BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. No. 19801 LE10SCH DAGBLAD, Vrijdag 23 September Tweede Blad. Anno 1924. H, M. de Koningin-Moeder is in mel- atcad te Wildnngera aangekomen. In de vergadering van de socialistische Kaar <r£raclie is gistermiddag, naar „Hel V "k" moldt, besloten een initialiolvoorslel tot ontwapening in te dienen. Hot bureau van de Clirisl.-Hist. Ka- ineiolub voor de zitting 192-i1925 zal be staan. uit de hoeren oir. dr. J. Schokking, youruitter; 3. B. Snoeck Henkemans, 2de voorzitter* on H. W. Tilanus, secretaris. Inzake den moord te Culemborg heeft de heer De Groot aan dien Minister van Ju ie vragen gestold naar aanleiding van h"1 opdragen van een onderzoek door den subs.-olficier -an justitie bij de Tielsche roohtlbank, mr. P. Oosting, aan den inspoc- teu; van polüio D. J. K. W. Overeen, te Tie"., betref lende tegen den persoon van den commissaris van politie, J. Blok, le Culem- borg, gepubliceerde bezwaren. Gevraagd wordt o.a. of de Minister bot in h '.gemeen gewenscbt acht een inspecteur wou politie builau zijn gemeente te belasten jiiet oen onderzoek in een gemeente, waar Oen commissaris van politie, meer in het bijzonder als dat onderzoek dien commissa ris van politie zelf betreft. Te Zandvoort is gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats ler-aarde-besleld hel stoffelijk overschot van den te 's-Gra venhage overleden badarts, den heer P. Va rekamp. Er was zooveel belangstelling van het publiek, dat de politie de straat voor bet sterfhuis moest afzetten. Ook langs den .weg, dien de stoet ging, stond een groote menigte belangstellenden, en op de begraaf plaats was het niet minder. Het gemeente bestuur was oflicieel vertegenwoordigd door den waarnemenden burgemeester, den heer Siegers, den wethouder den heer T. Mo lenaar en den gemeente-secretaris den heer if. Jellema. De burgemeester was met va- oantle. Een groot aantal kransen dekte het graf. i B. en W. van Amsterdam hebben den JUad een concept-adros aan de Tweede Ka toor voorgelegd inzake de forensenbelaa- öng, eet. voor Amsterdam is het nadeel, dat het SPetsontwerp zou brengen, te becijferen op 'flemiddeld t 2.500.000, t.w. de wijziging der lorensenregeling gemiddeld per jaar bijna 8 millioen, het renteverlies in verband met de gewijzigde uitkeeringen der inkomsten belasting ruim V» millioen. Op 1 dezer werden 3732 weduwrenten én 5895 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, en op genoemden da tum verkeerden krachtens art. 873 dier wet 187.995 per/bnen in het genot van een als iVrucht van hun verzekering verkregen ou derdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 6687 personen een invalidi- ifceitsrente, als bedoeld in art. 71 ,dier wet. Rrachtëns de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomswet 1919, waren op genoemden datum 82,190 personen in het genot van een als vrucht van hun verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Be Minister van Arbeid, Handel en [Nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders (van Israëlietisohe bakkerijen (broodbak- kerijen, als bedoeld in art. 36, eerste li3, 'der Arbeidswet 19Ï9), in alle gemeenten Öea Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij art. 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op 28 September en op 1. 15, 19 eai 22 October doeg of brood, dat ha 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van 8 uur des voormiddags af uit het gebouw met hanhoorigheden, waarin zich de broodbak kerij bevindt, wordt vervoerd en wordt (Verkocht of afgeleverd. Door het hoofdbestuur van den Algern. ijfled. Bond van Arbeiders{sterB) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerking- bedrijf is tegen Zondag 5 October een Agitatie- en Actie-congres uitgeschreven. Èr blijkt voor dit congres groote belang stelling te bestaan. Ook in patroonskrin- ijen ziet men met belangstelling naar het Welslagen van dit congres uit. Te Utrecht heeft de Chr. Bond van Politieambtenaren vergaderd. Het hoofdbestuur deelde mede, dat bij dé verdeeling van de functies tot voorzitter Wa3 aangewezen de heer B. Rceder, van Rotterdam, welke mededecling met dave rend bravogeroep cn applaus werd begroet. De overige functies zijn als volgt ver beeld: W. de Jong, Amsterdam, secretaris; Brauns 's-Gravcnhage, 2de secretaris; C. Abbenes, Amsterdam, penningmeester IVan Boxem, Rotterdam, 2de penningmees ter. Met algemeene stemmen is besloten tot Aanstelling van een Bondsbestuur naast den Vrijgestelde. Conform het voorstel van het hoofdbe stuur werd vastgesteld, dat de organisatio als zoodanig geen atcunactie voor staken- 3en of uitgestotenen zal organiseeren. De i&den individueel staan daartegen over ge heel vrij Ten aanzien van de sport- en muziekbe oefening werd uitgesproken, dat het wen- öchelijkst iB te komen tot oprichting van •eigen vereenigingen en dat het niet wen- bclielijk is zich aan te sluiten bij de alge meene sport- en muziek vereenigingen, ook hl spreken zij ütt, dat zij niet op Zondag (Oefenen. Op voorstel van het hoofdbestuur zijn tot 'êereleden benoemd de heeren J. Kamstra, te Amsterdam W Verwcy en Th. de Jong, te 's-Gravenhage. besloten is de militaire politie niet toe te Wen tot de organisatie. Na langdurige discussie is verworpen het foorstel van het hoofdbestuur tot aanslui ting bij het C. N. V. Nadat do voorzitter mcdedeeling van een lanktclegram van de Koningin had gedaan^ is de vergadering met een driewerf hoezee 1 op de Koningin en het zingen van: Zij zul len het niet hebben! gesloten. Het le Utrecht gehouden binnen- sckeepvaarlcongres heeft de volgende con clusies genomen Ten aanzien van de onderwerpen I en H (avarij-grosse en scheepvaarlliypolheken) stelt het bestuur voor, om over deze onder werpen alsnog in overleg met de praeadvi- seurs te beraadslagen, waarna de conclusies vastgesteld kunnen worden. Aldus wordt be sloten. Inzake den verbindingsweg Amsterdam Gouda—Rotterdam stelt het bestuur voor met een wijziging betreffende de hoogte van de daarin genoemde spoorbrug, aan te ne men de conclusies, gesteld door den heer J. A. Brouwer en voort3 de conclusies 2, 3 en 4 van mr. Knibbe. Het congres gaat daar mee accoord. Betreffende het onderwerp tollen, bruggen en havengelden stelt het bestuur het volgen de voor: Bij de Regeering aan te dringen op wijzi ging van de wettelijke regeling omtrent hef fing van scheepvaartrechten in dien zin, dat in die regeling eenheid wordt gebracht en tevens aan belanghebbenden meer dan thans het geval is, gelegenheid wordt geboden hun oordeel omtrent iedere heffing tc doen ken nen. En voorts te verzoeken om zoolang zoo danige wettelijke wijziging nog niet is tot stand gekomen, bij het verleenen of verlen gen van concessies tot heffing van scheep vaartrechten zooveel mogelijk te onderzoe ken of die heffing op wettelijken grondslag is gebaseerd, en bij het beoordeelen van de voorwaarden der heffing met de belangen der scheepvaart meer dan tot dusver het ge val is rekening te houden. Dit voorstel wordt met algemeene slem - men aangenomen. Ten slotte wordt voorgesteld ton aanzien van conclusies van den heer Noordraven, de ODderdeelen 1 en 2 ongewijzigd aan te ne men, en 8 vast te stellen overeenkomstig de wijziging, aangegeven door mr. van Dam. Conform wordt besloten. Hierna werd het congres gesloten. De deelnemers begaven zich na afloop in auto's naar Vreeswijk, ter bezichtiging van de school voor schipperskinderen aldaar. Op het te Amersfoort gehouden Mid denstandscongres wees de heer A. E. Papen- huyzen, uit Zaandam, op den onhoudbaren toestand, die de Bakkerswet 1919 gescha pen heeft ten aanzien van het patroonsver- bod en de hechtenisstraf. Spr. diende een motie in, waarin voorge steld werd terstond den Minister van Arbeid, H. en N. le wijzen op de ernstige moeilijk heden, waarin de Arbeidswet 1919 het bak kersbedrijf heeft' gebracht en wel in 't bij zonder het midden- en kleinbedrijf, er verder op te wijzen, dat deze toestand onhoudbaar geworden is ten aanzien van bet handhaven van het patroonsverbod en de hechtenisstraf en terstond den Minister té verzoeken, om een persoonlijk onderhoud voor een deputa tie uit den Middenstandsbond over deze aangelegenheid Deze motie werd aangenomen. Alleen de vijf vertegenwoordigers van de Algemeene Winkeliersvereniging stemden tegen, omdat zij meenden, dat arbeid nooit gestraft mag worden. De voorz. wees cr op, dat de Nederland- sche Bakkersbond nog niet bij den Midden slandsbond is aangesloten. De bakkers had den nu gezien, wat thans reeds voor hen èedaan wordt, laat staan, wat zij kunnen verwachten als zij aangesloten zijn De R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" heeft een adres gericht aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, naar aanleiding van de door de directie voorgestelde samenstelling en werk wijze van den personeelraad. In een gistermiddag gehouden verga dering van Israëlietisohe werkgevers in hot bakkersbedrijf te Amsterdam, hebben de voorstellen van wethouder De Miranda tot gemeentelijk ingrijpen in de meelvoorzie- jiing van de hoofdstad een punt van uit voerige besprekingen uitgemaakt. De ver gadering heeft een motie aangenomen, waarin zij zegt, dat het haar onverdeelde instemming heeft, als de gemeente over gaat tot aankoop van meel, geheel voor h&ar risico, met dien verstande, dat de bakkers het van de gemoente zullen afne men, waar tegenover zij zioh dan willen verbinden den broodprijs gedurende de win termaanden niet hooger te stellen dan hij thans is. Woensdag heeft in het hotel „Wille brug" le 's Gravenhage, dc Nederlandsche Uitgeversbond zijn jaarlijk3che algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Jan Tadema (Haar lem) leidde en opende met een rede, waarin hij het boek verdedigde, ontkende, dat het duur was; opkwam tegen de voorgestelde tariefwet, enz. In het bestuur is herkozen de heer J. E. Belinfante ('s Gravenhage), aan de beurt van aftreding en tijdelijk, voor 1926, aange wezen de heer mr. J. G. Robbers Jr. (Am sterdam) ter vervanging van den he$r H. D. Tjeenk Willink (Haarlem), die in verband met andere werkzaamheden lusschentijds af trad. Tot penningmeester voor het jaar 1925 wees de vergadering den heer J. Tersteeg (Leiden) aan. Verder kwamen eenige verkiezingen en onderwerpen van huishoudelijken aard aan de orde, waaronder eene wijziging van het huishoudelijk reglement. Een aantal nieuwe leden liet de vergade ring tot den bond toe. Langdurig werd o.a. van gedachten gewis seld omtrent het misbruik, dat velen maken van present-exemplaren, hun uit eenigen hoofde door den uitgever aangeboden. Dit vraagstuk wordt nader in studie genomen. Een der groepen maakte bezwaar tegen het uitgeven door de posterijen van brief kaarten met stadsgezichten. Hiertegen zal bij den Minister worden opgekomen Art. 16 der Auteurswet werd aan een scherpe critiek onderworpen, in verband met rechterlijke uitspraken uit den laatsten tijd, met betrekking tot het overnemen van korte gedeelten uit een oorspronkelijk werk. Uit Vcnlo wordt van gisteren gemeld: Nauwelijks was het hier bekend geworden dat de aan de manoeuvres deelnemende troe pen heden voor H. M. de Koningin op den Horsier weg bij K.M.-paal 74 zouden defilee- ren, of een groot aantal belangstellenden trok daar heen, om II. M. te begroeten en ge tuige le zijn van een ongewoon militair schouwspel. Tegen drie uur in den middag stelde zich de slafmuziek uit Breda Ier hoogte van het viaduct op. De troepen rukten aan en stel den zich op in de richting van Horst'. De manschappen waren bestoft en vermoeid van de lange marsclien, maar flink en kranig: de infanterie, de huzaren, de veldartillerie en de wielrijders. Het eskadrille vliegtuigen, versterkt tot 24 vliegtuigen, cirkelde boven het terrein. Men verwachtte de komst van II. M. om vier uur. Tegen vijf uur verscheen uit de richting van Grubbenvorst de Konin gin met het gevolg in een vijftal auto's. In een gematigd tempo reed H. M. langs de troe pen tot aan hel viaduct en toen verder in de richting van America. De builenlandsche militaire attachê's wa ren te Loltum aan H. M. voorgesteld. De teleurstelling onder de duizenden toe schouwers was groot; slechts weinigen on der hen hadden liet voorrecht gehad H. M. te kunnen toejuichen; wanneer de muziek niet het „Wilhelmus" gespeeld had, hadden vorreweg de meest en niets van het verschij nen en verdwijnen der Koningin gemerkt. Het défilé ging toch door, evenwel niet voor H. M. maar voor den luitenant-generaal Th. Muller Massis, commandant van het veld leger. Te 's-Hertogenbosoh is gisteren het zesde Bondsraadoongres van den Ned. R.-K. Bond van post-, telegraaf- en telefoonper soneel „St.-Petrus" begonnen. Besloten werd tot het verzenden van het volgende telegram aan den minister-presi dent: De Ned. Roomsch-Katholieke Bond van Post-, Telegraaf- cn Telefoonpersoneel „St.- Petrus" in bondsvergadering bijeen op 25 en 26 September te 's-Hertogenbosoh, dringt er bij Uwe Exocllentie ten sterkste oj) aan, gezien de prijsstijging van dc allereerste levensbehoeften, waardoor de nood in de ambtenaarsgezinnen, mede als gevolg van de reeds toegepaste korting van 5 pOt. en de pensioensbijdrage ad 8pOt., en gelet op de ruime vloeiing der Rijksiniddolen, de intrekkiDg van de salariskorting per 1 Octo ber a.s. te willen bevorderen. Er werd een motie aangenomen, die aan do Regeering zal worden gezonden, waarin de Bond verklaart, accoord te gaan met de motie ten aanzien van de eaiaiieering, aan- gonomen op het Bondscongres van 30 en 31 Mei in Den Haag. Een aantal besluiten word genomen, waar in van den Bond een krachtige actie \yordt gevraagd vooropheffing van de classee- ring van het geheele personeel, het teob- nisch personeel in het bijzonder; het voor komen, dat eon gedeelte van het P.T.T.- personeel uit het bezoldigingsbesluit wordt gelicht; niet-uifcvoering van de 5 pOt. sala risverlaging voor de gehuwden op 1 Oct. a.a. opheffing van de jougdaftrek met in stelling van een spaarfonds medetelling van de dienstjaren, doorgebracht vóór den 21-jarigen leeftijd, on traktementsverhoo- gingafschaffing van hot klassestelsel plaatsing van kantoorbedienden, telegra fisten, bureel-ambtenaren 2de kl.p telefonia- ten en hulpboekhouders in dezelfde schaal als de assistenten; gelijkstelling van dc kindertoelage voor de kantoorhouders met 180 punten met andere groepen van liet P. T.T.-porsoneelweder-invoering van de kin dertoelage voor het hulppersoneelverhoo- gdng va/a de kindertoelage en geen toepas sing van salarisaftrek van 5 en 10 pCfc. op het hulp-personeel, dab volgens arbeidsover eenkomst is aangesteld. Een afwachtende houding zal worden aangenomen ten aan zien van de vergoeding voor hen, die ge dupeerd zijn door de stopzetting van de be noemingen tot assistent, conducteur, enz. en voldaan hebben aan de onderscheidene exameneischen. RECLAME, MntnrnliP <"i c. visser zoon IVIUIUI Ullw LASGEEÏÏAÜE38. 7296 Bodegraven. Inbrekers hebben getracht op de Noord zijde een goeden slag te 6laan. Zij hebben ingebroken bij den veehouder H. O. waar zij o.a. een vloerkleed, een klok en enkele klei nere voorwerpen bemachtigden. Geld von den zij echter niet. Daarna brachten ze een bezoek aan de ge?. V., waar zij even eens een paar voorwerpen, o.a. een doofpot stalen. Een bezoek aan een volgende klant mislukte omdat de hond onraad bespeurde. Waarschijnlijk uit baldadigheid heb ben onbekenden 's nachts een fietsenrek van Oafó Bellevue en een wagen van een der loodgieters in een der putten bij het station geworpen. Men werpt de verden king op woonwagenbewoners, dooh weet nog niets zeker, Gisteravond hield de Jonge lings vor- eeniging „Hiëzer" in de zaal van de Ver- hoeff-Rol Imansohool een pcopagandaverga- dering. Deze was heel goed geslaagd. Er was veel publiek. In de meeste gevallen zijn de verga deringen van ,,Het onderlinge Fonds voor ^iekenhuisvefple^ng'i druk bezocht De laatste vergadering vormde daarmee echter een contrast. Hier waren maar ong. 40 tnenschen aanwezig. Echter ook in een an der opzioht is deze vergadering een con trast met de voorgaande. Er werd nu re sultaat bereikt. De statuten, waarover reeds 2 rumoerige vergaderingen werdon gehou den, konden nu na bespreking worden aan genomen. Deze vergadering stond onder leiding van den heer H. Blazer. Wij vernamen dat volgens ingewonnen informaties het bedrag dat daarvoor over is, voldoende zal eijn voor het koopon van een electrisolie klok, zoodat te verwachten is dat onze ouddmrgemeester le Coutre met het voorstel van het huldigingscomitó zal acooord gaan. Kerkelijk benoht, Ned.- Herv. Kerk 10 en 6V5 utfr, ds. G. A. Pott. Geref. Kerk, 10 en uur ds. Dam. Evangelisatie Willemstraat 10 en 6J uur, Preeklezen. Dinsdagavond 7 uur: Ds. R. Kok, van Aagtekerke. Burg. Stand. OverledenO. Kruyt, gehuwd met O. Voordouw 30 jaar. Boskoop. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd o.m. besloten tot beschikbaarstelling van verwarmingsgas tegen zeven cent per M3. Een adres van 40 winkeliers, om tot afschaffing van de verordening op de winkelsluiting te komen, werd verworpen. Hazerswonde. Gistermiddag wist een paard, dat voor een brik was aangespan nen en van het hoofdstel was ontdaan, aan den berijder te onsnappen en er met den wagen vandoor te gaan. In hel Westende werd het der tot staan gebracht. Het bleek, dat in den wagen een lijk vervoerd werd, dat van Noordwijk naar Boskoop moest worden overgebracht. Aan hot verslag over den toestand der gemeente over 1923, is het volgende ontleend De bevolking op 31 December 1923, be stond uit 2176 m. en 2244 v. totaal 4420. De kiezerslijst voor het verkiezen van feden van de Tweede Kamer, bevat de na men van 1931, voor Prov. Staten 1902, voor Gemeenteraad 1837. In do vacature van gemeente geneesheer aan den Rijndijk, aan wien op verzoek eer vol ontslag is verleend, wordt niet voorzien. De ontvangsten der gemeente bedroegen f 164.907.92V&; de uitgaven f 159.680.32. Batig saldo van f 5227.C0V£. De toestand vau wegen en voetpaden vereisclien de voortdurende zorg der ge meente. Kosten van aanleg, verbetering cn onderhoud bedroegen f 15.953.45^. Zoo ook de verbetering en onderhoud van kunstwer ken b.v. bruggen, sluizen, waterhuringen, enz. welke f 1297.84 bedroegen. De kosten van de gemeente-begraafplaat® beliepen f 466.49, die van Kroonwerken f 274. De geneeskundige dienst vereischte een uitgaaf van f 747.77, waarbij genees middelen zijn inbegrepen. - De keuring van waren geschiedt door den keuringsdienst van waren gevestigd te Lei den cn die van vee- en vleesch door den daartoe aangeatelden keuringsveearts de- zér gemeente. Aangegeven werden 233 runderen, 11 paarden, 320 varkens, 25 kalveren, 107 nuch tere kalveren, 41 schapen, 4 geiten en 66 huisslachtingen. Daarvan werden geheel af gekeurd 68 runderen, 62 kalveren, 5 paar den, 32 varkens, 12 schapen en 3 geiten. Door den Keuringsdienst van waren wer den 3141 keuringen verricht, waarvan 16 afkeuring. De kosten van onderwijs hebben in onzo gemeente bedragen de som van f 9571.49. Heb getal scholen bedraagt 5. het aantal leerkrachten 19 en het aantal kinderen 760 waarvan 95 kosteloos werden onderwezen Het bestuur van dc Jong. Vereeniging op Geref. grondslag, is t-hans sameugesteld als volgt: C. Bogaards 1ste voorz.; Math. Slappendel 2e voorz.C. de Gelder lste seer. Ph. de Gelder 2o secr.L. van Aalst lste penn.C. Hoogendoorn 2e penningm. J. Pels, Alg. Adj.Mar. Slappendel lste bibliothecaris; A. Vreugdenhil 2e blibio- thecaris. Kerkelijkberich t voor Zondag Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur (Voorb. H. A.) en nam. half acht dB. Luuring. Geref. Kerk voorm. half elf en nam. half acht dr. W. Faber van Serooskerke (Zl.) Leiderdorp. Door de burgerwacht alhier zal een onderlinge schietwedstrijd worden gehouden op Dinsdag 30 September a.s. op een der schietbanen te Katwijk. In den ge- Tiouden provincialen schietwedstrijd te 's-Gravenhage werden 2 prijzen behaald. Burger 1. Stand. Geboren: Jacobus Cornells, Z. van G. Bavelaar en H. Hazo- yoet Simon, Z. van C. L. van Egmond en A. P. Gli. Merls Christina, D. van L. Spek en M. J. Bol. Op de te Amsteram ge houden tentoonstelling van vet weidevee werden van de inzending vaa den heer A. Rijnsburger Tza., 3 eerste, 4 tweede en één derde prijzen; aan die van den heer J. Rijnsburger, 2 eerste en 2.tweede prijzen; en aan die van den heer H. van der Wolk één eerste prijs toegekend. Roelofarendsveen. Oranjefees ten. Woensdagmorgen werd de viering yan de Oranjefeesten voortgezet met het houden van een optooht van versierde fiet sen en andere voertuigen. Tegelijkertijd werd een groote reclame-optocht gehouden. Voor beide afdeelingcn was de deelname zeker bevredigend te noemen. We merkten in den stoet verschillende heel verdienste lijk versierde voertuigen en voertuigjes op. Van de gelegenheid tot het maken van rc- olamo op deze werkelijk inslaande wijze was door verschillende vereenigingen en zakenraenschen gebruik gemaakt. Tijdens den optocht, die langs het geheele dorp trok gaven „Liefde voor Harmonie" én de af deeling van het Stedelijk Muziek korps van Leiden verschillende opwekkende RECLAME. nummers ten beste. Na den o„er- den door de jury de prijzen toegekend. In do afdeeling Reclame werd de eerste prijs behaald door den heer B. Paauw, agent van de „Lcidsahe Oourant" on van do „Ka tholieke Illustratie", die voor beide bladen een heel aardige reclame in den stoet mee voerde; 2de prijs, do heer Dirk van der Zwet, met een op oen rijwiel aangebracht bootje, waarin verschillende prachtige en frissche Vcensohe producten, zoo als augur ken, tomaten enz.3de prijs do heer Ver geer, met zijn reclame voor St.-Nioolaas- kootk, verpersoonlijkt in St. Nicolaos te paard, begeleid door twee zwarte knechts. Afdeoling versierde voertuigenlste prijs mej. Van der Meer niet een prachtig ver sierde kinderwagen2de prijs jongehoer Klein met een versierd rijwiel, waarop een vergroot belastingplaatje 3de prijs de Wie lerclub „Hot St-alen Ros" alsmede do heer N. van der Hoorn. De verschillende deelnemende vercenigux- gen, als Het Wit-Cele Kruis, do Missie-Ac tie cn Het Liefdewerk Oud-Papier verkre gen alle een eervolle vermelding voor hun bereidwilligheid om don stoet zoo groot en zoo mooi mogelijk te maken. Om II uur was het hardzeilen van Voen- sche vaartuigen op het Brasomerimoer on der leiding van het bestuur dor zoilvereeni- ging. Er stond een stevige bries, zoodat alle vaartuigen niet konden meedoen. Een 8-t>al vaartuigen namen aan den wedstrijd deel. De uitslag van dezen zoo spannenden wed strijd was als volgt: Baggerpramen: le prijs M. Turk in 57 min.2e pr. P. v. d. Meer 58 min. 10 sec.3e pr. C. Spruit, l uur 9 min. 30 sec. B-klassc: 1. D. Hoogonboom 1 uur 8 min. 50 sec.A-klasse IIO. v. d. Meer 49 min. 38 sec.2- Gobrs. v. ^d. Meer 53 min. 38 sec. A-klasse I: 1 Seb. v. d. Meer 42 min. 38 680. 2. Jan Verhaar 47 min. 56 sec. In den namiddag hadden kinder- en volksspelen plaats waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Het zou ons te ver voeren hiervan de uitslagen mede te doelen. Alleen dient vermeld dat cr ondca* de spe len een gezellige en pi'ettige geest heersch- te. De muziek liet onder do spelen weer terdege van zioh hooren. Om 8 uur des avonds werd eon gondelvsart gehouden van af Zuidhoek naar Noordhoek met versierde on verliohte vaartuigen. Het bestuur had hiervoor mooio prijzen uitgeloofd. Aan deze gondelvaart namen 4 vaartuigen deel. Hoe wel het getal deelnemerB niet groot was te noemen, maakte de gondel vaart toch een aardig effect. Aan de deelnemende vaartuigen was wer. kclijk veel moeite besteed. Dc prijzen wer den toegekend als volgtlste prijs dc heer O. van der Meer, 2de prijs de heer Kerk vliet en 3de prijs de Wiclervrerconiging ,,Het Stalen Ros". Nadat de gondelvaart was be ëindigd was ook het oficicele gedeelte V^n het feest gesloten. Geruimen tijd evenwel daarna heerschte er in het dorp nog ecu gezellige drukte. Overal zag men groepjes ouderen en jongeren op verschillende wij zen zich amuseeren. Roelofarendsvcen is zeer zeker wederom een woord van dank verschuldigd aan hot bestuur van de Juliana-vereenigiing, dat er voor gezorgd heeft, dat we op waardige en passende wijze ons Oranjefeest hebben kun nen vieren. Zulk een woord van dank komt ook toe aan de beide muziekkorpsen, die beide dagen hun beste krachten hebben ge geven en menig vroolijk nummertje ten gehoore hebben gebracht. Woensdagavond ia uit de gang van oafé Wagenaar een rijwiel, toebehoorende aan den lieer J. van der Meer Dz., ont vreemd. Genoemde heer deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die een onderzoek instelt. Waddinxveen. Bij hel le Amsterdam gehouden examen slaagde de gemeente-veld wachter Snoek alhier voor liet politi;- diploma. Door den gemeenteraad zal een uit breidingsplan en een bouw verbod woiden vastgesteld. De ontwerpen van de desbetref fende raadsbesluiten en uitvoerige kiarlen en grondteekeningen liggen ter secretarie. Door de gemeentepolitie wend proces verbaal opgemaakt tegen den koopman G S. uit Gouda, ter zake overtreding der IJkweL De gewichten, welke voorzien waren van het afkeuringsmerk, werden in beslag g i- nomen. Op hol raadhuis zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: een porlemonnaie en twee rijwielbelastingplaalje3 Zwammerdam. Kerkelijk be richt. Remonstranlseh-Geref. Gem.: Zon* cUfmorgcn, te halfelf, ds. Rappold.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5