semengd nieuws. radio-programma BUITENLAND. A6END1L Zateidag. „Jeniül" (Middelslegracbt 3): Bidstond. 9 uur. Stadszaal: Dahlia- en fruittentconsielling. Volksgeb'ouw: Dan?avond. 8 uur. „Zomerzo rg": Feestavond Orde van Goede Tempelieren, aid. Leiden. 8 uur. Zondag. „De Eurcbfc": Dansavond. 8 uur. „Jeruel" (Middelslegracht 3): Ochtend- cd avondsamenkomsten. „Joruöl" (Groenesleeg 16): Jeugdsamen- komst te halfelf. Samenkomst te hallzeven. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst Hal-lacht. Stadszaal: Dahlia- en fruittentconetelling „Zomerlust" (tuin): Concert barmonie-ge- zelsohap „De Post." 8 uur. Maandag. Nutszaal: Bazaar Leger des Hc-ils. Schouwburg: NV. „Verecnigd Too- Deel." „De zeven sleutels van Baldpate." 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 21 September waargenomen door de apotheken der heeren W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 694, en D. J. vaD Driesum, Mare 76, tel. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, lol Maandagmorgen, le acht uur, waar genomen door de doctoren Blöte; Hovens Grêve, tel. 1681; Janssens, tel. 970; en Weebers, tel. 369. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij do Firma A. HILL EN, Breesiraat 154 Firma A. KILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WiJÏEMBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JOK. H0GERV0RST, Haari straat 123 Het hooidbestuur is thans al9 volgt sa mengesteld: J. de Kadt, voorzitter; G. M. WesöeliusEggink, secretaresse; W. Lan- genberg, penningmeester; D. de Jager, L. Z. de Jong, J. Mounts en een lid aan te wijzen door de Jeugdorganisatie. Voor de redactie van „De Communist" werden gekozen II. Roland llolst en J. de Kadt. De .volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag, zal het strajad vau Scheven ingeD tot bet Wassenaarsche Slag onveilig zijn van 8 uur tot halfdrie, wegens het .schieten mét mitrailleurs. Ja Den llaag is gister- avond een esperanlo-lenloon9lelIing ge opend, literaire boeken, reclameplaten, leer boeken enz. Gisteren is de 14-jarige B. wonende Drebb-elsteaait in Den Haag, door een boerenwagen overreden. De jongen kon, op oen fiets gezeten, niet meer tijdig uit den weg komen en kwam ondier den wagen terecht. Met een gebroken rechterbovenarm werd hij door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis Zuid- wal vervoerd. Het is gelukt twee der per sonen, die de vorige week te Rijswijk en te 's-Gravenhage een paard uit de weide heb ben gestolen, tot bekentenis le brengen. Het zijn beruchte sujetten uit 's-Gravecnthage, van wie die een pas drie jaar had uitgezeten. Een duurde, die te 's-Gravenhage in bet huis van bewaring is opgesloten, blijlt nog ont kennen. De beide andere zijn thans ook naar het huis van bewaring le 's-Graven hage overgebracht. Meri schrijft aan „D e Maas bode" De voorbereidende werkzaamheden oon het terrein en de gebouwen der internatio nale voorjaarstentoonstelling 1926, welke in de a.s. lentemaanden te Heemstede in het waudelboscb „Groencndaal" zal plaats vinden, vorderen goed. De beplanting van fcet uitgestrekte terrein ruim 16 H A. groot met narcissen, krokussen, hyacin ten en tulpenbollen is reeds aangovangeD, en ook de boomkweekers beijveren zich om hun inzendingen, welke alle grootendeels voor den winter worden aangebracht, te planten. Dezer dagen werd de opdracht ge geven, tot den bouw van de* groot-e ten toonstellingshal, die de zes tijdelijke bin- nententoonstellingen zal herbergen. In bin nen- en buitelandsche tuinbouwki ingen is de belangstelling groot en de verwachtin gen van het publiek zijn boog gespannen. Een knaapje van vier jaar, genaamd W. H. E., liep gisternamiddag 'n den Houttuin te Rotterdam onverwachts de straat op. Het kind liep tegen het spat bord van een vrachtauto, viel en kreeg een wiel van den auto over het hoofd. Het werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bet bij aankomst reeds overleden bleek. Met ingang van heden is het 49 man sterk personeel van dc metaalwa- renfabriek der firma Gebrs. Van Maarea te Apeldoorn ontslag aangezegd. Aanlei ding ia een verschil van meening tusschc» de directie en heb bestuur van don Algi Ned. Metaalbewerkersbond, over do invoer ring van de 48-urige werkweek in de plaats van de thans geldende 63-urige; bovendien waren nog enkele grieven van het personeel naar voxpn gebracht. De directie was van meening, dat het personeel met eventucele grieven zich direct tot haar had kunnen wenden en wilde de 53-urige werkweek niet laten varen. Tot j.l. Woensdag kon het personeel schriftelijk opgeven, of men ontte* de bestaande voorwaarden aan het werk wenschte te blijven, anders volgde ontslag. Enkelen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt, zoodafc voorloopig met be perkt personeel de arbeid kan worden voortgezet. Gisteravond reed tc Arnhem een Ford-wagen van den SonsbecksingcJ de Catherijne8traat in, toen van de Oogst- straat een sportkar, waarin twee jongens zaten, naderde. De sportkar kwam onder de auto, en een der jongens, de vijfjarige A. O., werd onmiddellijk gedood. Opverzoek vandencommiss*- ria van politie to Nijmegen heeft de cen trale recherche in Den Haag aangehouden als verdacht zicb aan verduistering te heb ben schuldig gemaakt, den 62-jarigen ad ministrateur D. M. De aangehoudene 's naar Nijmegen overgebracht. Uit Apeldoorn wordt ge- mreld: Hei Kroondomein heeft zich bereid verklaard, de wegen in de I-ïoog-Soerensche bosschen voor het molor- en auto-toerisme open le stellen zonder eenige beperking (met uitzondering dan voor hel zware vracht auto-verkeer) onder voorwaarde, dal de ge meente Apeldoorn in de kosten van het on derhoud van die wegen jaarlijks zal bijdra gen 1100 per K.M., hetgeen een jaarlijksche uitgave van deze gemeente zal vorderen van. 1 1200 5 f 1300. De Nijmeegsche correspon- dent van „Mot Volk" meldt aan zijn blad: De heer J. J. van Broekhoven, te Wijchen, heeft een inrichting uitgevonden, om bij hei uitbreken van brand in boerderijen op uiterst snelle wijze alle koeien in een stal tos te krijgen. De Ned. Vereeniging lot Be scherming van Dieren heeft voor haar reke ning oen dergelijke inrichting laten aan brengen op een boerderij le Leur bij Wij chen. Woensdag is daarmede bij liet demon streerden met een pseudo-brand een proeve genomen. Hel gelukte in vijf seconden een rij van acht koeien los te krijgen en buiten de schuur te jagen. De aanwezige commis sie uit de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren betuigde haar volle tevredenheid ov-er de door den heer Van Broekljoven ge dane uilvinding en zal over een en ander spoedig rapport uitbrengen. De commissaris vaD politie te Hilversum verzoekt hun, die in handels relaties wenschen te treden met Anthonio Blankenstein, geboren te Maartensdijk, 8 November 1899, los wevkman, wonende Groene Kan No.. D 87, zicb tot hem te: wenden om inlichtingen, alvorens met laatstgenoemde overeenkomsten aan to gaaD. Gisteravond is brand uitge broken in de landbouwschuur van J. Kari dux Czn., te Dirksland. De geheele schuur ging in vlammen op hét vee kon gedeelte! lijk worden gered, negen kalveren kwamen in de vlammen om. Het woonhuis bleef ge spaard. Als oorzaak van den brand wordt broei vermoed. Verzekering dekt gedeelte lijk de schade. Aangifte is gedaan, dat de woningbeheerder vaD de soc. woningbouw vereniging „Glüpk Auf", te Heerlen, ze kere Z., plotseling naar het buitenland ver trokken is, verduisterende een bedra-g van ruim f COOO ten nadcele van düze woning bouwvereniging. Volgens mededeeling van hot Handelsinformatiebureau van Van der Graal en Co.'s Bureaux voor eten Handel zijn over die afgeloopen week, eindigende 19 September, in Nederland uitgesproken 107 faillissementen, tienen 103 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en mét 19 September 1924: 3304 faillisse menten, tegenover 2876 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Het van Antwerpen ver- trokken Fransche stoomschip „Alaska" kwam gistermiddag, toen het het eveneens van daar vertrokken Noorsche stoomschip „Amsterdam" wilde voorbijvaren, door een verkeerde manoeuvre in aanvaring met het sieep9chip „Augustus", met steenkolen van Huhrort naar Antwerpen bestemd. Dit zonk onmiddellijk. De opvarenden zijn gered. Het schip ligt ongeveer 50 M. van dien linker oever ter hoogte van Pijp Tabak. Een vrouw komt bij den com- pagniescommandant, om to klagen over de behandeling van haar zoon. Hij had het zoo hard en moest zicb zoo erg inspannen. „Maar ik," zei de officier, „moet ik mij dan niet inspannen?" „Voor u is het wat anders/' antwoordde de handige boerin. „U hebt geen ander vak geleerd, maar mijn zoon is ook nog spek slager." RECLAME. 7022 VOOR ZONDAG 21 SEPTEMBER. Londen (365 M. 2LO) 3.20 Tijdsein van de Big Ben. Orgelmuziek (vanuit het nationaal Blindeninstituut^ Reginald Goss Custard (organist). Sybil Gordon (sopraan). Gwen Teag'e (viool-solo). Carl Weber en Maud Dixon (duellen voor twee piano's), Har- cour l Williams (lezing). 5.20 Vertelllingéü voor de kinderen. 9.20 De Groot en het Pic cadilly Orkest. Jan van Zijl (bas). 10.35 Wedtroptreden van De Groot en het orkest. Birmingham (475 M. 51T). 3,20 J. Gilbert Mills (orgel-solu). Isabel Tebbs (sopraan). Norman Notley (bariton). 5.20 Vertellingen voor de kinderen. 9.20 en 10.35 Zelfde pro gramma als Londen. Bournemouth (385 M. 6BM). 3.20 Licht Symphonic Concert. Robert Slran.gewcys (bariton). Kale Winter (sopraan). The Wire less Augmented Orchestra, onder leiding van kapitein W. A. Featherstone. Het „6BM" koor. 5 20 Vertellingen voor de kinderen. 9.20 en 10.35 Zelfde programma als Lon den. Cardiff (351 M. 5WA) 3.20 James Pass more (bas). A. Giyfi Davies (harp-solo). Lot tie WakeJin's Glee Singers. 5.20 Vertellin gen voor de kinderen. 8.20 Het boor van de St. Paul's Kerft. 8 50^The Station Orchestra. Felice Hyde (tweede'sopraan). 9.20 en 10.35 Zelfde programma als Londen. Manchester (375 M. 2ZY) 3.20 The Ste phens Military Band. Klinlon Shepherd (ba riton). 5.20 Verleilingen voor de kinderen. 7.50 Het „2ZY" Orkest. Flora Mac Donald Henry (sopraan). 10.35 Zelfde programma als Londen. Aberdeen (495 M. 2BD) 3.20 Jessie Da vidson (tweede sopraan). Tom P. BisseR (ba riton). The Wireless Orchestra. 5.20 Vertel lingen voor de kinderen. 9.10 The Wireless Quartet. 9.20 William Swainson en zijn Koor. 10.35 Opnieuw The Wireless Quartet. Glasgow (420 M. 5SC) 3.20 Paul Delia Torre (piano-so)o). Ivor James (violoncel- solo). Dorothy Pugh (sopraan). Anne Bal- lantine (tweede sopraan). 5.20 Vertellingen voor de kinderen. 9.10 Het Westbourne Koor onder leiding van A. M. Henderson. Newcastle (400 M. 5NO) 3.20-5 Zelfde programma als Londen. 5.20 Vertellingen voor de kinderen. 8.50 Lyrisch Mannen koor. 9.20 en 10 35 Zelfde programma als Londen. Chelmsford (1000 M. 5XX) Geeft lief ge heele programma van Londen. Parijs (1780 M. SER) 1.05 Concert door het Tzigano-orkest „Radio-Paris" 5.05 Con cert voor de kinderen met medewerking van mademoiselle Laurent. 9.20 Concert: Frag menten uil „Lohéngrin", opera van Wag ner, met medewerking van mademoiselle Jeanne Laval, van die Opéra en van mon sieur M. Charlosky van de Opéra Comiquqe. 10.20 Radio-dancing door het orkest Mario Cazes. Brussel (763 M. SBR) 5.20 en 8 20 Con cert. Hilversum (1Ó50 M.' NSF) Des avonds van 8-10 Optreden van het Milversumseh Str'rjk- ensemble voor viool, tweede viool, cello en piano en de heer H. H.ó'Winter (bariton). VOOR MAANDAG 22 SEFTEMBER. Londen (365 Al. 2LO) 4.20 Tijdsein van Greenwich. Concert: ITet „LO" Trio. Plaat sen waar beroemde inensohen arbeidden (4) Scol-t te Abbotslord, door Caroline Bu- ohan. Winifred Owen (mezzo-sopraan). Air, C. Pollard Crowther over „Japan". 6.20 Ver tel Hingen voor de kinderen. 8.20 Drie too- neel speten. 1. „A Penny Bunch" ,door A. Neil Lyons, en Vera Boringer. Tooneel: Ben hoofdstraat in Londen. 2. „Three Fishers", door R. E. Jeffrey. Dorothy Clark (zange res). 3. „A case lor Eviction", door S. Tbey- re Smith. Tooneel: De consul t-kamer van een dokter. Met medewerking voor het ge heele programma van The Wireless Or chestra. 10.50 The Savoy Orpbeans and Sa voy Havana Bands. Birmingham (475 M. 61T) ft50 Lozells Picture House Orchestra, 5.20 Voor de da mes. 6.50 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Het geheele verdere programma van Londen. Bournemouth (385 M. 6BM) 4.05 Helena Mall ais (liederen en „fragmenten uit hét leven"); Betty Gillington Gipsy Sketch: The Royal Bath Hotel Dance Orchestra. 6.35 Vertellingen voor die kinderen. 8.20 Hot geheele verdere programma van Londen. Cardiff (351 M. 5WA) 3.20 Falkman en zijn orkest. 6.20 „5WA'S" „Five o. clooks": Harry F. Smith (tenor). 6.05 Vertellingen voor de kinderen. 8 20 Het geheele verdere programma van Londen. Manchester (375 M. 2ZY) 2.50 Hall uurtje voor de dames. 3.35 Besses O'Th'Barn Band. 5.20 Vertellingen voor de kinderen. 8!20 Het geheele verdere programma van Lenden. Newcastle (400 Al. 5NO) 4.05 L. A. Nichol son (viool-solo, R. en B. Baulks (fluit- en clarinet-duettislen), William Moore (bari ton. 5.05 Hall uurtje voor de dames: Stella Bailes, B. A., over „Slaap". 3.35 Vertellingen voor de kinderen. S.20 Het geheele verdere programma van Londen. Aberdeen (495 M. 2BD) 3.50 Dans-middag. The Wireless Quartet Florence Leonard (sopraan) 6.20 Vertellingen voor de kinderen 8.20 Het geheele verdere programma van Londen. Glasgow (420 M. 5SC). 3.50 Populaire mid dag: The Wireless Quartet en Tina Brunlon, tweede sopraan. 6.05 Onderwerpen voor de dames. 6.35 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Het geheele verdere programma van Londen. Chelmsford (1600 Al. 5XX). Geeft het ge heele programma van Londen. Parijs (1780 M. SFR) 1.05 Concert door het Tzigane orkest „Radio-Paris". 5.05 Con cert met medewerking van' de vaste solisten van „Radio-Pari9". 9.20 Concert met mede werking van mademoiselle Fernande Huchet van de Opéra Comique. Brussel (763 AI. SBR). 6.20 en 8,20 Con-, eert. Hilversum (1050 M. NSF) 67 nam. Kin- deruur, ta verzorgen door Mevr, Antoinelte van Dijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eet weik te Geneve. Gisteravond is in de commissie van den Volkenbondsraad de beslissing gevallen over het bijeenroepen van de groote ontwa peningsconferentie. Deze conferentie zal uiterlijk 16 Juni van het volgend jaar bijeenkomen. Het protocol, dat thans door de Volken bondsvergadering wordt opgesteld, moefc uiterlijk 15 Mei geratificeerd zijn. Tot de ontwapeningsconferentie zullen alle staten worden uitgenoodigd, ook die welke geen lid van den Bod<J zijn. Met de voorbereiding van de ontwape ningsconferentie is de Volkenbondsraad zelf belast. In het protocol dat de Volken- bondsvergadering voorbereidt 2a) alsnog worden bepaald, dat dit protocol in geen enkel opzicht in strijd mag zijn met het oorspronkelijk Yoikenbondspact, en dat ae leden van den Bond die het protocol niet ratificeeren, toch aan do bepalingeD van den Volkenbond gebonden blijven en het lidmaatschap van den Volkenbond behcu- deD. De Volkenbondsraad heeft een voorstel van de derde commissie goedgekeurd om een leening van 10 millioen pond aterling uit te schrijven voor de huis vesting der Grieksohe vluchtelingen. De behandeling van het mandaatvraa-g- stnk voor Irak werd verdaagd om den Raad gelegenheid te geven kennis to nemen van de door de regeeringen voorgelegde docu menten. Daarop is men aan dc Saarkweetie be gonnen. Op verzoek van Branting, die vol lediger documentatie wenschte, is ook <ïe bespreking dezer kwestie, tot een volgende vergadering verdaagd. Be tweede commissie (technische organi satie) nam een motie aan, waarin in ver band met de ontzaggelijke ontwikkoling van het radioverkeer dc spoedige bijeenroe ping van een internationale conferentie tot herziening van de Londensrhe overeenkomst van 1912 wordt aanbevolen Ook werd eeD voorstel aangenomen om in het radio-tele grafische. en telefonische verkeer het espe ranto gelijke rechten als andere tnJen toe to kennen. DUITSCHLAND. Pe Dmisch-iiationalen en deelneming aan de xeeeering. Nu de parlementaire werkzaamheden weldra weer zullen worden hervat, al is de datum nog met definitief vastgesteld, komt als vanzelf de kwestie van de toetreding der Duitsch-naiionalen tot de regeering weer aan de orde. De conferentie van d6 landelijke bestu ren der Duilsch-Nationale Volkspajtij keur de goed, dal de partij eventueel aan de re geering zal deelnemen, indien zij een over wegenden invloed verkrijgt. Anders moest de partij de scherpste oppositie tegen de regeering voeren. In den raad van Dresden zijn socialisten en communisten slaags geweest. ENGELAND. Uil den Ieischen Vrijstaat Staking Covent Garden aan 't verioopen. Naar de „Times uit Dublin meldt, is de scheuring in het kabinet van den Ierschen Vrijstaat langzamerhand van dien aard ge worden, dat een uitbarsting niet lang meer uR kan blijven. Men verwacht, dat Cosgrave bij het bijeenkomen van de Dail zijn ontslag zal indienen, waarop hij onmiddellijk herko zen zou worden. Dat zou hem in staat stel len zijn kabinet te hervormen. Voor den nog steeds'vacanten post van minister van oor log noemt men voor dat geval Joseph McGrath, die onlangs uik het ministerie is getreden en eeD nieuwe partij gevormd heelt, terwijl generaal Mulcahy waarschijnlijk de post Yan Speaker zou wordeD aangeboden. De politie heeft een inval gedaan in een huis der Gurriestraat in Belfast. In een ge bouw achter het huis werden een aantal machinegeweren en bommen, 20 legergewe ren en duizend pakken machinegeweermu nitie gevonden. Alles werd in een legerauto naar de kazerne gebracht. Er was niemand in het gebouw, toen de politie den inval deed. Het bestuur der liberale federatie in de Midlands, heeft een molie aangenomen, die de erkenning der sovjeiregeering goedkeurt evenals het streven om vriendschappelijke betrekkmgén en handelsrelaties aan te knoo- pen, doch heftig protesteert tegen het Britsch-Russisch verdrag in zijn legenwoor- digen vorm. De motie spreekt de meening uit, dat er geen waarborg ol voordeel is in de beloofde Engelsehe leening. De staking op de groenten- en fruitmarkt van Covent Garden is aan het verloopen. naar de meening van de werkgevers. Zij hebben aan Bevin, den vertegenwoordiger der stakende sjouwers, geschreven, dat een groot aantal arbeiders hun voornemen te kennen gegeven hebben om het werk te her vatten en dat er reeds eenige werkelijk zijn teruggekeerd. Onder deze omstandigheden wordt het onwenschelijk geacht verder te onderhandelen, daar dit er toe zou kunnen bijdragen om de staking le verlengen. DENEMARKEN. Hervorming spoorwegbeheer. De commissie, benoemd tot het uit brengen van advies over de administratie van de spoorwegen en de posterijen, tele grafie- en telefoondienst met het doel deze op meer zakelijke leest te schoeieD, heeft rapport uitgebracht. De commissie stelt als eerste beginsel, dat al deze Staatsdiensten hun eigen uit gaven moeten dekken en voor dat doel be voelt zij aan, dat de tegenwoordige lei ders of bestuurders een grooter uitvoeren de bevoegdheid verkrijgen, speciaal bij het .vaststellen van passagiers- en goederenta rieven, opdat zij in staat zijn het hoofd te biedeD aan de concurrentie in het verkeeij te water en te land. De commissie doet nieuwe verordenin gen aan de hand in zake afschrijving, weL ke tweemaal zoo hoog dient te zijn ads Eetf tegenwoordige percentage en de boek waarde van het rollend materieel en ge bouwen te stellen op 391 millioen in plaats van 538 millioen. Voorgesteld wordt een her nieuw inga-» fonds op te richten, waarover het spoot» wegbestuur de controle moet uitoefenen. Voorgesteld wordt tevens dat een inté rest op basis van 5 pCt. van het uitstaande kapitaal, verminderd met 42.9 millioeïf kronen, wordt betaald aan de schatkist van' den Staat. Voor de posterijen enz. worden' soortgelijke voorstellen aanbevolen. ITALIË. Straatgevecht te Pisa versterking politie De „Mcssago'ro" verneemt uit Pisa, dat aldaar een ernstig straatgevecht heeft plaate gehad tusschen fascisten en anti-fascisten. Er is een doode en een gewonde. Qp voorstel van den minister van binnen*- landsehe zaken heeft de ministerraad be sloten, het corps carabinieri van 55.000 man. op 60.000 en het corps bijzondere politie-* agenten van 10.000 man op 12.000 19 brengen, SPANJE. De strijd in Marokko. De Spanjaarden 2ijn in Alarokko een oL f en sief begonnen met 40.000 man tot ontzet van Tsjetsjoean. Hevige tegenstand wordt geboden. Het is een soort laatste proef HONGARIJE. Identiteit vastgesteld* Volgens een bericht uit Boedapest heeft de Hongaarsche rechter van onderzoek aan de hand van hem door het gerechtshof té Oflcnburg toegezonden stukken de identi* leit van den in hechtenis genomen Fürster met den moordenaar van Erzberger Schultz vastgesteld. BULGARIJE. Uit Macedonië. De begrafenisplechtigheid van den ver moorden Macedonischen leider, Todnn Alexandroff, werd bijgewoond door meer, dan 20.000 personen. Alle winkels waren ge sloten en een groot aantal huizen was met zwart omfloersd. Na den dienst werd mede- gedeeld,, dat de moordenaars door de Ma* cedonische organisatie gevangen zijn geno men en tor dood gebracht. RUSLAND. Tiilis bc2et Naar verluidt zijn de bolsjewistische troe-» pen Tiilis binnengerukt, waardoor de op-j stand in Georgte grootendeels bedwongen is, ARABIE. Taïf geplunderd. Na de verovering van Taïf zijn de Waha* bieten aan het plunderen en moorden ge slagen. Men gelooft, dat 290 of 300 lieden vermoord zijn. voor het meerendeel inwo ners van Mekka. CHINA. De burgeroorlog. Over den burgeroorlog valt. voor heden weinig Dieuws te vertellen. Een der vlieg tuigen vaD Tsjang Tso lin heeft een bom geworpen tusschen twee buitenlandscho schepen, die voor anker lagen bij Tsjbajjf Wan Tao op de grens van Tsjihli en Mant- sjoerije. Er is geen schade aangericht. Rondom Sjanghai is de toestand onver anderd. In Ohina heerschen op journalistiek ge bied nog toestanden, die aan de zwartste tijden der middeleeuwen in Europa herin neren. Twee hoofdredacteuren te Peking, hadden in hun bladen een brief opgenomen, waarin beschuldigingen waren uitgesproken aan het adres van maarschalk Woe-pei-foe.; De overheid deed hen arresteeren en het hoofd voor de voeten leggen. ASidero journalisten rijn in de gcrangé nis geworpen, VEREENIGDE STATEN. Een proefstemming. De „New-York American" heeft samen' met andere Hearst-bladen een referendum uitgelokt, onder de lezers in verband met de a.s. presidentsverkiezing. Van de 150 duizend stemmen, die door de lezers zijn uitgebracht, waren cr voor Coolidge 60.ÓÓÓ voor Lafollette bijna 62.000 en voor Davis bijna 30.000. Hoèwel deze stemming na tuurlijk geen maatstaf is voor do verkie zing zelf, lijkt het toch vrijwel uitgesloten, dat een der drie candidaion in Nov. a.s. een zuivere meerderheid zal verkrijgen. In dien dit het geval is, zal de beslissing niet zooals gewoonlijk door de kiesmannen kun nen worden gegeven, doch zal 't congres zelf den president moeten aanwijzen, ge lijk bekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit het onderzoek in de zaak-Haarmann is totnogtoe gebleken, dat deze moordenaar. 22 jongelieden om het leven heeft gebracht^ Ia het krankzinnigengesticht, waarin hij ia opgesloten, schrijft hij op het oogenblik ziin levensgeschiedenis. Newton Bariett, een man die overal bej delde, maar 700 p.st. op een bank bleek te hebben, is te Birmingham tot een maand „harden arbeid" veroordeeld. Hij gaf zich uit voor een armen oudefi buitenman, en liet aan iedereen zien, dat hij een stuk bruin pakpapier op zijn borat, had, omdat hij zoogenaamd geen hemd kon betaJen. Op de Zweedsche Staatsspoorwegen is op het traject Gothenburg-—Stockholm (468 K.M.) een proef genomen met eon turbine* locomotief. Het bleek, dat de te Gothenburg mad»» genomen voorraad kolen en water geaure®»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2