De Kluizenaar van Far-End. No. 19799 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 September Tweede Eisd. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. Tettdienete ran ernstige zie- kon en zwaar getroffenen, .voor wie oogen- blikkelijk vervoer naar en opneming in een ziekenhuis een vraag van levensbehoud is, heeft de Zuidhoilandsche vereeniging ,,Het Groene Kruis", met welwillende medewer king van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, een ziekentransport- en mel- 'dingsdienst voor het geheele platteland van Zuid-Holland in het leven geroepen. Hierdoor is het mogelijk geworden, bo venbedoelde lijders zoo snel en doelmatig mogelijk, ook bij nacht., zelfs van de meest achterafgelegen gemeente naar hoofdplaat sen van een ressort, waar groote zieken huizen zijn, over te brengen. Een gids, dezen dienst betreffende is ver- sohene-n en wordt aan alle belanghebbenden kosteloos toegezonden. Daarin wordt o.a. aangegeven, tot welk van de zeven ressor ten elke Groene Kruis''-afdeeling behoort. Secretaris van de commissie voor het zie kentransport der Zuid-Hollandsche veree niging ,,Het Groene Kruis" is dr. H. C. Sohouten, Belgische Plein 3, 's Graven - hagc. In de gistermiddag onder lei ding van het Federatiebestuur gehouden stakersvergadering werd besloten de actie in de Houthaven te Amsterdam tot een por tests taking van één dag te beperken en de arbeid hedenmorgen algemeen te her vatten. Tevens werd het aanbod van den gezagvoerder van de „Karl Liebknecht" om het verschil tusschen hot vroeger en thans toegepast ploegentarief uit to beta len, aanvaard. Het conflict behoort dus wear tot het verleden. Naar aan „De Tel." wordt ge meld, zijn er plannen in voorbereiding om te geraken tot spoedige indijking van een gedeelte van den Biesboscli ter grootte van DO H.A. Men is voornemens, het werk, ge heel uit grondwerk bestaande, als werk verschaffing uit te voeren. Met de Regee ring hebben reeds besprekingen over toe kenning van subsidie plaats gehad. De groote manoeuvres. De „veronderstelling'' is gedrukt rondgedeeld aan het kader. We zijn „roode partij" en bestaan uit het 6e R. I., dat is regiment infanterie, met afdeelingen huzaren, veld geschut, wielrijders, mibdéuUeura, etc. Do vijand is cavalerie, pantserauto's, wielrij ders, enz. Verondersteld wordt, dat de strijd den dag tevoren op Belgisch gebied is govoerd en dat beide partijen het front willen verleggen en ombuigen", net front begint bij de Belgische grens, om half 10 gaat de oorlogstoestand in Dan moeten allo troepen uit Breda opgemarcheerd zijn eii gereed te beginnen. Orn half elf bran den reeds de veldkanonnen en ratelen de mitrailleurs. Om half twaalf begrijpt nie mand er meer iets van. We zijn de eerste compagnie van het bataillon. Een heel ba- fcaillon is juist voor ons uit gegaan. Theo retisch kan ons dus van voren niets gebeu ren. Practisoh daagt eensklaps voor ons op den weg een oavalerie-patrouille op. De sectie-vooruit vuurt. De cavalleristen trek ken de „lange latten". De opperwacht meester die het troepje van tien of twaalf man aanvoert, werpt zich midden in de compagnie, die over den weg aanmarcheert. Dan gebeurt het. Het ongelooflijke. Hot „schijngevecht" van de aanstormen de ruiters en de verdedigende infanterie. De paarden sevhuimbekken, de huzaren Liggen voorover in den wilden ren. De sa bels glinsteren. Zoo dondert de troep over den weg, midden in de compagnie infante rie, waarvan de voorsten rechts en link9 van den weg in de greppels springen. De eerste schoten vallen. Vlak voor cle pa»i. den branden de geweren los. Een huzaar die fanatiek zwaait met het getrokken staal, slaat een infanterist bet geweer uit de handen. Een der paaiden schrikt van een losse patroon, die vlak voor het dier wordt afgeschoten. Het staat een oogenblik hoog op de achterste pooten. De huzaar valt er af, komt half onder het paard te liggen. De anderen in den woesten ren gestuit vat- len over het eer6te paard. Hopeloos is de verwarring. De zenuwen zijn tot het uiter ste gespannen. Steeds meer geweren bran den los. Lijkbleek en opgewonden tot het uiterste, schieten de infanteristen hun ge- weer leeg. Op den weg liggen paard en huzaren en infanteristen dooreen. Paarden probeoren op te staan. Huzaren worden meegesleurd. Als krankzinnigen schreeuwen officieren cn onderofficieren: „Ophouden met. vuren". Eenige huzaren zijn gewond. Hun kreten maken de wanorde nog groöter. De infan terie is niet meer te houden. Ze vuren aii wilden. Reohts en links vliegt het hout der loss© patronen. Ze schieten langs eikaars ooren, staand, liggend, geknield Van twee zijden over den weg waarop de klomp paar den en menschcn dooreen ligt. Telkens weer staan de dieren op hun achterste pooten en vallen opnieuw. De huzaren die niet gevallen zijn hangen aaD de kopstellen. De paarden die huu ruiter afgeworpen hebben hollen, doodelijk ont zet terug. Ieder nieuw schot maakt ze ner veuzer. Dan houdt het vuren eindelijk op. Het kader heeft zich schor gevloekt en ge schreeuwd. De opperwachtmeester gaat te keer als een razende. De infanterieoffieie- ren doen hem bittere verwijten. Dan ein delijk gaat men zien hoe 't met de gewon den is. Een kan nog loopen. Een ander jammert onophoudelijk. Het ie niet zoo vlug uit te maken wat hem scheelt. De paarden worden verzameld. Er wordt om een rader- brancard gezonden. Het blijkt, dat de man op vier plaatsen gewond is Zijn linkerbeen is op twee plaatsen gebroken. De infanterie wordt weer verzameld op den weg. De huzaren vangen de paarden op. Het bataljon trekt verder. Dit is een schijngevechtAldus schrijft men aan „De Tel." Oude v r ij ster, die door een heer uit hot water is gehaald: „O, duizendmaal dank, mijnheer. Hoe zal ik 't u kunnen vergelden? Ooh, mocht ik mijn leven Heer: ,,'t Beteekent heuscb niets, juf frouw; ik wilde toch juist gaan zwemmen." fé) BUITENLANDSCH GEMENGD. Voor de monding van do Weichsel zijn tengevolge van de stormen en het hooge water in den la afe ten tijd twee eilanden ontstaan ter grootte van 36 hektaren ieder. De eilanden zijn door de stad Dantzig in bezit genomen. Volgens een berioht uit Athene heeft een bende bestaande uit 20 man bij Philippopel een spoortrein geplunderd. De aanranders schijnen gemeend te hebben, dat de Bulgaar- sche ministerpresident zich in den trein be vond. Volgens een bericht aan de „Roel" is op de spoorlijn MoskouIwanWoznesensk dezer dagen het petroleum-reservoir van eer locomotief gesprongen, tengevolge waarvan de trein in brand vloog. Van de passagiers zouden er slechts 23 in het leven gebleven zijn, die echter allen zwaar gewond zijn. In Texas zijn met gunstig resultaat proe ven genomen met het verdelgen van inseo- ten, die de zaadbollen der katoenplanten aantasten, door middel van besproeiing uit vliegtuigen. De oude methode bestond uil besproeiing door een machine die zich langs den grond voortbewoog. Deze kon eenter na een fiksche regenbui niet dadelijk te werk gesteld worden, en de insecten richten juist de meeste schade aan terwijl de bodem aan 't opdrogen is. De vliegmachine kan daar entegen onmiddellijk beginnen en bovendien is gebleken, dat zij vlugger en goedkooper werkt. Eén bestuurder kan gemiddeld 50 H.A per uur besproeien tegen niet meer dan 75 cents onkosten per acre. Ten slotte raakt de vliegmachine do katoenplanten niet aan, terwijl de andere machine alfcij'l eenigo planton en zaadbollen vernielde, zo >daf. het hieruit ontstane voordeel reeds tegen de duurdere ftans.-rn-ffingskosten van een diegmnchine opwcc.pt Volgens een bericht uit New-York is aan boord van de petroleumstoomboot „Ivor", bij Philadelphia brand uitgebroken, zoodat de bemanning het 6chip moest verlaten, dat na hevige ontploffingen zonk. Naar uit New-York beiriclit wordt, zullen volgens besluit van het departement van buitenlandsche zaken 51S houten schepen, die gedurende den oorlog door het ministe rie van handel gebouwd waren en sindsdien wegens de slapte in het bedrijf stillagen, met petroleum overgoten en verbrand wor den. Er verluidt, dat de Russische professor Kezlof in dc nabijheid van Oerga, in Mon golië een groote aantal overblijfselen heeft aangetroffen van voor-historische wezens, zoowel menschen als dieren. Tot ziju vondst bchooren naar men verneemt ruim 20 soor ten onbekende viervoeters. Bovendien zijn tal van vogels en kruipende dieren zoomede overblijfsels van insecten aangetroffen. Gisteren werd de goudvoorraad van de New Yorkschc Federal Reserve Bank van het oude bankgebouw naar het nieuwe over gebracht. Er was voor een waarde van 3 milliard dollar aan ongemunt goud en het transport was het kostbaarste dat ooit door de stralen van New York werd vervoerd. De politie had dan ook krachtige voorzorgs maatregelen genomen Het goud werd door 37 gepantserde automobielen verhuisd, ter wijl aan weerszijden van den weg, evenals op de daken van verschillende gebouwjM, machinegeweren stonden. Voorls waren 300 politieagenten voor de bewaking aangewe zen. Het voetgangersverkeer in de straten werd gestremd Onder die omstandigheden hield het geboefte de handen thuis. En het goud bereikte de nieuwe kelders zonder on geval. Conradi, de moordenaar van Worowski, die in Zwitserland vervolgd werd wegens het veroorzaken van een relletje in eon bar door met een geladen revolver te dreigen, is voorwaardelijk veroordeeld lol één maand gevangenisstraf. Bodegraven. De gemeentewerkman Blijleve, die sinds eenigen tijd Dinsdags be hulpzaam is bij de regeling van hel markt verkeer is nu door de gemeente voorzien van een uniform-met een pel waarop „marktpu- litie". De korfbal wedstrijd tusschen de Al- phensche en Bodogravensche Club (D O S.) is geëindigd met 80 ten voordeele van de Alphensche club. Vorige week was de ver houding 22. Koudekerk. Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland hebben afgewezen het verzoek van het bestuur der Coöperatieve Vereeni ging De Hoop, Veevoedermalerij te Ilazera- vvoude, om opheffing van de gesloten-ver klaring van den Lagerwaardschen weg onder Koudekerk, voor motorrijtuigen, zoomede om opheffing van de gesloten-verklaring voor motorrijtuigen van genoemden weg, gelegen onder de gemeente Alphen aan den Rijn. Roelolarendsveen. Gisteravond geraak te A. S. V. varensgezel uit Hazerswoude, welke bijziende is, door de duisternis mis leid in de Veenwetering. Hij wist zwemmen de den vasten wal weder te bereiken. Een ingezetene verschafte hem droge kleeren, waarna de man voor den nacht onderdak in het Raadhuis bekwam. Zondagavond werd door de muziek ve*'- eenlging: Liefde voor Harmonie, een rond gang gehouden door het dorp, waarbij een collecte werd gehouden ter versterking van de kas van genoemde Vereeniging. De col lecte bracht op de somma van f 100. Rijpwetering. Alhier werd door liet cir cus van den heer W. Krach gedurende twee avonden een voorstelling gegeven welke zeer in den smaak van het publiek viel, getuige de zeer groote toeloop. Toen gisteravond de directeur van het circus bezig was toebe reidselen te treffen voor het geven van de derde en laatste voorstelling alhier, sprong door een onverklaarbare oorzaak de carbid- tank, dienende tot verlichting van de tent, geheel uil elkander. De directeur werd hier door zoo ernstig in hel gezicht gewond dat de voorstelling niet door kon gaan. Verdere per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Zwammerdam. Op de vee-tentoonslel- ling in Woerden hebben onderstaande eige naars in onze gemeente met hun vee de navolgende prijzen behaald: J. S. van Dam, in klasse 3, met slderkal- vcren, le Prijs (gouden medaille 2e, 3e en 4e prijs; in klasse 4, met melkkoeien, le prijs; in klasse 5 met melkkoeien 3e prijs; in klasse 7, met pinken 2e prijs. W. Iloogendoorn, in klasse 11, mot kalf- sticren, le prijs. Abr. Hoogndoorn, in klasse 10, met kuij- kalveren, le en 3e prijs en 2 eervolle ver meldingen-, in klasse 20, met weidelamme- ren, le prijs; in klasse 21, ter opluistering met 1 ram, een eervolle vermelding. Uit het bovenstaande blijkt dat in deze gemeente aan de veefokkerij nogal iets ge daan wordt De door jonge-dames alhier gehouden vlagjes-verkoopdag ten bate van het Clir. Militair Verbond heeft tot resultaat gehad dat een bedrag van f 63.56 is bijeengebracht. Haarlemmermeer. Dinsdagmorgen ge raakte o]) den Hoofdweg nabij de genie- sluis te Hoofddorp een vrachtauto van den heer G. in brand Hel vuur greep zoo snol om zich heen, dat het motorrijtuig weldra in lichtelaaie slond en men geen kans meer zag om de vlammen door middel van em mers water te dooven. De chauffeur kwam toen op de idee om de auto in dc Hoofd- vaarl te rijden, hetgeen zonder persoonlijke ongelukken van stapel liep Een beter blus- schingsmiddel had men niet kunnen beden ken, want hel vuur was toen in minder dan geen lijd gedoofd, hetgeen de toegebrachte belangrijke schade nog eenigermale ver minderde. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den heer P. Prins alhier, werd het laagst ingeschre ven door: Metselwerk: P. Bakker te Nieuw- vennep voor f2275; Timmerwerk: Jansen en Appelman te Nieuwvcnnep voor f2141, LoodgieterswerkF. II J. Prins te Hoofd dorp voor f360; Schilder-glaswerk: A. Ree kers te Nieuw Vennep voor f478. Massa door P. Bakker le Nieuwvennep voor f4990 aan welken laalsgenoeniden inschrijver het werk werd opgedragen. Katwijk-aan-Zee. De brievenbesteller A. van Rijn. hoopt op 1 October a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaren geleden als zoodanig in dienst trad aan hel postkantoor te dezer plaatse. Aan den haringafslag werden de na volgende partijen aangebracht tegen de daarachter geplaatste prijzen: 74 kantjes volle haring f 26 50—f 26.90;' 19 kantjes maatjesharing f 23.30; 32 kantjes ijle haring f 22.45 80 kantjes sleurharing f 19.10 en 7 kantjes makreel f 10f 14, alles per kantje. Rijnsbarg. Gistermiddag had alhier officicele opening plaats van den bazaar der muziek-vereeniging „Wilhelmina". De burgemeester, eero-voorzitter der vor< eeniging, verklaarde zich gaarne bcreïfl deze t«aak op zich te nemen. Spr. merkte op, dat het doel van dezeC bazaar, eigenlijk meer een tentoonstelling was: Steun voor de rauziek-vcrceniging. Wordt onder bazaar meer verstaan een vor kooping van geschonken voorwerpen, mei een nuttige bestemming voor dc opbrengst, hier wordt tevens een tentoonstelling go- houden, waarvoor de winkeliers standhuuC betalen aan dc vereeniging, waarbij getracht is door bloemen, muziek e.d. de gezellig heid, en daardoor de kooplust te bevof deren. Eigenlijk moest een dergelijke steunvef-» leening niet noodig zijn. Wilhelmina is al tijd bereid gevonden bij volksfeesten zoowol als particuliere, zijn medewerking te verlof nen. De omzetting van bet fanfarekorps itt een harmoniegozelschap, en dc daarmede gepaard gaande uitbreiding van hot leden tal, maakte aanschaffing van nieuwe in-» strumenten, waaronder vaak zeer duro, noodzakelijk. Een tweetal muzikale rond gangen door de gemeente, bracht wel ba ten, maar niet voldoende. Toen was de opzet van dezen bazaar be raamd. De heor Verb ree werd bereid be vonden, zijn zal af te staan, dc winkelier® haddon bijzonder veel werk van hun stands gemaakt. Bpr. hoopte dat èn winkeliers én Vereeniging door dezen bazaar gesteund coudon worden, waartoe hij tot een druk bezoek aanmoedigde. De heer Grimbergen, voorzitter van dd Burgerwacht, bracht namens het bestuur dank voor de ontvangen uitnoodiging om di- opening van den bazaar bij to wonen. 6pr. is voorzitter van een vereeniging, dio ook met een schrale kas moet tobben en weet dus van nabij wolko zorgen dit mee brengt. Spr. hoopt, dat het beoogde dool bereikt mag worden en dat den bazaar eed druk bezoek ten deel mag vallen. Daarna sprak namens de veiling-vereen.. „Flora", bij afwezigheid van don voorzit ter, de secretaris, do heor G. van Delft eon enkel woord. Spr, wenscht dc vereeaiiging cveneans veel succes, maar bovendien hoopt spr. dat de burgerij door deze tentoonstel ling er toe gebracht zal worden haar in- koopen in de plaats van inwoning te doen en daartoe niet naar de steden te reizen, wat geheel overbodig is. De harmonie wenscht spr. voldoenden steun toe, tot bloei van vereeniging en bur gerij. Namens de harmonie-vereeniging dankte ten slotte de heer P. van Delft de verschil lende sprekers, inzonderheid den eerevoor zitter, voor hun goede wenschen. Spr. wees er op, dat de tentoonstelling boven alle verwachting was geslaagd, wat naar spr, hoopte tot een druk bezoek zal meewerken. Ten slotte dankte spr. allen, die door bet afstaan van voorwerpen ten bate van den bazaar, het goede werk hebben gesteund. Hierna speelde de Harmonie-vereeniging het „Wilhelmus", gevolgd door een vtooj lijken mavsch, waarmede de bazaar was ge-; op end. ïn ons overzicht van gisteren verzuimden wij er melding van te maken, dat de mooio inzending manufacturen en modear» tikelen afkomstig was van den heer D. Gooi* maat. De fruituitstalllng is van den heer v* Delft en niet van den heer Heemskerk. De uitstalling van den bankethakker P. van Delft, was met het oog op het bader-* felijkc van de waren, gisteren nog zeer on volledig. Thans was deze geheel compleet. Bijzon der fraai was een groot passagiers-zeeschip, uitsluitend van suikerwerk. Smakelijk uitziende Hors d'oeuvres, petit- fours, petit-patissiera, polonaises, taarten, lokken sterk tot koopen uit. Spoedig hcerschte op den bazaar een gezellige bedrijvigheid. Sjoelbakken, grab- door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 87) „Ik wou," merkte zij op, „dal wij in den goeden ouden tijd leefden, dat je oenvoudi- ger met geweld meegenomen kon worden en gedwongen hem te trouwen." Sara lachte hartelijk. „Ik geloof werkelijk, dat je het meent," zei ze en haar oogen schitterden van pret. Elisabeth knikte „Dat doe ik ook. Ik zou niet geaarzeld hebben." „En ik dan? Je zou mijn gevoelens in de kwestie niet geteld hebben, veronderstel ik?" Sara rglirnlach le nog. maar toch had zij een vaag gevoel, hoe ongerijmd hel ook klonk, dat Elisabeth hoegenaamd geen be zwaar zou gemaakt hebben zulk een plan uit te voeren, wanneer hel maar eenigszins doenlijk was geweest „Neen." Elisabeth antwoordde met de grootste kalmte. „Tim komt in de eerste plaats, maar' en plotseling werd haar stem onbeschrijflijk teer „je zou bij-na 'één mei hem rijn in mijn hart, omdat jij liem geluk hadt gegeven." Zij zweeg even, en stelde toen haar vraag niet een beschei den aarzeling, dis handig elke gedachte aan ëen onderzoek verborg. „Vertel mij eens, is er iemand anders, die van je gevraagd heeft, wat Tim van je verlangt? Misschien ben ik te laat gekomen met mijn pleidooi?" „Neem/' zei zo mat, -,j*t 1® niemand an ders." En met een plotselinge bittere zelf bespotting voegde zij er bij: „Tims aanzoek is het eenige, dat ik op mijn geweten hel)." De onderdrukte angst, waarmee Elisa beth haar had aangekeken, verminderde en oen eigenaardige uitdrukking van voldoe ning kwam in de blauwe oogen. Hel was alsof de bitterheid van Sara's antwoord haar in zekeren zin geruststelde en in haar lijn kwam „Kun je dan Tim niet geven, waarnaar hij smacht? Je zult niemand te kort doen Sara," haar diepe slem trilde van drin gend verlangen „beloof mij dan ten min ste, dat je er over denken zult, dal je de ge dachte niet van je af zult werpen als een on mogelijkheid I" Sara slond ha+f op. Haar oogen groot en vragend, waren op Elisabeths gelaat ge richt. „Maar waarom vraag je me dit?" stamel de zij. „Omdat ik denk," Elisabeth sprak heel zacht „dat Tim zelf oen dezer dagen wel hetzelfde za-1 vragen. En ik kan er niet aan denken, wat dat voor hem zijn moei, wan neer je hem zoudt wegzenden.Je zoudt gelukkig met hem zijn, Sara. Geen vrouw zuu met Tim kunnen leven zonder hem lief te krijgen; zeker niet een vrouw, die door Tim werd bemind." De vastheid van haar overtuiging gaf haar woorden een overredende kracht. Voor het eerst deed de gedachte aan een huwelijk met Tim zich aan Sara voor als een verre mogelijkheid, waarover te denken viel. Tot nu to? had zij zijn liefde voor haar altijd beschouwd als iels, dat alleen d?n buitenkant van haar leven raakte, een lij delijke onderbreking van de kameraad schappelijke verhouding, die tusschen hen bestaan had Met het luchtige optimisme van een vrouw, wier hart altijd haar uit sluitend eigendom is geweest, had zij ge hoopt, dat hij „e-r wel overheen zou komen." Maar Elisabeths smeekbede en de erva ring, die de pijn van haar eigen liefde haar had geleerd, deden haar ge-moed de dingen nu beter verstaan. Misschien voelde Elisabeth, dal haar woorden bij Sara den indruk gemaakt had den, dien zij er mee had willen wokken, want zij slond op. ging dicht naast haar slaan en keek haar aan met een vochtigen glans in de oogen. „Geef mijn zoon hel geluk, dat hij vraagt!" zei ze. En in haar stem klonk de eeuwige smeekbede van alle moederschap. Sara antwoordde niet. Zij bleef stil zitten, met gebogen hoofd. Toen hoorde zij liet ge luid van lichte voetstappen. Elisabeth liep de kamer door en sloot de deur zacht ach ter zich. Zij had een nieuwe verantwoordelijkheid op Sara's schouders gelegd, de verantwoor delijkheid voor Tims geluk. „Geef mijn zoon het geluk, dat hij vraagt!" Die dringende smeekbede klonk Sara nog in de ooren. Waarom eigenlijk niel? Wat Elisabeth had gezegd, was waar; zij zou niemand anders te kort doen, wanneer zij het deed. De man, voor wicn de plaats in het bin nenste heiligdom van haar hart bestemd was geweesl, had heel duidelijk le kennen gegeven, dat hij die plaats nooit zou op- eischen. Geen andere zou ooit zijn plaats inne men; de deur-en van dat heilige der heiligen zouden gesloten blijven, alleen de doode asch der herinnering bleef er in bewaard. Maar .wanneer de toegang tot den yoorfliof van den tempel zooveel beleekende voor Tim, waarvoor zou zij hem dan daaruit we ren? Die ander was gekomen en gegaan en had haar niel noodig, terwijl Tim haar niet kon missen. In dezen lijd strekte het leven zich heel vaag en doelloos voor haar uit en zij wist, dat zij door met Tim le trouwen drie men schen, die zij liefhad en die haa-r in de heele wereld het meest aan 't hart lagen Tim en Elisabeth en Geoffrey onuitsprekelijk gelukkig kon maken. Niemand behoefde te lijden behalve zij zelf en zij ontkwam toch niet aan het lijden, op welke manier ook. En zoo kwam het, dat, toen Tim tegen het eind van haar bezoek haar weer vroeg zijn vrouw te worden, zij hein een antwoord gaf, dat zijzolve een kleine drie weken geleden nooit voor mogelijk zou hebben gehouden. Zij was heel openhartig tegenover hem. Zij had besloten, dal, wanneer hij haar trouwde, hij hot moest dom mol open oogen; hij moest beseffen, dat zij hem slechts groote sympathie kon geven in ruil voor zijn liefde. Op een fondament van oprechtheid kon misschien in den loop der lijden een weder- keerig geluk gebouwd worden, maar er mocht geen rots van onwetendheid en mis verstand beslaan, waartegen hun broos vaartuigje van huwelijksgeluk te pletter kon loopen te midden van een zee van einde- looze wroeging. „Wil je me zoo toch hebben, zooals ik je nu gezegd heb? vroeg zij hom. „Nu je weet, dat ik je alleen vriendschap kan geven? Ik wou, ik wou, dat ik alles geven kon, wat je vraagt; maar ik kan niet. Tims oogen hielden de hare vast, een langen tijd. „ïs er iemand andera?" vroeg hij ein delijk. 1 Een pijnlijk rood vloog haar naar de wangen, en loon het wegtrok, was haar ge laal vreemd bleek en vertrokken, maar haar oogen keken dapper in de zijne. „Er is niemand, die ooit jouw plaats zal opcischen, Tim", zei ze met moeite. Het zien van haar pijrt smartte hem on draaglijk. „Vergeef mijl" riep hij dadelijk. „Ik had geen recht je dal te vragen." „Ja, dat hadt je wet," antwoordde zij op vasten toon. „je hebt mij immers gevraagd je vrouw le worden." „Och, je hebt de vraag al beantwoord cn het maakt hoegenaamd geen verschil. Ik heb je noodig. Ik zal nemen wat je mij kunt geven, Sara. Misschien zul je me een9, later, ook liefde kunnen geven." Zij schudde het hoofd. „Reken daar niet op, Tim. Vriendschap* begrijpen, kameraadschap, dingen, die ten slotte heel veel kunnen beleekenen tusschen een man en een vrouw, dat alles kan ik je geven. En wanneer je denkt, dal dat de moeite waard i3, zal ik met j'e trouwen. Maar ik heb je niel lief „Dal zal je later wel doen; ik geloof vast, dat liefde besmettelijk is," verklaarde hij met zijn vroolijk, opgewekt vertrouwen, dat een van zijn mee9t aantrekkelijke eigen schappen was Sara glimlachte even weemoedig. „Ik wou. dal het waar was", zei ze. „Maar wee3 ernstig, Tim, alsjeblieft." „Hoe kan ik dat zijn?" viel hij vroolijk in de rode. „Wanneer de vrouw, die ik lief-, heb, mij zegt, dat zij met mij trouwen zal, denk je dan, dat ik een lang gezicht kan trekken?* flVordfc vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5