No. 19799. WOENSDAG 24 SEPTEMBER Anno 1924 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herfw. DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 80 Ct8. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven I'10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noorcieiniisplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507. Posfciièque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.85 4" portokosten. Z 0.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE V1SCBVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCIIELVISCH a f 0.27—f 0.43, SCHOL k f 0.20, KLEINE POON k f 0.15, MAKREEL k f 0.23, KABELJAUW k f 0.40— f 0.45 (geheele kabelj. k f 0.30) per pond en NIEUWE HARING (ook voor den inleg) f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 September 1924. COLLECTE „ROODE KRUIS". De burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat op Maandag 29 Sep tember a& een collecte zal worden gehouden vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsclie Roo \e Kruis." Hij beveelt deze collecte bij de ingezetenen dringend aan en noodigt hen nit door het schenken van milde bijdragen het goede doel en het ernstige streven der vereaniging krachtig te steunen. N C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 September 1924. Mr. A. C. Visser van Uzendoorn. f Te 's-Gravenhage is overleden mr. A. C. Visser van IJzendoorn, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Mr. A, C. Visser van IJzendoorn werd ge boren 2 Augusus 1858 en bezocht de H.B.S. en de Latijnsche school te Gorkum en was daar vervolgens als advocaat en procureur .werkzaam. In 1899 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de Rijks universiteit alhier, om ondenvijs te geven ti handelsrecht en burgerlijke rechtsvorde ring. Hij stond hier aangeschreven als een bijzonder scherpzinnig jurist en zijn col leges muntten uit door groote zakelijkheid en diepgaande studie van de door hem be handelde onderwerpen. Als lid der Staten van Zuid-Holland nam hij een vooraanstaande plaats in dit College in en als lid voor het college voor de vis- echerijen werden zijn adviezen steeds zeer gewaardeerd Hij vond, ondanks zijn vele werkzaamheden, ook nog tijd om vele jaren president-commissaris te zijn van de Leid sche Spaarbank. Jarenlang is hij ook bij opvolgende ver kiezingen, laatstelijk nog in de zomerzüting van dit jaar, benoemd tot buitengewoon lid van hel College van Gedeputeerde Staten. Op 27 September 1913 werd hij benoemd tot lid der Tweede Kamer. Ook in dit College nam hij een vooraanstaande plaats in en hoewel hij geen groot redenaar was, had hij steeds het oor der Kamer. Men wist, dat, wanneer hij het woord vroeg, hij ook iets te zeggen had. Ongeveer een jaar geleden nam hij we gens gezondheidsredenen ontslag. Om gelijke oorzaak trad hij en die dagen ook uit bet hoofdbestuur van den Vrijheids bond. De heer Visser van IJzendoorn heeft on der meer zitting gehad in de Staatscommi ;- tie, welke is ingesteld ten einde de Regee- ring van advies te dienen omtrent de wet telijke regels, welke ten aanzien van het waterstaatsbestuur behoorde te worden ge steld. Sedert geruimen tijd was hij lijdende. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De tesr-aarde-bostelling van het stoffelijk overschot is bepaald op a.s. Vrijdag, des \roormiddags te 11 uur vanaf het sterfhuis de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" vb Don Haag. De feestelijkheden op 2, 3 en 4 October a.s. Morgen verschijnt de Officieele Feestwij zer voor de 35ste feestviering der 3-Oclober- Vereeniging, wèlverzorgd, in keurigen om slag met een afbeelding 00 het titelblad, die onmiddellijk aan het Ontzet herinnert, we derom bij den heer Eduard IJdo uitgegeven. Het werkje is, hoewel de prijs ook ditmaal slechts f0.25 bedraagt, driemaal zoo groot als anders, gevolg natuurlijk van de drie- daagsche feesten. Men krijgt al dadelijk een indruk van de omvangrijke feeslelijkheden, als men het overzicht op bladz. 6 raadpleegt, bevattende niet minder dan 24 afzonderlijke nummers. Op Donderdagavond van halfzeven tot zeven uur worden de feestelijkheden met klokgelui ingeleid, terwijl de menschen, in afwachting van de dingen, die komen zul len, zich door de versierde straten zullen bewegen en velen zich begeven zullen naar de Pieterskerk, waarin een feestconcert wordt gegeven met gedachtenisrede door prof. dr. P J. Blok. Het zangkoor bestaat uit 200 dames en heeren uit acht Vereeui- feingen, onder leiding van den heer Leo Mens, met als sopraan mevrouw A. Noorde- Wier Reddingius en aan het orgel dr. Johan SVagenaar. Een alleszins waardige inzet. Te negen uur taptoe door de illuminee- i frende stad, waaraan vier bekende Leidsche muziekvoreenigingen deelnemen, begeleid door flambouwen. Op de Koornhcursbrug, het punt van samenkomst, wordt het eerste couplet van het „Wilhelmus" gespeeld, waardoor ongetwijfeld de rechte feeststem ming er-in zal komen, die ons niet weder verlaat vóór Zaterdag te middernacht Een avondfeest op het Schuttersveld be sluit den eersten dag. Den volgenden morgen vangen de feeste lijkheden al vroeg aan. Te zeven uur wordt namens de nationale vereeniging „Volks weerbaarheid" door ongeveer 200 personen, leden van een drietal vereenigingen, met een toepasselijk woord van jhr. E. van Bosse, te 's-Gravenhage, secretaris van „Volksweerbaarheid" een krans neergelegd op het standbeeld van Van der Werff. Daarop volgt weder het oude steeds ge waardeerde nummer: Koraalmuziek in den tuin van het Nat Laboratorium, door vrij willige zangers en zangeressen onder lei ding van den veteraan den heer C. B Duysler. Ongetwijfeld zal het koor ditmaal nog grooter zijn dan vorige jaren. Inlusschen zullen de honderden feestvie renden, vreemdelingen zoowel als Leide- naars, zich naar het Stationsplein begeven, waar even na acht uur H. M. de Koningin en Z. K. H. Prin9 Hendrik door den burge meester officieel zullen worden ontvangen. Eerewacht#van burgers en van studenten zullen er aanwezig zijn, het Léidsch Polilie- muziekgezelschap zal H.M. met den Ko- ningin-Wilhelmina-Marsch verwelkomen en op haar tocht door de stad zal H.M. begeleid worden door de eerewacht te paard. H. M. zal bijtijds in hel Waaggebouw aanwezig zijn bij de uitreiking van haring en witte brood en rooktabak en koffie van de firma Van Nelle. Op den weg naar het Waagge bouw zullen de manschappen van de Mili taire Kustwacht H.M militaire eerbewijzen brengen. Nadat H. M. bij het Waaggebouw zal zijn aangekomen, zal de Leidsche Poslduiven- club een groote duivensport-demonstratie geven, waarmede herinneringen zullen worden verlevendigd uit den tijd van het beleg. Een andere treffende herinnering uit den tijd van het beleg zal zijn de hi6torisch-al- legorische voorstelling van hel binnenkomen van den weesjongen met den hutspot; een groote bonte stoet, komende van de Lam- mcschans, de weesjongens le paard met den hutspot gevolgd door burgers en burgeressen van Leiden. Deze slöel komt aan de Waag aan, terwijl H. M. er nog is. Kwart voor tienen zal II. M. hel Waag gebouw verlaten om zich bij goed weer waarschijnlijk te voet naar de Pieterskerk te begeven, ter bijwoning van de kerkelijke herdenking onder leiding van ds. J. Rie- meri9. Na den kerkdienst volgt een rijtoer met als eindpunt het Plantsoen, waar het monu ment door H. M. te twaalf uur zal worden onthuld. Onderweg zullen op het Rapenburg tegenover Hópital Wallon de leerlingen van de Vereen, voor Bewaarschoolhouderessen H.M. toezingen en bij het Gymnasium de leerlingen van de Muziekschool der Mij. van Toonkunst. Bij de onthulling houdt prof. Blok weder om een rede en na de onthulling door H.M. zal het monumenl aan de gemeente worden overgedragen. (Hel forsche monument dat een hoogte heeft van 2.50 M is vervaardigd door den Haagschen beeldhouwer Atlorff). De plechtigheid wordt opgeluisterd door de Chr. Zangvereeniging „Ledagoh" en het muziekgezelschap „Orpheus". Moeten wij nog zeggen dal in de morgen uren het carillon bespeeld wordt, de fontein op de Vischmarkt haar waterstralen om hoog werpt en dat de volksvermaken op het Schuttersveld in vollen gang zullen zijn? Te twaalf uur volgt weer een rijtoer van de Kon. familie, ter gelegenheid waarvan bij de De-Giiselaars-bank de zangvereeniging „Ex Animo" H M. een zanghulde zal aan bieden. Te halfeen wordt H.M. door den Raad der gemeente ontvangen, waarna zij in den Kon. Hoftrein de lunch zal gebruiken. Te drie uur opvoering van het Openlucht spel, voorstellende zooals men weet ,,De vrede van Rijswijk", spel van klank en kleur, met ballet d'Orangc en minnespel „Lancelot ende Halewijn". Wij kunnen over dit openluchtspel hier geen nadere bijzon derheden mededeelen. De volledige beschrij ving is in den boekhandel verkrijgbaar en in den Feestwijzer vindt men een en ander verkort meegedeeld. Bij de aankomst van IT. M. de Koningin zal op de Kon. tribune de Kon. standaard worden geheschen, voor deze gelegenheid aangeboden door het borduuratelier van de firma Doncker, alhier. Het zangkoor is gevormd door het ge mengd koor „Amicitia", de Chr. Zangver eeniging „Con Amore", het Leidsch A Ca- pelfa-koor, mannen-zangvereeniging „Kunst na Arbeid", koorafd. Mij. v. Toonkunst, R.-K. Oratorium-vereeniging, R.-K, Gem. koor „Pulchri Studio" en het Gemengd koor „Sursum Corda". De beide koorwerken wor den geleid door den heer Leo Mene, het in strumentale gedeelte door den directeur der Kon. Militaire kapel Louis Boer en de dan sen zijn gecomponeerd en ingestudeerd door den Leidschen dansleeraar, den heer Van Leeuwen. Des avonds is er groot concert op het Schuttersveld en een kunstavond in de Stadszaal, welwillend aangeboden door de Kon. Zangvereen. „Caecilia", te 's-Graven hage, met medewerking van den basbariton Constant van den Elshoudl en den heer en mevrouw Albert Vogel en Ellen Vareno. Zaterdagochtend, den derden dag, te half- acht reveille van de trap van het Stadhuis door het Leidsch Politie-Muziekgezelschap, van 107* lot 12 uur weder opvoering van het Openluchtspel en daarna de historisch- allegorische optocht, voorstellende: „De Gouden Eeuw" waaraan 800 personen, 200 paarden en 18 wagens zullen deelnemen. Deze optocht tracht een beeld te geven van onzp Vaderlandsche geschiedenis van 1572 tol 1697, een der grootste bloeitijdperken uit de geschiedenis van de Republiek der Vereenigde Nederlanden. De Feestwijzer geeft van dezen optocht I een uitvoerige beschrijving. Een avondfeest met een vuurwerk aan het eind besluit de driedaagsche feesten. Biologische tentoonstelling in het Volkshuis. In de groote zaal van het Leidsche Volks huis wordt weder voor eenige dagen een I biologische tentoonstelling gehouden, bijeen gebracht door de Leidsche afdeeling van de Natuur-hislorische Vereeniging. Het is nu I reeds de vierde maal, dat die afdeeling heft j resultaat van haar cursus in de vrije natuur voor belangstellenden tentoonstelt en altijd weder is de verzameling interessant Dit najaar is zij iets kleiner dan die in het voor jaar on van verleden najaar Dit komt, door dat de verzamelaars zich wat moesten haas ten met het oog op de a.s. feesten, en voorts, doordat den horlulanus, die gewoonlijk mede voor een mooie aankleeding zorgt, daartoe, met het oog op zijn bemoeiingen met de de zer dagen gehouden dahlia-tentoonstelling de gelegenheid in de eerste dagen ontbreekt. Dit neemt niet weg, dat weder een alles zins waardige verzameling is bijeengebracht in de aankleeding van het geheel niet onder- doel bij die van vorige tentoonstellingen. Op den voorgrond treden als gewoonlijk weder de paddenstoelen, die in groote hoe veelheid in een rijke verscheidenheid van vorm en kleur aanwezig zijn, met de namen der soort er bij. Deze verzameling is het resultaat van van tocht verleden Zondag per vrachtauto naar Amersfoort. Deze wijze om een excursie te houden is zeer goed bevallen. Men kon nu veel verzamelen en het verzamelde dadelijk meenemen. Toch is er ook nog een collectie, des Maan dags verzameld geworden, in de omgeving van Warmond. Hot aanhoudend vochtige weder is wel bevorderlijk voor den groei van paddenstoelen, doch is tevens oorzaak, dat zij spoedig bederven. De exursisten hebben zich op de Veluwe echter niet alleen bepaald tot het zoeken van paddestoelen, maar zij hebben ook een mooie verzameling sleenen uil hel Scandinavisch tijdperk gezocht, waaronder, naar ons ver zekerd werd, zeer merkwaardige. De heer M. Eisma, student alhier, heeft deze collectie nog aangevuld met zijn keurverzameling, waardoor dit godcel ie zeer in belangrijkheid beeft gewonnen. Ook stond onze sladgenoole, mej. G. B. C. van Rhijn, haar zeldzame verzameling gal len op eiken-, dennen-, ja zelfs op rozenstrui ken voor deze tentoonstelling af. Een gedeel te van dit door haar in den loop der jaren bijeengebracht materiaal schonk zij reeds aan 's Rijks Herbarium, doch ook hiervan is een gedeelte hier aanwezig. Mej. van Rhijn geeft den bezoekers gaarne alle mogelijke inlichtingen. Verder exposeert onze stadgenoot J van Ek, Prins-Frederikslraat, een deel van zijn zeer rnerkwaardigen bijenstand en demon streert met kast, honig in de raaft en geslin- gerden honig, hel vereje: Een kastje met bijen in uw hof, Geeft vreugde in huis en studieslof." Hel is een genoegen deze liefhebberif- ymker van zijn bijenstand te hooren vertel len. Eindelijk kan men door zeer fijne micros copen ook het kleine, dat aan het ongewa pend oog de aandacht ontsnapt, waarnemen en vindt men er een tafel met lectuur op het gebied der natuur De tentoonstelling, welke gisteravond al vrij druk bezocht was, werd door den voor zitter der Nat. Historische Vereeniging, dr. F. B. Muller, alhier met een toelichtende toe spraak geopend. Zij blijft lot Zaterdagavond open en zal daaraan twijfelen we niet ook ditmaal veel bezoekers trekken. De Winkelweek. Gelijk bekend is, worden tijden* de aj. Winkelweek geen prijzen beschikbaar ge steld voor de daaraan deelnemende winke liers, maar slechts voor het als beoordeel aar optredende publiek. De afdeeling Leiden der Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" heeft nu een drietal medailles (verguld-zilver, zilver en brons) beschikbaar gesteld voor de deelnemers, die zich bereid verklaard hebben hun étalage of een deel daarvan uitsluitend tarnen te stellen uit in Nederland vervaardigde artike len. Ongeveer zeventig deelnemers aan de Win kelweek hebben zich met een 77-taJ étalage# voor deze extra-prijaem aangemeld Nader zullen de namen der jury-leden en de dag der beoordeeling worden bekend ge maakt; waarochijnlijk zal dei© ia&frte a.#, Maandag plaats hebben^ i Wij vernemen, dat gedurende de f eest- week van 27 September tot 5 October op het carillon van den Stadhuistoren op halfslag zal klinken het door mej. Minka van Aken, te 's-Gravenhage gecomponeerde lied „Aan Leiden" woorden van Jan de Quack, te 's Gravenhage. Dit lied is opgedragen aan de 3-Oclober- Vereenigmg en zal dezer dagen verschijnen voor piano en zang bij den uilgever, Eduard IJdo, Ilooglandsche Kerkgraclil 4. Vrijdag- en Zaterdagavond a.s. zal ter ge legenheid der Winkelweek het bespelen van het carillon van den toren beginnen om half- negen. mnmnim. Wijziging van de Gemeentewet met betrek king tot de plaatselijke belastingen. Het bestuur van de Vereeniging van Ne derlandsclie Gemeenten heeft het volgende adres aan de Tweede Kamer gericht De kennisneming van het, bij Koninklijke Boodschap van 11 Augustus j.l. aan uwe vergadering aangeboden, ontwerp van wet tot wijziging van de Gemeentewet met be trekking tot de plaatselijke belastingen heeft 't bestuur der Vereeniging van Neder land sche Gemeenten aanleiding gegeven zich tot u te wenden, ten einde de hoogst ernstige bezwaren kenbaar te maken, die uit een ongewijzigde aanneming van dit wetsontwerp voor de gemeenten zouden voortvloeien. Is reeds het feit, dat binnen enkele Ja ren, nadat een gedurende meer dan tien jaar voorbereide herziening van het plaat selijke belastingstelsel is tot stand geko men, daarin weder eesn ingrijpende wijziging wordt aangebracht, op zichzelf niet zonder bedenking, ontoelaatbaar mag deze veran dering worden geacht, welke voor de mees te gemeenten aanzienlijke financieele offers voor sommige gemeenten niet minder dan een financieele ramp veroorzaakt en welke voorts nog in werking zal treden, hetzij met terugwerkende kracht, hetzij op zooda- nig tijdstip, dat het voor de gemeenten on mogelijk zal zijn, zich daaraan tydig aan te passen. Dit alles klemt te meer, nu het geschiedt in een tijd, waarin in een drin gend noodige nadere regeling van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten van Rijkswege niet wordt voor zien en waarin steeds meer uitgaven op de gemeenten worden gelegd, o.a. door afscbui- ving van tot dusver door het Rijk godragen lasten, door het stellen van gemeenten voor onafwijsbare oonsequentiën van een zich terugtrekken van het Rijk en door hot te rugnemen van verschillende Rijksvergoo- dingen aan gemeenten. Dat het bedoelde wetsontwerp bij onge wijzigde aanneming de zooeven genoemdo nadeclige gevolgen voor de gemeenten zal veroorzaken, is voornamelijk toe te schrijven aan de daarin vervatte bepalingen betref fende de vier volgende onderwerpen. lo. De regeling van de belasting van fo rensen. Doze is in het wetsontwerp zooda nig uitgewerkt, dat naar alle waarschijn lijkheid vele gemeenten het overgrooto deel der opbrengst, die zij daaruit thans heb ben, in de toekomst zullen moeten missen. 2o. De regeling van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud en de overige be palingen, die ten doel hebben, meer aan sluiting te brengen van de bepalingen be treffende de gemeentelijke inkomstenbelas ting bij die der Rijksinkomstenbelasting. Het gevolg hiervan tal zijn, dat vooral vele plattelandagemeenten een groot aantal in gezetenen niet meer of niet meer in voldoen de mate in de belasting kunnen betrekken. 3o. De wijziging, zulks met terugwer kende kracht die voorgesteld wordt m do sinds 1920 bestaande regeling van de uitfaee<ring aan de gemeente van de door het Rijk geïnde plaatselijke inkomstenbelasting of gemeentelijke opcenten op de Rijksiu- komstenbelasting. In deze regeling, dio voor vele gemeenten, ondanks bezwaren van ver schillenden aard, een voorname aanleiding is geweest om te berusten in den overgang naar het Rijk van de inning van de ge meentelijke inkomstenbelasting, wordt een zoodanige wijziging ten nadeele van de ge meenten gebracht, dat daardoor in verge lijking met den bestaan den toestand een renteverlies wordt veroorzaakt, dat in vele gevallen de voordeelen van de inning door het Rijk belangrijk overtreft. Bovendien zal het gevolg van deze wijziging zijn, dat de gemeenten moeilijkheden zullen ondervin den met haar gasgeldvoorziening, alsmede met de verantwoording van de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting in de geme enterekening. 4i De in het wetsontwerp voorkomende bepaling op grond waarvan volkomen te recht vastgestelde aanslagen in de gemeen telijke inkomstenbelasting, zelfs met terug werkende kracht tot 1 Januari 19-21, wor den vernietigd. Onverminderd de bezwaren, die hiertegen wegens de financieele gevol gen bestaan, kan deze bepaling in staats rechtelijk opzicht bezwaarlijk toelaatbaar snorden besobouwd. Het bestuur kam niet achterhouden, 'dat bet met groot leedwezen bepaaldelijk van jese hoogst gewichtige bestanddeelen van BINNENLAND. Overleden is mr. A. C. Visser van ÏJzen* doorn, ond-hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Bijzondere algemeene vergadering van den Leidschen Athletiek-Kring. De Leidsche radio-zaak voor de Haagscho rechtbank. Een adres van het bestnnr van de Veree niging van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen. Wetsontwerp betreifende vergoeding en schadeloosstelling aan deurwaarders. Motie van de onder officieren vereeniging „Ons Belang". Zieken transportdienst van de Zuidhol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis", BUITENLAND. De kwestie van Dnitschland'e toetreden tot den Volkenbond. Te Geneve wordt vastgesteld wie aio aan valler is te beschouwen. Zagloel pasja te Londen. het wetsontwerp heeft kennis genomen. In de eerste plaats om de vérstrekkende ge volgen op zich zelve daarvan voor de ge meenten, maar voorts ook om den ge©6t waarvan het wetsontwerp getuigt, in zoo ver de memorie van toelichting geenerlei blijkt geeft vam het besef van die gevolgen en hun omvang en in zoover die toelich ting zich op verschillende belangrijke pun ten kenmerkt door een gemis aan duidelijk heid, door een soberheid of een gemakke lijkheid van argumentatie, welke door de gemeenten niet in overeenstemming met haar daarbij betrokken belangen kan wor den geacht. Terwijl ten aanzien van genoemdo vier punten het wetsontwerp, uit gemeentelijk oogpunt bezien, als onaannemelijk valt aan te merken, bestaan daartegen ook met bo- trekking tót een aantal andere bepalingen nog ernstige bedenkingen. Een en ander wordt uitvoerig gemotiveerd in een (bij het adres gevoegde) nota, in artikelsgewijze behandeling en, voor zooveel betreft de ©vengenoemde punten 1 2 en 3, mede in ©enige voorafgaande algemeene beschou wingen. Vergoeding en schadeloosstelling aan deurwaarders. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wettelijke bepalingen betreffen de aan deurwaarders toegekende vergoeding en schadeloosstelling wegens derving van inkomsten. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Daar voor zeer vele deurwaarders, in strafzaken dienstdoende, de strijd om het be staan zeer moeilijk is geworden, en vooral na de inwerking-trediing van de wet tot ver eenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken, voor tal van hen de toestand onhoudbaar dreigde te worden, heeft de Mi nister overwogen op welke wijze aan den wensch, zoo dikwijls geuit, dat verbetering in de positie dezer deurwaarders zou wor den gebracht, kan worden te gemoet geko men. Het resultaat is, dat thans op de ont worpen begrooting voor 1924 de noodige gel den zijn uitgetrokken voor vaste salarieering en voor toelagen ter tegemoetkoming in de derving van inkomsten. Hel salaris der deurwaarders bij de recht banken en kantongerechten zal bedragen f 1000; voor hen, die standplaats hebben in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag f 1400. Vele deurwaarders verdienen echter veel meer dan f 1000 (of f 1400) uit bemoeiingen in strafzaken. Art. 9 der wet van 29 Mei 1920 bedoelt deze deurwaarders, zoolang zij in strafzaken blijven dienst doen, schade loos le stellen voor heft verlies, dat zij bij vaste salarieering zullen lijden Bleef dit arikel ongewijzigd, zoo zouden vele deur waarders, zoolang zij dat blijven, een sala ris genieten, ongemotiveerd hoog naar ver houding tot de te verleenen diensten Naar 's Ministers meening zal de toelage wegens derving van inkomsten een billijke vergoeding moeten vormen, doch geen gift, in beteekenis het verlies te boven gaande. Als toelage, boven het vaste salaris zal wor den toegekend 60 percent van heft verschil tusschen het vaste salaris en hel gemiddeld inkomen, zoodaft in heft vervolg wordt geno ten van dal inkomen de eerste f 1000 (of f 1400) geheel en van de rest 60 procent. Voor de deurwaarders, in dienst getreden vóór 1 Juli 1921, wordt het gemiddeld jaar- HJkscfo inkomen uit dein dienst in strafzaken

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1