuwijkr- L. J. Benschop, te Leimuiden. RECLAME. „De aanldeeding wordt zorgvuldig be handeld, do kleurenpracht alleen zal reed» bewondering «(dwingen." L. D. 8/9 J,l. Coetnmeering van Mag. „ERATO", Oude Singel 14, Tel. 889. 7jM SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TABANAN, 1-10 v. Batavia ru R'daïS. GARCET, 1-10 v. R'dara n. Java. SLAMAT, thuisr., 2-10 bq Perim verwacht. KAWI, uitr., 2-10 brj Colombo verwaont, GOENTOER, thnisr., 1-10 v. Tangar. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA, uitr., 2-10 te Pernambuco ver». STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" TANTALUS, Java n. Amst., pass. 1-W Sagres. EON. WEST-IND. MAILDIENST VENEZUELA, thuisr., 1-10 v. Havrei. HOLLAND—OOST-AZ1E LIJN. BOEROE, thuisr., 1-10 v. Foochow. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, thnisr., 1-10 te Suez. ARENDSKERK, 1-10 v. Hamb. n. R'da» MOD.IOKERTO, thuisr. 1-10 v. Marseille. BUITENZORG, 28-9 v. Batavia te Soerabay»! SAMARINDA, 29-9 v. Batavia n. R'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, R'dam a New Orleans; 804) v. Vera Cruz. tl NOORDERDIJK, 30-9 v. New OrleaM R'dam. DINTBLDIJK, R'dam. n. Pacific Kust, i9-<l te Los Angeles. ut BREEDIJK, 1-10 v. R'dam n. BostOBi HOLLAND—AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN, thuisr., 1-10 te Antwerp». SPRINGFONTEIN. 28-9. v. Lorenzo ques te Port NataL

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6