BERICHT. No. 19806. DUN DERDAG 2 OCTOBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. De Illuminatie-Prijsvraag. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws' van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TIEN i 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en i Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven IÏO Cts. porto te betalen. i Bewijsnummer 5 .Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" „0.18, Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uK TWEE Bladen EERSTE BLAD. 2 Morgen, op den 3 October-dag zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag geslo ten zijn. Zaterdag 4 Oct zullen wij met het oog op de middagfeesten vroeger uitkomen en zijn onze Bureaux om 12 Uur 's middags gesloten. De Directie. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van, Leidëri brengen ter algemeene kennis, dat P. N. ,van der Drift te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik tor plaatse van verkoop in het perceel ^almarkt no. 4. N. C. De GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 October 1924. DRANKWET. •Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat P. Mcl- man te Leiden, en verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Kaiserstr. 3. N. C DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 October 1924. De totaal-uitslag. De nieuwsgierigen zullen thans bevredigd worden, indien zij het tenminste nog niet zijn. Na zorgvuldige telling der juiste oplos singen is gebleken dat niet 33 doch 32 van de 2676 inzenders het juiste getal lampjes (877.) hebben opgegeven. Er waren nu ook zooveel prijzen ter beschikking gesteld, die heden middag te 12 u. in de bovenzaal van ona ge bouw onder groote publieke belangstelling zijn uitgereikt. Omtrent do volgorde der prijzen is door de aanwezigen zelf geloot, tnofc hot navolgende resultaat: 1. S. A. van Dijk, Meidoornstraat 4. 2. E. Ohaudron, Mauri tss tra at 7 (de prijs door de firma De Vries en Stevens ter beschikking gesteld). 3. B. Hoogeveen, Driftlaan 4. 4. Mej. M. v. d. Putte, Oude Singel 220a. 5. M. G. de Vogel, Kanaalstraat 22. G. G. A. Delfos, Heerenstraat 21. 7. H. J. van Dijk, Pasteurstraat 2a. 8. A. Wetselaar, 5de Binnenvestgracht 20 boven. 9. Marie Arbouw, Doelensteeg 17. i>.. 10. H. Lucas, Genestetstraat 9. 11. S. Verbeek, Kanaalstraat 7. 12. F. A. W. van der Lip, Morsclisingel 9. 13. Mej. G. Steenbergen, Sieboldslraat 37. 14. H. Middelkoop, Hooge Morschweg 41. 15. Mej. M. Oudshoorn, Alexanderstr. 22. IC. Mevr. M. VerversSchouten, Regen- tesselaan 3, Ocgstgeest. 17. Mej. D. Pluis, Hooge Rijndijk 118. 18. P. Neuteboom, Nieuwe Rijn 75. 19. Joh. W. -Segaar, Boommarkt 11. 20. B. Ouwerkerk, Nieuwe Rijn 38. 21. Mej. L. Hoogendoorn, Warmonderweg 2, Oegslgcest. 22. Mej. Van Egmond, Genestetstraat 36. 23. R. Lubach, Leidsche straatweg 143, Voorschoten. 24. C. Kapaan, Lcvendaal 97. 25. P. Segaar, Meidoornstraat 19. 26. A. II. Selier, Zonneveldstraal 6. 27. J. D. Corts, Koudekerk. 28. Mej. G. P. de Vrind, Parkstraat 31. 29. Mej. J. van Leeuwen, Heerengracht 87. 80. J. A. Verhoog, Boisotkade 5. 31. Joh. Ph. v. d. Bosch, Paul Kruger- straat 26a. 32. I. van Weerlee, Bakker Korffstr. 3. De 17e, 21ste, 24ste en 15de prijs zijn nog niet afgehaald. De gelukkige winners kun nen zich daarvoor vervoegen aan ons Bureau Ook hedenavond zal ons gebonw geïllumi neerd zijn, thans echter van 8 tot 11 uur, ter wijl de illuminatie morgen- en Zaterdag avond tot 12 nnr zal dnren. Tentoonstelling Leiden's Ontzet. ,wfM door de Commissie .roor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" Jevenals andere jaren een tentoonstelling be lopend van herinneringen aan het hr-log èn Jont zat onzer stad zooals dit gewoonlijk ge- 1JBcmedl. Ditmaal, in verband met de 350- ia-r<Se herdenking nog belangrijker dan vn- jaren en ongetwijfeld zal de tentoon stelling ook nog veel drukker bezocht wor den. Er waren met de Commissie een aan tal genoodigden dames en heeren bijeen die door den voorzitter der Commissie den lieer A. L. Reimeringer met een kort woord al de aanwezigen hartelijk welkom werden ge- heeten. Spr. wees op de bijzondere belang rijkheid van deze feestviering die zich ook weerspiegeld in de verzameling van voor werpen, schilderijen, platen, prenten en teekeningen, boekwerken enz. hier bijeen gebracht. De archivaris mr. dr. J. C. Oyer- voorde zou daarvan een kort overzicht geven, waartoe hij dezen vervolgens het woord gaf. De heer Overvoorde hield daarop de vol gende rede: Dames en Heeren. De regeling der feestviering brengt mede, dat 3 en 4 October geheel zijn bezet, zoodat aangezien ook de Zondag zich minder hier toe leent de opening der tentoonstelling voor aan komt te staan in de rij der plechtige her denkingen. Dit was niet met opzet zoo ge-. regeld, doch nu eenmaal de omstandigheden hiertoe leiden, schijnt deze regeling niet on geschikt, daar toch bij een herdenkingsfeest de dankbaarheid van het heden en de belang stelling in het verleden op den voorgrond staan. Daarin ligt de rechtvaardiging voor de feestviering van het heden en tevens de schoone belofte voor de toekomst. Deze regeling legt ons echter verplichtin gen op. Reeds is van verschillende zijden het Beleg en de groote beleekenis van hel Ont zet herdacht en in de volgende dagen zullen nog verschillende sprekers hiervoor Uw aan dacht vragen. Dit legt ons voor het heden eenige beperking op en na het inleidend woord van den voorzitter der Commissie wil ik daarom niet in historische beschouwingen treden, doch slechts de tentoonstelling zelve tot U doen spreken. Gedurende vele jaren reeds bestond er een band tusschen de Lakenhal en de her denking van liet Ontzet. Breede scharen wachtten reeds bij de opening en den gehee len 3 October was het bezoek zoo overwel digend, dat bijzondere maatregelen moesten getroffen worden. Later trokken de schit terende feesten van de 3-Oct. Ver. meer en meer het volk naar de straat en verminderde liet bezoek, wat ik als Directeur niet betreur daar juist het overgroot bezoek een degelij ke beschouwing in het Museum onmogelijk maakte, doch ik heb dit tradioneele bezoek toch steeds gewaardeerd als een bewijs van blijvende belangstelling der bevolking io het glorierijk verleden der stad, ook in de dagen dat de officieele viering dien dag nog niet tot een nationalen feestdag had bestempeld. Aan de gewoonte om op 3 Oct. enkele herinneringen aan het beleg tentoon te stel len heb ik in dit jubileumjaar eenige uit breiding gegeven, en zoo ontstond deze ten toonstelling, waarbij de kern gevormd wordt door de verzamelingen van het Museum en het Gem. Archief, aangevuld met enkele inzendingen van Musea en particulieren. Gij vindt er natuurlijk den hutspot en de bekende turfjes en speelkaarten uit de vijandelijke schansen, de door de duiven overgebrachte brieven van Boisot en vele andere, reeds uit uw kinderjaren be-kende zaken; waarbij thans ook gevoegd zijn liet zwaard van een der geuzen-hoplieden en het kompas van admiraal Boisot Aan de wanden prijken de bekende sch'ldsrs'aikken en nnkele geschilderde en geboetseerde por tretten van Prins Willem, het driemanschap en Valdez, waarbij thans ook het ons uit Versailles toegezonden portret van Mag- dalena Moons. Gij mist het schilderij van Van Bree, doch dit was te groot om het zonder gevaar van beschadiging to ver plaatsen. Gij vindt het in een der boven zalen van het Museum Een pendant hiervan hadden wij gaarne hier gezien, n.l. het schildery met hetzelfde onderwerp door Gus- tave van Wappens vervaardigd in concur rentie met dat van zijn leermeester Van Bree. Dit sch lierij werd doar den toe. maugen kroonprins, later Koning Willem II, aan gekocht en maakte geruimen tijd deel uit van de collectie in zijn paleis te 's-Gra- I venhage. Het werd op de veiling van dit I cabinet aangekocht door den rijksmun'jn.es- ter Suermondt, wiens schilderijen den 22 Febr. 1877 te Parijs zijn geveild. De tegen woordige verblijfplaats is mij onfcek>nd Af beeldingen van het scli Iderij vindt men bij de prenten en deïe rechtvaard g.n h t ve - moeden, dat het een aantrekkelijker b;eld geeft dan Van Bree's groote paradestuk. Langs de wanden van de kleine zalen prijkt eene keuze uit de rijke verzameling van prenten in het Gemeente-Archief, plat tegronden en gezichten op de stad, episoden uit het beleg, portretten der voornaamste persoonlijkheden, herinneringen aan latere herdenkingen en verder eene keuze uit de kinderprenten en geïllustreerde volksboek jes, grootendeels uit de verzameling van dr. Boekenoogen. Ook deze eenvoudige uitingen zijn belangrijk als zoovele bewijzen van de groote beleekenis, die Leidens dappere strijd steeds in den volksgeest heeft behou den. Van de lal-looze boekwerken over hel be leg kon slechts een zeer beperkte keuze worden gedaan, waarbij zoowel beschrijvin gen als herinneringen aan de hoofdperso nen gevoegd zijn bij werken uit den vreem de en opvoeringen bij tooneel of opera. Van het beleg gewijde landjuweel van 1578 zijn enkele der ingezonden rederijkers gedich ten tentoongesteld. Eene slot afdeeling vormen de bij deze herdenking verspreide herinnerings voor werpen, gedenkpenningen, lepeltjes, borden, pijpjes en potjes, op zichzelf min of meer gelukt, doch alle een uiting van belangstel ling en van de verwachting dat Leidens feest algemeen zooveel sympathie zal ver wekken, dat aan deze voorwerpen een vol doende afzet verzekerd is. De uitgebreide feesten in deze dagen te geven en de fraaie stadsversienng toonen, hoe Leiden nog voortleeft in de herinne ring aan Beleg en Ontzet. De feestdagen zelf vragen voor andere zaken Uwe belang stelling doch moge daarna een druk bedoek aan deze tentoonstelling toonen, dat Leiden de herinneringen gewijd aan de schoonste bladzijde van zijn geschiedenis evenzeer weet te waardecren als de herdenking hier van en de daaraan verbonden feestviering. De Commissie heeft gemeend dez6 ten toonstelling zonder verhooging van entree algemeen toegankelijk te moeten stellen, teneinde ieder ingezetene in staat te stel len hieraan een bezoek te brengen. Do schoon daden van het voorgeslacht spreken tot alle burgers en zijn gemeen goed van allen wien Leidens roem ter harte gaat. Slraatversiering en feestverlichting. Bij een nationaal feest, zooals de viering van Leidens Ontzet zonder overdrijving mag genoemd worden, behooren versierde en feestelijk verlichte stralen. Vooral, wanneer hel een 350-jarige herdenking geldt. Zóó be greep ook het bestuur der 3-October-Verce- niging het, en het wees daarom, toen het aan de voorbereiding van deze gedachtenisvie ring begon, tevens een hoofdcomité voor dit onderdeel der feestviering aan, welk comité tot taak werd gegeven wijk- of straatcomités te vormen, die elk voor hun territoir deze zaak hadden aan te pakken. Voorzitter is den heer ir. A. M. Touw, bestuurslid der 3-Octo- ber-Vereeniging, secretaris de heer M. Ziege- laar, bestuurslid van de Chr. Middenstands- vereeniging, en gewone leden zijn de heeren P. A. van der Heide, bestuurslid V.V.V., J. de la Bije, bestuurslid Ver. van den Haudeldr. en Industr. Middenst., G. J, van Deene, idem, van dc R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", J. G. Ballego, idem jnn_de Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde, afd. Leiden, en II. C. Gasparis, bestuursl. Chr. Oranje-Veree- niging. Hoewel dit Comité reeds de veelzij digheid en onpartijdigheid als een aanbeve ling meebracht, was zijn optreden bovendien zeer sympathiek. Het Comité nam het initiatief, wees op de wenschelijkheid van een zoo algemeen mo gelijke slraatversiering, maar liet de uitvoe ring geheel aan de op zijn aanstichting ge vormde wijkcommissies over, al stond het deze gaarne met raad bij. Hard ging het eerst toch niet. Ook in dit opzicht heeft de Hol- landsche volksaard zich hier niet verloo chend. Vooral in de volkswijken bleef men voor het meerendeel een afwachtende hou ding aannemen. De spontane drang was nog niet gewekt. In de hoofdstraten vormden zich al dadelijk commissies, gelden werden verza meld, plannen ontworpen, al of niet gewij zigd aangenomen, en toen toog men er aan het werk. En hoe meer men naderde tot de gedenkdagen, des te krachtiger zich de wil uitte ook in dat opzicht mee te doen De milde tarieven voor eleclrischen stroom door het hoofdcomité van de directie der Licht fabrieken verkregen, werkte er vooral toe mee. Eiken dag stonden er weer nieuwe com missies op, zonder dat een deftige vergade ring vooraf ging. Vooral in de laatste weken en dagen ging liet hard. Gistermiddag heeft het Comité een inspec tietocht door de versierde straten gemaakt en het mocht overal zijn bijzondere instem ming met het werk der buurtcommissie3 be tuigen. Van twee uur tot halfzes duurde de rijtoer, wel een bewijs, dat de straatversie ring annex straatverlichting vrij algemeen is. In het geheel lelden wij ongeveer 50 stra ten, groot en klein, en wij vermoeden, dat er na gistermiddag nog wet enkele bijgeko men zijn, want de stemming daartoe wa9 overal. .Wij hebben gisteravond, toen de electrische en andere feestverlichting was ontstoken wij merkten een enkele maal nog de ouder- wetsche vetpotjes er bij op nog eens de meeste dezer straten en straatjes bezocht; overal was het druk en hecrschte een gezel lige, opgewekte toon, die veel belooft voor morgen en overmorgen. In het bijzonder troffen ons de volksbuur ten, zooals bijv. dc Mirakelsteeg met haar 2 poorten en de Bouwelouwensteeg, waar men als het ware onder sparregroen met oranje en de nationale kleuren doorweven heen wandelt. En des avonds, toen de veel kleurige lampions waren ontstoken, was het nog veel mooier. Veel geld heeft het den be woners niet gekost, decorateurs en installa teurs zijn er niet aan te pas gekomen; man nen. vrouwen en kinderen hebben eendrach tig tot in late avonduren er waarlijk iels lot stand gebracht, dat een bezichtiging ten volle waard is. En zij hebben er zelf schik in. Wat waren de menschen er mee vereerd toen het comité, er gistermiddag doorheen wandelend, er zijn goedkeuring over uit sprak Ook de Jan vossen steeg annex de Van der-Werff-straat heeft haar ouden roem op het gebied der straatversiering weten te handhaven .evenals, om een9 uit een ander deel der stad een greep te doen, de Hecren- steeg, een zijsleeg van het Rapenburg. Kleine steegjes wij noemen als voorbeeld de Zegersteeg aan de Kaiserslraat, de Dui- zenddraadsleeg aan de Van-der-Werffslraat hebben met kleine middelen toch iets aardigs welen te maken en in ieder geval hun goeden wil getoond. Een woord van hulde aan de uitvoerders in deze en andere straatjes en sleegjesl En zelfs daar, waar geen comité's zijn, hebben vele, blijkbaar trouwe vaderlanders, de gevels versierd. Men ziet er hier en daar huizen en huisjes schitteren als oases in een woestijn, om een, zij het dan ook. mank beeld te gebruiken. On onzen lezers een denkbeeld te geven van de uitgebreid heid dezer versieringen, vermelden wij hier de straten, welke per rijtuig door het Comité werden bezocht, terwijl de heeren hier en daar nog eens uitstapten om de stegen en straatjes, die zich niet voor het rijluigver- keer leenen, per voet le bezoeken Vanaf „In den Vergulden Turk", dio- zelf voor een feestverlichting zorgt, evenals de gemeente voor het Stadhuis, de studenten voor Minerva", „Amicilia" en nog enkele anderen, werd langs de Breestraat gereden, vermoedelijk de duurste versiering, die men in groolen stijl wilde houden, langs 't Kort- Rapenburg en de rrinscssekade, die, al be gon men er wal laat. nog iels heel goeds le vert, door de Morschstraat, die geheel in overeenstemming met den aard dezer straat versierd werd, door de Boerhaavcslraat, die ook niet achterbleef, naar den Stationsweg, waar men het heeft begrepen, dat de eer den Koninklijken stoet het eerst de stad le zien binnenrijden, meebracht iels grootsch tot stand te brengen. Men neme hel ons niet kwalijk, dat wij hier. als op één uit vele, wijzen op den gevel der woning van den voorzitter van de Eerewacht le paard, den heer Van Spall, welke gevel keurig is aangekleed, en tevens op de poort voor de rijwielstalling „Cito" Maar is de directie der Ned. Spoorwegen niet verplicht zelf iets le doen? Of zal het vandaag nog komen? Dc Steenslraat passecrend, waar vooral particulieren zich niet onbetuigd laten, even als aan de Beesten- en Lammermarkt, ko men wij aan den Oudc-Singel, die met de Oude-Vest samen door een allerkeurigste aankleeding der bruggen een mooi aspect aan deze voor versiering zich moeilijk lec- nende straten heeft welen (e geven. Tus schen deze stralen en de Haarlemmerstraat liggen nu de stegen, die wij boven reeds hebben genoemd en geroemd voor haar spontane uitingen van vaderlandsliefde eu Oranje-trouw. Zoo komen wij op de Haar lemmerstraat, waar de versiering ook aar dig is, al hadden wij de groene slingers wel iets lorscher willen zien. 's Avonds maakt echter de verlichting 't weer goed. Bovendien zijn het hier de deel nemers aan dc winkelweek, die door de keurige étalages, kleurig verlicht, hier mede werken aan een inderdaad schitterend ge heel. Ook de Haven heeft hier en daar haar best gedaan; zelfs zijstraten er van blijven niet achter. Ilcel aardig is de versiering van de Kalvermarkt, om niet le vergelen de ver- j schillende Groeneslegen, die daarmede haar traditie getrouw blijven. De Hooigracht lijkt ons wel een der meest mooie versieringen der stad De Pelikaanstraat van de Hooigracht naar de Haarlemmerstraat sluit zich er bij aan. Sober, doch in alle opzichten bevre digend, komt de Hoogewoerd uit, waarbij 't gedeelte Kraaierstraat, aan den Nieuwe-Rijn grenzend, zich aansluit. Grootsch en geheel origineel is weer de 6pontane uiting van de andere Kraaier straat met haar tempel in Oostersche kleu renpracht in hel midden, waardoor als het ware de 4de Binnenvesl tracht is aange sloten, die o.m. in onze herinnering terug roept den ouden molen de „Oranjeboom op welks plaats tlians het monument staat. Verder verzuime niemand de Geeregracht, de Garenmarkl en de Korte Raamsleeg le bezichtigen, evenmin als de Iloefstraat, die als stralen uitloopen vanaf de Doezastraat, waarover reods meermalen in dit blad op vleiende wijze is getuigd. Op de Doezastraat werd gisteren het Co mité door den secretaris van de versierings commissie, den heer Rijnbende, van het Kappershuis, aldaar, ontvangen, waar het eenige ververschingen werden aangeboden, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Hét Rapenburg, dat eerst wat achterbleef, maar welks Commissie de ongeduldigen steeds toevoegde: „Komt in orde!" heeft ge profileerd van het aspect, dal het breede wa ter en de mooie bruggen opleveren als dui zenden electrische gloeilampen in het water vlak de omgeving doen weerkaatsen. Dc Kai serslraat heeft geprofiteerd van haar dub bele boomenrij; zijstraten zijn er door aan gegrepen en haar bewoners hebben ook groen en licht en oranje te hulp geroepen, om uiting te geven aan haar feestvreugde. De jonge Korcvaar3traat wilde voor de oudere zusters niet onderdoen. Ook daar is een aardige versiering aangebracht. Over de Dicfsteeg hebben wij reeds het onze gezegd, de Pieterskerkkoorsteeg. waar, als II. M. den tocht naar de Pieterskerk te voet aflegt, zij door zal wandelen, heeft be grepen dat de bewoners ook moesten laten zien. dat zij dit welen te waardeeren. Kunst vaardige handen hebben ook hier een keu rige versiering aangebracht. In Donkersteeg, Maarsmanssteeg en Burgsleeg hebben bijzon dere personen met de commissie samenge- BINNENLAND. Opening eener tentoonstelling in „De La kenhal", betrekking hebbende op het Beleg en het Ontzet van Leiden. De feesttooi van Leiden. Veranderingen in den treinenloop met den winterdienst wat Leiden betreft BUITENLAND. Het protocol in de Volkenbondszitting h& behandeling. De Fransch-Duitsche besprekingen over een handelsverdrag geopend. De Duiische rijkskanselier zal samenwer king zoeken met alle nationale krachten, j Spoorwegongeluk bij Mainz- werkt, iels moois te maken, waartoe deze „stegen" zich zoo bijzonder leenen. Buiten de oude poorten der stad heeft' men zich ook niet onbetuigd gch.tcn. De Witte- singel zal 's avonds in lichtgloed schitteren, aan den Zoelerwoudsche-Singel is de Com missie nog in actie en aaj. den Zijlsingel houdt de woningbouwverecniging „De Eens gezindheid" als gewoonlijk bij letiTcIijke ge legenheden de eer op. Menigeen ?al deie an ders stille wijk ook nu weer een bezoek bren gen. Mochten wij nog enkele straten hebben vergeten of zullen er na dien nog nieuwe versieringen zijn bijgekomen, men vergeve het ons, dat wij ze hier nog niet noemen. Men kan cr zeker van zijn, dat de feest vierenden in de komende i agen er toch wel van zullen profitceren. Nog kunnen wij mededecleri, dat. in op dracht dor Vcreeniging tol Bevordering van het Vreemdelingenverkeer le Leidpn en Om streken de heer Ff. L. J. Tobé, electro-tech-, nisch bureau, alhier, de illuminatie aange bracht op den molen „De Valk" tegenover den Rijnsburgersingel, een en ander met welwillende medewerking van de eigena resse, mevr. de Wed. P. van Rijn. Hedenavond heeït die verlichting plaats van halfnegen lot halfelf en a.s. Vrijdag- en Zaterdagavond van hal fat hl lot halflwaalf, behoudens stoornissen. De bedoeling is, deze vei lichting bij tijd en wijle te onderbreken, w aardoor het effect verhoogd zal worden. De drukte in de slau was weer enorm, gisteravond, speciaal in die straten, waar muziek was. liet berichtje in ons blad had de duizenden „feestelingen" op de hoogte ge bracht en zoo wa3 er bij tijden op de Morschstraat, de Hoogewoerd, de Kraaier straat, enz. bijkans geen voel te verzetten. In de dansende, zingende en pretmakende menigte, die in dichte drommen achter de muziek aan ging, werd men meegevoerd, ja meegesleurd soms, zonder den grond te ra ken af en toe. En toch, of eigenlijk wel juist daarom ,was het er buitengewoon gezellig. Het muziekgezelschap „Polyhymnia" in de Morschstraat en het Stedelijk Muziekkorps aan de Hoogewoerd hebben daartoe niet •weinig bijgedragen. Hoe prachtig geschikt zijn die ommegangen om de feest-stemrhing er in te brengen! Werkelijk, wij. bewoners van de Sleutelstad, hebben sedert eenige dagen den feest-smaak al weer te pakken, hoewel de groote dagen nog komen moeten. Vanavond de taptoe! Dan wordt heel Lei den een hosvlonder. Wie zou dan rustig achter de ruiten kunnen blijven zitten? Naar wij vernemen zal het muziekgezel schap „Clos en Leembruggen" muzikale wandelingen maken hedenavond \an half- lien tot 11 uur langs de Oude Vest van de Turfmarkt tot de ITavenbrug. Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging. In deze dagen van herdenking en viering van het Ontzei van Leiden vóór 350 jaren, wilde en kon de Leidsche Chr. Oranje-Ver- eeniging niet achterblijven. Gisteren werd van harentwege dan ook een buitengewone; feestavond gehouden iu de groote Stadszaal, Door velen werd zij bijgewoond. De burge-; meester, wethouder Reimeringer en bestuurs leden der 3-Oclober-Vereeniging waren mede aanwezig gedurende een gedeelte van den avond. Met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 75 vers 1 werd begonnen. Daarna ging de voorzitter der Vereeniging, ds, H. Thomas, in gebed voor en sprak hij eon inleidend woord. Daarin heette hij allen van harle welkom op dezen feestavond en zeide zich vooral te verheugen over de tegenwoordigheid van de zooeven reeds door ons genoemde heeren: den burgemeester van de nationaabhistorisch vermaarde stad en de gedeputeerden van de zustervereni ging. Voorts was het hem aangenaam té begroeten den spreker van dezen avond, d%. D. A. van den Bosch, van '3-Gravenhag*, die reeds voor de tweede maal in dezen kring'als spreker optrad, en vond hij hierin

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1